LEIDEN OMGEVING iiixe winkels en ultuurtempel ian de Aalmarkt tN Töom «HENKM 11 EEN JAAR SOCIALE VERNIEUWING Ondernemers sterk verdeeld over koopavond op vrijdag urn fieidaeSotwo/rii ïER 19 CeidócSornxmt DONDERDAG 12 DECEMBER 1991 Veel fietsers in Lisse op de bon LISSE Bij grootscheepse controles van fietsers en brom fietsers in Lisse heeft de poli tie 65 bekeuringen uitgedeeld. Het ging in de meeste gevallen om ondeugdelijke verlichting. De controles werden gister morgen en vanmorgen op ver schillende lokaties uitgevoerd. In totaal werden 350 tweewie- Iers aangehouden. Ook een al coholcontrole leverde van nacht in Lisse drie processen- verbaal op. Leiderdorper krijgt jaar cel voor steken DEN HAAG/LEIDERDORP Een 28-jarige man uit Leider dorp is vanmorgen tot twaalf maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest veroordeeld. De Leiderdorper stak in sep tember vorig jaar de eigenaar van de Panamaclub in Leiden neer nadat er ruzie was ontstaan over het al dan niet betalen van een rekening. De verdachte heeft altijd in alle toonaarden ontkend de eigenaar met een mes in de nek te hebben gestoken. Twee weken geleden eiste de officier van justitie achttien maan den gevangenisstraf op verdenking van poging tot doodslag. De advocaat van de verdachte vond dat er in de zaak zoveel fouten waren gemaakt door het openbaar ministerie, dat slechts vrij spraak op zijn plaats was. De verdachte zou niet op tijd zijn voorgeleid, er werden drie belangrijke getuigen niet gehoord en het proces-verbaal zou onvolkomenheden bevatten. Inbraken in Lisse LISSE Twee woningen aan de Evertsenlaan in Lisse waren gisteren het doelwit van inbrekers. Het betrof in beide gevallen een hoekwoning waar men via de achterzijde binnen wist te komen. De dieven gingen er vandoor met een videorecorder, geld en een kistje met sie raden. De totale waarde van het gestolene is ,nog onbekend. Man raakt bekneld onder graafmachine LEIDEN Een 31-jarige man uit Barneveld is gisteren ernstig ge wond geraakt toen hij onder een graafmachine bekneld raakte. De man werkte met de graafmachine bij het spoor in de omgeving van de Annie Romeinsingel in de Ste venshof. Hij verloor de macht over de ma chine die vervolgens van de spoor dijk tuimelde. Toen hij wilde uit stappen kwam hij onder de machi ne terecht. Hij is met hoof- en in wendig letsel naar het AZL ge bracht. Steekpartij Bosrode in Opsporing Verzocht LEIDEN De steekpartij aan de Bosrode die in de nacht van 11 op 12 oktober het leven kostte aan Leidenaar Willem Cornelisse is vanavond een van de onderwer pen in het AVRO-televisiepro- gramma Opsporing Verzocht. Dat begint om 20.25 uur op Neder land 1. Cornelisse had kort voor de steekpartij een café bezocht aan de Nieuwe Beestenmarkt. Voor zijn vertrek had hij er ruzie met een andere bezoeker. In het programma wordt zijn route naar de Bosrode gevolgd. De politie hoopt via de televisie de man te vinden met wie Cornelisse ruzie had, een ander met wie hij langs de Gooimeerlaan liep, met de brommer aan de hand en nog drie anderen die hij onderweg zou hebben ontmoet. Ook wordt een man gezocht die daags na de steekpartij bij de Bosrode zou hebben geïnformeerd of daar een fiets was gevonden. De politie is nog steeds op zoek naar de eige naar van een damesfiets die op de plaats van de steëkpartij was gevonden. Aan het stuur hing een zakje met broodjes en rauw shoarmavlees. Volgens politie woordvoerder D. Graveland moet die fiets daar heel kort heb ben gelegen. RUDOLF KLEUN Juridisch j|/a(stel 1466. EMEENTE IN ZEE MET PROJECTONTWIKKELAAR 2IDEN De bouw van xe winkels en een cen- voor beeldende inst. Dat is de kern van ambitieuze plannen het gebied tussen almarkt en Breestraat aarvoor het Leidse col van B en W in zee il gaan met de Amster- imse projectontwikke- ar MBO. In combinatie et de Stadsgehoorzaal en Waag moet zo een cul- ireel- en winkelcentrum in allure ontstaan. Dat een brug slaan tussen larlemmerstraat en eestraat. wethouders T. van Rij uimtelijke