LEIDEN OMGEVING Breestraat moet luxe winkelcentrum krijgen EEN JAAR SOCIALE VERNIEUWING In anderhalf jaar ziet de wereld er niet anders uit" Slimme EHBO-kit £eidóe ëowumt K iya eid&zQowuvnt Warmonder ernstig gewond door oververhitte frituurpan WARMOND Een man uit Warmond is de afgelo pen nacht rond één uur ernstig aan zijn handen ge wond geraakt bij een brand in zijn woning aan de Van Mathenessenstraat. De man was in slaap geval len, terwijl er een frituurpan op het fornuis stond. Het vet in de frituurpan raakte oververhit waardoor de afzuigkap vlam vatte. De man werd wakker en bracht de brandende pan naar buiten. In verband met de ernstige brandwonden die hij toen aan zijn hand opliep, werd hij overgebracht naar het AZL waar hij aan zijn handen werd geopereerd. Toen de brandweer ter plaatse kwam was de brand al geblust. De bewoners van het pand waren namelijk drie kwartier bezig geweest met blussen voordat zij de brandweer waarschuwden. De keuken heeft vooral veel rook- schade opgelopen. Sieraden gestolen ROELOFARENDS- VEEN Dieven heb ben gistermorgen op klaarlichte dag sieraden gestolen uit een vrij staande woning aan de Galgekade in Roelof- arendsveen. De achter deur werd met een schroevedraaier open gebroken, waarna de woning werd doorzocht. De gestolen goederen hebben een waarde van duizenden guldens. Zakkenrollers op Haarlemmerstraat LEIDEN Zakkenrollers hebben gistermiddag omstreeks twee uur hun slag geslagen op de Haarlemmerstraat in Leiden. Vier vrouwen werden beroofd van portemonees en portefeuilles met geld, bankpassen en cheques. Het ging om drie inwoonsters van Leiden, 24, 35 en 62 jaar oud, en een 19-jarige Hazerswoud- Telefoonstoring in Leidschendam LEIDSCHENDAM De politie van Leidschendam is gister middag vanaf ongeveer twee uur tot vanmorgen vijf uur in ver band met een telefoonstoring telefonisch onbereikbaar geweest. De politie was alleen via de alarmcentrale en via een autotele foonnummer te bereiken. Volgens de PTT-storingsdienst waren alle telefoonnummers die begonnen met 20 tot en met 27 onbe reikbaar. Amnesty houdt manifestatie LEIDEN In het kader van het 30-jarig bestaan van men senrechtenorganisatie Amnesty International en de Dag van de Rechten van de Mens, houdt de Leidse werkgroep van Amnesty morgen een manifestatie. In de Hartebrugkerk aan de Haarlem merstraat zijn verschillende ac tiviteiten. Zo kunnen tussen twaalf en vier uur 's middags kaarten en brieven worden ge schreven aan gewetensgevange nen over de hele wereld, mede met het oog op de komende Kerst- en Nieuwjaarsperiode. VRIJDAG 6 DECEMBER 1991 NOODTRAP STATION BIJ AZL DRIE DAGEN DICHT LEIDEN De noodtrap aan de AZL-kant van het station is op woensdag 11. donderdag 12 en vrijdag 13 december afge sloten. Tijdens die dagen moeten op één meter afstand van de trap elf heipalen de grond, en dat is te dicht bij de trap om de veiligheid van de reizigers te garanderen. Het heien gebeurt van 07.00 tot 17.00 uur, maar omdat er ook andere werkzaamheden moeten worden verricht, zijn de trap en de uitgang van 00.00 tot 17.00 uur afgesloten. De resterende tijd is de trap wel toegankelijk. Bezoekers met bestemmingen op het AZL-terrein zullen moeten omlopen via de stadszijde van het station en de Rijnsburgerweg. De noodtrap is in de tussentijd nog aangepast na klachten. De uiteinden van de treden zijn voorzien van gekleurde strips, er is een extra leuning geplaatst en er is meer en betere verlichting aange bracht. Mocht het deze winter glad worden, dan zal ook op de trap worden gestrooid. 