een concreet plan oor invoering ecu ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDAM L Fiat Cinque Cento: kruising tussen de Topolino en Nuova Acties als 'Max Havelaar' niet altijd doelmatig tSouomit WOENSDAG 11 DECEMBER 1991 r (m/\ fisunie tekent een itract met Zwitsers jNINGEN De Gasunie voert de gas- hrt naar Zwitserland op tot 600 miljoen |eke meter per jaar. Het concern heeft [toe een nieuw contract afgesloten met Zwitserse importeur Swissgass. De ver gde gasafneming door Zwitserland is felijk doordat het ministerie van econo- zaken Gasunie eerder toestemming jegeven voor de export van 200 mil- kubieke meter extra aardgas. Met kland, België en Frankrijk heeft Gasu- 1 contracten afgesloten voor een ver- Ie levering. Met Italië wordt nog on- [andeld. jongste contracten zal Nederland [zeker twintig jaar aardgas exporteren (Duitsland, België, Frankrijk, Italië en jserland. BAT-directie ontstemd over 'loos gebaar' van gemeente AMSTERDAM De directie van de sigarettenfabriek BAT Nederland is ontstemd over het aanbod van de gemeente Am sterdam om het bedrijf een tegemoetkoming van 1 miljoen gulden te geven als BAT in Amsterdam blijft. „In dit stadium een zinloos gebaar", aldus BAT-directeur F. van Vliet. De sluiting van de fabriek (ruim honderd produktiemedewer- kers) is na de uitspraak van de Ondernemingskamer eind vo rige maand onherroepelijk. De directie is inmiddels met vak bonden en ondernemingsraad aan het overleggen over een sociaal plan. Wethouder van economische zaken P. Jonker heeft de directie van BAT niettemin vorige week een brief gestuurd, waarin hij de tegemoetkoming en een lagere erf pachtcanon heeft beloofd als BAT in Amsterdam blijft en daar de produktie uitbreidt. De produktie van BAT Neder land gaat volgend jaar over naar de BAT-fabriek in Brussel. „We zijn nu in een stadium gekomen dat je voor dit soort kleine bedragjes de zaak niet in heroverweging kunt Als de gemeente dit echt serieus zou hebben gemeend, had veel eerder met ons moeten gaan praten", aldus Van Vliet. MINDER WERKNEMERS IN DE INDUSTRIE DEN HAAG Het aantal werknemers in de industrie bij bedrijven met 10 of meer werknemers is in het derde kwartaal van dit jaar afgenomen met 2.870 tot 846.650. Eind september lag het aantal werknemers nauwelijks lager dan een jaar eerder (846.910), aldus een bekendmaking van het CBS gisteren. De groei van de werkgelegen heid die in 1985 inzette (gemiddeld 1,3 pro per jaar) stagneert. Tussen september vorig jaar en september dit jaar steeg de werkgelegenheid in de hout- en meubelin dustrie (1.050), in de grafische industrie en bij de uitgeverijen (1.510), de metaalproduk- tenindustrie (3.660) en de machine-industrie (2.200). Deze winst werd geheel teniet ge daan door dalingen in onder meer de che mie (1.170) en, vooral, de elektrotechnische industrie (9.120). 'Maxwell liet meer dan 2 miljard verdwijnen' LONDEN Uit de pensioenfondsen Mirror Group Newspapers en Maxwell Communications Corporation, de twee beursgenoteerde bedrijven van de overle den mediamagnaat Robert Maxwell, is meer dan 700 miljoen pond 2,25 mil jard) verdwenen, aldus curator Neil Coo per gisteren. Tot nog toe was uitgegaan van een veel lager bedrag. De curator zei verder te weten waar 400 miljoen pond van het verdwenen geld is gebleven. Het Britse fraudebureau berichtte vorige week dat 100 tot 300 miljoen pond was verdwenen uit de pensioenkassen. De Daily Mirror, het vlaggeschip van MGN, kwam later met een bedrag van 526 mil joen pond {f 1,7 miljard). Toen had nie mand nog enig idee waar het geld gebleven. van woensdag 11 december 1991 (tot 10:50 uur) IKJ. VERKERK gheid. on 071- ET IS SPANNEND WAT HET GAAT WORDEN' ENTER De konin- heeft maandag in itricht