Evangelisatie betekent ook geloof kerkleden versterken COMMENTAAR Ccidóc6otvuwi GEESTELIJK LEVEN OPINIE MAANDAG 9 DECEMBER 199l| Huiskerkleider in China onder arrest ERMELO In China is de huis kerkpredikant Tran Mai gearres teerd. Hij is de leider van een van de grootste onofficiële kerken in China. Mai, die is beschuldigd van illegale godsdienstige praktijken, bevindt zich onder 'administratie ve hechtenis', waardoor hij zonder vorm van proces drie jaar kan worden vastgehouden. Dat meldt de zendingsorganisatie Open Doors in Ermelo. Volgens Open Doors is Mai de ne gende huiskerkleider die in China vastzit. De meesten van hen zijn dit jaar gearresteerd. Verder staan twee voorgangers onder politie toezicht. We worden nooit bedrogen: we bedriegen onszelf. Priester na elf jaar vrijgelaten PARIJS In Vietnam is een rooms-katholieke priester vrijgela ten die ruim elf jaar gevangen heeft gezeten. Dit heeft het informatie centrum Kerk van Azië te Parijs bekend gemaakt. De Jezuïet Le Thanh Que was in 1980 samen met dertien geestelijken en leken gearresteerd. Pas drie jaar later werd hij op beschuldiging van een poging de regering omver te werpen en van contrarevolutionaire propaganda tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld. De vrijlating volgt op een bezoek van de Franse minister van buiten landse zaken Roland Dumas aan Vietnam. Inkomsten RK Kerk in oostelijk Duitsland hoger dan verwacht BERLIJN De inkomsten van de Rooms- Katholieke Kerk in het Oosten /van Duitsland uit de verplichte afdracht via de belastingen zijn driemaal zo hoog als verwacht. Tot eind november was reeds 15 miljoen mark ontvan gen terwijl over het hele jaar op vijf a zes mil joen was gerekend. Dit heeft prelaat Josef Michelfeit van de Duit se bisschoppenconferentie dinsdag in Berlijn bekend gemaakt. De kerken in de vroegere DDR hebben dit jaar voor het eerst de kerke lijke bijdragen van de leden hun geld via de zogenaamde 'Kirchensteuer' geïncasseerd. Van de Duitsers die lid van een kerkgenoot schap zijn, wordt automatisch een deel van de loon- of inkomstenbelasting afgedragen aan het betreffende kerkgenootschap. Gebedsdiensten slachtoffers Pearl Harbour HONOLULU-HIROSHIMA Met ge bedsdiensten in Japan en op Hawaï (VS) zijn zaterdag de slachtoffers van de Ja panse aanval op Pearl Harbour herdacht. De diensten vonden op bijna 7.000 kiolo- meter van elkaar plaats. In hun preken riepen de bisschop van Honolulu, Joseph Anthony Ferrario, en van Hiroshima, op tot vrede en verzoe ning tussen de volkeren. De kerkdienst op Hawaï tot de veertig bijeenkomsten waarmee het leger, de plaatselijke ge meenschap en de kerken de laffe aanval van Japan op de Amerikaanse basis Pe arl Harbour herdachten. EKD vraagt sociaal beleid in nieuw Europa FRANKFURT AM MAIN In een gemeenschappelijk Eu ropa moeten de fundamentele sociale rechten per wetgeving worden verankerd. Dit bepleit de Evangelische Kerk in Duitlsand in een donderdag uitgegeven verklaring (Ver antwoordelijkheid voor een so ciaal Europa) over de sociale consequenties van de Europese eenwording. Het bedrijfsleven verwacht veel van de totstandkoming van de Europese 'binnen markt' per 1 januari 1993. Het Europese sociale beleid is daarentegen nog zeer onder ontwikkeld, aldus de EKD, die in dit opzicht de kritiek van de vakbeweging op de Europe se integratie onderschrijft. Op sociaal terrein is er alleen een uit 1989 daterend sociaal handvest, dat zeer algemeen is geformuleerd. Het bevat een rij van aanbevelingen, onder meer betreffende werkgele genheid en gezondheidszorg op de werkplek. De toenmali ge Engelse premier Marage- reth Thatcher weigerde het te ondertekenen omdat het vol gens haar een poging was via de achterdeur het socialisme in Groot-Brittannië in te voe- Dit handvest vertoont duide lijk gebreken, aldus de EKD- verklaring. Omstreden punten zijn niet eens genoemd, terwijl het document geen bindend karakter heeft. Daarom stelt de EKD een plan in fasen voor. Als eerste stap moeten de fundamentele sociale rech ten worden verankerd, ver volgens de minimumeisen