Na Vietnamezen ook Russische joden op vliegtuig gezet Vrijuit 5 11 15 17 Aftreden Popov is slag voor Jeltsin Ook VS tegen erkenning Kroatië en Slovenië Het beste vakantie-advies sinds jaren. [~14 Dagen Gratis^ INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcitWSomant 16 DECEMBER £cldoe 0omcmt 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Bijna vijfhonderd doden bij scheepsramp in Rode Zee Nieuwe wending in Maxwell-mysterie LEIOEN OMGEVING Veiling VVSB breekt record CAIRO Gevreesd wordt dat 471 mensen in de Rode Zee zijn ver dronken nadat de Egyptische veer boot Salim Express in de nacht van zaterdag op zondag op een rif liep en kapseisde. Volgens de Egypti sche havendienst zijn 178 mensen gered. De hele zondag is naar over levenden gezocht. De veerboot, die 578 passagiers en 71 bemanningsle den aan boord had, was volgens de rederij als gevolg van stormachtig weer uit de koers geraakt. De be manning van tachtig koppen ver loor de controle over het schip, waarna het kort voor middernacht in de buurt van de Egyptische ha venstad Safaga op het rif liep. Het lekgeslagen schip kapseisde binnen enkele minuten. Wegens de storm moesten reddingswerkers tot zon sopgang wachten voordat de zee op overlevenden kon worden afge zocht. De Rode Zee staat bekend om de verscheidene soorten haaien die er voorkomen. Het schip was van het Saudische Jeddah op weg naar de Egyptische havenstad Sa faga, dat 470 kilometer ten zuidoos ten van de hoofdstad Cairo ligt. Op tien mensen na waren de passa giers Egyptenaren, die terugkeer den van een pelgrimage in Saudi- Arabië of in dat land als gastarbei der werkzaam waren. Maij vecht tegen hogere snelheid vrachtwagens DEN HAAG Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat verzet zich met hand en tand tegen collega-ministers uit de EG die de maxi mum-snelheid van vrachtwagens willen verho gen van 80 naar 90 kilometer per uur. De EG- ministers voor transport vergaderen vandaag on der leiding van mevrouw Maij in Brussel. Op de agenda staat onder meer de invoering van een snelheidsbegrenzer in vrachtauto's met ingang van 1994. Op zichzelf zijn alle EG-landen daar een groot voorstander van. De vraag is alleen op welke maximum-snelheid het in de vrachtwa gens in te bouwen mechaniek moet worden afge steld. Een aantal collega's van Maij-Weggen vindt dat dit 90 kilometer per uur zou moeten zijn, maar de Nederlandse bewindsvrouw wil daar vooralsnog niets van weten. De uitslag van het beraad was vanmorgen nog volstrekt onzeker. Kinderen breken in in vuurwerkfabriek LEIDEN Negen kinderen van 10 tot 13 jaar oud zijn gistermiddag aangehou den nadat ze bij vuurwerkfabriek Kat aan de Stadspolderweg hadden ingebro ken. De politie kwam in actie toen het alarm van de fabriek rond kwart voor vier afging. De groep kinderen liep toen de politie aankwam met dozen vuurwerk richting Merenwijk. In het zicht van de agenten gooiden ze de do zen weg en sloegen op de vlucht. Eén van hen sprong daarbij zelfs in een sloot. Alle negen kinderen werden ech ter achterhaald. Ze hadden 7.500 ka nonslagen en acht dozen met vuurpijlen langs de weg achtergelaten. Later zijn zondagavond nog drie jongens van 14, 16 en 16 jaar oud aangehouden omdat ze bij Kat probeerden in te breken. luick Boys leeft zich uit Cruijff dreigt met vertrekken Siemerink toont persoonlijkheid EINDHOVEN Justitie heeft vanmorgen 43 joods- Russische asielzoekers uit het Beatrix-oord in Eind hoven het land uitgezet. De groep is om negen uur vanaf het vliegveld Wel schap met een charter van Transavia naar Tel Aviv