rinko Keen jevlogen pionier bal en bat rie Haan en Frans van Rooij gedijen goed bij Standard Luik SPORT 19 :id<*2 Souoant ZATERDAG 14 DECEMBER 1991 ijfstgki lanisat Dit oi iedsv; legdw VOETBALLERLEI iel profvoetballers Engeland werkloos tkele n1 PC-m« funci ,1 voelt i com 4 janu. linker inen wi slechte economische toestand van vele Engelse voetbalclubs geleid tot een ingrijpende vermindering van het aantal s dat onder contract staat. Uit een rapport blijkt dat op dit jblik 380 Engelse profvoetballers als werkloze staan inge- even. Onder hen bevinden zich ook enkele vroegere inter- onals. die ondanks het feit dat zij transfervrij zijn geen nieu- lub, zelfs niet in de lagere divisies, hebben kunnen vinden, it tachtig procent van de Engelse voetbalprofs geen ander ep heeft geleerd, zijn velen gedwongen van een sociale uit- j te leven. Zij zijn het slachtoffer geworden van de nu ver arde overdreven grote aantallen profs die de clubs onder ract hebben. Manchester United heeft 42 beroeps voetballers s contract, Arsenal 40, Liverpool 38 en Tottenham Hotspur Eric Cantona. Cantona wil stoppen Eric Cantona heeft aangekondigd te stoppen met profvoetbal. In het duel van zijn club Nimes met St. Etienne gooide Cantona de bal uit ergernis tegen de scheidsrechter. Zonder de rode kaart af te wachten verliet hij het veld. Toen hij afgelo pen week vier wedstrijden schor sing tegen zich hoorde uitspreken, schold hij de leden van de tucht- commissie de huid vol, waarop de straf werd verdubbeld. De 25-jarige Cantona is een van de beste aanvallers in Frankrijk. In twintig interlands scoorde hij twaalf keer. Hij wil de situatie bin nenkort bespreken met voorzitter Mezy van Nimes. Nabestaanden Robert Maxwell eisen geld van Oxford United De nabestaanden van Robert Maxwell trekken zich groten deels terug uit de Engelse tweede divisieclub Oxford United. Oxford United moet bijna 6,5 miljoen gulden aan de familie Maxwell retourneren. Het betreft hier leningen en rentebe talingen. Om het bedrag te kunnen financieren, heeft de club alle spelers van het eerste elftal te koop aangeboden. Kevin Maxwell blijft wel aan als voorzitter. Millwall krijgt nieuw stadion De Engelse voetbalclub Millwall gaat zijn stadion, algemeen bekend als „The Den", verlaten. Het stadion en de andere terreinen, sinds 1910 de thuishaven van de Londense club, is verkocht voor een bedrag van bijna negentien miljoen gul den. Millwall bouwt een nieuw stadion met louter zitplaat sen, dat voor het seizoen 1993-'94 gereed moet zijn. >0391. 1 ïvestigd r m i de >nsolid< den op ftelijke ingswetf' undaire tkering1 ER ALLEBLAS JDWIJK Volgens vetten van de logica is iko Keen morgen één de voornaamste gega- en voor een finale bij de Nederlandse pioenschappen tafel is in de Maaspoort in Bosch. In anderhalf tijd is de 20-jarige dwijker met stip ge en van de dertiende de tweede plaats op lederlandse ranglijst, it seizoen heeft hij als e[itman' gefungeerd tij- i enkele open kampi- chappen. Trinko een bevlogen pio- met bal en bat. ier, hij is gemotiveerd de Nederlandse kampi- happen en hij voelt zich „Maar", zegt Trinko ook, „het is niet zo'n bij- r belangrijk 1 niet rijk van i de h ru titel". icieel gezien is een natio- maxirr titel inderdaad geen lok- het evenement hier te gaat vooralsnog door een strijd om de eer. gaat het Keen ook wel iar als geld aan de orde krijgt hij slechts een En bijdrage van de fandse Sport Federatie, 2517 Konkostenvergoeding van Jelgische club Centre Ma- en dan houdt wel onge- op. Voor het vinden van de hingspartners van niveau 52 83 4 Keen ook geregeld Duitsland, maar voor zijn Jtllich, Düsseldorf