'Val rode regimes geen reden voor kerk om te juichen' „Catechese beter laten aansluiten bij ontwikkelingsfasen jongeren GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vaticaan blind voor problemen in bisdom Chur COMMENTAAR Cciclóc (Soutant £«icUc(Boivtmvt MAANDAG 2 DECEMBER 1991 KRITIEK RKK INDONESIË OP NEDERLANDSE REGERING HILVERSUM —De Indonesische RK Kerk heeft kritiek geuit op het besluit van de Nederlandse regering voorlo pig geen nieuwe ontwikkelingsprojekten in Indonesië te beginnen naar aanleiding van de schietpartij op Oost-Ti- mor. „Dit besluit is te voorbarig," zei bisschop Leo Soekoto van Jakarta zondagmorgen voor de IKON-radio, „omdat de ware toedracht nog niet duidelijk is." De schietpartij is paar zijn mening het gevolg van een „stommiteit" van een of twee soldaten. De grote vraag is hoe de schietpartij is ontstaan. „Iemand kan kwaad geworden zijn, misschien omdat hij zag dat een van zijn kameraden was aangeval len." Mgr. Soekoto verwijst naar ooggetuigen volgens wie .sommige soldaten geprobeerd hebben anderen ervan te ;weerhouden het vuur te openen. Naar zijn mening is de schietpartij noch het beleid van de regering noch van de militaire leiding. Daarom verdient het hele volk niet om hiervoor te worden gestraft, aldus mgr. Soekoto. Benoeming leidt bijna tot taalstrijd in VPKB Menigeen vindt zijn hart pas als hij zijn hoofd verloren heeft. Frledrtch Nietzsche ANTWERPEN De benoeming van een nieuwe voorzitter van de Verenigde Prote stantse Kerk in België heeft bijna tot een taalstrijd tussen Vlamingen en Walen ge leid. In tweede instantie werd zaterdag een Franstalige dominee gekozen, ds. D. Vanes- cote, tot opvolger van de huidige voorzitter, ds. M. Beukenhorst, die over ruim een jaar aftreedt. De voorzitter moet volgens de kerkorde tweetalig zijn. Vanescote, die over een grote bestuurlijke er varing beschikt, beheerst amper de Nederlandse taal. Op verzoek van de Vlaamse kerkdistricten stelde daarom de tweetalige predikant B. Blom- maert, uit het kerkdistrict Franstalig Brussel, zich kandidaat. Zaterdag dreigde de kwestie opnieuw te worden uitgesteld nadat de synode vorige maand niet tot een besluit kon komen. Beide kandidaten lieten weten dat ze zich bij uitstel zouden terugtrekken. Ds. Vanescote, die daarbij voor het eerst in het Ne derlands de synode toesprak, zegde toe dat hij voor 1 januari 1993 hard aan zijn Nederlands zou wer ken. De Nederlandstalige kiesdistrichten lieten daarop hun veto tegen hem vallen, waarop hij met een nipte meerderheid zijn rivaal versloeg. Daarmee heeft de VPKB voor de eerste maal een voorzitter die uit Franstalig België afkomstig is. Sinds 1954 hebben de Vlaamse kerkdistricten, die een minderheid vormen, de voorzitter van de syno dale raad geleverd. De VPKB wil met een openbare bijeenkomst haar afschuw over de opkomst van uiterst rechts laten blijken. Voor deze bijeenkomst worden ook de rooms-katholieken, anglicanen, orthodoxen, joden en moslims uitgenodigd. PAX CHRISTI OP EUROSYNODE: VATICAANSTAD Christenen in het Westen moeten de val van de rode regimes in Oost-Eu ropa niet als een bewijs van hun gelijk zien. Zij doen er volgens Pax Christi beter aan te besef fen dat het communisme ontstond doordat de Kerk zich niet om armoede en sociale onrechtvaardig heid bekommerde. De sy node moet de christenen aansporen deze proble men die nog altijd be staan, nu wel aan te pak ken. Dat is een van de wensen waarmee de internationale rk vredesbeweging Pax Christi zich tot de synode richt. De bisschoppen moeten de chris tenen ertoe aanzetten tegen antisemitisme en buitensporig nationalisme te strijden. Ver der moeten de mensen in Oost- en West-Europa de we derzijdse vooroordelen opge ven. In het Westen denken velen dat de Oosteuropeanen kwe zelachtig, chauvinistisch en bekrompen zijn, terwijl in het Oosten de Westeuropeanen voor naïef en bevoogdend worden gehouden. Deze voor oordelen ontstonden doordat Oost en West lange tijd nau welijks contact met elkaar hadden. Christenen moeten via particuliere organisaties contacten met elkaar aankno pen. Pax Christi probeert al ja ren parochies en kerkelijke gemeenten in Oost en West met elkaar in contact te bren gen. De rk vredesbeweging hoopt dat de synode alle pogingen om de bewapening terug