Ministerie wil hongerstakers Iwingen te eten Ik wil omkijken naar de betaling van geen hebben mijn vaste lasten.' Kloof tussen boer en Landbouw te groot Benzeen boven Coupépolder Nederlandse consulaten sluiten Lubbers wellicht toch opvolger Delors 1991 gidAeSoiwant BINNENLAND ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 3 ;stuur van Nijenrode legt ch neer bij afslanking id,K EVEEN De driejarige universitaire basis- eiding (BBA) Nijenrode, de universiteit voor be- [skunde in Breukelen, verdwijnt. De directie het bestuur van Nijenrode hebben dat besloten het M nieuw gesprek met minister Ritzen van on- Deizan «'ijs over zijn bezuinigingsplannen. Volgens de idrid >ident van Nijenrode, oud-minister Smit-Kroes, niem- |k de minister niet van ziJn voornemen af te 8 ngen de jaarlijkse subsidie van twaalf miljoen van den te beëindigen. Smit-Kroes meent dat het vil te langer reëel is te proberen de BBA-opleiding ind ho behouden. „Je kunt dan beter doorgaan met ct kw de alternatieven". Die alternatieven bestaan uit le ron uitbreiding van de post-doctorale studies w !A) en een verkorte doctoraal-opleiding voor M Q.gfgestudeerden. Uit protest tegen de afslan- Pa' g houden studenten al enkele dagen het kasteel ver Nijenrode bezet. DEN HAAG Op de stortplaats Coupépolder aan den Rijn waarop een aangelegd, zijn hogere concentraties benzeen, tolueen en xyleen gemeten dan in een landelijk gebied mag worden verwacht. De concentraties zijn echter lager dan in stedelijke gebieden worden gemeten. Dat heeft de provincie Zuid-Holland gisteren bekend ge maakt. De Milieudienst Rijnmond heeft het onderzoek naar de lucht vervuiling op de golfbaan uitgevoerd in opdracht van de provincie tussen eind juli en half september 1991. Aanleiding voor het onderzoek was grote onrust onder de omwonenden van de voormalige stortplaats na het onderzoek van de Heidemij waarbij benzeen en tolueen werd aangetrof fen. Er deden destijds hardnekkige geruchten de ronde in Alphen dat er rook uit de belt kwam en de tempe ratuur in de belt boven de 70 graden Celsius zou stijgen. Het onderzoek naar stankoverlast heeft volgens de provincie tot nu toe niets uitgewezen. In de periode dat op de golfbaan werd gemeten, heeft een meetwagen enkele dagen aan de Oostkanaalweg in Alphen aan den Rijn gestaan om de invloed van de stort op de omgevingslucht vast te stellen. Tijdens de meetperiode wer den echter geen stankklachten bij de provincie gemeld. DEN HAAG Nederland gaat vijf diplomatieke posten sluiten. Dat zijn de diplomatieke kanselarij van de ambassade in Guate mala, het consulaat-generaal in Rio de Janeiro (Brazilië), de con sulaten in de Australische steden Perth en Brisbane en het con sulaat-generaal in Djedda (Saudi-Arabië). Laatstgenoemde post gaat in 1993 dicht; de andere vier al volgend jaar. De sluiting houdt verband met de zogeheten Grote Efficiency Operatie, ook het ministerie van buitenlandse zaken een bijdrage t leveren. Nieuwe directeur-generaal Onderwijs DEN HAAG Mr. P.H. Holthuis (47) is door het kabinet voor gedragen als directeur-generaal op het ministerie van onderwijs in Zoetermeer. Holthuis, op dit moment plaats-vervangend se cretaris-generaal op hetzelfde departement, wordt de opvolger van drs. S.J.C. van Eijndhoven die onlangs zeer plotseling aan kondigde dat hij om persoonlijke redenen vertrekt. als de tv druk J t G« diploi laker jp ech nog e wel) tv ik ïm Brand in winkelcentrum Lelystad mag ïëliërs eIsra kern 1 ONIQUE VAN DE VEN op entieejN HAAG Het minis- ang he van justitie wil de 1 tnamese hongerstakers bi om wongen laten eten. u zij i btenaren onderzoeken dit moment de moge heden daartoe, want jlens de wet is het ver- e en psychisch gezonde g isen tegen hun wil te den. op gaat ministerie van justitie zit ikele ijn maag met de 160 hon- erleg i takende Vietnamezen. Het eten irtement is niet van plan zal chef), de e ook geen „calamiteiten' sterfgevallen, bedoelt de rdvoerder van Justitie. De indheidstoestand de coi al asielzoekers gaat vol- zij ol vertrouwensartsen dus- iet af f> achteruit dat de dood het) tig dichtbij komt. ietigei nderl ^vrolijkt zii1 de asieizoekers hun hon- aking aankondigden, t ket departement gedacht militi )en dat ze na