rie Koops eist iuidelijkheid >r Overkapping De Uithof blijkt ideaal voor marathonpeloton SPORT 15 Promotieplan paardesport klucht -O (1-0) ors M'h li id&z Souratit cus brengt basketbalclub de rand van de afgrond PEL De belastingdienst heeft zaterdag K gelegd op de recette van het duêl Compu- leppel-Commodore Den Helder. De Stich- Topbasketbal Computerij Meppel heeft vol de fiscus in de afgelopen vier seizoenen voor veer driehonderdduizend gulden te weinig oonbelasting afgedragen. Hoe groot de in he rnomen recette is, is niet bekend gemaakt, ippeler stichting lijkt door die naheffing in dap aan de rand van de afgrond te zijn ge- Vanavond bespreken het bestuur en de de toekomst van de stichting, waarin het JJJvisieteam van de Meppeler club is onderge- it. Het probleem spitst zich toe op de vergoe- voor de spelers. Waarschijnlijk is het strijd- dat de club onkostenvergoedingen heeft op- ?rd, die de fiscus niet als onkostenvergoedin- iccepteert, maar ziet als gewoon loon. Monique van der Lee uitzondering Girardelli opent sterk MAANDAG 9 DECEMBER 1991 FUKUOKA Monique van der Lee was dit weekeinde een uitzondering in de falende Nederlandse judoploeg tijdens het internationale toernooi in Fukuoka. De achttienjarige Europese kampioene eindigde in het zwaar gewicht als vijfde. Geen van de voor de Olympische Spelen genomineerde judoka's hield in het sterk bezette invitatie- toernooi echt stand. Tijdens het toernooi, dat werkte met een begroting van 4,2 miljoen gulden, bleven de hoofdprijzen in Azië. In de acht categorieën verdeelden de deelneemsters uit Japan, Zuid-Korea en China de „gouden" medailles. Voor een deel was dat toe te schrijven aan het scheidsrechterskorps, dat nagenoeg geheel uit Azië afkomstig was. Onder deze omstan digheden gingen de zes Nederlandse judoka's - alleen de lichtste klasse, tot 48 kg - bleef onbezet, onderuit. De recente schermutselingen in het vaderlandse vrouwenjudo moet de stemming hebben beïnvloed. Marion van Dorssen (tot 72 kg) moest na twee winstpartijen tegende Japanse Sato en de Oos tenrijkse Huber de strijd staken wegens een handblessure die er aanvankelijk ernstig uitzag. In het ziekenhuis werd een zware kneuzing vastgesteld. VAL D'ISERE De voor Luxemburg startende skiër Mare Girardelli heeft de eerste super-G van het seizoen gewon nen. In Val d'Isere was hij gisteren iets sneller dan de lange tijd leidende Noor Atle Skardaal. De Zwitser Urs Kalin eindigde als derde. A.J. Kitt gaf zater dag in Val d'Isere het thuisfront hoop op hernieuwd olympisch succes door de wereldbekerwedstrijd te winnen. De snelle, harde piste van Val d'Isere was bij uitstek geschikt voor de glijtechniek van de skiër uit de staat New York. Bij de vrouwen ging de kreet 'Nieuwe win ter, nieuwe winnaars' zaterdag evenzeer op. De eerste super-G van het seizoen leverde een zege op voor de negentien jarige Duitse Katja Seizinger. Vreni Schneider won gisteren in Santa Cateri- na de reuzeslalom voor de wereldbeker. Ierse titel voor Jeroen van Dijk DUBLIN Jeroen van Dijk heeft de open Ierse badmintontitel vero verd. De Rotterdammer, in Dublin ongeplaatst, won gisterne in de finale met 15-10, 15-3 van de Canadees Humble. In de halve eindstrijd had Van Dijk landgenoot Pierre Pelupessy uitgeschakeld: 15-7, 18-16. In de halve finales van het gemengd dubbel verloor de Ne derlandse combinatie Michels/Meilink met 18- 16, 15-4 van Wright- /Ponting uit Engelapd. Eredivisie atletiek verdeeld in poules SPORT OP TV DEN HAAG De atletiekunie heeft de in deling bekendgemaakt van de poules die aan staand zomerseizoen de eredivisie gaan vor men. Op 17 mei komen de poules 1 (mannen en vrouwen) in actie bij het Haagse Sparta en de poules 2 bij Krommenie. De nummers 1, 2, 3, 10, 11 en 12 treffen elkaar in de volgende ronde op 21 juni, als ook de nummers 4 tot en met 9 tegen elkaar uitkomen. Daarna volgt de finale. De poule-indeling luidt: poule 1, vrouwen: AVR, ADA, PSV, AV Nijmegen, Sparta, CIKO'66; mannen: