Voorbereiding Gavi gaat door LEIDEN OMGEVING ieuwe reclame op oude gevels voortaan taboe Voorschoten wil geen woningbouw in polders Goed op tijd CcidócSouoont Gemeentearchief eert vrijwilligers Venters gepakt in Leiderdorp LEIDERDORP De rijkspolitie van Leiderdorp heeft gis teren drie Amsterdammers aangehouden die illegaal prent briefkaarten aan de deur verkochten. Het drietal had geen ventvergunning. Er is proces-verbaal opgemaakt. De kaarten werden verkocht ten behoeve van zeehonden. De rijkspolitie vermoedt dat de opbrengst niet ten goede komt aan de zeehonden, maar in eigen zak wordt gestoken. Optreden Type-O-Negative gaat zonder zanger door .^.gidaeSomqnt 'oging tot zelfverbranding voor politiebureau Leiden jEIDEN Een 41-jarige man uit Amsterdam ,ieeft gistermiddag geprobeerd zichzelf tegen over het Leidse politiebureau aan de Lange- racht in brand te steken. Agenten die zagen ,0e de man een jerrycan benzine uit zijn auto aaide en zichzelf overgoot slaagden er nog ,et op tijd in de man een aansteker afhandig f maken. De man van Turkse afkomst was de [wanhoop nabij omdat zijn 18-jarige dochter van huis is weggelopen. Ze verblijft op een on derduikadres en houdt zich schuil voor haar vader. Vermoedelijk is hij naar Leiden geko- ,en omdat hij dacht dat zijn dochter hier ver- ijft. Hulpverleners van de RIAGG hebben de gisteren in eerste instantie opgevangen. After shave verraadt Katwijkse autokraker KATWIJK De politie van Katwijk heeft gisteravond een 16-jarige Katwijker aangehou den die in de Varke visserstraat had ingebro ken in een auto. De dief was makkelijk te ach terhalen, omdat hij zich met uit de auto gesto len after shave had besprenkeld. De eigenaar kon de geur herkennen. De Katwijker had kort tevoren met enkele vrienden vernielin gen aangericht op het terrein van het Zeehos pitium. Daar werd ook met de elektrische wa gens van het revalidatiecentrum rondgereden. Tientallen dode vogels in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Enige tientallen dode vogels werden gisteren aangetroffen op het Heempad tussen Sam son en Avi Fauna in Alphen aan den Rijn. De oogst na een zoektocht om vatte 22 kauwen, 14 eenden, 11 tortels en een mus. De doods oorzaak was vanmorgen nog niet bekend. De dode vogels zijn naar het Diereninstituut in Lelystad gestuurd voor na der onderzoek. Monteur onder stroom bij AZL LEIDEN Een 35-jarige elektro- monteur uit het Brabantse Heeze is gisteren gewond geraakt toen hij tij dens werkzaamheden bij de oudbouw van het AZL een elektrische schok kreeg. De man was aan het werk in een transformatorhuisje ten behoeve van de buitenverlichting toen twee draden elkaar raakten. Hij liep ver wondingen op aan handen en gezicht. Hij is ter behandeling naar de afde ling ongevallen van het AZL ge bracht. Als gevolg van het ongeluk viel in enkele gebouwen van het zie kenhuis de elektriciteit uit. VRIJDAG 20 DECEMBER 1991 Zuid-Holland kiest voor nieuwbouw provinciehuis DEN HAAG Een meerderheid van provinciale staten van Zuid-Holland heeft zich gisteren uitgesproken voor nieuwbouw van het provinciehuis in Den Haag. Onduidelijk is nog waar die nieuwbouw zal plaatsvinden. Er zijn twee opties: op de huidige plek aan de Koningskade. waar dan twee van de vier gebouwen van het provinciehuis zullen worden gesloopt, of nieuwbouw in de buurt van het Centraal Station. Door diverse fracties is op onderzoek naar het laatste aangedrongen, vanwege de aantrek kelijke omgeving. Er wordt een vergelijking