Katwijk scherpt milieubeleid aan jT Bowlingteam Zomerzorg verricht beste seizoenprestatie Ik ruik nog steeds die muffe lucht in de gang" Goutatit DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 Schoolbasketbaltoernooi Bollenstreek is in trek Politiebureau Wassenaar mag worden verbouwd 177.^ V Mm - ;':ii iljjjij tt tb j .1) i ïpï f-~ [KiMHKtoi; f-,.i luto over de in Lisse JSSE Een 50-jarige utomobiliste uit Lisse is jstermiddag tegen vier er wonder boven won- goed vanaf gekomen, ladat zij met haar auto ver de kop was gevlogen, let ongeval gebeurde op Grachtweg, ter hoogte i de Molenstraat. De L ,issese reed in oostelijke ichting. Op een gegeven 3 ioment raakte zij de s i loeprand, gaf per ongeluk raakte de macht over stuur kwijt en vloog ver de kop. Ze kwam met schrik vrij. De auto is 14 itaal vernield. VRIJDAG 6 DECEMBER 1991 Artopa start concerten voor amateurs uit regio LISSE Amateurmuzikanten uit de regio kun nen volgend jaar hun kwaliteiten tonen bij Ar topa. Het Lissese muziek- en creativiteitscen trum start dan met een serie van amateurcon certen. De deelnemers krijgen begeleiding van de Lissese pianiste Gabrielle van Rooyen. Van de uitvoerenden wordt een bepaald niveau ver wacht, zonder dat zij al een beroepsopleiding hebben voltooid. Elk concert duurt twee keer drie kwartier, waarbij iedere solist of groep een speeltijd heeft van vijftien minuten. Het pro gramma wordt samengesteld aan de hand van het repertoire van de uitvoerenden. Vooraf gaande aan de concerten worden er audities ge houden, die verplicht zijn. De audities zijn op 15 en 29 februari, terwijl de uitvoeringen staan ge pland op 20 maart en 1 mei. Belangstellenden kunen zich op maandag en donderdag opgeven bij: Els Hansen, telefoon: 02521-12807. Leidschendamse slaat aanrander van zich af LEIDSCHENDAM Een 20-jarige vrouw uit Leidschendam is woensdaga vond rond elf uur op de Gravin van Vian- denlaan in Leidschendam bijna verkracht. Ze fietste over de straat toen een man haar plotseling van haar fiets trok, haar een poortje in sleurde, op de grond gooide en vervolgens bovenop haar ging liggen. Hij probeerde haar te ontkleden, maar door een ferme trap in zijn kruis te geven, wist zij te ontkomen. De man is ongeveer 40 jaar, heeft een licht getinte huidskleur en is circa 1.85 meter lang. Hij heeft don ker kroeshaar met een kalende kruin, een fors postuur en een opvallend zware stem. De man droeg een stofjas die tot zijn knie ën reikte met daaronder een spijkerbroek. De politie van Leidschendam zoekt getui gen. Inbraak in Voorschoten VOORSCHOTEN Uit een woning aan de Mauritslaan in Voorschoten zijn giste ren tussen drie uur 's middags en half tien 's avonds geld, sieraden en audio-appara- tuur gestolen. De inbrekers kamen binnen door de achterdeur open te breken. Snelheidscontrole in Leidschendam LEIDSCHENDAM De politie van Leidschendam heeft gisteren bij een snel heidscontrole tussen tien en twaalf uur op de Oude Trambaan 28 processen-verbaal uitgedeeld. De hoogst gemeten snelheid was 90 kilometer per uur. Maximaal 50 ki lometer is er toegestaan. LISSE Het schoolbasketbaltoernooi van de Bollenstreek, dat in de kerstvakantie wordt gehouden, is in trek. Drie dagen lang brengen 166 teams van dertien scholen rond de 1100 deelnemers en deel neemsters binnen de lijnen om de eer van hun school