<agere overheden op de bres voor vrede tl geteisterd en verscheurd Joegoslavië )emocratisch schiet Europa nog steeds te kort OPINIE Koninklijk hoofd t Qowavnt ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 RIK IN 'T HOUT i de hal hulp iderdorp t' Èjdens één van de vele horsingen van de Euro- jp in Maastricht ging Sin Major de dinerzaal jnnen. Hij wilde zich aan tafeltje zetten waar ïlmut Kohl en Frangois litter rand al druk met kaar in gesprek waren, [an I sit here?", vroeg de fitse prime minister be- ;fd. „No, f.. ff...federa- kn off, you!!", beet de [anse president hem toe. ^terend van het lachen om soort mopjes zaten Ruud |bbers, Wim Kok en Hans den Broek woensdagmid- achter de regeringstafel in Tweede Kamer. Het was pral heel boeiend te zien dat minister-president, die lestal gelijkenis vertoont jt een op topsnelheid wer- (ïde regeercomputer, tot zo- menselijks in staat is als gulle lach. in de wandelgangen was (jbers niet helemaal zich- Hij gaf zelfs toe moe te hetgeen na bijna vier et- n continu vergaderen niet zo vreemd was. „Moe iaar ook voldaan", voegde voorzitter van de Europese I er snel aan toe, eer mis- ;n iemand op de gedachte komen dat hij uitgeblust |die voldane stemming wa llij, Van den Broek en best bereid nog even met Tweede Kamer „over itricht na te praten", zoals het formuleerde. dus die branie-ach- lacherige sfeer achter egeringstafel. De drie ;n zaten gewoon nog te genieten van hun ïtige avonturen in het n van Limburg. Die man- uit dat kleine Nederland en toch maar een karwei ard waarvan de grote lid- hadden betwijfeld of het lijk wel te doen was. nklanken jesef leefde uiteraard ook Tweede Kamer. De com- entjes vlogen door de ver- rzaal als meeuwen in een rshaven, temeer omdat den Broek ook nog eens li (55e) verjaardag vierde, fractievoorzitters van i PvdA, Elco Brinkman en Thijs Wöltgens, lieten er geen twijfel over bestaan dat de Akkoorden van Maastricht volgende maand, wanneer ze in keurige juridische taal zijn omgezet, in het Nederlandse parlement zullen worden gera tificeerd. Maar er waren toch ook wan klanken. Wöltgens sloot zich nadrukkelijk aan bij de kritiek die VVD-leider Frits Bolke- stein en D66-chef Hans van Mierlo hadden geuit op de armzalige rol die 'Maastricht' had toebedeeld aan het Euro pees Parlement. Dat toch al wat zielige gezelschap ver keert nog steeds in de marge ofwel het verdomhoekje van Europa. Premier Lubbers vond dat al lemaal niet zo erg. „Parlemen ten hebben altijd wel wat te klagen", had hij in Maastricht gezegd. Bolkestein vond dat niet te pas komen; een demo craat als Lubbers had zich nooit op die manier mogen uit laten. Des te merkwaardiger was het dat de VVD-chef het nu uiteindelijk aan diezelfde Lubbers overliet om hem te zeggen of het democratisch 'te kort' van Europa nu groter of kleiner was geworden. „Het tekort is stellig verder verkleind", zei de premier na tuurlijk gretig. Hij wees erop dat het Europarlement in een aantal gevallen het recht van 'codecisie' (medebeslissing) heeft gekregen. Waarna Bol kestein zich „buitengewoon verheugd" toonde en met een gerust gezicht terugliep naar zijn bankje. Bij meerderheid Ina Brouwer van Groen Links liet zich minder gemakkelijk het riet in sturen. Zij kwam beleid. Op beide terreinen zul len de Europese ministers straks bij meerderheid beslui ten kunnen nemen, waar het Europees Parlement zelfs niet zal mogen debatteren laat staan meebeslissen. Lubbers bracht daar tegenin dat zo'n meerderheidsbesluit alleen genomen kan worden als de ministers zichzelf daar voor eerst, unaniem, toestem ming hebben gegeven. „Een Nederlandse minister zal zich in de Tweede Kamer nooit kunnen verschuilen achter het excuus dat hij door zijn colle ga's is