intha Boersma voelt zich ïelemaal thuis in Rome fW Golf: no-nonsense auto an uitnemende kwaliteit ^idócSouoant AUTO 23 Mogelijke samen werking tussen Seat en Suzuki Opel Frontera: een uisterst modieuze all-road 16 ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 eter fokker ten we voorop stellen de eerste indruk die aan de presentatie van nieuwe VW Golf over- lden na een test op ei- bodem bevestigd rdt: de Golf blijft zich- Een auto die het niet et hebben van een mo- us uiterlijk of lage js, maar van uitnemen- kwaliteit in duurzaam- d en daagse gebruiksei- ïschappen. u wat boller en heeft moderner gezicht ge- Van buiten en van blijft de overwegende ruk er niettemin een van nuchterheid. Hoewel de met een lengte van even dan vier meter nagenoeg korter is zijn belangrijkste currenten (met voorop na- rlijk de Opel Astra) doet hij ■ongener aan. Vooral in de iste driedeurs uitvoering de Golf met zijn brede achter de zijruiten en steile achterkant relatief klein. Net als bij de vorige Golf blijkt daar binnenin niets van, er is volop passagiersruimte en met 330 liter bagageruimte ook een voor deze klasse normale kof ferbak. Met een lagere drem pel dan bij de oude Golf, dus dat is alvast positief. De brede raamstijlen blijken overigens minder dan voorheen het zicht rondom te beperken. Puur praktisch In de geteste CL-basisversie blijft de Golf een no-nonsense auto zonder bijzondere versie ringen. Wat je nodig hebt zit erin, zoals een intervalstand op de ruitewissers voor en achter, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels en bij onze 1,8 liter versie met 66 kW/90 pk een toerenteller plus in hoogte verstelbare be stuurdersstoel. Opmerkelijk is wel dat maar twee versies (1,4 benzine en 1,9 diesel) het zon der stuurbekrachtiging hoeven doen. Toch slaagt VW er weer in de Golf een misschien over dreven nuchtere indruk te la ten maken. De portieren heb ben stoffen bekledingsstuk ken, het dashboard is meer dan ooit een toonbeeld van be dieningsgemak, en toch is elke zweem van luxe-uitstraling de Golf CL vreemd. Nuttigheid is tot absolute stan daard verheven. De bergvak- ken rond de voorstoelen zijn riant bemeten, het meterpa neeltje in het dashboard is daarentegen uiterst compact, in de bedieningsknoppen ben je zo snel thuis dat je je af vraagt of er niet een paar meer zouden moeten zijn. Maar nee, de mistlampschake laar is nu handig gecombi neerd met de hoofdlichtscha kelaar, de alarmlichtknop is mooi harmonisch opgenomen in de stuurkolom. De stoelen zijn ruim en stevig, alleen beviel de vorm van de rugleuning niet helemaal en staan de (kantelbare) hoofd steunen wat ver van het hoofd af. Vooral bedoeld voor de vei ligheid dus, en minder om comfortabel het hoofd ter rus te te leggen. Een deelbare ach terbank is standaard. Superkwaliteit Het rijden met de nieuwste Golf laat pas echt merken waarop de ontwerpers hun best hebben gedaan. Het is een auto die staat als een huis. Hij rammelt niet, hij ruist niet. Als je een deur dichtslaat hoor je degelijkheid, als je een schake laar bedient voel je degelijk heid. De vering is stevig, maar geen enkele oneffenheid wordt ongefilterd doorgege ven. De veerstevigheid zorgt dat de auto werkelijk als op rails door de bocht gaat, zo be trouwbaar en vanzelfsprekend dat je moet oppassen voor zelf overschatting. De stuurbe krachtiging is er alleen maar voor krappe, langzame boch ten. In een lange, snelle bocht moet het stuur stevig vastge houden worden, het heeft een sterk zelfcentrerende werking. Parkeren is echter kinderspel, dan helpt de bekrachtiging een flink handje mee. De sterkste 1,8 liter motor blijkt buitengewoon goed met deze Golf te harmoniëren. Hij is zeer soepel, komt makkelijk op toeren en zorgt voor be hoorlijk sportieve prestaties. Daaraan