L K L Protestanten behoedzaam over voortplantingstechniek Drie tijdschriften op zoek naar samenhang K £eidóc @0U40/nt GEESTELIJK LEVEN OPINIE Protestanten zijn teleurgesteld over Europese synode COMMENTAAR December CcidócSomxmt ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 Het geluk om talent te hebben is niet voldoende; men heeft ook nog het talent om geluk te hebben nodig. Hector Berlioz ROME De 'broederlijke afgevaardig den', de vertegenwoordigers van de niet-rooms-katholieke kerken, zijn te leurgesteld over het slotdocument dat nu bij de bisschoppensynode over Euro pa op tafel ligt. Hun voorstellen komen slechts „op een min of meer cosmetische wijze" in het document voor. Bovendien wordt 'aan de samenwerking tussen de Konferen- tie van Europese Kerken (KEK) en de Raad van Europese bisschoppenonfe- renties (CCEE) geen aandacht besteed, aldus de Duitser Karl-Christoph Hef ting, voorzitter van de studiecommissie van de KEK. Hefting was blij dat di verse bisschoppen tijdens de synode hebben verwezen naar de recente con ferentie van KEK en CCEE in Santia go de Compostela over samenwerking bij de herevangelisatie van Europa. Maar wat betekent dit als in het slotdo cument niets wordt gezegd over de voorstellen die beide organisaties daar hebben opgesteld, vroeg Hefting zich af. De anglicaanse bisschop van Bir mingham, Mark Santer, was het met Hefting eens. Hij betreurt het, dat geen bisschop hem als voorzitter van de werkgroep van 'broederlijke afgevaar digden' heeft gevraagd waarom bepaal de voorstellen door de niet-katholieken werden gedaan. De relatie tussen de RK Kerk en de orthodoxen beheerste de synode. Er werd gesproken van een Europa met twee longen: een rooms- katholieke, Westeuropese long en een orthodoxe, Oosteuropese long. Aan an dere kerken werd nauwelijks aandacht besteed, heeft Santer geconstateerd. In het slotdocument wordt alleen ge sproken over het lijden van rooms-ka- tholieken en niets over dat van andere gelovigen onder het communisme. Dat de Servisch-Orthodoxe Kerk en de protestantse kerken in Joegoslavië zich hebben uitgesproken tegen het gebruik van militair geweld in het conflict in hun land was kennelijk het vermelden niet waard. Het is Santer, mede-voor zitter van de officiële rooms-katholie- ke-anglicaanse commissie (ARCIC), op gevallen dat alle bisschoppen voor oe cumene pleitten, maar dat de meesten geen ide< hebben wat dat betekent. Hetzelfde [geldt voor de herevangelisa tie van Suropa. De anglicaanse bis schop verdenkt sommige 'elementen' binnen de Curie ervan weinig op te hebben met de CCEE en dat dat deze synode parten heeft gespeeld. Sommi gen in de Curie vinden dat Europese bisschoppen niet met gezamenlijke boodschappen moeten komen, maar al hun boodschappen direct tot Rome moeten richten. Hefting vroeg zich „in alle bescheidenheid" af, of de Rooms- Katholieke Kerk de protestanten als gesprekspartner aanvaardt. Hij vreest dat de synode het b>egin kan zijn van een oecumene in de verkeerde richting. De dialoog tussen de kerken moet gaan over volledige inschakeling van man nen en vrouwen in de kerk. De positie van Maria, het ambt en het kerkbegrip zijn een element in deze dialoog. door MARINUS V D. BERG De dagen zijn gevoelig. Sommige dagen ontvangen nauwelijks licht. We worden in onszelf gekeerd. We voelen onszelf intenser. Vooral wie teleurstelling, verstoorde verwachting, gemis, afwezigheid ervaart, leeft intenser. Een gebaar van aandacht. Een teken van een attente mens kan zoveel goed doen. Heel de sfeer legt het accent op intimiteit, thuis- zijn, geborgenheid. Wie naar de reclame-uitingen kijkt, ziet dat de nadruk ligt op de licht-zijde van het leven, het zorgeloze. Wie verder kijkt, hoort de mensen wier stem minder wordt gehoord. Het lijkt soms alsof er een kloof loopt tussen licht en donker. Alsof het om twee verschillende werelden gaat. Wie