4e» Accountants en notarissen boos om bezoedeling goede naam Indonesië denkt dat het in Oost-Timor zijn gang kan gaan" Htf Ü0ENE BINNENLAND BUITENLAND Patiënt beoordeelt huisarts positief UIT DE WEEKBLADEN CcidaeSouocwit DONDERDAG 12 DECEMBER 1991 Katten in Beesel niet aan de lijn BEESEL De katten in het Lim burgse Beesel kunnen buitenshuis blijven gaan en staan waar ze willen. Maar ze mogen geen hinder opleve ren voor de buurt. Burgemeester en wethouders van het dorp zijn ge zwicht voor de kritiek op hun voor stel aan de raad om in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) een aanlijngebod voor katten op te ne men. Op de agenda voor de raadsver gadering van de volgende week maandag blijven wel de voorstellen staan om katten te voorzien van een merkteken, alsook om bezitters van katten die hinder opleveren voor an deren, te beboeten. Gaat de raad ak koord met de voorstellen, dan krijgt de APV een speciale kattenparagraaf. Pleidooi voor zware sancties bij visfraude DEN HAAG De illegale visvangst is zo lu cratief dat alleen zware financiële sancties nog enig effect hebben. Daarom moet de handhaving van de visserijregelgeving op be stuurlijk niveau (gemeenten, provincies, wa terschappen) worden geregeld. Deze besturen zouden met afschrikwekkende administratie ve boetes, dwangsommen en waarborgsom men moeten kunnen werken. Dit blijkt uit het gisteren aan de Tweede Kamer aangebo den rapport Bestuurlijke handhaving van Visserijregelgeving. Door de wanverhouding tussen de vangstcapaciteit en de toegestane vangstquota, en de aanzienlijke sommen die met illegale visserij kunnen worden ver diend, blijft het aanlokkelijk om te overtre den zolang de opgelegde sancties niet eens het daadwerkelijk economisch verkregen voordeel afromen, aldus het rappport. Lijsttrekker kiezen via referendum DEN HAAG Het bestuur van Groen Links wil het mogelijk maken dat de lijsttrekker bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer door alle par tijleden door middel van een referen dum wordt aangewezen. Een voorstel daartoe wordt voorgelegd aan het partijcongres, dat morgen en over morgen in Amsterdam wordt gehou den. Voor de geldigheid van de uit slag is het nodig dat minimaal de helft van het aantal leden van Groen Links aan het referendum meedoet. Bovendien moet de lijstrekker mini maal eenderde van het aantal uitge brachte stemmen op zich verenigd hebben. Is aan beide voorwaarden niet voldaan dan wordt de lijstrekker door het congres aangewezen. „Griepepidemie in aantocht" UTRECHT Het Nationaal In fluenza Centrum in Rotterdam voorziet binnenkort een griepepide mie. Het centrum maakt dat op uit het feit dat het aantal gevallen van influenza deze week hoger ligt dan normaal is voor de tijd van het jaar. Iedereen die een verhoogd risico loopt en nog geen griepprik heeft gehad, moet zich alsnog laten vacci neren, adviseert het centrum. Men sen die een verhoogd risico lopen op vervelende infecties door griep zijn bijvoorbeeld mensen met hart- en vaatziekten, aandoeningen aan de luchtwegen, diabetes mellitus en nierklachten. Ook 65-plussers kun nen zich beter laten inenten, zegt het centrum. OV-jaarkaart drukt aantal verkeersdoden LEEUWARDEN - De OV- jaarkaart voor studenten lijkt te helpen bij het terugdringen van het aantal verkeersslacht offers. Minister Maij van ver keer zei gisteren in Leeuwar den bij de uitreiking van de aanmoedigingsprijzen voor verkeersveiligheid. Dit jaar zijn er 10 tot 15 procent min der verkeersdoden gevallen dan in 1990. Friesland steekt wat betreft het aantal ver keersdoden ongunstig af bij de rest van Nederland. Het per centage daalde met slechts 8 procent. FRAUDE WIR-PREMIES WEKT WOEDE EN VERBAZING Fusie AMERSFOORT Ac- countants en notarissen in Nederland vinden dat hun goede naam bezoedeld wordt. Accountants kun nen technisch nauwelijks of geen rol hebben ge speeld in de grootscheepse fraude met WIR-premies en notarissen knoeien niet met dagtekeningen. Dat zeggen de Nederlandse Orde van Accountants- en Administratieconsulenten (NOvAA) en het Konink lijk Notarieel Broeder schap na beschuldigingen vanuit Den Haag. Voorzitter B. Jansen van de NOvAA