voor de arbeidsomstandighe den geformuleerd. Met het oog op de toenemende concurren tie lopen de bescherming te gen ontslag en de regeling van de werktijden gevaar. Verder probeert het bedrijfsleven so ciale rechten zoals het verbod op zondagsarbeid en de winkelsluitingswet, aan te tas- Het gevaar van „massale en langdurige werkloosheid" vormt een grote bedreiging voor Europa. Volgens een re cente voorspelling zijn er in de twaalf EG-lidstaten in het jaar 2000 niet minder dan 11,6 mil joen werklozen. Net zoals de vakbonden lopen ook de kerken achterop wat betreft de Europese inegratie. Zowel in Brussel als Straats burg moeten de kerken een duidelijker gezicht tonen. Hun stem moet ook daarom worden gehoord om te voorkomen dat het Europese huis geen vesting Europa wordt maar om eraan bij te dragen dat de EG een bondgenoot van de Derde We reld wordt. VATICAANSTAD De Rooms-Katholieke Kerk moet zich bij de herevan gelisatie van Europa ook richten op versterking van het geloof van dege nen die al tot de kerk be horen. Vooral de catechese moet wordenverbeterd, waar bij de volgend jaar te ver schijnen wereldcatechis mus een zeer belangrijk hulpmiddel is. Dat is een van de conclusies die relator (rapporteur) kardi naal Camillo Ruini heeft ge trokken uit de ruim 100 toe spraken van deelnemers aan de bisschoppensynode deze week. De eerste fase van de synode werd zaterdag afgesloten. De deelnemers bespreken de ko mende dagen in werkgroepen een niet gepubliceerd ontwerp van de slotverklaring van de synode. Dit ontwerp in het La tijn is hun zaterdag voorgele zen door de aartsbisschop van Praag, Miloslav Vlk, en de voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie, Karl Lehmann. Ruini stelde vast, dat de kerk zowel in Oost- als in West-Eu ropa duidelijk moet maken wat vrijheid werkelijk bete kent. „Geseculariseerde men sen maken vrijheid tot een ab solute waarde, die losstaat van de werkelijkheid, wat onder meer betekent dat elke beslis sing van het parlement moreel juist wordt geacht, ook al gaat het om de legalisering van abortus en euthanasie. Deze houding leidt tot een cultuur van de dood", zoals Ruini in navolging van de Colombiaan se kardinaal Alfonso Lopez Trujillo zei. Een ander probleem is volgens Ruini de „ongepolijste religio siteit" (men gelooft wel, maar weet nauwelijks in wie) waar van de Belgische kardinaal Godfried Danneels heeft ge sproken. De kerk moet geen confessio- nalisering van Europa voor stellen, aldus Ruini. Kerk en politiek moeten niet met el kaar worden verward, maar mogen elkaar wel proberen te beïnvloeden. Goed voorberei de gelovige leken moeten daartoe „uit naastenliefde" deelnemen aan politieke acti viteiten. De kerk moet de vrijheid van godsdienst waarborgen en de problemen als gevolg van het oplevend nationalisme probe ren op te lossen. De kerk in Europa moet tenslotte solidair zijn met de kerk in andere de len van de wereld. Stichter van anti communistische sekte in Noord- Korea PYONGYANG Moon Sun- Yung, de stichter van de Moonsekte (Verenigingskerk), heeft vrijdag in Pyongyang een ontmoeting gehad met de Noordkoreaanse president Kim Il-sung. Moon, een fer vent anticommunist, onder zoekt de mogelijkheid van in vesteringen in zijn geboorte- De Zuidkoreaanse regering heeft scherp gereageerd op de gezamenlijke verklaring van Moon, die een Zuidkoreaans paspoort heeft, en Yun Ki- pok, voorzitter van het Noord koreaanse commissie voor hulp aan landgenoten in het buitenland. Daarin riepen zij Noord en Zuid-Korea op kern energie alleen voor vreedzame doeleinden te gebruiken en geen kernwapens op hun grondgebied toe te laten. Moon richtte in 1954 zijn Ver enigingskerk op. Daarnaast bezit hij een groot aantal be drijven. Volgens het Zuidko reaanse persbureau Yonhap zou Noord-Korea hem hebben gevraagd voor 150 miljoen dol lar (270 miljoen gulden) ruwe olie te kopen. In 1983 werd Moon in de Verenigde Staten tot enkele maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens fraude. Bijzonder hoogleraar Dr. Pieter Anton van Gennip, se cretaris