Commissie Raad van Kerken voor kerk en joodse volk Bisschoppen blij met handhaving strafbaarstelling euthanasie GEESTELIJK LEVEN OPINIE Veel kritiek op ontwerp-slotverklaring Samenzijn van bisschoppen uit heel Europa belangrijkste L DEKENS AAN PAUS: „„SITUATIE IN CHUR IS ONHOUDBAAR' bi ;e( COMMENTAAR HELP HELPEN rj* CeidaeSomo/nt Ccidóc Gouoatit donderdag 12 december 1991 2^ Duitse OJEC: geen Anne Frank Intercity FRANKFURT AM MAIN Het Duitse Overlegorgaan van Joden en Christenen heeft een dringend beroep op de Duitse Spoorwegen gedaan de Intercity van Hamburg via Berlijn naar Dresden niet de naam van Anne Frank te geven. Het Duitse Ojec zegt in zijn brief het te waarderen dat de Bundes- bahn eer wil betonen aan Anne Frank die als jodin in Auschwitz is omgekomen. Maar er bestaat het gevaar dat de onbeschrijfelij ke misdaden van Duitsers aan Jo den door deze naam aan een trein te geven, worden gebagatelliseerd. Er zijn twee tragedies in het leven. De ene is niet te krijgen wat je begeert. De andere is het ioei te krijgen. George Bernard Shaw VATICAANSTAD Ondui delijkheid over de status van het document, een te sombere visie op Europa en nauwelijks aandacht voor de vrouwen en religieuzen in de kerk. Dit zijn maar enkele van de vele punten van kritiek die de bisschoppen op de concept slotverklaring hebben geuit. De meeste van twaalf werk groepen willen een document dat in eenvoudiger taal is ge schreven. bovendien keren de bisschoppen zich tegen de zwart-wit-tekening van de si tuatie in Oost en West. Ook moet in het document „sexis- tisch" taalgebruik worden vermeden, zo stelt de engels- talige werkgroep voor. Uit de verslagen blijkt dat di verse werkgroepen zich heb ben afgevraagd voor wie dit document bestemd was: de leiding van de kerk of de ge wone gelovigen. In de Slavic sche werkgroep is zelfs de vraag aan de orde geweest of een bespreking van het stuk verspilde moeite was. Sommi ge bisschoppen meenden dat het stuk door vrijwel nie mand. zelfs geen bisschop, zou worden gelezen en alleen maar in diens bibliotheek met veel ongelezen boeken en do cumenten zou belanden. De Duitstalige werkgroep on der leiding van kardinaal dr. A.J. Simonis had het geluk dat een van de twee opstellers van het werkstuk, de Duitse bisschop Karl Lehmann, deel van de groep uitmaakte. Hij kon uitleggen dat het docu ment was bedoeld als beleids stuk voor de bisschoppen en andere leidinggevenden in de kerk en dat het geenszins de bedoeling was dat iedere gelo vige er kennis van zou moeten nemen. Misschien heeft deze verdui delijking ertoe bijgedragen dat mgr. Simonis 85 amende menten op het stuk van 26 pa gina's kon inleveren. De werkgroep wil bijvoorbeeld dat in het document meer AMERSFOORT De Raad van Kerken heeft woensdag een studiecom missie kerk en joodse volk ingesteld. Deze moet het theologisch overleg tussen de Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC) en die in Nederland over de plaats van Israël in de huidige theologie op gang brengen. Na een bezoek van een MECC-delegatie vorig jaar mei zei secretaris ds. W.R. van der Zee dat de Raad van Kerken in Nederland en de MECC meer van gedachten moeten wisselen over theologische vraagstukken. De christenen uit de MECC-lidkerken, voor al de Palestijnen, kijken op een heel bijzondere wijze naar Israël, namelijk als de onder drukker van de Palestijnse rechten. In de bijbel worden echter dingen óver Israël ge zegd waar je niet omheen komt: het Verbond, de Belofte, de bijzondere plaats van Israël als eerstgeborene onder de volkeren. „Die gedachten zul len we overeind moeten hou den," zo zei Van der Zee. Tot leden van de studiecom missie, een onderdeel van de sectie geloofsvragen, werden benoemd: prof. dr. D.C. Mul der, dr. W.L. Dekker, dr. L.J. Koffeman, prof. dr. W. Logis- ter, dr. M.F.G. Parmentier, drs. M.H.H.M. Poorthuis, mw. H.L. van Stegeren-Keizer, dr. H. Vreekamp