Zeg nooit zomaar sultan tegen 'majesteit' van Oman rinalë VAN ONTWIKKELINGSLAND TOT MODERNE WELVAARTSSTAAT CeidóeSou/KWit ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 A rstafd I] i de liKl Kranten mochten weer verschijnen, het dragen van een zonnebril was niet langer verboden, de mensen mochten weer ro- op straat, voetbal spelen en muziek maken. Bovendien had niemand Iet pü loestemming nodig om zijn dorp te ver laten en werden de poorten van de om- uurde hoofdstad Muscat 's avonds niet langer gesloten. Omanieten die het land waren uitgevlucht om elders te studeren en carrière te maken, kwa- op verzoek van de sultan terug. De resultaten van Qaboos' revolutie zijn indrukwekkend. „De renaissance in Oman is pas in 1970 begonnen", zo zei een Omaniet. Twintig jaar geleden was bijna geen enkele auto te bespeuren op totaal tien kilometer geasfalteerde ,0. Vandaag glijden de modernste zew voertuigen over 4500 km asfaltweg over een oppervlakte zo groot als Groot-Brit- .tannic. 11J de Het aantal telefoonlijnen groeide van 500 in 1970 tot 128.000 vorig jaar. Kranten, radio en televisie rezen op uit Ook op het vlak van genees kunde is enorme vooruitgang geboekt. In 1970 werkten dertien dokters in een 10r™j|riekenhuis van een Amerikaanse missie vijf kleinere klinieken. De enige f geschoolde Omanitische dokter werkte in het buitenland. Vandaag is die dokter .^minister van gezondheid en waakt hij dan 900 dokters in 47 zieken- tuizen en meer dan 100 gezondheids- wordt jasje )opst MUSCAT - Je komt hem overal tegen, de 'kleine' man met de ver zorgde peper-en zoutkleurige baard en de ineengevouwen handen. Aan de muren van winkels, hotels en op 'erlichtingspalen houdt zijn blik je in de greep. Hij is net 51 geworden en blijft voor vele Omanieten het :ste wat hen ooit is overkomen. iboos bin Said Al Said is meer dan zo- Imaar een sultan. Voor de meesten van ijn anderhalf miljoen onderdanen is hij in de eerste plaats een 'majesteit'. Nadat Jaboos op 29-jarige leeftijd met de hulp de Britten zijn eigen vader van de ii stootte, slaagde hij erin Oman in i twintig jaar tijd van één van de leest onderontwikkelde landen van de bische wereld om te toveren in een loderne welvaartsstaat. Sleutel tot de toverformule waren de [olie-inkomsten, waarmee buitenlandse krachten (tijdelijk) konden worden aan getrokken bij de razendsnelle heropbouw van het land. In tegenstelling tot de rijke oliesjeiks van buurland Verenigde Ara- 'lische Emiraten pleitte Qaboos voor het iehoud van de eigen cultuur. Vanaf 1970 haalde de sultan Oman stap voor stap uit zijn isolement. Maatrege len die reeds jaren van kracht waren ter bescherming tegen westerse invloeden werden opgeheven. Zonnebril >g rijk es kij hu de slt centra, oor n Dg geneeskunde staat op een hoog peil. elemajvong jaar werd in Oman op een twaalf- jange jongen voor het eerst een open hartoperatie uitgevoerd. Medische (Zorging is gratis voor Omanieten, r ook buitenlanders hoeven niet veel té betalen. Een westerse vrouw moest voor bevalling slechts honderd gulden neertellen. Twintig iaar geleden genoten 900 jon- icns onderwijs op drie lagere scholen. Vleisjes konden alleen terecht in de Ko- eve pt ran-klasjes onder een schaduwrijke it dat boom. Vandaag telt Oman 800 staats- en dn scholen - 287 voor meisjes en 183 dt mengde - waar meer dan 300.000 leër- ït lingen les hebben. In 1986 opende de sche Sultan Qaboos-universiteit haar deuren tse zal voor maximaal 3000 studenten. In 1970 erpalu haalde 12 procent van