te verdedigen. Het toernooi wordt gespeeld in Sporthal Meerzicht in Lisse en Sport hal Wasbeek in Sassenheim. Het schoolbasketbaltoernooi is een be grip in de Bollenstreek. Het evenement is reeds toe aan zijn 24e afle vering. Na een jarenlange overheersing door het Fioretti College uit Lisse zijn er de laatste jaren ook andere scholen die op de voorgrond treden. Het Rijnlands Lyceum uit Sassenheim en de Willibrord Mavo uit Noordwijk slaagden er vorig seizoen in om drie finales te winnen. Ook College Leeuwenhorst uit Noordwijkerhout is aan een opmars bezig. Op maandag 23 en dinsdag 24 december zijn in Lisse en Sas senheim tussen half negen en vijf uur de voorwedstrijden. Op vrijdag 27 december worden vanaf kwart voor twee de finalewedstrijden ge speeld in Lisse. De toegang tot beide sporthallen is gratis. Haagse aangehouden na winkeldiefstal KATWIJK Een 40-ja- rige vrouw uit Den Haag is gisterochtend rond kwart voor twaalf door de politie van Katwijk aangehouden, nadat zij op heterdaad was betrapt door het personeel van een lingerie- en dames modezaak aan de Prince- straat in Katwijk aan Zee. Samen met een nog voortvluchtige 26-jarige man uit Den Haag trachtte zij voor 1000 gul den aan spullen mee te 3 SCHLEIFFERT 'b (ATWIJK De gemeen- Katwijk gaat de ko tende jaren een intensie- er milieubeleid voeren. Ie lijnen daarvoor zijn e week gepresenteerd een gemeentelijk mi- eubeleidsplan. odemverontreiniging moet !1 rorden aangepakt en voorko- i, er moet milieuvriendelij- worden gebouwd, de over- van het verkeer moet forden beperkt en milieu- 11 oorlichting en -educatie moet r aandacht krijgen. Dat slechts enkele doelstellin- die de gemeente zich in et pas verschenen beleidsplan heeft gesteld. Ze i 1995 worden bereikt. Het plan is een verdere, con cretere uitwerking van de vo rig jaar verschenen aanzet en een lokale vertaling van het Nationaal Milieubeleidsplan Plus. De Nederlandse gemeen ten krijgen een zwaardere taak op het gebied van milieu, nu de rijksoverheid ze meer verantwoordelijkheid heeft gegeven bij het uitvoeren van de milieuwetten. Openbaar groen Een van de gestelde doelen is het openbaar groen zo ecolo gisch mogelijk te beheren, dus zonder chemische bestrijdings middelen. Omdat zo'n maatre gel financiële en personele ge volgen voor de gemeente heeft en goede voorlichting vereist, zal het plan de komende jaren verder worden uitgewerkt. Het plan stelt dat voorlichting aan de bevolking en milieu educatie een hele belangrijke rol gaat spelen. „We hebben mooi op een rijtje gekregen wat we de komende jaren kunnen verwachten; het is een duidelijk plan", zei CDA-raadslid De Mooy woensdag in een eerste reactie. Dat was ook de mening van de fracties van SGP/GPV, RPF, D66/Gemeentebelangen en VVD. PvdA en Groen Links daarentegen vonden het be leidsplan niet goed onder bouwd en onvolledig. T. Jans- sens (Groen Links): „De nota zou moeten gaan over oorzaak en gevolg, over prioriteitstel ling waar, hoe en waarom. Dat doet die nota veel te weinig". De gemeenteraad zal zich nog over het plan uitspreken. Het politiebureau van Wassenaar. I FOTO: CEES VERKERK WASSENAAR Het politiebureau aan de Hofcamp- weg in Wassenaar mag worden verbouwd. Het ministe rie van binnenlandse zaken heeft toestemming gege ven. Met de verbouwing is een bedrag van vier a vijf miljoen gulden