en drs. A.H. Wöhle. Verder komt er nog een lid uit de werkgroep de Palestijnen en Israël. Enige jaren geleden ging na een conflict tussen de Raad van Kerken en het Overlegor gaan van joden en christenen in Nederland de werkgroep Kerk en het Joodse volk ter ziele. De nieuwe studiecom missie heeft vooralsnog een beperktere opdracht. De Raad van Kerken besloot unaniem de lidkerken een oe cumenische doopliturgie aan te bieden. Nu allerlei sekten be zig zijn mensen over te dopen, is het van groot belang dat er een oecumenisch model voor de doop komt waaruit de grote waarde van de christelijke doopliturgie blijkt, zo meldt de perschef vanuit de Raadsver gadering. 'Op zoek naar een oecumeni sche doopliturgie' kan worden gebruikt in de voorbereiding van nieuwe of vernieuwde doopliturgieën. Verder kan het geschrift in oecumenische doopdiensten worden ge bruikt. De sectie Eredienst, die de tekst heeft opgesteld, is uitge gaan van het Limarapport. Zij heeft geen nieuwe liturgie ont worpen, maar heeft aangeslo ten bij bestaande dooplitur gieën in de kerken. Toren met kaarsjes De Christus Koning-Kerk aan het Rotterdamse Statenplein, die enkele weken geleden de torenspits verloor na blikseminslag, heeft nu een kerstboom op de toren. De boom van elf meter hoog werd door het Rotterdamse electriciteits- bedrijf voorzien van de benodigde lichtjes. FOTO: ANP UTRECHT De rooms- katholieke bisschoppen conferentie heeft met in stemming geconstateerd dat het kabinet de straf baarstelling van het ple gen van euthanasie onver kort heeft gehandhaafd. Dit zeggen de bisschoppen in een woensdag uitgegeven re actie op het 'Standpunt van het kabinet inzake medische beslissingen rond het levens- Wel noemen zij het inconse quent en principieel onjuist de inhoud van het begrip eutha nasie zo te versmallen dat be paalde vormen van 'actieve le vensbeëindiging' tot een nor maal medisch handelen wor den verklaard. Het is en blijft volgens de bis schoppen moreel ongeoorloofd een behandeling die bedoeld is de dood te doen intreden, te vragen of als arts, verpleeg kundige of naaste te ver richten. Evenmin mag iemand tot zulk een behandeling of medewerking daaraan worden verplicht. „Veel gemakkelijker dan voorheen wordt de zelfbe schikking van de mens over zijn leven, en het moment van zijn dood, als een 'recht' ge claimd (vrijwillige euthana sie)," zeggen de bisschoppen. Het wordt zelfs niet meer af gewezen dat een ander fa milielid, arts of verpleegkun dige over het recht op ver der leven kan beslissen wan neer iemand nog niet of niet meer in staat is zijn wil in deze te uiten. „Het is niet toegestaan iemand, zelfs wanneer hij of zij daarom vraagt, door 'actieve levens beëindiging' uit zijn of haar lij den te verlossen, ook al is dit ingegeven door overwegingen van .menselijke waardigheid en gevoelens van barmhartig heid." Hier kan van een medi sche behandeling geen sprake meer zijn. In zulke gevallen zal enerzijds nog meer het lijden met pijnstillende middelen moeten worden verzacht en anderzijds moeten worden geprobeerd door een goede lijdens- en stervensbegeleiding de betrok kene tot aanvaarding en menswaardige beleving van het lijden en de dood te bren gen. Is de zieke of stervende zelf niet (meer) aanspreekbaar, dan zal steeds de eerbied voor het leven voorrang moeten hebben boven het oordeel dat men zelf over de waarde hier van heeft of anderen hierover uiten. