Ceidoe Soura/rit EG erkent Kroatië en Slovenië over maand Wensen 10 12 13 VN herroepen resolutie: zionisme geen racisme Kerstboomhandelaar en dochter aan dood ontsnapt Het beste vakantie-advies sinds jaren. rl4 Dagen GratisT £cidóe6ou/ia/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE Ceidó&Qowuvnt DINSDAG 17 DECEMBER 1991 hooltele sternsei de Kali dio-Om 16 PAGINA'S in twee katernen fnnmw Herdenking Columbus zaait verdeeldheid in kerken i trouwel Atmosferische jktdathlervuiling Rijn groter srrozenr (jan gedacht 'Polemoloog Hylke >mp: „Europa mag nierspejniiitair ingrijpen in -orum Rusland" ï-Carpeii lold Palnj OEN OMGEVING protest tegen disco in, speisl Oud Ade Goldreyer nishandelde ook Mondriaan 'eldkamp en Van Schie zeker van lympische Spelen .05 Tl tijden, stELIJK LEVEN/OPINIE 2 I 15 RTlflENLAND 3/4 JLAND 4/5/7 5MIE 6 EN/REGIO 9/10/11 r STVERLENING 10 'el ST/RTV 12 II 03 3 RT 13/14 in sl-i o' ISUMENTENINFORMATIE 14 PROGRAMMA'S 15 'UZZEUMENU 15 f™ imagazirfl h (herh.)|_ ielend bewolkt en ^le buien. .30 ijnperatuur zowel In de 50 Go|ht als overdag 1 van fjeveer 8 graden. Mighty Ifttelijke wind, in het vives, spjneniand vrjj krachtig, 5, jÉ de kust hard tot ^machtig, 7 a 8. 11 05 Pli the pasti iristmas ry (herh. atchworc 10.30 Ei 'owerspi .30 Boks ;kendo< s van di d°:»pulariteit eish naar eptepunt lijd; i. bloem; ingensnai i; 28. rivie Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25215. Losse nummers 1,45. Anderhalf jaar cel voor Zegwaard DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft W. Zegwaard van het voormalig afval- transportbedrijf in Delft vandaag veroordeeld tot 24 maanden cel, waarvan zes voorwaarde lijk en een geldboete van 100.000 gulden. Zeg waard BV en Zegwaard Ontstoppings Service moeten totaal een boete van 630.000 gulden betalen. Tegen W. Zegwaard had de officier zes jaar cel geëist en tegen de Zegwaard-be drijven een boete van totaal acht ton. Drie voormalige medewerkers kregen van de rechtbank straffen van 24 maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, dienstverlening en drie maanden voorwaardelijk. „Honecker weg uit Moskou" MOSKOU Erich Honecker, de vroegere staats- en partijchef van de DDR die zijn toevlucht had gezocht tot de Chileense am bassade in Moskou, heeft de Russische hoofdstad met onbekende bestemming verlaten, aldus de RAI. Dit persbureau van de Russische regering beriep zich op het mi nisterie van justitie, maar gaf verder geen details. Volgens diplo maten verbleef Honecker nog steeds in de ambassade. Eerder had een woordvoerder van de Noordkoreaanse ambassade ge zegd nog steeds op uitsluitsel van Honecker te wachten. De Noordkoreaanse regering heeft Honecker verblijf aangeboden voor een medische behandeling, maar wil hem geen politiek asiel verlenen. Gisteren verliep het tweede ultimatum dat de Russische regering Honecker had gesteld. De oud-DDR-chef had eigenlijk vrijdag al het land uit moeten zijn, maar hij vluchtte de Chileense ambassade binnen. De Russische regering zegt Honec ker niet aan Duitsland te kunnen uitleveren omdat hij niet we gens misdaden is veroordeeld. In Duitsland wacht Honecker een proces omdat hij onder meer opdracht schieten op vluchtende DDR-burgers. Vrouwen Groningse gevangenis staken tegen dreigende sluiting GRONINGEN De gedetineerden in de vrouwe nafdeling van de Groningse gevangenis zijn vandaag in staking gegaan. De vrouwen verklaren zich met deze actie in de eerste plaats solidair met de vrouwen uit de Bijlmerbajes in Amsterdam, die vandaag en morgen ook staken. Volgens een woordvoerster van de gedetineerden wil de regering de vrouwenafde ling in de Bijlmerbajes sluiten en de gedetineerden onderbrengen in gevangenis De Grittenborgh te Hoogeveen. „En het personeel daar is niet geschoold om vrouwen te bewaken", aldus de woordvoerster. Ze stelt tevens vast dat ook de vrouwenafdeling in Groningen met sluiting wordt bedreigd. Dit wordt bevestigd door di recteur F. Hoogenboom van het Groninger Huis van Bewaring en Gevangeniswezen. Ook hij kant