1 DVIESBUREAU CONCLUDEERT: |n de treurigmakende nieuwtjes over sociale vernieuwing (rd er vorige week weer één toegevoegd: Leiden hoeft niet te (T... kenen op 6,3 miljoen gulden tegemoetkoming voor de Zijlbe- tjven, min of min het paradepaardje van de sociale vernieu- rg. Het draait ook in de sociale vernieuwing om het geld, en )is is het beter om te zeggen: het gebrek eraan. Weliswaar liet rijksoverheid zich erop voorstaan dat deelnemende gemeen- konden rekenen op tal van speciale regelingen en subsidies, werd niet bij vermeld dat die bij elkaar geschraapt waren ir middel van bezuinigingen op andere terreinen. Nu blijken subsidies echter niet toereikend juist door succesvol sociale irnieuwingsbeleid: de projecten slaan zo aan dat de budgetten snel zijn uitgeput. En zonder geld geen zegen. Jan Schaefer, voorzitter van de Interbestuurlijke Projectgroep Sociale Vernieuwing, gaf juist de rijksoverheid eergisteren dan ook een veeg uit de pan: op landelijk niveau lijkt elke prikkel om de vernieuwing aan de gang te houden, te ontbreken. De gemeenten moeten het te vaak zelf maar zien te rooien. Wie meer wil doen dan het rijksbudget voor sociale vernieuwing toe laat, zal toch zelf voor de meerkosten moeten opdraaien. Geen gemakkelijke opgave voor een stad als Leiden, die zich enthou siast in het avontuur van de sociale vernieuwing stortte maar misschien binnen afzienbare tijd tegen de blinde muur van on betaalbaarheid oploopt. SIDEN Aan de Bree- aat, tussen de Waalse erk en de Mandemaker- moet een luxueus i nkelcentrum komen, 'jparonder zou een par- •ergarage moeten wor- |n gerealiseerd, de vier- in de stad. De Stadsge- 1 (orzaal kan in het pro- ™!t worden geïntegreerd. t is de belangrijkste aanbe ling die het adviesbureau 10/Van Heesewijk uit ght, het 'huisonderzoeksbu- u van de gemeente Leiden', ;t in haar studie naar de nenstad Eind juni presen ile het bureau al zijn con- iies en die waren voor Lei- niet opbeurend er waren •ds minder kwaliteitswm- >te vinden, terwijl het aan- |winkels in het 'midden-seg- sinds 1980 alleen maar is lomen Zelfs een van iprong chique winkelstraat de Breestraat dreigt alle al- te verliezen. De komst twee nadrukkelijk aanwe- filiaalbedrijven aan de kant van de straat heeft hier alleen maar toe bijgedra gen, Hierdoor heeft de Leidse binnenstad, die voor veertig procent van de omzet afhan kelijk is van de regiobezoe kers, het afgelopen decennium vooral de consumenten met geld zien wegtrekken naar Den Haag, Amsterdam en Leidschendam. Ook de kleine re winkelcentra in onder meer Alphen aan den Rijn en de Bollenstreek oefenen een steeds grotere aantrekkings kracht uit. Op die manier dreigt Leiden in een neer waartse spiraal terecht te ko men. Het gebrek aan parkeer gelegenheid jaagt potentiële kopers eveneens de gemeente grens over. Om de regiofunctie te verster ken en juist weer de kopers te trekken die wat meer hebben te besteden dan de gemiddelde Leidenaar, moet er een luxe winkelcentrum komen. Het deel van de Breestraat tussen V D en de Waalse Kerk is eigenlijk de enige plek in het centrum dat daarvoor in aan merking komt: de Breestraat zelf is aan een oppepper toe, met het winkelcentrum ont staat een logische winkelroute via Haarlemmerstraat-Hoog straat-V D-Breestraat-Vrou- wensteeg-Kippenbrug-Haar- Ondernemend Leiden verliest steeds meer klanten, al was dat afgelopen woensdag i lemmerstraat en de tot nu toe ontbrekende kwaliteitswinkels kunnen hier een plaats vin den. De aansluiting tussen Breestraat en Haarlemmer straat werd al eerder door het bureau 'ronduit slecht' ge noemd, en dat maakt de bin nenstad er niet aantrekkelij ker op. Sleutelhofproject Voor de betrokken partijen I gemeente, Kamer van Koop handel, KNOV en Leiden Leeft vormt echter het cen trummanagement het belang rijkste onderdeel. BRO hekel de al in juni de slechte samen werking tussen het bedrijfs