enkele dagen it te s weer zouden iels ta s al die andere honderden ndelir (erstakers van de afgelo nnjaren: Koerden, Iraniers, P. inezen, Indonesiërs, maar Z1J' gevangenen en dienstwei- ars. Maar de Vietnamezen weken nog niet eten. Sterker nog, twintig hen besloten dinsdag ook langer te drinken. Een kan gemiddeld zes tot weken zonder eten (in me gevallen dertig we maar is na een week al tdroogd. In het Brabantse "?n honger- en dorst- dermate slecht aan dat hij volgens sarts Meersel binnen i moet worden opgeno- Meersel kan de man pro- imloos laten opnemen de Vietnamezen klaring hebben geschreven waarin staat dat wanneer de nood aan de man komt, medi sche interventie is toegestaan. De hongerstakende asielzoe kers in Leusden daarentegen hebben nadrukkelijk ver klaard geen medisch ingrijpen toe te staan. „Geestelijk opge vrolijkt door de publiciteit", is de gezondheidssituatie van de elf stakers nog redelijk, maar de onthouding van voedsel moet niet te lang meer duren, weet vertrouwensarts Raat. Deze week heeft zij samen met collega Van Es een brief ge schreven De artsen mogen medisch ingrijpen lijdzaam toezien n onder hun handen de brief vragen zij het depar tement actiever te bemiddelen, opdat een einde komt aan de wanhoopsdaad van de asiel zoekers. Maar het ministerie vindt zichzelf al hyper-actief. „Wij zijn de afgelopen zes we ken voortdurend in gesprek geweest met de Vietnamezen", aldus een woordvoerder. De gesprekken verliepen echter voornamelijk via de post. De groep in Leusden. heeft nog nooit een vertegenwoordiger van Justitie gezien. Justitie: „We kunnen toch niet naar alle zeventien opvangcentra sturen?" r willen ook niet Dilemma Justitie is niet van plan te wij ken voor het machtsmiddel van de machteloze: hongersta king. Zij wordt hierin ge steund door de Verenigde Na ties, Amnesty International en Vluchtelingenwerk Neder land. De asielzoekers menen dat hun leven in Vietnam niet veilig is, maar volgens ge noemde organisaties kunnen de uit Tsjechoslowakije afkom stige Vietnamezen zonder ge vaar terug naar hun eigen land. Uitzonderingen daarge laten, zijn het economische vluchtelingen en die hebben geen recht op asiel. „Het is een ontzettend dilemma. Mensen hongerstaking. Maar je moet je afvragen of je moet toegeven aan zo'n pressiemiddel. Op het moment dat Justitie daaraan toegeeft, is het hek van de dam", zegt een woordvoerster van Vluchtelingenwerk. De overheid zal dan ook nim mer toegeven, maar ondertus sen komt de dood van enkele Vietnamezen dichterbij. En Justitie wil „geen calamitei ten". Ambtenaren onderzoe ken of er mogelijkheden zijn om de asielzoekers gedwongen te voeden. Maar volgens prof. Leenen kunnen zij hun speur tocht naar de mazen in het net staken. „Er zijn geen mogelijk heden", meent de hoogleraar Gezondheidsrecht. Zowel in de grondwet als in internationale verdragen is vastgelegd dat ge dwongen voeden niet is toege staan. „Alleen mensen die om psychische redenen voedsel weigeren, kunnen onder dwang worden gevoed. En dan nog pas wanneer een machti ging is aangevraagd op basis van de Krankzinnigenwet. Maar ik heb niet de indruk dat deze Vietnamezen geestelijk ziek zijn", aldus Leenen. Inpraten De woordvoerder van Justitie kan zich niet herinneren dat in Nederland ooit een honger staker is dood gegaan. En de vertrouwensartsen hopen dat ook niet mee te maken. Bij in grijpen handelen zij tegen de wil van de hongerstaker en worden ze voor het medisch tuchtcollege gesleept, maar zonder interventie sterft een mens. Het enige interventie middel dat de artsen tot hun beschikking hebben zijn woorden. Een heel machtig middel, meent Meersel. „Men sen zijn heel goed te beïnvloe den en daar maak ik gebruik en misbruik van". Helpt in praten niet, dan zal de staker sterven. Raat: „Als arts wil je van nature helpen, maar deze mensen hebben uitdrukkelijk te kennen gegeven geen me disch ingrijpen te willen en daar moet je respect voor heb ben. Hoe moeilijk dus ook, ik zal niet ingrijpen". Ten minste vier winkelpanden en een ontmoetingsruimte zijn gisteren geheel verwoest door brand in het winkelcentrum Lelycentre in Lelystad. De brandweer schat de schade aan de panden in het onlangs gerenoveerde winkelcentrum aan de