Sociaal beleid sluitstuk Europa Halogeen Protest tegen Nederlandse uitwijzing Russische joden li BINNENLAND BUITENLAND r- „Situatie allochtone werknemers is slecht" Polen krijgt regering van anti-communisten felle Pensioenrechten vrouw beperkt gelijkgesteld Ki Ccidóc Soirumt VRIJDAG 6 DECEMBER 199l| Idoor MARCO KR1JNSEN HENGELO FNV en CNV steunen het voorstel van minister Ritzen om certificaten Nederlands voor allochtonen in te voeren. De werkloosheid onder allochtonen is hoog. Ongeveer 30 procent van hen is zonder werk en heeft nauwelijks vooruit zichten. En dat terwijl hun aandeel in de be roepsbevolking alleen nog maar zal toenemen. Vakbonden hebben moeite met de koudwatervrees van veel bedrijven om buitenlan ders in dienst te nemen. Kort zichtig, noemen FNV en CNV het. „Werkgevers moeten be ter vooruitkijken", vindt Aria- ne Blokzijl van het FNV. „Over tien jaar is er bij wijze van spreken geen lopende- bandmedewerker meer. Er is een sterk groeiende vraag naar hoger opgeleide werkne mers ten koste van de lager opgeleiden. Daarom moeten vooral allochtonen beter wor den geschoold". Nederlands Een goede beheersing van de Nederlandse taal is onontbeer lijk voor zowel werkgever als werknemer, vindt Blokzijl. En dus juicht ze de certificaten 'Nederlands als tweede taal' die Ritzen volgend jaar juni al wil uitreiken, toe. „Het is be langrijk dat er een officieel er kend diploma komt. Maar het is niet genoeg. Een inhoudelijk aanvulling op zo'n certificaat is noodzakelijk. Het gaat niet alleen om dat papiertje met een cijfer erop" Ze doelt op het FNV-project 'Nederlands op de werkvloer' dat sinds 1988 landelijk gestal te heeft gekregen. De vakbe weging organiseert Nederland se taalcursussen die zijn toege sneden zijn op het bedrijfs leven. En met succes. Zo zijn er bij de Nederlandse Spoor wegen al machinisten die zon der 'Nederlands op de werk vloer' gedoemd waren een veel lagere functie te blijven vervullen. Maar werkgevers zijn in het algemeen nogal te rughoudend, constateert Blok zijl telkens weer „Het vinden van stageplaatsen was moei lijk. Het motief is vaak moei lijk te achterhalen. Bedrijven zijn in eerste instantie zeer be reidwillig, maar als het erop aan komt, haken ze af. Dan zijn opeens de vuld en hoeft het r denk dat er heel veel i delen zijn. Maar schrijf er niet te negatief over, want we moeten op dit gebied samen werken met de werkgevers". Vooroordelen Dat laatste is een verwijzing naar de campagne 'Medelan ders, medewerkers' die sinds 18 november loopt en in vier jaar 60.000 allochtonen aan een baan moet helpen. Bedrijven, werknemers en onderne mingsraden bundelen daar voor hun krachten. Het VNO kijkt daar positief tegenaan, net zoals het goede verwach ting heeft van de speciale cer tificaten Nederlands. „Natuur lijk moeten we bij werkgevers vooroordelen wegnemen. Maar dat geldt absoluut niet voor alle bedrijven", stelt woordvoerder W. Kleinjan na drukkelijk. „Bovendien is dat tevens een zaak voor de vak bonden. Want ook op de werk vloer zelf wordt gediscrimi neerd. Wij als VNO werken er in ieder geval hard aan om de mentaliteit te verbeteren. We geven alom bekendheid aan de campagne". Partij alcohol Directeur Mooy van het transportbedrijf Mooy In ternational Transport bij een van zijn aanhangers. Tien vrachtwagens van zijn vervoersbedrijf worden door de Poolse douane op verschillende plaatsen vastgehouden. Zes van de wagens zijn geladen met elk 16.000 liter alcohol. De Poolse autoriteiten verden ken het bedrijf ervan te hebben meegewerkt aan de levering van een partij alcohol voor de illegale markt FOTO: ANP Meer geld voor begeleiding van kankerpatiënten UTRECHT De Nederlandse Kankerbestrij ding gaat haar activiteiten op het gebied van de begeleiding van kankerpatiënten uitbreiden. Ze heeft van de opbrengst van de manifestatie 'Overleven' in 1989, ruim 27 miljoen gulden, 15 procent uitgetrokken voor nieuwe initiatieven als cursussen voor patiënten, training van vrij willige begeleiders en speciale vakanties. In haar jaarverslag over 1990 kondigt de Nederlandse Kankerbestrijding ook voor een periode van drie jaar een verhoging aan van het basisbedrag dat het Nederlands Kankerinstituut in Amsterdam en de Daniël den Hoed-kliniek in Rotterdam krijgen voor wetenschappelijk