RTL4 verkoopt 'bedrijfsfilm' als documentaire &id Energiehandvest belangrijke pijler van hervorming Oostblok Groen Links zet Verbeek opzij BINNENLAND 3D' Lasten en lusten Mexico-Stad in Tropenmuseui CeidócGoivumi ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 DEN HAAG Als dinsdag in Den Haag 49 landen hun handtekening zetten onder het Europees Energiehandvest, ook wel bekend als het 'plan Lubbers', is daarmee de eerste stap gezet op weg naar een nau were economische samenwerking tussen de westerse en Oosteuropese landen. Het energiehandvest wordt gezien als een van de piilers van de economische hervor mingen die in het Oostblok moeten wor den doorgevoerd. Het voorziet in een sa menwerking tussen de landen bij win ning, exploitatie en transport van olie- en gasvoorraden in het Oostblok. Voor de westerse landen moet dat leiden tot een grotere onafhankelijkheid van de olie- en gasleveranciers in het Midden- Oosten; door het handvest zijn ze in ieder geval verzekerd van de aanlevering van energie vanuit Oost-Europa. Voor het voormalige Oostblok moet het uiteindelijk tegen reële marktprijzen verkopen van de aanwezige voorraden leiden tot een sta biele economische basis, waar dan ook het westen weer van profiteert. Wederzijds voordeel is de basis van de overeenkomst, die dinsdag onder het goedkeurend oog van geestelijk vader Ruud Lubbers zal worden getekend door alle Europese landen, twaalf voormalige Sovjet-republieken, de VS, Japan, Austra lië en Canada. Hoewel de Sovjetunie niet meer lijkt te bestaan, is vice-premier Ga- vrilov gezien de onvoorspelbare toekomst van de unie toch uitgenodigd ook zijn handtekening te zetten. Goudschat Vooral de (voormalige) Sovjetunie kan van de samenwerking profiteren: het land is met tien miljoen vaten per dag de groot ste olieproducent ter wereld, heeft de grootste gasvoorraad, en is een goede tweede waar het de winning van kolen betreft. Probleem is dat bij zowel winning als transport enorme hoeveelheden verlo ren gaan, soms tot wel dertig procent van de energiebron. Ander probleem is dat de prijzen die er in de Sovjetunie betaald worden voor gas, olie en kolen nog geen twintig procent zijn van wat er in het Westen voor wordt neergeteld. Met ande re woorden: de Oostbloklanden (ook Roe menië heeft een enorme nog nauwelijks ontsloten olievoorraad) hebben een goud schat in handen, waarvoor ze de prijs van brons krijgen. Het handvest moet voor die problemen een oplossing bieden. Technische en fi nanciële assistentie bij de modernisering van vaak verouderde winnings- en trans portmethoden moet niet alleen leiden tot een grotere efficiency, maar ook tot een vermindering van de milieuvervuiling. Dat laatste punt vormt een van de steeds terugkerende punten in het handvest: de in de energiesector gestoken gelden móeten leiden tot verbetering van het mi lieu. Overigens gaan de mensen die met Lub bers hebben gewerkt aan de nadere uit werking van zijn plan er vanuit dat het handvest hoe dan ook zal leiden tot min der vervuiling, en zelfs tot energiebespa ring. Het feit dat de prijzen van de ener giebronnen in de Oosteuropese landen uit eindelijk omhoog gaan tot marktniveau, zal leiden tot een spaarzamer gebruik van energie in die landen. Vooralsnog gaat het energiehandvest uit van een enorme financiële injectie door instanties en samenwerkingsverbanden als het Internationaal Monetair Fonds, de Europese Commissie en G7. Die moeten in de overgangsperiode naar de marktecono mie in het Oostblok de eerste aanzet ge ven. Op de langere termijn is het de pri vate sector die investeringen moeten doen in exploitatie en transport. Het handvest garandeert hun de bescherming van pri vé-investeringen bij nationalisaties, het te rugvloeien van winsten naar de investeer ders, de geldigheid van ontginningsrech ten, en de omwisselbaarheid van valuta eenheden. Risico Grote oliemaatschappijen als Shell en Ex xon hebben inmiddels al gezegd geen be hoefte te hebben aan een energiehand vest, waarin alles is geregeld. Zij denken dat het zal leiden tot bureaucratie, en zeg gen ook zonder het handvest wel in Oost- europa aan de slag te kunnen. Maar zij zijn ook enkele van de weinige grote en kapitaalkrachtige ondernemers in de we reld die het zich kunnen veroorloven een bepaald risico aan te gaan in een voorals nog instabiel gebied als het Oostblok. Voor investeerders