te dringen zal steunen. Verder zou Pax Christi „enorm" ge holpen zijn als de synode tegen de gevaren van verspreiding van kernwapens zou waar schuwen. Tijdens de synode, die tot en met 14 december duurt, heeft Pax Christi in het Willibrord- centrum in de kerk der Frie zen aan het St. Pietersplein een eigen informatiecentrum ingericht. Kardinaal dr. A.J. Simonis heeft zaterdag tijdens de bis schoppensynode gewezen op de gevaren van het nationalis me in Europa. Europa staat voor twee grote uitdagingen: het moet zijn eenheid vinden en zijn verscheidenheid be- houden, meent mgr. Simonis. De kardinaal had besloten zijn toespraak van acht minuten in het Duits te houden, nadat hij had gemerkt dat vele van zijn Oosteuropese collega's deze taal beter beheersen dan het Engels. De belangrijkste bij drage die de kerk kan leveren, is volgens de Nederlandse kar dinaal de bevordering van een spiritualiteit van vrede en ge rechtigheid. Mensen moeten leren dat er geen plaats is voor vijandschap, minachting, wan trouwen, rassenhaat en ideolo gische vooringenomenheid en dat zij bereid moeten zijn el kaar te vergeven. Hij riep de Europeanen op ook over de grenzen van hun continent heen te kijken. De Europese identiteit kan alleen bestaan, als zij 'inclusief denken' ins luit: een fundamenteel gevoel van betrokkenheid bij wat in de andere continenten ge beurt, vooral in wat nog altijd de Derde Wereld wordt ge noemd. Behalve de Nederlandse kar dinaal kwamen nog 15 andere synode-deelnemers aan het woord. De Poolse bisschop Jo zef Zycinski viel de houding van vele westerse intellectue len tegenover de communisti sche regimes in Oost-Europa aan. Hij noemde als voorbeeld de Franse filosoof en schrijver Jean-Paul Sartre. Westerse in tellectuelen verdedigden het marxisme en het maoïsme en de volkerenmoord in Kampu- Ook sommige bevrijdingstheo logen die het marxisme kri tiekloos overnemen, kregen een veeg uit de pan. Zycinski vergeleek de houding van de intellectuelen met die van Russische baboesjka's (oma- 'tjes) die veel beter doorhad den wat het marxisme inhield. De Poolse bisschop veroor deelde ook de „privé-theolo- gieën", zoals de feministische theologie, waarvan hij ook in vooraanstaande theologische tijdschriften kennis kan ne men. Alleen als de theoloog met beide benen in de geloofs gemeenschap staat en het ge loof met de andere gelovigen deelt, kan hij voorkomen dat hij met uitsluitend „pseudothe- ologische oplossingen" komt aandragen. De ervaringen van de mensen die onder de kerk vervolging in Oost-Europa hebben geleden, kunnen de godgeleerden op het juiste theologische pad brengen. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Jean Marie Lustiger, hield een pleidooi voor de vrij heid van godsdienst, waarop het totalitaire atheïsme zich heeft vastgelopen. De gods dienstvrijheid is volgens Lusti ger een gebaar van rechtvaar digheid en naastenliefde te genover gelovigen en niet-ge- lovigen, ja zelfs tegenover anti-christenen en anti-clerica- len. 7' Bedevaart gangers in >v Jacobuskerk Leden van de stichting Koningin van de Vrede waarin zich met name bedevaart gangers naar het Joegoslavische plaatsje Medjugorje verzameld hebben, baden zaterdag in de Haagse St. Jacobuskerk voor vrede in Joegoslavië. VU-vereniging: meer discussie tussen geloof en wetenschap AMSTERDAM De Vereni ging voor Christelijk Weten schappelijk Onderwijs, het be voegd gezag van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, gaat de komende jaren de discussie over de relatie tussen geloof en wetenschap aan de VU ver sterken. De rol van de VU- vereniging als bevoegd gezag zal daarbij meer naar de ach tergrond verdwijnen. Dat heeft de ledenraad van de VU-vereniging besloten. De ledenraad stemde in met een voorstel van het bestuur, dat het resultaat is van een al ja ren durende bezinning over de christelijke identiteit van de VU. Om de dialoog tussen ge loof en wetenschap aan de VU te versterken, is een commis sie benoemd die concrete plan nen daartoe moet ontwikke len. Gedacht wordt aan con gressen, seminars en weten schappelijk onderzoek. De VU-vereniging overweegt daarbij samenwerking met het Bezinningscentrum van de VU. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rijssen (wijk 3) J. van der Meijden en (wijk 6) K. van Meije- ren te Wierden; te Voorthuizen drs. J. Westland te Kampen. Aangenomen naar Apeldoorn(predi- kant voor b.w. als predikant voor de psych. inrichting De Wellen) J. P. van der Leur, kandidaat te Zutphen. Beroepen te Werkhoven (part-time) en Bussum(part-time) D. Dekker te Hendrik Ido Ambacht; te Heiloo H.C. van het Maalpad te Schipluiden; te Cadzand en Retranchement en Sluis- St. Anna ter Muiden A.J. Houwaart te Kuinre en Blankenham. Aangenomen naar Lelystad E.W. van der Poll, Jcandldaat te Amersfoort. Gereformeerde Kerken Beroepen te Buitenpost D. Lof te Schoonebeek. Gereformeerde Kerkenb Vrijge- Aangenomen naar Blija-Holwerd A. Kroezen, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Garrelsweer i.c.m. met Ten Post. Beroepen te Franeker-Sexblerum in samenwerking met Arum D, Noort kandidaat te Kampen. Nuntius in Baltische landen benoemd VATICAANSTAD De Spaanse aartsbisschop Justo Mullor Garcia is benoemd tot apostolisch nuntius (pauselijk ambassa deur) in de drie Baltische landen, Litouwen, Estland en Letland. Hij is sinds 1985 de permanente vertegenwoordiger van de Heili ge Stoel bij de Verenigde Naties in Genève. ZÜRICH „De Heilige Stoel sluit de ogen voor de ernstige problemen die de benoeming van bisschop Haas in Chur tot gevolg had voor de priesters, de gelovigen en zelfs de bis schoppenconferentie." Dit zegt het overkoepelende centraal comité van rk or ganisaties in Zwitserland in een reactie op de steun die het Vaticaan de afge lopen week aan bisschop Haas heeft gegeven. Door deze houding van het Vaticaan kan de „immense schade" die deze benoeming heeft toegebracht, alleen maar groter worden. Het comité heeft zich dit weekeinde over de kwestie-Haas beraden. Het comité hoopt dat de Heili ge Stoel (de paus en zijn naaste adviseurs) de realiteit in Zwit serland respecteert en de „noodzakelijke stappen" wel zal doen. De afgelopen week maakte de Zwitserse bisschop penconferentie bekend dat het Vaticaan met het oog op de si tuatie in het bisdom Chur geen concrete stappen zal doen. „Het aftreden van bisschop Haas is niet aan de orde," zo had het Vaticaan de Zwitserse bisschoppen laten weten. De meeste bisschoppen waren na het lezen van de brieven uit het Vaticaan teleurgesteld geweest, aldus mgr. Bullet, se cretaris van de Zwitserse bis schoppenconferentie. De bis schoppen hebben de indruk dat het Vaticaan hen niet se rieus heeft genomen. Zelf had Bullet het gevoel dat zowel het bezoek dat zij eind april aan Rome hadden gebracht, als het onderzoek van Curieprelaat Rauber nutteloos was geweest. In een reactie op het starre standpunt van het Vaticaan in de kwestie-Haas heeft de PLEIDOOI BART ROBBERS VOOR NIEUWE OPZET UTRECHT De refor matorische traditie heeft haar kracht altijd gezocht in het leren. Daarom was de catechese een uurtje 'les' vanwege de kerk ook de trots van die tradi tie. Maar die trots heeft forse deuken opgelopen; het kerkelijk onderricht aan jongeren vanaf 13 jaar zit 'in de crisis'. In de Nederlandse calvinisti sche traditie wordt de catechi satie afgesloten meestal na het achttiende jaar met het doen van 'openbare belijdenis', formeel een voorwaarde voor het volop meedoen in de kerk. Om over de crisis in de cate chese en eventuele oplossingen te praten was er afgelopen za terdag een conferentie in Utrecht. Centraal stonden de opvattingen van Bart Robbers, gereformeerd kerkelijk toerus- ter in de provincie Utrecht. Hij heeft een aantal duidelijke opvattingen over de proble men en de oplossingen en er een boekje over geschreven: 'Basiscatechese' (prijs f 14,90). Het werd uitgegeven door de Stichting Godsdienst en Op voeding te Hoevelaken, die ook de bijeenkomst in Utrecht organiseerde. In vrijwel iedere gemeente er varen de predikanten en ande ren die catechisatie geven hoe moeilijk het is om jongeren, met name in de leeftijd van 13 - 18 jaar, te 'vangen' voor de zaken die de kerk wil over dragen. Het aantal jongeren dat vrijwillig gaat is klein; de meeste catechisanten worden door hun ouders gestuurd. Vooral de zaken die te maken hebben met het 'ABC' van de kerk(dienst) en formele kwes ties stoten jongeren in de cate chese af, om nog maar te zwij gen van dogmatische onder werpen. tanten roept deze ontwikke ling veel zorgen op. Ze bevin