Kerken laten zich niet door Kosto afschrikken GEESTELIJK LEVEN OPINIE 11 I! Recht op kerkasiel verdween met de Franse revolutie Mexico maakt einde aan anti-clericale grondwet COMMENTAAR Vi ir< rj* ÊcidócSomcmt CcidócSomont Steeds minder katholieken naar de kerk VRIJDAG 20 DECEMBER 1991 UTRECHT Het aantal rooms-katholie- ke Nederlanders dat in het weekeinde naar de kerk gaat, blijft achteruitgaan. In 1990 ging gemiddeld 14 procent van hen (ongeveer 728.000 personen) naar de kerk, het jaar daarvoor was dat 15 procent, zo blijkt uit cijfers van het onderzoeksbureau KASKI. In 1980 bezocht nog 23 procent van de ka tholieken elk weekeinde de mis, in 1970 47,2 procent en in 1965 maar liefst 65,4 procent. Ook op andere terreinen is de deelname aan het kerkelijk leven sterk achteruitgegaan; alleen het aantal kerke lijke uitvaarten is sinds 1980 gestegen. Ruim 25 procent van de kinderen kreeg in 1990 het doopsel in een rk parochie toe gediend, in 1980 was het percentage 35. Het aantal kinderen dat de eerste commu nie ontving, bedroeg in 1980 75.000 en tien jaar later 46.000. Ook het aantal kerkelijke huwelijken daalde sterk. Het aantal uitvaarten daarentegen steeg in tien jaar van 33.000 naar 37.000. Katho lieken blijken daarbij steeds vaker te kie zen voor crematie. In 1980 bedroeg het aandeel van de crematies 17 procent, in 1990 bijna 30 procent. Het aantal rooms-katholieken was eind 1990 met ruim 9.000 gestegen tot 5.559.585, 37 procent van de Nederlandse bevolking. Het jaar daarvoor bedroeg het percentage 37,3; in 1980 was het 39,5. Het is moeilijk iemand zó te ach ten als hij geacht zou willen worden Joods-christelijke dialoog in Rusland HEPPENHEIM De interna tionale raad van christenen en joden (ICCJ) zamelt op ver zoek van de joodse culturele vereniging in de Sovjetunie geld in voor de instelling van bureaus voor de joods-christe lijke dialoog in Moskou en Tbilisi. Volgens algemeen secretaris dr. J. Schone veld hoopt de ICCJ in totaal ruim 100.000 gulden binnen te krijgen. De vereniging wil van dat geld een functionaris aanstellen die in Rusland en Georgië vormen van joods-christelijke dialoog bevordert. Oud- en Rooms-Katholiek samen in Paradijskerk ROTTERDAM - De oud-katholieke aarts bisschop van Utrecht, mgr A.J. Glazema- ker, en mgr R. Ph. Bar, bisschop van Rot terdam, hebben vanmiddag de gerestau reerde 'Paradijskerk' aan de Nieuwe Bin nenweg in Rotterdam wederom in ge bruik nemen. Het gebouw werd het afge lopen jaar uitwendig en gedeeltelijk in wendig gerestaureerd. De gezamenlijke ingebruikname - door de oud-katholieke en de rooms-katholieke ambtsdragers - is omdat het gebouw, eigendom van de Rot terdamse oud-katholieke parochie H.H. Petrus en Paulus, al een aantal jaren mede gebruikt wordt door de r.k. parochie van de H. Joseph. De Josephparochie had zelf ooit een kerk, maar deze werd in 1972 verkocht en gesloopt. DEN HAAG De drei gende fltal van staatssecre taris A. Kosto van justitie weerhoudt kerken er niet van toch onderdak te ver lenen aan afgewezen asielzoekers. Volgens de wet mogen politie en justi tie asielzoekers uit de kerk slepen, maar volgens de kerken zou ingrijpen zeer onverstandig zijn. De Raad van Kerken is ge schrokken van de woorden van Kosto dat hij asielzoekers desnoods met politie de kerk uit zal halen. „Erg akelig. Een verharding die ik niet ver wacht had", aldus secretaris W. van der Zee. „De aardig heid van Nederland is dat ker kelijke groeperingen zich be kommeren om buitenlandse vluchtelingen. Daar moet de regering waardering voor heb ben. Als eerdaags een groep ME'ers een kerk binnenvalt om asielzoekers mee te nemen, zullen heel veel hulpverleners zich gefrustreerd voelen". Nog nooit is in Nederland poli tie de kerk binnengedrongen om vluchtelingen op te pak ken. Juridisch is er voor de politie geen enkel beletsel, maar er bestaat een "stilzwij gende afspraak om kerkdien sten niet te verstoren. „Uit respect", zegt Van der Zee. Het betrachte respect van de overheid verplicht de kerken zorgvuldig om te gaan met kerkasiel. „Het is niet de be doeling met kerkasiel het uit zettingsbeleid te doorkruisen. Kerkasiel