van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenle ving, is per 1 januari door de Radboudstichting benoemd tot bijzonder hoogleraar in de wijsbegeerte met betrekking tot de christelijke levensbe schouwing bij de Technische Universiteit Delft. Van Gen nep is de vijfde hoogleraar die eerder werd bezet door Telle- gen, Peperzak, Luypen en De Grunt. Een Kroatische gardist tilt uit de ruïnes van een verwoeste kerk in het Kroatische stadje Lipik een kruis op. Kroatische strijdkrachten heroverden gisteren de stad op het federale leger. FOTO: AP Joegoslavische kerken gaan rond de tafel PARIJS De Servisch- Orthodoxe patriarch Pa- vle en de Kroatische kar dinaal Kuharic zullen nog deze maand elkaar nog deze maand in Parijs ont moeten. Dit heeft het Oos tenrijkse persbureau Kathpress vanuit Belgra do vernomen. Pavle en Kuharic werden vorige maand door een Franse delegatie uitgeno digd. Ook de presidenten van de republieken Servië ne Kroatië, Tudjman en Milosevic, werden uitge nodigd. Hun aanwezig heid is echter nog niet be vestigd. Op initiatief van de voorzitter van het koepelorgaan van joodse instellingen in Frank rijk, Jean Kahn, brachten vo rige maand christelijke, islami tische en joodse vertegenwoor digers een bezoek aan Joego slavië in een poging de strij dende partijen om de tafel te krijgen. Ook de Konferentie van Euro pese Kerken heeft deze herfst geprobeerd een ronde tafelge sprek tussen de religieuze lei ders uit Joegoslavië van de grond te krijgen. Een bezoek van enkele Joegoslavische bis schoppen aan de KEK en We reldraad van Kerken in sep tember te Genève leidde tot Saluut Voettocht naar Banneux Het is al een meer dan vijftig jarige traditie dat op 24 decem ber vanuit Valkenburg een voettocht naar het in de Ar dennen gelegen bedevaart soord Banneux gehouden wordt. De achtenveertig kilo meter lange tocht begint in Valkenburg met een viering in de kerk van de H. Nicolaas en Barbara om 9.30 uur. Ver volgens gaan de deelnemers via Margraten, Aubel, Battice, Lambermont en Pepinster naar Banneux. Daar vindt om 22.00 uur de plechtige Kerst nachtviering plaats in de nieu we kerk achter de Esplanade. Het thema van de tocht luidt: „Een. nieuw Christelijk Euro pa". Het Rode Kruis is ter as sistentie van de deelnemers aanwezig. Inlichtingen bij de heer J. Keune, Daelhemerweg te Val kenburg. Tel. 04406 - 14 770. Claudio Aurili, een Romeinse brandweerman, salueert voor het beeld van Maria nadat hij dit een krans heeft omgehangen ter gelegenheid van het feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Australische kerk wil onderzoek VN op Timor MELBOURNE De Australi sche bisschoppen willen een diepgaand onderzoek door de Verenigde Naties naar de schending van de mensenrech ten op Oost-Timor. Dat heeft de bisschoppenconferentie dit weekeinde in Melbourne be sloten. De Indonesische regering heeft kortgeleden een verte genwoordiger van de VN-com- missie voor de mensenrechten, Amos Vaco, geen toestemming gegeven Oost-Timor te bezoe ken. Op 12 november werden daar ruim honderd mensen door het Indonesische leger doodgeschoten. De regering in Jakarta zegt dat er slechts ne gentien doden vielen. Het VN-onderzoek moet zich niet tot de schietpartij in Dili beperken. De mensenrechten worden op Oost-Timor op gro te schaal geschonden, aldus de Australische bisschoppen. Er is sprake van willekeurige arres taties, martelingen en hechte nis zonder veroordeling. In 1975 lijfde Indonesië, het land met het meeste aantal moslims ter wereld, de vroege re Portugese kolonie Oost-Ti mor in. Ongeveer 95 procent van de Oost-Timorezen zijn rooms-katholiek. Barbaars it hij vie d hij p ird toen Paus noemt orthodoxe verwijten ongefundeerd VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag de verwijten van de Orthodoxe kerken „on gefundeerd" genoemd. Tijdens een oecumenische dienst, die door geen en kele vertegenwoordiger van een Orthodoxe Kerk werd bijgewoond, zei de paus dat „de oecumeni sche dialoog gevrijwaard moet blijven van ongefun deerde beschuldigingen tegen een zusterkerk". De synode van