Denker tussen de klassen Braziliaanse Commissao da Terra krijgt alternatieve Nobelprijs «*L1 CcidócSotvtant GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vaticaan wijst beschuldigingen orthodoxen af COMMENTAAR £eidóc(3oma/nt Groeien ZATERDAG 7 DECEMBER 1991 VATICAANSTAD Vier dagen nadat Spyridon Pa- pagheorgheou, de metro poliet van de Grieks-or thodoxe kerk in Italië, in een vlammend betoog de Europese bisschoppensy node de les las over de be keringsijver en het gebrek aan loyaliteit van de ka tholieken in Oost-Europa, heeft het Vaticaan terug geslagen in de persoon van staatssecretaris, kardi naal Angelo Sodano, de hoogste prelaat na de paus. Spyridon had van de gelegen heid gebruik gemaakt om uit te leggen dat de orthodoxe kerken van Rusland, Roeme nië, Bulgarije en Griekenland om twee redenen geweigerd hadden om 'broederlijke afge vaardigden' naar de synode te sturen. Het eerste wrijvings punt betreft de aanstelling van katholieke bisschoppen in or thodoxe gebieden, waar voor heen nooit een katholieke hië rarchie heeft bestaan. En in de tweede plaats is er de kwestie van de geüniëerde kerk, de katholieken naar Griekse ri tus, die volgens Spyridon met 'ongehoorde agressiviteit' be zig zijn om bezit te nemen van orthodoxe kerken. Sodano heeft het eerste punt willen weerleggen met een kerk-historisch betoog, waarin hij een document uit.1923 ci teerde, dat een opsomming geeft van 22 dekenaten, 173 parochies, 500 priesters en 350.000 katholieke gelovigen in het aartsbisdom Mohilev, dat de hele Sovjetunie omvat te, waar op dat moment nog net godsdienstvriihéid heerste. Formeel gezien is de benoe ming van nieuwe bisschoppen volgens Sodano dus niets an ders dan het herstel van de toestand van voor de Russi sche revolutie. Hij betoogde dat in 70 jaar communisme de katholieke kolonies van Duit se, Poolse en Litouwse af komst vaak met geweld over de hele Sovjetunie zijn ver spreid om te vervolgen met een pleidooi voor het recht op de vrije uitoefening van het geloof: „Deze katholieken die al zoveel geleden hebben door hun tragische deportatie, moet de Heilige Vader toch een mi nimum aan zielszorg kunnen garanderen?". In de kwestie van de geü- nieerden speelde Sodano de zwarte piet terug naar de or thodoxe kerk. Hij herinnerde aan de 45 jaar van onderdruk king die deze kerk heeft door gemaakt en zei dat in 1946, toen zij onder Stalin gedwon gen werd samengevoegd met de orthodoxe kerk, in het wes ten van het Oekraïne het overgrote deel van de gelovi gen en kerken katholiek was. Het Vaticaan heeft volgens So dano er alles aan gedaan om het geschil over de kerken en kerkelijke goederen in der minne te schikken. „Maar het is gebleken dat het wantrou wen waarmee het bestaan van een dood geachte kerk werd bekeken, de oplossing van het praktische probleem van de verdeling der godshuizen niet heeft bevorderd", verklaarde de kardinaal. Sodano's verweerschrift zat goed in elkaar, maar zal de or thodoxen nog niet kunnen vermurwen. De echtheid en de betekenis van het docu ment uit 1923 zullen ongetwij feld aanleiding geven tot te genstrijdige exegeses. En de orthodoxen kunnen erop wij zen, dat de geunieerden zelf tijdens de synode een heel wat agressiever hebben laten ho ren. Kardinaal Lubachevsky, de aartsbisschop.van Lemberg, heeft namelijk gepleit voor de instelling - door de paus - van een patriarchaat van Kiev. „De bijbel in huis" in Catharijneconvent UTRECHT De bijbel in huis. Dat is het onderwerp van een tentoonstelling die van 14 december tot 9 maart in het Rijksmuseum Het Catharijneconvent in Utrecht is te bezichtigen. De expositie laat zien hoe be woners van de Lage Landen in de Gouden Eeuw en in de daaropvolgende eeuw hun woonhuizen voorzagen van al lerlei bijbelse voorstellingen. Ambachtslieden in die periode lieten zich bij de decoratie van kasten, wiegen, priksleetjes en kistjes inspireren door bijbelse prenten. Ook dienden die prenten als voorbeeld voor de versiering van bijbeltegeltjes, wandbor den uit Delft, tabaksdozen en ander gebruiksgoed. De ten toonstelling in het Catharijne convent sluit aan op de exposi tie over Rembrandt in het Rijksmuseum in Amsterdam en op die over het Oude Testa ment in de schilderkunst van de Gouden Eeuw in het Am sterdamse Joods Historisch Museum. BEROEPINGEN Nederlands Hervormde Kerk Bedankt voor Bodegraven (vacature R. J. van de Hoef) H. Harkema te On- stwedde. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling Mw. T. Ferwerda- Scholtens, Stationsweg 79, 6711 PL Ede. tel. 08380-13200. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Ferwerd-Hallum D. Noort, kandidaat te Kampen die be dankte voor Franeker-Sexbierum (In samenwerking met Arum), Hoek, Nij- verdal, Vleuten-De Meern (In samen werking met Maarssen- Breukelen), Vrouwenpolder en IJsselmuiden-Graf- Bedankt voor Almere R. van Wijnen te Zuidwolde (Dr.) (In samenwerking met Rulnerwold-Koekange). Denker tussen de klassen noemt Theun de Vries Ba- ruch de Spinoza in zijn zo pas bijgewerkte biografie over deze zeventiende- eeuwse Nederlandse filo soof. De kwalificatie is ty perend voor de manier waarop De Vries tegen Spinoza aankijkt. Ze ligt immers in het verlengde van De Vries' marxistisch getinte overtuiging dat de samenleving gevormd wordt door een aantal klassen die onderling met elkaar in conflict zijn. De Vries spreekt van de theo logisch vermomde tegenstel lingen in de Republiek die hun hoogtepunt vonden in de strijd tussen remonstranten en contra-remonstranten in het begin van de zeventiende eeuw. Godsdienstige overtui gingen bleken toen in feite maatschappelijke tegenstellin gen te verhullen. Er is hoe onorthodox die op vatting ook klinkt inderdaad het nodige voor zo'n bewnade- ring te zeggen. De rechtzinni ge, contra-remonstrantse oran jeklanten die de stadhouders als hun beschermheren be schouwden, stonden tegenover de regenten die geen hogere macht boven zich duldden en voor alles op hun vrijheid wa ren gesteld en dus ook in theo logisch opzicht de kant van de vrijzinnigere remonstranten kozen. De theologie was in fei te de twijfelachtige eer bescho ren het terrein te zijn waarin tegengestelde belangen met el kaar in botsing kwamen. Spinoza is nu volgens de schrijver typisch een figuur die tussen die vérschillende klassen stond. Als zoon van betrekkelijk arme Portugese marranen die in Holland nog maar net burgerrecht hadden verkregen was hij al een be trekkelijke buitenstaander. Hij werd het nog meer door zijn uitstoting uit de joodse ge meenschap in 1656 nadat hij zijn ontrouw aan het geloof der vaderen openlijk had laten blijken. Zijn afzweren van de joodse godsdienst bracht hem niet nader tot het christendom, slechts hooguit tot diegenen voor wie het christendom zich beperkte tot een praktische, ondogmatische levensleer. Zo als dat van de collegianten die in Rijnsburg samenspraken hielden over godsdienstige on derwerpen. Maar Spinoza's welzijn is mede afhankelijk geweest van de welvarende, vrijzinnige elite. Hij had in zijn betrekkelijk korte leven contact met man nen van aanzien uit de poli tiek en uit de wetenschap zoals Johan de Witt en Christiaan Huygens. Maar echt toegelaten werd hij niet in hun kring. Hij bleef zoals Huygens schreef „le petit juif de Voorburg" die in zijn onderhoud voorzag door het slijpen van lenzen. In Spinoza's tractaat Vertoog over de zuivering van het ver stand, dat een beschrijving geeft van de manier waarop de mens tot (opbouw van) kennis kan komen, ziet De Vries een weerspiegeling in van de waarden van de kleine burgerij. Zij leeft eerder in een besef van berusting en van het besef van de ijdelheid der din gen. Toch brengt die opvatting Spinoza niet dichter bij de pu riteinse predikanten die juist zo'n grote invloed hebben op die kleine burgerij. De Vries beschouwt dit trac taat als voorloper op Spinoza's hoofdwerk, de postuum ver schenen Ethica waarin hij met name een vermaan ziet aan de regenten om „eigen ziel, aan driften