overstemd. Hij loopt dus serieus de kans thuis wegge stuurd te worden als 'ie in Eu ropa iets doet wat de Kamer niet bevalt", aldus de minister president. Maar wat koopt de Tweede Kamer daarvoor? Het naar huis sturen van een minister maakt een mede door hem ge nomen Europees besluit niet ongedaan. „Nee, het kalf is dan al verdronken", erkende Lubbers. Maar naar ziin me ning is ook dat niet zo n ern stig bezwaar. „Zo werken we hier op het Binnenhof toch ook. Nederlandse ministers ne men de hele dag door onom keerbare besluiten zonder eerst het oordeel van de Ka mer te vragen. Dat kan nu eenmaal niet anders". Ina Brouwer deed er toen maar het zwijgen toe. Begrij pelijk, want formeel heeft Lubbers natuurlijk gelijk. Daarmee is echter niet gezegd dat het met de democratie in Europa nu allemaal prima ge regeld is. Integendeel. Het is eigenlijk te gek voor woorden dat straks een clubje Europese ministers in beslotenheid de meest verstrekkende besluiten kan nemen zonder dat enig parlementariër daar eerst mee behoeft in te stemmen. Volgens de Akkoorden van Maastricht krijgen de minis ters bijvoorbeeld het recht op hun eigen houtje de grenzen van de Gemeenschap te slui ten voor bepaalde categorieën buitenlanders. Er is nu al een lijst in de maak van zogeheten veilige landen. Wie daar van daan komt, kan straks op grond van dat enkele feit on middellijk door de marechaus see op het retour-vliegtuig worden gezet. Niks asielproce dure, niks kort geding bij de president van de rechtbank. Verder kunnen de Europese ministers straks zelfstandig be sluiten met de gezamenlijke marines op te stomen naar het land van een Saddam Husayn of een Moeammar Gadaffi. Dat is immers buiten het ge bied van de NAVO en in dat geval kan de West-Europese Unie, waarbij de meeste lan den van de EG zijn aangeslo ten, er alleen op afgaan. Mis schien dat de nationale parle menten nog toestemming moeten geven vooraleer er daadwerkelijk mag worden geschoten, maar helemaal ze ker is dat niet. Tegen die achtergrond is het te begrijpen dat PvdA-fractie- leider Wöltgens in tweede ter mijn van het 'napraten' over Maastricht wat kribbig werd en besloot de euforie aan gru zelementen te schieten. Hij herinnerde premier Lubbers eraan dat er ook nog zoiets was geweest als de Nederland se inzet voor Maastricht. Nog maar een week geleden had de regering van de Kamer de op dracht gekregen zich zo sterk mogelijk te maken voor het Europees Parlement. Wat was daarvan terecht ge komen? Niets. Lubbers, Van den Broek en Kok hadden in Maastricht geen moment de indruk gewekt dat zij zich deze opdracht bewust waren. Natuurlijk begreep Wöltgens dat wel. De drie Nederlandse ministers hadden in Maas tricht andere zorgen. Zij moes ten zien dat ze de twaalf lid staten van de Europese Ge meenschap bij elkaar zouden houden. Maar de PvdA-voor- man vond niet dat de premier daaraan het recht mocht ontle nen het gebrek aan democratie in de EG te bagatelliseren. „Geen enkele zich respecte rende Nederlandse politicus mag willen leven met welk democratisch tekort dan ook, zelfs geen minuut!" INT JAN FABER f grenzei paald vankelijk voelde Ga- Demszky, burgemees- van Budapest, weinig de aanpak van de erlanders. Hij stelde een bijeenkomst te len waarop gemeente- ïren uit alle Joegosla- republieken een laring konden afleg- Maar geen discussie, zegels dat zou slechts lei tot hevige scheldpar- met name tussen iten en Serviërs, ïszky zag meer in re es, diners en excur- waarop de kempha- wellicht tot een infor- ontmoeting konden ien verleid. Huib van Walsum, bur ster van Delft, hield bij stuk. De Nederlandse tiefnemers, het Platform lentelijk Vredesbeleid en KV, wilden immers iets Ook de lagere overhe- - de gemeentebestu- - dragen toch