geluk heeft, leeft in het licht en wie pech heeft, leeft in het donker. Het is alsof de mensen die aan de lichtzijde leven een muur opbouwen en onbereikbaar worden voor hen die leven aan de donkere zijde. De wereld van de oppervlakkigheid versterkt die kloof. De wereld van „planning en carrière", de „macho-wereld" verdraagt geen kwetsbaarheid en wil alles in eigen hand houden. Maar er is ook een andere wereld. Het is de wereld van de zorgvuldige aandacht. Zorgvuldige aandacht voor het kwetsbare, opdat de kwijnende vlaspit niet zal doven en het geknakte riet niet wordt gebroken. Het is de wereld waarin mensen zich niet door een roes laten overvallen, maar waarin zij waakzaam, attent-zijn. Het is de wereld „van streven naar geluk voor jezelf en voor een ander, dat licht en liefde brengt". Deze woorden las ik op het herinneringsprentje van iemand van wie we onverwacht afscheid moesten nemen. Het is in de maand december alsof wij thuiskomen bij onszelf. Je thuis kan in een jaar zo veranderd zijn. Ze kan vernieuwd zijn. Bekleed met een nieuwe kleur. Opnieuw ingedeeld. Ze kan ook stoffig zijn en verwaarloosd. Je hebt de hele wereld gewonnen, maar je ziel bijna verloren. Je ontdekt dat je de mensen thuis onvoldoende zag. Je maakte van je huis een hotel. Of in je huis is er die stilte, soms leegte, die er gevallen is. Een dierbaar iemand zal nooit meer terugkeren. Overal is zij of hij nog aanwezig. Of iemand is gegaan zonder een groet en woont nu bij een ander. De gedachte eraan schrijnt tot in je diepste. In december is het licht korter en het donker lang. De bomen zijn kaal. Enkele dorre bladeren houden nog vol totdat ook zij op de grond vallen. Onzichtbaar zijn er al de nieuwe knoppen. In december kun je je verlangen voelen kloppen. Je verlangen naar een nieuw leven. Je verlangen naar licht. Je verlangen naar leven dat werkelijk zin heeft. In december roept de ééndimensionale wereld van glitter en consumptie, van luxe en welvaart het hardst door de straten, gebruikmakend van het Verhaal waarin zij zelf niet gelooft. Maar als het stil wordt, de lichten doven, dan roept in ons die andere wereld, die de diepere dimensie aanraakt. Waar er aandacht is voor menselijkheid, waar liefde haar woning bouwt, daar wordt het nieuwe leven geboren, daar breekt licht door het duister heen, daar wordt de kloof overbrugd. Sentiment wijkt en er komt gevoel voor elkaar. December is een gevoelige maand. We worden aangesproken op ons mens-zijn. LEIDSCHENDAM De drie Samen op Weg-kerken (die van de hervormden, gerefor meerden en lutheranen) vin den dat er uiterst behoedzaam moet worden omgesprongen met nieuwe voortplantings technieken en prenataal on derzoek, maar er is op zichzelf geen reden om de technieken niet te gebruiken. Dit blijkt uit een studierapport dat begin volgend jaar geza menlijk door de drie synodes besproken wordt. Kunstmatige voortplantings technieken, zoals reageerbuis bevruchting (IVF), zijn „in principe aanvaardbaar", aldus de studiecommissie die wordt voorgezeten door de hervorm de hoogleraar christelijke ethiek dr. E. Schroten. Er worden immers „grote per spectieven mee geopend". De commissie waarschuwt echter tegen een „te sterke fixatie op de nieuwe technie ken". De kans van slagen is niet groot en bovendien moet worden voorkomen „dat de kinderwens ontaardt in een „Grote terughoudendheid" wordt ook bepleit bij de toe passing van nieuwe voortplan tingstechnieken bij alleen staanden of homoseksuele pa ren. „Er bestaat een verschil tussen gebruik binnen duurza me heteroseksuele relaties en met het gebruik van erfelijk materiaal van beide partners, en andere, zogenaamd bijzon dere toepassingsmogelijkhe den." Binnen de dertien leden tel lende commissie werd ver schillend gedacht over de on aantastbaarheid van het men selijk leven. Een meerderheid vindt dat een 'pre-embryo' (een vrucht van