Verzamelaars blij met blik ITE ECONOMIE 21 Bedrijfsleven steeds internationaler GELD GOED BEURS VAN AMSTERDAM A MBER IfcidaeSoirtfmt bur intvveg den Ri; tieadré tbus den leineken importbieren in dochter 'De Brouwketel' 2081 J <undii n; ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 Compensatie Breevast als lokaas voor Heijmans Nationale in Zuid-Korea X. 3ETERWOUDE De Brouwketel, t i, ichteronderneming van Heineken Nederland, idt zich vanaf 1 januari bezig met invoer en distri- .ie van een groot aantal importbieren. De nadruk H daarbij op Belgische speciale bieren. Verder /verkei 'eft Heineken Nederland een overeenkomst geslo- i met de Antwerpse De Koninck Brouwerij over exclusieve levering voor Nederland van De Ko- ick. Import en levering geschieden ook via De •ouwketel, aldus Heineken. Met de nieuwe onder in iming speelt Heineken in op de groeiende vraag iar buitenlandse speciale bieren. De markt voor dit groeit langzaam maar gestadig. De Brouwketel en assortiment importbieren aanbieden waarvan irtig op fust en 85 op fles. De bekendste merken uit pakket zijn De Koninck, Affligem, St. Louis, Du- en Hannen Alt. Het kantoor van De Brouwketel gevestigd in het Brabantse Rijsbergen. AMSTERDAM Het ziet ernaar uit dat het vastgoedfonds Breevast opnieuw zal aanschurken tegen een bouwbedrijf, de Verenigde Heij mans Bedrijven. Indien dit doorgaat kan Heijmans van de beursnotering van Breevast profiteren, waardoor haar aandelen aan de Amster damse effectenbeurs kunnen worden ver handeld. Over de wijze waarop de voorge nomen samenwerking gestalte zal krijgen wordt druk onderhandeld. Begin volgend jaar mogen nadere mededelingen worden verwacht. Hoe de samenwerking er ook gaat uitzien, de beurs kan er in ieder ge val best een interessant bouwfonds bij best gebruiken. Amsterdam heeft in de afgelo pen jaren een aantal grote bouwfondsen verloren zien gaan dan wel sterk zien in krimpen of fuseren. Een grote bouwer die verdween was bijvoorbeeld Ballast Ne- dam, die via ingewiKKeide aandelentran sacties in handen kwam van British Ae rospace. De combinatie VanderVliet-Wer- nink verdampte door faillissement en het zelfde overkwam de in Ogem-handen be lande Schokbeton. Het in grijze tijden sterk florerende bouwconcern Boskalis werd gereduceerd tot een baggerbedrijf en niet in de laatste plaats ging Verenigde Bedrijven Bredero enkele jaren geleden ter ziele. Thans beweegt Heijmans zich uitsluitend in de weg- en waterbouw en in de woning- en utiliteitsbouw. De omzet is ruim 800 miljoen, de winst was vorig jaar ƒ9,3 miljoen. De onderneming heeft vestigingen in België en Duitsland en heeft 2300 mensen in dienst. Breevast be haalde vorig jaar een winst van bijna 6 miljoen. In de eerste zes maanden van dit jaar werd ƒ2,7 miljoen verdiend. DEN HAAG Verzekeraar Nationale-Nederlanden heeft toestemming verkregen voor de oprichting van een eigen dochtermaaatschappij in Zuid-Korea. Zij gaat werken onder de naam Netherlands Life Insu rance Company. NN is sinds 1989 actief op de Zuidko- reaanse levensverzekeringsmarkt als bijkantoor van haar Amerikaanse dochterbedrijf Life Insurance Company of Georgia. Porsche-topman uit de bocht STUTTGART Porsche-topman Arno Bohn heeft dinsdag bij een proefrit met een auto uit zijn eigen fabriek een ongeluk gehad, zo is gisteren pas bekend- geworden. Bohn is inmiddels weer thuis om te her stellen. De topman maakte op een proefterrein een rit met een sportwagen van het type 911 Turbo, die was bedoeld om bij races te gebruiken. Bij het versnellen vloog Bohn met de wagen uit de bocht. ONSUMENTEN KONTAKT: BLIKFABRICAGE 1800-1990 JMaatregelen labobank voor ager betaalden xtra nadelig" ffiECHT nsumenten ontakt stelt in een eerste re- tie dat in het bijzonder de ensen met lagere inkomens dupe zullen zijn van de aan (aatregelen van de Rabo om twee k Poellieren L iiKVPrkppr te la