Voedingsvoorlichting krijgt meer gezicht Pleidooi voor hardere aanpak criminele junks BINNENLAND Afschaffen basisaftrek eerste stap Gabor wil jacht in natuurgebieden beperken fcidac Gouaaut - <S stelt invoering joordtarief uit JTRECHT De Nederlandse Spoorwegen lellen de algemene invoering van het loordtarief (een hogere prijs voor een trein kaartje dat in de trein wordt gekocht) voor- opig uit. NS en de vakbonden zijn het r~ op hi jes 1 vooi 5. wesl ?st€ ei :entra ila£ dat de verkrijgbaarheid van kaar- op NS-stations momenteel onvoldoende om de invoering te rechtvaardigen. NS Jil met het boordtarief mensen ontmoedi- treinkaartjes in de trein te kopen. Dat vaak tot onenigheid tussen reiziger en jnducteur, met name omdat in de trein ge- g kochte kaartjes vijf gulden duurder zijn dan eidt 1 lt jatsbewijz I iangeschaft. Tijdens de onderhandelingen °l»or vprminHprinp van agressie in de trei- rer vermindering _>n spraken de bonden en NS af dat de poorwegen zouden onderzoeken of het xiordtarief wel wenselijk zou zijn. DONDERDAG 12 DECEMBER 1991 Dienstplichtigen lopen kansen en inkomsten mis deze ge- die het loket worden DEN HAAG Tijdens een manifestatie vandaag op het Binnenhof werd door de Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM) een rekening van 1 miljard gulden overhandigd aan de voorzitter van de kamercommissie voor defensie. De AVNM wil op deze wijze aandacht vragen voor wat zij noemt een onrechtvaardige lastenverdeling tussen dienstplichtigen en burgers. Slechts drie op de tien jongens worden daadwerkelijk opgeroepen voor de dienstplicht. Dit betekent dat zeven van de tien gewoon verder kunnen gaan met hun maatschappelijke carrière. Het zou volgens de AVNM daarom vanzelf sprekend zijn dat de dienstplichtigen compensatie krijg miste maatschappelijke kans. De vereniging stelt echter vast dat dit niet het geval is. Jaarlijks verdienen dienstplichtigen gemiddeld 25.000 gul den minder dan zij voor hetzelfde werk in de burgermaatschappij zouden ver dienen. Op een totaal van 40.000 dienst plichtigen gaat het dan om een bedrag van 1 miljard aan 'misgelopen' inkom sten. Er is ook veel mis met de arbeidssituatie waarin dienstplichtigen verkeren. Op het Binnehof lieten militairen zien hoe saai en zinloos zij hun werk ervaren. Een reeds brandschone legertruck werd nog eens omstandig gewassen en in een zelfgebouwde legerkamer midden op het Binnenhof, compleet met kasten en bedden, zaten militairen te kaarten om de tijd te doden. Dementerende vrouw vier weken in huis met overleden man Sponsors gezocht voor aankoop Tzummarum-schat OSS Een 79-jarige van Oss heeft vier weken dood in zijn woning gelegen, waar ook al die tijd zijn demente rende vrouw verbleef. De vrouw werd thuis verzorgd door haar man. De afgelopen weken zijn familieleden ver schillende keren aan de deur geweest. Die werden wel door de vrouw te woord gestaan maar niet binnengelaten. Deze week vertrouwde de familie de zaak niet meer en werd de politie gewaarschuwd. De vrouw is inmiddels onderge bracht in een verzorgingste- LEIDEN Het Koninklijk Penningkabinet in Leiden gaat sponsors zoeken om de onlangs gevonden Karolingi sche muntschat uit Tzumma rum voor circa 125.000 aan te kunnen kopen. Dat maakte medewerker A. Pol vanmiddag bekend op een persconferentie in het Rijks museum voor Oudheden in Leiden, waarin het Penning kabinet is ondergebracht. Vol gens deskundigen is de schat theoretisch ten minste 2,5 miljoen waard. De muntschat uit Tzummarum is kortgeleden gevonden door iemand die er zijn hobby van maakt met een metaaldetector op pad te gaan. Zowel vinder als eigenaar van de grond wensen onbekend te blijven. Het Penningkabinet heeft zelf op dit moment niet voldoende geld beschikbaar om de mun ten aan te kopen en ook het ministerie van cultuur wil niet over de brug komen, zodat