AAC, PSV, Ilion, AV Haarlem, Sprint, Sparta. Poule 2, vrou wen: Lycurgus, KAV Holland, Haag Atletiek, TION, Prins Hendrik, Argo '77; mannen: Haag Atletiek, Hellas, KAV Holland, TION, Argo'77 en Lycurgus. verslag open Neder- Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport Journaal. Superchannel, 20.00 en 22.45 uur Superchannel, 12.30 uur: Hang Loo- IZE LOLKEMA ERTVILLE Vol- j beide bondscoaches I de Nederlandse af- piging in Albertville World Cup-wed- voor vrouwen niet nietenjacht. De Vegt ht) en Koops (all- Jd) wilden met hun Itie vormbehoud to- vindt Koops dat het nu knopen moet door- n. „Lia van Schie en Zijlstra moeten nu wor- aangewezen voor de ipische drie kilometer. Ze in zich bewezen", aldus Zijlstra werd gisteren drie kilometer vierde in Van Schie reikte tot vijfde plaats in 4.32.09. ook tijdens de vorige Cup-wedstrijden dit sei- n Warschau en Berlijn ze zich bewezen. Ze telkens bij de eerste Internationaal tel je dan qon mee", aldus Koops. vond niet dat hij door zijn bevindingen Yvonne van Gennip teveel onder druk zet. Van Gennip kwam gisteren vanwege een buikgriepje niet in actie. „Ze wordt door mij sowiesp voorgedragen voor de 1500 meter, en op de drie kilo meter vecht ze het maar uit. Dat is topsport". Koops heeft, als Van Schie en Zijlstra voor de Spelen worden aangewe zen, nog één ticket voor de drie kilometer over. Belang rijkste gegadigden daarvoor zijn Van Gennip en de dit weekeinde in Albertville af wezige Hanneke de Vries. De stayer uit Diepenveen wees af gelopen week een invitatie voor de wedstrijden in Albert ville noodgedwongen van de hand. „Ik werd dinsdag om tien voor vijf gebeld of ik niet mee wilde. Ik zou dan woens dag moeten vertrekken, maar zo snel kon ik geen vervanger voor me regelen", aldus de in Zutphen als fysiotherapeute werkzame De Vries. De uitno diging deed De Vries wel goed. „Ik ben nog in de pictu re, dus nog niet weggecijferd." Voor een Olympisch startbe wijs is ze aangewezen voor de Nederlandse afstandskampi oenschappen in Heerenveen. „De afstandskampioenschap pen in januari, daar komt het op aan", aldus Koops. Ook Sandra Voetelink presen teerde zich in Albertville na drukkelijk. Na Aaftink (vierde in 1.23.97) was ze op de 1000 meter de snelste Nederlander: zesde in 1.24.33. Een dag eerder troefde ze al haar land genoten op de 1500 meter af (vijfde in 2.09.92). „Zij verdient "e", vond Koops. Ontspannen Voetelink, die de Olympische limiet op de 1000 meter (1.23.41) te scherp vindt, heeft het eindelijk weer naar haar zin in de kernploeg. „Vorig jaar, onder Jan Wiebe Last, miste ik die gezellige sfeer, die er nu wel heerst", aldus Voe telink. „Ik voel me nu meer ontspannen. En dat komt door de nieuwe trainer (Koops, red.). Die vernieuwing deed me goed. Ik had geen goed contact met Last, alleen op de trainingen praatte ik wel eens met hem. Koops is anders, heeft een vrolijke kijk op de zaak. Last duidelijk niet". „Ik was vorig jaar ook alleen maar met schaatsen bezig. Had buiten het schaatsen om niets waar ik op terug kon vallen. Christine Aaftink dook in Albertville Voor de tweede keer dit seizoen op de 500 meter onder de NOC-limiet van 41,3 seconden. Het grootste gemis, vind ik nu, vooral omdat ik er een matig jaar op heb zitten. Nu doe ik sportacademie in Amsterdam, daarom kan ik het schaatsen beter van me afzetten. Vorig jaar had ik oogkleppen op, was ik gestresst, lette op alles. Ging ook altijd op tijd op bed. Nu wordt het heel soms wel eens iets later. Ik ben een sfeerge voelig type. Eigenlijk moet het daar niet van afhangen, maar bij mij dus duidelijk wel". Voetelinks voorbereiding dreigde dit seizoen in het wa ter te vallen, omdat ze afgelo pen zomer met een hoog hakje achter de reling van een boot bleef hangen en pardoes strui kelde. „Hersenschudding ja. Ellendig. En in de herfstva kantie werd ik ziek. Griep. Maar ik ben weer beter, en sindsdien boek ik alleen maar progressie. Ik concentreer me op de korte afstanden en gok