:Bonn voor erkenning Kroatië ondanks oproep van VN-chef Toeval heeft Slavische leiders handje geholpen ^tïulp VS aan JSSR mag iets kosten BUITENLAND Rechter verbiedt Zuly's in Natal dragen van 'culturele wapens' APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Financiële steun voor wederopbouw Libanon geidócSouocmt den n naie, il'ghe p ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 gevechten in opstandige regio van Moldavië I0SKOU In de Trans-Dnjestr regio in het de d ,5ten van Moldavië hebben gisteren vuurge- til echten plaatsgevonden tussen de politie en se- •g( jratisten. Volgens persbureau Tass zijn dertien iensen omgekomen. Volgens een woordvoer- van het ministerie van binnenlandse zaken Moldavië openden de separatisten met au- „jatische wapens het vuur op een politiepost, iet En rans-Dnjestr riep zich vorig jaar uit tot onaf- Petten jnkelijke republiek. De meeste inwoners zijn di ussen en Oekraïners die weinig op hebben 'I de nationalistische Moldavische regering, regering kwam twee jaar geleden aan de acht en bepaalde dat er voortaan alleen nog aemeens mocht worden gesproken. De sepa- tisten zijn bang dat de regering zal besluiten ■fe i hereniging met Roemenië, waarvan Molda- onder Stalin werd gescheiden. Palestijnen willen Jeruzalem op agenda JERUZALEM De Palestij- nen willen volgende week, bij het vervolgoverleg met Israël in de VS, de opgevoerde joodse kolonisatie van Arabische wij ken in Jeruzalem hoog op de agenda hebben. De Palestijnse leider Faisal Husseini, een van de belangrijkste adviseurs van de Palestijnse onderhandelings delegatie. heeft dit gisteren te kennen gegeven. De VS heb ben teverfgeefs geprobeerd de Palestijnen te dwingen de dis cussie over Jeruzalem, een van de heetste hangijzers in het Is- raëlisch-Arabische conflict, te verschuiven naar een latere fase van de besprekingen. Op last van de politiechef van de Zweedse dameslingerie. Bewoners van de stad haden geklaagd dat de dame op de poster een wat al te frivole indruk maakte. FOTO:EPA ONN/BELGRADO Duitse regering is van ening dat Kroatië en ovenië aan alle voor aarden voor volkenrech- lijke erkenning voldoen. Duitsers wachten ech- met formele stappen na de vergadering van EG-ministers van bui- ilandse zaken, die aandag in Brussel bij- nkomen om over even erkenning van Kroatië en Slovenië te praten. Bonn gaat daarmee in tegen de waarschuwing van secretaris generaal Javier Perez de Cuel- lar van de Verenigde Naties, die vreest dat een snelle er kenning van Slovenië en Kroatië ertoe zal leiden dat de gewelddadigheden in Joego slavië nog toenemen. De VN- chef verklaarde ook dat er wat hem betreft voorlopig geen VN-vredestroepen in Joegosla vië worden gelegerd, omdat er nog steeds geen staakt-het-vu- ren is dat stand houdt. Frankrijk heeft, met steun van Groot-Brittannië, de Veilig heidsraad van de VN voorge steld onmiddellijk 100 militai- vië te sturen om aan te geven dat het vredesproces van de VN nog steeds in werking is. Zij hopen Duitsland zo over te halen de twee Joegoslavische republieken nog niet te erken- In Servië wordt i laatste onafhankelijke media de mond langzaam maar zeker gesnoerd: de overname door Servië van het Joegoslavische persbureau Tanjug lijkt een feit met het ontslag van de hoofdredacteur en de onafhan kelijke krant Borba wordt het werk op allerlei manieren on mogelijk gemaakt. In Kroatië woedden gisteren hevige gevechten aan het cen trale front, waar Kroatische troepen in de afgelopen week