^DA Ri jneveld egen aanleg moerasgebied 1 Akkoord over inrichtingseisen nieuwe glastuinbouwbedrijven Nog geen beslissing over locatie station Rijneveld Alkemade noteert bij verkeerstelling ook trimmers li i991 idaeSoivia/nt RIJN- EN VEENSTREEK DONDERDAG 12 DECEMBER 1991 13 j iten an dori een onafhankelijk toezicht slibstort in de Braassem app; rrein kindt Voord ritiusk OBSWOUDE/LEIDEN Er komt geen onafhankelijk toezichthoudend in op de slibstort in de Braassemermeer. „Het is een interessante gedach- aar niet navolgenswaardig. Wij zijn verantwoordelijk voor de slibstort in neer. Wij zijn dus de toezichthouder. Bovendien is de stort in de Braasem- neer de meest veilige manier". Dat antwoordde dijkgraaf E. van Tuyll Serooskerken gisteren tijdens de bijeenkomst van de Verenigde Vergade- i het Hoogheemraadschap van Rijnland aan hoofdingeland A. Kea. eveneens wethouder is in Jacobswoude, was juist in de veronderstel- uit overleg tussen de provincie en het Hoogheemraadschap was geble- dat onafhankelijk orgaan er wel zou komen. Hij toonde zich dan ook nder teleurgesteld. „Zowel de provincie als het hoogheemraadschap zijn ighebbenden. De provincie bepaalt de regels, dus ook de regels voor zien- Het hoogheemraadschap verleent de vergunning. Zij kunnen echter die iai jnning ook aan zichzelf geven. Dat hoeft niet per se problemen op te 'en, maar het is wel merkwaardig", lichtte hij zijn standpunt toe. „Als een lankelijk orgaan toezicht op de slibstort houdt, dan wordt er ook geen ^ei rouwen gewekt". ROELOFARENDSVEEN Op de Sotaweg in Roelof- arendsveen worden verkeer stellingen uitgevoerd. Ook de trimmers zullen worden ge teld, zo blijkt uit een intern rapport van de ambtelijke werkgroep verkeerszaken van de gemeente Alkemade. De gemeente Alkemade neemt de verkeersadviezen van het Co mité Veilig Verkeer Sotaweg ter harte. Dat blijkt uit het rapport van de werkgroep waarover de raadscommissie bestuurszaken deze week zijn mening geeft. Het comité had gevraagd om aan duidingen 50 op het wegdek en het bord 50 kilometer per uur met on derbord „hoe hard rijdt u nu?" Aan de westzijde van de Sotaweg nabij de bocht wordt een stukje trottoir aangelegd. Dat betekent volgens de werkgroep een belang rijke verbetering voor de verkeers veiligheid van alle voetgangers maar vooral voor schoolkinderen, die dan niet meer hoeven over te steken op een gevaarlijk punt. Geen fietsstrook Het Comité Veilig Verkeer Sota weg wilde een soort fietsstrook, die ook door voetgangers en trimmers kan worden gebruikt. Een meer derheid van de werkgroep Ver keerszaken vindt echter dat een dergelijke strook aan de Sotaweg niet op zijn plaats is. Daarvoor zou de Sotaweg niet frequent genoeg worden gebruikt door fietsers en auto's. Volgens de werkgroep wordt een fietsstrook slechts aange legd als de fietsers beschermd moeten worden tegen het over heersende autoverkeer. Hiervan is op de Sotaweg geen sprake. Boven dien houdt een dergelijke strook te vens een stopverbod in, hetgeen problemen kan geven voor de aan de weg gelegen tuinbouwbedrijven. Controle op de naleving van het stopverbod stelt de politie voor on overkomelijke problemen. Hoewel uit een eerdere verkeer stelling al is gebleken dat er rela tief weinig sluipverkeer van de So taweg en de Googermolenweg ge bruik maakt, werkt de gemeente Alkemade aan een plan om de Googermolenweg gedeeltelijk af te sluiten voor auto's. Voor een uitgebreide ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gra tis wekelijkse bijlage van deze krant. BIOSCOPEN LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): Doe Hollywood (al); (12); 18.45, 21.15. IIETA KROFT /erwacl1 veel :r kanl jouwd. EVELD Het CDA veld ziet niets in de van een moerasge- tussen rijksweg 11 en idjjoorbaan. Deze partij dat de agrariërs al grond hebben af in voor