Steven Spielberg ook al in tekenfilms el ■foidóc Sou/umt" A I door f BERT JANSMA LONDEN - Steven Spielberg doet I ook al in tekenfilms. Terwijl in de Verenigde Staten zijn nieuwste speelfilm, de Peter-Pan-fantasie 'Hook', in première gaat, zitten in het Londense Acton 280 man in zijn naam te werken aan twee nieuwe tekenfilms. Het zijn een te kenfilmversie van Andrew Lloyd Webbers musical 'Cats' naar de kattengedichten van T. S. Eliot, en een tekenfilm waarin dinosaurus sen opduiken in onze moderne we reld, 'We're back'. Maar de eerste kant-en-klare tekenfilm heeft de Londense Spielberg-studio al verla ten en draait nu in de Nederlandse bioscopen, 'An American Tail: Fie vel goes West'. Oftewel de avontu ren van het muisje Fievel in het Wilde Westen. Steven Spielberg heeft zijn tekenfilmstu- dio opgezet in samenwerking met Uni versal Pictures. 'Amblimation' is de naam van het project, een combinatie van het woord 'animation' en het 'Am- blin' van Spielbergs eigen firma 'Amblin Entertainment'. Het betekent dat Spiel berg op diverse fronten bezig is met speelfilms. Voor televisie-tekenfilms werkt hij samen met de filmmaatschap pij Warner Bros ('Tiny Toon Adventu res') en is hij bezig met een nieuwe serie 'Family Dog'. Met de Disney-tak Touch stone ontwikkelde hij de kruising tussen een speelfilm en een tekenfilm 'Who fra med Roger Rabbit?' waarvan hoofdfi guur Roger Rabbit als solo-personage voor korte tekenfilms overbleef. Verder kunnen we uij zijn koker nog een gete kende serie gebaseerd op het bioscoop succes 'Back to the future' verwachten. Steven Spielberg is zijn hele carrière tot nu toe bezig het Hollywood dat hem als jongetje in zijn ban hield, te re-creëren. De avonturenfilms van destijds kregen een nieuwe vorm in de Indiana-Jones- avonturen, de klassieke animatie van Walt Disney is nu aan de beurt. Bij de opnames van Spielbergs Peter Pan-ver- sic (met Robin Williams als het jongetje dat kan vliegen en Dustin Hofmann als zijn tegenstander Kapitein Haak) klon ken de gevleugelde woorden „een film over een jongetje dat niet volwassen wordt door een man die niet volwassen wil worden". Inmiddels blijft het droom-imperium van het 'kind' Spiel berg, ondanks wat commercieel-zwakke- re films als 'Always', zich uitbreiden. Pogroms utig uiiiiitiir,wam mei net uci-iuct vwi 'An American tail'. Kirschner had een verhaal geschreven dat gebaseerd was op de herinneringen van zijn eigen groot moeder die van Rusland naar Amerika kwam. Samen met Spielberg ontwikkel de hij het tot het tekenfilmscenario over de muizenfamilie Mouskewitch die de zelfde weg ging als zijn grootmoeder. In Rusland geplaagd door de pogroms van de katten hopen de Mouskewitchjes in een katteloos Amerika straten.te vinden „geplaveid met kaas". 'An American Tail' werd de eerste tekenfilm gemaakt onder de Spielberg-vlag. Hij gaf de op dracht aan de animator die ooit bij Dis ney werkte, daar in onvrede over de kwaliteit wegging en zelf een studio voor de 'klassieke' tekenfilm wilde opzetten, Don Bluth. Bluth maakte zijn droom uiteindelijk waar met een studio in Ier land, waar hij voor Spielberg en George Lucas ook de dinosaurussen-film 'The land before time' (Platvoet en z'n vriendjes) maakte. De samenwerking is inmiddels gestopt. Spielberg bleef het idee trouw van het muisje Fievel Mous kewitch, wiens geschiedenis in die eerste aflevering zo parallel liep aan de geschie denissen van zo vele Amerikanen,'joods zoals Spielbergs familie, die Rusland ontvluchtten en via Ellis Island het veel belovende Amerika binnenkwamen. In 'Fievel goes West' laat hij de muizen nóg een keer vluchten voor de katten: nu worden de beestjes mini-landverhui zers die in de treinen van de grote men sen meerijden naar het Wilde Westen om daar een bestaan op te bouwen. Een teken film vervolg en een kleine homma ge aan dat andere typisch Amerikaanse filmgenre, de s Bluebird Een tekenfilmstudio is net zo weinig ro mantisch als een speelfilmstudio. Film studio's zijn zakelijk geleide complexen met veel lelijke gebouwen waar op de 'soundstages' voornamelijk televisie wordt gemaakt, terwijl de speelfilms hoofdzakelijk elders op lokatie worden opgenomen. Bij een tekenfilmstudio staan al die lokaties op heel veel papier in een grote ruimte waar honderden te kenaars simultaan aan allerlei onderde len werken. In het Londense Acton