een eigen itwoordelijkheid voor de Europa en deze bij- ,nJpmst over Joegoslavië vedoeld om aan die ver- Dordelijkheid inhoud te Demszky gaf na een gesprek toe: de Nederlan- ,n tonden hun gang gaan. hebben met z'n al- jeweten wat het betekent Ie rivaliserende partijen •egoslavie bijeen te bren- Aanvankelijk was het de 'n een klein gezel - zo'n 25 personen, enkele goedwillen- gelijkluidende opvattingen over vrede zouden laten ho ren, was te verwachten. Een vraagteken kon worden ge plaatst bij de „goedwillend heid" van enkelen. Uiteinde lijk woonden een kleine hon derd mensen het „gesprek" dat dus toch een conferen tie werd bij, waaronder uit Nederlarid de gemeenten Delft, Renkum, Amersfoort, Schiedam, Tilburg en Skaster- lan. Kwaadwillig iten over mogelijke van steun. En ook om te of er in de nabije toe een „grote" conferentie jemeentebesturen ergens ïgoslavie viel te organise- Maar de belangstelling het „gesprek" in Buda- k plotseling veel gro- alle republieken van slavie meldden zich ge- - tebesturen aan, in het der uit de grote steden: ado, Zagreb, Ljubljana, •vo, Titograd, Bitola, Sad, Subotica, Karlovic, na en Pula. Dat deze ge- tebesturen alles behalve i lit De dag vóór de conferentie liet de burgemeester van Belgrado, Milorad Unkovic, in een lange fax weten dat de initiatiefne mers uit Nederland op een „grove en kwaadwillige" ma nier het bestaan van Joegosla vië ontkenden. Immers, bij de uitnodiging voor de conferen tie was een „oproep 'voor vrede en samenwerking" ge voegd, waarin gesproken werd over de desintegratie van Joe goslavië en van „voormalige" Joegoslavische republieken. De Nederlanders waren er op uit, volgens Unkovic, om op de conferentie de indruk te wek ken dat er' internationale er kenning bestond van de „af scheidingsacties" van Kroaten en Slovenen. Zijn (Unkovic's) aanwezigheid zou betekenen dat Belgrado daarmee instem de. De schrijvers van de „oproep" werd aangewreven dat zij de principes van de Helsinki-ak- koorden en het Charter van Parijs aan hun laars lapten. Van Walsum stelde Demszky voor de „oproep" van tafel te halen en als niet geschreven te beschouwen en dit per om gaande aan Unkovic mee te delen. Aldus geschiedde. Bel grado toonde zich tevreden, maar helaas waren enkele vertegenwoordigers van ande re Servische gemeenten in middels letterlijk uit de trein gehaald waarmee zij op weg waren naar Budapest en naar huis gestuurd met de medede ling dat „Budapest" niet deug de. En dus verschenen de vol gende dag uit Servie alleen af gevaardigden van de Vereni ging van Joegoslavische Ge meenten Belgrado), van Novi Sad en Subotica uit Voj- vodina en van Pristina uit Ko- Peace Zone plan. De burgemeesters van Sarajevo, Subotica, Bitola en Novi Sad uitten hun diepe af keer van de burgeroorlog en etaleerden een indrukwekken de rij van vredesinitiatieven die in hun woonplaats waren opgezet om de verschillende bevolkingsgroepen bijeen te houden en hun steden te vrij waren van oorlogshandelin gen. Subotica wilde zich zelf uitroepen tot een „Peace Zone" en spoorde de andere steden aan dat ook te doen. Maar Belgrado, Titograd, Za greb, Karlovac en Ljubljana negeerden deze oproep volko men. Zij beperkten zich tot het afleggen van al dan niet be dekte „oorlogsverklaringen". Voor de gemeentebestuurders uit andere landen werd al snel duidelijk hoe diep de kloof was tussen de „vredesactieve gemeenten" in Joegoslavië en die steden die zich als uithang bord presenteerden voor één der strijdende partijen. Toch was het belangrijk de instem ming van laatstgenoemden en in het bijzonder van Belgrado en Zagreb te krijgen voor de vredesactiviteiten van de eerstgenoemde steden. Het beeld mocht niet worden ge vestigd dat wie niet partij koos voor