Stationsproject staat of valt met subsidie LEIDEN OMGEVING D66 wil in Leiden politie-assistenten ROVER: Non-stop strandbus naar Noordwijk bij mooi weer eiden loet voor eermuur etalen „__p van de Golf_ Leidenaar hoort TBS eisen voor ontucht met kinderen GYMLERAAR ZOEKT SOEPELE LENING iidac (Sotnaut UI ike blij WOENSDAG 11 DECEMBER 1991 Wethouder Rijks uit felle 1 kritiek op arbeidsbureau OEGSTGEEST Het arbeidsbureau in Lei- jen spant zich niet bijzonder in voor de lang- lurig werklozen in Oegstgeest. Deze beschul- !l liging werd gisteren geuit door de Oegsfgees- wethouder Rijks. Volgens hem is de kans aan ander of beter werk te komen als n werkeloos is groter na het voeren van heroriënteringsgesprek met een deskun- e van het arbeidsbureau. Volgens Rijks V comt er van die gesprekken echter niets te recht. „Meestal moet de gemeente er zelf ach teraan om een oplossing voor langdurig verklozen te vinden en daardoor werk ver- ichten dat het arbeidsbureau dient te doen". tijks uitte zijn kritiek tijdens de bespreking het jaarverslag van sociale zaken. Bewoners Rosarium hebben ander huis OEGSTGEEST Bewoners van het te huis Rosarium in Oegstgeest verhuizen naar een tweetal huizen in de wijk Haas- wijk. Een verheugde wethouder A. Kohlbeck zei dat gisteren in een verga dering van de commissie onderwijs. Vele jaren was het tehuis Rosarium een toe vluchtsoord voor Oegstgeestenaren die er beschermd woonden. Zij werden uitste kend verzorgd door zuster Schuil, die haar taak echter vanwege haar hoge leeftijd moest opgeven. Aangezien de ei genaar van het Rosarium het pand per 1 januari leeg wil hebben moest er voor de bewoners een oplossing worden gezocht. Idoor RENS KOLDENHOF LEIDEN/NOORDWIJK Een non-stop busver binding tussen Leiden en Noordwijk via een route die de minste kans op files oplevert. Daarvoor pleit de afdeling Leiden en omstreken van de Vereni ging Reizigers Openbaarvervoer (ROVER). De strandbus zou alleen moeten rijden bij goede weers verwachtingen en op.andere dagen wanneer een grote stranddrukte wordt verwacht in Noordwijk. Volgens secretaris Frans Mensonides van de vere niging is de busverbinding tussen Leiden en Noord wijk die onderhouden wordt door lijn 40 en 42 niet toereikend voor het recreatievervoer. De bussen zouden overvol zijn en bovendien zou de NZH niet in staat zijn adequaat in te spelen op het extra aan bod van passagiers wanneer de zon schijnt. „Het in zetten van bussen blijft achterwege, zodat er zelfs reizigers bij de halte moesten blijven staan", aldus Mensonides. In een brief aan de NZH wijst hij er verder op dat. sinds de opening van de ringweg rond Valkenburg, Noordwijk aan Zee sneller per auto dan per bus bereikbaar is. In Noordwijk zorgt een toename van het aantal dagjesmensen per auto echter voor grote parkeerproblemen. Een strandbus deze problemen kunnen zijn. ROVER heeft de idee van een strandbus al inge bracht in het periodiek overleg met de NZH. Deze reageerde terughoudend vanwege de hoge kosten die verbonden zijn aan het stand by houden van materieel eri personeel voor een strandbus die al leen bij mooi weer zou rijden. Volgens de NZH zou de zomer in Nederland daarvoor te weinig warme dagen tellen. Om die reden staat momenteel ook de zomerdienst naar Langevelderslag ter discussie. Een aparte bus voor recreatie vervoer is geen no vum. De speciale Keukenhofbus die dit jaar 72.000 passagiers naar de Lisse bracht is een voorbeeld van recreatievervoer tijdens het seizoen. Maar ook in Zeeland is de busmaatschappij Zuid-West Neder land gestart met een door overheid en recreatieon dernemers