vertrokken. Zaterdag werden er al vier Vietna mese asielzoekers het land uitgezet. In het centrum in Eindhoven verblijven nu nog 35 Russische joden. Ze zijn oorspronkelijk vanuit de Sovjetunie naar Is raël gegaan. Van daaruit zijn ze doorgereisd naar Neder land, omdat ze volgens hun zeggen in Israël werden gedis crimineerd. De uitgewezen joods-Russische asielzoekers zijn in Israël wel kom. „Het zijn Israëlische bur gers en die zijn vrij het land te verlaten en om weer terug te komen", verklaarde de Israëli sche ambassadeur in Neder land M. Bawly vanmorgen. Over de uitzettingsactie door de Nederlandse autoriteiten had hij geen mening. „Dat is een Nederlandse actie". De actie is om zes uur uitge voerd door twee pelotons me van de Eindhovense politie, ongeveer honderd man. Zo veel waren noodzakelijk om dat het centrum op acht plaat sen tegelijk moest worden bin nengedrongen, aldus commis saris J. van Gestel van de poli tie. De actie is rustig verlopen. Er werd slechts door een en keling verzet geboden. In dat geval werd men de bus inge dragen. Eén man sprong van de tweede verdieping van het Beatrix-oord uit het raam. Hij is met rugletsel opgenomen in het Catherina-ziekenhuis in Eindhoven. Hoe ernstig zijn verwondingen zijn is nog on bekend, aldus Van Gestel. De betrokkene wordt ons land voorlopig niet uitgezet. Staatssecretaris Kosto van jus titie zal zich door de honger staking van de Vietnamese asielzoekers in Leusden en Rijsbergen niet op andere ge dachten laten brengen. De be treffende vluchtelingen zullen gewoon ons land worden uit gezet, aldus directeur Nawijn, hoofd van de afdeling Vreem delingenzaken van Justitie, gisteren voor de IKON-radio. Volgens Nawijn gaat het daar bij alleen om afgewezen en vervolgens uitgeprocedeerde vluchtelingen. Zaterdagoch tend werden vier Vietname zen, drie in Leusden en één in Rijsbergen, opgepakt en 's middags op Schiphol op het vliegtuig naar Tsjechoslowa- kije gezet. Inmiddels is er een Vietnamees uit Praag overge komen om zijn landgenoten ervan te overtuigen dat ze in Tsjechoslowakije niets te vre zen hebben. In totaal zijn nu er nog circa 185 Vietnamese asielzoekers in ons land. Winkelen op zondag Winkelen op zondag is in trek. Op diverse plaatsen in Nederland werd gisteren massaal van de gelegenheid gebruik gemaakt kerstin kopen te doen. Ook in Leiden en omgeving werd gewinkeld. In Leiden, Roelofarendsveen en Voorschoten toonden de ondernemers zich aan het einde van de middag tevreden over de omzet. Ter verhoging van de sfeer waren, zoals hier in de Haarlemmerstraat in Leiden, overal kerstmannen te vinden. foto: wim van noort Pagina 7: Leiden heeft smaak te pakken van koopzondag orgen veel bewolking en en dan regen, inimumtemperatuur mstreeks 2 graden, iddagtemperatuur ngeveer 6 graden. Wind t zuid tot zuidwest, verdag toenemend tot ij krachtig, 5, aan de ust en op het IJsselmeer t krachtig, 6, in de 'ond tot hard, 7. Jorzitter Schuller rlaat Bouwbond FNV •RECHT Jan Schuller verlaat de Bouw- en Hout- ïd FNV. De voorzitter van an de grotere FN V-bon- kondigde zijn Vertrek ïmorgen aan tijdens de ïdsraad van zijn bond in ïersfoort. Schuller vertrekt 1993, wanneer zijn termijn als voorzitter Schuller heeft vanuit srsoonlijke overwegingen" sloten zich niet voor een [de termijn beschikbaar te Hij zei nog niet te we- t hij na zijn aftreden MOSKOU Het aftreden de burgemeester van Moskou, Gavrill Popov, zou wel eens het vertrek van meer politici uit het kamp van de Russische president Boris Jeltsin tot ge volg kunnen hebben. Popov, een van de belangrijk ste Russische