Koopmansstraat op vele miljoenen. Het is de tweede keer in korte tijd dat het in het najaar heropende winkelcentrum door brand is getroffen. De dagen van han dje-con tan tje door BERT JANSMA Van mijn eerste werkgever, Borsumy Wehry, kreeg ik m 'n salaris nog in van die kleine bruinpapieren zakjes. Je moest ze bij de personeelsafdeling gaan ophalen, waar in een kartonnen doos een heieboel van die zakjes staken en jij slechts je naam als wachtwoord hoefde te prevelen en: bingo. Nu was dat voor mij bestemde zakje weliswaar steeds een maat te groot voor de inhoud en verzoop mijn maandeloze schadeloosstelling erin, maar toch: Ik ben nog nooit zo rijk geweest als in die tijd. Nog enkele jaren heb ik bij diverse bedrijven in ouderwetse envelopjes verpakt geld als beloning voor bewezen diensten ontvangen. Het was afgelopen met die tastbare bewijzen van genegenheid toen het allemaal 'via de bank' moest. Geld vloog hoog over je hoofd heen naar een bijkantoor elders ter stede en een compleet salaris heb ik sinds die tijd nooit meer met eigen ogen mogen aanschouwen. Salaris werd een abstractie van cijfers op een papiertje rste aderlatingen stonden wel iets sjieks. Je hoefde houden, een meneer te lopje dat hij zeker niet uit as hoog verheven boven het slijk der aarde. De bank was een aardige meneer die hélemaal uit zichzelf rente berekende en trouw opdrachten uitvoerde als jouw onbezoldigde werknemer. Gisteren verneem ik dat 't ermee afgelopen is. De Rabobank heeft laten weten het te vertikken om verder nog onze loonslaaf te zijn. Wij, particuliere rekeninghouders, kosten hem handenvol geld en dus vraagt meneer Rabo - en straks misschien al die anderen - vijfentwintig gulden schadeloosstelling voor een jaar rekeninghouden. En denk erom, je krijgt maar zesentwintig keer per jaar een bankafschrift toegestuurd. Wil je er meer, dan moet je dokken. Heb je veel overmakingen, dan gaat de meter tikken. Betalen om te betalen dus. Nog even en we mogen slechts op straffe van een bijdrage het bijkantoor binnen waar we dan maar meteen de postzegels voor de aan onszelf gerichte bankafschriften moeten plakken. Ik denk met nostalgie terug aan de dagen van handje-contantje. En ik denk jaloers aan de recente vondst van die eerste ecu's in de Friese grond. Een zilverschat aan oer-Europese munten geslagen in Dorestad, Frankrijk en Duitsland in de Karolingische tijd. Er moet dus ooit een Friese handelaar geweest zijn die al zag aankomen waar het met de banken naar toe ging. Hij stopte z'n centen in een pot in de grond. Opdat wij, duizend jaar later, nog zouden weten hoe geld er echt uit zag. waarop al genoteerd. Het had ei niet meer je hand op bedanken voor een er eigen zak vulde DEN HAAG Boeren moeten veel eerder bij het beleid van het ministerie van landbouw betrokken worden. Signalen uit de praktijk van de boerenwe- reld kunnen dan in dat beleid verwerkt worden, waardoor dat veel beter aansluit bij de werkelijk heid. Nu heerst er vaak een onoverbrugbare kloof tussen doelstellingen en praktijk. Met deze aanbeveling hebben de onderzoekers C. van Woer- kum en R. Janmaat gisteren de resultaten gepresenteerd van hun onderzoek naar de relatie tussen het ministerie van landbouw, visserij en na tuurbeheer enerzijds en boe ren- en milieuorganisaties an derzijds. Uit dat onderzoek blijkt dat er 'in het veld' zeer weinig vertrouwen bestaat in het beleid van Vah Woerkum en Janmaat, beiden verbonden aan de Landbouwuniversiteit in Wa- geningen, zien een belangrijke rol weggelegd voor de ambte naren van het ministerie die hun standplaats in de provin cie hebben. Zij moeten als tus senstation fungeren tussen Den Haag en de boeren, en meer dan nu het geval is 'het veld' vroegtijdig op de hoogte brengen van beleidsvoorne mens van het ministerie. Dat zou veel betere resultaten ge ven bij bijvoorbeeld het beleid rond de gewasbescherming en de milieuproblematiek. Uit het onderzoek blijkt dat zowel boeren als natuurbe schermers grote moeite heb ben met het beleid van het mi nisterie: het is uiterst bureau cratisch, niet slagvaardig en niet creatief, zo vinden ze. Op vallend is dat boeren daarbij aantekenen dat het ministerie teveel ruimte geeft aan na tuurbescherming, en de