irbrücken ontvangt Keen tegemoetkoming van de rlandse bond. „Dat vind mer, omdat ik zie dat er s. Tenminste, dat denk et zou anders kunnen naar ik moet daarover aar eens praten met de Ik wil alleen later niet dat de bond veel voor heeft gedaan", meent die sinds vorig jaar zes illes heeft binnengesleept internationale toer- De gedreven sportman heeft zich (nog) geen plaats toegeëi gend temidden van de groten, die onder meer de met duizen den guldens gedoteerde World All Star toernooien afstropen. De clubs in de Belgische com petitie schermen niet met zul ke lucratieve bedragen. Ook Centre Manage niet. Keen vertrok na de vooriaarscompe- titie dit jaar naar deze Waalse vereniging, omdat hij eens wat anders wilde aan zijn hoofd dan de inmiddels beruchte Avanti-zaak. Voordat Keen bij de Hazerswoudse club zijn op wachting maakte, waren reeds veel van zijn talenten bij de school van het Wageningse Shot ontwikkeld. Hij beleefde er hoogtpunten door onder meer de nationale titel bij de pupillen, aspiranten en junio ren voor zich op te eisen. Toch voelde Keen zich altijd een beetje ondergewaardeerd. Avanti was anderhalf jaar ge leden die mening kennelijk niet toegedaan. Het bestuur wilde een topclub op poten zetten met Keen, Casper Mol, de Roemeen Vasile Florea, Merijn de Bruin en Hagenaar Michel de Boer en trok tévens twee als kundig te boek staan de oefenmeesters aan, Niels Albers en Carel Deken. Een aparte stichting zou garant staan voor de betalingen, maar de inmiddels vertrokken spe lers wachten nog steeds op hun geld omdat er gedurende het gehele seizoen geen spon sor gevonden kon worden. „De zaak is nog in handen van een advocaat", meldt Keen ge laten. Voor hem is Avanti een gepasseerd station. „Het heeft me al zoveel tijd gekost. Ik wil er eigenlijk niet meer aan den- Spuugzat Keen, spuugzat van alle peri kelen rondom die affaire, koos voor België. Daar heeft hij tot dusverre geen spijt van. „In Nederland kwam je ook vaak dezelfde mensen, tegen. Boven dien zie je elkaar meer als col lega's. Als concurrenten ook eigenlijk. In België zijn tafel tennissers meer vrienden van elkaar", vertelt Keen die ove rigens de zestien partijen du rende competitiewedstrijden te veel van het goede vindt. Keen speelt bij Centre Manage samen met Frederic Sonnet, Mare Closet en met Philippe Saive, broertje van nationale held en de internationaal meer succesvolle Jean Michel. Deze formatie bezet de tweede plaats in de competitie, achter Charleroi. „Het niveau is wis selend", vindt Keen die tot nog toe vier partijen heeft ver- Sterkte en zwakte zijn in dit verband twee grootheden die veelvuldig Keens' spel typeer den, hoewel hij zijn zwakke periodes tijdens een partij steeds meer wegcijfert. Inner lijke chaos was de reden, dat hij ineens naar elders afdwaal de. Of hij was geïrriteerd door externe factoren. „Ik erger me nog wel eens aan bepaalde za ken, die slecht zijn geregeld. Vooral in het verleden vond ik het vervelend, dat ik met verschillende dingen duidelijk moeite had tijdens een toer nooi bijvoorbeeld. Het gebeurt me soms nog. Onlangs speelde ik tijdens een training een wedstrijdje, kwamen er zes kleine kinderen binnenlopen. Ik maakte meteen zes fouten. Dat kun je je eigenlijk niet permitteren". Beste Twee maanden geleden werd een groot beroep gedaan op de lichamelijke en geestelijke ge steldheid van Keen tijdens de open Poolse kampioenschap pen in Czestochova. „M'n bes te toernooi tot dusverre, ter wijl echt alles tegen zat. 