Stoelendans over procedurekwesties BUITENLAND Vondelingen Verkiezingsstrijd in VS krijgt gestalte KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Bonn optimistisch over vrijlating Duitsers Carabinieri dreigen met staatsgreep Italië CckUcSomrmt iekse ig date reage werd o lang Titro ruchti kans VRIJDAG 6 DECEMBER 1991 Omstreden Nigeriaan benoemd tot rechter Internationaal Gerechtshof DEN HAAG Nigeria's omstreden minis ter van justitie, Bola Ajibola, is gisteren be noemd tot rechter van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Tegen de kandidatuur van Ajibola, die was voorgedragen door de militaire regering van zijn land, is geprotesteerd door organi saties voor de rechten van de mens. Volgens de organisaties heeft Nigeria tij dens Ajibola's aanstelling als minister van justitie „de ergste schendingen van funda mentele mensenrechten gekend". Het Internationaal Gerechtshof heeft vijf tien rechters, die worden benoemd na een geheime stemming in de Veiligheidsraad èn in de Algemene Vergadering van de VN. Moskou: aanpak voedselcrisis MOSKOU Sovjetpresident Michail Gorbatsjov heeft gisteren gezegd dat hij met de Russische president Boris Jeltsin afspraken heeft gemaakt om de „kritieke" voed selsituatie in en rond Moskou te verbeteren. Na afloop van een ontmoeting met Jeltsin in het Kremlin zei Gor batsjov in een televisie-interview dat hij zich zeer grote zorgen maakt over de voedselvoorziening in Moskou. Volgens de krant Izvestija dreigt er de komende tien of vijftien dagen zelfs een regelrechte ramp in de stad. Het stadsbestuur van Moskou liet begin deze week weten dat de meeste regio's die produceren voor de hoofdstad, hun leveranties hebben gestaakt. Volgens Gorbatsjov heeft de stad „dringend hulp, aan dacht en broederlijke steun van alle republieken" nodig, aldus het Russische persbureau. De politie in Moskou heeft inmiddels strikte orders ge kregen te voorkomen dat voedsel de stad wordt uitge bracht. Klaagster stort in bij Kennedy-proces WEST PALM BEACH De 30-jarige vrouw die door William Kennedy Smith, de neef van de Ame rikaanse senator Edward Kennedy, zou zijn ver kracht, is gisteren in de getuigenbank tot twee keer toe ingestort. De klaagster zegt dat Kennedy Smith haar in maart op het landgoed van de Kennedy's in Palm Beach heeft verkracht. De advocaat van Ken nedy Smith, Roy Black, ondervroeg de vrouw over haar gedrag dat op de bewuste avond mogelijk pro vocerend was, stelde hij. De vrouw zou onder het oog van Kennedy Smith haar zwarte panties heb ben uitgetrokken, zei de advocaat. De klaagster barstte tot tweemaal toe in snikken uit onder de vragen van Black en zei zich niet meer alles te kunnen herinneren, wat het gevolg zou zijn van een tijdens de verkrachting opgelopen trauma. Nieuw geweld sikhs in India NEW DELHI Bij e geweldsgolf van radicale sikhs in het noorden van India zijn gisteren 37 mensen om het leven gekomen en 32 gewond geraakt. De radicale sikhs die strijden voor een onafhankelijke staat, ontvoerden ook drie mensen. In Tohana in de deelstaat Haryana schoten vier militante sikhs twintig minuten lang vanuit een auto op winkeliers, motorrijders en voorbijgangers. Zij doodden 23 mensen. In een serie aanval len in de buurstaat Uttar Pra desh doodden verschillende groepen sikhs veertien i door BERT VAN VELZEN Opa wordt met de dag lastiger. Hij zwerft langs de straten en staat in drukke winkels, waar drommen mensen hun kerstinkopen doen, luidkeels 'Louise, zit niet op je nagels te bijtente zingen. Hij is een graag geziene gast in obscure kroegen, waar hij boeiend vertelt over zijn zeemansleven. Hij sluimert tot diep in de namiddag en begint, kort na het ontwaken, op keizerlijke toon bestellingen door te bellen naar de slijter: 'Doe maar drie kratten Veuve Cliquot, 'n half dozijntje Vierkante Knuppel en acht doosjes Saint-Amour'. Hij brengt vaak logées mee uit de kroeg, veelal dorstige jonge