er nu gezocht moet worden naar sponsors. De munten uit de negende eeuw, waarop afbeeldingen van de keizers Lotharius en Lode wijk de Vrome zijn gesla gen, zaten in een pot met aar dewerk. Ze zijn geslagen in Dorestad, een verdwenen Vi kingnederzetting in de buurt van Wijk bij Duurstede. De grootste vondst uit dit tijdvak - ongeveer 1500 munten - was tot nu toe gedaan in de buurt van het Duitse Pilligerheck. Volgens deskundigen is de prijs waarover het Penningka binet met de vinder overeen stemming bereikt heeft, best voordelig. De totale waarde van de 2800 munten uit Tzum marum bedraagt namelijk zo'n 2,5 miljoen gulden. De waarde is echter maar theoretisch, om dat de markt onmiddellijk zou instorten als de muntschat in een keer of in porties op de markt zou komen. dire Dert G ?re So leid" 917 n onalisl nder Vervolg van de voorpagina) ^fjSpri )EN HAAG Het afschaffen êjyan de basisaftrek beschouwt Ie PvdA overigens als eerste de n °P weê naar een nieuw Dre oc'aa^ en ^scaal stelsel waar- P iij het individu het uitgangs- ii |unt js en njet ianger ,je kost- doo irinner. krij )e PvdA wil op den duur ook is we en (fors) hogere kinderbijslag, ietere verlofregelingen en h j neer kinderopvang. Van Zijl fo"ens het belang deeltijd, waar- uwe' rioor vooral veel vrouwen aan endhe et werk zouden kunnen ischapaan Momenteel behoren zij, iet minderheden en gehandi- apten tot de groep die heel ft ïoeilijk aan een baan komt. )ok zou in diverse sectoren lan het bedrijfsleven de vier- aagse werkweek moeten orden ingevoerd. Zijl noemde al deze maat- ki egelen in een debat dat zich ook aespitste op de werkgelegen- iki eid en een mogelijk mini- et fi*sel voor sociale zekerheid. /llet de werkgelegenheid gaat iet niet meer zo goed als in oorgaande jaren. Er komen Mo leeds minder banen, ongeveer nieuv e helft van de vacatures is Gorb 'et of zeer moeilijk te vervul- en de werkloosheid stijgt De Tweede Kamer vindt om dat minister De Vries meer moet doen om men- veer aan het werk te krij- Dat kan door maatregelen lals betaald werk financieel intrekkelijker maken en ior werkgevers en werkne mers onder druk te zetten, pe Vries kreeg op dit punt de piste kritiek van zijn eigen lartij, het CDA. Woordvoer- er De Jong zou graag zien dat et minimumloon omlaag RUIS ing. De minister weigert dat elselmatig zolang het pro- leem van de vacatures niet is Volgens het CDA ouden om te beginnen het linimumloon en het sociaal enkele jaren niet erhoogd kunnen worden, de discussie over het even- Je mini-stelsel kwamen de VIJF INSTANTIES SAMEN IN VOEDINGSCENTRUM Idoor ERIK HUISMAN DEN HAAG „De voe dingsvoorlichting krijgt meer smoel". Zo zou je volgens Cees Wagenaar, directeur van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding (VoVo), de bete kenis van het nieuwe Voedingscentrum kunnen samenvatten. Het centrum aan de Jan Willem Friso- laan 13 in Den Haag is vanmorgen geopend door hoogleraar voeding prof. F. ten Hoor en de staatsse cretarissen Simons (WVC) en Gabor (LNV). In het Voedingscentrum vinden vijf instanties onderdak die actief zijn op het ge bied van de menselijke voeding. Ten Hoor was een van de ini tiatiefnemers. Hij schetste van daag de te boeken winst door de concentratie. „Wat we mis sen is een gezamenlijke 'voe dingsfilosofie'. Hij hoopt dat er binnen het Voedingscentrum een maatschappelijk discussie platform ontstaat, naast een wetenschappelijk forum als de Voedingsraad. Daar moet ge praat worden over vragen als wat essentiële kenmerken van goede voeding zijn, of die te verwezenlijken is, of het zin vol is een goede voeding te re aliseren en of er zo gezond heidswinst is te boeken. Een ander 'winstpunt' moet vol gens Ten Hoor zijn het hand haven in een verenigd Europa van de goede positie die Ne derland heeft op het gebied van de agrarische