's Nachts om twee uur naar bed en drie uur later er weer uit. Als je zo moe bent, rust er an dere druk op je. Ik heb in Po len werkelijk alles gegeven", aldus Keen die in het enkel spel de ene na de andere speler van enige naam uit het toernooi kegelde. Na winst op de Chinees Huang, de Tsjech Korbel, de Fransman Momme- sin en de Rus Andrei Mazu- nov, stuitte hij uiteindelijk op het toonbeeld van vechtlust, Jean-Michel Saive. Een maand daarvoor beschikte Keen over een langere adem tegen Saive tijdens de inter land België-Nederland in de Superliga. Pal naast het An- derlecht-stadion in Brussel was de snaar bij Keen bij de stand van 13-13 in de derde en beslissende game gebroken. Alle kracht en souplesse dre ven in één klap uit zijn li chaam waardoor Saive snel de punten bijeen grabbelde. „Als je eenmaal in een negatieve spiraal zit, dan kom je er moei lijk uit", weet Keen uit erva ring. Kort voor de open Poolse kampioenschappen waren in het Superliga-duel met Duits land betere mogeljkheden op een overwinning. Tegen de nummer één van Duitsland en negen van de wereld Jorg Rosskopf won Keen de eerste game met 21-14, leidde in de tweede partij met 17-13 om toch nog met 22-20 te verlie zen. Waarna de koek in de derde game helemaal op was. Desondanks heeft Keen bewe zen, dat hij 'eraan komt'. De successen in Polen waren geen eendagsvliegen, want onlangs won hij met teamgenoot Son net het dubbelspel bij de open Zweedse en tikte hij in de lan- denwedstrijden de Zweed Erik Lindh, de top 12-winnaar van dit jaar, van de tafel. Lindh, Rosskopf, Appelgren, Gatien, Danny Heister, Trinko Keen, het legertje linkshandigen neemt toe. Keen heeft niet dat risocovolle van Lindh, niet dat explosieve van Rosskopf en ook niet dat beheerste en te vens gedecideerde van Appel gren. Trinko Keen is Trinko Keen. Allround, een jongen met een krachtige en snelle spin, met een redelijke service, die ook een ferme backhand topspin durft te spelen. „M'n service-ontvangst kan nog wat beter", zegt hij. „Daar train ik nu meer op. Ik denk ook aan het indraaien bij backhand spin en ik probeer steeds goed voor de bal te staan. Ik moet mijn spel kunnen spelen. Daarom train ik ook in België en Duitsland, het is een hoger niveau. Ik werk ook op korte termijn. Op de lange afstand is alles nog mistig". Rijper Mentaal gesproken is Keen rij per geworden. In zijn privé-le- ven draagt hij niet meer die beslommeringen met zich mee, die onbewust van invloed wa ren tijdens zijn sportbeoefe ning. Zijn studie bedrijfswis- kunde/informatica aan de Vrije Universiteit in Amster dam kwam in zijn Avanti-tijd in het gedrang. Thans studeert hij wiskunde aan de open uni versiteit en kan hij leren wan neer het hem uitkomt. In zijn meer geordende le venstijl tracht Keen de weg naar de top te bereiken, maar die weg is lang voor de speler, die op de Europese ranglijst de zestigste plaats inneemt en twintig tot dertig uur per week traint. Vader Bertus heeft hem altijd een visie voorgehouden die was gestoeld op zelfstandigheid. „Mijn va der zei: je moet zelf weten wat je wilt. Maar als je iets wilt be reiken, dan moet je er volledig achter staan en daar zelf alles aan doen". Keen staat meer op eigen benen, maar hij wil op z'n tijd ook een steuntje in de rug en belt soms zijn voormali ge trainer van Avanti Carel Deken op. „Ik praat graag met hem en laat me ook graag door hem coachen. Ook bij deze Ne derlandse kampioenschappen begeleidt hij me weer". Deken trad ook als coach op vorig jaar tijdens het nationale evenement in Den Bosch. Toen stond Keen in de finale tegenover Paul Haldan en ver loor in de vijfde game met 21- 19. Zijn eerste hindernis is Ge rard Bakker jr., telg uit de be kende tafeltennisfamilie en af komstig van Avanti. Die club is een zwarte bladzijde uit het