is verontwaardigd, maar vooral verbaasd. Ac countants kunnen niet hebben geknoeid met de aanvraag van WIR-premies, want accoun tants tekenen helemaal niets. Dat doen bedrijven en notaris sen. „Accountants adviseren en controleren alleen". Notarissen en accountants zijn in opspraak geraakt nadat het ministerie van financieën deze week bekend maakte dat een groot aantal bedrijven heeft geknoeid met de WIR (Wet Investerings Regeling). Het ministerie onderzocht 5500 be- drijv en ontdekte dat tien tallen ondernemingen de be lasting hebben opgelicht voor in totaal 270 miljoen gulden. Dat is ongeveer vier procent van de in totaal 6,5 miljard die in het inmiddels beruchte 'WIR-weekend' aan investe ringen werd geboekt. Jansen over het weekend van 27 fe bruari 1988: „Paniekerig. Van uit het ministerie was uitge lekt dat de WIR zou worden afgeschaft. Lubbers suste de zaak vrijdagavond op televisie, maar het gerucht zong al rond. Als accountants hebben wij toen onze cliënten geadviseerd dit weekeinde lopende zaken af te ronden en een overeen komst te sluiten zodat ze in ie der geval nog in aanmerking konden komen voor een in vesteringspremie". Spijtoptanten Honderden ondernemers slo ten dat weekeinde een over eenkomst af om de 12,5 pro cent korting in de wacht te slepen. Omdat de Inspectie Registratie en Succesie in het weekend gesloten is, klopten talloze ondernemers op zater dag en zondag bij notarissen aan om zeker te zijn van de rechtsgeldigheid van de geslo ten overeenkomst. Wie de ge ruchten over afschaffing niet had geloofd, had maandag spijt als haren op het hoofd. Een aantal ondernemers zelfs zó veel, dat ze alsnog een over eenkomst sloten met daarop een valse datum. Volgens het ministerie hebben notarissen en accountants welbewust meegewerkt aan deze fraude en moeten zij worden ver volgd door hun eigen tuchtcol leges. D66 vindt dat de ambts dragers evenals de bedrijven, strafrechterlijk moeten wor den vervolgd. „Vervolgd voor wat?", vraagt Jansen zich af. „Wij tekenen of dateren niets". Maar accountants beho ren de boekhouding van een bedrijf wel te controleren. Zij zijn het die aan het eind van het jaar de aanvragen voor WIR-premies indienen. „Maar bij een controle kunnen we toch niet zien of iets verkeerd gedateerd is?" Als adviseur en controleur zou een accountant wel fraude kunnen vermoe den. „Op grond van zijn be- roepsregels zal een accountant fraude nooit afdekken. Hij handelt dan verkeerd en ris keert vervolging door het tuchtcollege", aldus Jansen. De overheid vindt dat accoun tants fraude zouden moeten melden bij de fiscus. Maar dat gaat de NOvAA een stap te ver. Ze zijn niet van plan 'poli- tie-agentje' te spelen in een be drijf, waar ze tegelijkertijd vertrouwensman zijn. Maar juist die vertrouwensband, de verhouding accountant-cliënt vindt de overheid een beetje eng. De onderhandelingen over de meldingsplicht lopen nog steeds, maar de accoun tants zijn niet van plan een strobreed toe te geven. „Frau de-opsporing is geen taak voor ons, daar zijn andere instanties voor". Hangen Ook het Koninklijke Notarieel Broederschap is verbaasd over de beschuldigingen. „Ik kan me niet voorstellen dat nota rissen meewerken aan een valse dagtekening. Het date ren van stukken is juist de kern van hun beroepsuitoefe ning. Ik kan me niet herinne ren dat ooit eerder een notaris is betrapt op antedatering", al dus bestuurslid Anema. Het Broederschap vermoedt dat de antedatering een aangelegen heid is geweest van bedrijven onderling. Notarissen die toch over de schreef zijn gegaan, zullen volgens het Broeder schap onherroepelijk „han gen". „Ze zullen voor de tucht rechter worden gesleept en in het ernstigste geval uit hun ambt worden ontzet". LEIDEN De internationa le gemeenschap is mede-ver antwoordelijk voor de huidi ge onrust in Oost-Timor. Door de lakse houding van de EG en de Verenigde Na ties hebben de Indonesiërs steeds sterker het idee gekre gen dat ze in Oost-Timor on gestraft hun gang kunnen Dit zei de Amsterdamse jurist prof. dr. P. de Waart gisteren tijdens een symposium in Lei den over de mensenrechten in de voormalige Portugese kolo nie. „De Europese Gemeenschap heeft