leven en de overheid, waar door eenduidig beleid ten aan zien van de binnenstad altijd heeft ontbroken. Wethouder J. Walenkamp (economische za ken) had al in zijn begroting voor volgend jaar aangegeven serieus werk te willen maken van het centrummanagement door er 25.000 gulden voor te Inmiddels is het bedrijfsleven over de streep getrokken. „Het centrummanagement is te be schouwen als een eerste stap. Pa^ daarna kunnen we gaan werken aan werkelijke kwali teitsverbetering," zei L. Palm, van ondernemersvereniging Leiden Leeft. Waarmee hij zich volledig achter Walen kamp schaarde, die aangaf dat „we elkaar blijven tegenko men als we de krachten niet bundelen". Vervolgens kan worden toegewerkt naar reali sering van concrete projecten als het luxe winkelcentrum, dat door het bureau al 'Sleutel hofproject' is gedoopt. Dat kan eigenlijk niet zonder de parkeergarage, vindt het bureau. „Het Sleutelhofproject is niet af zonder parkeergara ge Meer kwaliteitswinkels trekken meer bezoekers uit de regio, en die moeten hun auto kwijt kunnen," zei onderzoe ker H. Linders vanmorgen. Voor A. Berkhout, directeur van de Kamer van Koophan del, was die opmerking koren op de molen: „Kwantitatief ge zien komen we wel rond met de drie parkeergarages die we hebben, maar die zijn niet aan trekkelijk Bovendien liggen ze te ver buiten het winkelge bied". Wethouder Walenkamp, die eveneens verkeer in zijn portefeuille heeft, heeft echter net voorstellen gedaan om juist de drie bestaande par keergarages beter te kunnen benutten. Toch achtte ook hij het „ondenkbaar dat je het een doet en het ander nalaat". MONIQUE RQSO vraag me af of het 1988 teveel politiek oppor- 1986 nisme is, of de politici 1 non Bt wat te snel resul- 1 y«y willen zien. Ilr weet 1985 ;1 dat zij straks tijdens 1988 verkiezingen willen innen schermen met 1985 it er bereikt is. Maar ze 1989 )eten niet denken dat in derhalf jaar de wereld anders uit gaat zien". n beetje ongelukkig is Arjan rmeulen wel met de kritiek de raadsleden op de sociale sd. rnieuw ng, dat het allemaal enlijk wat langzaam gaat. dat mag ook wel want hij is hoofd van het projectbureau dale Vernieuwing in Leiden ambtelijk niveau de grote ijager. enals veel bewoners van de lale vernieuwingswijken Idt hij het jammer dat het de jtici niet duidelijk wil wor- i dat er wel degelijk vooruit- ig wordt geboekt. „Het is ge waar. Blijkbaar sla- niet in om te laten /e hebben bereikt", Jt hij zichtbaar met pijn in hart. „Er is wel degelijk hoop gebeurd: in december, lari zijn de wijkgroepen in- teld, die het afgelopen jaar imaal een plan van aanpak "oen ingediend. Ze kunnen de. slag met een wijkbud- dat volgend jaar wordt uit- >reid, en momenteel wordt gediscussieerd over vergro- van hun bevoegdheden, dan ben je pas driekwart bezig". ch heeft de sociale vernieu- de schijn tegen dat het ALLERLEI(DS) iuilbeurs 'uilvereniging Koningskerk oudt vandaag een ruilbeurs allerhande vermzae- ürsmateriaal. Ruilen kan in uurthuis 't Spoortje, Ber- ardkade 40 tussen 19.00 en 1.00 uur. Entree kost ander- alve gulden voor niet-leden voor de jeugd tot en met 15 r een gulden. zich tot nu toe slechts beperkt tot het papier. Dat ontkent Vermeulen fel. „Ik geef toe dat de bewonersparticipatie te langzaam van de grond wil ko men. Maar het is moeilijk om grote groepen mensen te mobi liseren. Dat lukt alleen door contact te zoeken met actieve buurtbewoners". In de ijskast Vermeulen zou het begrip 'so ciale vernieuwing' nog het liefste afschaffen. „Het heeft in de pers en daarbuiten een ne gatieve bijklank gekregen. Grote groepen mensen lopen bepaald niet warm voor het ti teltje 'sociale vernieuwing"'. Rond de term alleen alleen al hangt een lijkengeur. En