financiële teun van W~VG voor vrijwilligers BINNENLAND Vrees voor kwaliteitsverlies politie door reorganisatie Reorganisatie van fiscus hapert opnieuw Decembermoorden herdacht Bi99iteicUc6ou^cMit MAANDAG 9 DECEMBER 1991 ~|]etpiraat' valt in Delft Instruments koopt estaurant in slaap Bosch Medizinelektronic ke VN z°vet J jL ervischjot jjheid', wordei wapei [ONINGEN Een truc van een Gro- igse lekkerbek om zonder kosten eens Brlijk te eten in een aantrekkelijk res ult is anders afgelopen dan hij zich voorgesteld. De 41-jarige levensge- ir liet zich insluiten in het restaurant, ar hij het er toen iedereen naar huis s eens goed van ging nemen. Hij be dde zich een fijne maaltijd, maar be- het diner weg te spoelen met een drankje. Toen hij er vervolgens nog »aar nam werd hem dat noodlottig lnt hij viel in een voldane slaap. Daarin dat op keren de ook derde i tegen 00 Kro un hui rotest ing vai t geno( >and op 2lf. Vo. rd hij pas de volgende middag hij werd gewekt door het per man is overgedragen de DELFT Delft Instruments International koopt de in Berlijn gevestigde produktafdeling Medizinelektronik van Robert Bosch. Hiermee wil het Delftse bedrijf de buitenlandse activitei ten gaan bundelen. De overneming moet op 1 april volgend jaar een feit zijn. De honderd me dewerkers van Bosch, die in de ontwikkeling, produktie en verkoop werken, worden overge nomen. Het Berlijnse bedrijf, dat een jaaromzet heeft van ongeveer 50 miljoen gulden zal volle dig in stand worden gehouden en verder wor den uitgebreid. Door de samenvoeging ontstaat het grootste seg ment binnen de medische sector van Delft In struments met een omzet van 230 miljoen gul den. Lippizaner vereniging redt 242 raspaarden VORDEN De actie van de Lippizaner Vereni ging Nederland om 242 paarden van de Lippiza- nerstoeterij in Djavoko (Hongarije) te redden, is geslaagd. De meeste paarden zijn bij boeren onder gebracht, terwijl de acht meest bijzondere paarden al eerder naar Hongarije waren geëvacueerd. Deze paarden werden in de internationale vierspansport gebruikt en vertegenwoordigden belangrijke bloedlijnen. Zondag 1 december vertrok een trans port met medicijnen en andere hulpgoederen van uit Vorden naar de grensplaats Gordise in Zuid- Hongarije. Na een tocht van 28 uur konden de goe deren aan de Hongaars-Kroatische grens worden overgedragen aan de leiding van PIK Djakovo, de coöperatie waarvan de Lippizanerstoeterij deel uit maakt. Drs. Van Eijndhoven weg bij Onderwijs DEN HAAG Directeur-generaal basis- en voortgezet onderwijs drs. S.J.C. Van Eijn dhoven verlaat het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Hij neemt per april vol gend jaar zelf ontslag, aldus het ministerie. Van Eijndhoven (54) trad in februari 1976 onder minister Van Kemenade in dienst van het ministerie als plaatsvervangend di recteur generaal voor het basisonderwijs. Hij was daarna achtereenvolgens directeur- generaal voor het basisonderwijs, directeur- generaal voor het voortgezet onderwijs en sinds 1990 directeur-generaal voor beide on derdelen. Van Eijndhoven zal voor de uni versiteit van Amsterdam een studie verrich ten naar het Nederlandse onderwijsbeleid in de periode 1930-1960. MAASTRICHT Minis- D'Ancona van WVC bewslt per 1 januari een in voor deskundig- idsbevordering van lan- atië mo lijk vrijwillig kader, de Seporlopig wil de minister 0.000 gulden per jaar irten. Het is haar bedoe- wig dat het fonds de ko- ?nde jaren wordt uitge- 3 eid, zowel wat reikwijd- betreft als financiering. d tegen Den H esteld dat e germdi iet blij heeft de minister zater- jmiddag bekendgemaakt bij viering van de internatio- van le vrijwilligersdag in Maas- al roecht. D'Ancona lichtte in de car toespraak enkele punten Naon ^aar kdeid toe, dat in de P inenkort verschijnende gsoorio ,ta onbetaalbaar werk wordt ivië m< eengezet. het aantal vrijwilligers de schattingen uiteen 1 tot 40 procent van de oepsbevolking. Duidelijk is gens haar dat er „een irm potentieel" aan mensen dat vrijwilligerswerk wil andoen. „Het laatste onder- k spreekt zelfs van twee joen mensen. Het lijkt mij uitdaging vooral die men- daadwerkelijk het vrijwil- leirswerk binnen te kunnen wil binnenkort met itssecretaris Wallage van