helpt de vijfbak mee, die geheel in tegenstelling tot VW's gewoonte geen erg lange versnellingen kent. De niet di- rekt langzaam ronddraaiende motor blijft altijd hoorbaar, maar wordt nooit luidruchtig. Alweer een opmerkelijk bericht over samenwer king in de autowereld: het is mogelijk dat de opvol ger voor Seats kleinste model Marbella van Suzu ki zal komen. Dat is al thans onze uitleg van het bericht, waarin melding wordt gemaakt van een mogelijke samenwerking tussen Suzuki en Volks wagen-dochter Seat. Het verbruik viel met waar den rond 1:12 best draaglijk Voor de 66 kW sterke Golf 1.8 CL in driedeurs-uitvoering moet 32.290 gulden op tafel komen. Dan moet je hem eerst nog te pakken zien te krijgen, want pas over een paar maan den is de Golf volop leverbaar. Dan is-ie duurder, omdat van af 1 januari meer belasting op de auto geheven wordt. Snel kopen dan maar? Dat wordt moeilijk, als u liefst een vijf- deurs- of GL-uitvoering had. Maar dan krijg je ook wel een auto die we in algehele kwali teit zonder meer op één lijn durven stellen met een Merce des. In het voorjaar presenteerde Opel de Frontera, waarmee het merk voor het eerst een terreinauto in het gamma kreeg. Nou ja, beloofde te zul len krijgen, want het werd meteen weer stil rond dit mo del. Vanzelfsprekend was de introductie van de Kadett-op- volger Astra vooreerst het be langrijkst. Nu die achter de rug is volgde een Frontera- presentatie die de mogelijk heid tot rijden bood. Voor deze kloeke Opel te koop is in ons land wordt het echter wel voorjaar 1992, vernamen we. De introductie kreeg weer een wat prematuur karakter, want over prijzen en precieze uit rustingsom vang voor Neder land is nog nauwelijks iets be kend. De uitrusting zal een luxueus karakter krijgen, het prijsniveau komt te liggen tus sen veertig en vijftig mille voor bedrijfswagen-versies zonder achterbank, een perso nenauto-uitvoering kost dan waarschijnlijk gauw zestig mil le. Opel richt met de Frontera vooral op kopers die een ter reinauto om zijn stoere uitstra ling en multifunktioneel ka rakter kiezen mensen die niet speciaal het terrein in wil len, maar een bijzondere pri- vé-auto zoeken. Het ziet er na een eerste rij-mdruk n dat Opel er inderdaad stekende 'all-road' auto van maakte, om een type-aandui ding over te nemen uit de mo torfietswereld. Ook daar zijn er heel wat kopers die een ter reinmotorfiets kiezen om het bijzondere karakter, maar er feitelijk vooral op verharde wegen mee rijden. De indus trie speelde daarop in met all- road motorfietsen: types die uit het op de gewone weg goed doen en ook wel geschikt zijn voor het terrein, waar de tra ditionele off-road eerder op terreinrijden richt en op de ge wone weg nog bruikbaar is. iHet uitbrengen van een vol waardige all-roadauto leverde Opel geen al te grote proble men op, dank zij het feit dat Opel-moeder General Motors intieme relaties heeft met het Japanse Isuzu. In wezen ge bruikte men voor de Frontera het onderstel van een Isuzu Trooper, aangekleed met mo toren en enkele interieurdelen van Opel, plus een zeer goed ogende carrosserie naar het voorbeeld van Isuzu's Campo pick-up. -De Isuzu-basis bete kent in elk geval dat de Fron tera behoorlijk goede terrein capaciteiten moet hebben, al konden we die bij de presenta tie aan de Costa Smeralda op Sardinië nauwelijks testen. Een beperking op dat punt lij ken de motoren uit de Opel- stal op te leveren. Men koos voor de Frontera aggregaten uit de Omega-reeks: tweeliter (85 kW/115 pk) en 2,4 liter (92 kW/125 pk) benzinemotor of 2,3 liter turbodiesel met inlaat- luchtkoeler (74 kW/100 pk). Zowel de tweeliter benzinemo tor als de turbodiesel missen wat trekkracht bij zeer laag toerental, die je bij terreinrij den zo goed kunt gebruiken. Veruit het