Sovjetunie haalt 1992 niet meer w, M Samen maken 13 Het beste vakantie-advies sinds jaren. Conflict over vermogenstoets Éigen bijdrage verpleegtehuis Nog vijftien Vietnamezen binnenkort land uit 114 Dagen Gratis CeidócSoutatit naa INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidóe.Qowtwnt WOENSDAG 8 DECEMBER 1991 16 PAGINA'S in twee katernen Kerk aangeslagen voor onroerend- goedbelasting £eici&e 6ou4a/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers by). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25216. Losse nummers 1,45. Kamerlid Blauw overmeestert gooier brandbom DEN HAAG Het VVD-Tweede- Kamerlid P. Blauw en een perso neelslid van de Kamer hebben gis teravond een 32-jarige Hagenaar overmeesterd die bij het ministerie van algemene zaken op het Binnen hof een brandbom naar binnen gooi de. Zij zagen de man gooien. De schade aan het ministerie viel mee. De beveiligingsdienst bluste een be ginnende brand. De overmeesterde man droeg nog een brandbom, een molotov-cocktail, bij zich. Hij maak te volgens de politie een gestoorde indruk. De man is ingesloten. Polderland rond Leiden wijkt voor woningen en bedrijven LEIDEN Voor ongeveer 8500 nieuwe woningen moeten in de polders rond Leiden nieuwe bouwlocaties worden gevonden. Dat gaat in alle gevallen ten koste van waardevol landschap en natuurgebied. Binnen de bestaande bebouwing moeten nog eens 2.500 huizen komen. Daarnaast moet er tot 2015 180 hectare nieuw bedrijfsterrein bij komen. Dat blijkt uit de vanmiddag ge presenteerde aanzet voor een structuurschets van de Leidse re gio. Die nota is opgesteld door de wethouders van ruimtelijke ordening van Leiden, Oegstgeest, Alkemade, Leiderdorp, Voor schoten en Zoeterwoude. De samenstellers merken zelf al op dat alle polders die zijn genoemd zo'n grote landschappelijke en eco logische waarde hebben „dat bebouwing louter vanuit deze in valshoek niet zou mogen plaatsvinden". Als er dan toch ge bouwd wordt moet zoveel mogelijk rekening worden gehouden met ecologische verbindingen en natuurwaarden. Pagina 9: Oegstgeest geeft verzet tegen woningbouw op Specialisten oneens over lager tarief DEN HAAG Partijen in de gezondheidszorg kunnen het niet eens worden over verlaging van de tarieven voor specialistische hulp. De tariefsverlaging zou doorgevoerd moeten worden omdat de kosten voor deze hulp in 1990 bijna 100 miljoen gulden hoger uitvielen dan was begroot. Óverleg tussen de Landelijke Specialisten Vereniging ziekenhuizen, ziekenfondsen, particuliere verzekeraars en ambtena- renverzekeraars heeft gisteren niets opgeleverd. De partijen bestrij den volgens een woordvoerder eikaars berekeningen en willen hel derheid over de oorzaken van kostenstijging. „Nog veertig jaar nationale munten" DEN HAAG De eerstkomende veertig jaar zullen de nationale munten van de EG-landen niet worden afgeschaft. De munten zullen nog lange tijd naast de toekomstige nieuwe Europese eenheidsmunt, de ecu, als betaalmiddel blijven bestaan. Dat voorspelt de president van De Nederlansche Bank, dr. W.F. Duisenberg, in een gesprek met het blad De Werkgever. Volgens Duisenberg is het goed denkbaar dat er na 1999 geruime tijd aan artikelen in winkels twee prijskaar tjes zullen hangen, één met een bedrag in ecu's en één met guldens. Gevulei wil voorbereiding vuilverbranding stilleggen LEIDEN De negen Gevulei-gemeenten willen dat de technische voorbereiding voor de vuilverbran ding bij Ypenburg wordt stilgelegd. Voordat verder wordt gegaan moet duidelijk zijn of de vergunningen voor de bouw van de installatie er wel komen. Mor gen moet een besluit worden genomen over het ver volg van de technische voorbereiding. De Gevulei stemt dan tegen, aldus de Leidse wethouder H. de la Mar. De la Mar deelde dat gisteravond mee tijdens een vergadering van de commissie milieu in Leiden. Hij is voorzitter van de Gevulei en lid van het dage lijks bestuur van de SAVA, het samenwerkingsver band van 35 gemeenten dat de