gemoeid. Binnenlandse Zaken stelt één miljoen beschikbaar. Bij de verbouwing zal rekening worden gehouden met het op gaan van het Wassenaarse korps in de regio Haaglanden. Een plek waar het korps tijdelijk onderdak kan worden gebracht is nog niet gevonden. Gehoopt wordt op een spoedig antwoord van de PTT, eigenaar van het gebouw in de Johan de Witstraat, waar vroeger het Energie en Waterleidingbedrijf was onderge bracht en waar daarvoor een telefooncentrale in was onderge bracht. De PTT wil echter zelf in dat gebouw een PTT-winkel beginnen en vertrekken uit het huidige, niet meer doelmatige postkantoor aan de Lange Kerkdam. Het plan is om het huidige postkantoor en het ernaast gelegen voormalige hotel Bianca. beiden eigendom van de Rabo-bank. af te breken. Op deze plaats komt een gebouw voor de PTT en de Rabobank. Het inmiddels door de gemeente goedgekeurde bouwplan wordt in ieder geval uitgevoerd, zo laat Rabo-bankdi- recteur A. Dubbeld weten. „Wat de PTT ook moge besluiten, in de nieuwbouw trekken of in hun pand aan de Johan de Wit straat trekken, ons bouwplan begint „op schema" en zal worden gerealiseerd. Als de PTT geen trek heeft in het pand zoeken we wel een andere huurder Eind maart begint de sloop. 302, 3.°fcA (12); 1. RDINAAL SIMONIS IN BOEKJE !Ï)VER SINT JOSEPHSCHOOL LISSE: .15, 1( .45, 21 ODEC ,ISSE „Ik denk nog raak terug aan de Sint Jo- iephschool. Nee, nog ster- ik ruik hem nog; iral als het geregend had hing er zo'n muffe ucht in de gang. Ook zie k nog de condensdrup- els op de hoge ramen in gangen. Maar het was in heerlijke tijd op deze chool en ik denk er nog aak met plezier aan te- Woorden van Kardi- lal Simonis die veelzeg zijn. ci ug 'oT ,„Jend .30, 16 I i Mi .ls klein jongetje zat hij rond bezettingsjaren op de Sint sephschool aan de Heereweg Lisse. De eerste school waar Lisse katholiek onderwijs kerd gegeven bestaat in 1992 25 jaar. Reden genoeg voor treekkenner A M, Hulken- ierg de geschiedenis van deze chool vast te leggen in het wekje "t Parochiaal School'. Lisse bestond er rond 1865 Heen een openbare school, die sat aangebouwd aan het kos tershuis van de Hervormde Kerk. De school ademde ech ter een sfeer uit van protestan tisme. In 1866 kwamen de bis schoppen in Nederland met een 'mandement' uit, waarin het volgende staat te lezen: „Een katholiek kind moet noodzakelijk eene katholieke opvoeding genieten, en een der gewone hulpmiddelen daartoe is de Katholieke Pastoor Arnoldus Heuvels in Lisse begreep deze aansporing en begon geld in te zamelen voor de nieuwe school. Met geld van rijke katholieke boe ren, bijdragen van gemeente leden en financiële offers van de pastoor zelf kon 't Parochi aal School worden gebouwd, waar meisjes en jongens in een klas zaten. In oktober 1867 werd de school geopend. Tot de eerste leeringen behoorden Willem Lefeber, de bakkers zoon die een bollenbedrijf stichtte en Jurriaan Pijnacker, Keurige man Meester Blankers werd in 1867 de eerste hoofdonderwijzer, maar overleed al snel aan te ring. Zijn opvolger was C. de Meulder, hoofd van 1870 tot 1908. Hoe blij De Meulder wel niet was met zijn aanstelling blijkt uit de brief die hij op 14 april 1870 schreeft aan de pas toor. „Ik zal met dankbaarheid altijd terugzien op den dag waarop ik mijne aanstelling ontving. Moge de goede God den wensch om lang tot heil naar ziel