op drie Olympische afstan den". Aaftink Christine Aaftink heeft in Al bertville haar kansen op een medaille bij de komende Win terspelen bevestigd. De 25-jari- ge sprintster uit Baambrugge dook op de prima geprepareer de Olympische ovaal voor de tweede keer dit seizoen op de 500 meter onder de NOC-li- miet van 41,3 seconden. Aaf tink liet tijdens het derde toer nooi om de wereldbeker een tijd van 41,08 noteren, goed voor de tweede plaats achter de Chinese Qiaobo Ye (40,87). Eerder kwam de robuuste schaatster op de overdekte baan in Berlijn uit op 40,95. In het klassement om de wereld beker nam Aaftink de leiden de positie over van Bonnie Blair, die als enige topper de generale repetitie voor de Olympische Spelen aan zich voorbij liet gaan. Bureau moet bemiddelen in conflict AMERSFOORT Het bureau Moret, Ernst en Young heeft op dracht ontvangen te bemiddelen in het conflict over de toewij zing van het EK-schaatsen van 1993. Naar verwachting van KNSB-voorzitter R. Zijlstra komt het bureau in februari met een eindrapport. De Uithof in Den Haag wil graag ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van het gewest Zuid-Holland de Europese titelstrijd organiseren. Op grond van een afspraak uit 1987 met het ministerie van WVC worden alle internationale kampioenschappen in Heerenveen gehouden. De beslissing voorkwam destijds het faillissement van ijsstadion Thialf. De Uithof, die sinds dit seizoen over een geheel overkapte accom modatie beschikt, deed zelfs de aanbieding Thialf schadeloos te stellen. Een maand geleden besloot de KNSB na gesprekken met het gewest en Thialf een bemiddelaar aan te stellen. In zijn ope ningswoord tijdens de bondsvergadering in Amersfoort zei Zijl stra het verschil van inzicht te betreuren. J< ialde Kopli le op nnisploeg in ale onderuit GNAU Een Neder- gelegenheids-tennis- is gisteren in de fi- van de strijd om de pgebo pese voor ian_ loegen in het Zwit- Lengnau ten onder an tegen een Tsjecho- lakse combinatie. De Barce >t Atle )ij Ath Marian Laudin kon niet 'ijikken over zijn troef Ri- Krajicek. De Hagenaar zaterdag in het dubbel- :gen de Britten licht ge- T erd aan een schouder, ie twi ochtend besloot hij zijn ander af te omdat hij niets wilde Sp enlijkti bbele s en 'Manc sprong 2.549 de BS De bel rerspee slechts de Scl rnederl 5p de ►ij Airt ar de van ti Tom Kempers de eerste in drie sets had ge won- in David Rikl (3-6 7-5 6- Fernon Wibier kansloos Marin Damm (4-6 l-( ubbelspel ging net verlo- Kempers en Wibier Damm met Zdrazila (3-6 ïrde pl 6). Nederland werd 1 Vednes ibegrippen schamel be- la met voor de inspanningen. Liver^chril contrast met de goed gevulde prij- tten kreeg Oranje slechts laquette; geld viel er niet rdienen. het plan tot verzelfstan- het toptennis is Bussum bij de ergadering TB geen besluit genomen. de Boer zal ook de ko twee jaar de tennis- leiden. Zijn benoeming StanJiedde bij acclamatie, verras directeur Martin Mallon laatste 1 januari worden ht Aals i- De kantonrechter vond bond bij de ontslagpro- mi e weliswaar niet correct :1de, maar achtte wel de het Isrelatie duurzaam ont- ibr Bril- Naar de afkoopsom KV Me ar salaris - moest de ing blijven gissen. ECV Me| rugge ;atieve zwak rode li - chelen) rden uil In recordtempo raffelde het de rijders afgelopen zaterdag De Uithof de 100 ronden af van de eerste officiële schaatsmaraton. FOTO: PETER VAN MULKEN HILVERSUM Enkele weken terug, op de slot- meeting van Duindigt lichtte Joop Schoonder- woerd al een tipje op van de sluier van zijn visie op de huidige gang van za ken in de Draf- en Ren sport. Via het door hem uitgedachte twee procentpromotieplan zou de neergaande lijn (bezoek, omzet en niveau) waarmee de sport te kampen heeft een halt kunnen worden toegeroepen. Meer wilde de 72-jarige Zeiste- naar niet loslaten over het op zich positieve initiatief, een plan wat in het kort neerkomt op het creëren van vrij entree op alle koersbanen door het inhouden van 2 procent op alle inkomsten