en mogelijkheden en de uitwerking van die kennis op staat en maatschappij toe te passen". Het is overigens de vraag of die regenten dit in het latijn gestelde werk tot zich zouden hebben kunnen nemen... De keuze voor die taal was bij Spinoza toch mede ingegeven door de wens diege nen die hem niet konden of niet wilden begrijpen op een afstand te houden. Voor alles was Spinoza er op gebrand aan zijn eigen opvattingen vast te houden zonder concessie aan censuur of heersende partij. Het lijkt erop alsof De Vries' denken in klassen hem hier te veel parten heeft gespeeld. Interessant blijft De Vries' constatering dat Spinoza niet uit is geweest op een „nuova scienza", een leven gewijd aan de natuurwetenschap, maar dat de voornaamste drijfveer achter zijn filosoferen het fun deren en uitwerken van le vensbeginselen is geweest toen godsdienstige zekerheden voor hem waren weggevallen. De fundering van die beginselen was niet gebaseerd op atheïs me, hetgeen in de zeventiende eeuw als een uiterst onwelge vallige aangelegenheid te boek stond. Spinoza vereenzelvigde in zijn revolionaire Korte Ver handeling de „heerlijke en ge zegende God met de natuur die „alleen uit zichzelf en niet uit iets anders kan worden verklaard". In de uitwerking van zijn levensbeginselen heeft hij ook zeker de invloed ondergaan van de vrijzinnige christenen die hem in zijn pu blicistische arbeid en levens onderhoud ondersteunden. De buitenstaander Spinoza die in zijn Godsdienstig-politiek tractaat Holland heel nadruk kelijk als zijn eigen vaderland in de armen sloot, keerde door zijn praktisch ethische opvat- Borstbeeld van Spinoza in Rijnsburg tingen terug in de bedding van een zeer oude Nederlandse traditie. Dat hij niettemin een buitenstaander bleef lag voor de hand omdat hij zowel in christelijke als in joodse kring zich door zijn opvattingen bui ten beeld hadf geplaatst. Zoals ook blijkt uit de onderti tel is De Vries' studie in de eerste plaats een biografie, een systematische uiteenzetting en toelichting van Spinoza's wer ken is niet beoogd, raakpunten met andere filosofen zijn ver meden, tenzij dit onmogelijk was zoals het geval was met grootheden als Descartes, de katholiek gebleven rationalist, en Leibniz, de Duitse oecume- nicus avant la lettre. De laatste leerde hij trouwens persoonlijk kennen. De Vries heeft dooi4 zijn klas sentheorie heen vooral willen laten zien hoe Spinoza's wer- Tussen droom en daad lindert f,Sai kwe den h gestuur i\ it nister MAASTRICHT zou de top moeten worden vanwaar de Ejteun- ropese Unie definitief wordt gelanceerd. Europa zou fo°rko. een aanloop van bijna veertig jaar eindelijk moeten opti 'Q ing, den als één geheel, politiek, militair, financieel, economis natiepi en sociaal. Jacques Delors, de huidige voorzitter van de E,en in j ropese Commissie, heeft echter zo zijn twijfels over het suen een ces van de top. Zoals de zaken er nu voor staan, komt er vrfat °P£ die hooggestemde verwachtingen niet veel terecht. Er is!at 1365 leen een akkoord over de financiële politiek. Al het overi pr( staat nog in de steigers. ie(jen geven DELORS is een overtuigde Europese federalist. Als voor; "nQ ter kan hij natuurlijk niet anders. Uitbreiding en verdiepii van de Europese integratie blijft zijn doel. Maar tussf droom en daad staan vele hindernissen opgesteld. De lidstfr. ten ieder met hun eigen geschiedenis, traditie en voor|VlJIl belangen staan slechts zeer node iets van hun nations nT soevereiniteit af. Het is uiterst twijfelachtig of het Europe^ Parlement ooit een echt parlement wordt. Ondanks de pij|dod( lijke lessen van het Golfconflict en Joegoslavië komt 6 waarschijnlijk geen gezamenlijke buitenlandse politiek, n|0V6I zomin als een gezamenlijk defensiebeleid. Ook van de socia ii dimensie van Europa, wat Delors erg ter harte gaat JTREC komt voorlopig niets terecht. Het onaantastbare principe vi krec^ het vetorecht voor elke lidstaat blijft behouden. arl^L J ;evang aar. In DELORS stopt zijn