zich nimmer daadwerke lijk tegen het schenden van de mensenrechten in Oost-Timor uitgesproken en er is in de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties nooit een duidelijke meerderheid ge weest die de annexatie van Oost-Timor door Indonesië daadwerkelijk aan de kaak heeft willen stellen". De Waart pleitte daarom voor een actievere rol van de Vere nigde Naties op het gebied van de mensenrechten. „De inter nationale gemeenschap zou vaste criteria moeten aanleg gen voor landen die naar zelf beschikking streven en de lan den van de Europese Gemeen schap zouden hun ontwikke lingshulp aan Indonesië strik ter moeten koppelen aan de mensenrechtensituatie in dat land", zo meent De Waart. Deze criteria zijn niet alleen van belang voor een gebied als Oost-Timor, ook de naar auto nomie strevende regio's in Joegoslavië en de Sovjetunie zouden er hun voordeel mee kunnen doen. Volgens de vorig jaar naar Portugal uitgeweken Oostti- moreze voetballer Ribeiro ma ken de Indonesische militairen zich al jarenlang schuldig aan een hardhandige repressie van de Oosttimoreze bevolking, omdat deze weigert zich de In donesische taal en cultuur ei gen te maken. De Australische journalist Russel Anderson - die het bloedbad van 12 november on der de Oosttimorezen als oog getuige heeft meegemaakt - zei gisteren op het symposium te vermoeden dat de actie van de Indonesische militairen van te voren was gepland. Het was geen reactie van een in paniek geraakte Indonesische leger eenheid op kwaadwillende de monstranten, zo meent Russel. „De demonstranten zijn moed willig in de val gelokt. De In donesische militairen lieten de demonstranten eerst rustig een mars van drie kilometer door de straten van de Oosttimoreze hoofdstad Dili maken en open den pas het vuur op de met anti-Indonesische leuzen zwaaiende Oosttimorezen toen deze zich óp en vóór de be graafplaats van Dili hadden begeven, van waar ze nauwe lijks weg konden vluchten". Schout bij nacht SUSKEENWISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Idoor KARIN SWIERS (c) Standaard Ultgeverij/Wavery Productions AMSTERDAM De beken de klacht dat huisartsen t.e weinig tijd en alleen maar medische aandacht voor hun patiënten hebben, blijkt niet te kloppen. Huisartsen slagen er goed in vast te stellen waarvoor patiënten naar het spreekuur komen. De reden van het bezoek wordt - tot grote tevredenheid van de patiënt - voor 87 procent achterhaald. Dat blijkt uit een onderzoek van Inge Hofmans die van middag promoveerde aan de Universiteit van Amsterdam op het proefschrift 'Op het spreekuur, oordelen van pa tiënten over huisartsconsul ten'. Beroepsopleidingen voor huis artsen besteden veel aandacht aan de opvatting dat wat de patiënt aangeeft, meestal niet de werkelijke reden is van het bezoek. En dat daarom moet worden doorgevraagd naar psychische of sociale proble men. Deze opvatting blijkt in de praktijk niet helemaal juist, ontdekte Hofmans. Voor haar onderzoek benaderde ze tien huisartsen en tweehonderd pa tiënten. Ze maakte video-op namen van tweehonderd con sulten en vroeg de patiënten na afloop van het consult een beoordeling over de arts. De arts turfde op een lijst wat de redenen waren van het be zoek. Hoewel de duur van de con sulten varieerde van twee tot 32 minuten reageerden de pa- tiénten overwegend positief. Iedereen was het erover eens dat de tijd die werd uitgetrok ken voor het bezoek 'precies goed' was. De bezoeken duur den langer als er meer klach ten waren. Problemen van psychische of sociale aard na men de meeste tijd in beslag. Huisartsen en patiënten ble ken ongeveer even vaak het initiatief te nemen tot beëindi ging van het consult. Daarmee gaat de opvatting dat artsen vrijwel alle initiatieven tijdens het consult nemen op de hel- ling. Het oordeel van de patiënten werd in positieve zin bijgesteld als de arts alle pijntjes en kwaaltjes die tot het bezoek hadden geleid ontdekte. Art sen die klachten van psychi sche of sociale aard vermoed den en daar zonder dat de pa tiënt er om vroeg vragen over stelden, moesten dat met een negatief oordeel bekopen. Ook over de reden van het bezoek was de patiënt het dan meestal