gesponsord experiment met zomerbus- sen. Een dergelijke financiële constructie heeft Mensonides voor de exploitatie van de strandbus ook voor ogen. Hij stelt voor de gemeente Noord wijk en de Noordwijkse horeca-ondernemers om fi nanciële bijstand voor het project te vragen. Vfisi DEN De keermuur moet worden neerge- iussen de spoorlijn en te bouwen kantoren n het spoor en de [pholweg, zal door moeten worden iald. De gemeente nen met de twee ;re partners het AZL Ie NZH, overstemming Nederlandse irwegen bereikt over [rondruil. |en wilde het stuk grond In de spoorlijn en de fcholweg hebben om daar ve'c Het betrof echter NS- Daardoor was het lange duidelijk wie zou op- voor de kosten van de nuur langs het spoor. I bedrag er met de grond- 5 gemoeid, wilde project- der Hoeven niet de grondruil is het vrij- :eker, volgens Van der procent', dat de zo- U -bochtconstructie worden uitgevoerd. De lie om de kantoren heen t gelegd, moet het be- ningsverkeer in goede leiden maar is fel bekri- ;d door ondernemers, Ka- Koophandel en ma- Zij vrezen dat het orencomplex op een ei- LEIDEN De toeken ning van subsidie door het ministerie van Verkeer en Waterstaat bepaalt hét lot van de plannen rond de stationsomgeving. Er zijn geen alternatieve scena rio's voorhanden wanneer de subsidie niet wordt ge geven of lager uitvalt dan de 193 miljoen gulden die nodig zijn. Dat moest wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) gis teravond toegeven na vragen van onder meer J. Laurier (Groen Links) tijdens een in formatieve commissievergade ring over de stationsplannen. „Als we een hard 'nee' te ho ren krijgen, dan kunnen we het gerust in het boek „Niet gebouwd Leiden" stoppen". Laurier liet tijdens de behan deling van de begroting voor volgend jaar al weten geen cent meer te willen reserveren voor het stationsproject dan de vijftien miljoen gulden waarop de gemeenteraad zich vorig jaar vastpinde. D66 daarente gen bleek bij die gelegenheid wel bereid de knip verder open te trekken als de voort gang van het project dat ver- Projectleider namens de ge meente W. van der Hoeven zei in een toelichting dat er wel driftig wordt gestudeerd op de mogelijkheid om het project te faseren. Daardoor kan Leiden afgeronde onderdelen aanbie den, wat de subsidieverlening wellicht ten goede komt omdat het dan om minder grote be dragen ineens gaat. Van Rij stelde echter dat de onderde len zo van elkaar afhankelijk zijn dat het nauwelijks denk baar is dat het één kan wor den gerealiseerd zonder het ander. „Alle onderdelen van het plan hangen te nauw met elkaar samen om ze eventueel afzonderlijk te ontwikkelen. Pas wanneer de tunnel er ligt, kun je bijvoorbeeld de kan toortorens gaan bouwen". Volgens de wethouder was de kans dat de belangrijkste sub sidiegever, Verkeer en Water staat, groen licht zou geven, wel groot. „We hebben zwart op wit dat Verkeer en Water staat het wil inpassen in de be groting en het meerjarensche- ma vanaf 1993". Definitieve zekerheid krijgt Leiden pas bij de aanbieding van de rijksbe groting voor 1993, op Prinsjes dag volgend jaar. „Maar we zullen nooit gaan bouwen voordat de definitieve toezeg ging binnen in", beloofde Van Rij. Volgende week vindt het eerste subsidieoverleg plaats met de Ombouwen tienduizenden vierkante me ters kantooroppervlak die in het project zijn opgenomen, wel verhuurd kunnen worden. Makelaarsrapporten duiden op een groeiende leegstand van kantoren door de economische recessie. Van Rij probeerde de gemoederen te sussen door te schermen met de grote aan trekkingskracht van Leiden, de perfecte ligging van de kantoren