teleurstelling niet onder stoelen of barokke ken. Zo'n constructie is 'georganiseerde' schizofrenie, ze hij. Overtuigde Europeanen zijn zich daarvan goed bewu Ze waarschuwen nu al voor te hoog gestemde verwachtiig Van gen. Toch kunnen de Europese leiders zich een complete a collega gang in Maastricht niet permitteren, juist omdat ze zove astooli verwachtingen hebben gewekt, maar misschien nog me('wam( omdat de tijd het vereist. naxim J wmti| ONMIDDELLIJK na de ineenstorting van het communisn ds ch in Europa en met de Duitse hereniging voor de deur werd i i°£r gepleit voor een snelle verdieping van de Europese Gemeei j^tte schap om des te beter de nieuwe democratieën in Midden-1 Oost-Europa te kunnen opvangen, maar vooral om het nieijchikh we Duitsland met zijn tachtig miljoen inwoners te verhindi wallen ren van de EG en van het Westen weg te drijven. stellinj zin. D t bank - IN Franse en Amerikaanse regeringskringen worden all straf o discussies over de Europese unie, die hun bekroning zoude De ze moeten vinden op de top van Maastricht, herleid tot d £hutt' kernpunt: wordt het een Europa zonder Duitsland en di >aarh geen Europa of wordt het een Europa met Duitsland en hli^gej ven dus alle mogelijkheden voor verdere Europese integrat 0giscl ook van landen van buiten de EG mogelijk? eventi nisstrc ONDANKS veel bezwaren van Franse kant tegen de Eun^'" pese integratie maakt dit dilemma de Franse president Frai straf gois Mitterrand een overtuigde Europeaan. De Duitse bondS-van v: kanselier Helmut Kohl staat, wat de Europese gezindheid bt'n de treft, op één lijn met Mitterrand. Woensdag nog dreigde Hé^e mut Kohl zijn handtekening niet te zetten onder de verdrom j gen voor de Europese politieke en monetaire unie als h eenwordingsproces niet onomkeerbaar gemaakt wordt. H Weel gaat erom, aldus Kohl, de Europes'e trein definitief op h j—g spoor naar de eenwording te zetten zodat de richting ni meer veranderd kan worden. Welke snelheid daarna woi aangehouden, is een andere zaak. tweed D.B DiT standpunt verdient brede steun, al dient natuurlijk c te worden beseft dat 'onomkeerbaarheid' in de politiek e £hrij^ genlijk niet bestaat. De geschiedenis leert dat niets onomHoflai keerbaar is. De leiders van de verschillende EG-lidstate londe zullen heel veel onbaatzuchtigheid aan de dag moeten legge "an om te verhinderen dat de Europese trein niet tot stilstan ;en, i t if deels komt of zelfs ontspoort. ken konden ontstaan en func tioneerden. Zo'n benadering kan het niet stellen zonder een beschrijving van de zeventien- de-eeuwse samenleving en deze wordt door De Vries op uiterst boeiende wijze in beeld gebracht. Deze beschrijving vormt een gelukkige afwisse ling van die delen waarin De Vries op nauwgezette wijze het ontstaan en de wording van Spinoza's filosofie beschrijft. Het boek van De Vries levert een welkome, scrupuleuze synthese van leven en werk van een van Nederlands groot ste filosofen, die des te meer te waarderen valt omdat zo'n boek temidden van de over vloed aan specialistische stu dies zo schaars is. Theun de Vries: Spinoza, een biografie. Uitgave De Prom, Baarn. Prijs 45,-. —B. Uitgave: Kantoor Telefoon. Postadres: 071 -122 244 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax. 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 046 of 071 -144 047): R Kleijn (chef), M Roso, n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e o (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W, Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A. van Holstein, E. Huisman. H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834). G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piet. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835). L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis. S. Pieterse Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; :ie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, f a.jrslaggevei Ven en P Vogels. De parlementair leveld, D. Hofland. P Koopman, C - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Rome), B. van Huèt (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F, Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs M de Cocq. t 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr. va 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78.60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 cemb echtg confr rot te B.' een c sluite in de ting 50.00 Komende maandag, één dag voor de officiële uit reiking van de Nobelprij zen in de Zweedse hoofd stad Stockholm, worden in het parlementsgebouw in diezelfde stad de alterna tieve Nobelprijzen uitge reikt. Deze prijzen, de Right Livelihood Awards, gaan naar onder meer de CPT (Commissao Pastoral da Terra) en de met haar samenwerkende organisa tie MST (Moviemento dos Trabalhadores Rurais sem Terra). Hieronder een ge sprek met Ivo Poletto, woordvoerder van de CPT. VD door ARNOLD FORTUIN OEGSTGEEST Het gevecht om de grond is in Brazilië bij na zo oud als de „ontdekking" van het land door Portugese zeevaarders en monniken. Die strijd heeft inmiddels miljoe nen mensenlevens gekost, maar de eeuwenoude machts structuren zijn er niet door ge broken. Grond is in het im mense land voor de bezitters een statussymbool dat je je niet afhandig laat maken. Het is een privilege van de enkeling: één procent van de 150 mil joen mensen tellende Brazili aanse bevolking bezit 20 pro cent van alle grond; meer dan de helft van de totale bevol king moet het gezamenlijk doen met elf procent van de grond; van die groep heeft 40 procent van de bevolking he lemaal niets. Ivo Poletto (41), felle bruine ogen, een grijze baard die zijn energie niet echt kan camou fleren, heeft geen computer nodig om reeksen feiten en cij fers te produceren. Hij kent ze. Na zestien jaar zo nauw be trokken te zijn geweest bij het werk van de CPT (Commisao Pastoral da Terra) die opkomt voor de landloze boeren, heeft de strijd om „Stiefmoeder Aar de" voor hem geen geheimen meer. Meermalen is hij met de dood bedreigd en er zijn al heel wat CPT-medewerkers door huurmoordenaars om het leven gebracht. door MARINUS Tijdens een van de Adventszondagen, al weer vele jaren geleden, las een vrouw in verwachting tijdens een kerkdienst enkele fragmenten voor uit haar dagboek. Ze schreef: 17 september: 'Ik kan niet meer in mijn kleren.' In verwachting zijn is groeien. De bisschoppen van Nederland noemden hun brief over ouderworden: 'groeien door het leven.Het besef wordt groter dat ouder worden geen neergang of stilstand in de innerlijke groei hoeft te betekenen. Integendeel: je kunt in je mens-zijn door groeien. Zo kan een mens ook door een crisis heen groeien, uitgroeien. Meer en meer de mens worden die jij mag zijn. De mens die steeds minder vervreemd is van zichzelf en steeds meer zichzelf wordt. Groeien betekent ook altijd ontgroeien: 'niet meer in de kleren kunnen.' Kleding kan te strak gaan zitten. Kleding kan gaan knellen. Zo kunnen ook wijzen van leven of wijzen van denken gaan knellen. Ze kunnen je ik-groei gaan verstikken. Een mens die doorgroeit, zoekt naar een jas die weer past, die ruimte geeft. Dit doorgroeien gaat vaak met veel innerlijke pijn en ook met verlies samen. Ik denk aan de jongevrouw Fabienne die ik in België ontmoette. Ze verloor op haar achttiende beide ouders in een verkeersongeval. Ze zei: „Ik kwam in zo 'n stroomversnelling terecht, dat mijn vriend mij niet meer kon volgen. Ik hield van hem en hij van mij, maar toch hebben we elkaar moeten loslaten. Een mens kan in een innerlijke stroomversnelling komen, die je tot een ander mens maakt, dit innerlijke doorgroeien kan ook veel angst losmaken. Het is niet zo gemakkelijk om het vertrouwde los te laten. Je stuit ook op onbegrip of op verwarring bij anderen. Ze kennen je niet meer terug. Ze weten niet meer hoe ze je moeten plaatsen. Zij moeten ook de beeldvorming over jou opgeven. Doorgroeien brengt ook angst en verwarring mee. Het valt me