is een gebaar van protest of een mogelijkheid om uitstel te krijgen van uitzet ting, maar alleen voor mensen met perspectief. Anders geef je ze alleen maar valse hoop", al dus Van der Zee. Vier ondergedoken Vietnamezen doden de tijd met een legpuzzel in de Hervormde Kerk in het Friese plaatsje Oosterwolde. De stichting Inlia (het Interna tionale Netwerk van Lokale Initiatieven voor Asielzoekers) in Groningen heeft tientallen kerken bereid gevonden on derdak te verlenen aan afge wezen asielzoekers. In de ver wachting dat er nog hoop voor ze is, heeft bijvoorbeeld de Ka- pelkerk in het Friese Ooster wolde onderdak verschaft aan vier Vietnamese asielzoekers die dreigen te worden uitgezet naar Tsjechoslowakije. „Een mooi gebaar", vindt de Raad van Kerken. „Een kwa lijke zaak", meent Kosto. De staatssecretaris vindt dat ker kasiel zijn beleid doorkruist en heeft verklaard dat vluchte lingen niet moeten denken dat zij voor het altaar veilig en on aantastbaar zijn. Voorzitter A. Gijsbers van het Interkerke lijk Contact Overheidszaken (ICO) hoopt dat Kosto zich eerst bezint voordat hij begint. Asielzoekers moeten in opvangcentrum blijven deerd, mochten zich volgens het wetsontwerp in dezelfde gemeente ophouden waar het op vangcentrum staat. De gemeentepolitie van Amstelveen heeft gis termorgen drie asielzoekers aangehouden die samen met vier anderen waren ontsnapt uit het opvangcentrum op Schiphol-Oost. De Alkmaarse advocaat A. van Driel zal de president van de Haagse rechtbank in kort ge ding vragen, de 42 uitgezette Russische asiel zoekers door de Staat te laten teruggeleiden naar Nederland. Ook zal Van Driel via zijn juridische adviesor ganisatie Eurasyl van de Staat eisen, -dat de Russen „een redelijke termijn" tussen twee en zes maanden krijgen om hun asiel- en werk- aanvragen in Nederland behoorlijk te regelen. Een datum voor het geding is nog niet vastge steld. DEN HAAG Asielzoekers die geen verblijfs vergunning hebben moeten voortaan in het op vangcentrum blijven. Deze nieuwe maatregel moet voorkomen dat ze illegaal onderduiken. Een motie met deze strekking van het CDA-ka- merlid Krajenbrink is gisteren door de Tweede Kamer aanvaard. Naast het CDA stemden ook VVD, SGP en RPF voor de maatregel. De PvdA was nogal boos op het CDA die woens dagavond laat de motie indiende nadat 's mid dags over de recente uitzetting van de Vietna mezen en Russische joden was gesproken. In een voorstel van staatssecretaris Kosto (justitie) voorzag de wet in wat meer bewegingsvrijheid. Asielzoekers die nog niet waren uitgeproce- Juridisch is er niets tegenin bers vindt dat de overheid te brengen, maar grote terug- „zwaarwichtige redenen" moet houdendheid is zeer gepast, hebben om een kerk binnen te Als de overheid met geweld vallen. Het initiatief van Inlia ingrijpt zal onherroepelijk de is dat niet. „Wat Inlia wil, is vlarh in de pan slaan". Gijs- een zo'n humaan mogelijke uitzetting en daar moet de overheid waardering voor hebben", meent Gijsbers. Andere vormen van opvang, zoals doör het netwerk Reli gieuzen voor Vluchtelingen, wijst Gijsbers van de hand. Het netwerk biedt opvang aan ongeveer vijftig Afrikanen en Aziaten. Bedoeling van het netwerk is de afgewezen asiel zoekers tijdelijk opvang te bie den in afwachting van emigra tie naar een ander land of een hoger beroep. Maar in de praktijk verdwijnt het gros in het illegale circuit, erkent Ad Guillet van het netwerk. Gijs bers vindt het niet juist om in te spelen op het illegale cir cuit. „We leven hier in een de mocratisch land. Als de gehele rechtsgang is geweest en een beslissing gevallen, dan moet je daar in berusten. Het is geen oorlog!" Maar het netwerk stoort zich niet aan wettelijke regels. Guillet: „Wij werken vanuit de motieven arm en rijk. Waar ontlenen wij het recht aan om te leven zoals wij dat doen? Waarom mag een Brabantse boer wel emigreren en een Ghanese niet? Wij be grijpen niet waarom we vluch telingen terug zouden moeten sturen". DEN HAAG Het recht op kerkasiel werd met de Franse Revolutie afge schaft. Toen werd de scheiding tussen kerk en staat ingevoerd. Mensen moesten niet meer in een