LEIDEN OMGEVING bouwbedrijf breekt met rehiteet van veilinggebied ÜESCHENKM Schilderij van A. Rosemeier (103) kerstkaart gemeente £eidóe Sou/tont i i Soutttfit ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 [Milieudefensie wil autoverkeer uit hele stad weren ÏIDEN Voor het jaar 2000 moet de iele stad Leiden autovrij of autoluw /orden. Dat is het standpunt dat Milieu- efensie, fietsersbond ENFB en voetgan- ïrsvereniging VBV. Zij hebben dat gis- »ren overhandigd aan wethouder J. 7alenkamp van verkeer. De organisaties scharen zich naar eigen zeggen in principe achter het streven van Walenkamp naar een autoluwe bin nenstad. Ze willen echter een stap ver der gaan. Dat moet er toe leiden dat ge leidelijk tot 1998 de auto uit een steeds groter deel van Leiden wordt geweerd. Uiteindelijk moet het autoverkeer hele- erawijnen uit het gebied binnen de singels. De rest van de stad moet au toluw worden. De vertegenwoordigers van Milieude fensie, ENFB en VBV wezen Walen kamp er gisteren op dat om het broeika seffect te bestrijden het autoverkeer fors moet worden teruggedrongen. Daartoe moet een plan worden gemaakt onder het motto Halveer het autoverkeer". Walenkamp kreeg behalve de reactie op de plannen voor de binnenstad ook een bord overhandigd met het opschrift ,,Autovrije/autoluwe gemeente". Dat bord zou, zoals eerder met het bord „kernwapenvrije gemeente" is gebeurd aan de grenzen van de bebouwde kom kunnen worden Ruud de Groot weg bij UVS LEIDEN - Oefenmeester Ruud de Groot en UVS gaan uit elkaar. In goed onderling overleg beslo ten de zondag-eersteklas ser en de Leidse hoofd trainer aan het eind van dit seizoen de wegen te laten scheiden. UVS heeft nog geen op volger op het oog voor de trainer die vier seizot aan de vereniging bonden is geweest. Rechtstreekse verbinding tussen kust en Floriade LEIDEN Tijdens de Floriade, die loopt van 10 april tot en met 11 oktober volgend jaar, laat de NZH bussen rijden tussen de kustplaatsen Noord wijk en Katwijk en Zoetermeer, waar de grootse tuinbouw tentoonstelling plaatsvindt. De bussen van de NZH zullen Leiden echter niet aandoen. Vanuit Den Haag, Leiden en Haarlem neemt busmaatschappij West-Nederland de hon neurs waar. Volgens B. Leeuwenburgh, rayonleider van de NZH voor de regio Zuid, is Westnederland niet met de grootste kluif gaan lopen. „Westneder land rijdt altijd op Zoetermeer en heeft daarom recht op de ritten tussen Zoetermeer en de grote steden". CDJA: studenten hebben recht op parkeervergunning LEIDEN Studenten mag het recht op een parkeervergunning niet worden ontnomen. Dat zegt de christendemocratische jon- ferenorganisatie CDJA in reactie op CD A-partijgenoot wethou- er J. Walenkamp. Die wil houders van een OV-jaarkaart geen vergunning meer geven om in de Leidse binnenstad te parke ren Eerder wezen ook de raadsfractie van VVD, D66 en Groen Links dat plan van de hand. Het CDJA wijst er op dat de OV-jaarkaart van de studenten niet gratis is zoals de wethouder heeft beweerd. Voor de kaart moes ten zij tien procent van hun beurs onvrijwillig inleveren. Opge merkt wordt dat het wel heel makkelijk is de studenten aan te pakken omdat zij allemaal een OV-kaart hebben. Andere bin nenstadbewoners die zo'n kaart hebben blijven buiten schot Volgens het CDJA betekent dat rechtsongelijkheid. EEKS CONFLICTEN BIJ UITVOEREN PLAN DEN Het Katwijkse wbedrijf De Raad Bouw van de architecten het bouwplan voor het /Veilingterrein de laan estuurd. De