met minder geld en minder ervaring in dit soort gebieden biedt het handvest mogelijk genoeg garan ties de stap te wagen. /eve< •egio I0SKOU Het handvest biedt verder door de di )Sten vai opgenomen uitwisseling van expertij echten p! het gebied van kernenergie de mog( iratisten. heid de vaak sterk verouderde en ensen oi nisch onvolkomen kernenergiecent ,r van ht in het Oostblok onder handen te nt an Mold. Onlangs liepen Poolse managers van ,matische gelijke installaties 'stage' bij het En ans-Dnj Onderzoek Centrum (ECN) in Petten ankelijke handvest zegt met zoveel woorden d« USSen er lijn wordt voortgezet: „Streven nat et de het handhaven van nuclaire veilighe een van de doelen. Het zal nog vele jaren duren eer d °- menwerking daadwerkelijk resultee heréni bijvoorbeeld gasleveranties vanuit de jet-republieken aan ons land. Het l vest is een eerste stap, een politieke verklaring van 49 landen die allei hebben bij samenwerking. Het feit die 49 ook de zeven grootste industi den behoren, wekt hoop over een concretisering van het 'plan Lubbei regeri acht en imeens isten zi Idoor GODERT VAN COLMJON HILVERSUM Zelfs maatschappelijk beladen onderwerpen als euthana-, sie vormen een aantrek kelijk object voor kosten besparende produktiefor- mules. Tenminste bij RTL4. Vormen van spon soring, open en verscho len, zijn een bekend ver schijnsel in de omroepwe reld. Tot nog werd die verstrengeling van com mercie en objectieve be richtgeving zorgvuldig buiten het domein van de informatieve programma's met een journalistiek ka rakter gehouden. Maar met de themaprogram ma's 'Het leven gaat door' van RTL4 lijkt ook aan dat goede gebruik een einde gekomen. De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NVVE) betaalde de commer ciële zender 100.000 gulden voor haar optreden in het pro gramma 'Het leven gaat door', een maandelijks thema-uitzen ding gepresenteerd door Jaap van Meekren. De uizending van 20 november was gewijd aan het thema euthanasie in Nederland en bevatte een do cumentaire over het werk van de NVVE alsmede een discus sie na afloop, waaraan ook door kijkers kon worden deel genomen. Harry Severens, voorlichter van RTL4, ontkent niet dat verenigingen of organisaties financieel bijdragen aan de totstandkoming van informa tieve programma's waarin aandacht voor hun doelstellin gen wordt gevraagd. Voor de condities waaronder die sa menwerking wordt geregeld, verwijst hij naar Praal Media Productions. Contract Directeur Michel Praal van Praal Media Productions: „De documentaire en het gesprek- gedeelte in het RTL-program- ma zijn strikt gescheiden. Al leen de documentaire wordt, als dat zo uitkomt, als een op drachtfilm vervaardigd. Het 'live'-gesprek in de studio on der leiding van Jaap van Meekren staat daar helemaal los van". De mogelijkheid van een opdrachtfilm komt vol gens Praal overigens pas ter sprake nadat zijn produktiebu- reau contact met een vereni ging of organisatie heeft ge zocht. „Beide partijen moeten er wat in zien", zo laat Praal weten. „Maar het is niet zo dat de opdrachtgever ons voor schrijft hoe die film er uit moet komen te zien en hoe zijn of haar boodschap daarin wordt uitgedragen". Volgens de producent geldt ook in dit geval een zekere vrijheid van de makers: „Die wordt vooraf contractueel vastgelegd". Van een hellend vlak waarop de televisiejournalistiek zich hier zou bewegen, wil Praal niet horen: „Het initiatief gaat van óns uit. Het betreft onder werpen die wij interessant vinden voor deze themaserie. Daarvoor maken we graag ge bruik van de deskundigheid en kennis van de betrokken deelnemers. In het geval van een opdrachtfilm mag de op drachtgever vanzelfsprekend zijn wensen kenbaar maken, maar als redactie houden wij een zekere mate van vrijheid". Andersom Pit Bakker, de drie weken ge leden vrijwillig teruggetreden voorzitster van de Nederland se Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, bevestigt dat de NVVE voor de bewuste uit zending door Praal Media Pro ductions is benaderd. „De re search voor het programma is in nauwe samenwerking met de vereniging gedaan. Wij za gen daar een mooie mogelijk heid in om een professioneel gemaakte voorlichtingsband voor eigen gebruik te laten vervaardigen. Vanaf het eerste moment heeft de vereniging dan ook inspraak gehad in in houd en vorm van de bewuste uitzending. We zijn volledig gekend