minder dan twintig dagen) „niet zonder meer onaantastbaar is" en on der strikte voorwaarden ge bruikt kan worden voor thera peutische en medische doel einden. Anderen zijn van me ning dat overgebleven pre-em- bryo's ook gebruikt mogen worden voor wetenschappelijk onderzoek - hetgeen voor de meerderheid 'zuiver instru menteel gebruik van begin nend menselijk leven' is. De auteurs zijn zich ervan be wust dat door hun terughou dendheid 'de medische weten schap wellicht minder snel tot resultaten kan komen'. Maar voegen ze eraan toe: „Een der gelijke zelfbeperking lijkt ons eerder een kenmerk van, dan een rem op de menselijke be schaving." Handicaps en andere afwijkin gen moeten 'indien mogelijk' worden voorkomen, schrijft de commissie onder het kopje prenatale diagnostiek. „Is er echter al sprake van zwanger schap, dan zijn ook andere richtlijnen aan de orde, zoals de beschermwaardigheid van de menselijke vrucht en de so lidariteit met mensen met een handicap en hun families". Zwangerschapsonderbreking op diagnostische indicatie is 'slechts te rechtvaardigen bij zeer zware handicaps'. Nederlanders financieren Israëlische nederzetting NIJKERK De stichting 'Christenen voor Israël' is van plan een nederzetting voor Russische en Etiopische joden ten zuiden van Jeruzalem te financieren. Voor de 624 wo ningen is een bedrag van tien miljoen gulden nodig, aldus de initiatiefnemers. Vandaag wordt in Putten het startschot gegeven voor de ac tie 'Hollanddorp'. Inmiddels is al begonnen met de bouw van het dorp, dat ligt aan de weg tussen Jeruzalem en Bethle hem, op de bezette westelijke Jordaanoever. In februari 1992 wordt het officieel geopend. De stichting 'Christenen voor Israël', met ongeveer 50.000 begunstigers, voert al langere tijd actie voor de opvang van Russische joden. Eerder werd de bouw van het opvangcen trum 'Beit Eretz Tsafon' (Huis van het Noorderlicht) in Jeru zalem financieel mogelijk ge maakt. De stichting werkt, net als bij eerdere acties, nauw samen met de 'Jerusalem Foundation' van Teddy Koliek, burgemees ter van Jeruzalem. Vredesprijs Pax Christi voor anti-mafia organisatie ROME De Italiaanse anti-mafia organisatie 'Osservatore Me ridionale' is dit jaar onderscheiden met de vredesprijs van de in ternationale rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi. De onderscheiding werd vrijdag in Rome uitgereikt door de Belgi sche kardinaal Godfried Danneels, voorzitter van Pax Christi. 'Osservatore Meridionale' (waarnemer in het zuiden) is in 1987 opgericht door een aantal basisgroepen die strijden tegen de ar moede en de mafia in Zuid-Italië. Het centrum heeft ten doel voor deze basisgroepen onderzoek te doen naar de oorzaken van het onrecht en de armoede in Zuid-Italië en beschouwt de mafia Bidden als een van de grootste belemmeringen voor de economische ontwikkeling van dat gebied. De vredesprijs, die in 1988 voor het eerst werd uitgereikt, wordt toegekend aan personen of organisaties die zich op plaatselijk of regionaal vlak verdienstelijk hebben gemaakt in de strijd voor de vrede of de verdediging van de mensenrechten. Is het toeval dat er dit jaar drie tijdschriften zijn ver schenen die alle drie min of meer hetzelfde beogen? Inderdaad, het tijdschrift Streven, een uitgave van de Vlaamse jezuïeten, be stond al lang, maar is zich na ruim tien jaar afwezig heid weer nadrukkelijk op Nederlandse lezers gaan richten. Dat is trouwens te danken aan een initiatief van Nederlan ders die het een groot gemis vonden dat er in Nederland geen blad meer bestond dat christendom, voorzover moge lijk, wilde betrekken op cultu rele en maatschappelijke on derwerpen. In feite moet men zich daar trouwens niet te veel van voorstellen, er bestaat na tuurlijk geen samenhangende visie meer, hooguit openheid voor het een én het ander, de onderwerpen staan naast el kaar en raken elkaar in het