vuilverbranding wil bouwen. Bij de Gevulei zijn aangesloten: Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Wassenaar, Alkemade, Zoeterwoude, Oegstgeest, Warmond en Sassenheim Pagina 9: Besluit van Leidschendam afwachten SEN ee mr. Pieter in koninklijke familie met hikken en snikken Warmondse koster Van Amerongen voorlopig niet met pensioen itionele protesten tegen fagner-concert in Israël Irokking vraagt om afvloeiingsregeling MOSKOU De uiteen vallende Sovjetunie houdt voor het einde van het jaar op te bestaan. Sovjet president Michail Gorba- tsjov en de Russische pre sident Boris Jeltsin heb ben dit gisteren na een twee uur durend onder houd in Moskou vastge legd in een gezamenlijk akkoord. Beide presidenten kwamen tot de conclusie dat het functione ren van alle federale structu ren voor het einde van het jaar ophoudt. De staatsbank zal in de komende dagen door Rusland worden genationali seerd en de vlag van de Sov jetunie zal eind dit jaar wor den gestreken. Het proces markeert overdui delijk de laatste fase van de machtsovergave van de Sov jetunie aan de Russische Fede ratie van Jeltsin. Gorbatsjov zelf heeft toegegeven dat zijn toekomstige positie geheel en al afhangt van de bijeenkomst van zaterdag in de Kazachse hoofdstad Alma Ata waar de leiders van de Slavische en de Centraalaziatische republieken met elkaar overleggen over de voortgang van het Gemene best van Onafhankelijke Sta ten. De Sovjet-president ver klaarde tegenover een verslag gever van de Duitse radio dat hij pas na Alma Ata een be sluit zal nemen over zijn poli tieke positie. Nog niet alle republieken zijn het eens over het defensie-ak koord dat zaterdag in Alma Ata moet worden onderte kend. Kazachstan, de op een na grootste Sovjet-republiek, wil zijn kernwapens pas ver wijderen als Rusland dat ook doet. Wel is de republiek be reid centraal toezicht op de kernwapens toe te staan, zo heeft de Kazachse president Noersoeltan Nazarbajev giste ren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker te verstaan gegeven. Het is voor Kazachstan onac ceptabel om zijn kernwapens op te geven terwijl Rusland dat niet doet. De Russische president Boris Jeltsin vindt dat in het nieuwe gemenebest Rusland als enige zijn kernwa pens moet behouden. Kazach stan, Wit-Rusland en de Oe kraïne zouden hun kernwa pens volgens Jeltsin moeten vernietigen. Nazarbajev heeft ook kritiek op de pogingen van Jeltsin om Rusland de plaats van de Sovjetunie in de VN-Veiligheidsraad te laten innemen. De Kazachse presi dent wil de kwestie zaterdag in Alma Ata bespreken. Deze uitspraak zou erop kunnen wijzen dat de vijf Aziatische republieken vinden dat Jeltsin in het nieuwe gemenebest te veel macht naar zich toetrekt. Pagina 5: Historici oneens over plaats Gorbatsjov in geschiedenis ADVERTENTIES STELIJK LEVEN/OPINIE IENLAND 5.0 IITENLAND IONOMIE ■IDEN/REGIO 9 ENSTVERLENING ST/RTV Drgen perioden met |en. limumtemperatuur istreeks 5 graden; 'dagtemperatuur geveer 11 graden. Wind aiend van zuidwest r west, landinwaarts nemend tot vrij rachtig, 5, langs de kust i op het IJsselmeer tot ard of stormachtig, Indkracht 7 a 8. Morgen is het zover n het kar, ieetnan ONZE OPRUIMING IS BEGONNEN! o.a.SPIJKERBROEKENNU 59- 2 voor 100- Vele SHIRTS van o.a. News, Martomod van 6950NU 39" en natuurlijk nog vele andere artikelen! poten miljoei ten tere <tslotenj >rkunt kof gn das, 7 98 iori nsl 'incie dreigdCj* Torenstraat 37 DEN HAAG (tegenover parkeergarage) EN HAAG Het kabi- t kan een knallend con- ct tegemoet ziet met de weede Kamer over zijn •nemen een vermo- nstoets voor bewoners »n verpleeghuizen in te neren. Het plan houdt in de bewoners een aandelijkse eigen bijdra- van 2700 gulden oeten betalen tot het ei- in vermogen (huis, aan- len, etc) is 'opgegeten'. DA en VVD wijzen dit öorstel fel af. 