in de sector. Daarnaast haalde de gepensio neerde vleesfabrikant Merce des Benz Nederland binnen als hoofdsponsor van het plan. Het vragen vuur ontweek Joop Schoonderwoerd steeds ge heimzinnig lachend met de op merking: „U bent erg nieuws gierig, wacht maar tot zondag 8 december, dan krijgt ieder die het wil hebben het rapport waarin de uitwerking tot in de kleinste details uiteengezet wordt". Vanwege de flinke ophef was het gistermorgen om elf uur dan ook bomvol in het restau rant van Drafcentrum Hilver sum. Diverse sprekers, waar onder voorzitter Jan den Nijs van de Algemene Eigenaar vereniging „De Drafsport" schaarden zich voor de uitrei king van het door Schoonder woerd uitgewerkte rapport aan de zijde van de initiatief nemer. Toen het drukwerk echter werd uitgereikt werd het akelig stil onder de vijf honderd belangstellenden. Het fraai uitgevoerde rapport han delde in feite voor 2 over het plan, de overige 98 had Schoonderwoerd gevuld met, zoals hij het zelf mooi om schreef: de misstanden in de paardesport. Iedereen die de paardeman de afgelopen tien jaar een strobreed in de weg had gelegd passeerde de revue, met als dieptepunt de bekende journalist Hans Eysvogel, die in een speciaal aan hem gewijd hoofdstuk zelfs werd omschre ven als 'de luis in de pels van de paardesport'. Dolle stier Schoonderwoerd gaat in zijn 'rapport' als een dolle stier te keer, haalt de meest onzinnige feiten naar voren en beledigt het voltallige NDR-bestuur. Toen de aanwezigen het 32 bladzijden tellende wraak- schrift vluchtig doorgenomen hadden haastte voorzitter Den Nijs zich naar de microfoon om zich namens hemzelf en de organisatie volledig te distan tiëren van het rapport. NDR- voorzitter Lokhorst hield de eer aan zichzelf. Hij bedankte Schoonderwoerd voor zijn ini tiatief, beloofde het rapport in de vergadering te bespreken, maar kondigde daarbij tevens zijn func tie als gen. De kans is overigens groot dat Mercedes Benz zich terug zal trekken als drager van het promotieplan. NDR- secretaris Rob Milders rea geerde verbijsterd. „Hier heb ben we natuurlijk helemaal niets aan. Normaal gesproken ga ik zondagochtend een stuk je fietsen. Ik heb spijt dat ik dat nu niet gedaan heb". Ook de bekende trainer Jan van Dooyeweerd was ge schokt: „Enorm, jammer. Ik dacht dat we een heldere uit eenzetting van een reddings plan voor ogen kregen Maar dit is met geen pen te beschrij ven". Joop Schoonderwoerd kreeg het nadat hij de menin gen gepeild had toch wel be nauwd. Het zou verstandig ge weest zijn als de wraaklustige oude man nog even het woord genomen had om in navolging van een inmiddels bekende verzekeringsslogan de bijeen komst af te sluiten: „Foutje, bedéénkt!" KOERSEN HAAG Onze tips voor loersen van Hilversum |en, aanvang 18.30 uur) rs: 1. Fair Play Kades, 2 Fero- s: 1. Eloi Shoeing, 2. Deleazar 3. Fellow Hanover (12-7-4). s: 1. Diamond Space, 2. Deter 3. Dianne (8-3-10). 1. David Morgan, 2. Astrid 3. Bobby Buitenzorg (1-5-7). a: 1. Excellent Speed, 2. Dizzy DEN HAAG De over kapping van schaatsbaan De Uithof in Den Haag wierp zaterdagavond bij de eerste officiële mara thon die daar onder die omstandigheden plaats vond onmiddellijk zijn vruchten af. Nog nooit raffelde het marathonpe loton zo snel de 100 ron den af. Op 56 minuten en 10 seconden bleef het sco rebord steken, toeschou wers en ook rijders in ver bazing achterlatend. Directeur Hans Ktlnz van De Uithof wreef dan ook verge noegd in zijn handen. Blij als hij was met de uitstekende tijd en blij ook met het grote aan tal toeschouwers dat op de eni ge officiële marathon dit sei zoen in Den Haag was afgeko men. Blij ook met de winnaar. Want Yep Kramer mag een dagje ouder worden, hij blijft een aansprekende naam op de lijst van winnaars op De Uit hof. Voor de echte hardrijders op de schaats was het zaterdag dan wel een heerlijk avondje, dat kon niet worden gezegd van de A-rijders, die het enor me tempo absoluut niet kon den volgen. Meer dan de