een dertiental dorpen op de Serviërs hebben heroverd. Mede door de grote tegenstand aan het front en door een te kort aan manschappen heeft het federale leger de actieve diensttijd voor dienstplichtigen en reservisten uitgebreid. In plaats van 12 maanden moeten de overwegend Servische diensplichtigen nu 16 maan den in het leger; voor reservis ten werd de diensttijd van twee naar vier maanden uitge breid. Het leger probeert hier mee de groeiende problemen het hoofd te bieden nu de win ter de demotivatie onder de militairen aanwakkert en de Kroatische weerstand alleen maar toeneemt. De laatste tijd komen er steeds meer berich ten van desertie, ook onder of ficieren. ARC DE KONINCK 1HINGTON „De slecht- aiitenlandse politiek is een Ihte binnenlandse politiek", een Amerikaanse vannt deze week over de ver- ournal&rloosde economische reces- zijl Die problemen maken VS s met ahachtig om krachtig inter- leiderschap te tonen de (redding van de democratie ond vajle (ex-) Sovjetunie. ;n. Vooper toenemende druk om gereserf enig overgebleven super- t word^endheid toch actie te on- lat de jOnemen in deze cruciale da- met voor de wereldorde, kwam lerikaans minister van bui- [andse zaken James Baker gisteren dan toch eindelijk de proppen met enig initia- "I 1 T een conferentie begin ja- ri in Washington om inter- onale bijstand aan de uit gevallen Sovjetunie te coör- bescheiden is de eigen erikaanse hulpbereidheid de Russen en hun buur- en, dat die vooral veel- ,t!end is over de interne po- ceike verlamming in Ameri- iici iev^onc*erc* biljoen dollar wil a"ijns-A reger'nê"Bush uittrekken :t hedeif» deel iedereei aijna 70 raad bezorgd over rdische vluchtelingen 1 h ti- jj meerf omd< voor nieuwe technische assis tentie aan de ex-USSR. En bij de aankondiging daarvan haastte Baker, die vandaag naar Kiev en Moskou reist, te zeggen dat dat geld „natuurlijk niet ten koste gaat van de Amerikaanse belastingbetaler, maar van de begroting voor ontwikkelingshulp". Enkele weken geleden had het Amerikaanse Congres al 400 miljoen dollar van Defensie uitgetrokken om de Sovjets te helpen zoveel mogelijk kern wapens af te breken. Bij die twee bedragen blijft in feite de Amerikaanse inspanning om na de gewonnen Koude Oorlog ook de vrede te winnen. Het voornemen om met spoed 'de restjes' van de militaire maal tijden voor de Golfoorlog met de Amerikaanse ltichtmacht naar Moskou en Sint Peters burg te vliegen, is „budgettair neutraal" want dat spul is in derdaad overgebleven en de luchtmacht moet tóch vliegen. Verwijten Allerlei Amerikaanse deskun digen zijn het eroï er veel meer westers geld, des kundigheid en politieke moti vatie voor nodig is om de ex- Politiemensen overmeesteren een inwoner van Kiev, nadat hij een winkelruit had ingegooid en er met een doos suiker vandoor wilde gaan. Nu de Sovjet-economie is ingestort en de burgers het steeds moeilijker krijgen, neemt het aantal 'economische misdrijven' hand over hand toe. FOTO: AP ikkelingshelper. Ik pleit voor •n puur zakelijk investering, ïst zal opleve- dat Sovjetunie op de been te krij gen en het gevaar van sociale en nucleaire chaos daar te ver minderen. De verwijten gaan overigens niet alleen richting Witte Huis, maar ook naar de EG. Robert Strauss, de Amerikaan se ambassadeur in Moskou, zegt het zo: „Amerika heeft in de loop der jaren duizenden miljarden dollars betaald om het communisme te bestrijden en de Sovjetunie op de knieën te krijgen. En nu we even een recessie doormaken