Duitse economie bloeit niet meer Ccidóc Sommit ECONOMIE Staking dreigt bij Norfolk Line IBM geeft bedrijf nieuwe structuur Maxwell-imperium valt uit elkaar NMB wordt ING Bank /I Ouwetje voor het kamerwerk VRIJDAG 6 DECEMBER 1991 Laatste poging redden GATT- overleg BRUSSEL/DEN HAAG/GENE- VE De Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap doen dit weekeinde een laatste poging om het vastzittende GATT-handels- overleg te redden. Ray MacShar- ry, de Europese landbouwcom missaris, en Ed Madigan, de Amerikaanse minister van land bouw, overleggen met elkaar in de Verenigde Staten. Deze week werd al in Den Haga overlegd over de landbouw, het heikelste onderwerp in het GATT-overleg. De voorziene af sluiting van de ronde mislukte vorig jaar in Brussel, doordat de EG naar de zin van de belang rijkste onderhandelingspartners te weinig landbouwhervormin gen wilde doorvoeren. De be langrijkste geschillen tussen de EG en de VS betreffen nog de methode van de vermindering van de exportsubsidies. De EG wil de invoer van graanvervan- gende veevoedergrondstoffen uit vooral de VS moeilijker maken door de invoertarieven daarvoor te verhogen. In ruil daarvoor wil de EG andere tarieven verlagen. De VS betogen dat de handelsbe sprekingen juist gaan om ver mindering van tarieven over de hele linie Als de besprekingen dit weekeinde niet tot resultaat leiden, is Arthur Dunkel, de di recteur-generaal van de GATT, de enige die het overleg kan red den Hij zal dan een eindbod op tafel leggen waartegen de partij en 'ja' of 'nee' kunnen zeggen. Diesel en benzine goedkoper ROTTERDAM Benzine en diesel worden morgen twee cent per liter goed koper. De verlaging is het gevolg van de daling van de prijzen in guldens op de internationale mark ten. Vanaf vandaag kost een liter diesel aan de zelftankpomp 115,6 cent per liter. Voor super plus loodvrij, Euro loodvrij en super met lood luiden de nieuwe adviesprijzen (zelftank) achtereenvol gens 186, 182 en 198 cent per liter. Marxism Today stopt LONDEN Marxism Today heeft 35 jaar lang zijn best gedaan de wisselval ligheden van een ideologie in kaart te brengen. De meest geslaagde poging was misscchien wel het decembernummer. ,,Het is tijd om op te stappen", schreef hoofdredacteur Martin Jacques in een afscheidscommentaar. Marxism Today liet zich erop voorstaan de term „thatc- herisme" te hebben ingevoerd. De beste wensen van het Britse establishment vergezelden het tijdschrift bij zijn ver scheiden. „Ik zal Marxism Today meer missen dan de filosofie in naam waar van het werd opgericht", zei Tory-voor- zitter Chris Patten. Hij prees het blad omdat het over ideeen ging in plaats van politieke achterklap. Marxism To day gaat ten onder zonder vervulling van zijn laatste wens i met Margaret Thatcher. DEN HAAG De directie van Norfolk Line, het transportbedrijf waar vanwege reorganisaties mensen weg moeten, heeft de vakbonden uitgenodigd voor een gesprek op 16 december. De vakbonden voelen echter niets voor overleg op zo korte termijn. Zowel FNV als CNV stellen dat van overleg over gedwongen ontsla gen sowieso geen sprake kan zijn. Zij verwijzen daarbij naar het masterplan dat enige jaren geleden werd af gesloten voor alle werknemers in de stukgoedsector. Dit plan stelt dat tot 1 januari 1993 mensen uit deze sector niet gedwongen mogen worden ontslagen. Bo vendien spreekt het masterplan de intentie uit dit voornemen te verlengen tot en met 1995. Of het over leg op 16 december gewoon doorgaat is nog niet zeker. De FNV dreigt in een brief aan de directie van Nor folk met werkonderbrekingen, stakingen en andere acties als het overleg op 16 december wel plaatsvindt. BEURS VAN AMSTERDAM Joh BERLIJN De bloei van de Westduitse economie, die ook andere Europese economieën opstuwde, is voorbij. Uit gisteren gepu bliceerde statistieken van het Federaal Bureau voor Statistiek in Wiesbaden blijkt dat er sprake is van stagnatie en een ontwik keling naar een recessie. Het bruto nationaal produkt (bnp) van onze oosterburen was in het derde kwartaal van dit jaar weliswaar 2,5 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar, maar het bnp was 0,5 procent lager dan dat van het tweede kwartaal. Het bnp van het tweede kwartaal van dit jaar was op zijn beurt weer 0,5 procent lager dan dat van het eerste