I SPORT jevredenheid over oting WK voetbal FC Den Haag tobt ook met Houtman 13 4.9 j 2.7 IcidócGommit MAANDAG 9 DECEMBER 1991 Zwemzilver Dekker 5ELSENKIRCHEN Ron Dekker leeft zaterdag tijdens de eerste Euro- pese spintkampioenschappen in Gel- enkirchen op de 100 meter wisselslag »en zilveren medaille behaald. De Ne derlander zwom de afstand in 55,45. Inge de Bruijn véstigde gisteren een Europees zwemrecord op de 50 meter vlinderslag. De 18-jarige Nederlandse liet in Gelsenkirchen een tijd van 27,25 seconden noteren. De oude top tijd stond sinds 22 november op naam van de Zweedse Louise Karlsson (27,40). De Duitse vrouwenploeg bracht het wereldrecord op de 4x50 meter wisselslag op 1.53,13. Dat is 0,66 seconde beter dan het oude record. Lothar Matthaus Matthaus de beste NEW YORK Lothar Matthaus is gekozen tot voetballer van het jaar 1991. De aanvoerder van het Duitse elftal en Inter Milaan was ook in 1990 als 's werelds nummer één. Matthaus kreeg gisteren in New York van de bondscoaches van alle bij de wereld voetbalfederatie (FIFA) aangesloten landen een totaal van 128 punten. Dat was vijftien punten meer dan Jean-Pierre Papin, topsco rer van Olympique Marseille en het Franse nationale elftal. Marco van Basten (23 punten) eindigde op de vijfde plaats. Hij werd nog vooraf gegaan door Gary Lineker (40) en Robert Prosinecki (38). Robson verwacht in februari beslissing UTRECHT Bobby Robson gaat er van uit dat de beslissing over zijn al of niet aanblij ven als trainer-coach van PSV pas in januari- februari valt. Dit zei hij zondag na afloop van de wedstrijd FC Utrecht - PSV (1-1). Sinds de uitschakeling door Anderlecht in het Europe se bekertoernooi circuleren geruchten dat de Engelse gentleman geen nieuw contract krijgt voorgelegd en zelfs voortijdig uit Eindhoven zal vertrekken. Robson: „In januari-februari spreek ik met het bestuur van PSV. Ik ga met een „open mind" dat overleg in. Wat de uitkomst wordt, kan ik niet zeggen. Maar het is ook zo dat ik mij voor het volgende s geen zorgen behoef te maken". Zwemkampioene vermoedt dope LOPFDËN Voormalig olym pisch zwemkampioene Kornelia Énder vermoedt dat zij tijdens - haar "actieve periode zonder me deweten is gedrogeerd. Dit Zegt de viervoudige olympi- - sche titeihoudster zaterdag in een interview met de Engelse krant 'The Times'. .Gk herinner me injecties tijdens traffttingskampen. De artsen ver- telden dat ze nodig waren om sriéSer te herstellen", zegt En- Winter overvalt de Polar Bears ATHENE De eerste wedstrijd in de kwartfinales van het Europa Cup 1-toernooi is de Nederlandse vertegenwoordiger Polar Bears koud op het dak gevallen. De landskampioen werd gisteren in Griekenland door opponent Vouli- agmeni in een buitenbad ontvan gen, terwijl het stormde (wind kracht 6 tot 8) en sneeuwde. De Grieken waren beter op de bizarre omstandigheden voorbereid dan de „Ijsberen" uit Ede: 8-6 (3-2 1-3 3-1 1-0). Het duel werd bovendien be moeilijkt door slecht zicht. !W YORK Rinus Mi lls is tevreden over het ultaat van de loting >r de WK-voorronden. oen alles op het bord nd, dacht ik dat ik goed oot had voor mijn op- ger. Je kunt natuurlijk zeggen dat de koek >akken is, maar ik had voor de loting Enge- id als ideale tegenstan- gezien. Je weet wat je >t aan die Engelsen, n spel is bekend, zij tballen gezond en dat dt ook voor de hele en- irage van de sport in n land". vertrekkende bondscoach zich ook actief bezighouden het programma moet wor- vastgesteld voor de tien alificatiewedstrijden. „Het mij dat wij het best kun- afwachten hoe de Italia- en de Spanjaarden hun Istrijdschema inrichten en moeten wij proberen hetzelfde spoor te gaan zit- Het komt niet slecht uit Spanje een groep met zes instanders heeft, het bete- dat daar meer wedstrijd- n nodig