pembrandt-drukte loverspoelt VVV Klein fijnproeverskoor draagt schoonheid van Gregoriaans uit ^aidóaQowvant LEIDEN OMGEVING Rembrandtjes: Leidens eerste zoete lekkernij Aanpasbaar bouwen voor gehandicapten nog steeds te duur' L maandag 2 december 1991 genda, dagen, e gra- Conducteur grijpt vernielers (EIDEN Een doortastende hoofdcon- jucteur van de NS heeft zaterdagavond tat twee jeugdige Leidenaars opgepakt adat deze een ruit van de stationsrestau ratie hadden ingetrapt. De jongste, 15 jaar ijid, kwam de oudste (18) te hulp zodat de onducteur zich genoodzaakt zag de poli- je erbij te halen. Heven te traag voor Road Runners (eden van hardloopvereniging de Leidse load Runners hebben twee dieven vanuit iun accommodatie aan de Voorschoter- [eg zaterdagavond laat geen enkele kans jïgeven. De dieven hadden het gemunt p een damestasje en maakten zich uit de peten toen ze merkten dat ze ontdekt laren. De Road Runners, die net aan het fainen waren, zetten de achtervolging in n hadden de dieven in geen tijd te pak- Posterdieven achterhaald LEIDEN Twee jongens die posters hadden gestolen uit re clamezuilen zijn in de nacht van zaterdag op zondag klemgere den en aangehouden door de politie. De jongens hadden net de mupi's leeggehaald aan de Steenstraat, Lammermarkt en Vondellaan toen ze door de sur veillerende agenten werden op gemerkt. De jongens, 15 en 18 jaar oud, gingen er vandoor op hun brommer maar werden klemgereden op de Darwinweg. Daarbij blokkeerden wel de wielen van de surveillancewa gen waardoor de 15-jarige tegen de wagen botste en een pijnlijke knie opliep. Inbraken in zes woningen LISSE Inbrekers hebben zaterdag toegeslagen in zes woningen aan Prinsessestraat en Nassaupark in Lisse. Bij sommige woningen werd een raam aan de achterzijde opengebroken om binnen te komen. Ook konden de dieven soms via een in de tuin aanwezige ladder naar de eerste verdieping klimmen om daar een slaapkamerraam te openen. Er zijn sieraden en geld weggenomen. Snelheidsmaniak op Rijksstraatweg kleni WASSENAAR Een 24-jarige man uit Katwijk is in de nacht van vrijdag op zaterdag op Haags grond gebied klemgereden nadat hij met 140 kilometer per uur over de Rijksstraatweg jakkerde. Zijn auto is onmiddellijk in beslag genomen. De man bleek ook nog voor 1230 gulden aan bekeuringen te hebben openstaan. Die heeft hij ter plekke betaald. WAO-discussie Dieven maken biertap buit LEIDEN Wel of niet inleveren van vakan tiedagen bij ziekte, vo lumebeleid of harde maatregelen? Die vra gen komen morgen aan bod tijdens een discus sieavond over WAO en Ziektewet. Sprekers zijn onder anderen Hil Peperkamp, bondbe- stuurder van de Indus triebond FNV en CAO- onderhandelaar in de metaalindustrie, en Walter Paulus, fractie medewerker van het CDA in de Tweede Ka mer. Plaats: Antonius Clubhuis, Lange Mare 43. Tijd: 20.00 uur. SASSENHEIM Bij een inbraak in een sportkantine aan de Menneweg in Sassen- heim is zaterdagnacht geluidsapparatuur en een biertap gestolen. De inbrekers ver schaften zich via een bovenlicht toegang tot het pand. Illegale zenders LISSE De radiocontroledienst heeft in samenwerking met de rijkspolitie van Lis- se naar aanleiding van klachten op zater dag een inval gedaan in een woning in Merenburg Lisse. Daar werden drie ille gale middengolfzenders ontdekt en in be slag genomen Tegen de eigenaar, een 23- jarige inwoner van Lisse, is proces-ver baal opgemaakt. Mishandeling in verkeer ALPHEN AAN DEN RIJN In het verkeer lijken de handjes steeds losser te zitten, heeft een 18- jarige Alphenaar dit weekend aan den lijve ondervonden. Toen hij met zijn fiets een auto passeerde en één van de inzittenden daarmee blijkbaar niet zo ingenomen was, kreeg hij eerst een scheldpartij te verduren. Toen hij daarop iets te rugzei. stapte één van de passagiers uit. die hem prompt twee flinke klappen verkocht. De Alphenaar was nog wel in staat het kenteken van de auto op te nemen. Korte tijd later kon een 23-jarige stadsgenoot in de Van Nesstraat worden ingere kend. die de mishandeling inmid dels heeft bekend. Inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN Uit een woning aan het Sweelinckhof in Voor schoten is zaterdagmid dag tussen drie en acht uur een televisie weg genomen. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur van de woning open te breken. Op dezelfde wijze kwa men inbrekers gister middag tussen vier en negen uur binnen in een woning aan de Bartoklaan. Ze gingen er vandoor met een te levisie en een video-re corder. LEIDEN KRIJGT WERELDWIJDE RESPONS JE AC 1 21.30. an (12); Mortal 21.30. Reiden zelfs in Oost- Azië teert Leiden op de ]oem van haar beroemd ste schilderszoon. Steeds /aker horen VVV-mede- A'erkers gebrekkig Engels Hoor de telefoon, terwijl 'Duitse, Belgische, Zwit serse en Franse vragen stellers de werkdruk hoog .opzwepen. Promotie, voorlichting, vergaderen en veel koffie houdt de Leidse VVV dezer dagen bp de been. De Rem- .brandt-storm breekt deze maand los. Directeur C. Hugens heeft een groep Japanse journalisten nog niet op de trein naar Schiphol gezet, of de Zwitsers komen er al aan. Tussendoor worden brochures in elkaar gezet, drukkers gemaand zich te haasten, Rembrandt-borst- beeldjes in gips gegoten, de reisindustrie bewerkt en be zoekers te woord gestaan. Tus sen de stapels papieren raakt hier en daar wat zoek. „We kunnen het nauwelijks bijbe nen", verzucht Hugens. „we krijgen er geen personeel bij". De VVV sloeg de handen in een met het Nederlandse Bu reau voor Toerisme (NBT) om de Rembrandt-campagne vorm, inhoud en vooral uit houdingsvermogen en kapitaal te geven. Uit het eigen promo tiebudget kan het circus niet intrale ^W-directeur Hugens: lekker. 071- LEIDEN De nieuwste lekkernij van Leiden: Rembrand tjes. Een veelkleurige petit four om de kleurrijke schilder uit de zeventiende eeuw een waardig eerbetoon te geven. Vooralsnog met een lang houdbare vulling uit het bonbon- vermaarde België, waar een chef-patissier uit Roeselare de eerste dozen met kunstzinnig opdruk inpakte en in Antwer pen liet ophalen door VVV-directeur C. Hugens. Hugens is er content mee: eindelijk een zoete opvolger van de zo tradi tionele Leidse happen bij uitstek: haring, wittebrood en hut spot. Aan de Leidse banketbakkers de uitdaging om een luxe roomvulling in de Rembrandtjes te spuiten, die minder lang goed blijft maar wel het extra cachet, dat Rembrandt zelf in zijn schilderijen legde, benadert in culinaire exclusiviteit. Een zoete promotie voor Leiden: dat moet mensen lokken. Vanaf vandaag te krijgen bij verschillende Rembrandt-ma- nifestaties en in elk geval in de speciale winkel in het Rem- brandt-atelier in de voormalige Stadstimmerwerf. Een (w)aardige opvolger van het Arnhemse Meisje of de Bossche Bol VAN NOORT worden betaald. „Niet goed koop, maar wel effectief", kwalificeert Hugens de pro- motietoer. Een affiche voor het Rembrandt-atelier in de voormalige Stadstimmerwerf aan het Galgenwater komt morgen pas uit,.voor de per manente tentoonstelling wor den banenpool en werkerva ringsplaatsen gebruikt. Gek, maar leuk Voor de VVV is dat een nieu we activiteit: niet eerder werd de toeristeninformatiedienst gevraagd zelf een expositie ruimte te gaan exploiteren. „Gek, maar leuk", vindt'Hu- gens die nog met de expose rende kunstenaar schippert in de beperkte ruimte. De helft van de benedenverdieping is voor de kunstenaar, de andere helft voor de verkoop van al lerhande Rembrandt-artike- len. Rembrandt is immers ook geld, in de vorm van etsen van de Rembrandtbrug, handdoe- kfen met een identieke opdruk en