kwartaal. Volgens een communis opinio onder economen is er sprake van een recessie als de groei in twee opeenvolgende kwartalen af neemt De Duitse economische statistieken geven momenteel echter geen exact beeld van de werkelijkheid, doordat ze af zonderlijk voor het westen en het oosten worden opgesteld, terwijl honderdduizenden werknemers tussen beide landsdelen forenzen. De cijfers bevestigen de terug gang die velen hadden voor speld na de forse groei die volgde op de vereniging in juli 1990. Door de grote vraag van Oostduitse consumenten draai den Westduite fabrieken des tijds op volle toeren. Daaraan is nu een eind gekomen, om dat de consument door de be lastingverhogingen minder te besteden heeft. Niettemin voorspelt de rege ring voor dit jaar een gezonde groei van de economie. Minis ter van economische zaken Jürgen Moelleman zei te ver wachten dat de gemiddelde groei dit jaar 3 procent zal be dragen. West-Duitsland kende in november een inflatie van 4,1 procent. Moelleman waarschuwde voor forse loonsverhogingen bij de komende loononderhandelin gen. Gevreesd wordt dat Duit se produkten de internationale concurrentie dan niet meer zullen aankunnen. De grootste bank van Duits land, de machtige Deutsche Bank, heeft in de afgelopen drie kwartalen het bedrijfsre sultaat sterk zien stijgen met 21,7 procent tot 5,2 miljard mark. De moedermaatschappij Deutsche Bank AG zag het be drijfsresultaat stijgen met 24,3 procent tot 3,7 miljard mark. De bank noteerde eind okto ber een balanstotaal van 438 miljard mark, een groei van 9,4 procent. Volgens bestuurs voorzitter Hilmar Kopper zal de bank een „goed eindresul taat" kunnen laten zien. ARMONK De Ameri kaanse IBM, veruit het grootste computerconcern ter wereld, krijgt een ge heel nieuwe structuur. Het doel is, volgens een bekendmaking van giste ren, de verbetering van de winstgevendheid. Door het concern op te delen in een aantal kleinere, meer zelfstandige sectoren kan beter op de marktontwik kelingen worden gerea- In het hele bedrijf zullen in spanningen worden verricht om de prestaties beter meet baar te maken. De verkoop- en dienstverleningsbedrijven worden met name genoemd. Zij zullen zich meer gaan rich ten op de verkoop van kunde en vaardigheden dan van ap paraten. IBM door de reorganisatie be sparen op de kosten. In dat ka der past ook de aankondiging van vorige maand dat er op nieuw 20.000 banen worden geschrapt. Dit jaar verdwenen er al 20.000 banen. In het der de kwartaal slonk de winst van 1,11 miljard tot 172 mil joen dollar. Een voorziening van drie miljard dollar voor de herstructurering moet volgens IBM volgend jaar een bespa ring van een miljard dollar op leveren. Het is op dit moment nog niet te zeggen of de reorganisatie gevolgen zal hebben voor de Nederlandse IBM-organisatie, zo heeft een woordvoerder desgevraagd verklaard. Dat wordt pas duidelijk als het concern binnen enkele weken met aanvullende maatregelen komt. Economische integratie van landen Andespact CARTAGENA De vijf pre- sidenten van landen die deel uitmaken van het Andespact hebben gisteren in de Colom biaanse stad Cartagena beslo ten hun onderlinge handels barrières te slechten. De Vene zolaanse president Carlos An dres Perez sprak van het meest verstrekkende integra tie-akkoord in de geschiedenis van Latijns Amerika. De pre sidenten van Bolivia, Colom bia, Ecuador, Peru en Vene zuela besloten met ingang van 1992 een vrijhandelszone in te stellen en in 1993 tot uniforme externe handelstarieven te ko men. Verwacht wordt dat het akkoord in ieder geval op kor te termijn schade zal berokke- bijvoorbeeld de Co- Elsevier laat Vinken blijven AMSTERDAM De raad van commissarissen van uitgeverij Elsevier heeft prof. P.J. Vin ken (65) en prof. L. van Vol lenhoven (64), respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de Raad van Bestuur, ge vraagd hun functies te blijven vervullen tot eind 1994. Oorspronkelijk zouden de bei de bestuurders eind 1992 met pensioen gaan, maar „gelet op de goede ontwikkelingen van Kevin en lan Maxwell vroegen gisteren uitstel van betaling aan voor de privé-bedrijven van de familie. FOTO: AP IBM vice-president Ray Abu Zayyad demonstreerde een nieuwe computer-schijf tijdens een toelichting op het reorganisatieplan. FOTO: AP LONDEN Het noodlijdende