boe- renbelangen daaraan onderge schikt maakt, en dat de na tuurbeschermers het omge keerde beweren. Zij vinden De beide onderzoekers pleiten voor een verbetering van de communicatie tussen het mi nisterie en de doelgroepen. Maar het ministerie moet ook eens intern kijken of het be leid niet beter kan. „Het gaat niet alleen om een beter uit hangbord of een betere etala ge. De aandacht dient aller eerst uit te gaan naar het as sortiment en het personeel", aldus Van Woerkum. erktijden van iistent-artsen irden korter HAAG Assistent-art- (i verloskundigen mogen de toekomst in het alge- niet langer dan 9 uur ag werken. Per week Henir voor deze beroepsgroepen cimum van gemiddeld gelden. De maximaal estane diensttijd wordt 12 Minimaal moet er ran een dagelijkse landjtijd van 10 uur. Dat is de in een voorstel De Vries (sociale werkgelegenheid), rmee het kabinet gisteren 'rjoord is gegaan. Het voor- is ingegeven door de wens Moskou), De Vries en staatssecreta- iigrado). Simons (volksgezondheid) iets te doen aan de lange -ertaai- ktijden van beide beroeps taalster. Bpen aj veje jaren onder discussie. I DEN HAAG De kans is aanzienlijk groter gewor den dat premier Lubbers voorzitter wordt van de Europese Commissie, het in Brussel zetelende dage lijks bestuur van de Euro pese Gemeenschap. De twaalf lidstaten van de EG hebben namelijk be sloten dat per 1 januari 1995 het mandaat van de Commissie precies gelijk op zal lopen met dat van het Europees Parlement. Het gevolg van die al op de Eurotop in Maastricht geno- Commissarissen achter directie Sijthoff Pers DEN HAAG De raad van commissarissen van Sijthoff Holding B.V. heeft zijn fiat gegeven aan een beleidsplan van de di rectie. Dit plan beoogt Sijthoff Pers, uitgeverij van tal van dag- en weekbladen in Zuid-Holland, structureel winstgevender te maken. Daartoe vervallen de komende jaren arbeidsplaat sen. Hoeveel en in welke sec toren van de onderneming is niet bekend gemaakt. Daar door is ook nog onduidelijk wat de gevolgen zijn voor dochteronderneming Wester- men beslissing is dat er op pers B.V., de uitgeverij van 1-1-95 een nieuwe Europese dagblad Het Binnenhof en de Commissie zal aantreden met Leidse Courant, een nieuwe voorzitter. Pre- Het personeel van Sijthoff mier Lubbers wees hier giste- Pers is onrustig sinds onlangs ren zelf op tijdens zijn wekelij- een tegenstelling tussen direc- ke persconferentie. tie en Ondernemingsraad en Dit baarde nogal wat opzien vakorganisaties aan het licht omdat de Nederlandse minis- trad. Deze eisen een onderne- ter-president er nooit een ge- mingsplan en uitbreiding van heim van heeft gemaakt dat directie. Gisteren liet de di- hij na deze derde ambtsperio- rectie weten dat een vooraan- de. die afloopt in 1994, graag staand bureau' advies wordt naar Brussel zou verhuizen om gevraagd over de best moge- daar eerste man te worden lijke samenstelling van en van het nieuwe Europa. taakverdeling tussen de direc- Tot dusver was er echter de tle en haar naaste medewer- moeilijkheid dat de huidige ke" ter realisering van het Commissievoorzitter, de voorgenomen beleid Een na- Fransman Jacques Delors, al dere toelichting werd niet ge- op 1 januari 1993 moest af- geven. Een woordvoerder van "u gaat men er ech- de OR liet weten waarschijn- dat Delors nog wel ''Jk volgende week te zullen twee jaar zal bijtekenen. reageren. ISPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON ailic 7woep,/m0fr ik p/w 7 pasen m WIK 44 UW2 PEE PAG AAN DE u>PEM- vt Band wekken J5 Een thuisbankier laat dat dan automatisch doen. machtigingskaart die Daarmee regelt maand of elk kwartaal het aan hen verschuldigde bedrag automatisch va 1 girorekening wordt desbetreffende bedrijf. En bent u het, .velke reden dan ook. schrijving, dan heeft altijd de mogelijkheid De machtiging kunt u natuurlijk ook Uv, erleent daartoe giro. ontvangt. Dat klinkt misschit intrekken. dig toestemming de instelling van een rekening, al dan niet met accept het bedrijf of ingewikkeld, regelmatig eenvoudig. U hoeft alleen altijd Automatisch laten betalen maakt thuisbankieren nog makkelijker dan he. al was POSTBANK 9ÊL) Thuisbankieren doe je met de Postbank.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3