£eidóe6owuvnt Oekraïne kiest voor onafhankelijkheid CDA en YYD willen Bouterse berechten Lege bussen CeidócSouAattt Eeidte<2owumt Cicippio vrij na vijf jaar gijzeling Rectificatie 'Ook dat nog'zet vla voor aap, maar reclamespot blijft 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE 2 DECEMBER 1991 20 PAGINA'S in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25202. Losse nummers 1,45. 'Val rode regimes geen reden voor kerk om te juichen' Snelle aanhouding door nieuwe aanpak Ook VS niet klaar voor 'Madrid' in Washington Delta Jazz doorslaand succes Rembrandtjes: Leidens eerste zoete lekkernij Japan: geen excuses voor Pearl Harbor TOKYO Japan is niet van plan de Verenigde Staten aan te bieden voor de verrassingsaanval op de Amerikaanse vloot in Pearl Harbor op 7 december 1941. Evenmin zal Japan de Vere nigde Staten vragen hun spijt te betuigen over de atoomaanvallen in 1945 op Hirsoshima en Nagasaki, zo heeft de woordvoerder van de Japanse regering, Koichi Kato, vandaag verklaard. Naar uit parlementaire bron in Tokyo is vernomen, wordt in het parle ment een resolutie voorbereid over het aanbieden van excuses door Japan. De Stichting Japanse Ereschulden heeft opnieuw een delegatie naar Tokyo gestuurd. De tweemansdelegatie, met de voorzichtig hoopvolle voorzitter Lapré, gaat op uitnodiging van onder meer de Socialistische Partij in Japan en een comité be staande uit 114 Japanse wetenschappers en advocaten, waaronder 82 hoogleraren van 37 universiteiten. Dit comité is van plan op 7 december een appèl te richten aan de Japanse regering om een publieke spijtbetuiging uit te spreken en financiële compensatie aan de slachtoffers van Japan aan te bieden. Joseph Cicippio. BAYRUT De Libanese sji'itische groepering die Joseph Cicip pio vasthield, heeft de Amerikaanse gijzelaar vanmorgen in Bayrut vrijgelaten. De aankondiging van de vrijlating gisteren ging vergezeld van een brief en een videoband waarop Cicippio, die voor zijn ontvoering op 12 september 1986 accountant bij de American University in Bayrut was, zijn ontvoerders dankt voor zijn behandeling en zijn vrouw vraagt hem in de Libanese hoofdstad te ontmoeten. Cicippio zei dat de ontvoerders hem „goed" hebben behandeld, maar het was duidelijk dat hij de ver klaring, die ongetwijfeld door de ontvoerders is opgesteld, uit zijn hoofd had geleerd. De stap van Cicippio's gijzelhouders is een reactie op de vrijlating door Israël van 25 Arabische gevan genen. Politie pakt verdachte schietpartij in autowasserette DEN HAAG De Haagse politie heeft zaterdagmiddag de man aangehouden die ervan wordt verdacht afgelopen vrijdag een 31-jarige Hagenaar te hebben doodgeschoten bij een pompstation aan de Binckhorstlaan. De 19-jarige Rotterdammer, die in de Haagse Schilderswijk werd gearresteerd, heeft inmiddels be kend. Het slachtoffer was vrijdagmiddag zijn wagen aan het wassen in de autowasserette bij een tankstation aan de Binck horstlaan, toen een auto het terrein op kwam rijden. De bestuur der stapte uit en vuurde na een korte woordenwisseling een aantal kogels af op het slachtoffer. Deze overleed op weg naar het ziekenhuis. Volgens de Haagse politie lagen onder meer re latieproblemen aan de schietpartij ten grondslag. Het slachtoffer zou een verhouding hebben gehad met de vriendin van de da der. De politie deelde kort na de schietpartij al mee de vermoe delijke dader te kennen en te verwachten hem snel te