gunstigste geval hooguit. Het is al heel wat als niet hele secto ren uit het gezichtsveld vallen ook al onderschrijf je als lezer de constatering dat religie voorzover het een eigen we reldbeeld representeert in een intellectuele uitwisseling zeker niet meer die betekenis heeft die het in vroegere eeuwen heeft gehad. Mede door de verzuiling is zij een kasplantje geworden dat buiten be schermde kaders geheel en al lijkt te verkommeren. Voor beelden van bijdragen uit de laatste drie nummers van Streven zijn - het is maar een hele willekeurige greep - fi losofie in Nederland, de toe komst van het socialisme, Eu ropa: welk antwoord voor wel ke christenen? Ook louter maatschappelijke onderwer pen die interessant zijn voor een groot publiek staan er in, bijvoorbeeld over strafrecht en macrocriminaliteit. Een dan natuurlijk cultureel/literaire onderwerpen. In het novem bernummer wordt de nieuwe vertaling van Tristam Shandy onder de loep genomen en staat een portret van de Waal se neerlandicus Jean Weisger- ber bij gelegenheid van diens afscheid. Dat laatste onder werp zal dan met uitzondering van de neerlandici misschien weinig anderen interesseren, maar de Vlaamse aanleuning tegen het Franstalige achter land werkt wel verruimend, alleen al stilistisch. Hier is niet de Nederlandse pietepeuterig heid aan het woord, maar lees je proza dat als een man op je afkomt. Naast grotere artike len, zijn er ook ook podia en een aantal boekbesprekingen. De bijdragen zijn meestal van een heel behoorlijk niveau, maar wat uit het massale aan bod gekozen wordt maakt noodzakelijkerwijs wel een erg willekeurige indruk. Dan is er Selekt, een uitgave van het Katholiek Instituut voor Massamedia dat het afge lopen jaar proef draaide. In deze uitgave zijn artikelen over levensbeschouwing en kerkpolitiek afgedrukt uit voornamelijk buitenlandse tijdschriften. Dat het ook om selectie zou gaan van culturele onderwerpen in zijn algemeen is te veel gezegd. In het laatste nummer is een vraaggesprek overgenomen met de Franse historicus Jean Delumeau, de man die over de angst heeft geschreven welke de biechtva ders afgelopen eeuwen oprie pen met hun visioenen van hel en verdoemenis, maar die te gelijkertijd en misschien wel desondanks een actieve chris ten is gebleven. In het voor laatste nummer een bijdrage van de hoogleraar persgeschie denis Joan Hemels uit een Duitse publicatie waarin op overzichtelijke en nauwkeuri ge wijze wijze de bemoeienis sen van Piet Derksen worden geschetst om een eigen katho lieke satelliet in het leven te roepen. De artikelen voor Se lekt worden steeds uitgekozen door de socioloog Walter God- dijn. Zijn liefde voor kerkpoli tieke onderwerpen is bekend. Daarom in dit laatste nummer ook een aantal bijdragen die werden overgenomen uit The Tablet. Daarin worden de bis schopsbenoemingen geanaly seerd in een aantal landen. De kritiek is niet mals, maar zij is van onverdachte zijde. Im mers, de Engelse Tablet ope reert in een land waarin nau welijks een kerkelijke polari satie bestaat (althans niet in de RK kerk). De catholica die in zijn beste momenten de kunst verstaat en ook die mogelijk heid daadwerkelijk heeft (maar haar vaak versmaadt) om over de grenzen heen te kijken, wordt in dit blad weer zichtbaar gemaakt. Een hele verdienste, want het nodigt uit de impasse thuis in eigen John Henry Newman kring wat te relativeren. Voor waarde is wel dat men de drie moderne talen redelijk be heerst. Het meest prestigieuze project, eveneens ontstaan bij het het Katholiek Instituut voor Mas samedia maar daar onuitvoer baar geacht, is het blad Nexus, waarvan zojuist het eerste nummer is verschenen en waarvoor nu een aparte stich ting is opgericht. Het wil zoals het heet „het Europese cultu rele erfgoed" bewaren en daarbij ook aandacht schenken aan het levensbeschouwelijke aspect als natuurlijk onderdeel van de