LEIDEN OMGEVING Leiden wil ook profiteren van Rembrandt CeidócSommit Meisjes op rooftocht in bejaardentehuizen EEN JAAR SOCIALE VERNIEUWING Een cadeau van formaat CeidoeSowont DINSDAG 3 DECEMBER 1991 i IN NAAM DER WET Sociaal leven Het valt ook allemaal niet mee. Kom je als vrachtwa genrijder doodmoe uit Duitsland en ben ie bijna thuis, moet je door die rijtij- denwet je wagen langs de kant van de weg zetten en acht uur lang de slaapcabi- ne in. „Die cabines zijn te genwoordig best luxe, maar geef toe: iedereen zit toch liever thuis bij moeder de vrouw", meende de Kat- wijkse directeur van een transportbedrijf vaderlijk. Zijn chauffeurs waren vorig jaar tot driemaal toe in de fout gegaan. Formeel juist, vond ook kantonrechter Van Leeuwen, maar enig begrip voor de naar huis hunkerende chauffeurs had hij wel. „Een moeilijke zaak, heel moeilijk. Maar ik zit als rechter nou eenmaal vast aan de wet en die is duidelijk". „De rijders heb ben al zo'n beperkt sociaal leven", probeerde de baas van het transportbedrijf verder, en hij probeerde nog wel zo fanatiek de wet na te leven. „Ik zet op zo veel mogelijk ritten dubbele bemanningen in. Drie chauffeurs per rit is ideaal, maar dat kan ik niet beta len", legde hij Van Leeu wen uit. Die toonde weer alle begrip, maar zag zich tot zijn eigen spijt toch ge bonden aan de wet. „Die wet is er ook voor de ar beidsomstandigheden van de chauffeurs zodat ze niet afgejakkerd kunnen wor den. Maar ook de concur rentievervalsing speelt een rol, anders hebben we straks alle EG-partners op onze nek". Waarop hij de standaardboete van 1.500 gulden wel verlaagde tot 1.000. Rolstoel Een 40-jarige Leidenaar kon ook al op begrip en cle mentie rekenen van de kantonrechter en officier van justitie Van Ek. Het was ook wel wat rigoureus geweest, zoals de politie te werk was gegaan bij een parkeerovertreding op het Noordeinde. „Ik had m'n auto half op de stoep gezet. Iedereen kon er zo langs rij den", probeerde de Leide naar begrip te kweken. „Maar iemend in een rol stoel kon er op de stoep niet meer langs", verzekerde Van Leeuwen de man die zelf in een rolstoel zit. Die vond uiteraard dat dat best had gekund. En juist zijn handicap was reden ge weest om de auto daar neer te zetten. „Ik moest even een vriend opzoeken in een café daar. Dat duurde i Ik te rug". Juist op dat moment hing zijn auto in de takels van de politie, die bezig was het voertuig weg te slepen. Geweeklaag mocht niet ba ten, de auto ging naar het politiebureau. „En mijn cliënt moest er in zijn rol stoel achteraan. Dat lijkt me straf en moeite genoeg", meende ook de raadsvrou we die de Leidenaar had in gehuurd. Om aan alle dis cussie helemaal een einde te maken toonde de advocate ook de invaliditeitskaart van de man, die 'recht' geeft op drie uur lang par keren op plaatsen waar dat voor anderen verboden is. Van Leeuwen zag het nut wel in van het pleidooi een legde geen straf op, „maar neemt u een volgende keer wel het minimum aan ver keersveiligheid in acht". Meineed Een beroerde keuze, vond de broer van een Leidenaar het, dat hij moest kiezen tussen een straf voor iets waar zijn broer niet aan schuldig was, of het risico lopen van meineed te wor den beschuldigd. Want daar kwam het advies van kan tonrechter Van Leeuwen op neer. De jongen was ervan overtuigd dat het niet zijn broer was geweest die vorig jaar stomdronken over de Breestraat was gesprongen, waardoor verschillende au tomobilisten bovenop de rem moesten trappen om hem niet omver te rijden. Het enige dat wel was ge beurd, was dat zijn broer de planten in een plantenbak wat zurig water had gege ven. De broer was in de war geweest toen hij een verlaring ondertekende, door drank beneveld en hij stond onder druk. Van Leeuwen was niet onder de indruk. „Twee agenten heb ben verklaard dat hij het was. U kunt een proces voe ren, maar dan loopt u het risico dat u van meineed wordt beticht en dat wordt een heel vervelende rechts zaak. Ook als u wordt vrij gesproken. Heel naar voor zo'n klein vergrijp". Waar op de jongen eieren voor zijn geld koos. De officier eiste 150 gulden, vanwege het 'milieudelict' in de plan tenbak. Van Leeuwen was coulanter: 90 gulden. Hond oorzaak binnenbrand LEIDERDORP Een gevallen waxinelichtje veroorzaakte giste ren een binnenbrandje in een woning aan de Kalmoeskreek in Leiderdorp. Het lichtje was ver moedelijk door toedoen van de hond op de grond gevallen. Een gat in cfe vloerbedekking en flin ke rookontwikkeling waren het gevolg. De brandweer had het vuur snel onder controle. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor en ook de hond is voor zover bekend ongedeerd geble- Bromfietsers gewond bij frontale botsing HOOGMADE Een 17-jarige brom fietser uit Woubrugge is vanochtend rond acht uur op de parallelweg tus sen Hoogmade en de MMO-sportvel- den zwaar gewond geraakt na een frontale botsing met een 17-jarige bromfietser uit Leiderdorp, die even eens gewond raakte. De toedracht van het ongeluk is niet bekend. Vol gens de politie reden beiden waar schijnlijk op het midden van de weg. De aard van de verwondingen waren vanmorgen ook nog niet bekend. Het tweetal is overgebracht naar het AZL. De politie van Leiderdorp vraagt om getuigen (tel: 071-411421). Fietser grijpt automobiliste LEIDEN Een onbekend gebleven fietser heeft giste ren een 48-jarige Leidse au tomobiliste bij de keel ge grepen nadat de vrouw had geprobeerd hem op de Stille Mare te passeren. Volgens de vrouw deed de man alle moeite om het inhalen te beletten en gaf hij een dreun op de auto. Toen de vrouw stopte en vroeg wat dat te betekenen had, greep de man haar bij de keel. Zonder veel omhaal fietste hij daarna door. Illegaal opgepakt LEIDEN Op de He- rensingel is gistermiddag een 33-jarige illegaal in Nederland verblijvende man aangehouden nadat getuigen hem op de Lage Rijndijk een tele fooncel hadden zien slo pen. De man deed daar verwoede pogingen de kwartjes uit de geldauto maat te halen. Getuigen zagen hem bezig en bel den de politie. De man zal worden uitgewezen naar zjn vaderland. Snelheidsduivel op Plesmanlaan LEIDEN Met een boete van 500 gulden is een 37-jarige automobilist uit Leiden er gisteravond erg goed vanaf gekomen. De man reed in zijn auto met een topsnelheid van 130 kilometer per uur over de Ples manlaan. Toevallig surveillerende agenten moesten het gaspedaal diep intrappen om de snelheidsduivel te achterhalen. Direct nadat hij was aangehouden is overleg gepleegd met de officier van justitie over het in beslag nemen van de auto. De officier volstond echter met de boe te, die de man terstond en opge lucht betaalde. Driejarig meisje rijdt met auto pa man aan KATWIJK Een kennelijk wel heel bijdehand driejarig meisje is gisterochtend op het Andreasplein in Katwijk met de auto van haar vader gaan rijden. Ze botste daarbij tegen een voorbijganger op die met onbekend letsel is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Lei den. Het meisje was achter het stuur gekropen toen haar vaders was uitgestapt om een boodschap te doen. Hij had de sleutel in het con tact gelaten en dat was voor doch terlief voldoende om de auto in be weging te kunnen zetten. LEIDEN Rembrandt van Rijn noemde het gisteren zelf al: „Ik heb het eeuwige even voor het tijdelijke verwis seld". De meester in eigen persoon leek zijn geboorte plaats Leiden voor een mo ment te hebben bezocht om daar het startsein te geven voor de hausse, die rond zijn figuur moet ontstaan. In de Taffeh-zaal van het Museum voor Oudheden toonde hij zijn beroemde Nachtwacht. In beide gevallen, zowel het schilderij als de schilder, be trof het natuurlijk kopieën. De oorspronkelijke Nachtwacht is nog steeds te zien in het Am sterdamse Rijksmuseum, waar vanaf woensdag de grootste Rembrandtexpositie sinds de jaren vijftig is te zien. Leiden wil daar een graantje van meepikken en pakt het voortvarend aan: Morgen wordt in de Lakenhal de expo sitie over Rembrandt en zijn tijdgenoot Lievens geopend, de VVV organiseert weer de Rembrandt-wandelingen door de stad, we hebben al sinds jaar en dag de Rembrandtbrug en daar worden binnen niet al te lange tijd een Rembrandt- atelier en een Rembrandt- parkje aan toegevoegd. En