meest zullen de Frontera's zich in het gewone verkeer moeten bewijzen, en dat gaat ze prima af. Opval lend is hoe goed de auto veert met zijn starre achteras aan bladveren, en hoe stabiel hij stuurt bij hogere snelheid. Daaraan draagt de behoorlijk gevoelige en net. niet overma tig bekrachtigde besturing bij. Puur stil kun je de motoren niet noemen, maar met het ge luidsniveau valt goed te leven. Er wordt op gestudeerd of het aantrekkelijk zou zijn om Seat en Suzuki gezamenlijk een mini-auto te laten ont werpen, die Seat zou gaan bouwen en in Europa op de markt brengen, aldus dit be richt. De vraag wat Suzuki er wijzer van wordt blijft on aangeroerd. Zou datzelfde nieuwe model wellicht ook als opvolger voor de Suzuki Alto uit de Spaanse Seat-fa- brieken kunnen rollen? Opvallend is namelijk dat Suzuki nu voor Europa al twee modelvernieuwingen oversloeg, die de Alto in Ja pan reeds onderging. Zijn de nieuwste Japanse Alto's mis schien te duur voor export, en kan dat ondervangen worden door een speciale Alto-versie voor Europa te ontwikkelen en die ook in Europa te bouwen? Suzuki heeft in Spanje al een fa briek die Samurai jeeps bouwt. Terwijl Seat op zo economisch mogelijke wijze aan een opvolger moet ko men voor de Marbella, geba seerd op de Panda van Seat's vroegere beschermheer Fiat. De kleinste VW (Polo) kan niet als voorbeeld dienen, die valt in een hogere klasse, dus moet men elders zoeken. rt heering list, )71-12( 280 S 2500V; of 3875 De heren in het iue Romeinse restau- kijken bewonderend 'an hun pasta, wan- Cintha Boersma bin- 'K reedt. De hoogblonde ,82 meter lange cap- van het Nederlandse ^volleybalteam is ook geen alledaagse chijning in Rome, zij sinds zeven we- in dienst is van de tselijke club Unibit r •jarige Cintha, die door taliaanse sportkrant al is ireven als 'het engeltje lorna', was van meet af plan om in Italië te werken, omdat volleybal als een goedbetalende port wordt bedreven. De voor Rome is eigenlijk toevallig geweest. „Na- ik vorig jaar voor mijn ïeum was geslaagd, had ik 'sloten om naar Italië te Zelf wist ik niets van de anse volleybalwereld, dus een sportmarketingbu- n de arm genomen om zoeken wat de beste waren en waar plaats nij was. De eerste optie Milaan, maar toen ze het op de laatste dag lieten ten, ben ik geswitched Rome. De dag daarop no- Milaan me toch nog uit, ik had het vliegticket l' Rome al op zak. En toen ier kwam, heb ik direct te blijven omdat aardig en vriende- 'as. De eerste dagen heb- overal mee naar toe de mooie dingen ie stad laten zien en heb- ve twee keer per dag lek- [egeten. Toen dacht ik: ik niet eens meer in Milaan an kijken, ik blijf hier". uV !ybal als topsport is big iess in Italië. Vooral sinds 'tionale bond wordt voor- en door de christen-de- atische minister van sondernemingen Carlo anzani. Zelf heeft Fracan- nooit een smash geplaatst, dat hoeft ook niet want het voorzitterschap van een sportbond is voor Italiaanse politici vooral belangrijk voor het kweken van een persoon lijke achterban. Zo is de be paald niet sportief ogende mi nister van Buitenlandse Zaken Gianni De Michelis voorzitter van de basketbalbond, terwijl zijn collega van Binnenlandse Zaken Vincenzo Scotti de rij wielunie leidt en de christen democratische parlementariër Antonio Matarese al jaren aan het hoofd van de voetbalbond staat. Aan de andere kant legt de band met de politiek de sportbonden ook geen windei eren. In de vier jaar dat Fra- canzani bondsvoorzitter is, heeft het volleybal steeds meer aandacht gekregen in de sportprogramma's van de staatstelevisie RAI, die de bond daarvoor ook nog eens ruim vier miljoen gulden per jaar uitkeert. Aandacht De toenemende belangstelling voor het vollèybal heeft op haar beurt de aandacht ge trokken van vermogende