vond Spielbergs productie-manager Cynthia Woodbyrne een leegstaand gebouw waar de firma Napier ooit de beroemde Blue bird race-auto ontwikkeld had. Ze deed er een jaar over om die percelen om te smeden tot een tekenfilmstudio. Wan neer je er nu binnenkomt, schrik je eerst van een enorme chaos, die bij nadere in spectie de uiterlijke camouflage blijkt voor een efficiënt en minutieus rader werk. De ruimte is via een soort maga zijnstelling verdeeld in zo'n honderd kleinere ruimtes waar iedereen iets an der doet: tekenaars die het 'storyboard' als een 'stripboek' op papier neerzetten, tekenaars die voor de sleuteltekeningen van de karakters zorgen, tekenaars die dc stadia tussen de tekeningen opvullen waardoor de beweging tot stand komt, lekenaars die de achtergronden verzor gen, inkters, kleurders. Een mierennest van voornamelijk jonge mensen (tussen de twintig en de dertig) die het resultaat van hun werk doorgeven aan een ander en pas aan het eind van de rit het totaal zullen zien. Cynthia Woodbyrne: „We hebben dat hier een beetje veranderd. willen dat iedereen zo betrokken mogelijk is bij het eindprodukt. Zodra er GETEKENDE VERSIE VAN MUSICAL 'CATS' ONDERWEG ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 van de kleedkamer van Miss Kitty. den laten 'flippen'. Zij maken de 'in bet- weens', de verlooptekeningen tussen de diverse bewegingsstadia van de persona ges. Ze controleren zo of die beweging vloeiend is. Even verder zit een Engels man met grote tekeningen van alleen maar landschappen. Hij is er in gespe cialiseerd, doet niets anders. Op de in- kleurafdeling staan honderden potjes verf, ieder met een code-nummer dat correspondeert met de pand van een jas, de rand van een hoed. de kleur van de hand van een personage. Vermeer In een apart kamertje zit een Ameri kaanse tekenaar tussen allerlei kleur- schetsen. Aan de wand ook een stapel kunstboeken, reprodukties van allerlei meesters. Vermeer is er één van. Verder allerlei losse fotootjes, knipsels op een prikbord. „Allemaal dingen die je in de loop van de tijd verzamelt en waaraan je houvast ontleent voor je werk. Je ziet een kleur, een bepaalde 'toon' en je denkt: dat is iets voor die en die scène. En je knipt 't uit. Ik ben nu bezig aan 'We're back', de dinosaurussenfilm. Ik maak niet de definitieve tekeningen, maar ik schilder de basisontwerpen voor de kleuren die er in de diverse scènes ge bruikt worden. Voor deze film laat ik me heel veel inspireren door het werk van Vermeer, de mooiste schilder die ik ken". Even verder zit een van de 'super- vising animators', de Nederlander Rob Stevenhagen. Hij tekent basiskarakters. Zijn tekeningen gaan door naar de afde lingen die ze uitwerken en laten bewe gen. Dat werk komt steeds weer bij hem terug ter controle of alles in stijl en ka rakter blijft. „Ik heb hier in Londen ook aan Spielbergs 'Roger Rabbit' gewerkt" vertelt Stevenhagen. „Maar ik ben in de tekenfilmindustrie terecht gekomen via mijn werk in Parijs, aan de Asterixfilms. Ik woon nu in Londen, maar vlieg af en toe even terug om Nederland weer te proeven". Aan de muur tussen de vellen tekeningen een opvallend-onopvallend huis- tuin en keukenspiegeltje. Ik vraag cr naar. Stevenhagen lacht: „Daar bekijk ik mezelf in wanneer ik grimassen maak en gezichtsuitdrukkingen imiteer die de tekenfilmfiguren moeten maken. Niet dat 't me altijd helpt". johncleese In Nederland is 'Fievel goes West' te zien in een nagesynchroniseerde versie. Hoewel dat - afhankelijk van het geld dat er over is voor het stemmentalent - tegenwoordig erg knap gebeurt, is het al tijd een zeker verlies vergeleken bij het origineel. Niet alleen omdat je bepaalde woordgrappen moeilijk kan vertalen, maar vooral omdat stem en tekenfilm- karakter onlosmakelijk aan elkaar ver bonden zijn. Phil Nibbelink: „Teken films beginnen bij de stem. Eerst komen de banden binnen van de acteurs die de tekst spelen. Daarvoor gaan we uit van de tekeningen. Dat- is de basis. Niet an dersom. En als de film klaar is, komen de acteurs weer om hun rollen opnieuw in te spreken. John Cleese heeft z'n stem gegeven aan de Cat R. Waul (K. Rols in het Nederlands. BJ). En Cleese gaat zo creatief met z'n tekst om, verzint er woorden bij, zet zinnen zo fantastisch naar z'n eigen mond, dat zijn stem zelfs het bewegingspatroon van de getekende figuur gaat