gipsen borstbeeldjes die overigens verlaat komen: ze ker niet voor de Kerst. Wakkere winkeliers zetten een prijsvraag op: mededingers moeten het aantal koppen op de Nachtwacht tellen en kun nen zo een aardig prijsje ver dienen. De wereldwijd meest gewaardeerde imitatie van de Nachtwacht, geschilderd door Dalfsenaar Jan van der Horst, hangt in Oudheden op authen tiek formaat. Wandelroute De Rembrandt-wandelroute, die al jaren in Leiden bestaat, is in het kader van alle festivi teiten nieuw leven ingeblazen: een nieuwe folder met dikke bijlage verhaalt honderduit over broers en zussen van Lei dens illustere schilder. Heden daagse kunstwerken van Am sterdammer Ab van Hanegem langs de looproute, die krach tig de link leggen met Rem- brandts verleden, moeten nog worden geplaatst. Omwonen den en bedrijven hebben hier en daar bezwaar tegen een kunstwerk juist bij hen voor de deur. Wandelaars, die de wandelgids voor 3,50 gulden kopen bij de VVV, moeten er dus rekening mee houden dat de meeste kunstwerken pas na de jaarwisseling op hun plek staan. Desondanks is Leiden een dagje Rembrandt meer dan waard, zo blijkt uit de stroom reacties uit de binnen- en buitenlandse toeristenbran che. Toegangskaartje vaak enige aankoop op vlooienmarkt Het toegangskaartje voor de vlooienmarkt in de Groenoordhallen kost menig bezoeker meer dan de spullen die worden gekocht. Gisteren was er opnieuw rommelmarkt in het hallencomplex aan de Willem de Zwijgerlaan, waar mensen tussen de kramen strui nend op zoek waren naar aardige koopjes. In een tijd waarin de cd de LP met straatlengte verslaat in de commerciërle wedren, gingen platenspelers nog wel van de hand voor een paar tientjes. Verouderde modellen, dat wel, maar voor menig platenbezitter die in de glorietijd van de radiopiraterij nog massa's langspeel platen kocht een goedkope uitkomst. De meeste andere spullen werden verhandeld voor fors hogere prijzen die veel bezoekers afschrikten. De vlooienmarkt was duidelijk de stek van de echte handelaars, die er bar weinig voor voelden veel af te laten din gen. FOTO: WIM VAN NOORT Beroving van cafébezoeker KATWIJK Een 20-jarige cafébezoeker uit Katwijk heeft weinig plezier gehad van het stapgeld dat hij vrij dagavond had meegenomen om de bloemetjes buiten te zetten. De man werd na enkele cafés te hebben bezocht op de Sluis- weg in zijn woonplaats volko men verrast door enkele onbe kend gebleven mannen. Die sloegen hem tegen de grond en beroofden hem van zijn geld, een halsketting ter waarde van duizend gulden, een oor bel en een ring. Spelletjesdief uit bus geplukt NOORDWIJK/OEGST- GEEST Het werd geen wil de achtervolging, maar het achterna rijden van een NZH- bus leverde wel de dief op van een spel ter waarde van ze ventig gulden. De 59-jarige Amsterdammer had zijn slag geslagen in een winkel in het centrum van Noordiwjk aan Zee. Bij aan houding bleek hij ook enkele boeken onder zijn jas te ver bergen. De Amsterdammer wist zich echter los te rukken en sprong vervolgens in een bus naar Leiden. Getuigen zetten de politie op het spoor van bus en winkel dief, die uiteindelijk in Oegst- geest kon worden onderschept. HOOFD VOLKSHUISVESTING LEIDEN: LEIDEN Hoe graag de gehandicaptenorganisaties ook zouden willen dat aanpasbaar bouwen voort aan de norm wordt bij nieuwbouw en renovatie, het is niet rendabel om het overal uit te voeren. „We moeten wel rekening houden met de maximale huurprijs van 600 tot 650 gulden". Die mening ventileerde het hoofd van de directie volks huisvesting van de gemeente Leiden, D. Schilder, vrijdag op een mini-symposium over wo ningaanpassing voor gehandi capten. Al jarenlang maken belangenorganisaties zich sterk dat bredere deuren en lagere bellen in het standaard pakket van een woning moeten zitten. Speciale