in Ameri ka, zijn we niet bereid om een paar miljard te besteden om dat succes te bezegelen. Geloof me, ik kom zelf uit de zaken wereld. Ik ben geen softe ont- Een Amerikaans top-expert als Harvard-econoom prof. Jeffrey Sacks werkt thans in Moskou en ziet goede mogelijkheden om met meer, maar nog altijd beperkte, westerse financiële middelen enorme resultaten te boeken. „Het Amerikaanse de fensiebudget bedraagt nog al tijd bijna 300 miljard dollar per jaar. Als je daar een procent van neemt, en je vraagt de EG en Japan om eenzelfde bedrag, dan kun je met die negen mil jard wonderen verrichten in de Sovjetunie". Maar ook Sacks vindt dat de :js De Veiligheidsraad de Verenigde Naties heeft' zijn bezorgdheid uit- iroken over de situatie van derdduizenden Kurden, opnieuw door het Iraakse van huis en haard zijn reven. Een dag eerder de Amerikaanse regering dezelfde reden de Iraakse assadeur op het matje. De lorganisatie Artsen Zonder heeft de hulp aan de den uitgebreid. Volgens ttingen van de organisatie sinds begin oktober een miljoen vluchtelingen opvangkampen ge- imd. JOHANNESBURG Een rechter van het Zuidafrikaan- se gerechtshof heeft Zulu's verboden in de provincie Na- tal nog langer hun 'culturele wapens' te dragen. De rechter verklaarde een de creet nietig waarin president F.W. de Klerk, onder druk van hevige protesten, de Zu lu's het recht had gegeven hun traditionele wapens te dragen. De wapens worden gebruikt bij gewelddadige botsingen tussen zwarte groepen. Het ge weld in zwarte woonoorden in Natal en rond Johannesburg heeft de afgelopen zes maan den alleen al aan duizend het leven gekost. De Zuidafrikaanse krant The Weekly Mail heeft gisteren de beschuldiging geuit dat de re gering de Inkatha Vrijheid spartij is blijven steunen. Dit ondanks de toezegging van De Klerk dat de steun was stopge zet. Volgens de krant is de in lichtingendienst van het leger doorgegaan met het geven van trainingen aan militaire een heden en doodseskaders van Inkatha, die voor het grootste deel uit Zulu's bestaat. De be schuldigingen zijn niet ont kend door het Zuidafrikaanse leger, en zullen daarmee waar schijnlijk de regering en In katha in verlegenheid brengen in de aanloop naar de bespre kingen over een nieuwe grondwet, die volgende week beginnen. pi02O - De volgende morgen wordt de jonk gelost en weer an n de blanken met open mond toe te kijken. Nou, die Jappen jwten blijkbaar goed ingelicht, want als ze dit scheepje hadden nd verd, waren ze voor hun hele leven binnen geweest. Een fa ult ichtige schat aan goud en zilver wordt aan wal gebracht en 9 opgeslagen. Ja, nu wordt het hier werkelijk een klein para- Wanneer na enkele dagen de jonk leeg is, biedt de Chinees «ein Barker zijn schip aan. „Uw route brengt u langs het eiland Panapé", zegt hij, „zoudt u het Duitse gouvernement de boodschap willen overbrengen, dat ik graag dit eiland zou willen pachten?" Kapitein Barker belooft het. Hij zal vertrekken zodra de wind gunstig is en de meeste leden van de bemanning zullen met hem meegaan. - Welk onheil de kleine Chinese kolonie be dreigt, weet nog niemand, maar diezelfde nacht zwemmen twee Japanse spionnen, afkomstig van de „Zephir", naar de wal. MOSKOU De Kazach- staanse president Nazar- bajev is bereid gebleken de vernedering te slikken die president Jeltsin en de leiders van diens buurre- publieken hem hebben aangedaan. Het stak, dat hij niet bij de oprichting van het Gemenebest was betrokken. Het reusachtige Kazachstan