produktie, levensmiddelenindustrie en voedingsonderzoek. „In-el- kaars-nabijheid-verkeren kan daarbij van grote betekenis zijn". In het verlengde daar van ligt de vernoeming van een zaal naar prof. Den Har- tog, de grondlegger van de voedingswetenschap en -voor- lichting in Nederland, die als geen ander overzicht hield over de vele deelgebieden van 'de voeding*. Volgens Wagenaar is vanaf volgend jaar de samenwerking voor het publiek merkbaar. „We denken aan bijeenkom sten voor wisselende groepen. Bijvoorbeeld een themabijeen komst over afvallen. Of voor mensen uit de horeca een workshop met een bekende chef-kok. Of we houden een avond over wat er op het ge bied van de voeding speelt in Brussel". Over een nieuw tijd schrift valt met Wagenaar ze ker ook te praten, bijvoorbeeld een combinatie van het blad Voeding van de Stichting Voe ding Nederland en het blad Voeding en Voorlichting van het VoVo. Pluimage De sinds vandaag officieel in het Voedingscentrum verenig de instanties zijn van zeer ver schillende pluimage. Met zijn allen zorgen ze voor zowel voedingsvoorlichting aan con sumenten en intermediairen als voor wetenschappelijke ad viezen. De vijf hebben elk een eigen taak en zijn ingesteld door de overheid of worden (mede) door de overheid gefi nancierd. De Voedingsraad bestaat uit een zeer geleerde 'club'. De 24 leden ervan hebben een stevi ge ballotage ondergaan. Ze zijn ooit aanbevolen aan de minis ters van WVC en LNV door streng geselecteerde organisa ties „met inzicht in de beschik bare wetenschapelijke experti se op het gebied van de voe ding". Die ministers hebben een voordracht aan de Kroon gedaan, waarop benoeming volgde. De taak van deze 'zwaargewichten' is het „die nen van advies over onder werpen welke de voeding en de voedselvoorziening raken". Dat advies is gericht aan de beide genoemde ministers. Bij de adviezen moet volgens de regels uiteraard worden uitge gaan van een wetenschappelij ke benadering. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is een heel andere instelling dan de Voedings raad. Het bureau adviseert de bevolking over het samenstel len van een goede, veilige en betaalbare voeding. Het is daardoor bekender, terwijl het werk voor de leek toegankelij ker is. Het VoVo geeft veel brochures en ander voorlich tingsmateriaal uit, gericht op het volk en op bepaalde be-, roepsgroepen, en daarnaast boeken, rappporten en stan daardwerken zoals voedings middelentabellen. Het heeft een telefonische informatie dienst, pagina's op teletekst, een telefonische menu- en een informatielijn en het bureau presenteert zich op beurzen, symposia en andere bijeen komsten. Een 'hot item' wordt gedekt door het LIVO, het Landelijk Informatiecentrum Voedselo- vergevoeligheid. Deze stich ting heeft als doel het geven van algemene informatie over voedselovergevoeligheid. Het richt zich daarbij op onder meer consumenten (denk aan kleurstoffen waardoor kinde ren hyperactief kunnen wor den), patiënten, hulpverleners en andere professionals op dit Een lopende band met Latta dat ook in Nederland wordt geproduceerd. Het Voedingscentrum moet helpen in een verenigd Europa de goede positie te handhaven die Nederland heeft op het gebied van de levensmiddelenindustrie. foto: sp gebied. Dat gebeurt onder meer via een informatielijn. Hokken De Stichting Voeding Neder land heeft een brede taak en 'dus' een platformfunctie: het wil voorlichting, onderwijs en onderzoek op het gebied van de voeding van de mens be vorderen. De stichting geeft het blad Voeding uit en richt zich op kadergroepen als on derzoekers, voorlichters, pro ducenten. consumentenorgani saties en de overheid. Van de Stuurgroep Goede Voeding heeft vrijwel geen leek gehoord, maar het werk van de Stuurgroep waarin de overheid samenwerkt met organisaties op het gebied van voeding en levensmiddelen