zijn. Het lijkt mij best vroeg in het najaar 1992 te beginen. Je zult wel veel wedstrijden in o betrekkelijk korte periode eten afwerken, dat zal ten jte gaan van de vriend- pppelijke interlands. Ik zou het daarmee niet moeilijk heb ben, want spelers geven zich toch alleen maar echt in bin dende wedstrijden". De blik van Michels richtte zich overigens niet alleen op Engeland. „Polen speelt, dat is uit onze laatste oefenwedstrijd gebleken, niet slecht. Met En geland zal het onze belangrijk ste tegenstander zijn. Noorwe gen is een voetbalnatie in op komst, een land dat je duide lijk niet mag onderschatten. In dat soort wedstrijden kan ie der van de als kanshebber be schouwde ploegen punten ver spelen, zie Italië in het afgelo pen Europese kampioenschap. Turkije is voor ons een onbe kende grootheid. Moeilijk mis schien in de uitwedstrijd, maar toch geen ploeg die over tien duels als kandidaat mag wor den gezien voor een kwalifica tieplaats. San Marino is na tuurlijk niets anders dan fol klore. Dat soort voetballanden speelt alleen maar een rol in het doelgemiddelde, van de anderen. Nederlanders weten vermoedelijk beter dan wie ook, hoe zwaar dat kan we- Minder gerust Graham Taylor, zijn Engelse collega was iets minder gerust. „Wij zien met Turkije en Po len dezelfde ploegen terug als in de net voltooide Europese kwalificatie. Je kunt nooit zeg gen dat er in twee jaar niets verandert, wij zullen opnieuw uit die wedstrijden winst moeten halen, want gevoel zijn de ontmoetingen met Holland de sleutelduels uit de groep. Twee heel attrac-. tieve wedstrijden, die een gro te belangstelling zullen trek ken en die vermoedelijk bepa lend zijn voor de eerste plaats in de groep. Dit keer praten wij echter over twee plaatsen die te verdienen zijn en dat is een heel andere situatie dan voor het Europese kampioen schap. Noorwegen is een bij zonder geval. Je moet nog wennen aan het feit dat de Noren meetellen". Voor Enge land zal dat nog iets gemakke lijker zijn dan voor Nederland, in 1982 verloren de Engelsen een kwalificatiewedstrijd in Noorwegen. Zitplaatsen De FIFA-beslissing dat de kwalificatiewedstrijden voor het WK '94 alleen nog vanaf zitplaatsen mogen worden be keken levert volgens sectie- voorzitter Van Rooijen geen probleem voor de KNVB op. „Ik ga ervan uit dat de kwali ficatiewedstrijden in Rotter dam worden gespeeld. Dan spreek je over 7000 staanplaat sen die veranderd moeten, of niet verkocht kunnen worden. Misschien dat wij voor de thuiswedstrijd tegen San Mari no de provincie ingaan, maar ik heb absoluut geen idee of je dan niet in de problemen komt met de voorwaarde dat er alleen maar zitplaatsen ver kocht mogen worden". Iranje voor in poule iet Engeland etter; het •ereldkampioenschap itbal 1994 tegen Engeland, a, Noorwegen, Turkije en Marino. In totaal spelen landen om 22 plaatsen. Baltische staten Estland, land en Litouwen nemen de kwalificatie van strijd om het wereldkampi- schap voetbal. De FIFA loot dit voor de loting. Het ital leden van 's werelds itbalorganisatie komt daar op 168. De Baltische sta- mogen spelers opstellen, eerder uitkwamen voor de ionale ploeg van de Sovjet- Een verzoek van Geor- de Oekraïne en Kroatië eveneens deel te nemen rd afgewezen. Dit omdat de ir onafhankelijkheid stre- ide deelstaten nog niet door Verenigde Naties zijn er- id. Chili is geschorst voor lneming, wegens eerder ge- egde malversatie. Over d-Afrika wordt nog nader irleg gevoerd. Libanon en wayt daarentegen mogen er spelen en zelfs de thuis- dstrijden in eigen land af- rken. Iraq en Joegoslavië is, redenen van veiligheid, (edragen ook thuisduels in 1 ander land af te werken, de kwalificatie-wedstrijden de stadions slechts "zitplaatsen bezet zijn. Ac- nmodaties met staanplaat- worden niet verboden, zo- l