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Wilnis B.J. van Vrees wijk te Ridderkerk. Beroepbaar Mevr. j.M.E. de Velde Harsenhorst-de Blois, Padangstraat 63, 3531 TB Utrecht, tel 030-936718. Gereformeerde Kerken Beroepen te Den Helder (als Klinisch Pastor van het Gemini Ziekenhuis) drs. S. Rozendal, kandidaat te Alk maar die dit beroep heeft aangeno men en reeds als zodanig werkzaam Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Bergentheim T Wendt te Bunschoten-Oost. Anglicaanse priesters protesteren tegen interreligieuze vieringen LONDEN Ruim 2.000 anglicaanse priesters hebben tegen de wil van aartsbisschop George Carey van Canterbury hun hand tekening gezet onder een open brief waarin wordt gewaar schuwd tegen gezamenlijke vieringen met aanhangers van ande re religies. KARDINAAL SIMONIS: Onschendbaarheid van menselijk leven en dig sterven zullen beide ge waarborgd moeten zijn, zeggen de bisschoppen. Het is „zeker niet strafbaar" te stellen als een behandeling niet wordt begonnen of wordt gestaakt die niet genezend is maar al leen het sterven uitstelt. Dit geldt ook voor het toedienen van noodzakelijke pijnstillen de middelen die wellicht het overlijden onbedoeld verhaas- Al in 1989 hadden de bisschop pen *bij kabinetsinformateur Lubbers gepleit tegen wetswij ziging op het gebied van eu thanasie. Naar aanleiding van het rapport van de commissie- Remmelink riepen zij in okto ber de regering op geen over haaste beslissingen over een nieuwe euthanasiewetgeving te nemen. ROME Het zou kardi naal Simonis niet verba zen als uiteindelijk niet de slotverklaring, maar het samen-zijn van zoveel bis schoppen uit Oost- en West-Europa als het be langrijkste aspect van de zo juist afgesloten synode zal worden beschouwd. Het is voor hem de afgelopen weken duidelijk geworden dat Europa een gemeenschappelij ke achtergrond heeft die voor een groot deel door het chris telijk geloof is gevormd. De kerk in West-Europa kan van de Oosteuropese kerk le ren dat zij meer een biddende kerk lïioet zijn. „Wij zijn een pratende kerk geworden met een te rationalistische liturgie. Zelfs de voorbeden zijn te ra tioneel. Daarin wordt God vaak ingelicht over de situatie in de wereld" De westerse kerk kan veel baat hebben bij de mystiek van de Byzantijnse kerken in Oost-Europa. De Oosteuropese kerkleiders hebben de kardinaal gewaar schuwd hun kerk niet te ver heerlijken. Ook bij hen is veel atheïsme ingeslopen. Boven- dien heeft de Oosteuropese kerk een inhaalmanoeuvre nodig. Het Tweede Vaticaans Concilie is er vaak nog niet verwerkt. In tegenstelling tot abt Marcel van de Ven van de Norbertij nen heeft kardinaal Simonis in Oost-Europa nooit een reti rade tegen prof. Schillebeeckx gehoord. Wel is hem van Oost europese zijde wel eens gezegd dat Nederland een land van ketters is. De kardinaal die ge laten constateert dat rooms- katholiek Nederland nu een maal een slechte naam heeft, maakte toen duidelijk dat „het met de ketterij in Nederland niet zo'n vaart loopt". Het heeft hem niet verbaasd dat de EG-topconferentie in Maastricht tijdens de synode nauwelijks aan de orde is ge komen. De synode wilde die per gaan dan de economische en politieke unie waarover in de Limburgse hoofdstad werd gesproken. De Westeuropese bisschoppen hadden wat de kardinaal be treft meer nadruk erop mogen CHUR De situatie in het bisdom Chur is volgens veer tien van de achttien dekens „onhoudbaar" geworden. De dekens verzoeken paus Johan nes Paulus II beslissingen te nemen „opdat een zich steeds gevaarlijker aftekenende split sing in het bisdom Chur kan worden voorkomen". Dit zeggen de dekens in een woensdag uitgegeven verkla ring. De noodsituatie in het bisdom is volgens hen het ge volg van de karakterstructuur van bisschop Haas. Hij is niet in staat het bisdom zo te leiden zoals de situatie vraagt. „De schade wordt met de dag groter," aldus de de kens. Volgens het kerkelijk wetboek kan een bisschop die niet bij machte is zijn ambt uit te oefe nen, worden verzocht het ambt neer te leggen. „Die situ atie doet zich nu in Chur „Met zeer veel mensen in ons land delen wij de teleurstelling over het antwoord dat onze bisschoppen uit Rome hebben ontvangen," zo vervolgen de dekens. In een reactie op de brief van de Curiekardinalen Gantin en Sodano dat Haas bisschop is en blijft, zeggen de dekens dat deze opstelling overal grote