en lichaam van de jeugd van Lisse werkzaam zijn vervullen". De Meulder was epn keurige man, wat blijkt uit het verhaal van Marinus Lefe ber uit 1899. „Marinus mocht voor de meester wel eens cho colademelk halen. Maar als hij dan gemorst had of per onge luk zijn vinger in het kopje had gehouden, zogenaamd om het recht te houden, dronk meester De Meulder het niet meer. Dan moest Marinus te rug, een ander kopje halen. Maar hij dronk dan wel eerst stilletjes de chocolademelk op". De katholieke onderwijzers werden in de vorige eeuw be hoorlijk achtergesteld bij hun collega's uit het openbare on derwijs. Salarissen werden aanvankelijk niet betaald van uit de overheid, maar door het kerkbestuur. Met de gelijkstel ling van het bijzondere onder wijs en het openbare onderwijs 1920 veranderde deze situa tie. Een speciale 'kweekschool' was er niet, kwekelingen kre gen dan ook hun opleiding in de school. Rond de eeuwwisseling raakte preutsheid in zwang. Het ka tholieke onderwijs was steeds meer in handen gekomen van de geestelijkheid, zusters en broeders die een gelofte van zuiverheid hadden afgelegd. Deze kuisheid werd ook door gegeven aan de jeugd. Het was dan ook ongepast dat meisjes en jongens op een school zaten. En zo werd in 1902 de St. Agatha-meisjess'chool ge bouwd, die zat vastgeklonken aan het Agatha-klooster, waar zusters onderdak hadden ge vonden. In 1921 werden aan het klooster enkele lokalèn aangebouwd om de katholieke Mulo onder te brengen. On danks de komst van de meis jesschool werd de jongens school van De Meulder spoe dig te klein. In 1905 zaten er 226 leerlingen op deze school. De oude school ging tegen de vlakte en tegen het huis van de bovenmeester verrees in 1909 de Sint Josephschool. Supporter De 'Roaring Twenties' gingen bijna onopgemerkt aan Lisse voorbij. Toch waren er wel on derlinge moeilijkheden tussen het kerkbestuur en de school. Zo werd het meester Strik niet in dank afgenomen dat hij fa natiek supporter was van een neutrale voetbalclub. De jaren dertig met de opkomende werkloosheid en armoede had den veel meer invloed. „Kwe kelingen die vol goede moed voor een klas van 52 leerlin gen stonden en daarbij voor 25 gulden nog onderdanig 'Dank U wel' moesten zeggen. Of de pientere Chris Schrijf afkom stig uit een eenvoudige fami lie, die alle dagen van Haar lem naar Lisse kwam gefietst". De oudste nog in leven zijnde leerkracht van de Joseph school is meester Kapel. De nu 89-jarige was tussen 1922 en 1968 aan de school verbonden. Volgens Hulkenberg was Ka pel een aparte man. „Meester Kapel draaide op het stuur van zijn fiets gezeten rondjes op het schoolplein". En Kapel kon een grapje van een leer ling wel waarderen. „Een van de jongens die 'Soefi' werd ge noemd, moest weer eens hon derd strafregels schrijven 'Ik moet oplettten in de klas', wel ke opdracht hij meteen hono reerde door het gevraagde van tussen allerhande rommel uit zijn broekzak te halen - hij had ze in voorraad - en aan de meester overhandigde. De klas schrok er van, maar de mees ter zag kennelijk de humor van het geval; hij werd niet sens kwaad" Minder makke lijk had meester De Goede het. „Het was een beste kerel, maar had helaas geen gezag, was erg gespannen en driftig. Als het niet naar zijn zin ging vloekte hij in het Frans!" Scholierenverzet Gedurende de mobilisatie van 