bepalen. Nu is Cleese wel een zeer bijzonder voorbeeld, maar het geldt in een bepaalde mate ook voor de ande re acteurs". De stem van de sheriff Wylie Burp, een uitgebluste hond van een sheriff die door het muisje Fievel weer tot leven en actie wordt gewekt, komt van een legen de van het witte doek: James Stewart. Wie 'Fievel goes West' in de oorspron kelijke versie in een Angelsaksisch land ziet, voelt een rilling door de njen met volwassenen in de zaal gaan. De herken ning van die typische, wat krakende stem van de man die vele decennia Hol lywood vertegenwoordigt in een teken film van een Amerikaan die bij de klas sieke tradities wil aansluiten. Het heeft iets ontroerends. Alle respect voor de Nederlandse acteur Sacco van der Made die zijn mooi-vermoeide stem leent aan sheriff Wylie Burp, maar dat James Ste wart-effect kan hij niet bewerkstelligen. Deze jonge vrouw schildert de achtergrond 118.000 tekeningen. Het grote verschil met het tekenwerk dat je veelal op tv ziet, is het aantal tekeningen dat ge bruikt is. Voor elke 24 beeldjes die per seconde door de filmprojector gaan, komt een aparte tekening onder de ca mera. Maar die 'ene' tekening bestaat dan weer uit 'cels' (doorzichtige, bete kende celluloidvellen) met de karakter tjes erop, tekeningen met de schaduwen, tekeningen van eventuele effecten als re gen, en dat allemaal over de geschilderde achtergronden heen gelegd". Logisch dat een film als 'Fievel goes West' rond de twintig miljoen dollar kost. Hond als sheriff 'Fievel goes West' opent met een scène waarin het muisje Fievel droomt van zijn western-held, de beroemde sheriff Wylie Burp, een oude hond. Je ziet de sheriff in een typische western-straat, be laagd door boeven. De camera draait om hem heen en je krijgt zo de volledige straat in beeld met Burp op de voor grond. Bij zo'n scène wordt duidelijk hoe tekenfilm werkt. De camera-bewe gingen van de speelfilm worden in feite geïmiteerd, want de tekenfilmcamera heeft alles via de éénbeeldknop opgeno men. Voor het straatje was één lange achtergrond-schildering nodig, voor de 'draaiende' sheriff een complete serie te keningen. Het wordt nog gecompliceer der als de 'camera' in een imitatie van een 'crane shot' (opnames vanuit een kraan) als het ware uitstijgt boven het gebeuren. Teken- en rekenwerk gaan sa men, want alleen al het veranderende perspectief moet heel wat hoofdbrekens gekost hebben. Ook hier geen computer? Nibbelink: „Nee, echt niet. Maar toen we die scène klaar hadden, zeiden we al tegen elkaar: Wedden dat iedereen zal denken dat we dit via de computer ge daan hebben?". Een wandeling tussen de 'stellingen' van Amblimation brengt je bij Franse meisjes die stapeltjes transpa rante vellen met potloodtekeningen van één figuur tegen het licht door hun han kele scène gebruik gemaakt van de steeds vaker in de tekenfilmindustrie ge bruikte computer. Cynthia Woodbyrne: „De computer kan veel, maar niet alles. Dingen met scherpe contouren komen er het beste uit, zoals wagens en auto's". Nibbelink: „We wilden bij deze film een bepaalde, persoonlijke stijl aanhouden. Daar konden we de computer nog niet bij gebruiken. Dat doen we wel veel meer bij 'Cats' en 'We're back'. 'Fievel goes West' is een 'hand-made movie', puur handwerk. Om precies te zijn: Kleurmodellen van Cat R. Waul, FievelTig scènes gefotografeerd zijn en ontwikkeld, draaien we ze in de huisbioscoop die Universal Pictures ons als waardering voor ons werk gegeven heeft". Geen computer Het werk wordt artistiek geleid door twee ook al jonge tekenfilmers, Phil Nib belink en Simon Welch. De eerste een Amerikaan met Nederlandse achter- er en Diva Mouse. naam („klopt, al mijn grootouders zijn van Nederlandse afkomst"), de tweede een Engelsman. Ze hebben samen al ge werkt - zoals vele tekenaars in het Lon dense Amblimation - aan de Roger- Rabbitfilm. Nu hebben ze voor het eerst een eigen project. Phil Nibbelink:-„Er is voortdurend contact met Spielberg ge weest. Tijdens het ontwikkelen van het verhaal, tijdens het tekenproces. Hij ziet als eerste de resultaten. Hij stuurt je al pratend een bepaalde richting uit". Voor 'Fievel goes West' is maar voor een en- De regisseurs Phil Nibbelink en Simon Wells met de popversie van hoofdpersoon Fievel Mousekewitz. FOTO'S: UNIVERSAL EN AMBLIN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25