natuurgebie- zo bleek gisteren in vergadering van de i lissie rijksweg 11. landschapsplan over de ische invulling van het rond rijksweg 11 Rijne- loudt geen rekening met arische belangen", aldus s N. van der Hulst en der Neut gisteravond, n is samengesteld door irkgroep landschapsplan wil zeggen een gebied met moerassen, struiken, riet en hooiland. De werkgroep heeft bij het plan geen rekening ge houden met belangen. Volgens burgemeester M. Boelen komt die belangenafweging pas om de hoek kijken in een verdere fase; als de belangen zoals ver woord in het landschapsplan worden ingepast in het be stemmingsplan. Het is uitein delijk aan de gemeenteraad 11'. Volgens het plan het gebied tussen de de spoorbaan een isch gebied worden. Dat aanwezige CDA'ers weigerden gisteravond echter overstag te gaan. Het leidde zelfs tot een felle aanvaring tussen Van der Hulst en Boe len. Van der Hulst verwees naar het bedrijf van Van Zwieten. „Hij is met toestem ming van de gemeente pas in dat gebied gaan wonen. Als het plan wordt uitgevoerd, kan hij weer weg". De chris ten-democraat vond boven dien dat Rijneveld al genoeg had gedaan aan de realisering van natuurgebieden. „Het bos gebied bij de Gemeneweg is zeven hectare en dat aan de oostkant 16 hectare. Aan de Kruiskade is 30 hectare bos. Het fietspad langs de Oost vaart kost zes hectare. We hebben een vogelweidegebied van 120 hectare. Moet er door de boeren dan nu weer ruim 200 hectare worden afgestaan voor een ecologische zone? Ze zitten allemaal met een mest quotum, waardoor ze in de problemen kunnen komen als ze zo'n drie a vier hectare grond kwijtraken". Vooral de tegenstand van het CDA over de aanleg van een groenstrook bij het te ontwik kelen bedrijventerreintje aan de Kruiskade stuitte Boelen ernstig tegen de borst. Hij had juist gistermiddag van de pro vincie te horen gekregen dat het terrein er alleen mag ko men als de groenstrook wordt aangelegd. Nu dreigt de ont wikkeling van dat terrein in gevaar te komen. De andere commissieleden gingen wel akkoord met het landschaps- de jeugd- als de \eling van de Oud Ade- mateurtoneelvereniging brengen morgen en za- gezamenlijk een twee- lakters onder het motto dubbel". Een groepje oefent al geruime tijd nder leiding van Vro- i almeijer en Carl a van sn op het stuk Laat aar schuiven". Onder- topt een andere groep regie van Piet Pouw jr. van beide voorstel- het Dorpshuis van is acht uur. De en- ijs bedraagt f6,50 voor tsenen en f3,50 voor de Reserveren is mogelijk osé van der Hulst, teïe- 01712-2341. elconcert inipkp l'?de Jong geeft morgen- een orgelconcert in de hoornsekerk in Alphen den Rijn. De aanvang 't over acht en c mg is gratis. Uitgevoerd j |fi wordenPreludium lolf eron heid. fuga in grote tertsen, 'Wohl mir, dass ich Jesum habe' van J.S. Bach, 'O kindeke klein, o kirideke teer' van F. Asma, 'Toccata' van J. Grison, Sona te no. II van Mendelssohn, 'Toccata' van Ch. M. Widor, 'Es ist das Heil uns kommen her' van ponist. Verder improviseert De Jong. Oud papier De Stichting Oud Dorpshuis komt zaterdag weer langs de deuren in Oud Ade. Vanaf acht uur kan het oud papier buiten worden gezet. Concert Het Amsterdams kamerkoor derlands hervormde kerk aan de Dorpsstraat in Leimuiden. Er worden werken gezongen van Dowland, Bennett, Mor- ley, Elgar en Holst. Het in strumentale gedeelte wordt verzorgd door Birgitta van Santen uit Leimuiden (fluit) en de Amsterdamse organist Arthur Koopman. Aanvang acht uur, toegang kost f5. Rock De symfonische rockband F.A.F. is zaterdagavond te gast in jongerencentrum Het Kasteel aan de Concertweg 1 in Alphen aan den Rijn. De groep presenteert in Alphèn de tweede cd, getiteld Both Worlds". Wings of Steel neemt het voorprogramma zijn rekening. De zaal om negen uur open, toegang kost f7. Morgen is er housenight in Het Kasteel. Van