sinds gisteren kent ook Lei den, navolging van Weesper moppen, Arnhemse meisjes en Bossche bollen, zijn eigen snoepgoed: het Rembrandtje, een petit-glacé van marsepein op een bitterkoekje. Vooral de ondernemers, vere nigd in Leiden Leeft, hopen dat Leiden flink kan meepro fiteren van de publiciteitsgolf die rond de schilder is opgesto ken. Op hun kosten werd dan ook de levensgrote kopie van Rembrandts bekendste werk naar Leiden gehaald, dat werd geschilderd door de Dalfsenaar Jan van der Horst. Hij deed er overigens een jaar langer over dan zijn grote voorbeeld, die het doek in vier jaar vervol maakte. En raakte zo bezeten van de Nachtwacht dat hij be reid bleek zijn hele huis te verbouwen om het schilderij bp ware grootte te kunnen ko piëren. Het leverde het echt paar Van der Horst een extra rij dakkapellen en de breedste brievenbus van Nederland op: het schilderij is 3.90 meter hoog en 4.80 breed. Aan de actie is een prijsvraag verbonden: degene die raadt hoeveel figuren er in het schil derij zijn verwerkt, dingt mee naar een camcorder. Beschik baar gesteld door één der sponsors wel te verstaan. ALPHEN AAN DEN RIJN Drie meisjes 12, 14 en 15 jaar jong zijn gisteren in bejaarden centrum Westerhoven aangehouden op verden king van beroving van een bejaarde. De oudste is in verzekering gesteld, de jongsten zijn naar huis gestuurd. Het drietal klopte bij het bejaardencen trum aan met het verhaal dat zij bezig waren met een werk stuk voor school. Eén van de vragen in het kleine onder vroeg één van de meisjes of ze even van het toilet gebruik mocht maken, maar terwijl haar collega's de bejaarde aan de praat hielden, doorzocht zij de bejaardenwoning. Het trio heeft inmiddels één diefstal van vijfhonderd gul den bekend. De politie ver moedt echter dat het nog meer diefstallen op zijn geweten heeft, aangezien de meisjes een lijstje bij zich hadden met nog te bezoeken bejaardencen tra. Het werkterrein zou zich uitstrekken van Leiden tot Langeraar, en de groep zou kunnen bestaan uit meer en oudere meisjes, tot een ja^r over zeventien. Kijk- en luisteronderzoek in Leiden en Bollenstreek Rembrandt van Rijn bij de Nachtwacht in het Museum van Oudheden KATWIJK Er wordt vol gend jaar een kijk- en luiste ronderzoek gehouden onder de kabelabonnees in de Leid se regio en duin- en bollen streek. I Het gaat om een telefonische enquête met als doel inzicht te krijgen in het gedrag en wen sen van de abonnees. Het on derzoek vindt plaats in op dracht van de kabelexploitan ten in de streek en houdt ver band met de komende uitbrei ding van de kabelnetcapaci teit. Deze 'upgrading' is moge lijk doordat het kabelnet vol gend jaar grotendeels wordt overgezet op glasvezel. Het be stuur van de kabelexploitan ten, de GemReg (Gemeen schappelijke Regeling Anten ne-Energievoorziening Leiden en Omgeving), besloot gister avond tijdens een vergadering in Katwijk zowel tot de upgra ding als het onderzoek. Het enquêtebureau zal de streek voor dit kijk- en luisteronder zoek in vier delen splitsen en in elk daarvan 500 kabelabon nees telefonisch vragen stel len. Het onderzoek zal onge veer 27.000 gulden kosten. Een jaar oud is de sociale vernieuwing nu, of moeten we zeggenjong? Vanaf het moment dat het begrip werd gelanceerd, is het omringd door een aura van vaagheid. Het proces moest 'de dreigende tweedeling in de maatschappij tussen de werkenden en de niet-werkenden, tussen de elite en de onderste klasse' een halt toeroepen. Zo'n 150 gemeenten ondertekenden vorig jaar het landelijk convenant en verplicht- Drie wijken werden hier als sociale wingswijk aangemerkt: Pancras-Oost/Noord Rijnevest, de Slaaghwijk en Leiden-Noord. Wij ken waar de stadsvernieuwing al goed had huisgehouden, of waar de problemen zich zicht baar dreigden op te stapelen. Elke wijk kreeg een wijkgroep, samengesteld uit a bewoners en buurtwerkers. De trein met als eindbestemming SV-Leiden kon gaan rijden. Nu, na ruim een jaar sociale vernieuwing in het Leidse, klinken echter luidkeels, van verschil lende kanten, stemmen op 'dat die hele sociale vernieuwing niks voorstelt'. Ook