in de inhoud en vorm AMSTERDAM Met een grote meerderheid heeft het partijcongres van Groen Links gisteren de omstreden Europarlemen tariër Herman Verbeek tot persona non grata ver klaard. Hij mag wel lid van de partij blijven, maar wordt niet langer geacht in het Europees Parle ment namens Groen Links op te treden. Verbeek, die in het Europees Parlement een tweehoofdige delegatie van Groen Links aanvoert, had na de verkiezin gen in 1989 met het partijbe stuur afgesproken dat hij zijn plaats in 1992 - halverwege de zittingstermijn - aan een ander lid van Groen Links zou af staan. Hij weigert dat nu. Omdat het partijbestuur Ver beek niet kan dwingen tot het opgeven van zijn zetel in Straatsburg - hij is immers ge kozen - stelde het congres voor om hem in de ban te doen. Een poging van een aantal af delingen van de partij om een bemiddelingscommissie aan het werk te zetten, strandde. Iets meer dan de helft van de congresgangers zag daar geen brood in. Verbeek blijft nu op persoonlijke titel in het Euro pees Parlement zitten. De partijleden van Groen Links gaan voor de kamerver kiezingen van 1994 zelf bepa len wie de nieuwe lijsttrekker wordt na het vertrek van Ria Beckers. De meerderheid van het partijcongres besloot gis- Herman Verbeek. FOTO: ANP teravond per referendum te stemmen op kandidaten die zich via het partijbestuur kun nen aandienen. Het congres besloot ook af te zien van de verplichting om in de partijorganen minstens evenveel vrouwen als mannen te hebben. Er wordt nu alleen nog naar gestreefd. Dat geldt ook voor een evenredige ver tegenwoordiging van migran ten in de diverse partijgeledin gen. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions 0NN/I e Duit ening ovenië aarder lijke e e Duit r met t na di EG-r nlands aandaj nkomi ele geving van de uitzending. Er is niets gebeurd buiten ons om. Van een contractueel bedon gen vrijheid voor de program mamakers was geen sprake. In tegendeel, contractueel is vast gelegd dat de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie geen enkele dissi dent geluid had te duchten". Praal Media Productions zegt ook nog duidelijke grenzen te stellen voor wie het wel en niet opdrachten aanneemt: „Vanzelfsprekend komt Jan maat er bij ons niet in", aldus Praal, „maar dat geldt hoe dan ook voor potentiële klanten wier doelstellingen wij als pro grammamakers niet kunnen onderschrijven". Michel Praal: „In het geval van een opdracht betaalt de opdrachtgever de reële pro- duktiekosten van de betref fende documentaire. Het gaat hier over programma's met een sociaal-maatschappelijk onderwerp, waardoor op drachtfilms heel goed kunnen worden ingepast in de uitzen ding. Daar is volgens ons niets mis mee". Jaap van Meekren, de Mister Integrity van Hilversum en tot nog toe een voorbeeld van de gelijke en onafhankelijke tele visiejournalistiek, is voor dit onderwerp niet aanspreek baar. „Met de heer Van Meek ren kunnen alleen afspraken voor een interview worden ge maakt", aldus een voorlich tingsmedewerker van RTL. Voor commentaren op pro gramma's waarbij hij is be trokken, is hij niet beschik baar". De commerciële zender RTL4 is niet de enige omroep die deze vormen van sponsoring bedrijft in relatie tot informa tieve programma's. Ook pu blieke omroepen maken regel matig gebruik van financiële bijdragen van bedrijven of or ganisaties teneinde de produk- tiekosten gedeeltelijk of geheel te dekken. Althans, dat is de mening van Robert Zaal, woordvoerder van de NVJ, de Nederlandse Vereniging van Journalisten. Zaal: „We moeten RTL4 niet eenzijdig veroordelen. „Het is eigenlijk een door de hele omroep wijd verbreide praktijk". KBRSHIN AVRO ontkennen dat. [buiten Zaal vindt die samenw^hte bi niet bij voorbaat verwer^eef „Het hangt er maar vaijnt dez welke mate hier journaltyrloosc normen in het geding zij( Die p programmamakers met ahachtij woorden de vereniging onaal organisaties naar de gaan praten op grond va financiële bijdragen. Vooii nemen we een 'gereser standpunt in. Het word;endhi anders als blijkt dat de jtjiemer listieke ethiek met wordt getreden". AMSTERDAM Een gele Volkswagen Kever met het opschrift TAXI in een oorverdovend ver keerslawaai. De Quetzal- coatl, een sierlijk beeld van jade van een van de belangrijke Azteekse go den. Een straatmarkt voor jongeren, met kraampjes met hun favoriete T-shirts en platen van