de kinderen het speci vijfde levensjaar niet tegen nu 3 procent. :s, ha Ministers Niet Voor bijna alles wat belangrijk is voor int nï Oman. heeft sultan Qaboos ministeries >ok w in het leven geroepen. Er is zelfs een mi- n tu nisterie voor waterbronnen, geste Het telefoonboek van 'het sultanaat van P°ri; Oman' spreekt boekdelen. De eerste 61 ten (I bladzijden zijn gevuld met leden van de srriigr koninklijke familie - uitgezonderd Qa- tclusie boos zeif eerste ministers en advi seurs van de sultan. Achter hun vaak el- lenlange naam - bijvoorbeeld His High- P ness Sayyid Said bin Mohamed bin Tur- ki Sons - staat het telefoonnummer van hun residentie, mobilofoon en faxtoestel. a Niettegenstaande zijn uitgebreid minis- niet^ prieel 'gevolg' is sultan Qaboos een al- ïts goc leenheerser, zij het dan een 'verlichte'. Pe naam 'Qaboos' betekent trouwens de man die het licht toont'. Van een de- Rechts: Sultan Qaboos bin Said Al Said. In twintig jaar Modern en tegelijk oud... Oman is een sultan Emiraten pleitte sultan Qaboos voor het beh mocratie zoals we die in het Westen kennen, wil de sultan niets weten. Een grondwet of parlement ontbreekt en de ministers zijn niet meer dan beheerders en raadgevers. In plaats daarvan houdt Qaboos elk voorjaar een 'Meet the People-Tour'. Drie weken lang neemt hij zelf het stuur van zijn Mercedes-jeep in handen om er enkele weken mee door het land te toe ren en te luisteren naar de noden van ziin volk. Tussen haakjes, Qaboos is met 400 voertuigen de grootste Mercedes-be- zitter ter wereld. Niet alleen Omanieten maar ook buiten landers hebben lof voor de kordate aan pak van de sultan. Een Nederlandse in genieur die in de hoofdstad Muscat werkt, vertelt: „Enkele jaren geleden hoorde Qaboos op zijn reis klachten over werkloosheid onder Omanitische chauffeurs. Hij keerde naar zijn paleis terug en schreef onmiddellijk een nieuw reglement uit. Voortaan kwamen voor de functie van chauffeur alleen nog Om anieten in aanmerking. Het werkt". Vrouwen Negen van de tien Omanieten zijn mos lims. De man werd door de koran aan gewezen als het hoofd van de familie. „Vrouwen in Oman hebben het niet ge makkelijk", zegt een Nederlander die reeds jaren met Omanieten werkt. „Oman is een aangenaam en veilig land, ook voor vrouwen alleen 's avonds. Maar het blijft een vrouw-onvriendelijke maatschappij. Een vrouw kan naar het strand, maar mag geen enkel kledingstuk uittrekken. Ze mag het huis uit, maar in werkelijkheid zijn de mannen vaak al leen weg. Dan gaan ze een partijtje bil jarten, dan weer gaan ze naar het café. Hun godsdienst verbiedt alcohol, maar ze drinken toch. De volgende dag doen ze 'boete' en dan is alles opgelost". Toch genieten vrouwen in Oman opval lend meer vrijheid dan in buurland Sau- di-Arabië bijvoorbeeld. Wie in Oman geen masker (burqa genaamd) draagt, wordt niet meer vies bekeken. Ook op het vlak van arbeid is heel wat veran derd onder het bewind van sultan Qa boos. „Vrouwen die werken? Geen pro bleem", zegt de raadgever van de minis ter van informatie. „We openen de deur voor de vrouwen, maar we duwen hen er niet door. Een van onze onderminis ters is trouwens een vrouw". Op aanraden van de sultan beschikt Oman op dit ogenblik zelfs over vrou welijke politie-officieren, een ware revo lutie voor het Arabische schiereiland. De universiteit en hogescholen tellen even veel meisjes als jongens en elke maand verschijnt een Arabisch blad voor vrou- Het ministerie van sociale zaken, dat door 'His Majesty' in