cultuurgeschiedenis. Maar het wil nog meer, het wil ook het debat over belangrijke kwesties aanwakkeren en het ooggericht houden op belang rijke internationale ontwikke lingen in culturele zin in de ruimste betekenis van het woord. Naar goed Nederlands gebruik zullen zij met die pre tenties wel weer goed om de oren geslagen worden, toch is het geweldig dat zo iets nu eindelijk wordt geprobeerd. De steeds verder gaande weg van de specialisatie, van het jargon en de detailkritiek wor den verlaten, de initiatiefne mers willen daarentegen in de bijdragen die ze willen opne men de samenhang laten zien. Zijn niet alle grote denkers in feite generalisten en geen vak specialisten die geschreven estuu ch ne Moeizame tweede rond^vEE eiding (B] ifskunde het bestu HE tweede ronde van de vredesconferentie over het M een nieuv den-Oosten in Washington is zoals verwacht veel moeizan wijs over verlopen dan de eerste, formele openingsronde in Madrid. >ident die grootse ceremoniele opening eind oktober had niem; |en je iets te verliezen. Het kwam erop aan voor het oog van te b. verzamelde wereldpers te paraderen om zijn vredeswil te langer i nen, en zo veel mogelijk publiciteit te maken. Niemand ho behouder de iets te vrezen, want de echte inzet van het conflict kw te altern toch niet ter sprake. Dat gebeurt pas nu in de tweede ron lA^ wanneer de bilaterale geschilpunten ter sprake komen. M j.af|gSt^ een blijkt nog maar eens hoe diep de kloof is tussen de pat houden en en hoe moeilijk het is om zelfs de procedures voor ver 'Nijenroi overleg vast te leggen. VOORAL de aanslepende discussies tussen Israëliërs enj lestijnen over de vorm waarin hun gesprekken plaats mot vinden, komen na de eerste gesprekken in Madrid ijskoude ontnuchtering. De rustige manier waarop de tv delegaties toen elkaar tegemoet traden, en de handdruk de gespreksleiders na afloop wisselden, hadden in somm kringen de hoop gewekt dat een doorbraak binnen vrij kc termijn mogelijk zou zijn. De Amerikaanse president Gea f Bush keek met genoegen toe hoe de maandenlange diplót I V tieke inspanningen van zijn rechterhand James Baker kroond leken te worden. Nergens anders wordt hoop ecfc zo snel weggeveegd als in het Midden-Oosten. Wie nog i] sies had dat de conferentie een kwestie van enkele wel|| zou zijn, mag ze nu meteen opbergen. HOE idioot de discussie voor buitenstaanders ook mag ken, de Palestijnse vraag afzonderlijk met de Israëliërs kunnen onderhandelen (zonder de Jordaniërs) en de Isra sche 'weigering daarop in te gaan, raakt meteen de kern j hun geschil. Israël beschuldigt er de Palestijnen van op manier te pogen een de facto erkenning van een eigen st af te dwingen, terwijl het voor de Palestijnen essentiee N HAA eindelijk in eigen naam te kunnen spreken. Jarenlang h e van ben zij moeten dulden dat de Arabische landen ondanks 1 tnamei beloften de Palestijnse zaak enkel gebruikten als alibi om wonge raël te treffen en hun verdeeldheid te verbergen. Nu zij 1 btenar kans krijgen, willen zij die ook grijpen. dit mc heden HET is pijnlijk vast te stellen dat de twee centrale teg ^Spg! standers hun meest ernstige kans op een vredesregeling di lsen gen te verliezen door vragen of ze in een dan wel in ti jen zalen moeten vergaderen, maar voor hen staat alles op spel. Het gaat om veel meer dan grondgebied, het gaat minist€ heel hun verder voortbestaan. Zij zullen geen enkele ijn maa doen zonder absoluut zeker te zijn, en dat zal het overleg i takende zenuwslopend schaakspel maken. Anderzijds moeten i rtemen partijen ook meer dan veertig jaar vooroordelen en slog overboord gooien. Of zij daartoe al in staat zijn, zal ook moeten blijken. n sterfg dvoerc rndheid HOOR het zo scherp afbakenen van de posities, is de comal asie rentie vlakbij het cruciale moment gekomen, waar zij o vertr slaagt of totaal mislukt. Door de enorme inzet zou het