jllenc chtei swijs deze ibun voor TEDE- rende 8 jaar, m/v /V gelijk cht, ;le eigen- >ede spree Engels. aangeslo waardo S ikunnen ikt. an< and nje ste Ita beta- igsverkeer te laten betalen. ;t gaat 90 procent van de anten fors meer geld kosten. >oral mensen met weinig m daardoor weinig saldo n erop achteruit gaan. die betalingen graag zelf de hand houdt en dus geen bruik wil maken van auto- itische incasso, zal dat in de rtemonnee voelen. Dat geldt k voor ouderen, die moeilijk erweg kunnen met het auto- itische betalingsverkeer en n geld graag bij de kas op- len. insumenten Kontakt wijst er op dat elke acceptgiro bo de 24 per jaar 30 cent kost, rijl de incassanten hiervoor betalen (45 cent). Deze en worden doorberekend de klant, die dus bij de bo dubbel betaalt. De ver- ndering van het aantal gra- rekeningafschriften noemt Kontakt een pure ver- 'Jchtering van de dienstverle- iEfg. Kontakt wijst nog eens op rapport van Pierson, vol- i hetwelk de Rabo dit jaar DO miljoen op het betalings- keer verdient. Er is zijns iens geen enkele aanleiding deze winst met tariefsver- gingen iL_ «.«..omdrijven stellen alles !tbaarh|het werk om tarieven v00r t betalingsverkeer te voor- aan cfnen' °mdat deze volgens (je-V SJ1 onterecht en overbodig De bedrijven, verenigd in 1 Overlegorgaan Nutsvoor- Mulihingen (OON), zeggen dat confrontatie met de ban- |i nu onvermijdelijk lijkt te Het OON heeft berekend de banktarieven de nuts- JT Staar Irijven ƒ30 miljoen per jaar len kosten. Dit bedrag zou laste van de verbuikers eten komen. Op grond van het OON stellen nutsbedrijven dat het beta- 'sverkeer kostendekkend dat geldt voor incaso's en eptgiro's in het bijzonder, rder zijn de bedrijven van [ling dat de banken de con- rzien vi 5jes onvoldoende hebben tudeerd en bespreekbaar iben gemaakt. Ook het (|N verwijst naar het rapport Pierson. bancaire betalingsverkeer t in een vrij korte tijd een geldige omvang aangeno- n. Tussen 1968 en 1990 nam aantal bankrekeningen toe i 400.000 naar vier miljoen het aantal transacties van miljoen tot 538 miljoen per rentie nauwelijks sprake; betalingsverkeer was een amenlijk speelveld van de iken, die op dat moment voorzagen waartoe het al- ïal zou leiden. Nu het be- ngsverkeer door zijn om- kernonderdeel van activiteiten van de banken geworden, is er juist veel currentie onstaan. kosten stegen gigantisch, uitkomsten van het beta- jsverkeer van de banken g steeds sterker af van de igte van de rente, waarop haif|:n êeen vat had. In 1988 de eerste stap van Rabo de particulieren, die edig door anderen werd ge- gd. Er kwam een beperkte fering en een beperking het aantal dagafschriften klant. Het gevolg was 40 cent minder cheques wer- gebruikt en het aandeel de geldautomaten in de eming van contant geld 5 naar 58 procent steeg. 1 juli 1990 kwamen er ta- ien voor de bedrijven. ROTTERDAM Blikken zijn bestemd om van alles en nog wat in te bewaren. Maar verzamelaars ont dekten het blik als verza melobject. Conservenblik ken worden geconser veerd. Mag nu niemand meer plastic zakjes en kartonnen dozen weggooi en omdat het later mis schien tot verzamelobject wordt gebombardeerd? Of is er met blik meer aan de hand? Volgens het Historisch Mu seum Rotterdam, het Drents Museum in Assen en het Speelgoed- en Blikmuseum in Deventer, is er met blik meer aan de hand. Zoveel zelfs dat een uitgebreide tentoonstelling aan het fenomeen is gewijd. .Bonte blikken, blikfabricage in Nederland 1800-1990' is de titel van de expositie die van daag wordt geopend in Rotter dam en duurt tot en met 15 maart 1992. Hoogtepunt is de bliktaxatiedag op 16 januari, waar mensen hun blikken kunnen laten dateren, be schrijven en taxeren. Het mu seum gezeteld in het Schie- landshuis verwacht honderden verzamelaars. Volgens een woordvoerder van het mu seum leveren zeldzame grote winkelblikken al duizenden guldens