zich te gen sluiting van de vrouwenafdeling. Deze afdeling biedt ruimte aan tien vrouwen. AbvaKabo voorziet groot conflict in de zorgsector UTRECHT De FNV-bond AbvaKabo bereidt zich voor op een groot conflict in de zorgsector, waarin 500.000 mensen werkzaam zijn. Als het kabinet voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden in deze sector niet met geld over de brug wil komen dreigen er langdurige, harde acties waarbij ook stakingen niet worden uitgesloten, aldus een woordvoerder van de AbvaKabo. Het topkader van de bond in de gezond heidszorg stelde gisteren de eisen vast voor de nieuwe cao in het ziekenhuiswezen, met 200.000 werknemers de grootste cao in de zorgsector. Het kader wil ondermeer een loonsverho ging van 4,5 procent. Minister De Vries (sociale zaken) biedt een loonsverhoging van drie procent op voorwaarde dat het pensioenfonds PGGM de premies met vier procent zou verla gen. Maar nu het pensioenfonds daar niets voor voelt is de ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden volgend jaar zo goed als nihil, aldus de AbvaKabo. BRUSSEL De Europese Gemeenschap zal op 15 ja nuari Kroatië en Slovenië als onafhankelijke staten erkennen mits zij aan be paalde voorwaarden vol doen op het punt van de mensenrechten, garanties voor etnische minderhe den, onschendbaarheid van de bestaande grenzen en het nakomen van in ternationale verplichtin gen (onder meer op het vlak van wapenbeheer sing). Duitsland loopt echter op de EG-beslissing vooruit en zal donderdag tot erkenning over gaan, zo werd vanochtend nog eens verzekerd door minister Genscher van buitenlandse za ken. Minister Hans van den Broek van buitenlandse zaken zei vannacht na afloop van urenlang beraad met zijn col lega's in Brussel dat de repu blieken die als onafhankelijke staat willen worden erkend dit voor 23 december Brussel moeten laten weten. De Joego slavische republieken die on afhankelijkheid nastreven, moeten tevens aangeven of zij bereid zijn om niet alleen aan algemene voorwaarden voor erkenning te voldoen maar ook of zij willen blijven deel nemen aan de Joegoslavië- conferentie in Den Haag (en vanaf 1 januari in Lissabon) „en bereid zijn een VN-vre- desmacht toe te laten". Volgens Van den Broek heb ben de EG-landen nog een maand de tijd om hun besluit tot erkenning in de praktijk te brengen. De Twaalf hopen dat de VN-Veiligheidsraad en de VN-secretaris-generaal erin slagen binnen deze termijn een VN-vredesmacht naar Joegoslavië te sturen. In deze periode moeten de partijen bij de Joegoslavië-conferentie hun uiterste best doen om tot een algehele politieke oplos sing van hun problemen te ko men. Griekenland heeft als extra voorwaarde gesteld dat de Joe goslavische republieken zich onthouden van territoriale claims (lees: aanspraken op Grieks-Macedonië) en vijandi ge propaganda, zo zei Van den Broek. Record-aantal wenskaarten De PTT verwacht een recordaantal poststukken voor de feestda gen te verwerken te krijgen. Volgens een woordvoerder van de PTT in Den Haag geeft het aantal gelukwensen voor de kerstda gen en het nieuwe jaar dat nu al is verstuurd aan, dat dit jaar opnieuw een toename mag worden verwacht. „Er zijn nu al meer kaarten verstuurd en zegels verkocht dan in alle voorgaande ja ren in dezelfde periode. Trekken we die lijn door, dan komt er weer een record aan". In de afgelopen jaren turfde de PTT jaar lijks een miljoenentoename van het aantal poststukken dat met de feestdagen werd verzonden en van de verkoop van de specia le - goedkope - kerstzegels. Vorig jaar werden 190 miljoen wenskaarten verstuurd, waarvoor de PTT 166 miljoen speciale kerstzegels verkocht. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Prijs treinkaartje stijgt sneller dan autokosten j^q DEN HAAG De prijs van een treinkaartje stijgt volgend jaar sneller dan de kosten van ihet autorijden. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consu mentenbond. Met de tariefs verhoging op 1 januari is de OV-jaarkaarthouder 366 gul den meer kwijt. De automobi list is dbor het 'benzinekwartje van Kok' volgend jaar slechts 231 gulden meer kwijt. Vol gens de Consumentenbond staat deze ontwikkeling haaks op de plannen van het kabinet om het, autogebruik terug te dringen. De tariefsverhoging zal met name de forenzen tref fen. De kosten van autorijden stegen in 1990 met 5,4 procent. Een auto kostte in dat jaar aan de gebruiker 750. In 1992 zal dat, volgens de Consumenten bond, gemiddeld zijn gestegen tot ƒ814. 5HINGTON Niet dan 47 procent van (merikanen staat mo- teel nog achter Geor- lush, waarmee de po- riteit van de president dieptepunt van zijn tstermijn heeft be- De Israëlische minister van buitenlandse zaken, David Levy, en Israëls VN-ambassadeur Yoram Aridor omarmen elkaar verheugd na de stemming in New York over het herroepen van VN-resolu- tie 3379 over het zionisme. FOTO: AP NEW YORK De Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren haar resolutie uit 1975, waarin zionisme ge lijk werd gesteld aan ra cisme, met 111 stemmen tegen 25 en 13 onthoudin gen herroepen. Het was pas de tweede keer in de geschiedenis van de volke renorganisatie dat een van haar eigen resoluties werd herroepen. Israël, de Verenig de Staten en de westerse lan den hadden de oorspronkelijke resolutie een smet op het bla zoen van de VN genoemd die de geloofwaardigheid van de organisatie aantastte. In Israël werd verheugd gereageerd op het intrekken van de resolutie. Premier Yitzhak Shamir belde direct de Amerikaanse presi dent George Bush op. „Het joodse volk zal de Amerikaan se inspanning altijd blijven koesteren en herinneren", al dus Shamir. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, David Levy, sprak van „een ontroerend moment". Israël gebruikte de resolutie van 1975 dikwijls om te bewijzen dat de VN bevooroordeeld wa ren tegen de joodse staat en daarom ongeschikt waren als vredestichter. De Verenigde Staten maakten zich sterk om de resolutie herroepen te krij gen als gebaar aan Israël. Vol gens velen hopen de VS langs deze weg tevens het vredes overleg in het Midden-Oosten te bevorderen. Volgens het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) en de Nederlandse Zionisten Bond (NZB) is met het herroe pen van de betreffende resolu tie 3379 „een historisch on recht jegens het joodse volk" ongedaan gemaakt. Pagina 5: Vredesoverleg in volgende impasse ~5 MICROBUS COMPUTERSYSTEMEN BV Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Fraude neemt sterk toe DEN HAAG Fraude zal de komende jaren sterk toenemen. Het betreft vooral fraude met subsi dies, ontduiken van mi lieuwetten, computer kraak en oneigenlijk ge bruik van sociale uitke ringen. Dit voorspelt de Stuurgroep Politie 2000 onder leiding van oud-minister J. de Koning. De stuurgroep bepleit onder meer een rigoureuze handhaving van regels, resultaatgerichte contracten voor politie en een nationaal veiligheidsplan. Het aandeel van fraude neemt toe door het groeiende econo mische en financiële belang van deze vorm van criminali teit. Volgens mevrouw J. Bak ker, onderzoeker van het ad viesbureau McKinsey en au teur van het betreffende rap port Veiligheid en Politie, wordt nu al de helft van alle schade door criminaliteit ver oorzaakt door deze zogenaam de 'fraude tegen de maat schappij'. Het gaat om een be drag van bijna 20 miljard. De schade neemt toe als ge volg van de georganiseerde misdaad door bijvoorbeeld af persing middels het dreigen van manipulatie met compu terbestanden. Ook fraude met subsidies van de Europese Ge meenschap zal groeien door de complexiteit van regelgeving en controle. De geweldscriminaliteit breidt eveneens sneller uit dan de bevolking. Dat wijt de stuur groep voornamelijk aan inte gratieproblemen door toename van immigranten. De buiten landers kunnen voor nieuwe ordeproblemen zorgen, conclu deert het rapport. De stuurgroep wijst in het rap port herhaaldelijk op de nood zaak voor sociale vernieuwing, zoals het kabinet zich heeft voorgenomen. Twee weken geleden rapporteerde de inge stelde Projectgroep Sociale