gemaakt naar de financiële en organisatorische consequenties. GS van Zuid-Hol land denken komend voorjaar een keus te kunnen maken over de lokatie van de nieuwbouw. Het huidige provinciehuis voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd, aldus GS, dat renovatie voor de betreffende twee gebouwen niet mogelijk acht. lormalige BR-gemeenten ijgen zestig llden toe :.rt t RG1 is IEN In de toekomst en neonreclames op his- :he gevels aan strenge re- f getoetst voordat ze wor- k toegestaan. Op dit mo- worden regels uitge- om de reclames die worden aangebracht aan he gevels, een halt toe ipen. voor werd tijdens de be- ..risch t epen grotingsbehandeling al een motie aangenomen. Alle par tijen in de gemeenteraad stoor den zich aan de ongebreidelde groei van reclameborden, met name in de binnenstad. Daar voor moeten wel de toetsing criteria van zowel de wel stands- als de monumenten commissie op één lijn worden gebracht. De monumenten commissie bekijkt of de recla meuiting niet in strijd is met het historische karakter van het pand of de gehele buurt. De welstandscommissie heeft echter geen criteria op grond waarvan de reclame kan wor den getoetst. Zo kan het voor komen dat de monumenten commissie een reclamebord af keurt en de welstandscommis sie het goedkeurt. Het is de bedoeling dat recla meuitingen zoveel mogelijk op de begane grond worden ge concentreerd. Onlangs werd nog een neonreclame van boekhandel Ginsberg aan de Breestraat afgekeurd omdat het bord te ver zou uitsteken buiten de erkers van het pand en zodoende het beeld van het gebouw te sterk zou verande ren. KATWIJK Het optre den van de band Type-O- Negative in Katwijk gaat door, maar de omstreden zanger Peter Steele zal er niet aan deelnemen. Dat was het resultaat van overleg tussen burgemees ter W. van Montfrans, Scum-voorzitter S. Krol en politiekorpschef H. Roelevink. Tijdens het overleg werd door Krol meegedeeld dat Steele in middels is afgereisd naar de Verenigde Staten. Het optre den van de roek-formatie dat morgenavond moet plaatsvin den, zal derhalve louter in strumentaal zijn. Dit alles overziend zag Van Mcyitfrans geen reden het concert alsnog te verbieden. Type-O-Negative was in op spraak gekomen door een aan tal kwalijke uitspraken van Steele in een interview met een Amerikaans popblad. Ook zou de vorige band van Steele, Carnivore, fout zijn geweest. Demonstranten verhinderden daarop een concert van de groep in Amsterdam, waarna ook de overige concerten in Nederland, met uitzondering van het optreden in Katwijk, afgelast werden. Katwijk stel de zich op het standpunt dat niet bewezen was dat de tek sten van de formatie niet door de beugel zouden kunnen. VOORSCHOTEN Er be staat geen overeenstemming tussen de Leidse gemeenten over de onlangs gepresenteer de 'Structuurschets Leidse re gio'. Dit zegt de Voorschotense wethouder F. ten Have (ruim telijke ordening) in een eerste reactie op de schets. Hierin worden onbebouwde gebieden genoemd, die na het jaar 2000 voor de Leidse regio plaats kunnen bieden aan ongeveer 8.500 woningen. Ten Have heeft met name be zwaar tegen de bestempeling van de Papenwegsepolder als woningbouwgebied. Ook aan bebouwing van de Krimwijk- polder, waar nu veel tuin bouwbedrijven zijn gevestigd, zouden allerlei nadelen zijn verbonden. Aan de nota is meegewerkt door Voorschoten zelf. Verder geven de gemeenten Alkema de, Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest en Zoeterwoude er hun visie in. „Het