Zagreb of Belgrado in fei te een „lafaard" of zelfs een „verrader" was. Juist het om gekeerde beeld moest uit de conferentie komen: de toe komst was aan de vredesactie ve gemeenten! Het kostte moeite om Zagreb en Belgrado ertoe te bewegen in kleine groepen te gaan dis cussiëren, maar het lukte uit eindelijk toch. Het bracht eni ge ontspanning in de confe rentie en de gemeenten van buiten Joegoslavië kregen de kans hun waardering en steun uit te spreken voor de vredes pogingen van Sarajevo, Subo tica, Bitola en Novi Sad. Oorlogsmisdadigers De tweede dag begon met een rede van Arie Oostlander, lid van het Europees Parlement voor de christen-democraten en rapporteur inzake Joegosla vië. In een uiterst precies ge formuleerd betoog beschuldig de hij de Servische autoritei ten ervan van Servië een „pa ria-staat" te maken. Maar, zo zei Oostlander, de geloofwaar digheid van politici uit Joego slavië is sowieso „extreem laag". Hij deed een beroep op de „civil society" maat schappelijke organisaties, ker ken, maar ook gemeentebestu renom zich tegen de vol- kerenhaat en de burgeroorlog te keren. De Hongaarse schrij ver Giörgy Konrad deelde vervolgens ook een paar rake klappen uit. De morele positie van de meeste politici in Joe goslavië is gelijk aan die van een oorlogsmisdadiger, aldus Konrad. „Burgerlijke onge hoorzaamheid is geboden en dient te worden erkend". Kon rad voorspelde dat de reactio naire utopieën van nationalis tische bewegingen grote delen van Oost-Europa zullen doen wegzakken in de Derde We reld. De reacties van Zagreb, Karlo vac, Titograd en Belgrado lo gen er niet om. Als door een wesp gestoken begonnen zij el kaar te beschuldigen op de meest genadeloze wijze. Bosko Markovic uit Belgrado, alge meen secretaris van de Vere niging van Joegoslavische ge meenten, haalde de gruwelda den van de Kroatische fascis ten in de Tweede Wereldoor log aan, als bewijs dat Kroatië nog steeds fascistisch is. Toen hij op hoge toon betoogde dat tussen 1941-1945 maar liefst 700.000 Serviërs door de fascis ten uit Kroatië waren ver moord, begonnen enkele ver tegenwoordigers van Zagreb sarcastisch te applaudisseren. Op dat ogenblik moeten bij vele aanwezigen koude rillin gen over de rug hebben gelo pen. De conferentie leek wel te ex ploderen en het wachten was nog slechts op het moment dat de partijen elkaar ook letter lijk zouden aanvliegen. Compromis Ondertussen werd in een an dere ruimte gewerkt aan een eindverklaring, die vooral de legitimiteit, de noodzaak van en de steun aan vredesactivi teiten van gemeenten in Joe goslavië zou moeten onderstre pen. Demszky en Van Walsum wa ren zo slim om na de lunch de vertegenwoordigers van alle Joegoslavische steden even apart bijeen te roepen en hun te vragen of zij met zo'n ver klaring konden instemmen. Tot veler verrassing ging men akkoord, nadat enkele kleine wijzigingen waren aange bracht. In de plenaire slotzit ting liet Demszky vervolgens hoofdelijk stemmen. En zie: Joegoslavië verscheurd door de burgeroorlog. door RIK IN 'T HOUT De federalisering van Europa sorry. Major, maar we kunnen het beestje beter bij de naam noemen levert ons niet alleen voordelen op. We raken onze gulden kwijt. Wim Kok gaf het in Maastricht eerlijk toe. In 1999 wordt de ecu ('European currency unit' ofwel: Europese munteenheid) eerst nog naast de gulden in omloop gebracht, maar een aantal jaren later zal onze piek ongeldig worden verklaard en de nieuwe munt het enig wettig betaalmiddel worden. Hoewel ik niet bepaald een royalist ben, vind ik dat een beangstigend vooruitzicht. Want hoe zit het nu straks met de nieuwe Europese duppies, heitjes, knaken en vijfjes? Wie komt daar dan op te staanLudwig van Beethoven? Die nurks zie ik al veel te