Vernieuwing dat dit beleid is gestrand. Pagina 3: Rapport verkiest huismeester boven extra po litiecontrole npiniepeiling van het tele- tation ABC en de Was- on Post toonde het lage aan Zes weken geleden Ie 59 procent van de ikanen het algemene be- van Bush nog goed. Vol de onderzoekers is de te- al te wijten aan de sombe- ïonomische vooruitzichten de VS. Bijna 9 op de 10 rvraagden zei dat de eco- van de VS er pover bij- Slechts 1 op de 4 deelne- vond dat Bush een goed voert om het land uit te trekken. Driekwart Amerikanen vindt vol de peiling dat de presi- te veel tijd besteedt aan nlandse problemen in 1 van misstanden in eigen aan te pakkken. Daar- zei 58 procent dat Bush blijkbaar harder inspant de rijken dan voor de lenklasse. In oktober was ijfer nog 48 procent. Idoor LOEK MOOR ADVERTENTIE DEN HAAG Tuig noemt hij het. Het had maar een haartje gescheeld of George Smit (36) en zijn dochter Clarina (7) wa ren in de nacht van zaterdag op zondag levend verbrand. Op de hoek van het Westeinde en Bij de Westermolens in Den Haag staan de resten van zijn caravan. Er is weinig meer van over. Maar hoewel de schrik nog flink in zijn benen zit, is hij is alweer bezig met de verkoop van zijn kerstbo men. George verkoopt al sinds zij jeugd in deze tijd kerstbomen. Eerst met zijn vader en later alleen. Het ging altijd goed. Hij had voor het eerste deze plek aangevraagd. Een prima stek kie, vlak bij de bebouwing rondom het Westeinde en ge noeg verkeer op de brug. En zoals iedere kerstboomverko per sliep George 's nachts in zijn caravan om de handel te bewaken. „Ik sta hier nu vanaf 6 decem ber en ben dus al veertien da gen van huis weg", vertelt hij. „Zaterdag vroeg mijn dochter tje of ze bij me mocht slapen in de caravan. Dat vond ik wel gezellig naturlijk. We zouden de volgende morgen lekker een beetje kunnen uitslapen omdat de handel op zondag al tijd wat later begint. Enfin om een uurtje of éen ga ik naar bed en om vijf uur wordt ik wakker en denk half slaperig: wat is het toch warm. Plotse ling zie ik de vlammen als een rode vloedgolf tegen de bin nenkant van mijn dak opkrui pen. Ik schrik me rot en spring de caravan uit. Op dat moment denk ik: Clarina ligt er nog in, en ik sleur haar ook uit de wagen. George schudt onbegrijpend zijn hoofd; „Wat zijn dat toch voor lui die me dit hebben aangedaan.Ik beg waarom. Ik weet het hebben gedaan. Ze moeten het hebben geweten dat er iemand was, want ik laat altijd een lichtje branden. Wat een tuig", her haalt hij. Over enkele dagen Er gaat geen jaar voorbij of de PTT verwacht - en verwerkt! - een recordaantal wenskaarten. Zo ook dit jaar weer. Ie dereen merkt het zelf in zijn brievenbus: steeds meer mensen komen met steeds meer wensen. Vorig jaar waren het er in totaal 190 miljoen, waarvoor 166 miljoen speciale kerstzegels werden verkocht. Dit jaar zijn er tot nu toe al meer kaarten verstuurd en zegels verkocht dan in alle voorgaande jaren in dezelfde periode. De wens is beslist niet de vader van de ge dachte als we beweren dat er in de periode van al die kerst wensen ook veel kranten 'los' worden verkocht. We merken het bij de Leidse Courant. En de kopers merken het ook: een betere krant kun je je niet wensen. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken, ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Van der Stoel krijgt Montigny-prijs AMSTERDAM Mr. Max van der Stoel, minister van Staat, krijgt de Hélène de Montigny-priis 1991, wegens zijn verdienste op het gebied van de mensenrechten. De Hélène de Montigny Stichting heeft dit vandaag bekendgemaakt. De prijs, waaraan een bedrag van 60.000 gulden is verbonden, wordt eenmaal in de drie jaar toegekend aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de mensheid. De Hélène de Montigny Stichting werd 1928 opgericht en onderscheidde eerder Dr. Jonas Salk (VS), Prins Bernhard en Majoor L.T. Boshardt. Dhr/Mevr: Voorl: Telefoon: (Indien daartoe oonleiding beuaal. kan een v< Bei 071-313 677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1