't verbijstering van met me de regeringsfractie -]IA stuurde staatssecretaris toons van WVC gister avond na afloop van een de bat over de begroting van zijn ministerie een brief aan de Kamer waarin het besluit werd aangekondigd. „Waar om is dit niet tijdens het de bat gezegd? Ik voel me over rompeld", liet een veront waardigde Klaas Tuinstra weten. Hij kondigde aan dat de vermogenstoets in elk ge val door een kamermeerder heid van CDA en VVD on deruit zal worden gehaald. „En wellicht draait ook de PvdA nog wel bij". Het doorvoeren van de maat regel werd eerder dit jaar uitgesteld na negatieve ad viezen van de Ziekenfonds raad en de Raad van State. Zij vonden de verhoging van de eigen bijdrage en het in voeren van een vermogen stoets in strijd met het (socia le) verzekeringsprincipe. Volgens Simons is de inko mensafhankelijke eigen bij drage echter reëel en nood zakelijk omdat bejaarden in verpleegtehuizen besparen op hun kosten van levenson derhoud en omdat de collec tieve lasten omlaag moeten. CDA en VVD zijn niet ge voelig voor deze argumen ten. Volgens Tuinstra bete kent het invoeren van een vermogenstoets dat bejaar den gestraft worden die een spaarzaam leven hebben ge leid. „Als je het spaargedrag wilt ontmoedigen moet je vooral dit doen". Het verzet uit de Kamer betekent dat Simons zijn voorstel waar schijnlijk zal moeten intrek ken als het in het parlement aan de orde komt. Het bud gettaire 'gat' kan volgens CDA en VVD gemakkelijk opgevangen worden door de verpleeghuizen doelmatiger te laten werken. Gouda bij kaarslicht Het stadhuis van Gouda wordt verlicht door niet minder dan 2500 brandende kaarsen achter de glas-in-lood ramen. Ook van achter de de ramen van de huizen aan de waaiervormige Markt straalt het warme licht van de kaarsvlam naar buiten. De straat verlichting is voor de gelegenheid gedoofd. Gisteren deed Gouda voor de 36ste keer zijn naam als kaarsenstad eer aan. Door de combinatie van fijne neerslag en kaarslicht was de horizon achter het stadhuis tot ver in de omtrek zichtbaar. FOTO: ANP Israëlische vredesdelegatie wil VS verlaten WASHINGTON De vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten in Washington staan op de rand van mislukken nadat de Israëlische en Pale stijnse delegaties er giste ren niet in slaagden hun meningsverschil over de praktische kanten van de conferentie op te lossen. VS-president Bush had er in een persoonlijke ontmoeting met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, David Levy, op aangedrongen op te houden met procedureel ge harrewar en nu eindelijk rond de tafel te gaan zitten om wer kelijk over vrede te praten. Hetzelfde geluid kreeg de Jor- daans-Palestijnse delegatie te horen van de secretaris-gene raal van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken, Edward Djerejian. Maar de bemoeienis van de VS haal de niets uit. De Israëlische de legatie kondigde aan dat zij vanavond uit Washington zou vertrekken. De Palestijnen houden vast aan de eis dat zij in een afzonderlijke ruimte met de Israëliërs praten. Israël houdt vol dat in dezelfde ruimte moet worden onder handeld met zowel Jordaniërs als Palestijnen. Als gevolg van deze onenigheid zijn de be sprekingen formeel nog steeds niet begonnen. De hoofden van de delegaties ontmoeten elkaar in de wandelgangen van het ministerie. DEN HAAG Staatsse cretaris Kosto van justitie mag van een meerderheid van de Tweede Kamer op korte termijn nog eens vijftien Vietnamezen het land uitzetten die in hon gerstaking zijn. In ieder geval steunen CDA en VVD de bewindsman bij dat voornemen. Volgens CDA- woordvoerder Krajenbrink zou uitstel van de uitzetting „onwaarachtig en hypocriet zijn". „Wij moeten onszelf geen vredige Kerst willen ge ven", aldus Krajenbrink. Volgens een woordvoerder van het ministerie moet van daag eerst het debat in de Tweede Kamer worden afge wacht alvorens tot daadwerke lijke uitzetting over te gaan. Momenteel zijn 150 Vietname zen in hongerstaking. Onge veer twintig hongerstakers, onder wie alle Vietnamezen in het asielzoekerscentrum Lut- telgeest, hebben de hongersta king beëindigd en hebben gis