betreft hier een voorlopige aanzet, niets meer en niets minder", aldus Ten Have. Hij voegde daaraantoe dat in de nota getracht wordt duidelijk te maken wat het zou kunnen betekenen, als tussen 2000 en 2015 daadwerkelijk 8.500 woningen gebouwd zou den worden. Ook bestaat er volgens Ten Have geen over eenstemming over de achter in de nota opgenomen voorkeurs lijsten voor te bebouwen pol ders. Voorschoten wil geen woning bouw in de Papenwegsepolder. Het is landschappelijk waarde vol gebied, dat van groot eco logisch belang is als verbin dende schakel tussen het duin gebied en het Groene Hart. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een gfoot aantal functie- mogelijkheden. Het wordt V van u na het opgeven .|1'. "m tQ- i(? A I i van een nieuwe abonnee. :9| V Deze nieuwe lezer krijgt 1 de krant de eerste V twee weken gratis bezorgd. ^ioteer als nieuwe abonnee ingaande: Hhr /Niiöv/r \/ftArl 1 Straat: Postcode/plaats: I Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 3 maand (automatische betaling) f 27,00 I Cl kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |N LEIDEN Drie vrijwilligers zijn gisteren door het gemeen tearchief geëerd met een beeldje van Cornelis Joppensz. W. van Zegveld, T. Prins-de Haan en H. van den Heuvel kregen die onderscheiding uit handen van wethouder H. Koek voor het werk dat zij al jaren verrichten voor het ar chief. Zij maakten zich vooral verdienstelijk met het maken van klappers, indexen met na men van personen in histori sche stukken en boeken. Der gelijke klappers vereenvoudi gen met name het uitpluizen van stambomen. Juist het uitpluizen van stam bomen was ook voor de be trokkenen. eerste aanleiding om bij het archief terecht te komen. H. van den Heuvel en T. Prins-den Haan uit Alphen aan den Rijn wilden hun eigen stamboom onderzoeken. W. van Zegveld hielp zijn echtge note toen zij daarmee bezig was. In het geval van T. Prins-den Haan vorderde dat werk maar moeizaam, vooral omdat ze daarvoor met name in Fries land moest zijn. Omdat ze het wel heel interessant vond om met archieven bezig te zijn, bood ze haar diensten in Lei den aan. Na een aantal kleine re klusjes nam ze op zich om verder te werken aan een in dex van bonboeken met gege vens over huiseigenaren tus sen 1585 en 1811. Daarbij ging het om 1UU.UUU briefjes met na men en data. Onlangs voltooi de ze het alfabetiseren van die namen. Inmiddels is ze met een nieuwe grote klapper be gonnen. Met haar enthousias me stak ze haar man aan, die inmiddels ook vrijwilliger is. Leidenaar H.vvan den Heuvel stortte zich op strafvonnissen die zijn uitgesproken tussen 1583 en 1811. Ieder verhoor, elke eis vaak in onleesbare hanepoten geschreven ont cijferde hij. Het resultaat was een boek van 588 bladzijden Vervolgens begon hij met het op kaarten brengen van gege vens over geboorte, overlijden en huwelijk van alle Leide- naars tussen 1811 en 1852. Een karwei dat zijn vrouw inmid dels heeft overgenomen. Zelï werkt hij nu aan het inventa riseren van rechtbankvonnis- sen uitgesproken tussen 1811 en 1838. W. van Zegveld uit Capelle aan den IJssel maakte een in dex van 'borgbrieven', dat zijn garanties in verband met ver val tot armoede. Daarbij stuitte hij op een aantal joodse na men. Naar aanleiding daarvan stortte hij zich op de schaarse en nogal verspreide gegevens over joden in Leiden. Dat heeft inmiddels twee boekde len opgeleverd en er volgen er nog drie. Met die boeken kan van bijna iedere joodse inwo ner van Leiden de bijna com plete levensgeschiedenis wor den teruggezocht. 