Gerard Presencer: spetterend talent Oratorium Handel onder een laag stof KUNST/RTV D'Ancona verliest geduld Kunstveiling in de lucht brengt onverwacht veel op: 85.000 gulden Vroege kerst met Scapino F amiliebericliten ORIGIÏiae SINTER KLAAS KADO'S letes wonen (j EeidaeGou/ia/nt MAANDAG 2 DECEMBER 1991 i! I Zelfmoordpoging door lid van voormalig duo Milli Vanilli WEST HOLLYWOOD Rob Pilatus van het voormalige duo Milli Vanilli, dat zijn Grammy Award moest inleveren nadat be kend werd dat de artiesten niet zelf zongen, is zaterdag na een i zelfmoordpoging in het ziekenhuis opgenomen. De 27-jarige Pilatus, die in New York werd geboren en in Duits- land opgroeide, kondigde zijn zelfmoord aan in een telefoontje naar een krant. Hij zei het beu te zijn dat zijn familie in Duits- land vanwege het schandaal werd lastig gevallen. Hij slikte de inhoud van een flesje kalmeringspillen, sneed zijn pols door en dreigde van h'et balkon van het hotel waar hij logeerde af te springen. De politie die de hotelkamer in West Hollywood in Californie binnendrong en hem overmeesterde, vond een brief met zijn testament. Na het schandaal probeerde het duo zijn car rière voort te zetten, maar trad alleen nog op in een tv-reclame voor kauwgum, waarin Pilatus en Fabrice Morvan een opera play-backten. De volksschrijver Gerard Reve, die vorige week zijn boek'De Avonden' voorlas voor de VPRO- radio, signeerde zaterdag in de Rotterdamse Bijenkorf zijn nieuwe boek 'Brieven aan mijn lijfarts' een verhaal over het leven en 'lijden' van de auteur. FOTO: ANP DEN HAAG Minister d'Ancona van WVC begint haar geduld met de omroe- penstrijd in Hilversum te verliezen. De omroepvoorzitters moeten eens ophou den met hun „onserieuze gedoe", waar schuwde zij afgelopen weekeinde, nadat Tros-voorzitter Wolzak de overheid van onverschilligheid had beticht. „Het is flauwekul komen waaruit bleek dat men het met elkaar eens was. Ze zitten daar vooral met elkaar om de tafel om te praten wie met wie samengaat. Hilversum mag blij zijn dat de politiek nog in teresse toont, maar dat begint wel steeds meer moeite te kosten", aldus de minister gisteren voor de AVRO-radio. D'Ancona kapittelde met name VARA-voorzit- ter Van Dam, die volgens haar elk half jaar met een ander voorstel komt. „Hij heeft eens gezegd dat hij, als hij minister was, voor een kwaliteitsnet van VARA, VPRO en NOS zou ij veren. Maar een half jaar later wilde hij met Tros en Veronica op een net en zijn laatste idee is om commercieel te gaan. We mogen blij zijn dat Van Dam geen minister is geworden". DELTA JAZZ DOORSLAAND SUCCES Delta Jazz '91. Ronan Guilfoyler Trio, Due Trio en Gerard Presencer. Korzo-theater, Den Haag. Zaterdag- Een ideale jazzavond, beter kun je de laatste serie concer ten van Delta Jazz '91 niet sa menvatten. Verrassingen, een veelheid aan stijlen en beloftes voor de toekomst. Het Ronan Guilfoyle Trio met de leider op basgitaar, zijn broer Conor op drum en Juli an Aegüelles op saxofoon zorg de voor het meest originele ge luid van de avond. Bij hun geen bop, neo-bop of hoe je meest gangbare jazz-stijl van dit moment ook moge noemen. Wanneer je het bebrilde, wei nig extravagante drietal ziet binnenkomen ben je geneigd diepdoordachte intellectuele jazz te verwachten. Niets daar van. De groep 'swingt' in een zeer eigen stijl waarin van al les geabsorbeerd is. Je hoort etnische invloeden, wanneer je denkt iets Iers te beluisteren, blijkt dat later Zuidafrikaans materiaal