1939 en 1940 werd de school gevorderd door het Neder landse leger. De veilinghallen van de HoBaHo en HBG wer den tot klaslokalen ingericht. De meisjes van de Mulo kre gen zelfs enige tijd les op zol der. In de oorlogsjaren was er op beperkte schaal sprake van scholierenverzet tegenover de Duitsers. Zoals in september 1940 toen het gerucht ging dat er in Canada een prinsje was geboren. „In de tuin van mijn heer Segers stonden prachige afrikanen te bloeien. Toen ne gen uur een der meesters, een echte NSB'er, op de fiets het schoolplein opreed werd hij verwelkomd met het lied 'Oranjeboomstraat, Oranje boomstraat, lever je koper in'. Daarna werd hij onder de bloemen bedolven". Was voor 1960 de katholieke school als parochieschool het verlengstuk van de kerk, in de jaren zestig veranderde dit beeld. De vernieuwing die zich binnen de kerk voordeed had ook gevolgen voor het gods dienstonderwijs. In 1964 werd de 'katechismus', het geloofs- boekje dat generaties kinderen uit het hoofd hebben geleerd, door de bisschoppen niet meer verplicht gesteld. Aan de situ atie dat kerkbesturen de ka tholieke scholen bestuurden werd door pastoor Van den Boogerd een einde gemaakt. Ouderverenigngen en school besturen namen deze verant woordelijkheid over. In de eerste vergadering van het schoolbestuur in 1967 werden meteen een aantal belangrijke belissingen genomen. De meis jes- en de jongensschool moes ten worden samengevoegd, zo dat de Agathaschool verleden tijd was. In nieuwbouwwijk de Poelpolder werden nieuwe ka tholieke scholen geopend, zo als de Flamingoschool in de vogelbuurt en kleuterschool De Toverfluit. De Dominicus Savio-Mavo werd onder een bestuur voor voortgezet onder wijs gebracht. Nieuwe sehool Door al die nieuwe scholen in de Poelpolder werd het aantal leerlingen van de Sint Joseph school bijna gehalveerd. Bo vendien voldeed de school niet meer aan de eisen van de tijd. Nieuwbouw was de oplossing. In de herfst van 1977 werd de Sint Lucia kleuterschool afge broken en werd de eerste paal geslagen voor <je nieuwe Sint Josephschool. In 1985 werd de basisschool een feit. Door de komst van nieuwbouwwijk De Blinkert is het aantal leerlin gen op de Josephschool weer gegroeid tot boven de 300. Momenteel wordt de Joseph school al lang niet meer be zocht door uitsluitend katho lieke leerlingen. Heeft het ka tholieke onderwijs nog wel toekomst? Hulkenberg: „Gene raties lang hebben allen op hun manier hun best gedaan. Wij moeten ons best blijven doen. maar het is de Heer die wasdom geeft". Het boekje 't Parochiaal School' dat volstaat met foto's van vroeger is voor twintig gulden per stuk te bestellen na vier uur bij mevrouw Tenhol- ter, telefoon 02521-16949. FOTO LINKS: Meester Strik omstreeks 1951 op de schoolmeesterlij ke troon, omgeven door van links naar rechts meester Van Dieren, juffrouw Van der Eist, de heren Kager en Van Wic- keren, de dames Lamboo en Schoorl en de heren Brouwer, Kapel en Turkenburg. FOTO RECHTS: De Sint Josephschool, het klooster en de Sint Agatha school in het midden van de jaren zestig. FOTO'S: PR CAROLE MASSEE villig LEIDEN Bowlingteam c'isstr "omerzorg behaalde met is teeen teamgame van 651 velkc »ns (drie games) een acula nieuw seizoenrecord w vit Leiderdorp. Hans Kat ;ceml orgde voor de grootste geme inbreng, amsa s stwiue ivdi een game 'an 