sponsors. Benetton sponsort al jaren de thuisclub Treviso. Het Milanese Mediolanum is eigen dom van Silvio Berlusconi. En het immense Ferruzzi-concern (voedingsmiddelen en chemie) staat achter de club van Ra venna, waar sinds dit seizoen een andere Nederlandse top- speelster, Henriette Weersing, aan het werk is. Dankzij de sponsoring is Italië een mekka geworden voor buitenlandse spelers. Ieder team van de Serie Al, de 'ere divisie' van het Italiaanse vol leybal, mag maximaal twee buitenlanders opstellen, ook al kan die beperking gemakke lijk worden omzeild doordat Braziliaanse enn Argentijnse spelers van Italiaanse afkomst zich zonder problemen kun nen laten naturaliseren. In het Italiaanse herenvolleybal wor den gages betaald van meer dan een miljoen gulden per jaar. Bij de dames liggen die bedragen heel wat lager, maar ook Cintha Éoersma heeft van haar werkgever riante ar beidsvoorwaarden aangeboden gekregen. Cintha heeft een contract getekend voor twee jaar, en krijgt daarvoor vol gens een Italiaanse krant een jaarsalaris van circa een ton. Sponsor Unibit, een Romeins software-huis, stelt bovendien een ruime woning ter beschik king en een auto van de zaak. „Je kunt hier inderdaad veel geld verdienen", zegt Cintha. Maar ze voegt er aan toe dat Italië meer te bieden heeft dan geld alleen. „Ook in sportief opzicht is Italië heel aantrek kelijk. In de eerste plaats is er veel meer publiek. In Amstel veen was ik gewend om voor weinig of geen mensen te spe len, en hier zijn het er elke avond wel 1500 tot 3000. En ze gedragen zich ook heel anders, echt als Italianen. Wij zijn hel den voor hen. Ze schreeuwen, ze gillen, ze hebben spandoe ken, na de wedstrijd kussen ze je en willen ze je handteke ning. Je wordt herkend op straat en je kunt gratis de dis cotheek binnen alleen maar omdat je bij Unibit speelt! Het is hier echt heel verschillend. Het publiek is veel spontaner en sport is hier ook veel be langrijker. Kijk maar naar het geld dat er in gestoken wordt. Dat wordt in Nederland alleen aan voetbal uitgegegeven. De Italiaanse volleybalsupporters zijn net zoals die van voetbal in Nederland, en daarom is het hier allemaal veel grootser". „Bovendien is het volleybal in Italië beter georganiseerd. De begeleiding is veel professio neler, we hebben een fysiothe rapeut die na elke training aanwezig is en ook massage geeft, we hebben drie mana gers, een advocaat en voor al les wat we nodig hebben wordt gezorgd. Dat vind je in Nederland allemaal niet". Versterkt Het volledig uit profs bestaan de damesteam van Unibit speelt dit jaar voor het eerst in de serie Al, en is daarvoor versterkt door de aankoop van vijf nieuwe speelsters. „Met de wedstrijden gaat het goed en slecht. Elke keer als we thuis spelen winnen we, en als we uitspelen verliezen we. Dat is heel vreemd en ook weer heel anders dan in Nederland, want daar maakt het helemaal niet uit waar je speelt". Van de ne gen in dit seizoen gespeelde wedstrijden heeft het team er vijf gewonnen en vier verlo- Aanvankelijk had Cintha zich voorgenomen om elke keer te winnen, maar nu erkent ze dat dat toch iets te hoog gegrepen was. „Eerst had ik ook geen idee dat het niveau van de competitie hier zo hoog zou liggen. Het is elke keer weer knokken en dan moet je maar zien of het lukt. Maar mis schien zijn ze hier in Rome nog niet professioneel genoeg. De serie Al is voor iedereen nog nieuw, ook voor de spon sor zelf, een heel aardige man die niet zoveel van volleybal weet. Iedereen is aardig voor elkaar, maar soms misschien wat tè aardig, bijvoorbeeld als er slecht gespeeld is". Sinds ze twee maanden gele den in Rome is aangekomen, is de uit Oudekerk aan de Am- stel afkomstige Boersma nog een avond in Nederland ge weest, om de prijs voor de bes te