op. Waarschijnlijk stamt het woord blik uit de zeventiende eeuw. Lantaarnmakers maak ten kannen en bussen van plaatijzer met een bescher mend laagje tin. De lantaarn makers bestempelden zichzelf tot .blickslaegers' en gingen met hun vondst aan de slag. Kostbare zilveren artikelen en porseleinen voorwerpen wer den in blik succesvol nageaapt. Het duurde tot halverwege de vorige eeuw voor het luxe blikken goed plaats maakte voor het blik voor normaal huishoudelijk gebruik. Daarna ging het hek van de dam. C.J. Houten slaagde Cacao had status en daar hoor de een voornaam uiterlijk bij. De blikken werden dus met veel zorg versierd. Ook had het vette bruine poeder de naam gezond te zijn. Waarmee de verpleegster op het pverbe- kende blik van Droste cacao ook weer is verklaard. Saillant detail is dat de verpleegster in 1900 nog een rood kruisje op de band om haar arm had staan. Het Rode Kruis stak daar echter een stokje voor, zo gezond was cacao nu ook weer niet. De organisatie had een vooruitziende blik. Verzame laars zijn haar dankbaar om dat zo een uiterst gewild ver zamelobject is geschapen. Het maken en versieren van blikken met de hand loopt in 1900 terug. Dankbaar wordt gebruik gemaakt van het stoomtijdperk. Bussen rond, vierkant, met en zonder ope ning, met of zonder hengsel, De clown van Boons cacao. met of zonder gedecoreerde buitenkant, met of zonder deksel en met of zonder tuit rolden van de lopende band. De topcapaciteit lag in de jaren dertig op 150 blikken per mi nuut. Na de Tweede Wereld oorlog was die al opgelopen tot 600 per minuut. De industrie maakte uitstekende tijden door, de kentering kwam in de loop van de jaren zeventig net het e de 1 poeder in de handel te brengen en verwisselde glazen potten voor blik. Brood- en koekbakkers en de conserve- fabrieken, die zelf de emballa ge ter hand namen, volgden. FOTO: PR als voor veel andere bedrijven. Een handjevol blikproducen- ten rest nog. Blik is veel meer dan een dun ne plaat metaal, bedrukte blik ken zijn fascinerend. Tegen woordig berust dat gevoel op nostalgie. Douwe Egberts speelt daar handig op in met de nieuwe ouderwetse koffie-, theeblikken en puntendoosjes. En datzelfde geldt voor de verpleegster van Droste. Maar vorige generaties waardeerden het blik vanwege de fraaie kleuren. Afbeeldingen in kleur waren de vorige eeuw uiterst zeldzaam. Pas rond 1870 kwamen de eerste ge kleurde poëzieplaatjes en re clameprenten op de markt. En ze werden driftig verzameld. Logisch dat de prachtig ver sierde gekleurde blikken met gemak een belangrijke plaats konden i Kaiser. Het blik is te i Rotterdam wordt geopend. FOTO: I Haagse hopjes Veel is gelukkig nog bewaard gebleven. Bijvoorbeeld de prachtige 'verlakte' blikken. Glanzend zwart, ingelegd met parelmoer, het lijkt net Japans lakwerk, maar dat is het niet, het is gewoon blik. De Dor- drechtse blikfabrikant Bek kers was gespecialiseerd in Oosterse, vooral Japanse ver sieringsmotieven. Theebussen waren bij uitstek geschikt om te verluchtigen met een Ja panse theeceremonie. Sommi ge ontwerpen leken recht streeks ontleend te zijn aan de Japanse prentkunst. Na de chinoiserie kwam de re clame. Aan het eind van de vorige eeuw kwamen de eerste blikken met een firmanaam. Een scheiding volgt. De blik ken met stillevens, stadsge zichten, reproducties van oude meesters, flora en fauna waren bestemd voor gebruik in de vaak burgerlijke huiskamer. De blikken met merknaam Onderhoud van waardevol blik Het eerste devies voor mensen die zuinig willen zijn met waardevol blik luidt: stoppen met het ge bruik ervan. Want sol- deernaden zullen op den duur los raken, scharnie ren gaan kapot en bedruk te voorstellingen slijten en worden beschadigd. Roest verwijderen kan beter niet met schuurpapier worden gedaan. Roestpuisten die meestal alleen bij de na den zitten kunnen worden weggewerkt met glasve