er voor deze plaatsen ir geen kaarten worden kocht. De FIFA volgt daar- e het beleid van de UEFA, eerder tot een dergelijk be- it kwam. De FIFA beslist in 1992 te Ztlrich in welk de wereldtitelstrijd in 8 wordt gehouden. Frank- De repetitie voor de loting voor het wereldkampioen schap was voor Nederland beter dan de werkelijkheid. Nadat België als geplaatst land eerst getrokken was, werd de groep vervolgens aangevuld met: Letland, Malta, Noorwegen, Honga- rije en Nederland. rijk, Marokko en Zwitserland zijn kandidaat. De loting voor de voorronden van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1994 had gisteren in New York het volgende resultaat. len, Bulgarije, Finland e Groep 1: Italië, Schotland, Portugal, Zwitserland, Malta en Estland; Groep 2 Engeland, Nederland, Po len, Noorwegen, Turkije en San Ma- Groep 3: Spanje, Ierland, Denemar ken, Noord-Ierland, Albanië, Litou wen en Letland; Groep 4: Belgie, Tsjechoslowakije, Roemenie, Wales. Cyprus en Far Uruguay, zuela.Winr een en twee groep 1 voor eindronde. Num A speelt tegen winn /Noord Amerika. AZIE (29 landen, twe In deze groep worder den gespeeld en verv pla£ ran dit duel speelt om een FC Den Haag herdenkt Aad Mansveld DEN HAAG Met één mi nuut stilte voor de wedstrijden van zowel het jeugd- als het eerste elftal heeft FC Den Haag het afgelopen weekeinde Aad Mansveld herdacht. De vorige week overleden ex-ver- dediger wordt overmorgen (12.30 uur) gecremeerd op Oc- kenburgh. In verband met de verwachte drukte zal de Oc- kenburghsestraat woensdag tijdelijk worden afgesloten. Bij de crematie zullen ook nage noeg alle spelers van het hui dige FC Den Haag aanwezig zijn. Gistermiddag namen zij voor het duel tegen SVV sa men met de ongeveer 3000 toe schouwers een volle minuut stilte in acht. Het Zuiderpark- stadion, jarenlang de thuisbasis van Mansveld, was daarbij in een indrukwekkende volledi ge stilte gehuld. Mark Wotte, René Notten, Co Adriaanse, Loek van Driel, Roy Beukenkamp, Remco Torken, Emiel van Eijkeren, Michel Adam en Boro Kuzmanovic staan stil bij het overlijden van Aad Mansveld. foto: milan konvalinka DEN HAAG Ook de komst van Peter Houtman heeft (nog) geen eind ge maakt aan de lijdensweg van FC Den Haag. Gister middag leden de Hage naars, die in eigen huis nog altijd geen wedstrijd hebben gewonnen, de ne gende seizoensnederlaag. Met 0-1 stond FC Den Haag de iets minder slecht spelende opponent SVV in het Zuiderpark zelfs de eerste uit?ege toe, waar door FC Den Haag ook de komende maanden is ver oordeeld tot degradatie voetbal. Bestuurslid Loek van Driel deelde gisteren na de neder laag mee dat hij had gehoopt dat Peter Houtman bij de an dere spelers van FC Den Haag in elk geval een opleving te weeg zou brengep.IJdele hoop, zo bleek. Wajjit FC Den Haag, nog altijd, vijftiende op de ranglijst, kwhm Wëdérom niet verder dan ëèrl uitermate vlakke vertoning. Waórin de Haagse doelman Stam meer werk te verrichten kreeg dan zijn collega Hiele. FC Den Haag speelde obk gis teren zonder 'dvertuigitig en slaagde er niet in aanwinst Houtman op de juiste wijze in het spel te betrekken. In te genstelling tot twee weken ge leden reageerde het Haagse publiek tamelijk mild op het zoveelste teleurstellende resul taat, al moest trainer Co Adri aanse het wederom een aantal malen ontgelden. Volgens Van Driel is ondanks het verlies de situatie bij FC Den Ha,ag ten opzichte van vorige week niet veranderd. „Afgesproken is dat Adriaanse het seizoen hier afmaakt, klaar". Volgens Van Driel zijn nog geen nadere stappen genomen met het oog op de opvolging van Adriaan se, wiens contract komende zomer afloopt. „Er is informeel gesproken met Dick Advocaat en met René Notten. De haal baarheid van Advocaat lijkt niet groot. Bij het aanstellen nu ook