te zijn, en voor al er zit een enorme speels heid in. Het is soms 'folk-jazz', waarbij saxofonist Arguëlles zich aan vergelijkingen ont trekt met uiterst originele im provisaties en een kleine, ka mermuziekachtige toon. Ter wijl Ronan Guifoyle een even aparte interpretatie aan de rol van de basguitaar geeft. Dit is echt 'Euro-jazz', fantasierijk (de Ierse afkomst van de Guil- foyle-broers?) en zich zeer zelfstandig opstellend tegen over Amerikaanse voorbeel den en traditie. Het Belgische kwartet zonder piano dat zich merkwaardig genoeg Due Trio noemt gaat meer de 'klassieke' jazz-kant op. Haarzuivere stilisten, dit viertal op trompet, sax, bas en drums. Muzikanten die van een mooie, uitgebalanceerde toon houden, knap uitgewerk te arrangementen brachten en soms klonken in de richting van de Mulligan/Baker van destijds (mede door de bezet ting zonder piano uiteraard) en een strakke bop-interpreta- tie van een Monk-compositie brachten (opvallend veel Monk-stukken Supertalent De Engelsman Gerard Presen cer werd aangekondigd als „Nieuw Supertalent". De ten gere 21-jarige trompettist maakte dat volkomen waar. Hij speelde met begeleiding van Marc van Roon (piano), Hein van der Geyn (bas) en Erik Ineke (slagwerk) een se rie 'standards' op een manier alsof hij al jaren aan de top staat. Technisch verbluffend, muzikaal origineel. Het deed me denken aan de eerste keer dat ik de jonge Freddie Hub bard (bij Art Blakey) hoorde. Wat moet zo'n volgroeid talent van 21 nog leren, vraag je je af. „Hij moet gewoon zo door gaan" vond trompettist/peda goog Ack van Rooijen simpel weg. De grijze eminentie on der de Nederlandse jazzmusici stond aan de ene kant van de frontlijn van vier blazers bij de afsluitende 'trumpet-sum- mit'. Het 'broekie' van het stel aan het andere uiterste. Tus sen hen in Jarmo Hoogendijk en Eric Vloeimans. Van Hoog endijk kwamen de arrange- mentjes: gelegenheid voor ie dereen goed uit te pakken. Van Rooyen zette muzikaal mooie lijnen uit al merk je technisch gesproken zijn leeftijd tussen die jonge garde. Van Jarmo Hoogendijk weten wat hij kan trotse, harde glanzende 'bop' van Eric Vloeimans kwamen (o.m. op flugelhorn) wat zachter getin te, maar zeer aansprekende so lo's en Presencer probeerde zich zijn Ster-rol niet al te zeer V oortrekkersrol Kanttekening: jammer dat bassist Hein van der Geyn in ons land zo weinig te horen is. Zijn inventiviteit is vaak adembenemend en de sturen de leidersrol die hij op zich nam in de gelegenheidscombi natie met Presencer was van hoog muzikaal niveau In een stampvol Korzo bleek Delta Jazz '91 een doorslaand succes. Het festival kan mede door de opstelling dwars tegen de 'Amsterdamse draad' in een voortrekkersrol spelen binnen de Nederlandse jazz- constellatie. Daarvoor verdient het Haagse festivalletje wel de KLM op 10 kilometer FOTO: ANP .^PPrTPTTOTVnnr ppn k-ilnmptpr hnnatp in ppn Air- verbliiven. Van het eeld wordt Ook kriiet de hooeste bied< SCHIPHOL „Voor een veiling voor een goed doel is in Nederland geen markt. Als je dan 60 pro cent van je voorwerpen verkoopt dan kun je zeg gen dat het zeer succesvol is verlopen". Dat zei veilingmeester en di recteur van het veilinghuis So theby's in Amsterdam, J. van Schaik, zondag na afloop van een kunstveiling die op tien kilometer hoogte bus van de KLM plaatsvond. De veiling, georganiseerd door twaalf studenten aan de Hoge school in Haarlem, bracht in totaal 85.000 gulden op, veel meer dan de studenten