vaak op m 'n betaalpasje. Nee, ik wil gewoon Beatrix houden. Munten zonder haar minzame glimlach zouden mij het gevoel geven dat ik in eigen land op vakantie ben, wat voor eventjes wel leuk is maar niet voor altijd. Voor SGP. RPF en GPV is de komst van de ecu zelfs een van de redenen om zich maar meteen helemaal tegen de vereniging van Europa te keren. Dat vind ik te ver gaan, omdat de eenwording volgens mij de enige garantie is tegen '14-'18 en '39-'45 kennelijk niets geleerd hebben. De koningin is zich helaas maar al te goed bewust van mijn soort chauvinisme. En zij is helaas ook nog zo altruïstisch dat ze daar absoluut niet aan wil bijdragen. Op Chêteau Neercanne, tijdens die fantastische lunch voor de twaalf Europese hotemetoten, verklaarde H.M. dat zij bereid was ,,haar hoofd te offeren". Ze wilde per se niet dat een discussie over haar beeltenis de komst van de ecu zou blokkeren. Een prachtig, edel gebaar, maar allesbehalve leuk dus voor mensen zoals ik. Godzijdank was het waarschijnlijk een onnodig gebaar, zo verzekeren deskundigen mij. Het schijnt heel goed zo te kunnen worden geregeld dat de ecu in Nederland wel degelijk de beeltenis van Beatrix gaat dragen. Mijn experts wijzen op de Amerikaanse dollar. Het was mij nooit opgevallen, maar in de Verenigde Staten is de achterzijde van de bankbiljetten afhankelijk van de staat waar het geld in omloop is. Een biljet uit Los Angeles ziet er ietsje anders uit dan een biljet uit New York, hoewel de waarde natuurlijk precies gelijk is. Er is dus helemaal niets op tegen dat ook de keerzijde van de ecu van land tot land een ander vorstelijk of presidentieel konterfeitsel gaat tonen. Nu we het toch over het gezicht van Beatrix hebben, ziet u er ook zo tegenop dat er straks een man op onze troon zit? Met alle respect voor Willem-Alexander, die zoals ik uit eigen ervaring weet een alleraardigste jongen is, vind ik het koningschap niks meer voor een vent. Wat zijn tegenwoordig de belangrijkste taken van een staatshoofd? Het ontvangen en bezoeken van andere staatshoofden. Welnu, wie is daar beter voor geëquipeerd dan een charmante vrouw? Neem Boudewijn van België. Stel dat hij in Maastricht als gastheer had moeten optreden. Wat zouden we dan gezien hebben? Niets. Tussen twaalf saaie mannen in saaie donkere pakken zou er nóg een man in een saai pak hebben gestaan en dus zijn weggevallen tegen de achtergrond. En als iemand hem nog had ontdekt, koningin Fabiola bijvoorbeeld, zou deze gedacht hebben: hij is heel lief maar toch ook wel heel smalletjes vergeleken bij al die politieke Chippendales om hem heen. Zou Willem-Alexander en met hem Johan- Friso en Cons tan tijn daarom niet 'ns willen overwegen de beker van het koningschap aan zich voorbij te laten gaan? Als ik W-A was zou ik piloot of autocoureur worden, beroepen waar hij veel aanleg voor schijnt te hebben. En kan de prins van Oranje er dan ook voor zorgen dat hij zo spoedig mogelijk een dochter verwekt? Die wordt dan automatisch de eerste in lijn voor de opvolging van koningin Beatrix en eventueel koningin Margriet. Belgrado wilde nieuwe wijzi gingen en Zagreb weigerde überhaupt te tekenen. De ver gadering werd geschorst. Het gezelschap van Joegoslavische gemeenten werd wederom in een zijkamer gezet en aan zo wel Zagreb als Belgrado werd gevraagd: 'Wat nu? Heeft u een compromis?' Dat bleek het geval! Zagreb stelde als „com promis" voor om in de verkla ring op te nemen de zinsnede dat de Serviërs en Montene- grijnen de agressors waren in de oorlog tegen Kroatië. En Belgrado's „compromis"-tekst luidde dat de Kroaten een oor log waren begonnen tegen de republiek Joegoslavië. Waarna de heren opnieuw begonnen elkaar te overladen met ver wijten. Demszky