een gebaar ge it, om de invoering de ecu niet nodeloos lokkeren. Tijdens de h met de regeringslei- ze dat haar eigen elding niet op de zijde van de nieuwe pese munt hoeft te Een aardig gebaar, waarschijnlijk over- g. Het is mogelijk vol de Nederlandse i, dat ieder land een n' kant mag invullen, 1ijl de keerzijde uni- V-nS, dat Definitieve keuzes j niet gemaakt. Noch bij jksmunt, noch bij de Ne- ïdse bank liggen draai- klaar om de nieuwe en bankbiljetten te ardigen. Sinds 1988 zijn bijzondere gelegenheden verschillende versit ecu gemunt. Officieel 2,33 waard. Maar i "lijkheud kun je nog m met de gelegenheidsmun- etalen. Wel vindt al gi- eldverkeer plaats in ecu- De banken geven sinds aar ook reischeques uit iSF 24(!e nieuwe munt, die in de een museumstuk, net als een Maastricht heeft 'onomkeer- één Europese munt: de ecu. h de meeste Europese staten betalen. Iemand die nu met twaalf keer wisselen met De gulden wordt binnen tien jaar exemplaar uit 1385. De EG-top in beer' het licht op groen gezet vooi Voor de eeuwwisseling zullen we zonder te wisselen met de ene eet honderd gulden rondreist, komt m minder dan vijftig gulden thuis. Vorig jaar werd dertig miljard gulden in Nederland gewisseld. Dat vervalt, maar naast de vele voordelen, brengt het nieuwe Europese geld ook enkele nadelen en onzekerheden met zich mee. Voor de Grens Wissel Kantoren, de 120.000 muntverzamelaars en de fabrikanten van muntauto- maten, om er maar eens een paar te komende tien jaar in Europa (behalve mogelijk het Vere nigd Koninkrijk) de nationale munt gaat vervangen. Produktietijd Bij de Rijksmunt in Utrecht worden per jaar 175 miljoen muntjes geslagen. Als alle ma terialen en ontwerpen zijn goed gekeurd, duurt het nog drie maanden voor de eerste munt kan worden gemaakt. „Het voorbereiden van een nieuw bankbiljet kost nu een jaar of drie" zegt B. Groothof van de Nederlandse Bank, ,Maar er is nog niets besloten, noch wat betreft het ontwerp, noch wat betreft de grootte van de coupures. En wat nog veel belangrijker is, is de vraag wat de eenmalige wis selkoers wordt". Nu mogen de meeste Europese valuta's on derling in koerswaarde over een bandbreeddte van 2,25 procent schommelen. Het pond en de peseta zelfs met zes procent. Sraks moet eenmaal de omrekenwaarde worden bepaald, die dan definitief wordt. Wanneer de economie in een land stagneert, heeft dat slechts invloed op de wis selkoers ten opzichte van valu ta buiten de EG zoals de dollar en de Japanse yen. Mede om die reden blijkt in Duitsland bijvoorbeeld plotseling een groeiende oppositie te ontstaan tegen het vervangen van de vertrouwde, keiharde D-mark. Uit een opiniepeiling blijkt, dat 74 procent van de Duitse bevolking verwacht, dat de ecu minder stabiel is dan de mark, 56 procent is dan ook tegen de vervanging. Bij een soortgelijk onderzoek in Ne derland bleek dit weekeinde dat hier slechts 31 procent vast wil houden aan onze nationale munt. peeiduuLlnfotheek- NIEUWE GEZINSAUTOOTJE GEÏNTRODUCEERD peeldui cradjman terug ur de markt GradaEN De topman van r pemloos ten ondergegane je computerbedrijf Info- 1, W. van Leenen, is terug markt. Hij zegt zijn uit- jide ervaring te willen be- het begeleiden lindernemingen in de op- In deze bedrijven Ij ook direct of op termijn ite twee projecten zijn Computers en Micro- gevestigd op hetzelfde i Leiden en beide af- uit de Infotheek-stal. !zijn ervaring in de op- n een onderneming Leenen, dat ook de gebeurtenissen van het half jaar voor een on- ner bruikbare ervarin- ieden. De ondergang van volgens Van Lee- veroorzaakt door een natie van overexpansie buitenland en ingrepen n de markt ondeskundi- cassettejnken, de accountant, de n en het inte- "lanagement en de inzak- markt. Van