tafeltennisboek van Keen. Hij is er veeleer bij gebaat de bete kenis van die clubnaam letter lijk te nem Rooie vrouwen, rode ballen, rode konen door FRANK WERKMAN Zoals u al vele malen eerder op deze plaats hebt kunnen vernemen ben ik niet zo'n liefhebber van die spelletjesregen die onophoudelijk en vanuit steeds dreigender zwarte zwerken op ons neerdaalt via de huisbuis. Sterker, ik kan slechts met de grootste moeite de neiging bedwingen de inhoud van mijn maag buiten de slokdarm te houden als ik ze via een electronische speurtocht langs de vele uitzendgemachtigden weer zie opdraven: Ton Brandhouter, Frans Treurmarsmeijer en noem al die schreeuwerds maar op. Ook Nederlands drama kan ik niet zo goed zetten. De dictie van bijvoorbeeld de rolspelers (acteurs kun je ze toch nauwelijks noemen) in 'Goede tijden, slechte tijden' roept bij mij een fysieke reactie op, die bijna niet onder woorden is te brengen. In elk geval komen de spieren in mijn tenen, maag, gezicht, traanklieren en op de rug heftig in beweging als ik zelfs de eerste maten van die begin tune hoor opklinken. Spelletjes en soap-drama van Nederlandse bodem hebben op mij dus het effect van de Coupé-polder bij Alphen aan den Rijn. Met dien verstande dat de beruchte Simon Kemp voor zijn wandaden kon worden aangeklaagd, maar de vervuilers vanuit Hilversum en Aalsmeer zich geen moment zorgen behoeven te maken over verantwoording van hun milieu-vervuilende activiteiten. Bij mijn rondgang langs de netten stuit ik ook nog wel eens noodgedwongen op sportieve strapatsen. Waarbij het doorgaans nog wel enige doorgrondingsdrift vereist om te bepalen of de betrokken beelden enige actualiteit vertegenwoordigen of uit blik zijn. Doorgaans zijn het oude opnamen van evenementen die soms al weken oud zijn. Immers, onderhavige omroepen moeten ook hun zendtijd vullen en als het maar beweegt is het al gauw goed. Naarmate het materiaal ouder is zijn de kosten voor het op de antenne of op de kabel zetten lager, dus dat is mooi meegenomen. Net als bij films uit de oude doos, die tegenwoordig ook voor een habbekrats op de buis worden gekwakt. Oók vaak vervuiling, daar niet van. Hoe vaak wordt een film niet herhaald? Voor mensen met een korte memorie voor wat dit soort verstrooiing betreft niet zo'n probleem. Iemand met een wat beter geheugen ook een kwelling. Van huisbuis tot kwelbuis derhalve. Eerder deze week stuitte ik op een stukje sport bij één van de daarvoor vrijgemaakte zenders, waarvan echt mijn broek afzakte. Vanuit (ik meen) Hamburg werden ingeblikte opnamen doorgestraald van nota bene een gemengd dubbel bij een snooker-toernooi. Ik ben weliswaar voorstander van emancipatie, maar je moet het ook weer niet té gek maken. Gemengd optreden bij tennis, tafeltennis, badminton, korfbal, dat is allemaal gemeengoed geworden. Kijkt niemand meer van óp; ten hoogste op néér, maar dat is weer een ander thema. Het is gewoon gezellig en dat moet het maar blijven ook. De een of andere snoodaard moet echter niet op de heilloze gedachte komen uitwassen op dit vlak ook nog eens aan de openbaarheid prijs te geven. Andere gemengde activiteiten worden toch in het algemeen óók niet open en bloot op het scherm gesmeten? Terug naar dat snooker. Of zich kan ik die activiteit ook al niet zo erg goed waarderen. Het duurt me te lang en dat terugleggen van al die ballen met een andere dan rode kleur tijdens het spel vind ik ook een hoogst frustrerende bezigheid. Heb je eindelijk zo'n kogel in een zakje gedeponeerd of komt er een wit gehandschoende hand om het ding weer op z'n oorspronkelijke positie te leggen. Als de toppers aan de gang zijn