meiden, die hem 'Tijgertje' noemen, 's Nachts doet hij geen oog dicht. Wij ook niet. In Amerika loopt zo 'n man een behoorlijke kans om te vondeling te worden gezet. Dat leid ik af uit een artikel in het degelijke en deugdzame ochtendblad 'Trouw' over 'oma-dumpen'. Het bevat elementen voor een bars, postmodern, kerstverhaal, en ik breng het hier ter sprake omdat onze eigen bejaarden niet waakzaam genoeg kunnen zijn tegen het binnensluipen van vijandig gedrag en gierige bedilzucht. Nu zelfs een aspirant-voorzitter van de Partij van de Arbeid, de jonge herrieschopper Felix Rottenberg, zijn schier misdadige hand heeft uitgestoken naar de aow - de financiële last zou te zwaar worden voor de gemeenschap - is het opletten geblazen. Voordat je het weet sta je met een briefje op je jas en een verschoning in je tas op de stoep van het Leger des Heils. Als het er op aan komt zijn we geen haar beter dan onze Amerikaanse medebroeders. Trouwens, je hoeft niet de Oceaan over om geriatrisch wanbeleid te vinden dat in de Hel van Dante lijkt te zijn ontworpen. Marion van Royen schrijft daar dingen over in 'Italië op maandag', die 's nachts als nachtmerries terugkeren in uw dromen. Het verval begint in België. In Engeland worden de meeste mensen oud in armoede en wordt die treurnis overtrokken met het rouwfloers van een kil en mistroostig klimaat. Hier gaat het nog, maar ik hoor al enige tijd veel te veel uit de kluiten gewassen glupo's beweren dat de aow straks niet meer op te brengen is. Mogen hun grijpgrage handen uitgroeien boven hun graf! Trouw: Een bejaarde vrouw wordt voor de deur van het ziekenhuis uit de auto gezet en achtergelaten. Een ander wordt in een rolstoel een eerste-hulppost binnengereden met een briefje op haar tas gespeld met de hulpkreet voor haar te zorgen. Dit fenomeen wordt in Amerika oma dumpen genoemd. Dit zeer onaangename verschijnsel van het te vondeling plaatsen van hoogbejaarden die te lastig worden, doet zich steeds vaker voor. Uit een informeel onderzoek is gebleken dat er iedere dag wel een oudje te vondeling wordt gezet. Je kunt je in Amerika iets gemakkelijker van oma of opa ontdoen wegens het ontbreken daar van een behoorlijke registratie van de burgers. Het dumpen van oudjes zou het meest voorkomen in zondoorstoofde staten als Florida, Californië en Texas, waar het aandeel van bejaarden in de bevolking relatief hoog is. De briefjes aan de slachtoffers worden aangeduid met de merkwaardige, ongetwijfeld door sociologen geijkte, term 'positief achterlichtsignaal' van de mensen die oma of opa bij de zorgsector hebben geparkeerd en daarna ijlings in hun auto zijn weggereden. Er wordt enigszins vergoelijkend over het te vondeling zetten van bejaarden gesproken. Het zou in Amerika minder gebeuren uit motieven van financiële aard dan wel als gevolg van het 'uitgeput raken van emotionele reserves' in de familie. Jawel, door zo'n opa die 'Louise' zingt en nachtelijke feesten houdt, worden de emotionele reserves aardig aangetast. Maar dat is toch geen aanleiding om hem met een positief achterlichtsignaal in een Romeins ziekenhuis achter te laten, vastgeklonken in een rolstoel? Dat doe je niet, zelfs niet om twee weken rond de Kerst ongestoord te kunnen uitrusten op de Canarische Eilanden. n par am Al lijke de Co ifhani Moeders eisen melk fal staal t lo toen icratisi irmali i uitm nauw ■an h WASHINGTON Het speel veld in de Verenigde Staten voor de presidentsverkiezin gen van november 1992 krijgt dezer dagen in snel tempo vas- Het ziet ernaar uit totaal tien min of meer Witte-Huiskandidaten (drie Republikeinen en zeven jj Democraten) in februari (ex-) neo-nazi David Duke, die deze week officieel zijn presi dentskandidatuur als Republi kein aankondigde, kan het antwoord beslechten op de vraag of over ruim elf maan den voor het eerst sedert Jim my Carter weer een Demo craat het presidentschap kan de slopende serie van 50 