verbazing heeft gewekt. „Ons bisdom heeft dringend behoefte aan een nieuw begin", en dat kan niet door terechtwijzingen worden bereikt. Volgens de dekens is „min stens 80 procent van de pries ters en gelovigen" van mening dat „het zo niet verder kan". De bisschoppen hebben „al het mogelijke" gedaan om begrip te wekken. Bisschop Haas heeft al hun voorstellen afge wezen. Het is „vernederend en onbegrijpelijk" dat Rome juist van de bisschoppen initiatie ven vraagt om zich solidair -US )0( aandacht wordt besteed aan de rol van vrouwen en reli gieuzen in de samenleving, de spirituele vorming van pries ters en de bijbelse boodschap als kern van de herevangeli satie van Europa. De groep met de niet-katho- lieke deelnemers wijst erop dat behalve rooms-katholie- ken en orthodoxen ook vele protestanten onder het com munisme hebben geleden en zo van hun geloof hebben ge tuigd. Net als vele andere werkgroepen onderstrepen zij de noodzaak van oecumeni sche samenwerking bij de herevangelisatie van Europa en de hulp aan vluchtelingen, asielzoekers en immigranten. piert Spoo Ver Sovjet-kernwapens De ministers van defensie van de NAVO zouden op h#s vandaag begonnen tweedaagse bijeenkomst in Brussel vooi 5 0 spreken over een nieuwe militaire strategie voor het weste se bondgenootschap, waarover op de laatste NAVO-top ,1(jt november in Rome besluiten zijn genomen. Maar aangen 0nd men mag worden dat het belangrijkste onderwerp van g ;och sprek in Brussel nu veeleer de ineenstorting van de centra iaat macht in het Sovjet-rijk zal zijn, en met name de gevolgt an& hiervan voor de zeggenschap over de nucleaire wapens vj °r de voormalige Sovjetunie. Hoe groot de ongerustheid in de westerse hoofdsteden r kan worden opgemaakt uit de waarschuwingen van de dire i teur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, Robert G tes. Hij verklaarde dat de politieke chaos in de vroegere So jetunie zal zorgen voor een „winter van ontevredenheid" i een schaal die sinds de Bolsjevistische revolutie van 1917 ni meer gezien is. Voedsel- en brandstoftekorten, nationalist sche twisten, etnische conflicten en grote onvrede onder i militairen; elk van deze factoren kan aanleiding geven een golf van geweld, zowel binnen de verschillende republi ken als tussen deze onderling. Het gevaar van dergelijke coi flicten wordt extra vergroot door de geografische verspre ding van de tienduizenden kernwapens van het Rode Lege^ In de 'oude' Sovjetunie verliep de bevelvoering over de n 1 cleaire wapens langs lange, bureaucratische lijnen. De pret0C1^ dent van de republiek geeft via een elektronische code i [J]nt structies aan de generale staf, die de bevelen verder doo geeft totdat uiteindelijk de man aan de knop opdracht krij )e F deze in te drukken. Hoe dat in de nieuwe situatie is we en niemand, alle geruststellende verklaringen van Gorbatsjo16181 Jeltsin en hoge militairen dat de wapens „in veilige handig zijn" ten spijt. Want hoe veilig zijn die handen, als het lai ,an in blokken uiteenvalt, de macht versplintert en 'nieuwe' i Oor publieken de kans ruiken zich als kernwapenmogendhe et een plaats te verwerven in de internationale gemeenschafaai iet TN aPu UIE onzekerheid, gevoegd bij de wankele positie van ïtyoei chaïl Gorbatsjov, toont aan hoe noodzakelijk het is dat NAVO-landen zich grondig bezinnen op de verhouding t de vroegere vijand. Veel verder dan inventariseren i men echter nog niet kunnen komen, omdat de situatie Moskou en de verschillende republieken elke dag anders k 5ge] zijn. Wat wel duidelijk is, is dat de westerse landen ook oesp het om de kernwapens gaat niet langer uitsluitend zakiieid kunnen doen met het Kremlin, maar direct contact moeti 'e's< opnemen met de nieuwe republieken. Dat zal waarschijnli ook de boodschap zijn die de Amerikaanse minister Bak oor met zich meeneemt, als hij het komend weekeinde naar Moiee< kou reist. Die