tien uur 's avonds tot zes uur 's ochtends kunnen lief hebbers van house terecht. Kaarten kosten f 17,50. Razende Ritmes Het Klim Kindertejater danst zaterdagmiddag in het Park theater aan de Cornelis Geel- laan 2 in Alphen aan den Rijn, Razende Ritmes. Ge danst wordt onder andere in een klankdecor dat ontstaat dansers onderling en dansers en publiek. Door wisselingen in tempo en dynamiek ontstaan wachte vertragingen e snellingen. Het idee choreografie zijn van leidster Alexandra van der Hilst. De aanvang is half drie. Toegang kost f7,50 houders van een CJP of Pas 65 moeten f6 beta len. Voorafgaand aan de voor stelling is er van één tot twee uur een workshop voor kin deren van 7 tot 10 iaar. De kosten hiervoor bedragen f7,50. Aanmelden kan bij het theater: 01720-72875. advertentie BIJ DEZE KRANT adootje? Beocom Telefoons Bang&Olufsen 12 kleuren vanaf f. 265,- xpert Radio Jan de Lange Bang&Olufsen Center tenstraat 49, Tel. 01719-11500 NOORDWIJ K li trianon (Breestraat 31. tel. 071- 123875): Stam van de holebeer (al); 01720-20800). Terminator II (12); i Switch (al); 18.45, 21.15. vr. ook 13.45. Reddertjes in kangoe- roeland (al); wo. 14.00. Doe Holly wood (al); 13.45, 18.45, 21.00. 4.00. 5.45. Junglebook (al); De gigantische opknapbeurt HAZERSWOUDE-DORP Nadat tien jaar geleden de eerste plannen op tafel kwamen lijkt het einde van de gigantische reno vatie van de uit 1664 date rende Nederlands Her vormde Kerk in Hazers woude-Dorp in zicht. Do minee J. Alblas hoopt dat de kerk begin april kan worden heropend. DEN HAAG asta: 1 (Spui 27, tel. 3463500): A kiss betore dying (16); 14.00, 18.45, 21.30. asta 2: Robin Hood (al); 14.00, 18.45, 21.30. asta 3: Dying young (al); 14.00, 18.45, 21.30. babylon 1 (naast Den Haag Centraal tel. 3471656): The fisher king (12); 14.00, 18.45, 21.30. BABYLON 2: What about Bob? (al); 14.00, 18.45, 21.30. BABYLON 3: Toto Ie heros (al); 14.00, 18.45, 21.30. CINEAC 1 (Buitenhof 20, tel. 3630637): Eve of destruction 2 (12); Wv. 14.00, 18.45, 21.30. cineac 2: The Marlboro man (12); 14.00, 18.45, 21.30. cineac 3: Out for justice (16); 18.45, 21.30. ma. di. do. ook 14.00. metropole 1 (Carnegie- vx laan, tel. 3456756): Thelma Louise (12); 14.00, 18.45, 21.30. metro- f pole 2: Merci la vie (12); 14.00, h|. 18.45, 21.30. metropole 3 Dan- ces with wolves (al); 14.00, 20.30. ■■■-■;. I metropole 4: Mortal thoughts v V m k9| (12); 14.00. 18.45, 21.30. metro- 4 pole 5: Prospero's books (16);' de Nederlands Hervormde Kerk in Hazerswoude-Dorp is bijna voltooid. foto: wim van noort 14 00 2odeon ^heren racht°i? ttt tt -■ Tx -1 tel 3462400): Doe Hollywood (al); Einde renovatie NH kerk Hazerswoude-Dorp in zicht Ir 21.30. ma. di. do. ook 13.45. ODE- ON 3: Terminator 2 (12); 13.45, bestelling. 18 45 21.30. ODEON 4: The naked Van het gehele gebouw kon- gun 21/» (al); 13.45, 18.45, 21.30. den alleen de muren en de HAAGS FILMHUIS: Zaai 1: Delica- koepel blijven staan. Verder tessen; 19.30, 21.45. Zaal 2: Mada- moest alles plat om het daarna ,™v,°"Too zaal 3: "ag'Tn' weer opnieuw op te bouwen. venner lor Altio: ma Viktor Viktoria; De kap was ook in een zeer Gli occhial! d'oro; wo. Madame X; do. slechte conditie. Er moest te vens een behoorlijk bedrag KINDERVOORSTELLINGEN CINE- wnrrien in opstoken om die AC: De reddertjes in kangoeroeland: worden in gestOKen om die w0 14 00 METROPOLE: De red- weer in een goede staat terug dertjes in kangoeroeland; wo. 14.00. te brengen. De reddertjes in Kangoeroeland; wo. Momenteel nog gewerkt aan 14.00. de centrale verwarming. Zo- lang er nog in de kerk wordt gewerkt, is de Gereformeerde DIENSTVERLENING kerk in Hazerswoude-Dorp zo gastvrij om zijn gebouw ook voor de kerkdiensten van de STICHTING KRUISWERK LEIDEN - Nederlands Hervormde kerk- vóoMrtórlmSfrtel diensten te laten gebruiken. sen o8.30-17.00 