het leven werd ge roepen, voert een actief emancipatiebe leid, met als hoeksteen de uitbouw van crèches. De dertien vrouwenorganisaties, waarbij 2500 vrouwen zijn aangesloten, besteden speciale aandacht aan jonge werkende moeders. De rechten van de vrouw inzake borstvoeding, zwanger schapsverlof en arbeidsonderbreking zijn opgenpmen in arbeidswetten. Toch is het volgens de Omanitische tra ditie gebruikelijk dat de vrouw de toe stemming van haar man vraagt om bui tenshuis te gaan werken. Of hij zal in stemmen, hangt af van het soort echtge noot dat men voor haar heeft gekozen. De meeste jonge mannen en vrouwen worden immers nog gekoppeld door hun ouders. Op de eerste dag van het huwe lijksfeest dat vier dagen duurt, zien de twee 'verloofden' elkaar voor het eerst. Voordien heeft de toekomstige echtge noot al wel onderhandeld met de vader van het meisje over de 'maher', de bruidsschat. Tegenstellingen Volgens de wet mag een Omaniet vier vrouwen hebben. Maar niet elke man kan dat betalen. Wie voor één echtgeno te juwelen koopt, moet dat voor de an dere drie ook doen. Hetzelfde geldt voor het aantal kinderen of het aantal nach ten dat je samen met de vrouwen door brengt. In Oman is het de gewoonte dat alle vrouwen in één huis wonen en sa men alle kinderen opvoeden. Als echte zussen. Modern en tegelijk oud... Oman is een sultanaat van tegenstellingen. Het begon honderdzestig jaar geleden al toen het land, dat in de wereldgeschiedenis be kend stond als één van de eerste gebie den die door de islam werden bekeerd, als eerste van het Arabische schiereiland diplomatieke relaties met de Verenigde Staten aanknoopte. De tegenstellingen zijn niet toevallig. Achter elk contrast tussen orthodox en modern schuilt een weloverwogen zet van schaakmeester Qaboos, die slechts één doel voor ogen heeft: de samenle ving moderniseren zonder de Omaniti sche identiteit te verliezen. Het lijkt wel koorddansen tussen twee afgronden. Qaboos' Omanisatiedroom is de 'expa triates' - de buitenlandse werkkrachten die hij heeft aangetrokken om de ont wikkeling van zijn land te versnellen - stap voor stap te vervangen door ge schoolde Omanieten. De sultan wil dat tegen het jaar 2000 meer dan negentig I procent van alle geschoolde werknemers Omanieten is. Hoewel geen exacte cijfers over het be volkingsaantal in Oman bekend zijn, wordt geschat dat van de anderhalf tot twee miljoen inwoners zeker een kwart buitenlander is. De meesten van hen ko men uit India, Pakistan, de Filipijnen en Sri Lanka; de kleine minderheid Europe anen eisen de belangrijkste functies voor zich op. Werk is belangrijk, want een werkloze buitenlander wordt onmiddel lijk het land uitgezet. Olie Oman staat opnieuw voor een uitdaging. Prognoses zeggen dat het land nog slechts 20 tot 25 jaar olie kan pompen. Diversificatie werd een modewoord, maar toch blijft het zwarte goud instaan voor 92 procent van de totale export- hoeveelheid. Wie zou denken dat een oliestaat als Oman het goud maar uit de kelder te scheppen heeft, zit fout. De afgelopen ja ren is heel wat geïnvesteerd, zodat er weinig reserves zijn. Ook de oliebaron gaat dus jaarlijks bij de bank aanklop pen, lost braafjes leningen af en vraagt een nieuw krediet. Oman sleepte in 1990 143,964 miljard frank binnen. Het grootste deel daarvan, 113,274 miljard frank, komt uit olie. Gas bracht (voorlopig) nog maar 5,580 miljard op. Aan de uitgavenzijde prijkte een totaal van 166,005 miljard. Defensie en de andere ministeries samen slokten daarvan