derwijs en wetenschappen de Raad voor het Jeugdbe- advies vragen over de zo- loemde maatschappelijke ëntatie van jongeren. Het jongeren een aanbod te in dat een extra, vormende bijdrage levert aan de ideeën die zij ontwikkelen voor hun toekomst. D'Ancona opperde hiervoor zaterdag twee mogelijkheden: Scholieren van 12 tot 16 jaar worden gestimuleerd activitei ten te ondernemen in kinder opvang, jeugd- en jongeren werk, milieuzorg etcetera. Een ander idee is jongeren van 16 jaar en ouder die al van school af zijn, de mogelijkheid te bie den zich een bepaalde tijd vrij willig in te zetten voor de sa menleving, naar analogie van het Freiwillige Soziale Jahr in Duitsland. Met de adviesaan vraag willen de bewindslieden hierover een brede discussie ontwikkelen, zo zei D'Ancona. Verder stelde D'Ancona dat de belangrijkste verantwoorde lijkheid voor vrijwilligersbe- leid bij de gemeenten ligt. „De provinciale overheden zouden zich moeten bezighouden met het stimuleren van ondersteu ningsfuncties ten behoeve van dat lokale uitvoerende werk". Ze noemde ook een aantal ta ken dat is weggelegd voor haar eigen departement. Eén daarvan is de waarborg van een goede ondersteunende in frastructuur voor het algeme ne vrijwilligerswerk op lande lijk niveau. Verder heeft het ministerie de verantwoorde lijkheid voor het initiëren en (laten) uitvoeren van innova tieve projecten en experimen ten. Een andere taak is het wegnemen van aparte belem meringen voor vrijwilligers werk, zoals fiscale maatrege len bij onkostenvergoedingen, verzekeringen en kinderop vang, aldus de minister. Een vrouw van Servische afkomst demonstreert zaterdag voor de Duitse ambassade in Den Haag met in haar handen een kruisbeeld en een afbeelding van Maria. De Serviërs zijn zeer gebeten op de Duitsers omdat deze de deelrepublieken Slovenië en Kroatië, waar ook Serviërs wonen, willen erkennen. FOTO: ANP DEN HAAG De discus sies over de plannen tot reorganisatie van ons poli tiebestel, waarbij gemeen te- en rijkspolitie opgaan in 25 regionale korpsen, dreigt ten koste te gaan van de kwaliteit van de politiezorg. Deze vrees uit te Leen van der Linden, voorzitter van de Neder landse Politiebond, giste ren voor de AVRO-radio. Volgens Van der Linden zijn hogere politie-ambtenaren mo menteel vooral bezig met het veiligstellen van hun baan. De conflicten die daarover ont staan, hebben een negatieve invloed op de overige leden van de politiekorpsen. „Daar door dreigt het politiewerk te verlammen", meent Van der Linden. Hij deed een beroep op de Tweede Kamer, die van daag de politiebegroting voor volgend jaar behandelt, om naar de politiekorpsen een waarschuwende vinger op te heffen. Van der Linden vindt voorts dat de kamerfracties van PvdA en CDA moeten afzien van hun voornemen om de po litiediensten met een nationaal karakter (zoals de rijkspolitie te water en de Algemene Ver keersdienst in Driebergen) ook onder te brengen bij de regio nale politiekorpsen. „Daar moeten we voorlopig niet aan beginnen, want dan krijg je een reorganisatie binnen een reorganisatie. Dat maakt de zaak nog ingewikkelder. Het is beter als er pas over een even tuele opsplitsing van landelij ke diensten wordt nagedacht als de regionale korpsen goed functioneren", aldus Van der Linden. De NPB-voorzitter maakt zich ook bezorgd over het toene mend aantal „tweederangs agenten", zoals stadswachten en hulpagenten. „Dat doet het aanzien van de politie geen goed", meent hij, „want daar door wordt de indruk gewekt dat iedereen zomaar een uni form kan aantrekken en voor politie-agent kan gaan spelen". Gronings echtpaar blijkt vermoord GRONINGEN De Groning- se politie gaat er van uit dat een echtpaar dat vrijdag dood in de eigen woning werd aan getroffen het slachtoffer is ge worden van een misdrijf. Op verscheidene plaatsen op de li chamen zijn geweldssporen aangetroffen die nog nader onderzocht zullen worden. De 29-jarige man en zijn 23-jarige echtgenote werden levenloos aangetroffen. Ze lagen gekleed naast elkaar op bed. Wat pre- Volgens de woordvoerder is er sprake van een "raadselachti ge dood". Om duidelijkheid te krijgen over*de doodsoorzaak van de man en de vrouw werkt het Regionaal Recher che Bijstandsteam