een rol spelen of we volgend seizoen in de ere- of eerste divisie spelen". Van Driel zegt er geen rekening mee te houden dat Adriaanse zelf besluit voortijdig op te stappen. Dick Advocaat heeft inmiddels laten weten niet be reid te zijn in zo'n geval te gaan optreden als interim-trai ner bij FC Den Haag. Menzo blundert in team Ajax met Van 't Schip Franz Beckenbauer en Sepp Blatter verzorgen de loting voor de Europese groepen. g foto: ap NOORD en MIDDEN-AMERIKA (23 landen, twee of drie plaatsen. Gast- ;nigde Staten geplaatst). In p worden de listrijden gespt de kwalifikatiereeks vei ZUID-AMERIKA (Negen lai drie of vier plaatsen) Groep A: Argentinië, Colombia raeuav en Peru. Groep B: Brs Ecuador, Bolivia en AMSTERDAM Ajax verliest tegenwoordig ook al thuiswedstrijden. De verklaring voor de neder laag van 2-0 tegen Vitesse in de Meer was echter simpel. De Amsterdam mers hebben het missen van kansen tot kunst ver heven. Tegen de extreem defensieve Arnhemmers speelde Ajax voldoende mogelijkheden uit. Bergkamp en Winter schoten de ballen in riante positie bij kans het stadion uit, Petters- son legde de ballen perfect neer voor medespelers, maar vergat zelf te scoren. Vitesse stelde er twee scherpe en ef fectieve uitvallen tegenover. Bij één daarvan ging doelman Menzo weer eens in de fout. Uiteraard wees het publiek Van Gaal als schuldige aan. Dat was overdreven. De op stelling van de technisch di recteur was logisch, het voet bal van Ajax was goed. „Ik ben zeer teleurgesteld in het resultaat", zei de opvolger van Beenhakker. „Desondanks heb ik genoten van het élan en de bezieling van de spelers. Ik kan niemand iets verwijten. Hooguit dan dat er niet is ge scoord". Van Gaal had opnieuw geko zen voor De Boer als centrale verdediger en Kreek als links back. Vink zat op de bank. Alflen nam de positie links op het middenveld van Wouters over. Dit ging ten koste van Groenendijk. In de aanval keerde Van 't Schip terug. Hij had sinds Erfurt thuis, op 6 november in Dtlsseldorf, niet meer in het eerste gespeeld. Stanley Menzo loopt Verminderde motivatie en een spierblessure in de rug deden hem naar het tweede terugval len. Tegen Vitesse speelde de ex-international niet uitmun tend, maar wel geïnspireerd. Waarschijnlijk blijft hij voorlo pig gewoon op rechts staan. Het was de eerste thuisneder laag van Ajax sinds augustus 1989. Toen was Sparta te sterk. In de negen voorgaande wed strijden op eigen veld hadden de Amsterdammers dit seizoen de kleedkamer ih na weer een blunder. nog geen punt afgegeven. De balans van Van Gaal wordt daardoor zorgwekkend. Uit elf competitieduel^ haalde hij twaalf punten. Daaf staan vier gewonnen Europese ontmoe tingen tegenover. Dat biedt enig houvast vöor het duel met Osasuna, woensdag in Diisseldorf. Ajax gaat met een vrijwel vol ledige selectie naar Düsseldorf. Ajax verdedigt een voorsprong van 1-0. Op de lijst van afwe zigen staan slechts Hansen en Willems. Het is de laatste keer dat Ajax een thuiswedstrijd in Düsseldorf speelt. In de kwart finale mag de ploeg weer in vertrouwde omgeving (Olym pisch stadion) voetballen. De straf van de UEFA, één jaar uitsluiting van Europees voet bal en daarna drie thuiswed strijden op tenminste 100 kilo meter van Amsterdam, zit er dan op. merikaanse speelster voor BW Judoka De Vries wint toernooi Zieke Boris Becker lïlist eindstrijd N HAAG De basketbalsters van Festo/BVV hebben zich tirkt met een Amerikaanse speelster. Gisteren meldde Me- Knott zich bij de Voorburgse eredivisionist. Verwacht rdt dat zij vandaag haar handtekening onder een verbintenis t de club zet. De 1.77 meter lange Knott is afkomstig van We- State University in Utah en staat te boek als guard /forward een gemiddelde van 19 punten per wedstrijd. De Ameri- ;eldt als