bisschoppen uit Oost- en West-Europa wordt overschaduwd door de grote spanningen tussen de Rooms- Katholieke Kerk en de Ortho doxe Kerken. Vooral de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk be schuldigt het Vaticaan van proselytisme (zieltjeswinnerij). Verder is er aan Orthodoxe kant groot onbehagen over de partijdige houding van de paus inzake het conflict tussen Kroatië en Servië. Bijna alle Orthodoxe Kerken hebben ge weigerd de synode bij te wo nen. De enige Orthodoxe vertegen woordiger op de synode, de Grieks-Orthodoxe metropoliet Spyridon Papagheorghiou, heeft afgelopen week zijn spreekbeurt benut om ten overstaan van de hele synode de beschuldigingen nog eens op een rij te zetten. Toen staatssecretaris-kardinaal An- gelo Sodano vrijdag op de toe spraak van de orthodoxe me tropoliet reageerde, was deze opvallend afwezig. De waarheid en liefde eisen om de feiten loyaal te erken nen en geen verdraaiingen van de waarheid toe te laten, zei de paus over de oecumeni sche betrekkingen. „Alleen zo kunnen vooroordelen worden voorkomen die vaak een bron van bitterheid en beschuldi gingen zijn. Als de wil om de positie van de ander te begrij pen werkelijk aanwezig is, worden de conflicten door de dialoog opgelost." De paus ging in het geheel niet in op de woorden van de se cretaris van de Vaticaanse raad voor de eenheid der christenen, mgr. Pierre Du- prey, die kortgeleden erkende dat de Rooms-Katholieke Kerk „fouten" ten opzichte van de Russisch-Orthodoxe Kerk had gemaakt. Duprey zei dit tijdens de vijfde oecumeni sche bijeenkomst van de Euro pese Kerken, die in november in Santiago de Compostela op uitnodiging van de Konferen tie van Europese Kerken en de Raad van Europese bis schoppenconferenties werd ge houden. De Orthodoxe kerken zullen alleen genoegen nemen met verontschuldigingen van de paus zelf, liet mgr. Damaski- nos, directeur van het Ortho doxe Centrum in Genève, toen in een reactie weten. Wat een ondergeschikte functionairs als Duprey zegt, heeft voor de Orthodoxen geen autoriteit. De betrekkingen tussen het Vaticaan en de Russisch-Or thodoxe Kerk zijn „volledig vastgelopen", zie de russisch- orthodoxe archimandriet Josif in Santiago de Compostela. Hij vergeleek „de aggressieve mis- siedrang" van Rome, dat zeer tegen de zin van de Russisch- Orthodoxe Kerk bisschoppen in de Sovjetunie heeft be noemd, met „sekten en obscu re evangelisten uit Amerika" die zijn land vrij massaal bin nenkomen. BEROEPINGEN Nederlands» Hervormde Kerk Beroepen te Broek op Langedijk H.M. Klaassen te Den Ham (Ov.); te Enk huizen mw. t. Otten, kandidaat te Am sterdam; te Meteren en Est dr. J. van Eek, pred. voor buitengewone werk zaamheden (legerpred. te Ede); te Nij megen (part-time) en benoemd tot programmamaker bij de NCRV (Rondom het Woord) J. Doelman te Landsmeer (part-time); te Rotterdam- Centrum tot predikant voor bijzonde re werkzaamheden (Stichting Sonne- burgh) F. Stevens te Zegveld. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling mw. H.E. Koelé, Bertolt Brechtstrasse 148, 5042 Erfs- tadt-Liblar (Did.), tel: 09-492235- 44867. Aangenomen naar Joure B.J.G. Roolvink te Baarn; naar Joure drs. C.G. Waringa te Leeuwarden. Bedankt voor Smilde mevr.drs. L.A. Burggraaff te Dokkum. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar 's-Gravenhage- West H.de Bruljne te Purmerend. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Leeuwarden H. Nobbe te Emmercompascuum. Het moet al heel erg zijn vooraleer de flegmatieke VN lel middelaar Cyrus Vance zijn geduld verliest. Na de zovee®r beschieting van de historische Kroatische stad Dubrov^ veroordeelde hij de aanvallen van het federaal-Servisch ot het di ger als een 'totale ineenstorting van orde en wettigheid', lig drank eufemisme voor een 'bandietenstreek'. Elke dag wordei geruststellende verklaringen afgelegd over het wapei" stand dat erg goed zou worden nageleefd. Het tegendei echter het geval. De schendingen van het bestand dat 0{ "eel. De november werd gesloten, is sedertdien tientallen keren schonden. De Serviërs