ordening), H. jek (cultuur) en J. Walen- np (economische zaken) akten gisteren het voorne- n met MBO in zee te gaan kend. Op 8 januari wordt project voor het eerst ge presenteerd aan een aantal raadscommissies. Het is nog niet duidelijk hoe snel er een concreet plan ligt, maar als het aan het college ligt wordt wel haast gemaakt. Wethouder Van Rij legt uit dat aan de Aalmarkt/Breestraat niet al te grote 'hoogwaardige' gespecialiseerde winkels moeten komen en dus geen warenhuis. In of bij de Stads gehoorzaal moet een horecage legenheid komen, grenzend aan de huidige binnenplaats van de Aalmarktschool. De ge meente wil zich daarbij sterk maken om de gevel van die school te behouden. Van Rij: „We hebben de school niet voor niets tot monument ver klaard". Over het project wil de ge meente binnenkort om de tafel gaan zitten met V D, dat op slagruimtes heeft aan de Man- denmakerssteeg. Bovendien wil het warenhuis zelf flink verbouwen en het is de bedoe ling dat de activiteiten op el kaar worden afgestemd. Een andere overlegpartner is P C. Het jongerencentrum LVC is op de hoogte gesteld van de nog prille plannen. Die kunnen tot gevolg hebben dat het LVC uit de Breestraat moet verdwijnen. Beeldende kunst Binnen het geheel van win kels moet het nieuwe Centrum voor Beeldende Kunst een plekje krijgen aan de Manden- makerssteeg, schuin tegenover De Waag. Daar komt dan ook de kunstuitleen in. Het is de opzet dat het centrum door de projectontwikkelaar wordt ge bouwd, waarna de gemeente het huurt. Er zijn nog geen concrete plannen voor de Stadsgehoorzaal. De wethou ders Koek en Van Rij stellen slechts dat de culturele functie van de concertzaal wordt ver sterkt binnen dit nieuwe win kelgebied. De samenwerking met de pro jectontwikkelaar volgt nadat afgelopen vrijdag een rapport over de structuur van de bin nenstad was gepresenteerd. Juist de bouw van een winkel centrum aan Aalmarkt/Bree- straat was een van de belang rijkste aanbevelingen uit dat rapport dat in opdracht van gemeente en ondernemers is De Aalmarkt nu nog verpauperend, straks een winkelcentrum van allure, hoopt de gemeente. opgesteld. Daar werd ook de bouw van een parkeergarage aan gekoppeld. Dat kan echter op gespannen voet komen te staan met het autoluw maken van de binnenstad. Voor wet houder Walenkamp staat ech ter nog niet vast dat die garage er moet komen. „Met MBO is afgesproken dat er voldoende parkeergelegenheid moet ko men. Maar het is nu te con creet om te zeggen dat die ga- Onderzoek MBO heeft de afgelopen maand onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van het nu verpauperende gebied rond de voormalige Aalmarktschool. Bij dat onderzoek is ook de Technische Universiteit Delft betrokken. Voor Leiden is de samenwerking met een pro jectontwikkelaar uitzonderlijk. Walenkamp omschrijft MBO als „de navelstreng naar inves- De keus is onder andere op MBO gevallen omdat deze pro jectontwikkelaar ervaring heeft met soortgelijke projec ten in de historische binnen steden van Groningen en Vlis- I FOTO: WIM VAN NOORT singen. In laatstgenoemde Zeeuwse plaats is MBO be trokken bij de ontwikkeling van het gebied van de voor malige scheepswerf De Schel de en bij de overkapping van een winkelstraat. Dat idee heeft wethouder Walenkamp ook al eens geopperd voor de Donkersteeg en de Vrouwen- steeg in Leiden die de verbin ding vormen tussen Haarlem- Breestraat. Winkeliers kritisch maar optimistisch LEIDEN De winkeliers zijn het er wel over eens dat de kwaliteit van het winkelbestand soms te wensen overlaat en kon den zich gisteravond dan ook enigszins vinden in de bouw van een luxe win kelcentrum tussen Aal markt en Breestraat. Veel belangrijker bleken voor hen echter de omringende fac toren: het ontbreken van een goed verkeerscirculatieplan, de verkeerssituatie in de Bree straat en de bereikbaarheid van de binnenstad. Slechte er varingen uit het verleden brachten bij vele ondernemers de scepsis over de haalbaar heid van alle mooie voorstel len naar