hervormers, kondigde gisteren aan dat hij zal aftreden als gevolg van verschil van mening met Jelt- sins regering over de economi sche hervormingen. „Ik kan niet werken onder omstandig heden waarbij ik niet in staat ben door te voeren wat ik mijn kiezers heb beloofd", zei Po pov voor de Russische televi sie. Popov zei niet wanneer hij zou aftreden. Zijn vertrek zou een groot gat achterlaten in de kring van hervormers rond Jeltsin. Jeltsin heeft zaterdag met Sovjet-minister van defensie Jevgeny Sjaposjnikov gespro ken over het beheer van de kernwapens in het gemenebest en mogelijke kandidaten voor het leiderschap van het geme nebest-leger. Volgens de Sov jet-grondwet is Gorbatsjov op- WASHINGTON/BEL GRADO De Ameri kaanse president George Bush heeft gisteren ge zegd dat het Westen een fout zou begaan door op korte termijn Kroatië en Slovenië als onafhankelij ke staten te erkennen. Bush steunt daarmee de opstelling van de Verenig de Naties. Binnen de EG is Duitsland evenwel een fervent voor stander van een spoedige er kenning van de Kroatische en Sloveense onafhankelijk heid. Bonn legde gisteren, aan de vooravond van een belangrijke bijeenkomst van de EG-ministers van buiten landse zaken over Joegosla vië, de waarschuwingen van VN-secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar naast zich neer. Duitsland wil de twee republieken voor kerst mis erkennen. Minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher zal er vandaag in Brussel bij zijn EG-collega's op aandringen de Duitse lijn te volgen. Ser vië heeft fel gereageerd op het bericht uit Bonn. Erken ning van Slovenië en Kroa tië zal leiden tot „onmiddel lijke stopzetting van het vre desproces, het zal het einde zijn van de Haagse conferen- perbevelhebber van de strijd krachten in het land. Maar de ontmoeting tussen Jeltsin en Sjaposjnikov lijkt een poging de militaire zaken achter de rug van de president om te willen bespreken. Sovjet-mi- nister van buitenlandse zaken, Edoeard Sjevardnadze, zei dat Gorbatsjov niet snel zal aftre den en dat hij de Sovjet-leider heeft aangeraden geen over haast besluit te nemen. Sje vardnadze is van mening dat de Kremlinleider nog steeds veel voor zijn land zou kunnen betekenen. Zaterdag zei Gor batsjov nog dat hij van plan is gebruik te maken van zijn be voegdheden als opperbevel hebber van het leger om te voorkomen dat de vorming van het gemenebest uitmondt in complete chaos. Pagina 4: Baker wil garan- tiesover kernwapens advertentie Over enkele dagen ok wil geen polariserende oorzitterscampagne ■NHEM PvdA-leider Kok vindt dat in de strijd om het wzitterschap van de PvdA de komende maanden de kandida- zich niet tegen elkaar moeten gaan afzetten. „De kandidaten len vooral aandacht vragen voor hun eigen kwaliteiten voor "•e functie", aldus Kok zaterdag in Arnhem tijdens een PvdA- ienkomst. Kok: „De kandidaten die we nu hebben, zeggen ik ken mijn plaats. De koers wordt bepaald door de partij". zei er zelf volstrekt niet onder gebukt te gaan dat zich erdere personen, onder wie de 'zware' kandidaten Rottenberg Vreeman, aangemeld hebben voor het voorzitterschap. Super the Allstars wint Grote prijs van Nederland AMSTERDAM De Haagse reggaegroep Super the All stars heeft 'De Grote Prijs van Nederland 1991' gewonnen. Het was voor het eerst in de geschiedenis van dit concours dat de beste groep van de avond ook daadwerkelijk won. Het sextet kreeg de hoofdprijs, groot vijfduizend gulden, uit gereikt door minister van WVC, Hedy d'Ancona. De fi nale van dit landelijke con cours voor popgroepen had za terdagnacht plaats in het Am sterdamse Paradiso. Eerder wonnen groepen als Lois Lane, Tröckener Kecks en Longsto- ryshort de prijs, die is bedoeld om onbekende popgroepen on der de aandacht van het grote publiek te brengen. Het minis terie van WVC en de Postbank het tie", verklaarde Zeljko Si- mic, de adviseur van de Ser vische regering in Belgrado. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft giste ren het groene licht gegeven voor het sturen van een eer ste groep militaire waarne mers naar Joegoslavië. De Veiligheidsraad nam una niem resolutie 724 aan waar in de VN wordt gevraagd voorbereidingen te treffen voor een mogelijke vredeso peratie waaraan 10.000 man deelnemen in het door bur geroorlog verscheurde land, indien een bestand intact blijft. In de resolutie worden staten opgeroepen niets te ondernemen wat de spannin gen in Joegoslavië zou kun nen doen toenemen. Pagina 5: Servië schuwt Europa Handvest Twee actievoerders van Greenpeace hebben zich vastgeketend aan pijleidingen die de hoofdin gang van de Ridderzaal in Den Haag blokkeren. De actie van vanmorgen was gericht tegen het Europees Energie Handvest waarover vandaag en morgen in Den Haag een conferentie wordt ge houden. Het Handvest schiet volgens Greenpeace ernstig tekort op milieugebied. Volgens de actie voerders moet de prioriteit liggen bij wind- en zonne-energie in plaats van exploitatie van gas- en oliebronnen. Vaartuigenbelasting in 1993 ingevoerd De auto mag dan minder geschikt zijn om op zo'n zondag als gisteren een stad binnen te rijden, waar de winkels in ver band met de kerst open zijn, het blijft toch een razend popu lair vervoermiddel om mee op vakantie te gaan. Vrijuit, de grootste touroperator op dit gebied heeft zijn cijfers onthuld. En die liegen er niet om. Vooral in de winter kruipen steeds meer mensen achter het stuur om hun vakantiebestemmingen te bereiken. Hoe die cijfers precies luiden staat vandaag in de Leidse Courant. De krant die u nu misschien los hebt ge kocht om te lezen wat uw sportclub er dit weekeinde weer van heeft gemaakt. Maar waarvan u ontdekt dat hij veel meer is dan een goede sportkrant op maandag. Vul de bon in en u merkt weldra hoe u hem straks mist als u eenmaal in de sneeuw zit. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef vc slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: CJ maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I I I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: Voorl: I ?zorging) I DEN HAAG/VEENDAM De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam gaat behalve auto's vaartuigen registre ren. De ministerraad is akkoord gegaan met het wetsvoorstel om in 1993 vaartuigenbelasting in te Het wetsvoorstel wordt vol gens de Rijksvoorlichtings dienst eind deze week gepre senteerd. Het ministerie van financiën verwacht dat de nieuwe belasting jaarlijks ruim honderd miljoen gulden op brengt. Evenals bij de wegen belasting voor auto's worden boten straks ingedeeld naar categorie. Gekeken wordt daarbij naar de grootte van de boot en naar het motorvermo gen. Kleine ongemotoriseerde boten en surfplanken worden niet belast. De populaire jet ski wordt daarentegen weer wel belast. De aanslagen zul len variëren tussen minimaal honderd tot maximaal elfhon derd gulden. De controle komt in handen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Bel 071 -313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, I Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I v^uen naag^ j,1 g^g qqjqqq j CeidócSoötmit i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1