niet eens met de huisarts. An dere factoren die leidden tot een negatievere beoordeling waren veel 'hummen', veel sa menvatten of herhalen en te veel aandacht voor psychosoci ale achtergronden. Lu Minnaressen van Nederland, verenigt u! Idoor KARIN VERAART jen lat vo lp ee: ïen, l Zonder minnares geen hoeksteen in deze sa menleving. Zonder deze derde die de spanning in het leven van de echtge noot houdt, zouden er veel meer huwelijken stranden. Zou het? Over (Europese) normen en waarden, de ethiek van het genenpaspoort en de verfroller. H1>DETIJD Onlangs verscheen zijn boek 'Rondom het dierenpark, ab- dijjournaal'. Zoals hij zelf zegt 'het dagboekverslag van een kloosterintrede die niet doorging'. Michel van Nieuwstad (49) zoekt al van af zijn jeugd naar het verlo ren paradijs. In de jaren zes tig behoorde hij tot de avantgarde van de Nijmeeg se universiteit die, via lite raire en politieke activitei ten, het ingeslapen katholie ke studentendom nieuw on confessioneel en onconven tioneel leven in moest bla zen. Hij belandde in een die pe crisis en voordat 'ie 't wist zat hij in het klooster. Maar de overgave bleef uit en de kuisheid bleek ook geen eenvoudige opgave. Het vindt allemaal zijn weerslag in 'Rondom het dierenpark', „een poging nog één keer in het paradijs door te dringen". Pas nog verdiepte het Chris- telijk-Sociaal Congres zich in de nasleep van de ontzui ling; in de hoek van de so ciologie vat de opvatting post dat geld de religie van deze tijd is en premier Lub bers noemde Nederland al eens een land van 'normloos consumentisme'. Normver vaging is een populair on derwerp en niet alleen in het buurtcafé. HP/De Tijd geeft een schets van eigen tijdse zeden. We moeten onze plichten kennen: ethisch consumeren, onze gezondheid cultiveren, de wetenschap beteugelen, onze lusten bedwingen en vooral sober leven. Hoezo normen in verval? En wat doen we in dit licht nu weer met het nieuwe boek van Maijo van Soest over de regels van het overspel? Het moderne Europa zelf kan er anders ook wat van, ruziën. Het overleg begin deze week aan de brede Maas leverde een ware poli tieke thriller op. Het begint allemaal met zwarte maan dag, 30 september, als Hans van de Broek het Neder landse voorstel voor een Eu ropese Politieke Unie (EPU) presenteert. „We zijn afge gaan als een gieter", geeft de minister van buitenlandse zaken later toe. Voor velen klinkt dit nog als een under statement. Verschillende aanwezigen vertellen hoe ze voor het eerst in de geschie denis de leden van de Euro pese ministerraad zagen tie ren, vloeken en zuchten. Vanaf die dag zet Lubbers buitenlandse zaken onder curatele. Een reconstructie van de Nederlandse kron kelweg naar de top. Elsevier laat een Europarle mentariër aan het woord. Liberaal Gijs de Vries ziet een verenigd Europa niet primair als ideaal, eerder als instrument om problemen op te lossen als deze zich aandienen. „Maastricht is een bijdrage daartoe, een station op de reis naar een onbekende bestemming". Voorts staat het blad stil bij het overlijden van de Sovjet unie en - in het omslagarti kel - de geboorte van het genetisch tijdperk. Geneti- let Eu i\veed> lleen •erdro leen v lederl nent. leer p D6( Verpakkingshoogleraar Kooijman raadt iedereen aan zoveel mogelijk samen te gaan wonen. Nestjes bou wen met je partner, je min nares of desnoods maar weer terug naar je moeder, maar. de alleen-woontrend en de daarmee samenhangende groeiende stroom verpak kingsafval is slecht voor het milieu. De milieubeweging is overigens niet erg gechar meerd van de Wageningse hoogleraar, die het wat over dreven vindt dat het herge bruik van afval tot een soort geloof is verheven. „In Duitsland moet de consu ment binnenkort alle ver pakkingen terugbrengen naar de winkel. Ik zie het al voor me. Druipende yog- hurtpakken en scherpe blik ken in een beschimmeld tas je. Wij schijnen ook die kant op te moeten". Kooijman ge looft er niet in. In huize Gerets wordt sport tot religie gebombardeerd. Eric Gerets (37) is de oudste speler in de Nederlandse voetbalcompetitie en rugge- graat van PSV. Zijn vrouw loopt halve marathons, zijn kinderen voetballen en tur nen. Van