boven. „Maken we dit nog mee in ons leven? We zitten ook al jaren te wachten op bebouwing van het Vrou wenkerkplein," klonk het lichtelijk geïrriteerd. De slepende kwestie van de Breestraat maakte eveneens emoties los. „Waarom wordt er weer een beroep gedaan op de ondernemers terwijl de ge meente zelf achterblijft? Er zijn meerdere rapporten uitge bracht waarin stond dat de Breestraat moest worden opge knapt. Maar er is niks mee ge daan. Daar word je op het laatst knap moedeloos van". Toen eigenaar De Jong van damesmodezaak Riël het ech ter had opgenomen voor de voorstellen, klonk er luid ap plaus. „Ik ben één van de oud ste ondernemers hier en ik vind het een geweldig plan. Ik zou hiermee een streep willen zetten onder het verleden". ?t kasteel dat straks Sociale Vernieuwing gaan heten, is gebouwd op de fundamen- an bouwwerken uit voorbije tijden: expe- nenten buurtbeheer, buurtopbouwwerk, be- merscomités die zich in het verleden al heb- ii ingezet voor meer inspraak bij nieuw plan- n die hun wijk betreffen. Op die stevige basis ook de sociale vernieuwing uitgroeien tot fort dat iedereen binnen zijn muren weet te gen en weet te houden. Alleen: met welke ien moet het worden gebouwd? ftewel: wat zal het begrip sociale vernieuwing inhouden zodat het nog wat voorstelt? ogen de wijkgroepen zich alleen bemoeien met anti-parkeerpaaltjes, verkeerssluizen en drempels, of hebben ze ook wat in de melk te brokken waar het de welzijnspoot betreft? Het buurtopbouwwerk en het jongerenwerk in de oostelijke binnenstad zetten onlangs een compleet plan voor een buurt-werk/leerplaats op. Een leerplaats waar buurtwerk en hulp aan werkloze jongeren samenkomen. Waar ze werkervaring kunnen opdoen, terwijl ook nog ze hun steentje aan de sociale vernieuwing bij dragen. Een mooiere synthese tussen wens en werkelijkheid lijkt er momenteel niet haalbaar. Maar het is niet de bedoeling dat het slechts bij plannen blijft. MONIQUE ROSO Wee buurten, twee zie- n, maar één doel: de so- ale vernieuwing zo goed ogelijk uitvoeren. Zo la- n Pancras Oost en oord Rijnevest zich in kader misschien nog ;t beste omschrijven. ior de sociale vernieuwing irden de buurten samenge- egd tot één wijk, en hoewel nog steeds een min of meer ychologische en geografische rrière bestaat in de vorm de Herengracht, doen de lieve bewoners er alles voor de vernieuwing vorm te in. En ondanks alle nega- e berichten over sociale Imieuwing, lukt dat in hun £n aardig. „Maar wij hadden in ook al vanaf 1974 een jdsvernieuwingswerkgroep", ijnst Marjolein Gravemeijer. ïze kant bestond er al- soort van sociale ver- euwing. Het buurtbeheer, wij dat in een soort van periment gingen uitvoeren, as voor ons pas het begin. Na ikele jaren wilden ambtena- n dat weer gaan afbouwen, aar dat hebben we toen we- i te keren". ortom: voor Pancras en D°rd Rijnevest sloot de socia- vernieuwing nagenoeg per il aan bij wat zij allang voor hadden: bewoners meer nauwer betrekken bij de 'bouw van de buurt. Daar- loopt Vincent Kokke, de 'urtopbouwwerker, al ettelij- jaren rond in het buurthuis n de Middelstegracht. „In de aktijk blijkt echter wel dat 11 welzijnsaspect voor de eeste bewoners moeilijk te ften is". „Dat wijkgevoel |jg je inderdaad niet meer rug," voegt Mary Schaap er ,Het wijkgevoel krijg je niet meer terug" fluks aan toe. „Het had z'n voors en tegens, en het is een verschrikking om door je buurvrouw te worden gecon troleerd pf je je ramen wel op tijd zeemt. Maar als je twee maanden ziek thuis ligt, zou je wel willen dat er eens iemand langs kwam". Zij is eigenlijk 'van de andere kant', van de gracht wel te verstaan, maar vormt in de wijkgroep sociale vernieuwing die de twee wij ken bestiert, een factor waar niemand omheen kan. Gewoon neergepletterd De verzamelde bewoners zijn het erover eens dat de sociale vernieuwing in hun organisa tie en werkwijze geen grote veranderingen teweeg heeft gebracht. „Er is vooral op pa pier vreselijk veel veranderd". Toch heeft zich niet alleen in