bouwer kwam onflict met het Leidse ar- ïctenbureau Verheijen, De Haan toen het er wilde beknibbelen Ie uitvoering van de door jureau onworpen koopwo- en. Uiteindelijk leidde dat ie uiterst ongebruikelijke dat de samenwerking met architect werd opgezegd ijl de bouw al gaande is. bijdragen van Rudolf n, Anne-Louise Koele- Rens Koldenhof en Ma- Kroft. delijk Voor het terrein tussen Lam- menschansweg, Veilingkade, Zoeterwoudseweg en Vijf Mei laan had het Leidse architec tenbureau een complex van 100 woningen ontworpen. Het ging daarbij om een poortge bouw met maisonettes en ap partementen, een woontoren en 45 eengezinswoningen. Dat plan oogstte vorig jaar lof bij de gemeente. Het rommelde al geruime tijd tussen architect en bouwbe drijf. Zo liet De Raad op teke ningen die al bij de gemeente, in het Stadsbouwhuis, waren opgehangen ramen wegkras sen om zo op het ontwerp te bezuinigen. Projectleider A. Kingma van het architecten bureau bevestigt desgevraagd dat er toen tekeningen zijn „mismaakt". „Maar dat is daarna weer opgelost. Wij heb ben het plan uiteindelijk na bezuinigingsronden besteks- klaar gemaakt op een manier die voor ons nog haalbaar was. Maar tijdens de uitvoering werd steeds weer voorgesteld zaken te wijzigen om de kos ten te drukken". Gebonden Volgens Kingma onstonden daar steeds vaker botsingen door. „Wij hebben twee ver antwoordelijkheden, hoe de panden er uitzien en naar de kopers toe". Hij merkt op dat kopers de panden naar aanlei ding van een brochure en be schrijving hebben gekocht. „Wij achten ons gebonden aan het plan. We willen daar niet op hoofdlijnen aan tornen". De ruzie daarover leidde er uiteindelijk toe dat Verheijen Heuer en De Haan door De Raad Bouw „werd bedankt voor de bemoeienis", zoals Kingma het uitdrukt. Het ar chitectenbureau vecht de rede lijkheid van dat besluit aan. Een reactie van De Raad moet daar nog op komen. Maar het bureau heeft heeft volgens Kingma maar weinig moge lijkheden om daadwerkelijk iets te ondernemen. Wel zijn de gemeente en het ministerie van VROM, het gaat onder an dere om premie-huizen, op de hoogte gesteld van de opzeg ging van de samenwerking. Verheijen, Heuer en De Haan heeft in theorie de mogelijk heid op grond van het auteurs recht op het ontwerp De Raad juridisch aan te pakken om de uitvoering ervan te verhinde ren. Kingma: „Maar dat heeft weinig zin. Dan procedeer je twee jaar en als er een uit spraak is staan die huizen er al lang. Bij De Raad Bouw was nie mand beschikbaar om com mentaar te geven. WEEK EINDE vas er blij mee. Poli- femeente, automobilisten. golf op de Willem Swijgerlaan in Leiden, files in de spits, de stroom verkeer blijft instante beweging en wie daardoor de luchtver- ïg ook wel iets minder, n hadden er geen mensen onen. Want voor de tbewoners is de groene dodelijke golf, zo jft J. Delnoij uit de Mar- aan wethouder Joop nkamp van verkeer. Ze is 'er van de zevenjarige Ju- „Meerdere malen hebben ns en andermans leven de welbekende zijden zien hangen, als een lig automobiel door rood rde: soms 'nog net even oranje-nee rood", soms tn door rood". Judith te er een tekening van lierboven) die ook naar ethouder is gestuurd. Je zeggen: daar moet Joop nkamp als vader van drie ters toch gevoelig voor brief schrijft de moeder Judith dat kinderen zelf boodschappen meer kun- doen. „Het is gewoon een komen ze terug of niet". >t de wethouder ook op- ;en aan de hand. Slagbo.