geen wonder: als er problemen in een wijk ontstaan of escaleren, wordt dat opgehangen aan de sociale vernieuwing, als om de sceptici in de kaart te spelen. Een goed voorbeeld hiervan is de Slaaghwijk. Toen de wijk werd aangewezen als sociale vernieuwingswijk, zagen de be te protesteren tegen de in hun ogen onaanvaardbaar gestegen woonlasten. Elke dialoog met de gemeente strandde op de frustraties van de bewoners. Het leidde er zelfs toe dat het bewonerscomité het overleg enkele maanden in de ijskast zette. Vermeulen: „We hadden de pech dat de bewoners daar fel in actie kwamen tegen de huurverhoging. En hoewel we het met hen eens waren, kon den wij er ook niks tegen doen. De huurverhoging was iets dat buiten de sociale vernieuwing In de schaduw Maar als hoofd van het project bureau laat hij niet na te wijzen op de positieve kanten van de sociale vernieuwing zoals die zich in Leiden heeft voltrok ken. Er zijn omgevingsvaklie den aangesteld, de banenpool draait goed. De Zijlbedrijven hebben met chocoladefabriek Baronie uit Alphen aan den Rijn een contract gesloten en het aantal bijstandsverstrek kingen is gedaald. „Het hele project lijdt min of meer onder een overaccentuering van de wijkgerichte aanpak..Daar heb je te maken met meer gesprekspartners, waardoor het proces ook langzamer of niet in het gewenste tempo verloopt. De projecten die op categoraal en /of stedelijk niveau worden uitgevoerd, komen daardoor in die schaduw te staan". Hij steekt echter ook de hand in eigen boezem: het ambtelijk apparaat heeft er lang over ge daan voordat het in direct ge sprek met de bewoners durfde te treden. Daar ziet hij wel ver betering in: „Je ziet dat de bij drage van de directies die voor al met woon- en leefomgeving te maken hebben, reiniging, ci viele werken en stadsbeheer, groeit. Een tijdje geleden ging dat met veel meer frictie ge paard. Maar je zou inderdaad wel sneller willen. De meeste ambtenaren hadden en hebben toch iets van: even achterover hangen en kijken wat het ople vert". Terwijl de buurten snel aan de slag willen en resultaat willen zien. Vermeulen is é£n van de op stellers van de nota Impulsen Sociale Vernieuwing, die een aanzet moet zijn om m^t nieuw elan en nieuwe moed de schou ders weer onder het verande ringsproces te zetten. „De auto moet van tijd tot tijd eens aan- geslingerd worden, zullen we maar zeggen". In de nota, die de afgelopen weken tijdens de begrotingsbehandeling al ver scheidene malen door de partij en werd aangehaald, heeft hij een paar lijnen uitgezet volgens welke de sociale vernieuwing in Leiden kan worden voortge zet. Eén van de belangrijkste items eruit is de positie van de wijkgroepen. Die moeten meer te zeggen krijgen, en als we mogen afgaan op de voorlopige reacties van de politieke partij en, zal dat al vlug gebeuren. Dat zal moeten worden gekop peld aan een groter wijkbudget, want welke betekenis heeft een grotere invloed als dat niet ge paard gaat met meer geld? En zoals het tegenwoordig al tijd gaat, ligt hier het één van de grootste knelpunten: er is nauwelijks geld. Tot nu toe heeft de Rijksoverheid de soci ale vernieuwing in de steden betaald via speciale subsidies en fondsen, weliswaar bij el kaar geschraapt binnen de be staande begrotingen. Wilden Graffiti bij de Klokpoort in Leiden. Een wijkgroep zou deze gemeenten uit eigen beweging iets extra's doen, dan moesten ze daarvoor zelf het geld zoe ken. Leiden heeft dat gedaan, maar ook hier is niet alles mo gelijk. „De marges zijn in Lei den onwaarschijnlijk smal". Dat blijkt onder meer uit de nota: in 1993 is één miljoen gul den meer nodig voor projecten in het kader van de sociale ver nieuwing en dat geld is er dan niet meer. De