Leenen be- net Restart en Microfix tzelfde pand waar Info- tussen 1982 en 1986 van een omzet van niljoen naar 60 miljoen. erkoopdagen i nieuwe onder- ig, die is ontstaan door vroegere directeur Bon- de activiteiten van Res- V van Infotheek heeft enomen. Restart koopt ehands of minder gang- uit inruil, faillisse- i overtollige voorra- fabrikanten. Naast r Microland-compu- iit het fallissement van ;ek beschikt Restart over 180 nieuwe pe's BM. Het bedrijf wil ook rechi ge< koopdagen organiseren "anl<üCpillissementen. houdt zich bezig de reparatie van beeld- aanverwante ap- i diverse merken, er wil dit bedrijf zich J bezighouden met de han- computeronderdelen =£- v e uitvoering van het Mi- j^^jjg^f-idee was al begonnen fotheek. Een vroegere iwerker van Infotheek, C. toestemming van rator met het idee verder Leenen zegt dat hij di- andere contacten heeft die echter nog in een kreidingsfase verkeren. ROME Een compact en kittig wagentje. Dat is de Cinque Cento, het nieuwe model van de Fiat-familie dat gisteren onder veel ceremonieel vertoon in het Romeinse filmcen trum Cine Citta ten doop is gehouden. De naam Cinque Cento (500) verwijst naar de beide model len die Fiat beroemd hebben gemaakt als producent van kleine gezinswagens. De 500 Topolino die tussen 1936 en 1955 werd geproduceerd en de legendarische 'Nuova 500' die twee jaar daarna op de markt kwam en in 1975 uit de'pro duktie werd genomen. De Cinque Cento die lijkt op een ingekorte versie van de Fiat Uno is 323 centimeter lang, 149 centimeter breed en 143 centimeter hoog. Ondanks zijn geringe omvang biedt hij plaats aan vijf personen. De bagageruimte is klein: 170 ku bieke centimeter, maar kan De eerste Nederlandse ecu met de afbeelding van Karei de Grote, zoals deze tijdens het congres van Europa in 1988 in Den Haag werd gepresenteerd. FOTO: ANP Verzamelaars Eén bedrijf is er heel duidelijk bij betrokken: de Grens Wissel Kantoren (GWK), een keten van 75 kantoren, waarvan er 35 aan de grens zijn gestatio neerd. Rond dertig procent van de transacties van de GWK hebben te maken met Europese valutahandel. Ad- junt-directeur L. H. Zelders ziet „wel enige consequenties, maar het is niet zo dramatisch als sommigen denken". Door meer nadruk te gaan leggen op toeristiche taken en een uitbouw naar andere bancaire activiteiten denk Zelders de koers tjdig te kunen verleg gen. Daarnaast ziet hij een groeimarkt voor de kantoren die op de NS-stations zijn ge vestigd. Hoewel de invoering van de ecu dertig procent van de huidige GW^C-activiteiten omvat, stelt hij optimistisch: „Ik zal niet zeggen, dat we substantiële groei tegemoet gaan, maar in geen enkel sce- komen gedwongen ont slagen voor, integendeel". Een andere branche, die met gemengde gevoelens de ring van de ecu beziet is de handel in muntautomaten, zo als koffie- en sigarettenauto maten. H. Saly zit deze handel in een overleg groep met de Rijksmunt. „Ik sta er niet om te springen" stelt hij. „Wij zitten hier vrij rustig in ons muntensysteem. In het buitenland hebben ze er meer voordelen bij, dat alles gestandariseerd wordt. Daar verandert de munt bij sche ring en inslag. Wat belangrijk is, is de vraag hoelang de over gangsperiode wordt om de au tomaten om te bouwen. Ik zou zeggen zeker drie jaar. Een kortere periode kan de auto- matenindustrie niet aan. Het is v.rMUïn De nieuwe Fiat Cinque Cento (500), die gisteren officieel In Rome werd gepresenteerd. FOTO: EPA haalt 140 kilometer per uur en verbruikt 5,9 liter per 100 kilo meter. En dan is er nog een elektrisch model dat maximaal 80 kilometer per uur kan rij den en waarvan de batterijen worden opge- Drie versies De Cinque Cento wordt in drie versies geleverd. De eenvou digste heeft een