- )ij de stoplichten, zodat eiging van blikschade de wel doet stoppen. Flit- aratén, verkeersdrempels nvoudig het weer ophef- van de groene golf. In moet het welhaast de moeite lonen te luisteren. Er was rover Frans deze zomer wat opgevallen. Iedere keer als de zon scheen leek heel Leiden uit te lopen naar het strand van Noordwijk. De aantrek kingskracht van terrasjes, zon en zand in combinatie met een opspelend libido zorgden voor de gebruikelijke niet aflatende stroom van badgasten. De NZH bleek echter keer op keer niet in staat de volksver huizing te verwerken. Volle bussen, die domweg weigerde te stoppen voor minstens zo volle haltes om zich vervol gens klem te rijden in de lange file de spe brief schetst lij ook nog een aantal an- gevaarlijke lokaties voor ts. Op de Hoge Rijndijk, angegracht en de Nieuwe Je zou zeggen daar moet irkeerswethouder, die zelf rijbewijs heeft en zich 'uldig per fiets - en 's zo- per boot - door de stad laatst, gevoelig voor zijn. gevreesd moet worden eft geda Walenkamp op zijn fiets nauwelijks buiten de bin- tad komt. Als het aan ligt worden de komende het centrum alle ge- ijke situaties voor fietsers '3 letgangers in één klap op- door dat autoluw te ma- Misschien dat Joop, al of vergezeld door zijn doch- eens wat vaker per fiets 'illem de Zwijgerlaan in its kan gaan kruisen. Wie >.00 U WOfdt die we8 dan ook ortief Mensonides van de afdeling van de vereni- Reizigers Openbaar Ver kortweg ROVER, lan- e deze week een aardig letje. En naar een vereni- die zich verzet tegen ex- autogebruik, maar er thans geen been in ziet te vernoemen naar een |Wnodale middenklasser, of milita i de hoeft te of vi *n, houi t zich alvast wat lieten voorko ken alvorens aan het braden te beginnen. Dat moet beter kunnen vond Frans en hij stuurde een brief je naar de NZH en de Noord- wijkse raad. Waarom geen strandbus opperde hij. Een bus die op afroep beschikbaar zou zijn, die alleen in actie zou ko men als het zonnetje schijnt en verder in de garage zou blij ven. Een bus die bovendien gerechtigd zdu zijn om ieder sluipweggetje te benutten dat tussen Leiden en Noordwijk te vinden zou zijn. De NZH rea geerde, met de aanstaande op heffing van de zomerlijn naar Langevelderslag in het achter hoofd, terughoudend. Goed, het was een leuk plannetje, maar veel te duur. Een bus op afroep is geen goedkope grap en de NZH zag er daarom nog de humor niet van in. Frans liet zich niet uit het veld slaan. Een financier wist hij ook; de Noordwijkse horeca en de Noordwijkse raad. De eer ste kon immers rekenen op een toename van dorstige gas ten en de laatste kon zo bijdra gen aan het weren van blik uit de bloemenbadplaats. Precies datgene dus waarvoor maan dag in Noordwijk tijdens de commissievergadering voor toerisme nog zo vurig gepleit was. De commissie had er geen misverstand over laten be staan dat Noordwijk het best gebaat zou zijn bij een flore rend ondernemersbestand zon der dat dat ten koste zou gaan van de leefbaarheid en dat al les dan zoveel mogelijk op kos ten van diezelfde onderne- ROVER en raad hun ijver Leiden massaal te la ten verbranden echter de meest voor de hand liggende oplossing. Even leek het Noordwijkse PvdA-raadslid Coby Voorham er nog dichtbij. „Noordwijk moet het zoeken in het sportieve", zei ze. „Golf, wielrennen en soortgelijke evenementen kunnen ons on derscheiden van de overige badplaatsen". Noordwijk spor tiever. We kunnen er mee in stemmen, maar waarom dan niet beginnen met de badgas ten? Want