245. Frans Warmerdam •ehaalde een serie van 730 en Chris de Vos één van 692. Met z'n drieën goed voor een team serie van 2233. De hoogste se rie van deze week kwam op naam van Mike van de Stok (Chemicon). Met een game van 239 behaalde hij een totaal van 821. Het team Bax Spendel werd de winnaar van de eerste periodetitel in de dinsdagleague. Bij bowling Zuid-West werden de beste prestaties door Jan Snik neergezet. Met games van 213, 242 en 177 gooide hij voor De Valk in totaal 632 pins om. Marius van Kalkeren (De Valk) scoorde in zijn serie van 608 een game van 235. Voor No Name kwam Koos Smit net acht pins tekort om de zeshonderd te behalen. Ru- dolf Ouwerkerk bleef voor De Valk op 584 pins steken. De hoogste dame, Ellen Verde- scoorde i 515 t i 189. In Noordwijkerhout passeer den drie bowlers de zeshon- derdgrens. Wessel Lagerwey (Madero) en teamgenoot Loek Nederpelt kwamen beiden tot een serie van 607 (drie games). Peter Meyvogel gooide voor de Pinhitters precies zeshonderd pins om. H. van Abswoude bracht met 243 pins de hoogste game op zijn naam. In Holiday Inn bleven de sco res deze week onder de maat. Slechts een aantal spelers be haalde een behoorlijke presta tie. Cor Knijnenburg goooide in drie games de meeste pins om. Met games van 204 en 206 scoorde hij een serie van 588. Jasper van Leeuwen was het meest succesvol na vier games. Bij hem gingen er 731 pins om. Manfred le Febre en Frits van der Berg zorgden voor de twee uitzonderingen op de matige scores. Le Febre behaalde bij de maandagdubbels een game van 247. Van der Berg deed er nog een schepje bovenop en kwam tot een score van 258. Bowlingstanden: Noordwijkerhout: Maandag vroeg: Invaders 14-68; Duindam 14-65; HBE 1 14-59. Lelies 14-54; Van de Zwart 14-52. Hillegom 14-50; Lievers 14-50. Van de Meer 14-44; Maandag laat: Madero 14-95; Auto Valkenburg 14- mey 14-76; Lantaarn 14-71, Le Coq d'Ör 14-66; Krassantjes 14-55; De En gel 14-52; JC Aartman 14-50; Duif Katwijk 14-39; Van Maanen 14-39 Dinsdag laat: Hof van Holland 14- 70; OCB Panda 14-63; BAM 14-63; Le Due 14-54; Pinhitters 14-44; Hof van Eden 14-42 Woensdag: The Champ UBO 11-128,5; V&R 11-127; RVE 105; Plugge CO 11-93,5; Holst Sport 11-92. Tapijtplan 11-91; Match 11-79; McDonalds 11-76, Zevenbergen 7-76; Kreeft 7-64. Maandag vijfmans: Holiday Inn 11-192; Tapijtplan 11- 171.5; Griffioen 11-136; Anbar 11-118. Stumpers 11-105.5; Saneco 11-47. Dinsdag trio's: PTT Tele 116; Kanjers 10-89,5; Roest 10-82. Zuid-West: Maandag trio's vroeg: Verboon Extra 11-28; Kriek 1 11-24; 3M 11-23; Het Wedde 11-19; Van Muiden 10-18; No Name 10-11 Maandag trio's laat: De Valk Van Muiden 11-7. Dinsdag Bowling Stones 11-29,5; Verboon 2 11-24; Kriek 2 11-21; Tramps 11-21; Van Hemert 11-25, CD-Centr 24. Van Muiden 11-20; Total Handi cap 11-16; Van Schaik 11-11. Woens dag trio's: Veldonck 10-33; Van Bos- gers 13-219; Stnkeforce 13-213.5; Smikkelshop 13-202; Tnootjes 13- 169.5; Allevcats 13-166, Limousine Clean 13-155; Van Bemmelen 13- 151,5; DHL 13-149,5 Jobaak 12-147,5 Dinsdag: Bax Spendel 2 13-241.5; L'ugthart 1 13-219.5. Chemicon 13- 211.5; Mooyenkind 13-196,5; PAM 13- 187; Pinvreters 13-174. Bowling Fa mily 13-170.5; Menuet 2 13-169,5; WVF 13-168.5, Menuet 1 13-168.5. Ta- :etlake City 11-68,5. Donderdag 15; Diner 10-10.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11