uitgeversimperium van Robert Maxwell is gisteren onder ge rechtelijke curatele gesteld. De curatoren zullen pogen een aantal onderdelen van het concern, zoals de Amerikaanse Daily News en The European te verkopen. De twee kranten waren privé-bezit van de ver dronken Robert Maxwell en draaiden met verlies. Vooralsnog kunnen de kran ten gedrukt worden. De New York Daily News, een van Amerika's grootste dagbladen dat Maxwell in maart kocht, vroeg gisteren failissement Voor de meeste andere onder delen van tiet ondoorzichtige conglomeraat van 400 bedrij ven en bedrijfjes dat door Maxwell tot aan zijn dood van een maand geleden werd op gezadeld met een schuld van 7 miljard gulden zal spoedig definitief het doek vallen. De ontmanteling van het concern zal gezien zijn duistere struc tuur een gecompliceerde zaak worden. Een eerste onderzoek heeft al uitgewezen dat een bedrag van een kleine 2 mil jard gulden zoek is. De familie Maxwell liet gister avond weten hun belangen in de aan de Londense beurs ge noteerde Maxwell Communi cation Corporation (MCC) en Mirror Group Newspaper (MGN) te willen verkopen. De familieleden hebben 68 pro cent van MCC en 51 procent van MGN in handen. Een be windvoerder is gisteren aange steld om de privé-onderne- mingen van de familie Max well. Headington Investments en Robert Maxwell Group, te saneren. De twee investerings firma's hebben uitstel van be taling aangevraagd en gaan waarschijnlijk op de fles. Vol gens de bewindvoerder heb ben de beide ondernemingen een gezamenlijke schuld van 4,1 miljard gulden. De gebroeders Maxwell lieten weten het besluit tot surseance te hebben genomen omdat be sprekingen over herfinancie ring op niets waren uitgelo pen. De broers namen na het overlijden van hun vader het roer over van de aan de beurs genoteerde ondernemingen MGN en Maxwell Communi cations. Dinsdag legden ze hun functie neer in verband met „een groeiende belangenver strengeling". AMSTERDAM De NMB gaat de bordjes verhangen. Vanaf september 1992 worden de gevels van de NMB-banken opgesierd met de naam ING Bank. De reden voor de dering is dat de internationaal meer aanspre kend is. „B'ovendien dekt de naam Nederlandse Midden stands Bank de lading niet meer", aldus woordvoerder H.L. van Mierlo. De Postbank en Nationale-Nederlanden (NN) blijven hun naam wel gewoon houden. De NMB Postbank Groep zal vanaf 1 januari 1992 de Inter nationale Nederlanden Groep Bank gaan heten. Daaronder vallen dan de ING Bank (de oude NMB) en de Postbank. Volgens de woordvoerder is de naamsverandering gekozen om in het buitenland duidelijk te maken waarvoor de NMB staat. „We willen laten zien ,dat de NMB tot een groot en financieel sterk bedrijf be hoort. Dat is noodzakelijk om mee te draaien met de grote internationale partijen". De Postbank houdt gewoon haar eigen naam, omdat deze bank zich alleen op de binnen landse markt richt. Ook Natio nale-Nederlanden, de verzeke ringspoot binnen ING houdt haar naam. „De buitenlandse vestigingen van Nationale-Ne derlanden werken ook onder hun eigen namen. Er is geen reden om dat te veranderen", aldus Van Mierlo. Hij sloot niet uit dat eventuele nieuwe bedrijven van NN in de toe komst wel met de naam ING uitgerust zullen worden. DUIK IN DE KOFFER Zakenmensen en hun koffer. Ze zijn onafscheidelijk, maar waarom? Hoe belangrijk is hun koffer en wat zit er in? Deze week gunt Boele Staal, Eerste-Kamerlid namens D66 en directeur van Randon Beveiliging, ons een blik in zijn koffer. FOTO: STEPHEN EVENHUIS „zelf gekocht want ik ben heel precies in die dingen op het pluche tafelkleed in de salon van de Eerste Ka mer. Heel voorzichtig want anders valt alles eruit. De koffer zit inderdaad propvol. Tot aan de rand is hij gevuld met allerlei paperassen. „Al lemaal lopende dingen", zegt Staal, terwijl hij naar voren komt uit zijn fauteuil. „De wetsontwerpen op milieuge bied zitten erin. Hier heb ik een mapje fractie, met de agendastukken voor van daag, en het concept voor mijn maiden speech. Volgen de week moet ik mijn eerste openbare bijdrage leveren in de Eerste Kamer. Over de in- terimwet politie. Ik heb het concept in het weekend naar de fractievoorzitter gestuurd om hem naar met name de toonzetting te laten kijken". Verder heeft hij leeswerk bij zich voor de stille uurtjes: cao-stukken