i De diensten sluiten zowel op verpleegartikelen: Burggravt zondagmorgen als op zondag- - - middag op elkaar aan. 1981 werd met de reno vatie begonnen. Door te spa ren had de kerk toen zo'n 800.000 gulden in kas. Al snel bleek dat dit bedrag lang niet toereikend was. De staat van de kerk was veel slechter dan aanvankelijk werd veronder steld. „Ik heb wel eens ge hoord dat een paar eeuwen ge leden de toestand van de kerk ook zo slecht was dat er een paard en een wagen door een gat konden", vertelt voorzitter van de kerkvoogden (presi dent kerkvoogd van het colle ge gebouwen beheer) P. Bak- huyzen. „Dat zou nu ook weer gebeuren. Met het vrijkomen van het potje van Brinkman twee jaar geleden, het PRIBK- potje, was de kogel door de kerk en kon er met de renova tie worden begonnen". Acties Het kerkgebouw is in handen van monumentenzorg. Er wordt dan ook jaarlijks een subsidie van 45.000 gulden door de provincie toegekend. Voor de renovatie was 700.000 gulden extra beschikbaar ge steld door monumentenzorg. De totale verbouwing komt op zo'n 2,6 miljoen gulden. Daar van moest 1,5 miljoen gulden door de kerk zelf worden op gehoest. Getracht werd om dit bedrag bijeen te schrapen door middel van acties. Zo bracht de verkoop van obligaties aan de gemeenteleden en een lo- tenverkoop onlangs een be drag op van 340.000 gulden. Dominee Alblas rekent er daarnaast op dat er in 1995 een bedrag vrij komt voor de reno vatie van het kerkorgel. Voor nieuwe kerkbanken heeft de kerk via de gemeente een obli gatielening af moeten sluiten. De banken zijn momenteel in elke dag Academisch 2 ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI- Ongevallendienst sch Ziekenhuis be- 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade LEIDEN De vernieuwde glastuinbouwbe drijven in het gebied van Rijn land krijgen van het Hoog heemraadschap inrichtingsei sen opgelegd. Daarmee is de Verenigde Vergadering vvan het Hoogheemraadschap van Rijnland gisteren, met uitzon dering van H. Visée akkoord gegaan. „We doen wat redelijk is en waar de bedrijfstak zelf om heeft gevraagd", zei hoog heemraad R. den Daas. De kwekers mogen geen restan ten van bestrijdingsmiddelen meer lozen. Bovendien moet er een regenbassin bij de kwe kerij worden aangebracht van minimaal 500 kubieke meter per hectare kasopper vlakte. De kwekerij wordt voorts ver plicht een recirculatiesysteem te hebben voor substraatteelt. De laatste maatregel betreft de verplichte buffering of het hergebruik van het condens- water. Het hoogheemraad schap heeft voor deze maatre gelen een half miljoen gulden beschikbaar gesteld. Aan deze maatregelen ligt een door Rijnland in 1990 en 1991 uitgevoerd brononderzoek ten grondslag. Hieruit bleek dat de agrarische sector een belang rijke bron van de uitstoot van bestrijdingsmiddelen en mest stoffen is. Naar verwachting worden voor glastuinbouwbe drijven eind 1992 algemene re gels op grond van de wet op de verontreiniging van het opper vlaktewater (wvo) vastgesteld. In het beheersgebied van Rijn land, dat in totaal 1600 glas tuinbouwbedrijven telt, wor den jaarlijks vele bedrijven vernieuwd. Zo worden mo- menteeel de projecten recon structie oude glastuinbouwge bieden (rogg) in Rijnsburg, Ter Aar, Roelofarendsveen, in Ze venhoven (de Noordsebuurt) en in Aalsmeer uitgevoerd. In Nieuw veen wordt zelfs een heel nieuw glastuinbouwge bied ingericht. Gezien deze ontwikkelingen is het Hoog heemraadschap van Rijnland ervan overtuigd dat niet kan worden gewacht op de algeme ne regels die worden vastge- n bedrijven die willen nu weten aan welke eisen de kasinrich- ting moet voldoen", zo staat vermeld in het interim-beleid glastuinbouw. Na een over gangsperiode gaat het beleid ook voor bestaande bedrijven gelden. Visée heeft twijfels over de ef fectiviteit van de maatregelen. Hij pleitte voor een onderzoek waarin een vergelijking wordt getrokken tussen vollegrond- steelt en substraatteelt (teelt los van de grond, op bijvoor beeld glas- of steenwol) voor wat betreft de invloeden op het milieu. Dat onderzoek had in de maatregelen meegeno- worden. 