af- zonderljjke voorverkiezingen in evenveel Amerikaanse deelstaten zullen beginnen. En het ziet ernaar uit dat in de 'fi nale', als de twee zomerse par tijconventies voorbij zijn, George Bush en Mario Cuomo zullen zijn overgebleven. Wie die finale strijd gaat win nen, zal onder meer afhangen van het verloop van de voor verkiezingen. Met name het eventuele succes daarin van de Zittend en herkiesbaar presi dent George Bush, wiens po pulariteit de laatste maanden scherp is gedaald als gevolg van vooral de taaie economi sche recessie in de VS, krijgt waarschijnlijk ook binnen zijn eigen partij concurrentie van Patrick Buchanan. Deze ex- speechschrijver van Richard Nixon, ex-staflid van Ronald Reagan en nu free-lance co lumnist, is een felle oerconser vatief en is zeer geliefd in de rechtervleugel van de Repu blikeinse Partij. Hij is van plan zijn populariteit als kandidaat te testen in New Hampshire, De president zelf is op zijn beurt begonnen zijn herver kiezingsteam te vormen. Na het ontslag deze week van Witte-Huisstafchef John Su- nunu wees Bush gisteren zijn minister van verkeer, Samual Skinner, als opvolger aan. Skinner (53) is al jarenlang een persoonlijk vriend en ver trouweling van het echtpaar Bush, is een begaafd manager en zal een belangrijke rol spe len in de stembuscampagne van Bush. De president benoemde giste ren ook een voorzitter van zijn speciale campagnestaf: minis ter van handel Robert Mosba- cher. En 'tweede man' in Bush' herverkiezingsteam wordt partijstrateeg en opinie peiler Robert Teeter. In het andere, Democratische, kamp lijkt gouverneur Mario Cuomo van New York nu zeer dicht zijn besluit te zijn genaderd om zich kandidaat te stellen ('to run', zeggen de Amerika nen). De nationale 'Cuomo watch', waarin het hele land gespannen toekijkt hoe het openlijk wikken en wegen van Cuomo zal uitpakken, duurt nu al maanden. Deze week is de gouverneur begonnen men sen te polsen voor een natio naal campagneteam. Hij wil naar verluidt 'het beste talent uit het land' om zich heen ver zamelen. Cuomo, met zijn groot charisma en intellec tueel-strijdlustige stijl, wordt als de enige Democraat gezien met een waarachtige kans om Bush te verslaan. Maar hij kampt met enorme begrotings problemen in het economisch zwaargetroffen New York, en wil die eerst oplossen alvorens de Republikeinen hem kun nen betichten van 'vlucht' naar de nationale politiek. melk' ge doopt is. Ter wijl het parle ment aan het vergaderen was, liepen de vrouwen met span doeken en borden door de stad. FOTO:EPA QN1013 - De „Zephir" toont haar bakboordzijde en binnen wei nige minuten zijn beide schepen in een hevig vuurgevecht gewik keld. Beneden, in hun gevangenis, horen kapitein Barker en zijn mannen het dreunen der kanonnen; ze wachten in angstige spanning het verloop van het gevecht af. Innerlijk hopen ze, dat de Jappen het zullen verliezen, maar ze weten wel, dat Moetsji- Foetsji geen risico neemt. Aan dek is het een verschrikkelijk ru- De hoofdman der zeerovers heeft zich verdekt opgesteld in een opgeschoten tros, waarin hij kan wegduiken, als er al te veel spaanders vallen. Hij vuurt zijn mannen met heftige gebaren aan en Kees Touw, aan boord van de jonk, staat zich te verbijten, dat hij zo weinig kan doen. Dan zien de opvarenden van de jonk, hoe de „Zephir" komt oplopen om te enteren. BONN Duitsland en de Verenigde Staten hebben gis teren opgeroepen tot de on middellijke vrijlating van de twee laatste westerse gijzelaars in Libanon, de Duitsers Hein- rich Strtlbig (50) en Thomas Kemptner (28). In een verkla ring van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken in Bonn werd optimisme geuit over een snelle invrijheidstel ling van de twee. - Giandomenico Picco, de ge zant in het Midden-Oosten van de secretaris-generaal van de VN Perez de Cuellar, vloog gisteren naar Bonn om de Duitse minister Genscher te informeren over zijn pogingen de twee