popidolen. Het zijn aspecten van het da gelijks leven in Mexico-Stad die nu te zien zijn in de Licht- hal van het Tropenmuseum in Amsterdam. Voor de expositie Mexico-Stad is het Tropenmu seum tot en met 23 augustus volgend jaar omgebouwd tot een stukje verstedelijkt La- tijns-Amerika. Het museum rekent op ten minste 150.000 bezoekers, maar hoopt dat de omvangrijke expositie uitein delijk 200.000 belangstellenden trekt. De tentoonstelling is levens echt opgebouwd rond drie the ma's die enig inzicht moeten geven in de lasten en lusten van het dagelijks leven in het zeer dichtbevolkte Mexico- Stad. De stad heeft naar schat ting 20 miljoen inwoners op een oppervlakte van 1360 vier kante kilometer. Een deel van de tentoonstel ling besteedt aandacht aan de oorsprong en geschiedenis van de stad, die teruggaat tot de veertiende eeuw. Een groep Azteekse nomaden vestigde zich toen volgens de overleve ring in de vallei van Mexico, en bracht daar, op 2200 meter hoogte, de stad Tenochtitlón tot bloei. Op de expositie zijn beelden uit die tijd te zien die bij opgravingen zijn gevonden. Een diapresentatie geeft een overzicht van de groei van de stad vanaf 1521, toen de Span jaarden het in bezit namen, tot nu toe. Problemen Onder het motto „De pijlers van de stad" wordt het func tioneren van de hedendaagse stad getoond. De problemen met watervoorziening, riole cht \/an een documentaire ring, huisvesting en transport komen aan bod, en ook de ini tiatieven van de bewoners om het lot meer in eigen hand te nemen. Dat laatste is vooral gebeurd na de grote aardbe ving in 1985, die volgens schattingen aan tien- tot twin tigduizend mensen het leven heeft gekost. De hulpverlening van de overheid bleek toen op vele fronten te falen. Het derde hoofdthema heeft de titel „De kleuren van de stad" meegekregen, en gaat over de kleur in het dagelijks bestaan van de 20 miljoen in woners van Mexico-Stad. Be halve met problemen als over bevolking en luchtverontreini ging hebben de Mexicanen ook te maken met voor hen aangename zaken als religieu ze en traditionele feesten en popconcerten. Kostuums, kraampjes en videobeelden il lustreren dit deel van het da gelijks leven. De organisatoren hebben ge probeerd er een levendige ten toonstelling van te maken, die de zintuigen van de bezoekers moet prikkelen. Zo bestaat de entree van de expositie uit een metrostation met koele neon lichten. Vervolgens krijgt de bezoeker een blik in een kel der met oude vondsten van opgravingen. Via een sluis, waarin de ver keerschaos in de stad wordt getoond, komen de bezoekers op het Zocalo, het centrale plein met kraampjes, winkels, foto's, video's en beelden. Van daar leidt de rondgang naar de daken van de woningen, waar met behulp van foto's en ma quettes getoond wordt hoe 750.000 mensen in Mexico- Stad op de daken van huizen leven. Enkele jaren geleden heeft het museum al een zogeheten na- bouwtentoonstelling gehouden over Yemen, die toen 220.000 bezoekers trok. Wonen Om een beeld van Mexico- Stad te krijgen is conservator/ antropoloog Frans Fontaine van het Tropenmuseum zes maanden in de metropool gaan wonen. Het besluit om een tentoonstelling over Mexico- Stad in te richten is volgens Aik Meeuse van het Tropen museum ingegeven door het feit dat Columbus vijfhonderd jaar geleden voet aan wal zette op het Amerikaanse continent. „We wilden aandacht aan La- tijns-Amerika besteden, maar we stonden voor de vraag op welke manier we dat moesten doen. Het ligt voor de hand een tentoonstelling in te rich ten over de oude culturen, zo als die van de Azteken en de Maya's, maar dat is een nogal platgetreden pad en bove is het moeilijk om daar e tiestukken voor te k Musea lenen die nauvns c jend i :e vc Uiteindelijk besloot het r seum te kiezen voor eeiH toonstelling over het lev d' de grote stad in Latijns-A reSer ka, om ook een beeld te nen geven van het heden se bestaan in dat deel v; continent. „Niet iedereei liseert zich dat bijna 70 cent van de mensen in Amerika leeft in een sta meer dan één miljoen ners. Ook in de ontwikki i hulp wordt steeds meer dacht geschonken aan dl te-stedenproblematiek'" Meeuse. „We hebben gelL voor Mexico-Stad, omd< de grootste stad is, maa omdat het al is ontstaan dat de Europeanen op he JQ| tinent kwamen". ,J rdisc rokei derde' opnie var revei de dezel

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4