7,50. Een dag eerder zingen de twee ensembles in de Oude Kerk aan de Herentstraat in Voorburg. Dit concert begint om 20.15 uur. Sinfoniëtta Het Kamerorkest Leiden Sin foniëtta, Schola Cantorum, het dubbel kwartet Quattro Sta- gioni en het koor van Harte- brugkerk geven zondag een concert in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. Uit gevoerd worden werken van onder anderen Schubert, Bach en Mozart. Als solisten treden op: Elma van den Dool (sop raan), Ben Salzmann (tenor), Jan Mooy en Rob in 't Veld (bariton), Bertil Heerink en Marianne Klaver (dwarsfluit), Volkert Grondsma (orgel). Het kerstconcert begint om 15.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV en op zondagmid dag bij de kerk, en kosten 12,50//10,- (CJP/Pas-65). Adventsconcert De Leidse Cantorij onder lei ding van Joop Brons geeft zondag 22 december vanaf 20.15 uur weer haar traditio nele adventsconcert in de Hooglandse Kerk. Op het pro gramma staan Engelse carols en Duitse en Nederlandse kerstliederen. Aan het concert werken mee hoboïst Han Ka- paan en fluitist Eric Brons. Toegang gratis, wel wordt er een collecte gehouden. FOTO: PR Collegium Musicum Het elfde lustrum van Collegi um Musicum, het Leids Stu dentenkoor en -orkest, wordt op zondag afgesloten met het decern berconcert in de Stads gehoorzaal. Het orkest zal Symphonie no.l in c-mineur van Brahms spelen. Koor en orkest brengen samen met so liste Kathrin Pfeiffer The Mu sic Makers van Elgar ten ge hore. Daarnaast voert het ka merkoor Four Unaccompanied Part Songs van Elgar uit. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten kosten 10,-// 7,50 (CJP/Pas-65) en zijn te koop aan de zaal en bij Pianohandel Barning. Idoor ROB EDENS RIJSWIJK/LEIDEN De technische voorberei ding voor de bouw van de vuilverbranding bij Ypen- burg (Gavi) gaat gewoon door. Een motie tegen deze voorbereiding van de Leidse wethouder H. de la Mar, gesteund door elf an dere gemeenten, haalde gisteren tijdens de alge meen bestuurs-vergade- ring van de SAVA geen meerderheid. De provincie en de meerder heid van de 35 betrokken ge meenten zijn van mening dat de Gavi er moet komen. Voor de motie stemden: Rijswijk, Voorburg en Nootdorp en de Gevuleigemeenten Leiden, Wassenaar, Sassenheim, Voor schoten, Warmond, Oegstgeest, Zoeterwoude, Alkemade en Leiderdorp. De Zuidhollandse milieu-gede puteerde Hans van der Vlist hield een inleiding over het onderwerp of de vuilverbran ding bij Ypenburg (Gavi) er nu wel of niet moet komen. Het antwoord van de gedepu teerde luidde ondubbelzinnig ja. De Rijswijkse burgemeester Roscam Abbing, fervent te genstander van een vuilver brandingsinstallatie in een zo dichtbevolkt gebied, probeerde een gat in het verhaal van Van der Vlist te schieten, door op te merken dat er na het jaar 2000, op grond van het op timale scenario van het AOO, landelijk gezien een overcapa citeit aan verbrandingsovens zal zijn van ongeveer 600.000 ton. Dit is precies de capaciteit van de Gavi, „en dus is hij ge heel overbodig", herhaalde Roscam Abbing veelvuldig. Ruzie Van der Vlist moest Roscam Abbing op dit punt gelijk ge ven, maar benadrukte wel dat dit het meest optimale beeld is, en niet erg realistisch. „Boven dien is er wettelijk vastgelegd dat iedere provincie voor zich zelf moet zorgen. Dat heb ik nu al vijf keer tegen u gezegd, u kunt toch wel luisteren?", vroeg Van der Vlist in een ru- zie-achtige sfeer aan een rood