over de beveili gingsbranche en een accoun tantsrapport over een moge- Hij is bordeaux-rood, van leer en er gaan er tweehon derd van in een dozijn. Maar hij is héél erg flexibel. En dat laatste gaf de doorslag. Het ouwetje mocht mee naar de Eerste Kamer en voor het dagelijkse werk kocht Boele Staal, directeur van Randon Beveiliging, „Oké, hij is vervallen, maar je ziet direct dat het een klas sekoffer is", zegt Staal alsof hij 'm moet verdedigen. In derdaad vertoont het leer hier en daar slijtagepiekken, maar dat mag want hij is al twaalf jaar oud. „Niet kapot te krijgen", tart Staal het lot. „Als ik vanavond weer een paar wetsontwerpen mee naar huis krijg, is het een kwestie van stouwen en er even op gaan staan en alles zit erin". Voor hij de deksel open doet, legt hij zijn koffer een Italiaanse Assnet, lijke overneming door Ran don. In de kofferdeksel zit een kranteknipsel over de armoedegrens. „Volgende week moet ik een spreek beurt houden bij de Jonge Democraten. Die organiseren in Groningen een forum over het basisinkomen. Natuurlijk heb ik daar wel 'ns van ge hoord, maar ik wil me toch nog even inlezen". Onderin z'n koffer komt het partijpro gramma van D66 te voor schijn. „Tja, je kan soms in discussies verzeild raken en dan is het altijd handig". Staal, van '80 tot '87 commis saris van politie in Almere en daarna enkele jaren manager bij Vendex, greep de 'Eerste- Kamerzetel' in juni met beide handen aan. Niet dat hij niet genoeg te doen heeft als di recteur van 1500 man bevei ligingspersoneel. maar hij heeft het altijd leuk gevon den „in andere tuintjes te kij ken". Dank zij hot items als het huurwaardeforfait, het plan Simons en volgende week de basisvorming is hij inmiddels „fantastisch inge werkt". Vooral de spanning rond het huurwaardeforfait herinnert hij zich nog als de dag van gisteren. „Ik weet het nog heel goed. Het was één uur 's nachts. Overal hoorde je fluisteren dat de 'Baas van Nederland' eraan kwam. En dan opeens zit Lubbers daar en ligt de kabi netscrisis op tafel. Vroeger, als student, bleef ik daar bij wijze van spreke voor op. En nu, voor ik het goed en wel wist, zat ik er zelf midden in". Na een half jaar politiek is het respect nog niet ver dwenen. „Het ziet er indruk wekkend uit hè", zegt Staal bijna met ontzag als we even een kijkje nemen in de ver- de Eerste Ka- „Toen ik in m'n droge staatsrecht-boekjes zat te le- had ik nooit gedacht dat 36% 37 asareoine 21% 21% lord bethlehem 12 12 genlelec boeing 41 42 genl canpac 17 - genl publ chevron cor 67% 66% goodrich Chrysler 11 11 goodyear Citicorp 10 10 hewlett-pi cons edison 26 26 intl paper het 2 Amsterdam glijdt behoorlijk terug AMSTERDAM Het Damrak lag er gisteren ongeanimeerd bij, waarbij de koersen over een breed front moesten inle veren. De stemmingsindex sloot 0,7 punt lager op 88. De grootste daler op de hoofd markt was Volmac, na woens dag het meest van alle te zijn gestegen. Nu moest er 1,10 af op 20,70. Philips lag twee kwartjes lager op ƒ31,80 en HCS moest een dubbeltje terug naar 1,60. Van de internatio nale aandelen moest Konink lijke Olie 0,80 terug naar ƒ142,80. Unilever liet ƒ1,10 liggen op 168. KLM, die goe de vervoerscijfers over no vember meldde, zakte toch 0,20 terug naar 37,60. In de consumptiehoek was voor Hei- neken een verlies weggelegd van ƒ0,90 op ƒ152,80 Op de lokale markt mocht niet worden gehandeld in aandelen Grasso. Het handelsverbod geldt tot en met maandag. Op de beurs tastte men over de beweegredenen in het duister, maar in vakbondskringen ver luidt dat Joep van den Nieu- wenhuyzen belangstelling voor het Bossche bedrijf heeft. Een van de weinige hoofd fondsen die het beter deden BEURS was Rodamco. Onbevestigd#1 geruchten over samenwerking met het pensioenfonds PGGML samen met de op stapel staanfr de samenwerking met heT ABP, dreven de koers 1,60 on naar 57,90 Amev, die in dL namiddag de derde-kwartaall cijfers publiceerde, mocht ven dubbeltjes vooruit n; ƒ51,70. Het lokaal verhandelde fond ti Eriks lag gevraagd met winst van ƒ2,60 op 71. Ate hlon (het vroegere RivaV sprokkelde er acht dubbeltje mag bij op ƒ40 en Delft Instrupever ments vier op 23,60. Parallel marktfonds Rood Testhousi won ƒ0,40 op ƒ7 en Docdat^llge' ƒ0,20 op ƒ6,70.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6