hadden verwacht. Het bedrag, dat wordt overgemaakt aan het Russische Rode Kruis, is be stemd voor een kinderzieken huis in de Russische stad Elets. In dat kinderziekenhuis wor den 210 spastische kinderen behandeld die er permanent verblijven. Van het geld wordt onder meer een minibusje ge kocht, rolstoelen, dekens en medicamenten. Met de kunstveiling in de lucht wilden de studenten niet alleen zoveel mogelijk geld voor het goede doel vergaren. Ook moesten een tweetal re cords worden gebroken. Om dat het de eerste keer is dat een dergelijke veiling in een vliegend vliegtuig plaatsvond, zal het evenement in het Guinness Book of Records worden vermeld. Ook krijgt de hoogste bieder op de hoogste hoogte een ver melding in het Guinness Book of Records. Dat was de direc teur van een vastgoedmaat schappij, P. Telgenkamp, die op de recordhoogte van 41.000 voet een bedrag van 21.000 gulden bood voor het schilderij 'Perestroika' van de Russische kunstenares Isakova Svetlana. Voor het schilderij gold een richtprijs van 5.000 gulden. In totaal werden 41 schilderijen en 40 design-sieraden ver kocht. Mogelijk einde voor TROS-radio HILVERSUM De TROS neemt mogelijk af scheid van de radio. Dat heeft directeur C. Wolzak zaterdag bevestigd in het TROS-radioprogramma Kamerbreed. Afscheid van radio is het ge- volg van de keuze van de TROS voor de komst van een binnenlands commercieel tele- visiestation. Volgens Wolzak is het voor het hele bedrijf van belang prioriteit te geven aan televisie en niet aan radio te doen. Het is daarbij de bedoe ling dat alle vaste medewer kers een plaats krijgen binnen i organisatie. De TROS-directeur ziet alleen mogelijkheden voor radio als zijn omroep de beschikking krijgt over een ethernet. Wet telijk zal het volgend jaar ech ter niet mogelijk zijn dat een j organisatie voor commerciële - omroep op de kabel ook de be- schikking heeft over een ethernet. Radio via de kabel is in de ogen van Wolzak alleen een tussenstap naar een ether- De plannen van directie en be- stuur hebben tot grote onrust geleid onder het personeel. De naar schatting 65 radiomensen zijn in het bijzonder bezorgd over hun werkgelegenheid. De ondernemingsraad heeft de di rectie vrijdag gevraagd snel meer duidelijkheid te bieden. De OR wenst het beleidsplan dat inmiddels is ontwikkeld te Wolzak noemde zaterdag de kans dat zijn omroep daadwer kelijk voor een commerciële opzet kiest groter dat vijftig procent. Een definitieve keuze wordt pas in februari of maart gemaakt. Wolzak sprak berichten tegen als zou CLT/RTL één van de belangrijke financiers voor de TROS zijn. Volgens hem ont staat er geen RTL 5, Kopie blijkt echte Rafaël LONDEN In een kasteel van de Britse hertog van Nort- humberland in het noordoos- ten van Engeland hebben ex perts van de National Gallery in Londen een „verloren" ge- waand schilderij ontdekt van de 16e eeuwse Italiaanse mees ter Rafaël. De deskundigen brachten een routinebezoek aan de kunstcollectie van de hertog toen zij per toeval de 'Madonna dei Garovani' aan- troffen. De Britse media noe- men de vondst „de kunstont dekking van de eeuw". Vol gens de deskundigen van het Londense museum is het Re- naissance-schilderij van de Madonna met kind zo'n 70 tot 100 miljoen gulden waard. Men meende lange tijd dat het schilderij slechts een kopie was van het origineel dat in het verleden verloren zou zijn gegaan. De waarde van de ko pie werd geschat op 350.000 gulden. De kunstkenners, die zich