aanlopende Roscam Abbing. Omdat wettelijk is vastgelegd dat iedere provincie voor haar eigen afval moet zorgen heeft de provincie dinsdag de ver gunning van de bouw van een vuilverbrandingsinstallatie voor 600.000 ton afgegeven. De definitieve vergunning moet nog door de milieu-commissie van de provincie. Dit zal na een inspraakronde op 8 janua ri gebeuren. De Leidse wethouder H. de la Mar, tevens lid van het dage lijks bestuur van de SAVA, diende een motie in met de strekking om de technische voorbereiding van de bouw van de Gavi op te schorten tot het voorjaar tot duidelijk is of de vuilverbranding echt nodig is. Over de voortgang van de technische voorbereiding moest gisteren een beslissing worden genomen omdat het contract met de leverancier hiertoe afloopt. In de tijd van de opschorting zou volgens De la Mar, en in navolging van hem de overige Gevulei-ge- meenten, de mogelijkheden onderzocht moeten worden of er geen alternatieven zijn voor de Gavi. Gedacht moest dan worden aan, naast het op gro tere schaal gescheiden inzame len van afval en het vergisten en composteren ervan, de mo gelijkheid extra verbrandings capaciteit bij de Afval Verwer king Rijnmond te realiseren. Alternatief Zover kwam het niet. Het Da gelijks Bestuur van de SAVA, onder voorzitterschap van de Haagse milieu-wethouder Vlaanderen, was van mening dat de noodzaak van de Gavi niet strookt met even af te wachten. Bovendien heeft de uiteindelijke capaciteit van de vuilverbrandingsinstallatie niets te maken met de techni sche voorbereiding ervan, al dus het Dagelijks Bestuur. Wel zegde Vlaanderen namens het Dagelijks Bestuur toe de moge lijkheden van gescheiden inza meling en compostering te on derzoeken. „Op korte termijn is het echter geen reëel alter natief voor de Gavi". W. van Zegveld, T. Prins-de Haan en H. van den Heuvel kregen gisteren i spanningen voor het gemeentearchief. Tweede van rechts wethouder Koek. ALLERLEI(DS) 'aal Ensemble Leids Vocaal Ensemble w samen met het •burgs Vocaal Ensemble concert in de Oude Vest- Oude Vest 133. Zij bren- dubbelkorige werken van ms (de Fest- und Ge- sprilche) en van Hassler jehore. Daarnaast treden oren afzonderlijk op met en van odner anderen El- Organist Michiel Ras instrumentaal werk van Bach en Brahms. Het elconcert begint om 15.00 de entree bedraagt f10,- EN Verbruikers e zestien gemeenten het voormalige Ener- ledrijf Rijnland vorm- krijgen een extraatje vijftig tot zestig gul met hun jaarlijkse af- ening. besluit daartoe is dezer da genomen. Alle oud-EBR- eenten hebben ermee in- imd. De uitkering ineens t gevolg van de afspraken zijn gemaakt bij de fusie de verschillende energie- ïjven in de regio, die tot iprichting van het EWR t geleid. Het kapitaal van ude EBR, de 'bruidsschat', in tien jaar worden uitge- d, ter compensatie van de rfde winsten. andere fusiepartners van IWR krijgen op zeer korte ijn een brief toegestuurd, in ook hun het aanbod it gedaan van de uitkering ns. Zij kunnen hier echter afzien als ze de voorkeur n aan de jaarlijkse winst- ering. Veel gemeenten len in hun gemeentebe- ngen rekening met die ijkse uitkering. Voor hen een uitkering rechtstreeks de verbruikers dan ook forse tegenvaller zijn. Pro- n van die strekking klon- een maand geleden al op de vergadering van felhouders van het ener- idrijf. extraatje aan de verbrui- in de oud-EBR-gemeen- wordt verrekend met de afrekening. Die wor- vanaf februari rondge-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11