kerk maar bij de burger lijke rechter hun recht zien te halen. Al in de Oudheid kon iemand zich aan het gezag van de overheid onttrekken door in een bepaald gebouw zijn toe vlucht te zoeken. De asiel plaatsen waren meestal tem pels of vorstelijke eigendom men. In de eerste eeuwen na Christus nam het gebruik van kerken toe. Bisschoppen maakten gebruik van hun ge zag om iemand onder hun be scherming te nemen en onder handelingen over zijn lot met de burgerlijke autoriteiten te beginnen. Aan het einde van de vierde eeuw na Christus werd het kerkelijk asielrecht een wettelijk privilege in het Romeinse Rijk. Na de val van het Westro- meinse Rijk in 476 bepaalde de kerk dat schenners van het asielrecht geëxcommuniceerd moesten worden, dat wil zeg gen dat zij geen sacramenten meer mochten ontvangen. De Rooms-Katholieke Kerk nam na de Franse Revolutie in verschillende concordaten (overeenkomsten met de rege ring van een bepaald land) het principe van het kerkasiel op, voorzover de openbare orde het zou toelaten. In het kerke lijk wetboek dat in 1917 van kracht werd, werd bepaald dat een asielzoeker alleen uit een kerk mocht worden gehaald met toestemming van de pas toor van de kerk. Maar schen ners van het kerkasiel werden niet langer met excommunica tie bestraft. In het nieuwe ker kelijk wetboek, dat in 1983 werd afgekondigd, behoort het woord „kerkasiel" niet meer tot de trefwoorden. Duif Stond het kerkasiel jarenlang buiten de politieke discussie, in 1978 werd het opeens actu eel toen illegale Marokkaanse gastarbeiders in de Amster damse kerk 'De Duif' een hon gerstaking begonnen om hun uitwijzing uit Nederland te voorkomen. Zij kregen na lan ge onderhandelingen een ver blijfsvergunning. Een jaar later zochten Syrisch- orthodoxe christenen in tal van kerken hun toevlucht om aan uitwijzing naar Turkije te ontkomen. Mr'. P. Muller, voorzitter van de werkgroep vluchtelingen van de Raad van kerken, die op dat mo ment coördinator van de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland was, was nauw be trokken bij de opvang van Sy- risch-orthodoxen die in een kerk in Almelo zaten. De bekendste actie was die in de St. Jansbasiliek in Den Bosch, waar ongeveer 200 mensen onderdak zochten. Bij zijn pogingen bij staatssecreta ris Haars van justitie een op lossing te bereiken kwam bis schop J. Bluyssen van Den Bosch in conflict met zijn staf medewerker kerk en samenle ving, W. Arts. Deze werd ont slagen omdat hij met zijn poli tieke acties te ver ging. Uitein delijk verlieten de Syrisch-or- thodoxen na drie maanden de kerk, zonder dat staatssecreta ris Haars van justitie hun een toezegging had gedaan. In 1986 besloten kerken in Groningen aan Tamils onder dak te bieden. Zij kregen daar bij steun van de Wereldraad van Kerken die bij staatssecre taris Korte-Van Hemel voor het verlenen van een verblijfs vergunning aan de vluchtelin gen pleitte. De gebeurtenissen in Groningen leidden tot de oprichting van INLIA, het In ternationaal Netwerk van Lo kale Initiatieven voor Asiel zoekers. Diverse plaatselijke kerken hebben het door IN- MEXICO-STAD Het Mexi caanse parlement heeft met grote meerderheid ingestemd met een wijziging van de grondwet die de juridische er kenning van de Rooms-Katho- lieke Kerk en andere kerken mogelijk maakt. Daarmee krijgt de kerk de rechten terug die haar, in de vorige eeuw door de populisti sche president Benito Juarez en daarna tijdens de revolutie van 1918-20 werden afgeno men. Deze vooruitstrevende revolutie met haar anti-cleri- cale grondwet leidde in de ja ren twintig tot een openlijke strijd tussen de kerk en de staat. De kerk stond in die ja ren bij velen in een slecht blaadje omdat zij het altijd had opgenomen voor de rijken en de grootgrondbezitters. De kerken krijgen nu weer het recht bezittingen te ver werven en te beheren. Gebou wen en religieuze kunstwer ken die tot het nationaal erf goed worden gerekend, blijven echter in handen van de staat. Priesters mogen voortaan weer stemmen, maar zijn niet verkiesbaar voor politieke functies. Ook blijft het pries ters verboden zich met politie ke zaken in te laten. Door de grondwetswijziging worden processies en andere godsdienstige plechtigheden, zoals die voor de patroonheili ge van het land, Onze Lieve Vrouw van Guadalupe, legaal. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Werkhoven(part-tlme) en Bussum(part-tlme) D. Dekker te Hendrik Ido Ambacht; Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Berkenwoude D. Rietdijk te Moerkapelle; te Klaaswaal A.J. Gunst te Tholen; te Waarde J. Mol te Werkendam. Officieel waren zij de afgelo pen decennia verboden, maar de regering stond ze ooglui kend toe. Volgens de nieuwe grondwet zal de scheiding tussen kerk en staat die al 130 jaar van kracht is, blijven bestaan. Ook voor het openbaar onderwijs heeft de grondwetswijziging geen gevolgen. Wel zullen de katholieke particuliere scho len, die meer een dan een mil joen leerlingen tellen, gods dienstonderwijs mogen geven. Door het besluit van het parle ment kan Mexico ook weer di plomatieke betrekkingen aan knopen met het Vaticaan. De dooi in de relaties tussen beide staten begon vorig jaar toen de Mexicaanse regering en het Vaticaan persoonlijke gezan ten uitwisselden. Paus Johannes Paulus II werd vorig jaar tijdens zijn tweede bezoek aan het land als staats hoofd ontvangen, hoewel dat volgens de grondwet onmoge lijk was. Mini-Koran Deze miniatuuruitgave van de Koran, een omtrek hebbend van 19 bij 13 milimeter, moet volgens de eigenaar Ulfat Rana uit Ban gladesh, het kleinste en lichtste exemplaar van het heilige boek van de mohammedanen zijn. FOTO: EPA Boeren in de bijstand De onderhandelingen over de vrije wereldhandel (Gj komen vandaag in een beslissend stadium. Het gaat oit!®; laatste bod. Landbouwvoorman Mares schoof deze wei verontrust op zijn stoel heen en weer, vrezend dat de Amerikanen te veel tegemoet komt. Met name de veria i van invoerheffingen en radicale vermindering van de ljeen pese richtprijs van graan met 35 procent kan de Neder] boer flinke problemen bezorgen. Toch is er iets merky digs aan de hand met dit deel van ons 'vrije' bedrijfsli Nagenoeg alles wordt van hogerhand bepaald, zoals pnx ii subsidie, inkomenssteun, begindatum van zaaien en uit dag van oogsten, milieusubsidies, milieuheffingen, vervi de uittredingspremie, verplichte mestboekhouding, pr< tiequota en noem maar op. En de regelgeving wordt nog maar klemmender zolang de boer miljoenen kilo's ters produceert, die uiteindelijk slechts bestemd zijn voo 'reuzenvriesvak' van de EG. Bij uitvoering van het landbouwhervormingsplan MacSharry wordt straks pijnlijk zichtbaar dat de boer in in de bijstand zit. Als de boer namelijk niet langer vi vergoeding voor zijn produkt (prijssubsidie), maar via goeding per hectare (inkomenssteun) zijn inkomen ven dan gaat hij zich ineens een werkloze voelen die werkt behoud van uitkering. Bij het loket van het Landbouw (of een andere instelling) levert hij straks zijn hele boel ding af, vult nog wat aanvraagformulieren in voor menssteun en na het maken van een luchtfoto van zijn torium door de controlediensten keert de betreffende in tie namens de Europese Gemeenschap het salaris uit. de werkelijkheid na invoering van het plan-MacShari na afloop van de GATT-onderhandelingen. nk voc ICHT - rdam 1 tan eer jagne', Ijl boden. hal ■ifOrdy' flessei langs In voo itjomged arg-i De argumenten tegen de gesubsidieerde overproduktii genoegzaam bekend. De landbouw behoort niet lange het economisch beleid, maar eerder tot een uit de hand pen sociaal beleid. Landbouworganisaties komen niet li op voor de eerlijke belangen van de vrij ondernemende maar zijn beschermers geworden van de boerenfamili e) dat is beslist wennen. Een typerend voorbeeld van de derde invloed van de landbouwlobby was de discussie rige week in het Europees Parlement over het plan- harry werd gevoerd. De leden van de landbouwcomi es van het Europarlement werden zelfs geen moment genomen. Sterker nog: ze werden met de grootste bekeken. De argumenten van de landbouwspecialisten het plan-MacSharry vond men bij voorbaat zo verdactyn hun rapport aanvankelijk niet eens behandeld kon Toen dat uiteindelijk toch gebeurde, werden enkele den amendementen