helft van de ongeveer 100 gestarte rijders moest al halverwege af haken of liet zich terugvallen topt of r den te worden gereden. Bart Veldkamp liet het niet zo ver komen. De all-rounder uit de nationale kernploeg was sa men met zijn ploegmakker Thomas Bos tot grote verras sing van het peloton en de toe schouwers aan de start ver schenen. Veldkamp pakte een paar premies mee, maar hield het na 55 ronden voor gezien. Bos reed de rit, anoniem welis waar wel uit. Dat deed ook Evert van Ben- them. Niet verwonderlijk voor een schaatser die twee keer de Elfstedentocht op zijn naam heeft geschreven, maar met Van Benthem gaat bet dit nog prille schaatsseizoen niet goed. „Nee, er^ tevreden kan ik nog maar ik hou het er maar op dat de prestaties nog moeten komen. En natuurlijk heb ik dan de Elfstedentocht in het achterhoofd. Nu het al een beetje licht begint te vriezen, begint het toch al weer een beetje te kriebelen. Hoewel, ik weet best dat er in december geen Elfstedentocht zal wor den gehouden. Daarvoor zul len we toch tot eind januari, begin februari moeten wach- Idool Van Benthem, die in 1985 en '86 na zijn overwinningen in 's lands meest aansprekende schaatstocht tot nationaal idool werd verheven, reed ook za terdag weer anoniem in het peloton mee. Van enige adora tie van het publiek was dan ook niets te merken. Van Ben them vindt het wel best zo. „Het was allemaal leuk en aar dig die belangstelling, maar zo vindt ik het ook wel goed", al dus de veehouder uit Sint- Jansklooster. „Mijn bedrijf draait uitstekend en daar gaat het toch uiteindelijk om. Nee, uitnodigingen om winkels te openen krijg ik bijna nooit meer. Dat is logisch. Je raakt toch enigszins in de vergetel heid. Maar ik ben er door die Elfstedentochten financieel niet slechter van geworden". Bij de achtste marathon van het seizoen had Van Benthem dus weinig in te brengen. De wedstrijd werd gemaakt, in eerste instantie door Veld kamp, maar later zeer nadruk kelijk door Robert Vunderink. De stayer uit Raalte, die vorige week in Heerenveen furore maakte door zijn prestatie op de tien kilometer bij de we reldbeker-wedstrijden, reed halverwege het peloton aan flarden, maar moest toch toe laten dat acht rijders hem de laatste ronden vergezelden. En dat waren niet de minste. Want naast winnaar Yep Kra mer zorgden onder anderen Henri Ruitenberg, Piet Kleine en Aad Grimbergen voor een uiterst spannend slot. Waarin Kramer dus met een neusleng te voorsprong over de finish ging voor Grimbergen en Arend Veenhof. Bij de vrouwen ging de over winning naar Boukje Keulen. Zij bleef in de eindsprint de zusjes Esmeralda en Manuela Ossendrijver net voor. Onbewogen De Australische golfer Rodger Davis markeert de plaats waar het balletje ligt op de elfde green in de laatste ronde van de Johnny Walker Australian Golf Classic. Het balletje ligt precies achter een vrouwelijke toeschouwer, die geen aanstalten maakt om een andere plek op te zoeken. Davis moest de titel laten gaan aan zijn landgenoot Peter Senior. FOTO: EPA Simunek breidt voorsprong uit ROME Daniele Pontoni heeft de vijfde veldrit meetel lend voor de Superprestige- competitie in Rome op zijn naam gebracht. De 25-jarige Italiaanse amateur was voor eigen publiek achttien secon den sneller dan wereldkam pioen Radomir Simunek, die in de tussenstand leider bleef. Derde werd Radovan Fort. Beste Nederlander was Martin Hendriks op de vijfde plaats. Toch nam Radomir Simunek nog meer afstand van zijn ach tervolgers. De voornaamste belager van de Tsjechoslo- waak, Danny de Bie, haalde de eindstreep niet omdat hij be trokken was bij een valpartij. De belangrijkste rivaal voor Simunek is diens landgenoot Radovan Fort, met negentien punten achterstand nummer twee in de tussenstand. Voor het eerst dit seizoen meldden de vier Nederlandse deelne mers aan de wedkamp zich bij de eerste vijftien. Met Martin Hendriks als aanvoerder op de vijfde plaats.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15