soms op hoe mensen met vooruitstrevende gedachten een tiental jaren later heel behoudend zijn geworden. Het is alsof ze geschrokken zijn van hun eigen groeien en niet meer verder durven. Ze keren terug naar wat veilig en zeker is en durven het land van de vrijheid niet te betreden. Doorgroeien gaat ook niet zonder eenzaamheid. Er zijn stappen die jij moet doen. Niemand kan ze doen voor jou. Er wordt een beroep gedaan op jouw groeiende ik, om te komen tot volwassenheid. Weg uit de kinderlijke afhankelijkheid op weg door het leven. Verwachten is groeien. In de Adventtijd -_een van de mooiste tijden van het jaar - voel ik mij uitgenodigd om te groeien naar het licht. Weg uit wat knelt, weg uit wat duister is en teneerdrukt, weg uit wat geen toekomst biedt, op weg naar het licht dat vrijheid schept, ruimte biedt. Dat licht is een Persoon. Een Persoon in wie Goddelijke vrijheid doorklinkt. Wie doorgroeit kan niet zonder mensen die jou uitnodigen en bevestigen. Braziliaanse boeren betogen voor een betere verdeling van de grond. FOTO: CEBEMO Over de prijs voor de CPT zegt hij: „Die steun is onontbeer lijk; de internationale druk op de Braziliaanse regering om eindelijk eens aan een recht vaardige verdeling van de grond te beginnen, hebben we hard nodig". Poletto noemt het in dat verband „een misser van de paus", die bij zijn be zoek, amper een maand gele den, uitspraken heeft gedaan die zo diplomatiek waren dat ze voor beide partijen- de grondbezitters en de landlo zen- als ondersteuning worden uitgelegd. Even leek het er een paar jaar geleden op, dat een nieuwe grondwetswijziging de weg naar een rechtvaardiger ver deling van de grond mogelijk zou kunnen maken. Voorge steld werd grondeigenaren met staatsobligaties te betalen voor grond die dan aan landlo zen zou worden overgedragen. Ondanks anderhalf miljoen handtekeningen en bij het parlement in Brasilia kampe rende boeren, werd het voor stel zo geamendeerd, dat de re gering alleen maar grond kon^ overnemen tegen contante marktwaarde. De vorig jaar aangetreden president Collor de Mello beloofde in zijn ver kiezingscampagne 500.000 boe ren aan een stukje land te hel pen. Er is nog geen vierkante meter uitgedeeld. „Als er al grond wordt ver deeld is dat mondjesmaat. Voordat het gebeurt is er altijd voor geknokt en is er een landbezetting aan voorafge gaan", zegt Poletto. De grondpolitiek van achter eenvolgende regeringen ziet hij niet alleen als een ramp voor landlozen en kleine boe ren, maar voor de hele bevol king. De vruchtbare Brazili aanse grond heeft jaren vol doende opgebracht om de ei gen bevolking te voeden, maar vorig jaar moest er acht mil joen ton basisvoedsel, rijst (uit Vietnam) en bonen (uit Mexi co en Chili) worden ingevoerd in een land met een mega- staatsschuld,'dat in staat zou moeten zijn om voedsel te ex porteren in plaats van te im porteren. Poletto noemt dat „beschamend". De export be perkt zich tot produkten als koffie, cacao, sinaasappelen of vlees. „Eigenlijk zouden lan den in het westen moeten wei geren handel te drijven met een land, dat niet de politieke wil toont om voedsel voor de eigen bevolking te produce ren", meent hij. Aan de boeren ligt het niet. De trek naar de grote stad heeft' hen niet de verwachte toekomst geboden. Uit een onderzoek in de krot tenwijken van de miljoenen stad Bela Horizonte bleek dat 30 procent van de bewoners graag naar het platteland zou willen terugkeren als er land was. Ruim honderd jaar nadat offi cieel een einde kwam aan de slaverij werken er nog steeds tienduizenden zesjarige kinde ren op de suikerplantages en zijn arbeiders als slaven opge sloten in kapitale fazienda's. Poletto: „De Braziliaanse rege ring weet het, laat het toe. We bekijken nu of we de regering daarvoor kunnen aanklagen. Het is absoluut onacceptabel dat Brazilië, dat het Handvest voor de Rechten van de Mens heeft ondertekend, zo met haar eigen volk omspringt".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2