zetten hun offensief in Slavonië ei ders onverminderd voort. De steden Osijek in Slavonië Zadar aan de kust worden onverminderd onder vuur INMIDDELS bevestigen de Serviërs hun dreigement de Dubrovnik met de grond gelijk te maken zoals ze ook i Vukovar gedaan hebben uit te voeren. Een derde het historische centrum is reeds verwoest of beschadigd, internationale gemeenschap protesteert met klem tegen barbaars optreden. En inmiddels worden de 500.000 Krc sche vluchtelingen die van hun erven en uit hun huil werden verjaagd, vergeten. Geen schreeuw van protest i horen over de barbaarse methoden van oorlogvoering vai kant van wat nog steeds het 'federale' leger wordt genoi en van de extreem-rechtse Tsjetniks. HET rapport, dat de EG-waarnemers in dat verband op! november opstelden, spreekt nochtans voor zichzelf. V< de scholen, de musea, de kerken en ziekenhuizen zijn doel van de Serviërs. Boerenhoeven worden als 'mi doel' beschouwd. De bewoners worden afgeslacht of jaagd. Hele dorpen worden systematisch platgewalst, nut kan de vernietiging van steden en dorpen en een landstreek hebben, temeer daar de Servische leiding bew^lt per de oorlog te voeren om het 'fascisme' in Joegoslavië tot stjids in te brengen en om de Serviërs in Kroatië te beschermenjidsbevc gen volkerenmoord? De enige instantie die in Kroatië mojlijk v op grote schaal plegen, zijn het 'federale' leger en de Sejjorlopig sche milities. B.OOO brten. F EeN protest van Servische reservisten, dat vorige wfê dat i Belgrado publiek werd gemaakt, bevestigt het port van de EG-waarnemers. De Servische milities m« zich volgens het getuigenis van de reservisten schuldig onnoemelijke wreedheden. Zij plunderen, verkrachtenl hge{t moorden. Het zou verkeerd zijn 'de' Serviers aan te wijLmiddag als het schuldige volk. Er is wel degelijk weerstand tegenfviering oorlog tegen Kroatië en tegen de zelfmoordpolitiek vanje vrijw nationaal-bolsjewistische leiding in Belgrado, ook al r< de tegenstanders tegen de stroom op. Maar het moet de ¥rutoes^| viërs wel duidelijk worden gemaakt dat de tijd van Napfnenkor ontische, Hitleriaanse of Stalinistische veroveringsoorloL on^e] i Europa definitief voorbij is. Tenslotte is Joegoslavië m^eengeze ondertekenaar van de Akkoorden van Helsinki en wilder het worden beschouwd als een beschaafd land. ASTR D'An 14 toi jpsbe1 dat P v) loen spre Ijoen HeT land is in volle ontbinding. Het kan niet meer woi bijeengehouden, ook niet met geweld of met barbaarse logsvoering. De arbitragecommissie, die door de eg weri gesteld in het raam van de vredesconferentie van Den komt hoewel vrij laat tot dezelfde bevinding. De ri blieken die dat willen, moeten in staat worden gesteld f"uitda| nieuwe associatie te vormen. Maar dat betekent ook dat» daadv republieken, die dat niet willen, vrij hun eigen weg moérswerl kunnen gaan, met erkenning van de internationale gemeFsen schap. Het verstoppertje spelen van de eg kan niet blijpncona duren. fctssecK tlerwijs h de Ra £cidóe(2ou/taiit Uitgave: Westerpers bv (maakt, deel uit van Sijthoff F Kantoor- Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon 071 - 122 244. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. n Herpen (chef). F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 -144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A. van Holstein, J E Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraa Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 Stichting Pers Unie. een- ale kranten in Nederland! negen regionale k Pers Unie zijn drs. K. Swiers, M. van ff uit R in 't Hout (chef), H.$ buitenlandse persbureaus; drs. D. J. van-den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rom* B van Huét (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster ff M de Cocq Nabezorging Telefoon: 071 -122,248 op m< 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal per jaar n 18.00 tot 19 00 u 25,70 76,60 294,30 ASI )W Ki )P ZIT 'AMIR/ 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 Stad heroverd

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2