zelpotloden. Het invetten van blank blik met zuur vrije vaseline is bijna niet meer afdoende ter voorko ming van roest. Aangera den wordt celluloselak te gebruiken. Scharnieren den geolied met chine-olie, gebruik nooit kruipolie. Met geweerolie bewegen vastgeroeste scharnieren weer wat soe peler. Deze olie moet wel worden verwijderd (met terpentine). Probeer losge raakte delen niet aan el kaar te lassen, tweecompo nentenlijm is beter. Voor het reinigen van de lak- laag mag water worden gebruikt. Alhoewel poreu ze laklagen water opne- laag kunnen zorgen. Voor zichtig poetsen met auto- polish helpt dan. Vervol gens moet het blik worden ingewreven met zuurvrije vaseline. Behandel een perfect gepolijst en volko men droog gepoetst blik nooit met kleurloze lak ken. Zet de blikken goed droog weg. Liefst in een donkere kast voor het be houd van de kleur. Her haal de vaselinekuur om de vijf jaar. jong, c iroeimoge Iterhome boekt ecundaire meer gasten •dd STEL VEEN Bemidde- van hotels en vakantiewo- ;en Interhome heeft dit 16,5 procent meer gasten lelijke soli{ergebracht dan vorig jaar. 2612 PAl°teal boekten 770.740 gas- gevestigde Neder- dse kantoor van Interhome ft dat gisteren bekendge- Interhome regelde overnachtingen in de iden Oostenrijk, Zwit- and, Italië, Frankrijk, ?n Duitsland. De popu- reislanden waren dit Italië en Oostenrijk. De hergroepering -van de ei gendomsrechten van het Ne derlandse bedrijfsleven gaat voort. Dat is een consequentie van de komende grote Euro pese markt zonder binnen grenzen op 1 januari 1993. De nieuwe markt houdt het risico in van grote financiële stroppen als de kennis van markt, fiscaal stelsel en finan cieringsmogelijkheden ontoe reikend is. Het wikken en wegen van de kansen die de ex-DDR het bedrijfsleven kan bieden is een hoofdstuk apart - thans lijken investeringen in Saksen bijvoorbeeld het aan trekkelijkst. In de grote EG-markt zal een pijnlijke afvalrace ontstaan, die tientallen grote, middel grote en uiteraard ook kleine ondernemingen onherroepe lijk de kop zal kosten, zodra zij de laatste resten van de veilige bescherming van de bestaande grenzen missen. Het begin van die afvalrace wordt al zichtbaar; faillisse menten, surséances van beta ling, bedrijssluitingen, sane ringen, reorganisaties en an dere pijnlijke ingrepen zijn aan de orde van de dag. De grote opruiming wordt na tuurlijk bevorderd door de minder gunstige conjunctuur, die het totale beeld aan de vooravond van het komende verenigd Europa ontsiert. Het is bij dit alles een schrale troost te beseffen, dat de ont wikkelingen in de elf andere EG-landen slechts weinig be ter zijn. Een van de verschil len is, dat de ondernemingen in de grote EG-lidstaten meer ervaring hebben met opera ties op grote markten, terwijl veel banken en industriële concerns in het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk en Duits land een grotere financiële armslag hebben dan hun Ne derlandse concurrenten. Hergroepering Klassieke voorbeelden zijn de fusie van de Amro en ABN Bank en van de Nationale Ne derlanden met de NMB Post bank Groep, die weldra de naam ING Bank zal krijgen. Op het ogenblik doen geruch ten de ronde, dat de Nationale Nederlanden wil proberen de niet al te florissante Bank Brussel Lambert over te ne men. Die geruchten zijn in middels van alle kanten te gengesproken. De omvang van een dergelijke transactie behoeft voor NN overigens geen beletsel te zijn. Een der de (iets kleiner) voorbeeld van een fusie in deze geldwe- reld is het samengaan van AMEV-verzekeringen met de Verenigde Spaarbank (VSB) Groep en de Belgische AG verzekeringen onder de naam Fortis. De laatste Europeani sering wordt gezien bij de Avéro Centraal Beheer Groep (AVCB), die druk bezig is on der de werknaam Eureko een gezamenlijke Europese finan ciële groep op te richten. In de sector der banken en ver zekeringsconcerns