elk 55,8 miljard op. Het ver schil op de betalingsbalans put Oman uit' staatsleningen en uit een speciaal fonds. Dat wordt, telkens de olie meer dan 20 dollar per barrel (159 liter) oplevert, aangezuiverd. Een tweede nadeel is de kwaliteit van de olie. Omdat die ruwer is dan bij de bu ren, is de opbrengst kleiner. Toch drij ven geen donderwolken over het sulta naat. Er is immers gas, dat in de Golf pas sedert kort als volwaardige energie bron bekeken wordt. Oman heeft een geschatte reserve van maar liefst 283 miljard kubieke meter. Genoeg om een nieuwe industrie op te zetten. In elk geval kan er uitgevoerd worden, al mikt Oman voorlopig enkel op de binnenlandse markt. Gas werd zelfs een strategische natuurlijke hulp bron, nu ook het leger en PDO hun energie uit gas halen. Voordien werd het al gebruikt in nieuwe industrieparken, elektriciteitscentrales en ontziltingsin- stallaties. Gas is bovendien milieuvriendelijker, een troef die sultan Qaboos graag uit speelt. Zeker nu het milieubewustzijn in de Golf na de oorlog gegroeid is. Op nieuw is er sprake van een pijpleiding die alle Golfstaten zou verbinden en zou uitkomen in de Arabische zee. Vroeger werd daarover in verband met olie al ge dacht. De idee werd overboord gegooid, maar de Golfstaten schijnen na de oorlog dichter bij een compromis, omdat nog maar eens gebleken is dat de Golf een strategische muizenval kan zijn. Dat Oman zich opwerpt als vredebrenger en I neutrale staat - want geen lid van de OPEC - is daar niet vreemd aan. „We willen een brug slaan naar alle naties. Niet-immenging staat bij ons erg hoog aangeschreven", legt de minister voor informatie, Abdul Aziz Bin Mohammed Al-Rowas uit. Vissers Het aandeel van de inkomsten, andere dan olie, beslaat slechts 265 miljoen Rial (24,645 miljard frank). „Toch willen we de diversificatie verder bevorderen. Geld uit olie is momenteel makkelijk verdiend, zodat het relatief moeilijk is om de mensen te doen geloven in land bouw, koperwinning, de exploratie van mineralen en visvangst", zegt Hammad al Rashdi. „We moeten hen laten zien dat ook dat geld opbrengt. Daarvoor hoeven ze niet ver terug te kijken, want oorspronkelijk was dit een land van landbouwers en vissers". Die visvangst bedroeg vorig jaar 118.640 ton. „Zonder het ecologisch evenwicht schade toe te brengen, kan jaarlijks 400.000 ton worden gevangen", zo luidt het in een officiële nota. Dat zulks geen propaganda is, bewijst de vis zelf. In het zuiden amuseren de vissen zich in de branding, tot verbazing van de toeristen. In de haventjes troepen scholen van al lerhande soorten samen, tot jolijt van de kinderen op een vrije dag. Vissers gooi en de netten een tiental meter in het wa ter. Met zijn tienen kunnen ze de lood zware buit aan land trekken. Enkel voor de grotere makreel wordt een boot ge bruikt. Anders is het gesteld met de landbouw sector. Ook hier is het moeilijk mensen te overtuigen. Water is immers niet overvloedig aanwezig, al pronkt Oman graag met fonteinen en groen op plaat sen waar de natuur zelf het niet zou toe laten. Enkel in het zuiden, dat profiteert van moessonregens, verdringen de plan tages elkaar. Elders wachten grote inves teringen en dus hoge risico's. E>e gega digden voor landbouwprojecten zijn dan ook niet dik bezaaid. Er wordt liever ge opteerd voor een veilige iob aan een mi nisterie of in de olie-industrie. Maar of Oman zo de eigen revolutie kan blijven bijbenen is maar de vraag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27