sociale vernieu wing wordt nu betaald uit al lerlei incidentele gelden: tijde lijke subsidieregelingen, mee vallers, niet-gebruikte gelden die eigenlijk voor andere zaken waren bestemd. Nu kan dat nog, omdat de sociale vernieu wing op relatief kleine schaal wordt doorgevoerd. Potje-zus Als het proces echter op dezelf de manier voortschrijdt, maar er tegelijkertijd geen extra geld voor wordt vrijgemaakt, zal de sociale vernieuwing aan haar On tspanningsmiddag De Ouderen Activititeiten Commissie Leiden Zuid West houdt zondag weer een ont spanningsmiddag voor 55- plussers. Dat gebeurt in ver zorgingshuis Haag wijk aan de Beethovenlaan 2. Ouderen zijn er vanaf 14.00 uur wel kom, het programma loopt van 14.30 tot 16.30 uur. Het Leidse dameskoor zingt die middag kerstliederen. Wie geen eigen vervoer heeft en naar de middag wil kan bel len met 071-313987 of 310916. Veldloop Ren- en toervereniging Swift houdt zondag een veldloop vanaf het eigen clubhuis op park De Bult aan de Willem van der Madeweg op Room burg. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van drie, zes of negen kilometer. De in schrijving is die dag mogelijk vanaf 11.00 uur. Inlichtingen: 071 r121265 of 224465. Clavecimbel De beroemde musicus Gustav Leonardt geeft zondag een de Waalse Kerk in de Breestraat. Op een van de laatste Silbermann-clavecim- bels in Nederland worden ba rokke composities ten gehore gebracht. Het concert vindt plaats op uitnodiging van de Stichting Leids Barok Festi val. Aanvang om 20.15 uur, toengang 37,50//32,50. Bingo Carna vals vereniging de Spoorbumpers houdt zondag een grote bingomiddag in buurthuis 't Spoortje. Ber- nhardkade 40. De zaal is open vanaf 13.30 uur, de balletjes rollen vanaf 14.00 uur. Eén van de prijzen is een mand met boodschappen. Concert Het Leids kamerkoor La Vo stra Veu en het Eindhovens kamerkoor Pavane geven zondag een concert in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerk- straat 1. Pavane zingt onder andere Engelse Madrigalen en La Vostra Veu werken van Byrd, Goudimel, Fauré en Mozart. Het concert begint om 13.30 uur. Theater Theatergroep Ifisi speelt zon dag in Micro Theater Impe rium aan de Oude Vest 33e het Afrikaanse sprookje Ifisi. Een man uit tanzania wordt omwille van zijn medeleven met een olifant verstoten door zijn vader. Later probeert hij zich weer met hem te verzoe nen. Aanvang 20.30 uur. toegang zes gulden (CJP/K O vijf gulden). i verloedering kunnen stoppen. eigen succes ten onder gaan, is de vrees. Die angst wordt ook ingegeven door de structuur van de financiering: dat ge beurt veelal met zogeheten in cidenteel geld. Er is een potje zus, een subsidie-zo, een specia le regeling voor dit project en een tijdelijke toelage voor dat idee. Ook voor Leiden is het intens moeilijk om binnen de bestaande begrotingen geld vrij te maken voor sociale vernieu wingsprojecten, zeker gezien de nog steeds nijpende financiële situatie. Voor nieuwe ideeën vanuit de wijken is wellicht in de nabije toekomst geen geld Vermeulen: „Met alleen subsi dies kun je geen reserves vor- Door de financierings- geen reservepost voor nieuwe initiatieven, de huidige nieuwe projecten wor den betaald met geld dat bij an dere projecten overblijft. Maar als er niks overblijft, en er ook geen andere reserves zijn, dreigt het schip te stranden". Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een N nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als abonnee ingaande I Straat: I Postcode/plaats: J Telefoon:(voor contn Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar: I Naamj I Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I ninji»iiin«iimm

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9