en vier minder belangrijke buur- republieken in Centraal-Azië hebben hun aanvankelijke be zwaren tegen het Slavische Gemenebest van Rusland, de Oekraïne en Wit-Rusland la ten varen en zich bereid ver klaard tot aansluiting bij de nieuwe statenbond. De vijf Centraalaziatische republieken stellen nu wel als voorwaarde dat zijn de status van mede-op richter zullen krijgen. In Moskou -menen waarne mers dat Gorbatsjovs geestver want Nazarbajev zich in eerste instantie terughoudend opstel de vanwege het Slavische ka rakter van de nieuwe bond. Toen die beoordeling op een 'misverstand' bleek te berus ten, ging de Kazachstaanse president overstag. Het waarom valt niet moeilijk te begrijpen. Oezbekistan, Tadzjaikistan, Kirgizië en Toerkmenië zijn traditioneel de oudste republieken van het nu zieltogende land. Toch is de bevolking hier in vergelijking tot hun broeders aan gene zij de van de grenzen materieel gezien beter af, een feit dat over het algemeen gezien wordt als een verdienste van Moskou. Kopzorgen Dat zelfs het potentieel rijke Kazachstan tot het nieuwe Ge menebest wil toetreden, heeft langrijke redenen. Het gebied is net als Rusland, de Oe kraïne en andere voormalige Sovjet-republieken econo misch afhankelijk van de eco nomie van het uiteen vallende rijk. Bovendien wonen er enorm veel Russen. Op die economische afhanke lijkheid hamert Gorbatsjov on ophoudelijk. Als gevolg van de monopolistische aanpak in de Sovjet-economie is door de de cennia heen inderdaad een si tuatie ontstaan waarbij bij voorbeeld een enkele fabriek in een republiek kogellagers kan fabriceren voor de indus trie in het hele land. Snijd de banden los, sluit de grenzen af en de complete een zesde van het landopper vlak op de aardbol stort in el- De voormalige Sovjet-repu blieken voorzien met angst en beven dat Rusland straks een buitenlandse mogendheid wordt, die van hen, net als van ipder land, voor olie en gas harde deviezen wil vangen volgens de op de wereldmarkt geldende tarieven. Dat kun nen zij nooit betalen. Dit is overigens een probleem dat de onafhankelijke Baltische lan den ook nog moeten oplossen. Alarm Ook de Russische bevolking in de verschillende republieken baart de leiders aldaar kopzor gen. Nazarbajev moet ervoor oppassen dat 'zijn' Russen als gevolg van Kazachstaans sepa ratisme niet in een 'vreemd land' terecht komen. Die Rus sen zouden in dat geval kun nen streven naar een oplossing zoals de slavofiele schrijver Solzjenitsyn voorstelt. Vanuit zijn ballingsoord Maine in de Verenigde Staten - nu zelf ge kozen. want hij mag allang te rug naar Moskou - suggereer de deze schrijver vorig najaar al. dat Rusland, de Oekraïne en Wit-Rusland een Slavische aangaan. Daar- i, vond Solzjenit syn, ook de door Russen be volkte gebieden in Kazachstan deel uitmaken. Zijn pamflet, getiteld 'Hoe Rusland te her bouwen?' leidde tot woedende reacties en demonstraties in de Kazachstaanse hoofdstad Alma Ata. Vervreemding van het Russi sche deel van de bevolking kan ook tot andere problemen leiden. Vorig jaar herfst sloeg 'Birlik', het volksfront van Oezbekistan, alarm. In 1989 hielden zo'n 177.000 Russen in deze republiek het voor gezien en vertrokken. De meesten vestigden zich in Rusland. Die trend zette zich voort en be roofde de republiek van een aantal hoog gekwalificeerde specialisten. Het nationalisti sche 'Birlik' riep Russen op te blijven. Oezbekistan kon zich deze intellectuele leegloop niet veroorloven. Etnische rivaliteit De