en het in internatio nale verhoudingen lage prijs niveau van Nederland. „Zoe- termeer is op dit moment veel groter bezig, daar verrijzen projecten van 200.000 vierkan te meter. Maar bedrijven be denken zich wel twee keer voordat ze daar gaan zitten, ingeklemd tussen een snelweg en een spoorlijn". Bovendien kan één van de drie kantoor torens worden omgebouwd tot appartementen. Eén van de to rens, tegenover het Terwee- park, is al bestemd voor tach tig appartementen in de vrije ïstellin genj allema; ijftig eeduik ijn. Di af, terechtkomt. raden gestolen JBRUGGE Een woning ie Emmalaan in Woubrug- gisteren op klaarlichte iet doelwit van inbrekers, dieven kwamen binnen de voorzijde het hui^ te forceren. De bestond uit een videore- ir en een bijouteriedoos iieraden. LEIDEN D66 dringt er bij de burgemeester, als beheer der van het gemeentelijk poli tiekorps, op aan dat alle moge lijkheden worden onderzocht om in Leiden politie-assisten ten de straat op te sturen. Bur gemeester Goekoop gaf gister avond aan dat hij 'niet afwij zend' tegenover het voorstel Het onderwerp kwam gisteren ter sprake bij de behandeling van het raadsvoorstel tot uit breiding van de bevoegdheden van parkeercontroleurs. Er deed zich volgens Goekoop echter één probleem voor: het korps heeft te maken met een officiële vacaturestop. D66'er T. de Graaff zei dat hij zelfs bereid was om de komst van politie-assistenten en het extra geld dat daarmee gemoeid is, uit de gemeentebegroting te betalen. Die suggestie kwam hem op' een scherpe opmer king van zijn PvdA-collega P. Bordewijk te staan, die dan wel wilde weten waar De Graaff dat geld vandaan zou willen halen. Dat kon hij niet aangeven. In aanleg zal het voor het Leidse korps binnenkort mo gelijk zijn om politie-assisten ten, die minder bevoegdheden hebben dan 'volwaardige' poli tieambtenaren, aan te nemen. De Tweede Kamer ging on langs in grote lijnen akkoord met de invoering ervan. Bo vendien heeft De Harskamp, de politieschool in Leusden die het Leidse korps 'aanlevert', een aanvraag voor de verkorte assistentenopleiding ingediend. Het wachten is op honorering van het voorstel. Maar dan nog zit Leiden met de vacatu restop. De partijen in de raad hebben gisteren hun fiat gegeven aan het voorstel tot uitbreiding van ae bevoegdheden van par keercontroleurs. Zij mogen voortaan ook bonnen uitdelen aan verkeersdeelnemers die bijvoorbeeld het eenrichtings verkeer negeren. Tot nu toe waren ze slechts bevoegd be keuringen te geven aan fout- parkeerders. Het publiek vindt het echter vreemd dat mensen in een uniform van de dienst Parkeerbeheerniets mogen doen bij andere over tredingen, ook al staan ze er naast, was de redenering van het college. Bovendien vinden de controleurs het zelf een nuttige uitbreiding van hun takenpakket. Juist De Graaff is vanaf het begin één van de grootste cri tici geweest van het voorstel. Bij eerdere gelegenheden had hij* al de vrees uitgesproken dat dit de eerste stap was op een hellend vlak naar een nauwelijks controleerbaar sy steem van toezichthouders. Toen was er echter nog sprake van dat parkeercontroleurs ook zouden mogen optreden tegen vandalisme en baldadig heid. Dit onderdeel, dat vrij wel alle partijen te ver ging, is uit het definitieve voorstel ge- Goekoop haalde dan ook De Graaffs stellingname uit het verleden nog even aan maar deze wilde vooral duidelijk heid: een parkeercontroleur met nauwkeurig omschreven bevoegdheden, naast een poli- voegdheden en de gewone po litieagent. „Dan gaan we toe naar drie soorten toezichthou ders op de openbare weg," concludeerde Goekoop