14.30 tot 15.15 i •5 uur. Kinderafdeling dagelijks van 10.30 tot 19.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Op de afdeling special care kan men terecht van 10.30 tot 11.00 uur en van 19.00 tot 19.30 uur. Voordat de pleegkundige.» Sint kenhuis: Volw; 14.00-14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00-16.00 u en van 18.30-19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor vaders. J (hartbewaking) dag. 0 u. en van 19.00-19.3 advertentie RIJNEVELD Er wordt pas in maart een besluit genomen over de plaats waar het NS-station in Hazerswoude-Rijndijk wordt gebouwd. De loca tiekeuze is mede afhanke lijk van de nieuwbouw van het gemeentehuis. De NS, die al bezig zijn met een haalbaarheidsonder zoek naar diverse locaties voor een station nemen ook dit aspect mee. De ge meenteraad van Rijneveld besluit eind januari over de nieuwbouw en de plaats van een gemeente huis, danwel de verbou wing van het huidige ge meentehuis. Zo luidde de verklaring van, burgemeester M. Boelen gis teravond in de vergadering rijksweg 11 over het uitblijven van de re sultaten van het marktgericht onderzoek door de NS. De NS hadden toegezegd dat uiterlijk gisteren die resultaten aan de gemeente kenbaar zouden worden gemaakt, waardoor er al een definitieve locatiekeuze door. de commissie zou kunnen worden gemaakt. Boelen ver wacht dat dit nu wel maart zal worden. Een andere reden voor de ver traging is dat enkele Tweede Kamerleden onlangs monde linge vragen hebben gesteld aan minister May over de spoorverdubbeling tussen Lei den en Alphen. De NS wach ten nog op de antwoorden zo dat die ook kunnen worden meegenomen in het onder zoek. Bekend is dat ambtenaren sa men met medewerkers van de Nederlandse Spoorwegen drie locaties in Hazerswoude heb ben onderzocht op stedebouw- kundige, verkeerskundige en financiële aspecten en die be stuurlijke en maatschappelijke haalbaarheid. De locatie ach ter de waterzuiveringsinstalla tie scoorde het hoogst. B en W gaven, in afwachting van de resultaten van het bovenge noemde markgericht onder zoek, de voorkeur echter aan de locatie bij de Gemeneweg. Dit vanwege een goede aan sluiting met de bussen. Of Rijneveld werkelijk een station krijgt is sterk afhanke lijk van het doorgaan van de spoorverdubbeling tussen Lei den en Alphen. Vanwege de hoge kosten, houdt het minis terie de boot nog af. Wel heeft de directeur-generaal voor het vervoer K. Egas, namens het ministerie de gemeente in een brief van 21 november laten weten dat hij zich nog zal be raden over een gedeeltelijke spoorwegverdubbeling. Indien de sporen uitsluitend tussen Bodegraven en Alphen en tus sen Zoeterwoude-west en Lei den worden verdubbeld, zou een station in Hazerswoude volgens de NS toch haalbaar moeten zijn. en feestdag. 10.00-1 4.00-16.30 u. Team A, C en I tot 21.00 u. met uitzondering v iltijden en etenstijden. i i Ziekenhuis: Voor alle i (behalve kinderen) zijn de t handeltijd afdeling verloskunde: 18.00-19.0 a overleg met patiënten doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofd verpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Klnderkllniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00, babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak met het verpleegkundig hoofd. Bezoektij den kinderafdelingen: voc van opgenomen kinderen i t verpleegkundig hoofd. Voor i van kinderen: Keel-, 18.30-19.00 Dagelijks 14.30-15:15 u. en 18.30- 19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinder afdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13