aan passingen kunnen, afhankelijk van de behoefte, later worden toegevoegd. We zitten met een wrijving tussen haalbaarheid en betaal baarheid, aldus Schilder. Bo vendien plegen de standaar daanpassingen een aanslag op de ruimte, die in Leiden al be perkt is. „Een standaardwo ning is 5.10 meter breed. Wil je bredere deuren en gangen, dan moet je de hele woning verbreden, anders blijft er niks meer over voor een keu ken of het toilet". Dat kan niet anders leiden dan tot minder woningen op eenzelfde opper vlakte, of er moet hoger wor den gebouwd en dat stuit meestal op nog meer bezwa- Daarnaast zag Schilder ook het probleem van aanpassin gen in reeds bestaande wonin gen. Bij nieuwbouwprojecten kan nog rekening worden ge houden met de wensen van de gehandicapten, maar bij reno vatie of verbouwing van be staande woningen is dat een stuk moeilijker omdat een muurtje uitbreken nu eenmaal niet vanzelfsprekend is. Bo vendien daalt het aantal wo ningen dat in de sociale huur sector mag worden gebouwd. Op de bouwvoorschriften bij deze projecten kan een ge meente nog invloed uitoefe nen. Maar nu projectontwik kelaars eigenlijk nog louter voor de marktsector bouwen, is dat niet langer mogelijk. Het laatste project waar die in vloed nog wel mogelijk bleek was de Stevenshof. „Daar zijn heel kleine aanpassingen zon der meerkosten uitvoerbaar gebleken". Duurste categorie Ook P. Janssen, hoofd van de technische dienst van de WBV Leiden en sprekend namens de Federatie Leidse Woning corporaties, wees het aanpas baar bouwen niet van de hand. Hij wees echter de kosten die ermee gemoeid zijn. Bij nieuwbouw zijn de wensen zonder veel extra kos ten te realiseren, maar een be staande woning voor gehandi capten aanpasbaar maken kost 10.000 tot 20.000 gulden, hield hij zijn gehoor voor. „En we willen ook niet dat deze men sen automatisch in de duurste huurcategorie vallen". Juist vanwege het probleem van de betaalbaarheid pleitte hij voor het selectief aanwijzen van locaties waar aanpasbare woningen kunnen worden ge bouwd. Die stelling leidde ech ter tot een confrontatie met J. Singelenberg van de Stuur groep Experimenten Volks huisvesting. Hij vreesde dat gehandicapten opnieuw letter lijk een speciale plek zouden krijgen in plaats van te wor den geïntegreerd in de maat schappij. toegankelijkheid Het mini-symposium werd ge organiseerd door het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden e.o.. dat vrijdag zijn Beleids- en Actieplan voor de jaren '90 aan wethouder S. de Vreeze overhandigde. Ook daarin wordt aanpasbaar bouwen als één van de speerpunten ge noemd. Een ander hot item is de toegankelijkheid van de binnenstad, waarover al jaren door de gehandicapten wordt geklaagd. De verantwoordelijk wethouders hebben echter al bij eerdere gelegenheden toe gezegd hierin verbetering te willen aanbrengen. Het zou onder meer moeten resulteren in een verbod van het plaatsen van winkeluitstal lingen in smalle straten zoals de Dónkersteeg, terwijl ook de overlast van gestalde fietsen zal worden bestreden. Uit een evaluatie van de Breestraat door de Nederlandse Vereni ging van Blinden en Slecht zienden bleek dat de fietsen op de trottoirs van de Breestraat de grootste hinder sf? „JE WORDT MEEGESLEEPT EN GEDRAGEN' De Schola Gregoriana Lugdunensis, het Leids Gregoriaans koor, repeteert in de Petruskerk. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Leiden is een stad die op koorgebied veel te bieden heeft. Een van de vele koren is het Leids Gregoriaans koor of de Schola Gregoriana Lugdunensis (SGL). Het is een klein fijnproeverskoor dat de oorspronkelijke schoonheid van het Gre goriaans binnen en buiten de kerk wil uitdragen. „Gregoriaans is niet alleen voor de mensen die het al zo lang in de kerk zingen. Het is gewoon heel mooie muziek die ook daarbuiten jonge mensen kan aanspreken". Clothilde Scholte is sinds 1987 dirigente van de SGL. Onder haar lei ding is het koor regelmatig te horen in kerken in Leiden en elders in de Randstad. Voorzit ter Judith Thomas valt haar bij: „De verhouding tussen tekst en muziek is prachtig. Ze passen precies bij elkaar. Het zou gewoon niet anders kun nen. Als je Gregoriaans zingt is het alsof je in de zee staat en er een stroming onder je komt. Je wordt helemaal meege sleept en gedragen". Wat is Gregoriaans? Clothilde Scholte: „Gregoriaans is zuiver eenstemminge muziek, zonder begeleiding. Het heet naar Paus Gregorius I uit ongeveer 700 na Christus. Hij is niet de componist. Hij heeft als eerste de muziek geordend en in het systeem van het kerkelijk jaar ondergebracht. De muziek zelf is gemaakt door de beste com ponisten uit zijn tijd. Vanuit Rome is het daarna over West- Europa verspreid en later steeds aangevuld en ver nieuwd. Karei de Grote heeft ook aan die verspreiding mee gewerkt". Greoriaans is dus heel oude en eerbiedwaardige muziek. Clo thilde Scholte: „Ja, en het is de kunst die muziek zo fris moge lijk te brengen". Het koor wil dit doen door een authentieke uitvoering na te streven. De oudste handschriften van het Gregoriaans bevatten namelijk een heel apart muziekschrift dat eeuwenlang niet gebruikt Clothide Scholte: „Dat schrift geeft alleen ritmische aanwij zingen. Men had indertijd nog geen notenbalk, dus werd het gebaar van de dirigent geno teerd. Na het jaar 1000 kwam de notenbalk pas. Daarmee kon je de toonhoogte goed weergeven, maar dat ging weer ten koste van d sche verfijning. Die zijn zo verfijnd dat je, als je kijkt hoe die genoteerd zijn met alle bewegingen en .nuan ces die erin zitten, de muziek nooit meer zonder neumen wilt zingen. Je weet dat je dan tekort zou doen aan de bedoe ling varj de componist. Je ziet hem als het ware zelf dirige- Verrassend Mensen die van kindsbeen af Gregoriaans zingen zijn vaak verrast als ze de SGL horen. Door de uitvoering krijgt de muziek namelijk een heel ge varieerd tempo. En dat terwijl veel mensen gewend zijn aan een plechtige manier van zin gen waarin de meeste noten even lang moeten worden aan gehouden. Clothilde Scholte: „Zo kan het natuurlijk ook. Die manier van zingen is het resultaat van onderzoek uiNde vorige eeuw en net zozeer een interpretatie je kiest". Het aparte karakter van het Gregoriaans maakt ook dat het bij de SGL anders toegaat dan bij de meeste andere koren. Clothilde Scholte: „De meeste koren hebben meerstemmige muziek op hun programma en verdiepen zich in latere mu ziek, later we zeggen vanaf 1200. Wij zijn bezig met mu ziek die gecomponeerd is tus sen pakweg 400 en 800. Boven dien zingen wij a capella". Judith Thomas vult aan: „Met eenstemmigheid en zonder be geleiding wordt er extra veel van je gevraagd. Maar het is een uitdaging om geen fouten te maken". Het koor heeft een heel aparte sfeer, vervolgt: „Ik denk dat de samenstelling van het koor ook heel uniek is. Wij hebben wat betreft studie, beroep en leeftijd heel ver schillende mensen in het koor heel gezellige groep". Apart is ook dat het koor speciale theo rie-avonden organiseert. Het koor voert regelmatig uit. Judith Thomas: „Het is de be doeling dat we om de zes we ken de mis verzorgen in een van de kerken in Se Randstad. Bovendien zijn we van plan volgend jaar in Leiden een concert te geven". De SGL is op zoek naar men sen die kunnen zingen en eens iets anders willen proberen. Speciaal de vrouwengroep kan versterking gebruiken. De re petities zijn op donderdag avond van 19.30 tot 21.00 uur in de Petruskerk aan de Lam- menschansweg (ingang Lo- rentzkade 16a). Bellen kan ook: 127476.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9