greep in en stuurde iedereen de kamer uit, behalve de vertegenwoordi gers van Zagreb en Belgrado, een tolk en ondergetekende. Hij bracht ons een fles wijn en liet ons alleen. Op mijn vraag of één van de heren de verant woordelijkheid voor het mis lukken van de conferentie op zich wilde nemen, reageerden beiden ontkennend. Maar een brug slaan naar de ander be hoorde tot de onmogelijkhe den. Toen ik dat na tien minu ten gekijf vaststelde en vervol gens mijn compromis formu leerde „de oorlog die in Kroatië wordt gevoerd moet worden gestopt, in overeen stemming met de akkoorden die de presidenten van Kroatië en Servie hebben onderte kend" zwegen beide heren. De tolk een Joegoslaaf, meegebracht door Van Wal sum gaf mij te kennen dat de heren dus akkoord gingen. Tot grote opluchting van Sara jevo en al die andere gemeen ten die wel voor vrede willen „staan", werd de slotverkla ring, waarin hun activiteiten centraal stonden, daarna met algemene stemmen aanvaard. Vredesactieve gemeenten: de term dateert uit de jaren '80 toen gemeentebesturen op ver zoek van de vredesbeweging aandacht gingen geven aan de Oost-Westrelaties en probeer den op hun niveau bij te dra gen aan het beëindigen van de Koude Oorlog. Thans hebben heel wat gemeenten in Neder land een „stedenband" met Oost-Europa en binnen dat ka der wordt veel hulp geboden. Maar het woordje „vrede" leek gaandeweg enigszins aan de aandacht te ontsnappen; de Koude Oorlog was immers voorbij! Gelukkig hebben enkele Ne derlandse gemeenten begrepen dat er ook een taak voor hen ligt, nu in Joegoslavië (en el ders) heftige conflicten zijn uitgebroken. De Budapest-ver- klaring biedt aan de gemeen ten die er niet bii waren ook volop mogelijkheden om mee te helpen aan de opbouw van „Peaces Zones" in Joegoslavië. Ik hoop dat vele gemeenten zich snel zullen aanmelden. De voorbereidingen voor een tweede conferentie en andere, ook Nederlandse, vervolgacti viteiten, worden inmiddels ge troffen. (Mient Jan Faber is algemeen secretaris van het Interkerke lijke Vredesberaad. Hij heeft een boek over de ontwikkelin gen in Oost-Europa in voorbe reiding en reist daarvoor vaak door het Oostblok. In onze BRIEVEN VAN LEZERS De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woordeneventueel in te kor ten dan wel te weigeren. Ano nieme inzendingen verdwij nen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze dienen geadresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. Oratorium Handel Naar aanleiding van het ver slag van uw recensent Oscar van den Wijngaard van 2 de cember onder de kop 'Oratori um Handel onder een laag stof' moet mij het volgende van 't hart. De heer van den Wijngaard geeft in zijn verslag niet bepaald de indruk, dat hij de hele 'zit' metterdaad heeft uitgezeten. Het uitgebreide (en onjuiste) verslag van de pre mière van 1743 staat in schril le tegenstelling tot de korte en zeer negatieve samenvatting van het concert in de Pieters kerk van 30 november 1991. Daarbij komt. dat een verslag niet bedoeld is om de lezers te vertellen hoe dit schitterende oratorium destijds jarenlang onder puriteins 'stof' ver dween, maar dat 'Con Amore' de visie van Handel wel dege lijk heeft overgebracht, getui ge de reactie van het (grote) publiek. Akkoord, er waren minpunten, de koorleden zijn zelf kritisch genoeg dit te bea men. Maar déér komt het pu bliek niet voor en dóér zingt het koor niet voor! De in het verslag genoemde begrippen als 'krakers' en 'redelijk te be happen' staan evenals de kop boven het verslag in lijnrechte tegenstelling tot hetgeen uw krant beweert te zijn: Infor matief zonder sensatie! P. D. Snaterse Voorzitter COV 'Con Amore' WETERINGBRUG.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7