theorie een verandering vol trokken. „Eerst werden de huizen hier gewoon neerge pletterd, nu krijgen we de plannen eerst netjes opge stuurd". „De verandering heeft zich tot nu toe vooral in de ambtena- rencultuur voorgedaan," geeft Marjan Grotenhuis toe. Zij is zelf ambtenaar en werd in ja nuari aangesteld als voorzitter van de wijkgroep. Een functie met een dubbele pet, die in an dere situaties voor problemen kan zorgen, maar die bij haar alleen maar voordelen heeft. Zij heeft ingangen naar beide partijen: ze weet wat er onder de bewoners leeft, en kan di rect lijnen leggen naar de ambtenaren. Want het is juist in dat schijnbaar ondoordring bare woud van interne regels en bevoegdheden, waar een 'gewone burger' soms het spoor bijster raakt. De leden van de wijkgroep willen nu nog niet in de voet sporen treden van de politici door te zeggen dat het alle maal te langzaam gaat. „Je moet het de tijd geven. Ambte naren zijn nog niet zo lang ge wend om met bewoners te overleggen over waar een speeltuintje moet komen of waar en hondenuitlaatstrook kan worden aangelegd". „Ja, mag het even tijd hebben Je wordt ermee overdonderd. Het heeft een lange adem nodig". Opbouwwerker Kokke heeft zeker wel het idee dat. het be grip sociale vernieuwing post vat bij de mensen in de wijk. sen die zich actief opstellen. De bewonerscommissie van woningbouwvereniging Ons Doel telt negen mensen, dat was vroeger ondenkbaar". In de twee buurten hebben de woningbouwverenigingen „een eigen gezicht gekregen": ze nemen actief deel aan het overleg over wijk- en buurtbe heer en vormen zo een betere gesprekspartner dan ze in het verleden zijn geweest. Extra veegbeurt Nico Vlek, voorzitter van het bewonerscomtié Pancras-Oost, heeft er dan ook een hekel aan als mensen zeggen dat er niks gebeurt. „Er gebeurt wel dege lijk een hoop alleen Idoor MONIQUE ROSO Buurtcomités hebben soms jarenlang moeten strijden voor Lei- denaartjes en verkeersdrempels. Maar de sociale vernieuwing mag zich niet daartoe beperken. FOTO: WIM VAN NOORT dat Er wordt soms ook wel teveel ge praat naar mijn zin, ik ben zelf een doener en bepaald geen prater. Het vervelende is al leen dat de gemiddelde bewo ner zegt 'dat 'ie d'r niks van Met alle extra inspanningen van de directies groen, reini ging en civiele werken, moet er echter wel degelijk resultaat te zien zijn. Eén van de eerste concrete zaken die werden uit gevoerd, was namelijk de aan stelling van een ploeg omge vingsvaklieden, die juist het uiterlijk van de woon- en leefomgeving continu in de gaten moeten houden. En precies daar ligt het be langrijkste punt van een aan tal criticasters van de sociale vernieuwing: het richt zich al leen maar op een lantaarnpaal hier, en anti-parkeerpaaltje daar, een extra veegbeurt, een beter onderhouden speeltuin tje. Het 'sociale' van de ver nieuwing lijkt achter te blij ven. Het is ook de discussie die binnenkort op politiek niveau zal gaan spelen, want waarmee mogen de wijken zich straks gaan bezighouden: met alleen de woon- en leefomgeving, of ook met de sociale aspecten „Als je je alleen concentreert op de woon- en leefomgeving is dat de dood in de pot," is de stellige overtuiging van Kok ke. „Welzijn en werkgelegen heid horen erbij. Als dat uit el kaar wordt getrokken, heeft sociale vernieuwing geen bete kenis meer". Zijn eigen kritiek richt zich echter wel op de maatschappelijke organisaties, die nog steeds niet echt een voet aan de grond krijgen op wijkniveau. „Terwijl bijvoor beeld het maatschappelijk, werk eeri trekker van het wijksignaleringsnetwerk zou kunnen zijn". Waar de wo ningbouwverenigingen en rei niging/civiele werken/stads beheer er wel aardig in slagen te worden ingebed in de buurt, missen bijvoorbeeld het maat schappelijk werk en het ge coördineerd ouderenwerk nog de boot. Mary Schaap kan dat beamen: „Het Huis op de Waard ligt heel centraal in de wijk, maar vormt nog steeds een stukje niemandsland". Toch gaat ook die samenwerking sinds kort wat beter. Marjolein