met circa 25 de zaak. UTRECHT De reorganisatie van de belastingdienst hapert opnieuw. Door een te grote na druk op aantallen is de kwali teit van de heffing en controle van belastingen in de knel ge komen. Ook functioneert de administratie nog steeds ge brekkig. Dit beeld komt naar voren uit een enquête onder 1000 hoofdambtenaren van de belastingdienst. De enquêteresultaten worden zeer serieus genomen, liet di recteur-generaal der belastin gen C. Boersma vandaag tij dens een symposium- in Utrecht weten. Hij erkende volmondig dat er problemen zijn. „De kwaliteit van de ad ministratie is als gevolg van een selectieve wervingsstop sinds 1988 verschraald". De hoge werkdruk bij de kan toren van de belastingdienst wordt blijkens de enquête door een ruime meerderheid van de hoofdambtenaren aangewezen als 'negatief voor de kwaliteit'. Verder onderschreven de meeste geënqueteerden de stelling dat de kwaliteitsnor men niet voor iedereen duide lijk zijn, onvoldoende getoetst worden en dat er te weinig tijd aan preventie van fouten wordt besteed. 'Rooie vrouw' Ineke van Dijk ook kandidaat-voorzitter PvdA DEN HAAG Ineke van Dijk (41), voorzitter van de Rooie Vrouwen en lid van het PvdA-partijbestuur, heeft zich opgeworpen als één van de kandidaten voor het voorzit terschap van de partij. Het aantal officiële kandidaten is daarmee tot vier gestegen. Eerder stelden Felix Rotten berg, directeur van het Am sterdams cultureel centrum De Balie, en de FN V-bestuurders Bob Suurhoff en Ruud Vree man zich als kandidaat-partij voorzitter beschikbaar. Het PvdA-kamerlid Jeltje van Nieuwenhoven beslist deze week of zij zich bij het viertal zal voegen. Van Nieuwenho ven wordt in de partij al we kenlang genoemd als een ge schikte opvolger van Marian ne Sint. Enkele partij-afdelin gen hebben inmiddels laten Rotterdamse supermarkt in de as De tijd van de lege voetstukken door BERT JANSMA Dit is het tijdperk van de lege voetstukken. Iedereen lijkt in de startblokken te staan om een ander ervan af te trekken. Gorbatsjov mikte Stalin naar beneden, Jeltsin mikte Lenin én Gorbatsjov eraf en ver vóór vijf december stond de Kerstman al klaar om de Sint te vervangen. Newmans 'Who's afraid of red, yellow and blue' was nog nat van de restauratie of kenner Van de Wetering begon restaurateur van wereldfaam Goldreyer als falsificateur naar de rand van z'n sokkel te duwen. Het laatste rapport geeft hem gelijk en dat betekent dat ook Stedelijk-directeur Beeren opschuift in de richting van de vrije val. De kenners staan in rijen van vier te sjorren aan meesterschilder Rembrandt. Het Rembrandt Project heeft met de roskam der kritiek het aantal echte Rembrandts schrikbarend uitgedund, de Amerikaans-Nederlandse kenner Gary Schwartz probeert de heren van het Project weer van hun gesigneerd zijn terwijl Rembrandts handtekening alleen onder werk van krullejongens uit zijn atelier staat. Krantenmagnaat Maxwell tuimelde van z'n schip en even daarna ook van zijn voetstuk. Maxwell heeft het pensioenfonds van The Mirror gebruikt om gaten elders te dichten. Wèg oorlogsheld en creatief zakenman Maxwell, hallo spion en oplichter Maxwell. Er is iets met die megalomane eenlingen die bedrijven in stroomversnellingen duwen, concurrenten opslokken en imperia bouwen via geldlawines van de banken. Hun snel in elkaar getimmerde voetstukken kunnen zó dienst doen als schavotjes. In de filmwereld zagen we de heren Golan en Globus op een financieel luchtkussen de Europese bioscoopwereld overnemen. Tot zij eruit werden gewerkt door meneer Giancarlo Paretti, die weten. In zijn geesteskind, de engelstalige krant The European, kreeg vaste columnist Peter Ustinov op acht november ruimte op de treurpagina 's: de acteur had waardering voor de vrijheid die Maxwell hem gunde, maar kende de tycoon slechts van één dineetje. Daarbij had Maxwell op genante wijze een ober van het restaurant de mantel uitgeveegd over een te droge zalm. Daarna vroeg hij Ustinovs mening. Die vermoedde een dubbele bodem en een karaktertest en mompelde dat hij liever een wat droge zalm had dan een kletsnatte. Het was één zinnetje uit die lovende kolom. Maar de koppenmaker herkende gretig de enige onaangename noot in de Maxwell-hommage en kopte boven Ustinovs stukje: Iedereen lachte behalve de zalmchef". Toen hadden we 't moeten weten. Iemand die mensen uitprobeert over de rug van kelner en zalm, hoort niet op een voetstuk. Oud-redacteur Wim Hugens (68) overleden LEIDERDORP Wim Hu gens, oud-redacteur van onze krant, is zondagmiddag' onver wacht op 68-jarige leeftijd in het St.