zal weinigen zijn ontgaan. De stuurgroep is ervoor om Ne derlanders te winnen voor het in praktijk brengen van de Richtlijnen Goede Voeding, die worden opgesteld door de Voedingsraad. Dat gebeurt via een jaarlijkse campagne. De campagne 'Let Op Vet' was de laatste. Wagenaar en Ten Hoor jui chen de inniger contacten toe. „Maar", benadrukte Ten Hoor die de realisatie van het centrum „een lot uit de loterij" noemt in een tijd van krim pende middelen „ik zeg be wust onder één dak, niet on der één noemer. Want wat zouden de adviezen van een Voedingsraad nog waard zijn, wanneer die niet meer onaf hankelijk kunnen worden ge geven? Of een voorliehtings- boodschap die beïnvloed zou kunnen zijn door belangheb benden van welke zijde dan ook?" Wagenaar is zeer tevreden met de nieuwe behuizing, waar hij al 2,5 maanden werkt. „Het is goed om bijeen te zit ten. Door die concentratie ont staat er één aanspreekpunt voor consumenten, voedings industrie en voorlichtend ka der. Dat was precies wat de initiatiefnemers 2,5 jaar gele den beoogden". Spoortunnel in aanbouw Duidelijk ortder de indruk bekijken leden van de vaste kamercommissie van Verkeer en Waterstaat de spoortunnel in aanbouw in het centrum van Rotterdam. Op 1 juni 1993 zullen de eerste twee sporen voor de treinen geopend worden. Een jaar later moet ook het werk aan de overige twee sporen geklaard zijn. foto: anp Idoor DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG Drugsver slaafden die zich herhaal delijk schuldig maken aan criminaliteit moeten har der worden aangepakt. Het opleggen van een langdurige gevangenis straf, eventueel in combi natie met een afkickpro gramma, is de meest wen selijke maatregel die je gens deze groep junks moet worden genomen. Dit heeft het wetenschappelijk bureau van het ministerie van justitie vandaag aan minister Hirsch Ballin geadviseerd. Het bureau komt tot deze aanbeve ling op grond van een uitge breid onderzoek onder drugs- verlaafden in Amsterdam. Uit dat onderzoek is gebleken dat bijna 80 procent van de junks in meerdere of mindere mate crimineel gedrag ver toont, variërend van zeer veel vuldig tot sporadisch. Er is echter een harde kern van ruim 20 procent voor wie dief stal, inbraak en roof de be langrijkste bronnen van in komsten vormen. Van deze groep is 13 procent uiterst ac tief op crimineel gebied: deze junks plegen gemiddeld 29 de licten per maand met een tota le gemiddelde opbrengst van 2700 gulden. Een opmerkelijke uitkomst van het onderzoek is overigens dat de helft van alle hard-drugsgebruikers zich al op het pad van de misdaad be vond vóórdat ze verslaafd raakten. Winkeldiefstal is onder de cri minele verslaafden het meest populair: 44 procent van alle delicten die door verslaafden worden gepleegd bestaat uit winkeldiefstallen. Daarna vol gen fietsendiefstal (23 pro cent), autokraken (10), inbraak (8), heling (4) en zakkenrollen (3. Uit het onderzoeksrapport blijkt ook dat het gratis ver strekken van methadon (een vervangend middel voor hard drugs) bij de zogenaamde met- hadonbussen geen verminde rend effect heeft op de crimi naliteit van de verslaafden. De criminaliteit neemt wel bedui dend af als verslaafden deel nemen aan een methadonpro- gramma van de GGD, waarbij ze onder geregelde controle De onderzoekers van justitie schetsen in hun conclusies twee extreme mogelijkheden om het criminaliteitsprobleem rond drugsgebruikers te ver minderen Mogelijkheid 1: een veel harder optreden tegen alle verslaafden. Mogelijkheid 2: vrije beschikbaarstelling van hard drugs. Deze twee scenario's zouden echter zo veel nadelen met zich mee brengen dat ze beide als onge wenst van de hand worden ge wezen. Beter is het volgens de onderzoekers meer aandacht te besteden aan bepaalde groe pen junks. De 'hoogcrimine- len' moeten strenger worden aangepakt (door