Grave meijer: „Het is het gebrek aan ervaring in samenwerking. Ze hebben altijd een heel andere 'klantenkring' gehad". Testcase Aan de sociale vernieuwing zul je als wijk zelf invulling moeten geven, is de overtui ging van de wijkbewoners. Zij willen het dan ook nog lang niet afdoen als 'mislukt'. „We hebben de afgelopen maanden gezaaid, het oogsten moet nog komen. Voor ons is het speel tuin in het Katoenpark, dat we heel graag willen hebben en waar we ook geld uit het wijk budget voor over hebben, een soort testcase. Hetzelfde geldt voor de wijkhuismeesters. Je moet de positieve zaken in een wijk benutten. Iedereen is ge wend aan buurtverenigingen die altijd actie voeren, maar er is veel meer mogelijk. De posi tieve dingen worden niet ge- LEIDEN De Leidse winke liers zijn sterk verdeeld over de verschuiving van de koop avond naar vrijdag om de stad aantrekkelijker te maken als koopcentrum. De onderne mersorganisatie Leiden Leeft is er echter in het bestuur wel over eens dat de vrijdagse koopavond een kans moet krijgen om zichzelf te bewij zen. Tijdens een vergadering van Leiden Leeft gisteravond bleek dat de grootwinkelbe drijven een groot voorstander zijn van verschuiving. Namens C&A, P&C, V&D en de Hema zei de heer Van Velzen, regioleider van C&A, dat de verschuiving van de koop avond voor hem en zijn colle ga's weinig verschil uitmaakt. „Wij halen een deel van de omzet ook uit de regio en voor ons maakt het weinig uit of we die nu hier behalen of in Leid- schendam. Maar vrijdag wordt toch beschouwd als een recre atieve avond: eerst winkelen en dan stappen. Daarvan moet je gebruik maken" Zijn kleinere collega-winke liers waren het daar niet mee en lieten zich evenmin over tuigen door de uitvinder van het voorstel, wethouder J. Wa lenkamp (economische zaken). De ondernemers zijn bang dat door een Leidse koopavond op vrijdag de regiogemeenten in de wielen worden gereden en de consument in verwarring wordt gebracht. Iemand die gewend is zijn boodschappen op vrijdag in de regio te doen, zal echt niet plotseling naar Leiden komen. „We brengen de consumenten aan het twij felen. Nu hebben ze nog de keus". Walenkamp leek echter niet van zins zijn oren te laten han gen naar de omliggende ge meenten. „Het is er een beetje teveel ingesleten dat we reke ning zouden moeten houden met de regio. Ik heb ook pro testen gehoord dat het voor hen heel vervelend zou zijn. Nou, mag het een keertje? Wij hebben ook niet gevraagd om een Leidsenhage". Uit ver schillende rapporten is geble ken dat onder meer dat win kelcentrum kopers uit Leiden heeft weggelokt. De vrijdagse koopavond zou dan het liefst gecombineerd moeten worden met een markt. De voorzitter van de marktkooplieden, C. Ver- plancke, kon echter niet ga randeren dat de markt een succes wordt. „Wij willen trachten een markt samen te stellen, maar lukt dat niet dan is dat jammer". Individuele marktkooplieden zien de extra avond niet zitten: zij denken niet dat de kopers die zich op vrijdag vertonen, dat de vol gende dag weer zullen doen en vrezen een omzetdaling. Bo vendien staat een groot aantal dan op markten buiten Lei- Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een kerstcadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 27 december 1991 t/m donderdag 6 februari 1992 en kost slechts 20,-. Met Kerstmis zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 19 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervpor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 27 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. rbTTVTVCblT geschenk abonnement"! I Na™ Straat: is bestemd voc Voorl.: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 27 december 1991 t/m 6 februari 1992 Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar: Naam:Voort.; Straat: 1 I Postcode: Datum: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aai Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. nnj

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11