Nederlandse volleybalster in ontvangst te nemen. Maar voor heimwee naar Nederland heeft ze geen tijd. De club traint twee keer per dag in het «cu»Palazzetto«ro», de kleine ronde sporthal die is aangelegd voor de Olympische Spelen van 1960, en daarnaast volgt ze twee avonden in de week een stoomcursus Italiaans. „Ik kan het nu redelijk verstaan, lezen gaat ook wel, maar spreken nog niet zo. Maar mijn Engels is uitstekend geworden, vooral omdat ik veel omga met de Amerikaanse Rita Crocket, de andere buitenlandse speelster van Unibit. Natuurlijk zou ik mijn familie wel wat vaker willen zien, maar Nederland mis ik helemaal niet, op gekke dingen als sate, havermout en volkorenbrood na. Ik voel me hier eigenlijk al volledig thuis". Wennen Alleen het eten is nog wennen. „Twee keer per dag warm eten, en dan ook iedere keer eerst pasta en daarna de rest, dat is me gewoon te veel. Op dit moment vind ik het Neder landse eten nog lekkerder, maar ik ben wel bezig om om te schakelen". Dat blijkt. Na de pasta bestelt Cintha een ferme schijf zwaardvis, terwijl ze ook met genoegen van de zwezerik op het bord van de verslaggever proeft. Rome vindt ze een prachtige stad, die ze in de komende twee jaar grondig wil leren kennen. Maar net als de Ro meinen zelf heeft ze wel te klagen over het krankzinnige verkeer en de bureaucratie van de stad. „Ik erger me dood aan de lange rijen in de ban ken en het slome gedoe in winkels. Je moet daar eerst je spullen op de toonbank leggen op vier verschillende plaatsen, dan krijg je een bonnetje mee waarmee je door de hele druk ke winkel heen naar de kassa moet. Daar krijg je een nieuw bonnetje om te laten zien dat je betaald hebt en dan moet je weer naar de andere toonbank en begint alles van voren af aan. Verschrikkelijk, wat een tijdverspilling!" Een bijko mend probleem voor Cintha is dat er door haar lengte in Ro meinse winkels bijna geen ge schikte kleding te vinden is. Met de mensen in Rome heeft ze tot nu toe goede ervaringen. „Toen ik hier net was ben ik heel goed opgevangen door een van dë managers, die me overal mee naar toe nam en kennis liet maken met zijn vriendenkring. Via hem en via de club heb ik al gauw veel mensen leren kennen. En verder heb ik heel aardige bu ren die een dochter van mijn leeftijd hebben en me vaak uitnodigen om met hen mee te eten". Met opdringerig man volk heeft ze nog geen proble men gehad. „Het valt best mee. Ik merk wel dat er ver schil is in opvattingen. Als je met iemand mee uit eten gaat of gewoon maar gaat praten, dan denken ze al heel gauw dat dat i Nederland niet zo. Maar daar wen je aan, en dan let je er een beetje op". Volgens Boersma hoeft haar werk in Italië niet in conflict te komen met het spelen voor het nationale team. „Voor mij is het geen probleem. De c petitie in Nederland en in Ita lië duren ongeveer even lang. Hier iets langer, als je het goed doet tenminste, want dan volgt er een play-off. En als er be langrijke toernooien zijn. dan ligt hier de competitie ook stil, omdat het Italiaanse team dan zelf ook meedoet. Maar mocht het eens een keer slecht uitko men, dan valt er hier altijd Cintha Boersma. over te praten." Het leven en werken in Italië bevalt Cintha Boersma uitste kend, maar het heeft ook zijn schaduwzijden. „Je hebt hier wel te kampen met veel stress. We krijgen heel goed betaald, maar de sponsor wil daar ook wat voor terugzien. Je speelt daardoor onder zware druk. Als je wint kan de week niet meer stuk, maar als je verliest is dat een extra zware tegenvaller. En twee keer achter elkaar ver liezen, dat kan eigenlijk hele maal niet, zodat je de week erop onder nog meer spanning begint. Maar dat hoort erbij, en voorlopig hoef ik nog lang niet weg uit Rome!"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23