is het allemaal nog wel te verteren. Gaat het tenminste een beetje rap. Zet er echter niet een paar vrouwen bij of het is hommeles. Ze stoten meteen een stuk minder zuiver, terwijl het toch een bezigheid is die ze in de eindeloze uren tussen dekbedden luchten en piepers jassen probleemloos onder de knie zouden moeten kunnen krijgen. Misschien dat rooie vrouwen hun 'exposure' op de televisie toejuichen, er zijn immers eindelijk leden van het zwakke geslacht binnengedrongen in deze mannenwereld. Maar vaart en vaardigheid ontbreken zodanig dat al die positieve effecten volledig raken ondergesneeuwd. En er slechts meewarigheid resteert over het gebrek aan bekwaamheid, dat bijna de lachlust oproept. Dezelfde reactie die de quizmasters en spelletjesleiders proberen op te roepen. Maar die doen dat dan tenminste nog bewust. Hetgeen in feite nog erger is. Rode konen derhalve. De afgelopen ja- was het wat stil om en het trainingscentrum Sart Tilman van de ische voetbalclub dard Luik. Maar se- de komst van Arie Stephane Demol en i van Rooij schitteren roodwitte kleuren fel in het grauwe se landschap. ard kent dit lende bloei. De formatie laan bezet met 23 punten duels de tweede plaats KV Mechelen en Club e, twee punten achter >er Anderlecht. De pres- van Standard mogen ze- >ok op het conto worden reven van Frans van een aanloopperiode geworden wat de bedoe- vas van zijn transfer naar Ub uit Luik: de generaal t veld. Over het grootste ssingsprobleem zegt Van „Toen ik hier kwam Standard op een ploeg, »g nooit had gehoord van ictie van een pure spel ler. Er werd constant &nge, heel lange voorzet- ewerkt, er zou wel ie- aehter nahollen. In een 'ijk systeem pas ik van- 'rekend bijzonder slecht, het type speler dat veel ballen in de voeten moet krij gen om op die manier mijn ideeën uit te zetten. De eerste twee, drie wedstrijden liep ik bij voor spek Mogelijkheden De stijgende lijn wordt echter goed doorgetrokken. Wat is het einde van de curve? „Men heeft hier vlug de neiging om in euforische termen te gaan denken", zegt Van Rooij. „Drie of vier opeenvolgende wed strijden een goed resultaat en men komt tot de conclusie dat het gebeurd is. De weg naar de top is veel langer en veel hob beliger dan doorgaans wordt vermoed. Ook in mijn Ant werpse jaren heb ik dat ver schijnsel meegemaakt. Nu moet ik er wel aan toevoegen dat de ambitie hier op een gro tere financiële onderbouw kan stoelen dan bij Antwerp. De mogelijkheden zijn groter, er wordt overigens reeds een vijftal jaar geïnvesteerd in een terugkeer naar de top. Ik voorspel toch een nog sterkere tweede competitieronde, wan neer de automatismen nog meer blindelings kunnen uit gevoerd worden". Van Rooij begint ook de moge lijkheden van de spelers te kennen. Ik kan meer en meer vaste lijnen uitzetten, het publiek heeft mij aanvaard en enkele neveneffecten begi Frans van Rooy. tig procent geregeld is en de grote drempel van de Franse taal. Op het veld zelf is dat ei- opgelost te raken", zegt genlijk nooit zo'n groot pro- hij. „Daarmee bedoel ik mijn bleem geweest. Voetbaltaal huisvesting die r r negen- internationaal en profspelers gelegen begrijpen elkaar wel. Maar er was vooral de omgeving, die daardoor vaak gesloten over kwam. Ik kon ook voor de op lossing kiezen in het dichterbij FOTO: DIJKSTRA Tongeren te wonen, maar dat leek me niet zo geschikt. Ik dacht bij mezelf, je tekent een contract voor drie jaar, je moet i alle opzichten zo dicht Nederlandstalig mogelijk bij de club leven. En daartoe behoort een andere taal. Maar met Arie Haan, Dirk Rosez, Patrick Asselman en Thierry Pister heb ik vol doende gelegenheid om