vrij te krijgen. Na de ontmoeting tussen Picco en Genscher benadrukte een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken i de de Libanese broers Moham mad en Abbas Hamadi op vrije voeten te stellen. De oroers Hamadi zitten lange straffen in Duitsland uit voor moord, ontvoering en het kapen van een vliegtuig. Aangenomen wordt dat Strtlbig en Kemp tner worden vastgehouden door familieleden van de Ha- madi's. De woensdag in Libanon vrij gelaten Amerikaanse gijzelaar Terry Anderson verkeert in een redelijke gezondheid. En kele ongemakken, zoals een lichte aandoening aan zijn rechterlong en gebitsproble men, zijn volgens de artsen binnen enkele weken te ver helpen. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat de 45-jarige Fransman Claude Girard in het recente verleden elf maan den in Libanon gegijzeld is ge weest zonder dat daar rucht baarheid aan is gegeven. Gi rard werd in oktober 1989 ont voerd door guerrillastrijders van de islamitische Hezbollah, maar kwam elf maanden later weer vrij in ruil voor de vrijla ting van twee Hezbollah-le- den, die zich in handen bevon den van de (christelijke) Liba nese strijdkrachten. WASHINGTON Wie ooit de geschiedenis zal neerschrijven van het in Madrid begonnen vredes proces voor het Midden- Oosten, zal een apart hoofdstuk nodig hebben voor de absurde stoelen dans waarin de Israëli's en de Arabieren elkaar om de beurt over procedure kwesties van de kruk du wen. Ging het in Madrid over wie door welke deur naar binnen zou gaan, wie de Israëli's niet en wie ze wel de hand zouden schudden, en waar en wan neer de kogelvrije auto's wel ke delegaties mochten voorrij den, na Madrid werd het opge- staan-plaatsvergaan zo moge lijk nog belachelijker. Nog tijdens de feestelijke ope ning van de vredesconferentie in Madrid had James Baker, de onvermoeibare Amerikaan se vredesbemiddelaar, de par tijen duidelijk gemaakt dat als zij er binnen twee weken niet zelf uit zouden komen waar en zij met hun bilaterale onderhandelingen zouden be ginnen, hij zelf de knoop zou doorhakken. Het gekibbel duurde niet twee, maar zelfs drie weken en toen Bakers geduld op was, som meerde hij Israël, de Palestij- nen en de Arabieren op 4 de cember naar de Amerikaanse hoofdstad te komen. Niet al leen Israël, maar ook de Pales- tijnen en de Arabische landen waren daar om tal van politie ke redenen ongelukkig over, en in feite hoopten ze allemaal dat 'de andere partij' nee zou zeggen. Juist toen Syrië op het punt stond om zijn bezwaren tegen Washington bekend te maken, viel in Jeruzalem het onbegrij pelijke besluit om wel op de uitnoding in te gaan, maar pas op 9 december te zullen aan treden. Een zet, die Damascus er weer toe bracht onmiddel lijk 'ja' te zeggen en die ook de Palestijnen meteen hun aarze ling deed inslikken. Het bilaterale niet-overleg is deze week in Washington be gonnen, en terwijl de Israëli sche delegatiestoelen leeg ble ven, moest Jeruzalem grom mend toekijken hoe de Arabi sche en Palestijnse delegaties de vruchten plukten van hun snel gewonnen propaganda slag. Maar inmiddels hebben de Pa lestijnen en de Arabieren zelf weer een spaak in het wiel ge stoken door mee te delen dat ze op 9 december eigenlijk he lemaal niet willen onderhan delen, omdat ze dan druk zijn met de vierde verjaardag van de intifada, de Palestijnse op stand tegen de Israëlische be zetting. Een besluit dat Jeruza lem weer gretig aangreep door groots op een uitstel van een dag in te gaan, maar daarbij de wereld duidelijk te maken dat de Arabieren in feite uit zijn op het torpederen van het vre desproces. Bakers hoofdpijn zal inmiddels wel danig zijn toegenomen, want gisteravond was hij er nog niet niet in geslaagd de partijen bijeen te krijgen om te onderhandelen over de onder handelingen. De Israëlische ambassadeur in Washington zou al ja hebben gezegd, maar de Arabische delegaties daar zouden nog aarzelen. En in middels