een aanwinst voor BV Voorburg, dat de rang- e overwinning van 53-49 op Den Helder sedert eergiste- overigens weer alleen aanvoert. BW hoopt dat Knott aan- tade zondag in de wedstrijd tegen Lisse haar debuut kan ma ft Voor het midweekse duel van woensdag tegen Rotterdam id zal de nieuwe speelster naar alle waarschijnlijkheid nog speelgerechtigd zijn. Supporter dood na messteek van Feyenoord-fan ENSCHEDE De 21-jarige Erik Lassche uit Enschede is gisterochtend overleden aan de gevolgen van een steek wond in de hartstreek die een 27-jarige Feyenoord-supporter hem anderhalf uur eerder met een mes had toegebracht. De Enschedeër maakte deel uit van een groep die om een nog niet achterhaalde reden op straat ruzie kreeg met een groep van zeven, waarvan vijf Rotterdammers, FC-Twente speler Robin Schmidt (25), en de Spartaan Stevens en de vriendin van Schmidt deel uit maakten. De Rotterdammers waren, evenals tientallen stad genoten, zaterdagavond naar Enschede gekomen met het oog op de voetbalwedstrijd FC Twente-Feijenoord. In de loop van gisteren bekende de 27-ja- rige Rotterdammer te hebben gestoken. Hij werd in verzeke ring gesteld. Dat gold ook voor de andere vier mannen, onder wie de spelers van FC Twente en Sparta, van wie de eerste wegens een blessure niet hoef de te spelen. Stevens zou de dader van' de steekpartij per auto hebben vervoerd, waarbij deze zijn mes weggooide. Het mes is teruggevonden. Schenk is kandidaat voor bestuur ISU ALBERTVILLE/AMERS- FOORT Ard Schenk wil lid worden van het bestuur van de Internationale Schaats Unie. De Nederlandse chef de mission tijdens de Winterspe len bevestigde in het weekein de in Albertville zijn kandida tuur. Schenk moet de opvolger, worden van Herman van Laer, die zaterdag tot erelid van de KNSB werd benoemd. BAZEL Nederlands kampioen Dave de Vries heeft dit week einde in Bazel het open Zwitserse judokampioenschap veroverd. De Vries, zoon van de vrouwenbondscoach, zegevierde in de ca tegorie tot 78 kg. In vijf van de zeven gewichtsklassen behaal den Nederlandse deelnemers een prijs. Halfzwaargewicht Peter den Hoedt en zwaargewicht Dennis Raven werden pas in de fi nale gestuit. Derde plaatsen waren er voor Guno Pocorni (tot 60 kg) en John Ebbers (tot 86 kg). In Bazel werd bekend dat België voor twee jaar uitgesloten van deelneming aan het EK landen teams. Tijdens de laatste titelstrijd, anderhalve maand geleden in Den Bosch, werd Patrick de Poorter op doping (diuretika, een middel om snel gewicht te verliezen) betrapt. Volgens de regels van de Belgische federatie wordt hij voor vier jaar geschorst. België eindigde het toernooi als derde. ANTWERPEN Veel toe schouwers zijn gistermiddag voor niets naar het Antwerpse sportpaleis gekomen. De finale van het ECC-tennistoernooi tussen favoriet Boris Becker en de Amerikaan Aaron Krickstein ging niet door. De Duitser, die zaterdag nog had gewonnen van Ivan Lendl, meldde zich ziek af. Dennis van Scheppingen, een 16-jari- ge scholier uit Mijdrecht, die gistermorgen net het jeugd- toernooi van het ECC had ge wonnen, mocht in een exhibi tie-partij optreden als vervan ger van Becker. Hij mocht spe len tegen de Amerikaan Aa ron Krickstein, die acht jaar geleden op dezelfde leeftijd als Van Scheppingen nü Fet toer nooi van Tel Aviv won en daarmee de jongJte tbemooi- winnaar allér tijdeh werd. Krickstein hondervijftig duizend dollar in de knip en nog veel meer in het vooruitzicht. Bij d'e Grand Slamcup volgende week in München, waar hij als invaller voor Edberg fungeert, heeft de loting hem in de eerste ronde wederom tegenover Becker geplaatst. Het zit er dik in dat 'der Boris' tegen die tijd nog niet hersteld is van de felle iizerwaren- vakhandel MD ^FJ-t'Up

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13