den zich in de spanning tussen enerzijds de nadrukkelijke wens tot overdracht van dat gene wat als waardevol wordt ervaren en anderzijds is er de tegenzin of zelfs agressie van jongeren om te worden onder worpen aan de traditie van de catechese. De jongeren hun zin geven lost niets op; die toege eflijkheid schept er nog een probleem bij: die van het schuldgevoel. In heel veel plaatsen wordt het probleem aangepakt door zogeheten huiscatechese te ge ven: ambtsdragers of gemeen teleden ontvangen eens in de zoveel tijd een groep jongeren om in huiskamersfeer te pra ten over onderwerpen die te maken hebben met God, gelo ven, kerk en 'het leven'. Soms is er ook kritiek op zulke avonden: de jongeren zouden er niets 'leren' en alleen maar wat 'praten'. Anderen menen dat dergelijke avonden juist heel goed zijn omdat daar ten minste de tijd wordt genomen om naar jongeren te luisteren, naar wat hen bezig houdt en naar wat hun zorgen geeft. Hoezeer het probleem van de catechisatie leeft, bleek afgelo pen zaterdag ook uit de forse opkomst van predikanten en andere belanghebbenden: ruim tweehonderd, afkomstig uit het hele land. Remedie Volgens Bart Robbers heeft het niet zoveel zin naar oplos singen te. zoeken die 'meer van hetzelfde' inhouden. Het is veel vruchtbaarder het anders te doen. Robbers baseert zich voor zijn remedie mede op 'gevoelige perioden' in de ontwikkeling van jongeren. Hij denkt bij voorbeeld dat kinderen in de leeftijd van 10 - 12 jaar kri- tisch-nieuwsgierig zijn en ge richt op het snappen van de dingen. Ze staan open voor nieuwe dingen en willen ver banden leren zien. Kinderen tussen globaal 13 - 17 jaar daarentegen zijn veel meer met de vragen van zichzelf be zig ('wie ben ik', 'aan wie kan ik me spiegelen' e.d.) dan met de vraag waar het in de kerk om gaat. Jongeren vanaf een jaar of achttien proberen een beeld van zichzelf als volwas senen te ontwerpen, oriënte ren zich daarbij op uitgangs punten en willen daarover praten. De praktijk van de catechese sluit niet aan bij de kenmer ken van de diverse leeftijds groepen; in tegendeel. Immers, de meeste catechisaties voor jongeren tussen 13 en 17 jaar zijn op leerstof geënt en daar aan hebben die jongen nu net geen behoefte. Ze hebben wel wat anders aan hun hoofd, na melijk zichzelf. In feite heb ben, aldus Robbers, jongeren gekregen wat ze niet nodig hadden en waaraan ze behoef te hadden is geen aandacht be steed. Het gevolg is vaak dat jongeren vóór hun zeventien de beslissen dat ze in de kerk niets (meer) hebben te zoeken. Behoefte Zijn oplossing is het op elkaar laten aansluiten van vraag en aanbod. Concreet betekent dat: kinderen van 10 tot 12 jaar ca techese geven met leerstof die gericht is op introductie en verkenriing van de wereld van geloof en kerk (de basiscate chese); tussen 13 en 17 jaar geen leerstof aanbieden, maar ménsen, kerkleden die be schikbaar zijn als 'kerkvrien- d(in)' als luisterend oor, als vertrouwensmens, als 'schurk- paal'; iemand die belangeloos belangstelling heeft in het le ven van de jongeren, hun vra gen, hun school- en werkerva ringen en hun verliefdheden. De kerk laat in die periode de jonge mensen dus niet vallen, maar laat het geleerde een Verzekeringsfusie De verzekeringsmaatschappijen Avéro Centraal Beheer en Interpolis hebben besloten tot een bundeling van krachten. Binnen enkele jaren moet dat leiden tot een volwaardige fu sie. Daardoor ontstaat er een bedrijf, dat qua omvang met de grootste twee verzekeraars in Nederland mee kan. De sa menwerking wordt ingegeven door de ontwikkelingen op de landelijke en de internationale verzekeringsmarkt. De verze keraars zijn bang, dat de open grenzen in Europa de concur rentie met gerenommeerde internationale verzekeraars al leen maar zal toenemen. Daaroverheen komen de verschui vingen met het plan-Simons en de integratie van de verzeke ringswereld en het bankwezen. EeN positief effect van de vereende krachten is het tegen wicht tegen al aanwezige giganten op de markt. Betere con currentie dwingt tot redelijke prijzen en betere service. De effecten op lange termijn zijn moeilijker in te schatten. Loopt men niet het gevaar dat er juist een tegengestelde beweging op gang komt? Door het beperkten van het aantal bedrijven vermindert de