motorinhoud snelheid van 127 kilometer per uur en een benzinegebruik van gemiddeld 5,2 liter per 100 kilometer. De 900 cc-versie De Cinque Cento Elettra werd door Paolo Catarella, directeur van Fiat Auto propagandis tisch omschreven als Fiats antwoord op de ecolo gische uitdaging". Maar in de praktijk verwacht ook Fiat zelf dat er van de Elettra die een axiradius heeft van slechts 100 kilometer niet meer dan een paar honderd per jaar zul len worden geproduceerd. De Cinque Cento is een echte city car die (in Italië althans) dwars geparkeerd kan worden en volgens Fiat door zijn om vang en geringe gasuitstoot de ideale oplossing is voor het parkeerprobleem en de lucht vervuiling in de grote steden. Maar die stelling wordt direkt ontkracht doordat de Cinque Cento vooral bedoeld is als tweede gezinsauto die volgens Fiat vooral bij vi smaak zal vallen. Polen Nieuw aan de Cinque Cento is, dat de produktie volledig in Polen plaatsvindt in de FSM- fabrieken in de Silezische stad Tychy. Fiat heeft al een aan deel in dit voormalige staats bedrijf dat in de komende ja ren tot 51 procent zal worden uitgebreid. De beslissing om in Polen te gaan produceren is al in 1987 genomen. Volgens Cantarella was dit noodzake lijk geworden door de hoge produktiekosten in Italië die in de afgelopen tien jaar zeven procent meer zijn gestegen dan in de rest van Europa. Dat be tekent dat weer een grote Ita liaanse onderneming voor de duurte naar het buitenland vlucht, enkele maanden nadat Carlo De Benedetti aankon digde dat hij de produktie van Olivetti grotendeels naar Sin gapore zal overplaatsen. Van de Cinque Cento zullen in 1992 circa 120.000 exemplaren wor den afgeleverd, waarna de produktie zal worden opge voerd tot zo'n 150.000 per jaar. Volgende week komt de Cin que Cento in Polen op de markt. In maart '92 in Italië en in de daarop volgende maanden in de rest van de EG. Over de prijs wil Fiat nog niets mededelen, maar in Po len moet de auto 74 miljoen zloty ofwel drie modale jaarsa larissen (ongeveer 13.500 gul den) gaan kosten. Desondanks hoopt Fiat een kwart van de produktie in Polen zelf te kun nen slijten. AMSTERDAM Consu mentenacties als 'Max Ha- velaar', 'Stof tot Naden ken'/ 'Schone Kleren' en 'Kappen met Kappen', hebben op zich wel zin, maar zijn niet altijd doel matig. De belangrijkste oorzaak daarvan is dat de gekozen actievorm niet al tijd leidt tot hetgeen met de actie wordt beoogd: be tere prijzen voor kleine koffieboeren, hoger loon en betere arbeidsomstan digheden voor textielar beiders of beperking van verlies van tropisch re genwoud. Dit blijkt uit een studie, ver richt door het Economisch en Sociaal Instituut van de Vrije Universiteit Amsterdam. De resultaten daarvan zijn van daag gepresenteerd tijdens een discussiebijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen, georganiseerd door de Stichting Maatschappij en On derneming. Centraal tijdens de bijeenkomst stond de vraag op welke wijze de Nederlandse consument een bijdrage kan leveren aan de verbetering van de economie van ontwik kelingslanden. Effect De drie consumentenacties die in het onderzoek zijn opgeno men blijken allen te klein om echte verbeteringen aan te brengen in de situatie van de mensen in de Derde Wereld. Aan de andere kant hebben deze acties door hun 'signale ringsfunctie' indirect wel enig effect. Mede dank zij de in 1988 gestarte actie 'Max Have laar Koffie' besteedt nu ook Nederlands grootste koffie- brander Douwe Egberts bij de inkoop meer aandacht aan de positie van kleine koffieboe ren en toeleveranciers in de ontwikkelingslanden. De posi tieve gevolgen zijn duidelijk. Eén van de kleine koffieboeren in de Derde Wereld, die door de Max Havelaar-actie hogere prijzen