zeg nu zelf Frans, hoever is het nu alles bij el kaar fietsen van Leiden naar Noordwijk aan Zee? Drukwerk Wie herinnert zich niet de dis- ,f/: Dodelijke golf De groene golf op de Willem de Zwijgerlaan in Leiden mag voor automobilisten prettig zijn, buurt bewoners vinden het een „dodelijke golf". De zevenjarige Judith Delnoy uit de Marnixstraat maak te er deze tekening van die haar moeder aan de Leidse wethouder Joop Walenkamp stuurde. cussies in de Leidse raad over ongewenst reclamedrukwerk. De burgers moesten daartegen worden beschermd. Stickers op de brievenbus om te voor komen dat de stroom milieu- bedervende pulp zich ophoopt op de deurmat. Complete wou den die nu voor dat reclames pul worden omgehakt kunnen dan in stand blijven. Helemaal passend in datzelfde milieubeleid heeft de gemeen te Leiden onlangs nieuwe be waakte fietsenstallingen geo pend in de binnenstad. Wie zijn of haar auto thuis laat en met de fiets naar de stad komt, heeft bij gebruik van de stal ling een gerede kans om ook weer rijdend naar huis te gaan. En als het regent blijft het zadel ook nog droog. Prachtig allemaal. En om ie dereen erop te wijzen zijn van daag aan bijna alle fietsen in de binnenstad stukjes bedrukt papier gehangen om op de aanwezigheid van de niet alle maal even volle stallingen te wijzen. Strookjes papier die vervolgens massaal op straat konden worden gekeild. En volgende maand verspreidt de gemeente zeker fietsstic- kers waarmee eigenaren van tweewielers duidelijk kunnen maken dat ze geen prijs stellen op ongewenst drukwerk aan hun stuur. Moeras Het gemeentebestuur van Rij- neveld begaf zich onlangs op gevaarlijk terrein door voor te stellen van landbouwgrond moeras te maken. Overal ter wereld worden moerassen drooggelegd en woestijnen ontgonnen, maar Rijneveld wil weer terug naar de oertijd. Een werkgroep heeft in het kader van het „Landschaps plan rijksweg 11" een oer woudplan uitgewerkt: het wei land tussen het spoor en de toekomstige rijksweg 11 zal over enkele jaren zijn omge vormd tot moerasgebied, met bomen en struiken. Wellicht zullen er slangen en tijgers worden uitgezet en zullen schaars geklede mannen zich aan lianen door het gebied slingeren, oerwoudkreten sla kend naar de passerende auto mobilisten. Of de commissie rijksweg 11 woensdagavond maar even akkoord kon gaan met dit plan, was het voorstel van een zelfverzekerde burgemeester Maarten Boelen. Keek hij even lelijk op zijn neus toen het CDA daar een stokje voor stak. Deze partij kwam op voor de belangen van de agrariërs. Zij moeten waardevolle landbouwgrond afstaan vanwege het Tarzan- plannetje van Boelen. Tja, die tegenwind had Maarten Boe len niet verwacht. Die zag lie ver dat het plan nog vele pro cedures zou doorlopen voordat het pas van tafel kan worden rust (2) Nico van der Hulst, CDA- raadslid en ook lid van de commissie rijksweg 11 en bo vendien zelf boer, denkt ech ter al veel verder. Hij en zijn collega's passen er voor om straks als moerasgids te gaan werken, en Maarten Boelen, die ongetwijfeld heel voldaan zijn unieke natuurgebied zal gaan bezoeken, te moéten be schermen tegen het wegzak ken in het drijfzand. Rust (1) Het buitenbad van het Water- bos gaat dicht. Met de sluiting ervan hoopt Artikel 12-ge- meente Rijnsburg een bedrag van bijna vijf ton te besparen op de begroting 1992. Alle raadsfracties hebben hierover overeenstemming bereikt tij dens de begrotingsraad afgelo pen donderdag. Nou ja, alle