-Elisabethziekenhuis in Leiderdorp overleden. Wim Hugens begon zijn carrière bij onze krant in 1947, gaf als chef tientallen jaren leiding aan de vormgeving van de krant en was de laatste jaren van zijn loopbaan eindredacteur, in het bijzonder belast met bijlagen, waaronder met name het za terdagbijvoegsel Finale. Als voorzitter van het parochiële zangkoor 'Jubilate Deo in Lae- titia' van de Agneskerk aan de Beeklaan in Den Haag ontving hij in 1989 uit handen van mgr. Ph. Bar, bisschop van Rotterdam, de Gregoriusme- daille voor het feit dat hij veertig jaar aan het koor was verbonden. De afgelopen jaren was Wim Hugens onder meer actief in De Zonnebloem. De crematie is donderdag om 12.30 uur in Ockenburgh in Den Haag na een uitvaartmis in de Agneskerk die om 10.30 uur begint. Schoonmakers op Schiphol verdacht van mensensmokkel jaar zijn a Brandweerlieden zijn gistermorgen met man en macht in de weer geweest bij het blussen van een grote uitslaande brand in de supermarkt van de firma Bas van der Heyden in de Rotterdamse wijk Overschie. Omdat gevaar voor overslag naar de omringende woningen dreigde, werden 200 bewo ners tijdelijk in een bejaardenhuis ondergebracht. FOTO: ANP AMSTERDAM De afgelopen t Schiphol 53 buitenlandse manne nengesmokkeld. De betrokken personen, afkomstig uit onder meer Nigeria, Gha na en de Kaapverdische eilanden, verdwenen na de afgifte van hun paspoorten aan de marechaussee uit de vertrekhal. De smokkel is vermoedelijk door personeel vah op Schiphol actieve schoonmaakbedrijven mogelijk gemaakt. Hierbij werd misbruik gemaakt van toegangspasjes en werkkleding. Via Interpol is om de opsporing van de verdwenen personen verzocht. De zaak kwam aan het rollen toen twee maanden geleden een Nigeriaanse vrouw in haveloze toestand in een ziekenhuis werd opgenomen. Volgens haar verklaring was zij verkracht en door •schoonmakers op Schiphol Nederland binnengesmokkeld. Toen op 25 november twee Amsterdamse schoonmakers werden aan gehouden op verdenking van verkrachting en smokkel van een 17-jarig Kaapverdisch meisje, rees het vermoeden dat er stelsel matig mensen werden binnegesmokkeld. CASPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON KJEE,KIJK CAN! AIS Ik UITAPEM VE&W- PEKT HET GEZICHT' ZIET UfAIAAk WUS EEW FOTO1 AMSTERDAM In Am sterdam zijn gisteren de zogeheten decembermoor den in Suriname her dacht. De herdenking vond plaats bij het Surinaamse consulaat, ongeveer dertig mensen deelnamen aan een fakkelop- tijdens een bijeen- de Mozes en Aëron- kerk. De deelnemers riepen op tot de vervolging en berech- degenen die verant- den, waarbij op 8 december 1982 vijftien mensen werden gedood. Het herdenkingscomi té is hoopvol gestemd sinds president R. Venetiaan in sep tember dit jaar aan de macht kwam. Anderzijds sprak het haar onvrede uit over het feit dat i be- woordelijk zijn de loften nog niet hebben geleid tot daden. Tijdens de bijeenkomst in de Mozes en Aëronkerk voerden onder meer FNV-voorzitter Stekelenburg en VVD-kamer- lid Weisglas het woord. Een opmerkelijke gast was mr. dr. Irma Loemban Tobing, die door de Surinaamse ambassade was afgevaardigd. De Suri naamse autoriteiten lieten bij de herdenkingen in voorgaan de jaren ondanks herhaalde uitnodigingen telkens verstek gaan. Volgens mevrouw To bing had president Venetiaan dit jaar de uitdrukkelijke wens geuit een afvaardiging te stu ren, „omdat het gedenken van hen die gevallen zijn in de strijd voor een democratisch Suriname vanaf nu gepast is". KONINKLIJK HUIS 10 december Prins Pieter Christiaan wordt beëdigd als reserve-officier van de Koninklijke Marechaus see. Dat gebeurt in de Willem III kazerne in Apeldoorn in het bijzijn van prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en de prinsen Maurits, Bernhard en Floris.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3