teren voor het eerst weer ge geten. De anderen zijn met hun protestactie doorgegaan waarmee ze hopen te voorko men dat ze worden terugge stuurd naar Tsjechoslowakije. Volgens een woordvoerder van het ministerie is geen en kele hongerstaker in levensge vaar. Vandaag zouden Groen Links en de VVD staatssecretaris Kosto en minister D'Ancona van WVC in de Tweede Ka mer interpelleren. Groen Links wil, gesteund door D66 en PvdA, in ieder geval wach ten met uitzetting van de Viet namezen zolang zij in honger staking zijn. Zij doen dat op grond van artikel 25 van de Vreemdelingenwet die uitzet ting verbiedt als de asielzoeker medisch gezien niet in staat is voor zichzelf te zorgen. Via een kort geding kan de buiten lander uitzetting tijdelijk te genhouden ook al heeft de rechter eerder de uitzetting goedgekeurd. In de praktijk is volgens het ministerie nog nooit van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Kosto vindt hongerstaking niet per definitie reden de uit zetting op medische gronden te vertragen. Zijns inziens zou dit voor vele andere kansloze asielzoekers namelijk aanlei ding kunnen zijn eveneens in hongerstaking te gaan. Pagina 4: Vertrouwensarts Vietnamezen blijft zich on vermoeid inzetten Auto koerier geplet Een 20-jarige Rijnsburger is gisteren zeer zwaar gewond geraakt toen hij in zijn woonplaats fron taal in botsing kwam met een vrachtwagen. Het ongeval gebeurde op de Noordwijkerweg. De vrachtwagen, bestuurd door een 22-jarige man uit Zoetermeer, reèd finaal over de koeriersauto van de Rijnsburger heen. Deze reed volgens de vrachtwagenchauffeur en verschillende getuigen op de verkeerde weghelft. Een enorme ravage was het gevolg. Vijf ambulances, waaronder het trau ma-team van het AZL en twee brandweerwagens, verleenden bijstand. Het slachtoffer, dat be klemd zat tussen de wrakstukken, moest door de brandweer bevrijd worden. Hij werd in kritieke toestand naar het AZL vervoerd. FOTO: WIM VAN NOORT Carrington twijfelt aan vredeskansen Joegoslavië Veel mensen denken misschien dat het trouwen van een bur gerjongen met een prinses een sprookje is. Nou, dat geldt maar voor een deel. Niemand kan daar beter over oordelen dan mr. Pieter van Vollenhoven die binnenkort vijfentwintig jaar getrouwd is met prinses Margriet. „Er komen wel een paar bladzijden in ons sprookjesboek voor die ik vroeger nooit had gelezen", zo vernemen we vandaag in een artikel over een naar aanleiding van het zilveren huwelijk verschenen boek in de Leidse Courant. Prinses Margriet zegt daarin niet te geloven in een definitie van het huwelijk. „Je moet het sa men maken, elke dag weer", zegt ze. En zo zit het eigenlijk ook tussen u en de Leidse Courant. p- I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en I I I I Straat: vrijblijvend, ontvangen. 3 een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. CJ direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Voorl: I Postcode/Plaats: I Telefoon: GRAZ Lord Carrington toonde zich gisteren niet erg optimistisch over de vredes kansen in Joegoslavië. Hij houdt er sterk rekening mee dat de gevechten juist aanwak keren als gevolg van het EG- besluit om de naar onafhanke lijkheid strevende Joegoslavi sche republieken op 15 januari te erkennen. Carrington ver wacht wel dat Kroatië aan de EG-voorwaarden voor erken ning zal voldoen. „De Kroaten hebben al aangegeven dat ze daartoe bereid zijn, maar ze zullen wel meer rechten moeten toekennen aan de Ser vische minderheid in de repu bliek dan tot nu toe in de grondwet zijn opgenomen". De voorzitter van de vredesconfe rentie over Joegoslavië heeft vandaag in het Oostenrijkse Graz ontmoetingen met de Kroatische en Sloveense presi denten. Pagina 5: EG-voorstel brengt Bosnië-Hercegovina in las tig parket Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzeg naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, (voor controle op bezorging) ■Tf.llli

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1