fracties. De RPF/SGP-fractie stemde tegen de post van het Waterbos op de begroting. Uit principiële overwegingen van het soort die de fractie er ook toe bewoog tegen de posten kinderopvang en emancipatie te stemmen. Toch is de fractie wel akkoord gegaan met de sluiting van het buitenbad en dus impliciet ook met het openhouden van het binnen bad. In één en dezelfde verga dering voor èn tegen het zwembad. Dat is een wel zeer lenig standpunt en dat van een fractie die doorgaans toch niet bepaald bekend staat om een grote mate van flexibiliteit. Wethouder Koek overhandigt het eerste exemplaar van de gemeentelijke kaart aan de 103-jarige kunstenaar. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De 103-jarige Leidse schilder Alex Rosemei er heeft gisteren uit handen van wethouder H. Koek van cultuur het eerste exemplaar gekregen van de gemeentelij ke kerst en nieuwjaarskaart. Op de kaart is het schilderij 'Maannacht' afgebeeld dat Ro semeier in 1938 schilderde. Rosemeier werd door wethou der Koek gisteren geëerd als de oudste nog levende Neder- wel eens is aangeduid als de „Leidse school", zo genoemd vanwege de verwantschap met de „Haagse school". Hij schil derde onder anderen samen met de Leidenaars Van der Windt en Van Driesten en kreeg adviezen van Floris Verster. Werk van hem ver wierf ook internationaal faam. Hij exposeerde in 1954 in Pa rijs en schilderijen van Rose meier werden aangekocht door ministeries, de gemeente Leiden en de stichting Kunst en Bedrijf die bemiddelt bij kunstaankopen door bedrij- Rosemeier kwam gisteren in het gezelschap van onder an dere zijn dochter L. Mulder- Rosemeier en zijn kleindoch ter Saskia Lancee naar het stadhuis om de kaart in ont vangst te nemen. Het is een Leidse traditie om op de ge meentelijke kerst- en nieuw jaarskaart werk van een plaat selijke kunstenaar af te beel den. Het is voor de zevende keer dat dit gebeurt. gaan. Willem de Mooij, woord voerder van de grootste van de twee kleine christelijken partijen in Rijnsburg, kreeg het zwaar te verduren. „Of je bent voor of je bent tegen, maar niet allebei tegelijk", he kelde PvdA'er Johanu Wijne- kus en ook de christen demo craten - zelf toch nooit vies van wat politieke lenigheid - verweten de SGP/RPF „een verwerpelijke manier van po litiek bedrijven. Jullie laten ons de kastanjes uit het vuur halen", aldus woordvoerder Gerard Verheij. De Mooij kreeg het er warm van. Heel even flitste de ge dachte door zijn hoofd dat een koele duik binnen of zelfs bui ten.... Snel bande hij deze kwade gedachten, die gluipe rig uit de donkerste krochten van zijn geest opborrelden, uit. Het was al erg genoeg dat op lettende lieden leden van zijn fractie in het Waterbos gesig naleerd hadden (zelfs op zon dag en echt niet om zondige plaatsgenoten te bewegen het water te verlaten). „De SGP/RPF-fractie heeft wel degelijk principiële rede nen voor haar stemgedrag", betoogde hij. „We stemmen te gen de begrotingspost Water bos omdat het bad niet alleen onzedelijk is maar bovendien ook nog open op zondag. We willen de zondagsrust heiligen en het zwembadpersoneel niet dwingen op die dag te wer ken". Maar gaat eenzelfde re denering dan niet op voor het binnenbad, vroeg de raad zich een een schaarse vlaag van scherpzinnigheid af? Onver stoorbaar sprak De Mooij hen tegen. „Het binnenbad is nodig om de Rijnsburgse kinderen te leren zwemmen en dat vindt onze fractie noodzakelijk in een waterrijke omgeving. Bo