de ei gen taal te spreken". Aan Oranje wenst Van Rooij niet veel woorden vuil te ma ken. Ik heb daarover vijf ^olle jaren mijn mening ge zegd, ik geef daarop dus geen commentaar meer. Onthoud dit: ik loop daarover niet ge- frusteerd rond, maar zal niet weigeren wanneer ik de kans krijg. Let op hét begrip 'wan- Tweede leven Is Van Rooij een nieuweling bij Standard, trainer Arie Haan is er zijn tweede leven begonnen. Na Ajax en Ander lecht trok Haan in '80 als voet baller naar Standard. Het wer den zijn laatste drie grote jaren als voetballer. PSV en Seiko Hong-Kong, beide over één en hetzelfde jaar gespreid, bete kenden het einde. In de zomer van vorig jaar arriveerde Haan opnieuw bij Sclessin. Di- glomatiek vertelt hij over het tandard van nu. „Niets is perfect", zegt Haan. „Ik houd niet van vergelijkin gen, want dan moet je het uit eindelijk over goed en slecht hebben en dat kan misverstan den scheppen. Standard is een club met een eigen stijl, hoe dan ook. Op zoek naar de uit straling van weleer". Het afge lopen decennium was niet be paald het meest florissante uit de geschiedenis van de club. Het vertrek van de overigens niet veroordeelde speler, Arie Haan, naar PSV, was het rechtstreeks gevolg van de be kende omkoopaffaire met Wa terschei, de laatste speeldag van het seizoen '8l-'82. Die fraude heeft uiteindèlijk geleid tot de levenslange schorsing van de grote man met de klei ne naam, Petit. Het heeft een tijd geduurd eer de nieuwe structuur, met Du- chene als roerganger, sportie ve successen kon voorleggen. Na de veroordeling van Stan dard in '84, werd het kampi oenschap geen enkele keer meer gewonnen. Europees voetbal viel nog slechts in '86 te beleven, toen Standard in de tweede ronde voor de UEFA-beker door Tirol werd uitgeschakeld. Momenteel is Standard, voor het eerst in tien jaar tijd, bij machte zich in het titelgevecht te mengen. Arie Haan: „We zijn op de goede weg om de vroegere positie van de club weer in te nemen. Veertien dagen van te voren waren de toegewezen tickets voor het duel met Anderlecht uitver kocht. Dat zegt genoeg. Ik ver klap natuurlijk geen geheimen als ik zeg dat Anderlecht in dit land altijd een stap voor is. Op alle gebieden. Aankoop van spelers, uitbouw van het sta dion. Maar hier ook komt een tribune. En sportief niet te overhaast te werk moet worden gegaan. „Europees voetbal heeft voorrang, wat impliceert dat we minimaal op de vierde plaats moeten eindi gen", stelt hij. „Wie het voet bal volgt weet dat aan elke re kenkundige reeks een einde komt en in de kortste keren een andere, tegengestelde serie kan volgen. De buitenwereld heeft er helemaal geen weet van hoe de situatie hier ter plekke was. Het begin was heel moeilijk, om de eenvoudi ge reden dat Standard als ploeg niet meer bestond. Er liep hier wel een aantal spelers rond maar er was geen collec tief". Die is er nu wel, niet in de laatste plaats door het belang rijke werk van Van Rooij. „Frans heeft het in het begin niet makkelijk gehad", oor deelt Haan. „Hij kwam in een andere omgeving terecht, waar een andere taal gespro ken wordt. Privé veranderde er ook wel wat en bovendien moest hij weer hard trainen, wat hij volgens mij niet meer gewend was. Hij heeft het in het begin ook een beetje moei lijk gehad met de taakverde ling binnen de ploeg. Iedereen zocht een beetje naar zijn ter ritorium. Nu weet iedereen waaraan zich te houden. Nu rendeert Frans pas echt. En als het al eens tegenzit dan staan er altijd anderen klaar, hoewel ik toegeef dat we met een Van Rooii in een mindere dag aanvallend zwakker staan".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19