wordt dus welbewust gestreefd naar be- drijfsgrootten, die kunnen voldoen aan de explosief toe nemende krediet- en verzeke- ringsconcerns van onderne mingen van 'Europees for maat'. Het Nederlandse bedrijfsleven doet ogenschijnlijk nog niet veel aan schaalvergroting. Wel zijn een flink aantal con cerns uit andere EG-landen betrokken bij pogingen om gezonde en niet gezonde Ne derlandse bedrijven over te nemen. Het resultaat is het bod van de Duitse GEA Groep (warmte- en energie techniek) op de niet al te ge zonde Grasso's Koninklijke Machinefabrieken in Den Bosch. Grasso, sterk in koeltechnie ken, zal 1991 afsluiten met een groot verlies en zal, naar mag worden aangenomen, weer bloeien als werkmaat schappij van een financieel krachtig concern als GEA. KLM En wat gaat er met de KLM gebeuren? Zal deze 'nationale trots' grotendeels worden op geslokt door British Airways? Veel kans, dat zo'n overname na langdurige en zorgvuldige onderhandelingen zal misluk ken lijkt er niet te zijn, omdat de KLM met zijn kleine thuis markt weinig kans heeft te overleven in het commerciële geweld, dat één van de ken merken van het komende Eu ropa zonder grenzen zal zijn. Te begrijpen valt, dat de on derneming aarzelt op een der gelijke manier haar zorgvul dig opgebouwde goede naam geheel of grotendeels in een andere constellatie te zien op gaan. Orenstein und Koppel, de Duitse onderneming, die spoorwagons en grondverzet- machines bouwt, koopt zich langzaam maar zeker in bij Koppelpoort Holding, waarin de Duitsers nu al een belang van circa 50 procent hebben. Merkwaardig facet van deze ontwikkeling is, dat Koppel poort eens Orenstein en Kop pel heette en in de grijze oud heid weinig meer was dan een werkmaatschappij van de Duitse onderneming. Koppel- poort verzet zich verwoed te gen de Duitse penetratie, maar heeft langzamerhand nog maar weinig kans deze overval slagvaardig te pare ren, omdat een steviger be scherming uiteraard niet in het straatje past van de Duitse g-ootaandeelhouder. ok kleinere Nederlandse be drijven zijn soms een willige prooi voor ondernemingen uit andere EG-staten. Bladerend in mijn archief vind ik bij voorbeeld, dat het Franse drankenconcern Pernod-Ri- card in april 1990 de wijnim porteur André Kerstens in Den Bosch overnam. Pernod- Ricard nam voordien -in 1987- de Koninklijke Cooy- mans (van onder meer de Ko- renaer) over. Medialand In medialand heeft de grote Britse institutionele belegger GT Management p.l.c. dit na jaar ruim 10 miljoen gulden gestoken in de Krant op Zon dag en daarmee een belang van 30 procent gekregen in dit nog jonge produkt. De lijst van investeerders in het blad met een oplage die in septem ber de 100.000 naderde, mag er zijn: Joep van den Nieu- wenhuyzen (Begemann, DOCdata), Willem Smit (on der meer Newtron), A.Aal- berts (Aalberts Industries) en Media Investors, die thans een belang van 60 procent in het blad heeft. Hiervoor heb ik slechts enke le voorbeelden van penetra ties van buitenlandse con cerns in Nederland genoemd. Het is overigens een trend, die al langer wordt gezien. „Het buitenland" heeft veel belangen in de voortreffelijk ste Nederlandse concerns. Ik noem als voorbeelden Else vier en Wolters Kluwer, die welbewust in het kader van hun investor relations de plaatsing van aandelen bij vooral buitenlandse institutio nele beleggers als levensver zekeraars en pensioenfondsen bevorderen. Samengevat heb ik het idee, dat het Nederlandse bedrijfs leven net zo min puur Neder lands is als een Duitse, Engel se of Franse auto puur Duits, Engels of Frans is. De bedrij ven en hun produkten wor den steeds internationaler. Dat is een onomkeerbare ont wikkeling. Noteringen van vrijdag 13 december 1991 (tot 16:30 uur) 11860 12000 190.901/11 162507/1 61 40 9/4 44 30 81 445014 90/3.50 90/4.40 90/2.