ingediend. De tragische rol van de bouwlobby begint dus op te spelen. Het gaat niet aan de grote overheidsuitgaven voor bouwbeleid af te zetten tegen het magere economisi dement. Elk sociaal beleid is ten langen leste immers n rentabiliteit gebaseerd, maar op het welzijn van de san ving. Het is dan ook merkwaardig dat de Nederlandse zitter van de Europese raad van landbouwministers Bukman, zo bekrompen slechts de 'economische' beli van de landbouwsector behartigt. De samenleving is tot het steunen van de landbouwsector. Maar dan moet mee wel de samenleving in zijn geheel en het milieu bijzonder worden gediend. De landbouwlobby zal in kring moeten pleiten voor aanvaarding van milieuheff mineralenboekhouding en ook een braakleggingsregel sabbatsjaar. Dat kan haar positie in politiek en samen aanmerkelijk versterken. Een noodzaak, omdat een en economisch verantwoorde sanering van de landboi samenleving nog veel geld gaat kosten. HAA< inbon OVt di ontjes ging ijdra^ i0h' m voorde entei /We06 LIA opgestelde Charter van Groningen ondertekend waar in zij onder bepaalde voor waarden toezeggen uitgeproce deerde vluchtelingen tijdelijk onderdak te bieden. In 1989 werden de kerken in Gronin gen en Drenthe nog uitvoerig geïnformeerd over de manier waarop zij uitgeprocedeerde asielzoekershulp kunnen bie- De kerken die asiel verlenen aan uitgeprocedeerde asielzoe kers, volgen richtlijnen die de Raad van Kerken in Neder land begin jaren '80 heeft op gesteld. Alleen in uiterste noodzaak wordt het verblijf toegestaan en het verblijf moet van korte duur zijn. Verder moeten de asielzoekers uitzicht op een aanvaardbare oplossing hebben. Zwembaden in voetbalstadion om Jehovah's te dopen BUENOS AIRES Vijf plas tic zwembaden stonden deze week in het Velez Sarsfield- stadion in Buenos Aires om enkele honderden Jehovah's Getuigen, vrijwel allen ex-ka- tholieken, te dopen. Aan de jaarlijkse vergadering van de Argentijnse Jehovah's namen dit jaar 70.000 mensen deel. De Getuigen behoren tot de snelst groeiende sekten in Argenti nië. De jaarvergadering had dit jaar als motto 'Minnaars van de vrijheid'. De leden werden door hun leider, Hec tor Chap, opgeroepen „te wer ken aan een nieuwe wereld van vrijheid en van God". De Jeiiovah's Getuigen waren tij dens de militaire dictatuur in Argentinië (1976-1983) verbo den. Vele leden werden gear resteerd en gemarteld. Toen in 1983 de democratie werd her steld, werd de sekte gelegali seerd. Sindsdien heeft zij voor al in de lage middenklasse en de armere wijken veel aan hang verworven. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070 - 3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Sport Leiden e.o. (tel 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815) A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holsteif" E Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. D,k( h Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pieterse. Redactie-! (tel. 070- 3190 819) T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlt België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers, M. vi Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), leveld, D Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), F1 drs D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rc •h B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R Vunderink (Moski W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrade1 F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve ver publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalsl M. deCocq Nabezorglng Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. var 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand j per kwartaal per jaar j Bij betaling per acceptgirokaart: per maand j per kwartaal per jaar 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 liefh guide kerst; i zie] iindat !t kor rdt. D veel jaren 'femie z aid bud udgetv fondsg aarlijï wil iaag eningi entuel ;ntraa lt wor n stra in. E wijst SEL ird te mislu H( koms pte v van d lere 1 den vi en, z< idse [enwc ■1 Scl be^ PEF UQAl H0U *9

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2