zekerheid krijgt hij kippevel, hij houdt van de stilte van de kerk. In voet balkringen is er namelijk zelden tijd voor diepgang moet de lezer weten. Dus nu een diepte-interview. Er is eigenlijk alleen nog maar Boris Nikolajevitsj Jeltsin, de president, de pre mier en God mag weten wat nog meer. Een soort dictator. Kortom, het is geen bordeel meer, het is brand in het bordeel. Nadert de totale ca tastrofe in de Sovjetunie? VN laat vijftien journalisten van verschillende Russische bladen aan het woord. Over mist en de geur van ontbin ding. Het besef dat de toestand in Joegoslavië evenmin een frisse zaak is, begint einde lijk ook tot Nederland door te dringen, zo constateert Oost-Europa deskundige Martin van den Heuvel. Een tijd lang keken wij met ge fronste wenkbrauwen naar het Balkan-conflict als iets dat niet bij het moderne Eu ropa hoorde. Menigeen pro beert nu de wortels van de ruzie bloot te leggen. Van den Heuvel constateert dat het allemaal tussen de oren van de Serviërs zit. sche ziekte. Er zijn naar schatting vijfduizend erfelij ke ziekten die te maken hebben met een foutie in het gen (voor de liefheboer: een stukje DNA op een chromo soom). Suikerziekte is erfe lijk, astma en hemofilie ook. Ook aanleg voor bepaalde afwijkingen en ziekten kan te maken hebben met de voorouders: alcoholisme, de pressiviteit, hartinfarcten, kanker. Momenteel zijn er zo'n dertig ziekten die kun nen worden aangetoond met een genetische test, en het worden er steeds meer. We ten of niet weten, dat is een keuze waarvoor veel men sen komen te staan. Ergens in de volgende eeuw zal het mogelijk zijn een genenpas poort te maken. Daarop kan, dan de aanleg voor ziekten staan, maar ook details zoals of iemand van oesters houdt. Over de ethiek van een der gelijk paspoort is het laatste woord vanzelfsprekend nog niet gezegd. Maar stel dat Lubbers aanleg heeft voor alcoholisme. Heeft het Ne derlandse volk er recht op dit te weten? Ja, toch? Voor wat betreft de ethiek van de verfroller: 18 decem ber komt de cultuurcommis sie van de Amsterdamse ge meenteraad met haar eind oordeel over Daniel Gol- dreyer, de restaurateur die het inmiddels beroemde doek 'Who's afraid of red, yellow and blue' als een on vervalste winterschilder te lijf ging. In De Groene de batteren kenners over onder meer de vraag of een restau rateur mag toegeven aan de verleiding kunstvoorwerpen naar eigen inzicht te verbe teren. Kunst en cultuur. Fenome nen die niet zelden aan land en taal gebonden zijn. Als defensie en buitenlandse po litiek al zo moeilijk te inter nationaliseren zijn, hoe moet het dan met de cultuur in Europees verband? Bart Tromp laat er zijn licht over schijnen. De Oostduitsers hebben hun handen vol alleen al aan in tegratie met hun voormalige westerburen. De bevolking van de voormalige DDR lijdt collectief aan ernstige ziele- nood, zo beweert H.J. Maaz, pionier van de psychothera pie in het Oostduitse Halle. De mensen zijn in verwar ring, de vereniging met het Westen brengt nieuwe frus traties, de illusie van een be tere wereld achter de Muur is weggevallen. En masse melden zich Stasi-patiënten met wroeging. De geweldda digheden tegen buitenlan ders geven aan wat er jaren aan agressie sluimerde ach ter de Oostduitse 'Gefühls- stau'. Iedereen leed onder de autoritaire machtsstructu ren, structuren die men niet alleen aantrof in de politieke en maatschappelijke machts verhoudingen, maar ook binnen het gezin. Ouders probeerden zich, door op ei gen terrein dan tenminste de baas te zijn, aan de wurg greep van het staatsgezag te onttrekken. Aldus kweekten zij alleen maar nieuwe ang stige en aangepaste onderda nen. Ten gevolge van deze repressieve toestand bleven volgens Maaz natuurlijke ba sisbehoeften onbevredigd. Dat veroorzaakt weer span ning, onvrede en angst. Is nu ae tijd voor de bevrijden de woede aangebroken? ïtra ;rote richt emer Ie lun v leid iers. ling rej ïen c /aars er s irach lat de ïent olie Jet al 'erkla ociaal telfs d an hai ■ers. leden dus de en go ersch; de leid h< lariërs lijf ja neer. andbc QN10" land v dankb probei zegt k «jk... i Barkei

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4