stoorden aan de v kelijke negentiende lijst, zeiden echter erv< tuigd te zijn dat het echte Rafaël gaat. VPRO heeft nu 570.165 leden HILVERSUM De VPRO I heeft er sinds haar ledenwerf- g campagne 'Stop de verloede- 11W ring. Stem VPRO' 230.000 I nieuwe leden bijgekregen en i I heeft daardoor nu meer leden i I dan de VARA en de NCRV. In i I totaal heeft de VPRO nu t I 570.165 leden. Dit werd gister- t lil avond bekendgemaakt in het televisieprogramma 'Keek op 1 de Week' van Van Kooten en De Bie. Om de voor de A-sta- I tus benodigde 450.000 leden te 1 behalen had de VPRO 160.000 nieuwe leden nodig. Daar I komt de omroepvereniging dus ruimschoots bovenuit. (ADVERTENTIE) Zo laat als Sint Nicolaas de Hofstad aandeed, zo vroeg bood het Scapino Ballet Den Haag in het AT&T Dansthea ter het al tientallen jaren ge bruikelijke kerstgeschenk aan in de vorm van het klassieke avondvullende ballet 'De No- tekraker'. Een altijd welkom en sprookjesachtig dansgebeu- ren met een briljante partituur van Tsjaikowsky, die melo disch bepaald niet onderdoet voor zijn 'Zwanenmeer' of 'Doornroosje'. Deze choreogra fie van Armando Navarro is tevens een perfecte, jaarlijkse graadmeter voor de technische en scenische groei van het Scapino Ballet, waarin Mitzy Pfeil als de vrouw van de bur gemeester demonstreerde hoe paraat en uitstralend oudere danskunstenaars nog kunnen zijn. De kostuums waren zicht baar vernieuwd en scenisch liep alles op rolletjes. Leuke vondsten, zeer gedisciplineerd dansen en in de belangrijkste partijen ruim voldoende tech nisch niveau. Er blijven uiter aard altijd wensen. Tien sneeuwvlokken en slechts vijf kinderen rond de kerstboom is wel wat weinig, vooral als men bedenkt dat in St. Peters burg in 1892 bijna 60 kinderen op het toneel stonden. Ook de eigenlijke verhaallijn zou nog iets strakker kunnen worden aangetrokken. Paul de Leeuw tekent contract met VARA De cabaretier Paul de Leeuw tekende eind vorige week samen met de VARA-mediadirecteur Vera Keur een contract voor de komende twee seizoenen, waarin De Leeuw 22 programma's zal maken voor de VARA. Een deel daarvan zal bestaan uit een serie a la 'De Schreeuw van de Leeuw'. Links op de foto staat VARA-voorzitter Marcel van Dam, rechts regisseur en eindredacteur van 'De Schreeuw', Rinus Spoor. FOTO: BERND ROUABHI. het de de TROS dragen. Christelijke Oratoriumvereniging i Gijsegem (tenor), Frans Fi- sefier (bas), Randstedelijk Begelei dingsorkest, onder leiding van Piet Kiel: 'Messiah' van Handel. Gehoord: Pieterskerk Leiden, zaterdag 30 no- Toen koning George II van Engeland in 1743 in het Lon dense Covent Garden Handels 'Messiah' hoorde was hij diep onder de indruk. Bij het ma jesteitelijke koor 'Hallelujah, for the Lord God omnipotent reigneth' stond hij zelfs op van zijn zetel, uit eerbied voor de bezongene, maar ongetwijfeld ook als eerbeton aan de com ponist van dit meesterwerk. Voor de puriteinen ging het allemaal veel te ver: Gods woord in het muziektheater, blasfemie was het! Handel had nog „a Sacred Oratorio" in de aankondiging gezet, maar het mocht niet baten. Ondanks het daverend succes bij de premiè re in Dublin het ja«fc daarvoor en de zo duidelijke instem ming van de vorst was het wat Londen betreft voor zeven jaar gedaan met de 'Messiah'. Wat de puriteinen niet konden verkroppen was dat Georg Friederich Handel weigerde om religie te zien als een be nauwd wetboek, maar juist de verlossing van de mens cen traal stelde. Niet verdoemenis, maar