onderzoek. In 1992 kunnen ze rekenen op respektievelijk 7,5 en 2 miljoen gulden meer. Daarbij kan nog subsi die komen voor afzonderlijke onderzoeksprojec- Gezonde reageerbuisbaby voor 54-jarige Griekst ATHENE Een 54-jarige Griekse vrouw heeft gisteren een record ge vestigd door als 54-jarige een rea geerbuisbaby ter wereld te brengen. De behandelend gynaecoloog, Spyros Tromboukis, sprak van „het moeilijk ste geval" waaraan hij ooit gewerkt had. Volgens het Guinness Book of Re cords stond het vorige record op naam van een 49-jarige 'reageerbuis- moeder' op Cyprus. In 1956 werd een 57-jarige Amerikaanse moeder na op normale wijze te zijn bevrucht. Tromboukis zei dat zijn enige reden om Anna Halak aan een kind te hel pen was dat de vrouw zo had aange drongen. De zoon die zij het afgelo pen weekeinde ter wereld bracht, was het resultaat van haar 23ste po ging om via een reageerbuis bevi te worden. Haar eerste poging dat van 1976, het jaar waarin de buismethode voor het eerst gepast in Groot-Brittannië. Om de vrouw op de bevalling voc bereiden moest de menstruatie, op haar 44ste was gestopt, weer gang worden gebracht. Het feit haar baarmoeder intussen 1 schrompeld was, maakte de zaak niet gemakkelijker op. „Het bijzonder dat zij het kind zo lang heeft de IVF-methode (In Vitro tilisatie, reageerbuisbevruchti twintig tot dertig procent kans slagen. Oms bene Intei DEN F ter var noemd Gerech Tegen voorge van zij saties Volgen dens A justitie VAKBEWEGING HEEFT WEINIG VERTROUWEN IN EG-TOP AMSTERDAM De Eu ropese vakbeweging vreest dat er weinig te recht zal komen van een sociaal Europa. De een wording is zo sterk geba seerd op economische mo tieven, dat vooral de rech ten van zwakkeren nau welijks nog aan bod ko men. Er worden ook geen hoge verwachtingen ge koesterd over de EG-top in Maastricht. Mogelijk gaan de gezamenlijke vakverenigingen, vere nigd in de EVV, een cam pagne voeren tegen het verdrag dat straks in Lim burg zal worden onderte kend. De EVV sprak gisteren in Am sterdam met premier Lubbers, in diens functie als voorzitter van de EG. Daaruit bleek dat niet alleen het Verenigd Ko ninkrijk, maar ook andere lan den moeite hebben met de so ciale paragraaf uit het EG-ver- drag. Die paragraaf regelt on der meer werktijden en de be scherming van zwangere vrouwen. De EVV vindt dat al een minimaal compromis. FNV-voorzitter Johan Steke lenburg. tevens vice-voorzitter van de EVV, zei daarom nogal geschrokken te zijn van de woorden van Lubbers. „Ik ben bang dat de sociale aspecten bij de besprekingen als wisselgeld gebruikt gaan worden om an dere afspraken koste wat kost geregeld te krijgen", aldus Ste kelenburg. Als de sociale rech ten van de Europese bevolking het sluitstuk van Europa drei gen te worden, zullen de di verse vakcentrales er bij de nationale regeringen op aan dringen het EG-verdrag niet te ondertekenen. De Engelsman Norman Willis, voorzitter van de EVV, ver wacht dat de Britse regering niet tegen de sociale paragraaf zal stemmen. Eén opiniepei ling heeft onlangs uitgewezen dat ruim zeventig procent de Britten voorstander is goede sociale afspraken. „Als de regering in Maastricht toch tegen zou stemmen, zal ze dat begin volgend jaar bij de ver kiezingen heel veel stemmen kosten", meent Willis. Zeker is al wel dat de Europe se leiders onder protest van de Britten niet akkoord zullen gaan met het instellen van Europese ondernemings raden. De EVV is daarover zeer teleurgesteld, omdat daar mee een kans is verkeken meer grip te krijgen op het reilen en zeilen van vooral multinationals. TEL AVIV De Internationa le Joodse Vredesunie, de IJPU, heeft bij de minister Hirsch Ballin van justitie geprotes teerd tegen het besluit van de Nederlandse regering honderd ring deze i Russische joden die Israël wa- snelde procedure naar Israël ren ontvlucht, volgende week wil terugsturen. „Wij roepen u uit te wijzen. In de brief van op uw beslissing te herzien en het Israëlische kantoor van de een menselijke oplossing voor IJPU spreekt de unie haar gro- hun problemen te vinden", zo te teleurstelling uit over het schrijft het Israëlische actie-co- feit dat de Nederlandse rege- mité. De Russische joden die in de afgelopen twee jaar vanuit de Sovjetunie emigreerden, vroegen in Nederland politiek asiel aan, nadat