de partijen in de gemeenteraad laten zich er kritisch over uit. Tijdens één van de vergaderingen 'op lokatie' van de commissie sociale vernieuwing, in buurthuis Mirt/Honken, wilde Roel Roos, voor zitter van de wijkgroep Leiden-Noord, van de raadsleden weten wat zij zelf nu eigenlijk van de sociale vernieuwing verwachtten. Er bleek vrijwel niemand, die dat duidelijk kon aange- Een jaar sociale vernieuwing in Leiden. Wat heeft het opgeleverd, wat is er blijven liggen? Waar ging het fout, of misschien: waar gaat het juist goed? Met de aanwijzing van de Slaaghwijk tot aandachts gebied voor sociale' ver nieuwing, koos Leiden niet voor de gemakkelijk ste weg. De wijk biedt een kleurrijke schakering van .nationaliteiten, culturen en gewoonten. Een wijk ook waar problemen de neiging hebben zich op te stapelen: hoge woonlasten in combinatie met lage in komens, frustraties, een hoog percentage werk loosheid, een meer dan gemiddeld beroep op al gemene bijstand. Een uitgelezen wijk dus om de sociale vernieuwing op los te laten, en met een traditie van bewoners- en wiikcomités zou de wijk een eind kunnen ko men. In de praktijk bleek het allemaal wat moeizamer te verlopen, zelfs als er rekening wordt gehouden met de com municatiestoornissen tussen bewoners en gemeente, die te bescnouwen zijn als aanloop problemen. „De sociale vernieuwing werkte voor ons frustrerend", zegt Hans van Pelt. „Wij wa ren al jaren georganiseerd en alles waarmee de sociale ver nieuwing wil pronken, stond bij ons al in de steigers. We waren al heel ver". Marian Mooijen vult hem aan: „We hadden al een signaleringssys teem opgezet, met het sociaal beheer en het buurtbeheer wa ren we ook al ver gevorderd. De sociale dienst en het maat schappelijk werk hadden hier Ambtenaren zijn een beetje wereld vreemd" aardig vaste voet aan de grond. Het was voor ons al lemaal niet zo nieuw als het leek". Een soort déja vu-gevoel had den de actieve bewonerscomi tés dan ook toen het begrip so ciale vernieuwing in hun wijk werd geïntroduceerd. In de loop der jaren hadden zij een democratisch stelsel opge bouwd, met werkgroepen die ook optreden als vertegen woordiging en in die hoeda nigheid in gesprek treden met onder meer woningbouwvere nigingen en de gemeente. Voor elke beslissing hebben die werkgroepen echter wel toestemming nodig van de al gemene bewonersvergadering. De zo gewenste overlegstruc turen bestonden dus allang en daar was een etiketje met een moeilijke naam helemaal niet voor nodig geweest. Sterker: „Met de instelling van de offi ciële wijkgroep, waarin ge meenteambtenaren, bewoners, de woningbouwverenigingen en maatschappelijke organisa ties zitting hebben, hadden we het idee jaren teruggeworpen te worden. Wij waren allang op het punt beland waar de wijkgroep nog moest aanko men. We moesten opnieuw be- Eilandjes Ondanks alles heeft de sociale vernieuwing wel degelijk haar goede kanten, geven de wijk bewoners toe. De dialoog met de gemeente is goed op gang gekomen, vooral met de direc ties volkshuisvesting, civiele werken, de reiniging en groen. „Het loopt wat sneller. De lij nen naar de ambtenaren zijn wat korter. En als je banen wilt scheppen voor kansarme werklozen, dan kün je die scheppen. De samenv/erking met Traject (het banenproject via de club- en buurthuizen- mr) is sinds de invoering van de sociale vernieuwing een stuk verbeterd". Over de directies onderwijs, verkeer en gebouwen is Van Pelt echter heel wat minder te spreken. „Ze lijken wat we reldvreemd, alsof ze op eiland jes zitten. Ze zijn nog niet bij de gesprekken geweest, terwijl hun terreinen een wezenlijk deel uitmaken van de sociale vernieuwing. Ze staan ver van de mensen. Zeker het overleg met de ambtenaren van on derwijs verloopt moeizaam". Zijn collega Jos Hoogstraaten springt hem bij: „Ik vergelijk hen wel eens met kloosterlin gen. Die lijken ook nauwelijks te weten wat er in de buiten wereld gebeurt". Ook de dubbele positie van de voorzitter van ae wijkgroep, Mariet Portheine, verandert daar weinig aan. Portheine werd in februari aangesteld als voorzitter en is tegelijk