vrolijk. Oegstgeest krijgt meer plaats voor peuteropvang OEGSTGEEST Voor peu teropvang komt in Oegstgeest meer ruimte beschikbaar. Per 1 januari wordt kinderdagver blijf De Kindervlinder in zijn geheel ondergebracht in het gebouw aan de Kamperfoelie laan waarin voorheen de Joris de Witteschool ALLERLEI(DS) >humann nn 's liederencyclus ichterliebe' wordt tijdens .J lunchconcert morgen ooen a ai V 7"J( van Ommen en de pia- hebber'e Natasja Douma. Daar- ist staan twee Impromp- seeivan ch°Pin voor Pianc P o op het programma. Het °en*"ert begint om 12.45 uur duurt ongeveer drie rtier. Plaats: Kapelzaal K& O, Oude Vest 45. oerden elijk p ijft 199 bijzi na/ Kadir, afkomstig uit werd Mks Koerdistan, houdt lag een voordracht geschiedenis van ook lerden en zijn ervaringen prate tens het bezoek dat hij zijn geboorte- [eek bracht. Zijn lezing rdt geïllustreerd maind van videobeelden. De ordracht begint om 20.00 Plaats van handeling: 'tiek info-centrum 'De 'alshoekKoppenhink- )g 2. De toegang is gratis. \rookjes 'oude sprookjes die vooral |id Kerstmis worden ver staan vrijdag in het ïddelpunt van de belang- Wing in de Zonneboom, 9laat de Kanterstraat 5. Ze Jrc/en verteld door Peter l der Linden, met zang 3 Anton ia van der Wijk. i verhalen zijn geschikt r volwassenen en kinde- vanaf 10 jaar. De )okjesavond begint om '0 uur, de toegangsprijs Vraagt 12,50 (en dat is len sprookje). fhubert pianist Willem Brons vrijdag sonates van fubert in de Stadsgehoor- il. Brons staat bekend om genuanceerd, toucher, vooral in de composities Schubert tot uitdruk- cherpte komt. De pianist speelt I FOT( de pauze de Sonate i (D.958) en de Sonate in A (D.959). Na de pauze wordt de Sonate in Bes (D.960) door hem uitgevoerd. Het concert begint om 20.15 uur. Toegangskaarten kunnen bij K O worden besteld c.q. gekocht, maarj ook aan de zaal zijn nog kaarten ver krijgbaar. Loos LOOS geeft vrijdagavond een concert in De Waag, dat om 20.15 uur begint. Peter van Bergen (tenorsax, bas en contrabasklarinet), Ge rard Bouwhuis (piano), Paul Koek (slagwerk) en Patrico Wang (gitaar) spelen eigen tijdse composities van ver schillende Nederlandse com- ponisten die zij speciaal voor het viertal schreven. Kaar ten kosten f10,-// 7,50 (CJP). Kaartverkoop aan de zaal vanaf 19.30 uur. Kerstviering In buurthuis Matilo wordt woensdag 18 december een kerstviering door ouderen gevierd. Om 17.30 uur is de ontvangst, om 18.00 begint een gezamenlijke brood maaltijd. Wie niet bij de broodmaaltijd aanwezig wil of kan zijn, is vanaf 19.00 i uur welkom voor samenzang en een kerstverhaal. Kosten: f 7,50 (met broodmaal tijd)//3,50 (zonder brood maaltijd). Opgeven voor aanstaande vrijdag bij buurt centrum Matilo, Zaanstraat 126, tel: 412515. Terre des Hommes Terre des Hommes Leiden heeft zijn zinnen gezet op een nieuw project in India. Voor de bouw van een schooltje in Teekoy heeft de hulporganisatie 50.000 gul den nodig. Het geld wordt onder meer bij elkaar ge bracht door de verkoop van tweedehands goederen in De Druppel, het winkeltje van Terre des Hommes aan de Lange Mare 42. In de winkel zijn extra vrijwilligers van harte welkom. Men kan zich daarvoor aanmelden van dinsdag t/m vrijdag van 14.00 tot 16.