af ken van de onderhandelingen catastrofale gevolgen heb en de deur open zetten naar een volgende, vernietigei oorlog. Daarbij zal iedereen zwaar verliezen, en dat besef h»vro leen al zou alle partijen ertoe moeten dwingen de onderh delingen voort te zetten. Dat betekent echter ook dat zij ondubbelzinnig zullen moeten bevestigen of zij werkt vrede willen. Sommige delegaties lijken een nieuwe milit )en dat confrontatie om hun doelen te bereiken, nog niet uit te s weer ten. Een dergelijke houding is ongetwijfeld grotendeels ta s al die sche bluf, maar het maakt de sfeer aan de onderhandeld tafel des te grimmiger. Het Midden-Oosten is wellicht op naar vrede, maar niemand weet hoe lang die nog zal zijl g Tot afgrijzen van de Arabieren in het oostelijke deel van Jeruza lem hebben joodse jongeren ontruimde huizen betrokken mid den in de Arabische buurt. Op de foto: De joodse jongeren bid den het ochtendgebed in hun nieuwe behuizing. foto: epa hebben in een taal waaraan we nog steeds betekenis kun nen geven? Wat de uitwerking van dit programma betreft, dat moet dan wel enigszins onder de verwachtingen blijven. De bijdrage van Mitzman over de historische biografie, hoe gron dig in aanzet ook, ontbeert sa menhang en verzeilt toch in detailwerk. Boeiend is de bij drage van Lescrauwaet over Newman, maar of die bijdrage een jaar na zijn herdenking nog op zijn plaats is? Het arti kel van Méchoulan over de in quisitie en de moderne verlei ding daartoe is interessant, maar blijft wat onbevredigend in zijn vergelijking met mo derne dictaturen. Ronduit boeiend maar niet gemakke lijk is het artikel van Ton Naaijkens over de tragische dichter Paul Celan. Naast artikelen geeft het blad een aantal recensies van boe ken. Met alle voorzichtigheid die daarbij in acht genomen moet worden brengt zo'n nummer toch wat lijnen aan in het in tellectuele landschap en dat niet slechts op een navertel lende, beschrijvende manier maar door naar de fenomenen en figuren kritisch, dus op nieuw te kijken. Leken met een meer dan gemiddelde be langstelling kunnen het lezen. Het is een onderneming die vraagt om voortzetting. Streven, Sanderusstraat 5, 2018 Antwerpen. Prijs 94,- (elf nummers); Selekt, KIM, Grameystraat 25, 6525 DN Nij megen. Prijs 50,- (vier num mers); Nexus, postbus 130, 8260 AC Kampen. Prijs 80.- drie nummers). Los39,50. Kantoor: Telefoon: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden. 071 -122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers Chef-redacteur: G.- J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808 lange: is kan weke eme g maar mloos de Vit 4 046 of 071 - 144 047)' R Kleijn (chef), f n Herpen (chef), F. Buurman, m. ro erkl siste Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049) K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070-5190 815) A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs C van Haersma Buma. A van Holstein, E Huisman. H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs K Veraart Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Piét. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; rer aa - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een ike zijr dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland tijd Va België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers, M. Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H leveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Ron B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn). J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusi publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster. M deCocq. n 08.30 tot 17.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand per kwartaal Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 aoht ig dicl Drde minu is ingf De V Simon iets te -te"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2