vendien hebben we niet de verwachting dat Riinsburgers op zondag naar een binnenbad gaan om te zwemmen". Maar wat doen de Rijnsburgers dan wel? Die gaan op zondag mas saal naar de stranden van Kat wijk en Noordwijk, om daar in alle zondagse rust van het mooie weer te genieten. ALLERLEI(DS) Prestatieloop Vlak voor Kerstmis kunnen morgen de overtollige pond jes eraf worden gelopen tij dens de prestatieloop van de Leidse Road Runners Club. Deelnemers kunnen kiezen uit 2.8, 5.9, 10.5, 15 en 21.1 ki lometer. Start voor alle af standen is om 10.30 uur pre cies voor het clubhuis van de Runners aan de Voorschoter- weg. De inschrijving is open vanaf 9 uur. Kosten: 4 gulden per deelnemer, kinderen t/m 12 jaar 2 gulden. Bij het vol brengen van de afstand krijgt elke deelnemer een fraaie herinnering. Sn uffelmark t De Groenoordhallen vormen morgen weer de achtergrond voor een snuffelmarkt. De deuren staan open van 10.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs: 5,- /Pas-65 en kinderen 6- 12 jaar f3,-. Adventsviering Het Alma Materkoor onder leiding van Rien Calis ver leent zijn medewerking aan een adventsviering zondag in de Anthoniuskerk, Boshui- zerlaan 11. Richard Bot be speelt bij die gelegenheid cla- vecimbel en orgel. De dienst begint om 14.30 uur. Kerstconcert In de moeilijke tijden die de Petrusparochie doorstaat, is morgen toch nog tijd gevon den voor een kerstconcert in de St. Petruskerk aan de Lammenschansweg. Uitvoe renden zijn het muziekgezel schap Echo der Duinen uit Noordwijk en het St. Petrus Dames- en Herenkoor. Daar naast werken mee Carolien Devilee (piano), Ron de Haas (viool) en Florine Smits (alt viool). Het geheel staat onder leiding van Michel de Haas. Aanvang: 14.30 uur. De toegang is gratis maar elke donatie is welkom. Boeken verkoop De openbare bibliotheken uit de Meren wijk en de Stevens hof bieden hun afgeschreven boeken vanaf maandag de cember weer te koop aan. Er kan een keuze worden ge maakt uit romans, jeugd lees boeken, informatieve boeken en tijdschriften. Tot 2 januari is in de Centra le Bibliotheek een tentoon stelling te zien van suiker- beelden van de hand van de Leidenaar J. Gijzenij. De beeldjes zijn gemaakt volgens het principe van suikerbla- zen, een in ons land nauwe lijks beoefend ambacht. Gij zenij, zelf chef-kok van beroep, geeft bovendien op zondag 15 december een de monstratie in de bibliotheek van 12.00 tot 16.00 uur. Adres: Nieuwstraat 4. Lezing Hoofdcommissaris B. Poeiert is maandag 16 december gast spreker bij de Leidse VVD. Hij spreekt vanaf 20.30 uur in restaurant de Koornbrug aan de Nieuwe Rijn 19 over het onderwerp Politie en cri minaliteitsbestrijding in Lei den'. Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een kerstcadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 27 december 1991 t/m donderdag 6 februari 1992 en kost slechts 20,-. Met Kerstmis zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 19 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 27 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd vo< Naam: Voorl.: Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: (voor controle bezorqinq) Deze ontvangt de krant v an 27 december 1991 t/m 6 februari 1992 Stuur de cadeaucheque e n te zijner tijd ook de acceptgito naar Naam: Voorl Straat: Postcode: Plaats: Datum: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag L iiiMi .iil.n.H..ll.nn i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9