geruststelling en vreugde zijn de sleutelwoorden, lijkt Handel met zijn oratorium te hebben willen zeggen. Het in spireerde hem tot een werk vol behendig verwerkte stijlci taten en eigen vondsten. Een belangrijke plaats is ingeruimd voor het koor, dat de door de solisten gezongen recitatieven en 'songs' van commentaar voorziet en uitdiept, of het angstige individu de troost van het allesomvattende toezingt. Menig koor zet de Messiah dan ook op het programma. Er zit ten een paar echte 'krakers' in (zoals het al genoemde Halle lujah) en het is, ondanks zijn lengte, redelijk te behappen. Dat je je in zo n werk toch nog aardig kunt verslikken bleek zaterdagavond in de Pieters kerk. De Messiah van 'Con Amore' lag onder een meters dikke stoflaag, waar alleen af en toe een schitterend puntje onder vandaan kwam. Het kleurrijke landschap dat Han del schilderde bleef vlak en dof. Sopraan Hanneke Kaas schieter en tenor Ludwig van Gijsegem deden hun uiterste best, maar schoten daarmee vaak hun doel voorbij: de mu ziek vertelt al genoeg, er hoeft niet nog eens een schepje bo venop. Het koor leek wat haast te hebben. Een echte eenheid was het maar zelden, alleen bij een 'klinkende' af sluiting stonden de akkoorden als een huis. Aan een echte in terpretatie kwam niemand toe, zodat het bemoedigende en hartversterkende oratorium langzaamaan verkeerde in een hele zit. Het is heerlijk „mens" te zijn, te leven. Dat is het voorbeeld wat jij ons hebt gegeven; Met jou hebben wij vele mooie uren mogen beleven. Naar je vrouw, kinderen en kleinkinderen kijken, lachen, spelen, werken, liefhebben, dromen, fantaseren, tevreden zijn: een dagelijks feest. Voor jou is dit altijd werkelijkheid geweest. Je had nog zoveel plannen, Je wilde nog zoveel doen. Diep bedroefd, maar dankbaar voor alles wat hij voor zijn gezin heeft betekend geven wij kennis dat plotseling, nog voorzien van het H. Sacrament der zieken, van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame pappa en lieve opa, broer, zwager, oom en vriend van velen, PETRUS HENDRICUS JOHANNES DICKHOFF op de leeftijd van 62 jaar. J. M. H. Dickhoff-Koevoet Peter en Marion Koen Maaike Esther Thomas Harm en Conny Vincent 30 november 1991. Hugo de Vriesstraat 3, 2313 RE Leiden. Mijn man en onze pappa is opgebaard in de aula van „Ad Sanctos", Lammermarkt 43 te Leiden, alwaar geen bezoek. Dinsdag 3 december gedenken wij hem om 19.00 uur tijdens de Avondwake in de parochiekerk van de H. Petrus aan de Lammenschansweg te Leiden, waarna gelegenheid tot condoleren. Woensdag 4 december wordt om 11.00 uur de H. Eucharistie voor hem gehouden in bovenge noemde kerk, waarna om 12.15 uur de begrafenis plaatsvindt op de R.K. begraafplaats „Zijlpoort", aan de Haven 64 te Leiden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de kapel van de begraafplaats. PIET DICKHOFF Ans en de kinderen veel sterkte toe Team en leerlingen Agrarische School Oegstgeest Aparte en funktionele. kado's vindt u bij de grootste lichtgewicht kampeer-, en wintersport-specialist Bever Enkele suggesties: verrekijkertjes; fleece mutsen,-hand schoenen en -sjaals, hutsloFPen; handwarmersskibrillen, skisokken officiersmessen; reisgidsen, landkaar-' ten Reisboeken, ën nog veel meer ZWERF5PDRT DEM HARG.Caiandptein A o?o - 3eas?oo Bus 18 stopt voorde deur. v a CS/H5 Parkeerruimte ROTTERDAM - Adm. de Ruyterweg 33. oio-<ii5<t9Ki. ■3E5E5EEE3M wiTf^iTi

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7