- 902%stockF 90/2.00 90/8.60 89/ 2 00 90/91/3.40 89/90/1.84 78/ 4.40+5%St. 90/150 90/5.27 90/360 90/195 90/240 90/252 90/100 89504/4 64.5022/3 28.4015/4 154.50 10/5 116104/ 118.704/4 84 503' 101 1022/11 673016 37.60 17/6 24 1014 37403,9 25.3016 10.401/3 1507/ 163 60 18/4 129.60 16 65.2019/6 38.7016 89.5011/7 51.0016 86.3015/5 555012 165.1010/5 61.3014/8 65 00 20/11 374011/12 buhrmtetc 12650 12750 129.40 13040 132.10 96.00 9700 96.50 57 00 57.50 104.20 18/4 102.80 2/7 71.00 31/10 53.704/4 175.2013/12 99.70 27/3 46.9023/7 33 104/4 638022/11 44 8016/1 19.7016/1 28.9012/12 26.6016/1 84.30 16/1 51.60 23/1 78.30 16/1 60.102/1 390014/1 141206/2 57.30 57.70 173.60 17440 Noteringen van vrijdag 1 abn-amropf 595 48 80 48 50 gammah5pr 560 12000 12000 geveked92 nkl hokJc 197.00 197 00 norit 22 50 22 40 npmc 50 30 50.30 nutneagb 146 00 146 50 nutrvbc 155 00 1 55 50 nijv-tcate 88 00 88 70 162 00B 184008 paltte 298 80 298 001 pcJymorrr potyrexmc 123 00 123 00 hoek'smach 227.50 22800 sarakreekS 15 40 15 40 scburtema 1595 00 1599 00 31 50 32.50 hunter d pr 2320 23.10 kempenS co 9.20 32.00L 32.00L kiene 806.00 36.00 36 50 unil 7 c pr mend gans 4700 00 4700 OOB moea/a 1152.00 1168 00 moeara opr 150000 153000. moearacop 15000.0 151000 429 00 430 OOB 16350 0 v.trans.hyp. 640 00 640 OOB werden gebruikt voor de ex port, maar ook om de binnen landse concurrentie de baas te kunnen. Soms zag de consu ment in de winkel door de blikken het blik niet meer. Vandaar dat de fabrikanten opvallend grote blikken in de meest vreemde vormen gingen maken. Het vliegtuig van King-pepermunt, de clown van Boons cacao of de locomo tief van Bekkers waar precies één rol beschuit in paste. Cellofaan, plastics en gecoat papier hielpen het blik als hét verpakkingsmateriaal na de Tweede Wereldoorlog snel om zeep. Velen vinden dat jam mer. En terecht, want Haagse Hopjes in een zakje, cacao in een kartonnen doosje, peper munt in een papieren rolletje, dat staat toch eigenlijk niet. Zeker niet na het bewonderen van al die fraaie exemplaren uit het verleden. multihouse mijnbouw c 475.00 48.30 49.00 587.00 585 00 880 880 375.00 375.00 weslersuik 84 00 84 0C 38 kim 21 20 45 merekine 150'* 149'? 564- mobilcorp 63 64'* 24 royal dutch 78% 77% 65% sana Ie io 11 27 sears roeb 33 35 26 texaco 56 56'* 36% unilever nv 96 97 46% utd technol 46 46% 49 westingh el 14% 14% 63 woolworth 25 25 Vaste stemming AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft gis teren de vaste stemming die in de ochtenduren ontstond, ge durende de rest van de dag weten vast te houden. Daar mee bleef Amsterdam in lijn met de beurzen elders. De stemmingsindex sloot met een winst van 1,1 punt op 88,0 na een hoogste notering van 88,2. De koersindex algemeen, waarin de internationale aan delen zwaarder meewegen, sloot met een winst van 2,5 punten op 191,30. De omzet be droeg gisteren 2,2 miljard waarvan ƒ665 miljoen aan aandelen en 1,54 miljard aan obligaties. De internationale waarden la gen goed in de belangstelling. Akzo kon onder invloed van Amerikaanse vraag 1,90 aan trekken op 128,40. Philips re ageerde op belangstelling uit dezelfde hoek met een winst van negen dubbeltjes op ƒ30,30. Er werden in dubbel telling ruim 1,5 miljoen aande len in dit fonds verhandeld. BEURS Unilever, omzet 400.000 stuks, trok nu weer 1,20 aan op 174,80 na de gehele week al goed in de markt te hebben gelegen. Hoogovens en KLM wonnen vier dubbeltjes, ter wijl Koninklijke Olie ƒ2,70 be ter sloot op 143,10 bij een om zet van bijna 700.000 aandelen. Bij de overige hoofdfondsen viel de winst op van Volmac van 2 op ƒ23,40 nadat het software-fonds had bekendge maakt dat de winstdaling dit jaar zal meevallen. Aegon lag sterk in de markt met een winst van 1,90 op f 120 even als Amev met 1,40 op 50,60. DAF was een gulden beter op ƒ23,10 en Elsevier ƒ1,80 op ƒ96,80. ontvangen Bel tussen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21