voor zijn waar krijgt. FOTO: PERS UNIE Al koopt Douwe Egberts nog maar 3,5 procent van al haar koffie bij kleine boeren, van wege het enorm grote markt aandeel van Douwe Egberts is dat toch nog meer dan de tota le verkoop van Max Havelaar. Het succes van de acties 'Scho ne Kleren'/'Stof tot Naden ken' is dat ze de discussie heb ben aangewakkerd over de vaak zeer slechte arbeidsvoor waarden in de kleding- en tex tielbedrijf jes in ontwikkelings landen. Het is volgens de on derzoekers echter niet gemak kelijk na te gaan of de acties ook hebben geleid tot een an der koopgedrag van de consu ment. Bovendien zijn de om zetcijfers van de wereldwin kels, waar textiel wordt aange boden die afkomstig is van be drijven die wèl aan bepaalde arbeidsvoorwaarden voldoen, niet bekend. Om deze en an dere redenen is het nog ondui delijk of het mogelijk is via een ander inkoopbeleid de ar beidsvoorwaarden te verbete- Het effect van de consumente nactie 'Kappen met Kappen', een initiatief van de Novib, is eveneens vrij vaag. Commer ciële houtkap is volgens de studie niet de belangrijkste oorzaak van de aantasting van het tropisch regenwoud. De ontwikkelde landen kopen hun hout vooral uit Malaysia en Indonesië, terwijl de ern stigste vormen van ontbossing juist plaats hebben in andere Aziatische landen en Brazilië. Werkelijke verbetering in de positie van de ontwikkelings landen kan alleen tot stand komen als de wereldhandel meer 'open' wordt. Binnenkort zal dit als gevolg van een in ternationaal verdrag over han del en tarieven (het GATT-ak- koord) ook realiteit kunnen worden. Het bedrijfsleven zal zich dan in toenemende mate moeten richten op de inkoop van goederen uit ontwikke lingslanden, vinden de onder zoekers. De Nederlandse markt biedt volgens hen vol doende ruimte om meer pro- dukten uit de Derde Wereld te koop aan te bieden. Van veel ondernemingen zal dat echter een zware inspanning vergen. Een meer actieve overheidsbij drage op het gebied van de handelsbevordering is daarom noodzakelijk. Unilever blijft in trek op Damrak AMSTERDAM Unilever was gisteren opnieuw het op vallendste fonds van de Am sterdamse effectenbeurs. In 4 een markt, waarin veel aande- lenkoersen inzakten, zette het voedingsmiddelenconcern de opmars van maandag voort met een winst van 2,30 op ƒ171,60. Het bleef weer kalm op het Damrak. Extern zat het ook niet mee. De beurzen van New York en Tokyo waren lager gesloten, de dollar bleef dalen en in Frankfurt en Londen ging het eveneens bergaf waarts met het koerspeil. In Amsterdam stond de stem mingsindex al snel op een ver lies van 0,7 punt op 87,3 en dat was tevens het slotpeil. De koersindex zakte van 189,5 naar 189. De omzet bedroeg ƒ1115 miljoen, waarvan ƒ549 miljoen in aandelen. Bij de internationals wist Kon. Olie een aanvankelijk verlies van meer dan een gulden in de loop van de dag terug te brengen tot twee kwartjes op 140,20. Akzo verloor 90 cent op 124, Philips twee kwartjes BEURS gelijk op handen zijnde fusie van ING en de Belgische Bank Brussel Lambert, berichten die door de partijen overigens di rect werden ontkend. De da ling van de koers van ING van 80 cent naar 45,80 lag ge heel in de lijn van de ontwik kelingen op de rest van de markt. Grote verliezer bij de hoofdfondsen was Pakhoed, die 3,45 procent van het koer speil kwijtraakte door een da ling van ƒ43,50 naar 42. GTI steeg 4 maar 181. ƒ37,81 De beurs trok zich weinig j van de berichten over een r t op AALSCHOLVERS Dc Sticnting Natuur- en Vogelwacht onderhoudt bomen en „Ook voor dc Aalscholver" Steun ons. wordt donateur Giro 550.30.20 St. Natuur- en Vogelwacht Weerdestein 41, 3328 \1K Dordrecht Tel. 078-174983

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7