ambte naar. Op die post zou ze zowel haar oor te luisteren kunnen leggen bij de klagende wijkbe- de factor mogen zijn waarop de sociale vernieuwing in de wijk hangt, dreigen de bewo ners opnieuw met het boycot ten van elk gemeentelijk over leg als de woonlastenwerk groep, die momenteel een uit weg zoekt uit die impasse, niet op 1 januari met een bevredi gend oordeel komt. Eigen idee Opnieuw hangt een boycot bo ven het weer voorzichtig ge starte overleg tussen bewoners en gemeente. Deze zomer strandde dat al omdat de be woners nauwelijks meenden vorderingen te bespeuren. Bang voor een werkelijk stag neren van het vernieuwings proces, wist de gemeente niet hoe vlug de gevraagde speel- plaatsjes en verkeersdrempels er moesten komen. Van Pelt lacht: „Zeven jaar lang hebben wij gevraagd om die verkeers drempels, en toen wij er niet eens meer zo'n heet hangijzer van maakten, kwam de ge meente zelf met het voorstel", i Ook de komst van de Raad- en Daadwinkel, waar op één plek in de wijk informatie beschik baar moet zijn over wonen, werken en leren, zien de be woners als een goede zaak. „Het is iets waar de bewoners al heel lang om vragen. Maar daarbij moet wel worden aan getekend dat het een idee van de bewoners zelf was, hoewel de gemeente er prat op gaat". Zonder medewerking van de bewoners komt de sociale ver nieuwing niet van de grond, hoe hard er ook aan de andere kant wordt getrokken. Inmid dels is gebleken dat zonder flexibele opstelling van de gesprekspartners aan de ande re kant het vernieuwingspro ces net zo min op gang komt. En momenteel wringt op dat punt de schoen nog het pijn lijkst: de bewoners willen eer vliegende start maken terwij de ambtenaren amper weter welke kant i Mooie woorden op papier, maar in en aan de woningen in de Slaaghwijk werd tot voor kort niks gedaan. FOTO: WIM VAN NOORT bleef slechts de vader van de gedachte: „Ook Mariet loopt telkens tegen huizenhoge mu ren op. Maar ondanks dat ze een ambtenaar is heeft ze zich onvoorwaardelijk achter de bewoners geschaard en soms lukt het haar om bressen in die muren te slaan. Als zij iets gedaan wil krijgen, dan hangt ze dagen aan de bel, en krijgt ze het gedaan. Wethouder Koek doet ook haar best op politiek gebied maar Mariet Portheine moet het vuile werk opknappen". Haat i nijd Maar aan de bron van veel frustraties in de Slaaghwijk heeft ook de sociale vernieu wing niks kunnen veranderen, ook al hadden veel wijkbewo ners daar wel op gehoopt: het ongenoegen over de stijgende woonlasten. „Als je je eten niet kunt betalen, je kinderen niet naar een sportclub kunt laten gaan, waarom zou je dan wel aan sociale vernieuwing kun nen denken?" vat Mooijen de kwestie samen. Het klinkt dramatischer dan het is maar ze slaat de spijker op de kop: voor d£ bewoners betekende sociale vernieuwing een nieu we aanleiding om tekeer te gaan tegen het beleid van vooral de woningbouwvereni gingen. „We hadden een prachtig plan van aanpak, waar de woningcorporaties zich onmiddellijk achter schaarden. Maar in en aan de woningen werd niks gedaan. De bewoners zagen hoe ze elk jaar meer moeten betalen zon der dat daar een goede woning tegenover staat". Maar niet al leen die toestand leverde een hoop haat en nijd op. „Juist de mensen met een laag inkomen zijn in het verleden hier naartoe gekomen, gelokt als ze werden met grote flats tegen schappelijke huurprij zen. Maar de huren, de reini gingsrechten, de onroerend goedbelasting, zijn in de afge lopen jaren zo gestegen, dat juist de oude bewoners, de mensen met lagere inkomens, weer de wijk worden uitge jaagd. Die dreigen tussen wal en schip te vallen: de huidige flats worden te duur maar naar een goedkopere woning mogen ze niet". En hoewel de woonlasten niet Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als n I Dhr./Mevr.: abonnee ingaande: I Postcode/plaats. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: I Naam: I I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de i Leidse Coufant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I I ZE23ZDJ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9