concurrentie en door de vergroting van de concerns neemt het verantwoordelijkheidsbesef bij de werk nemers af. Daardoor is de winst op termijn onzeker, of het zou al moeten zijn dat goed management en de instandhou ding van een redelijk concurrerende markt dwingt tot scher pe concessies aan de markt. Als het maar geen banaan wordt, waarmee een van de verzekeraars nu adverteert: De eerste vrucht smaakt goed, maar men struikelt licht over de schil. "VREEMDE VOGELS" Zwitserse kardinaal Henri Schwery gezegd dat alleen die gene bisschop kan zijn „die het vertrouwen van de meerder heid der priesters, kerkelijke medewerkers en gelovigen heeft". Het comité van Zwit serse katholieken zegt zijn vol le steun toe aan de nieuwe voorzitter van de Zwitserse bisschoppenconferentie, mgr. Pierre Mamie van Genève en Fribourg, bij de vervulling van zijn „uiterst moeilijk ge worden taak". De vereniging 'Pro Ecclesia' in Zwitserland heeft zaterdag met instemming gereageerd op de drie brieven waarin het Vaticaan mgr. Haas steunde. De afgelopen week is voor rk Zwitserland „zeer belangrijk" geweest, zo zei voorzitter dr. Herbert Meier. Hij betreurde het dat de meeste gelovigen niet door de inhoud van de brieven van mening waren veranderd. Steltlopers hebben ondiep water nodig om voedsel te kunnen vinden. Als we echter maar doorgaan met het grond waterpeil te verlagen Of moerassen op te spui ten dan verdwijnen zulke gebieden. Vreemde vogels worden dan heel gauw zeld zame vogels. Help landschappen en biotopen beschermen. Steun ons, stort uw bijdrage voor natuur en vo gels op giro: 550.30.20 STICHTING NATUUR- EN VOGELWACHT Weerdestein 41; 3328 MK Dordrecht; Tel. 078-174983 paar jaar betijen en neemt ze serieus in hun behoefte om 'al leen' te zijn, tegelijkertijd met het aanbieden van 'leunpalen' in de vorm van een kerk- vriend(in) en een aanbod van allerlei ontmoetingsplaatsen tussen gemeente en jongeren. Na het bereiken van het acht tiende jaar nodigt de kerk de jongeren uit voor een nieuwe ronde catechese. Nu niet voor het 'ABC', want dat hebben ze al leren spellen, maar voor ge- loofs- en levensvragen. In de opzet van Robbers kan in deze ronde die in principe twee seizoenen kan duren kan het doen van openbare belijde nis aan de orde worden ge steld. De Utrechtse praktisch-theo- loog prof. dr. M. van den Duik betoogde zaterdag dat Robbers wellicht nog radicaler had kunnen (en: moeten?) zijn. Bij voorbeeld naar het model van de zestiende-eeuwse Vlaamse theoloog Micron. Deze stelde voor om de cate chese op het veertiende jaar te laten beëindigen. De kinderen zouden op die leeftijd, na en kele jaren basiscatechese, ker kelijk volwassen zijn. Kun je die lijn niet doortrekken, vroeg Den Duik zich af en die leerperiode afsluiten met iets wat vergelijkbaar is met Bar Mitswa in de joodse traditie? Het belangrijkste element daaruit, het lezen uit de Schriften, geeft precies aan waar de basiscatechese op is gericht: het kunnen meedoen in de dienst. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff-F Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon 071 -122 244 Telefax 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur' J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G - J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L n Herpen (chef), F. Buurn Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049)' K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs C. van Haersma Buma, A. van Holstein, E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. drs K Veraart. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coordinator), B. Jansma, H. Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra. drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers. M van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bij- R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs A Heering (Rome). Huët (Parijs). M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. VunderinkJMoskou). W. Werkman (Jeruzalem), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs. M. de Cocq Nabezorglng Telefoon 071 -122 248 op ma t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. van 14 00 tc 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294.30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2