ze geruime tijd uit de maatschappij te ver wijderen) en de criminele ver slaafden die ernstige risico's voor de volksgezondheid ople veren (de verloederde junks die vuile naalden gebruiken en in veel gevallen seropositief zijn of aids hebben) dienen be ter te worden begeleid. Voor die laatste groep zou zelfs gra tis verstrekking van heroïne of cocaïne mogelijk moeten zijn. landpunten van het CDA leer overeen met die van op- ositiepartij VVD dan met die coalitiepartner PvdA. DA-woordvoerder Doelman- el stelde dat werkgevers en rerknemers meer mogelijkhe- krijgen om per be- rijfstak eigen afspraken te ïaken over aanvullende uit- eringen bovenop de basisuit- ering bij werkloosheid en ar- eidsongeschiktheid. De over- i dan niet langer uni- or alle bedrijfstakken oorschrijven hoe die aanvul- ide uitkeringsregelingen er- t moeten zien. Doelman-Pel rkende wel dat dit niet mag ïiden tot strengere selectie werkgevers van sollici- :n met gezondheidsrisico's. vdA'er Van Zijl zei juist om ergelijke redenen tegen een lini-stelsel te zijn. Zijn partij m indt wel dat in bedrijfstak- n die veel abeidsongeschik- i afleveren een relatief ho- :e wao-premie moet worden etaald. 'VD'er Linschoten drong er lij De Vries op aan snel in verleg te treden met de socia- i partners over het mini-stel- Infolijn over plan-Simons roodgloeiend UTRECHT Honderden tele foontjes per dag krijgen de medewerkers van Stichting De Ombudsman te verwerken op de speciale informatielijn voor vragen over het plan-Si mons, het nieuwe ziektekos tenstelsel. De meeste mensen willen vooral weten wat de verande ringen voor hun portemonnee gaan betekenen. Verder „snapt de overgrote meerder heid er geen bal van", aldus een woordvoerder van .de stichting. Naast de meeste vra gen over de financiële gevol gen, willen veel bellers weten hoe het met hun dekking zit, wat de gevolgen zijn van het geneesmiddelen vergoedings systeem (GVS) en hoe het gaat als ze bij voorbeeld in Beni- dorm MET JAN TERLOUW NAAR ARTSEN ZONDER GRENZEN IN THAILAND. Kijk vanavond om 22.00 uur naar Veronica. Giro 4054 Amsterdam. JL/mtsih zomdir oh*™ DASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON IfcHÉPOÖKMMe tw A-A-Vt NOTA GAAT KRITISCH FAUNABEHEER NIET VER GENOEG DEN HAAG Het ministerie van landbouw, visserij en natuur wil de jacht in natuurgebieden beperken. Verder moet de jacht op de krakeend, de goudplevier, de bunzing en de hermelijn worden verboden. Ook wil het ministerie een eind maken aan de handel in een tiental niet-schadelijke trekkende vogelsoorten, zoals de hout snip, de watersnip en de kuifeend. Dat staat in de „Nota Jacht en Wildbeheer" van staatssecretaris drs. J.D. Gabor van land bouw, visserij en natuur. De nota is gisteren voor commentaar naar een aantal adviesraden gezonden. Gabor stelt in zijn nota voor in grootschalige natuurgebieden in principe geen jacht toe te staan. Alleen kan jacht nodig zijn voor het behoud van de natuur of bestrijding van wildschade. Het ministerie overweegt het damhert van de lijst af te voeren. Op de lijst van wildsoorten horen alleen die soorten thuis die van nature in ons land voor komen en waarvan de verspreiding in de Nederlandse natuur gewenst is. De Stichting Kritisch Faunabeheer (SKF) vindt de nota een ge miste kans om de jachtwetgeving eindelijk eens te modernise ren. „Modern" noemt bestuurslid R. Stockmann van SKF een beleid waarin wordt uitgegaan van een algemene beschermings gedachte voor in het wild levende dieren. Het is volgens SKF dierenmishandeling dat allerlei dieren permanent kunnen wor den bejaagd, ongeacht of ze jongen hebben of niet. Daar had de nota iets aan kunnen doen. Verder is het verwerpelijk dat de nota niets doet aan het gebruik van allerhande moderne jacht- middelen", aldus Stockmann.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3