zij in Israël grote economische en sociale moeilijkheden hadden onder vonden. De Nederlandse rege ring besloot kort geleden de groep naar Israël uit te wijzen, nadat de Israëlische regering daarop bij Den Haag had aan gedrongen. De Russische joden zouden er inmiddels mee heb ben ingestemd naar Suriname te worden gedeporteerd. In Tel Aviv zei gisteren Uri Gordon, hoofd van de afdeling maar wij zijn niet van plan immigratie van het Joods den die Israël verlaten hebl Agentschap, dat Israël de in en ons land in het buitenli Nederland verblijvende joden bekritiseren, terug te „niet zal najagen". „Het is nu Naar zijn mening hebben een Nederlandse aangelegen- Russische joden in Nederli heid", zei Gordon. „De joden hun absorptie-problemen weten dat ze hier welkom zijn, raël overdreven van d 'den reldoi Dat hi gisten lemen azawa i schad< zware Japan nen. 'stuk Open schip WALESA BUIGT VOOR MEERDERHEID PARLEMENT Het Nederlandse mijnenbe: vaartuig 'Willemstad' passeert de replica van een driemaster die in de Amsterdamse haven ligt. De Willemstad maakt deel uit van het permanente NAVO-eskader in het kanaalgebied. Dit weekeinde zijn de in totaal vijf schepen voor publiek toegankelijk. FOTO: ANP Idoor STEVC KAMER TEGEN GELIJKE BEHANDELING MET TERUGWERKENDE KRACHT DEN HAAG De Twee de Kamer wil de gelijk stelling van pensioenrech ten tussen mannen en vrouwen niet volledig met terugwerkende kracht la ten gelden. De overgrote meerderheid steunt staats secretaris Ter Veld van sociale zaken in haar plei dooi de vrouwen gelijke pensioenrechten toe te kennen vanaf mei vorig jaar en niet over hun ge hele arbeidsverleden. Die datum is gekozen, omdat het Europese Hof toen bepaal de (in het zogenaamde Barber- arrest) dat SUSKE EN WISKE wen gelijke pensioenrechten hebben. Mocht dat echter met onbeperkte terugwerkende kracht gelden, zoals D66 en Groen Links vinden, dan zal dit volgens schattingen miljar den gaan kosten. De pensioen fondsen hebben dat berekend en zeggen zo'n bedrag niet op te kunnen brengen. D66-Ka- merlid Groenman twijfelt aan die berekeningen, maar de staatssecretaris zegt geen rede nen te hebben die cijfers te be twisten. Overigens wordt ook op het ministerie zelf ernstig getwijfeld aan de betrouw baarheid van de cijfers. Vol gens een woordvoerder betreft het in wezen een 'natte- vin gerberekening' met een varia tie van tientallen miljarden die het kabinet en Kamer schrik moesten inboezemen. Staatssecretaris Ter Veld en minister De Vries van sociale zaken hebben dinsdag in de Europese ministerraad al be reikt dat de gelijke behande ling in de EG-wetgeving be gint vanaf 17 mei vorig jaar. Die datum wordt straks ook vastgelegd tijdens de Europese top in Maastricht. De lidstaten zijn het hier informeel al over eens geworden. D66 was nogal boos op de bewindslieden, om dat zij over dat voorstel in de Europese ministerraad geen enkel overleg hebben kunnen voeren met de Tweede Kamer. Groenman kon gisteren overi gens niet aangeven waar zij de extra kosten voor de pensioen fondsen van zou willen beta len. De huidige reserves van de fondsen zouden in ieder ge val ontoereikend zijn. De PvdA verdedigde de eigen staatssecretaris gisteren op merkelijk fel, hoewel Ter Veld enkele jaren terug nog een fervent tegenstander was van het voorstel dat zij nu zelf heeft ingediend. Volgens PvdA-woordvoerder Kalsbeek zal het standpunt van D66 en Groen Links echter tot enor me onzekerheid leiden bij pen sioenfondsen. Zij kunnen moeilijk inschatten hoeveel vrouwen (maar vooral ook mannen) van de gelijkgetrok ken rechten gebruik gaan ma ken. De mannen zouden vol gens het Europese Hof net als vrouwen recht hebben op eerder pensioen. De pensioenfondsen hebben nu uitgerekend dat de gelijk stelling van mannen en vrou- voordeelt. Verscheidene grote vendien 'luxe' pensioenfondsen voor zien namelijk in een speciale regeling waarin vrouwen vijf jaar eerder pensioneren dan mannen. Overigens zijn de be rekeningen gebaseerd op de veronderstelling dat alle man nen gemiddeld vijf jaar eerder aanspraak maken op de pensi oenrechten zonder gebruikma king van een vut-regeling. Daardoor duurt de pensioen opbouw enkele jaren korter. Volgens een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken is ook die vooronder stelling zeer