Ü0 uur, op zater dag van 10.00 tot 16.30 uur. Kaalslag bij Zijlpoortsbrug geleidelijk het veld ruimen. Die kaalslag bij de toegang tot het centrum via de Zijlpoort is overigens maar tijdelijk. Het karwei dat in oktober van start ging is de inleiding tot de aanleg van een nieuwe brug. Die moet in de loop van volgend jaar gereed zijn. FOTO: WIM VAN NOORT Twee jaar cel geëist voor neersteken man DEN HAAG/LEIDEN Tegen een 18-jarige inwo ner van Leiden heeft de officier van justitie giste ren voor de rechtbank in Den Haag twee jaar ge vangenisstraf geëist, waar van zes maanden voor waardelijk. De jongen stak medio september van dit jaar in een koffieshop aan het Noordeinde in Leiden een man neer. Daarna bedreigde hij twee anderen, die hem wilden beletten weg te lopen. Tijdens de zitting zei de jongen dat de man hem eerst uitge scholden en geslagen had. „Hij maakte een grove discrimine rende opmerking. Die moet ik toch al zo vaak aanhoren, weet je", zei hij. Het mes had hij bij zich gedragen om zich te ver dedigen. Volgens officier van justitie mr. Slits had het maar een haar ge scheeld of het slachtoffer was doodgegaan. Diens lever en darmen waren bij de messteek geraakt. In zijn laatste woord zei de verdachte dat hij de ko mende jaren zou benutten om zich aan zijn moeder en oma te bewijzen. „Als ik in vrijheid blijf, maak ik m'n school af en zie ik dat ik een baantje krijg. Dan ga ik terug naar mijn oma en kan ik zeggen: dit heb ik be reikt". De rechtbank doet op 24 december uitspraak. Daardoor komt de ruimte in het souterrain van de Aert van Nesflat vrij. Deze ruimte wordt beschikbaar gesteld aan de Stichting Peuterspeelzalen. „Dit betekent een belangrijke uitbreiding van het aantal kindplaatsen ofwel het aantal peuters dat ondergebracht kan worden en hier zullen een flink aantal ouders blij om zijn", aldus wethouder A. Kohlbeck (onderwijs en wel zijn) gisteren in een commis sievergadering. Voor de op vang van kinderen bestaat volgens hem in Oegstgeest nog een grote wachtlijst. ADVERTENTIE DEN HAAG/LEIDERDORP Omdat de kans groot is dat een 23-jarige inwoner van Lei den opnieuw ontucht zal ple gen met heel jonge kinderen, eiste officier van justitie mr. Slits gisteren voor de Haagse rechtbank terbeschikkingstel ling (TBS) met gedwongen verpleging. Daarnaast wil Slits dat de man zes maanden de cel ingaat. „Deze man mag niet vrij rondlopen, zolang niet alle De Leidenaar heeft bekend op 4 september van dit jaar in Leiderdorp een 4-jarig meisje te hebben aangerand. Daarbij sloeg en schopte hij jhaar. Be gin vorig jaar probeerde hij, ook in Leiderdorp, een 7-jarig jongetje aan te randen. Ook dat feit heeft de man bekend. Volgens de officier van justitie heeft de man zich in Leider dorp daarnaast begin vorij jaar schuldig gemaakt aan exhibi tionisme. Voor de. ogen van twee peuters liet hij in een gangetje achter de huizen aan de Roerdompstraat zijn broek —zakken. Maar de man zegt daar niets van te weten. De verschillende rapporten die naar aanleiding van deze zaak zijn gemaakt -waaronder een psychiatrisch rapport- conclu deren dat de man sterk ver minderd toerekeningsvatbaar is. Hij is een paar jaar geleden al voor dergelijke misdrijven veroordeeld. „Als de hulpver lening in het verleden iets zorgvuldiger was geweest, had dit misschien voorkomen kun nen worden", zei Slits. Vol gens hem lijden de betrokken kinderen aan slaapstoornissen Raadsman mr. De Win was het grotendeels eens met de eis van de officier. Hij vroeg al leen om een kortere celstraf. „Mijn cliënt wil zelf ook psy chiatrisch behandeld worden," zei hij. durven de Juist, hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f. 30.000,-vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd.Tegen een lage rente en soepele aflossings- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allerhaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen kan natuurlek ook. /OU£ goed voor \-AB uw lening Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9