onafhankelijkheidskoorts van de verschillende republie ken komt niet uit de lucht val len. Ook bij vroegere gelegen heden hebben delen van het imperium der tsaren en bolsje wieken geprobeerd het Russi sche juk af te schudden. Na de revolutie van 1917 verklaarde de Oekraïne zich ook al onaf hankelijk, maar binnen een mum van tijd wisten de sluwe bolsjewieken door territoriaal geschuif voldoende Russen binnen het parlement in Kiev te wurmen om de republiek weer onder controle te krijgen. De onafhankelijkheidsgolf kwam voorzichtig opnieuw op zetten in december 1989, toen de Litouwse communisten zich afscheidden van de Commu nistische Partij van de Sovjet unie. In Moskou schreeuwden orthodoxe apparattsjiki moord en brand over deze ketterij. Ook Gorbatsjov liet zich niet onbetuigd, maar deed niets. In maart haalde Vilnius diep adem en de Litouwers ver klaarden zich totaall onafhan kelijk. Estland en Letland vat ten moed en volgden. De rest van het rijk had niet van die mooie recente herinneringen aan tijden van onafhankelijk heid als de Balten, maar toch wilden ook anderen wel ge bruik maken van de zwakte van het Kremlin. De ene na de andere republiek verklaar de zich 'soeverein'. Die soeve- reiniteitskoorts begon koddige vormen aan te nemen, toen in het Verre Oosten zelfs het volk der Korjaken. nog geen 10.000 zielen rijk. zich soeve rein verklaarde. In Moskou ging toen het grapje dat spoe dig zelfs straten en huizen blokken zich zouden gaan af scheiden. Die afscheidingsdrift legt ove rigens het evidente probleem van etnische rivaliteit bloot, die de Kaukasische republie ken Azerbajdzjan en Armenië zelfs op de rand van oorlog heeft gebracht. Met het weg vallen van de Sovjet-dwang buis van tanks en mitrailleurs was hier voor Moskou sinds de komst van Gorbatsjov in 1985 geen scheidsrechtersrol meer weggelegd. Alle waarschuwen de geluiden van Gorbatsjov ten spijt, die een burgeroorlog zei te voorzien als de oude unie verdwijnt, zou de nieuwe statenbond juist wel eens kun nen leiden tot een vreedzame oplossing van het geschil. Be reidheid tot het sluiten van vrede zou een van de voor waarden tot toetreding kun nen zijn. Misschien is het sluwe opzet, maar waarschijnlijk heeft de intuïtie of het toeval de Slavi sche leiders een handje gehol pen, toen zij het nieuwe Ge menebest met hun drieën be gonnen. Nu geldt, wil je mee doen? Graag of niet. Hadden zij het plan als alternatief voor Gorbatsjovs unieverdrag ge lanceerd, dan was het onver koopbaar geweest in de Oe kraïne, en had de rest van het voormalige rijk tot in Sint Jut- temis over de voorwaarden ge bakkeleid. EG daar zeker zoveel aan moet bijdragen als Amerika, omdat „een massale exodus van Rus sen naar West-Europa dreigt". Presidentskandidaat Buchanan echter lijkt in het huidige Amerika de toon te zetten - en Bush te verhinderen naar zijn ambassadeur en anderen te luisteren - met gemakkelijk in het gehoor liggende deunen voor economisch bezorgde Amerikanen: „Laat de Europe anen onderling dit probleem oplossen. We zouden hartstik ke gek zijn om de Russen drie miljard dollar te geven en de bureaucratie daar verslaafd te maken aan onze hulp. Dan weet je zeker dat het daar nooit wat wordt". Akkoord over aanpak van problemen St. Maarten WILLEMSTAD De minis terraad van het koninkrijk is gisteren akkoord gegaan met het plan van minister Hirsch Ballin (Antilliaanse en Aru baanse zaken) over de aanpak van de bestuurlijke problemen op het Antilliaanse eiland St. Maarten. Dit