onwaarschijnlijk gezien het feit dat het overgro te deel van de mannen pas na de vut-regeling met pensioen gaat. WARSCHAU De Pool se president Lech Walesa heeft gisteren de advocaat Jan Olszewski van de Centrum Alliantie be noemd als kabinetsforma teur. Jan Olszewski (62) werd al wekenlang door vijf potentiële coalitiegenoten als premier naar voren geschoven, maar Walesa weigerde tot gisteren met zijn kandidatuur in te stemmen. Nu de president zijn verzet heeft opgegeven, is de verwachting dat binnen korte tijd een regering gevormd kan worden die van anti-commu nistische, katholieke en natio nalistische signatuur zal zijn. Na de verkiezingen van 27 ok tober, die een uiterst versnip perd parlement opleverden, benoemde Walesa een verte genwoordiger van de winnen de Democratische Unie tot for mateur. Maar terwijl professor Bronislaw Gemerek probeerde een coalitie op poten te krij gen, staken vijf centrum rechtse partijen de koppen bij elkaar om zonder de Unie een regering te vormen. Vanaf het moment dat Gemerek het stranden van zijn formatie be kend moest maken, hebben deze vijf (Centrum Alliantie, Katholieke Actie, Confedera tie voor een Onafhankelijk Polen, Boerenbond en Libe raal-Democratisch Congres) geclaimd gereed te zijn de fak kel van de regering Bielecki over te nemen. Bij wijze van compromis vonden zij zich bo- kandidaat-pre- mier: Jan Olszewski, lid van de Centrum Alliantie, bekend als advocaat van dissidenten in het communistische tijdperk en voormalig adviseur van So lidariteit. Walesa weigerde Olszewski als formateur te benoemen, maar 'de vijf', zoals ze in Polen ge noemd worden, hielden voet bij stuk. Toen het parlement gisteren ook nog, tegen de zin van Walesa, het ontslag van de regering-Bielecki goedkeurde, gaf de president zijn verzet op. Geheim Wat Walesa precies bewogen heeft om zolang de benoeming van Olszewski te blokkeren, blijft het 'geheim van het Bel- weder'. Zeer waarschijnlijk heeft de controverse tussen hem en de leiding van de Cen trum Alliantie (een partij die verleden jaar werd opgericht om Walesa te steunen in diens wens president te worden) een grote rol gespeeld. De voorzit ter van de Alliantie, Jaroslaw Kaszynski, was het hoofd van de presidentiële kanselarij, tot hij begin november door Wa lesa gedwongen werd op te stappen. Daarnaast baren de economische opvattingen van Olszewski Walesa zorgen; de nu toch benoemde formateur heeft nogal wat kritiek op de hervormingspolitiek zoals die tot nog toe gevoerd is. Volgens hem moet die vertraagd wor den om de negatieve sociale gevolgen ervan te verzachten. Walesa, ongetwijfeld daartoe aangespoord door zijn vele buitenlandse gesprekspartners, benadrukt daarentegen het be lang van de continuïteit. „Pro gramma's kunnen niet als handschoenen verwisseld den. Als we niet consist! blijven, zullen we door de ternationale gemeenschap n behandeld worden zoals zelf graag zouden willen", de president bij de openi van de Senaat. Wat Olszewski en zijn par genoten van de Centrum A antie betreft, zijn alle prob men in Polen tenslotte terug voeren op de verderfelijke vloed die de communisten altijd uitoefenen. Ook de Co federatie voor een Onafhanl lijk Polen en in mindere r de Katholieke Actie zijn mening toegedaan. „Het fal van de hervormingen laatste jaren is direct verbo den met het functioneren de communistische structur in het openbaar bestuur, bankwezen en de econoi aldus Olszewski. Zijn kabii zal daarom de hele samt ving 'decommuniseren', looft hij. Een eerste st£ daarvan hebben 'de vijf' beste gegeven door bij vergadering over de zetelo stelling in de Sejm onmidd lijk de zaal te verlaten, toen —'ben gi panse perati imoet De S schulc vergoi Alliantie Democratis Links (waar de voormali communisten deel v ken) binnenkwam. Walesa, al tijden lang nauw lijks onder indruk van h parlementaire bedrijf, liet benoeming van Olszewski teren gepaard gaan met de diening van een eigen o werp-grondwet. Daarin is v de president beduidend m en voor de volksvertege woordiging beduidend mind macht weggelegd dan nu. U\ nitie voor een volgend politiif gevecht. te vor dat in serieu (drie Demo de sic zonde deelst ADVERTENTIE in donkere dagen aanbiedingen in design modellen mann spanr de Ja Foets

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4