boodschap van Baker is dan ook een nieu\ e h bevestiging, dat aan de belangrijke rol die Michaïl Gorb ie' tsjov heeft gespeeld in de wereldgeschiedenis een eimin komt. leggen dat de Westeuropese cultuur naast veel misère - de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog was daarvan het dieptepunt - ook veel „gran deur" heeft opgeleverd. In dat verband verwijst Simonis graag naar de Franse kathe dralen, de muziek en Italië, „één groot museum". Een belangrijk hoofdstuk in de concept-slotverklaring is ge wijd aan de relatie tussen vrij heid, waarheid en gemeen schap. De vrijheid behoorde naast de herevangelisatie van Europa tot de belangrijkste thema's van deze synode. Maar de vrijheid wordt door de waarheid en door de ge meenschap waarin men leeft, begrensd. Het is volgens Simonis uiter mate belangrijk deze drie fac toren bij elkaar te houden, wil je aan Europa een goede toe komst verzekeren. Vrijheid is een groot goed maar ze moet worden bepaald door de waar heid en moet worden verlost van individualisme. Simonis vergelijkt deze „paradox" van de vrijheid met de keuze van een zender op de FM. Je bent volkomen vrij om te kiezen wat je wenst, maar als je een concert zonder geruis wilt ho ren, moet je heel zuiver op een zender afstemmen. Wie van de bisschoppensynode een boodschap aan de 'gewone' gelovigen verwacht, komt be drogen uit, zegt de kardinaal. Het slotdocument is bedoeld voor de leiders van de kerk en de politici. Het geeft het theo logisch fundament van het spreken van de Rooms-Katho- lieke Kerk over Europa weer. Mgr. Simonis vindt daarom de kritiek, onder anderen van abt Van de Ven, dat het concept te weinig pastoraal is en geen concrete voorstellen doet, niet terecht. Hij vergelijkt het slot document met de tekst die aan het eind van het Christelijk Sociaal Congres van enkele weken geleden werd voorgele zen door voorzitter mevr. M. Gardeniers. Die tekst was be doeld voor de leiders en niet voor de leden van de christe lijke organisaties. Mgr. Simonis geeft toe dat de leiding van de synode nogal onduidelijk is geweest over het doel van de slotverklaring. Zelfs bij de deelnemers aan de synode bestond verwarring, wat in sommige werkgroepen tot een onwerkbare situatie heeft geleid. RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 met bisschop Haas te verkla- De dekens spreken tenslotte de hoop uit dat Rome eindelijk inziet dat „wij rooms-katholie- ken in Zwitserland op onze manier trouw aan Rome zijn, maar dat wij van onze kant mogen vewachten dat de medeverantwoordelijkheid wordt gerespecteerd en niet om zeep wordt geholpen". Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor- Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon- 071 -122 244 Telefax 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Chef-redacteur: G - J Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808)- L van Koot Stadsredactie Leiden (tel 071 -144 046 of 071 -144 047) R Kleijn (chef). M Roso drs J. van Zeijl n Herpen (chef). F. Buurman, Sport Leiden e o (tel 071 -144 049) K van Kesteren Binnen- en buitenland, financien A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs C E Huisman, H Jansen, drs J van Leeuw. (tel-070-3.190 815): n Haersma Buma, A van Holstein, - Voorbij, R. de Roo, drs K Veraart Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B Jansma, H Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland ei België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers, M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. Bij leveld, D. Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs A. Heering (Rome), n Wijland (Belgrado), n 08.30 tot 17.00 u n 18 00 tot 19.00 u Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma. t/m vi 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 :a Kardinaal A. Simonis FOTO: DIJKSTRA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2