dreigen we met z'n al len te vergeten, dat de absurde stoelendans niet over procedu re-kwesties moet gaan, maar over vrede in het Midden-Oos- Japan geeft geen schade vergoeding TOKYO De Japanse regering zal niet ingaan jop een verzoek van de so ciaal-democratische oppo- Isitie om schadevergoeding 'te geven aan slachtoffers van de Japanse oorlogsda- dt°: Af den in de Tweede We reldoorlog. Dat heeft premier Miyazawa gisteren in het Japanse par- L A lement gezegd. Volgens Miy azawa zouden dergelijke schadevergoedingen een te zware financiële last voor de atenli Japanse bevolking beteke nen. „Japan heeft het vraag stuk van de vergoedingen al légaal opgelost door het slui- 11 ten van verdragen met rege ringen van landen die heb ben geleden onder de Japan se bezetting", aldus Miyaza wa. De premier maakte zijn opmerkingen in de marge van een debat over een nieu- we wet die deelname van Ja- ipanse troepen aan vredeso peraties van de VN mogelijk moet maken. De Stichting Japanse Ere schulden, die ijvert voor een vergoeding voor de slachtof fers van de Jappenkampen en momenteel met een dele gatie in Japan verblijft, rea- hap n geerde teleurgesteld, maar oals zjet nog steeds mogelijkhe- Idoor AART HEERING ROME Italië is gisteren op geschrikt door de nauwelijks verhulde dreiging van een staatsgreep. De belangenvere niging van de carabinieri heeft zich solidair verklaard met de zwaar bekritiseerde president Cossiga en aangekondigd dat zij de belangen van het staats hoofd en van het korps zelf „met alle middelen en tot elke prijs" zal verdedigen. De aanleiding werd gegeven door Cossiga zelf, die al maan den het middelpunt is van he vige politieke onrust. „En nu vraag ik U om over mij te oor delen", riep een pathetische Cossiga op 30 november uit te genover een groep carabinieri. Het antwoord kwam prompt en was vermoedelijk veel scherper dan de president had bedoeld. De COCER, de belangenvere niging van de carabinieri, een 107.000 man tellend legerkorps dat voornamelijk politietaken heeft, publiceerde woensdaga vond een verklaring van steun aan de president en „diens vernietigende optreden waar mee hij een belangrijke bijdra ge levert aan de morele verbe tering van dit land". Cossiga zelf heeft zijn lange reeks van (inderdaad vaak vernietigen de) aanvallen op politici, rech ters en journalisten gedefi nieerd als 'houweelslagen', waarmee hij een verkankerd systeem wil ondermijnen. De carabinieri hebben nu diezelf de term gebruikt in een sinis tere passage waarin zij verkla ren dat zij „van de president het systeem van houweelsla gen willen overnemen omdat zij dit beschouwen als het eni ge werkbare" onder de huidi ge omstandigheden. De Zuidamerikaans klinkende verklaring van de carabinieri is ingeslagen als een bom. De regering en alle partijen op de neo-fascistische MSI na heb ben het document veroor deeld, evenals de pers. „De houwelen van Francesco Cos siga zijn nog beeldspraak. Maar wanneer een legerkorps van meer dan 100.000 man dat woord gebruikt, dan is ieder alarm gegrond", schreef de Corriere della Sera. Eerste vrouwelijke adviseur Gorbatsjov MOSKOU Het Sovjet-parlementslid Galina Semjonova is be noemd tot adviseur van president Michail Gorbatsjov. Het is voor het eerst dat een vrouw is opgenomen in de staf van de president, zo meldde gisteren de krant Moskovskaja Komsomo- lets. Semjonova, voormalig hoofdredactrice van Krestjanka, een tijdschrift voor boerinnen, zal Gorbatsjov gaan adviseren over kwesties die speciaal van belang zijn voor vrouwen en over za ken die betrekking hebben op het gezin en het huwelijk. Terwijl haar zoon binnen zit te zwoe gen op zijn toelatings examen voor een van de universiteiten in Seoul, bidt zijn moeder voor een goe de uitslag. Duizenden Zuidkorea- nen probeer den gisteren hun medestu denten de loef af te ste ken in de jaarlijkse ver gelijkende test. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5