heeft het Kabinet voor Nederlands-Antilliaanse Zaken (KABNA) meegedeeld. Volgens het voorstel van Hirsch Ballin zal de Antilliaan se regering een commissie in stellen die een onderzoek moet verrichten naar de besluitvor ming door de bestuursorganen van St. Maarten. Over de noodzaak de bestuurlijke pro blemen op St. Maarten aan te pakken, was op 16 november op Curasao overeenstemming. De belangrijkste afspraken van het door minister Hirsch Ballin opgestelde urgantie-plan be treffen een verdëre verster king van het justitiële en poli- tie-apparaat op St. Maarten, de vestiging van douane op het eiland vooral ter voorkoming van de invoer van verdovende middelen, en voortzetting van de gerechtelijke procedures rond de uitbreidingsplannen voor de luchthaven op St. Maarten. De koninkrijksrege ring, de regering van de Ne derlandse Antillen en het be stuurscollege van St. Maarten zullen zo spoedig mogelijk in gezamenlijk overleg de resulta ten van de gemaakte afspra ken beoordelen. PARIJS Westerse en Ara bische landen hebben giste ren 700 miljoen dollar toege zegd voor de wederopbouw van Libanon. Het geld wordt gebruikt voor herstel van water- en elektriciteitsvoor zieningen, de telecommuni catie en de bouw van wonin gen voor ongeveer 800.000 mensen die tijdens de bur geroorlog hun huis verloren hebben. Gisteren vond in Parijs een bijeenkomst van de Wereldbartk plaats, voor namelijk om de steun van verscheidene landen te coör dineren. Aanwezig waren vertegenwoordigers van Ku- wayt, Oman, Qatar, Saudi- Arabië, de Verenigde Arabi sche Emiraten, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië. Frankrijk, Italië, Duitsland en Japan. De bijdragen aan de wederopbouw - waarvan de kosten in totaal op drie miljard gulden geraamd wor den - zijn nagenoeg gelijk verdeeld over Arabische en Westerse landen. VN schrappen boycot Zuid-Afrika NEW YORK De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren unaniem alle leden opgeroepen de cul turele, wetenschappelijke en sportieve boycot tegen Zuid- Afrika op te heffen De rela ties met het land moeten wor den hersteld, „omdat goede vooruitgang is geboekt bij het beëindigen van de apartheid". Ook zouden de lidstaten hun resterende economische sanc ties tegen Zuid-Afrika moeten heroverwegen. Polen tonen nu begrip voor noodtoestand ten, tegen wie een gerechtelijk onderzoek loopt. Adam Micn- nik. voormalig Solidariteitsac- tivist en nu hoofdredacteur van de grootste Poolse krant, Gazeta Wyborcza, schreef gis- WARSCHAU De Polen vinden dat de staat van beleg die generaal Wojciech Jaruzelski in 1981 afkondigde om de vakbond Solidariteit de kop in te drukken, het land destijds behoed heeft voor een Sovjet-invasie. Dat blijkt uit een opiniepeiling die gisteren is gepubliceerd. Toen de Poolse bevolking in de bitter koude ochtend van 13 december 1981 ontwaakte, ble ken de vakbondsleiders, onder wie de huidige president Lech Walesa, gearresteerd te zijn, terwijl de verbindingen met de buitenwereld waren verbo den. In de dagen die volgden kwamen meer dan tien men sen om die zich verzetten te gen de noodtoestand. Onder hen waren negen mijnwerkers die in de buurt van Katowice hun werkplek weigerden te verlaten. Zij werden doodge schoten door veiligheidsagen- dat het beter zou zijn om de archi tecten van de noodtoestand amnestie te verlenen en alleen personen te vervolgen die tij dens de staat van beleg misda den hebben begaan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5