kunnen aanhouden. KIEV Tachtig tot ne gentig procent van de Oekraïnse kiezers heeft gisteren voor de onafhan kelijkheid van hun repu bliek gestemd. De inwo ners van de Sovjetrepu bliek Oekraïne gingen massaal naar de stembus om een nieuwe president te kiezen en hun oordeel te geven over de vraag of hun republiek onafhanke lijk moet worden. Bij de presidentsverkiezingen gaat volgens het onafhankelij- In Kiev wapperen de vlaggen van (de) Oekraïne en de Europese Gemeenschap naast elkaar. FOTO: EPA ke Sovjetpersbureau ANI par lementsvoorzitter Leonid Kravtsjoek op kop met 61 pro cent van de stemmen. Ook de Oekraïnse onafhankelijkheids beweging Roech zei dat Kravtsjoek voorop gaat; Roech sprak van 50 procent. De kan didaat van Roech, Vjatsjeslav Tsjornovil, behaalde 22,5 pro cent, aldus ANI. Kravtsjoek verklaarde vandaag: „Een nieuw Oekraïne is geboren. Het is een grote historische ge beurtenis". De Russische presi dent Boris Jeltsin waarschuw de vrijdag al dat Rusland het Unieverdrag niet ondertekent als de Oekraïne niet meedoet. Dit betekent dan de definitie ve klap voor de Sovjetunie. De Verenigde Staten verrasten Moskou met de mededeling dat ze de Oekraïne zullen er kennen bij een positieve uit slag van het referendum. Sov jetpresident Gorbatsjov belde zaterdag zijn Amerikaanse col lega George Bush om hem te laten weten dat als de Oe kraïne massaal vóór onafhan kelijkheid zou stemmen, dat nog geen afscheiding van de Sovjetunie betekent. „Maar als men in die richting doorgaat, stevent men af op een ramp - voor de Unie en voor de we reld". Bush verklaarde dat er geen breuk zal komen in de relatie met Gorbatsjov. Robert Gates, de directeur van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, gelooft dat Gorba tsjov nog dit jaar als Sovjetpre sident van het toneel zal ver dwijnen als de Oekraïne zich afscheidt. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Ro bert Strauss zei de mogelijk heid van een nieuwe coup in de Sovjetunie niet uit te slui- In de Sovjetrepubliek Kazach- stan werd gisteren Noersoeltan Nazarbajev met overweldigen de meerderheid gekozen tot president. r erken- Nieuwsgierig Dit jongetje kijkt nieuwsgierig onder de rokken van de Japanse danseres Yoko Tanaska. Yoko Tanaska en haar man Hidekazu werden zaterdag in Maastricht wereldkampioen Ballroomdansers. FOTO:AP Jongen (14) verdacht van dubbele moord HOORN Het recherchebijstandsteam (RBT) dat de dubbele moord op een samenwonend Vietnamees stel in Hoorn onder zoekt, verdenkt een eerder aangehouden 14-jarige jongen uit Hoorn ervan de twee te hebben doodgestoken. Het RBT hield hem vrijdag aan op verdenking van inbraak op de avond voor de moord. Volgens de Hoornse politiewoordvoerder H. van Noort is de verdenking gebaseerd op tijdschema's van de ge beurtenissen. De 31-jarige man en zijn 30-jarige vriendin werden in de nacht van dinsdag op woensdag in hun woning met mes steken omgebracht. Zij kwamen als bootvluchtelingen uit Viet nam. De 14-jarige is vandaag aan de Alkmaarse officier van jus titie voorgeleid op verdenking van roofmoord. Volgens de •woordvoerder heeft hij nog geen bekentenis afgelegd. Puzzelen voor het Nederlandse Rode Kruis. In de puzzelopgave nummer 2, van afgelopen zaterdag is een vervelende fout geslopen. Bij overbrenging van de gevraagde letters naar het balkje waardoor een trefwoord ontstaat moet men bij de negende letter van het balkje nummer 28 overbrengen, in plaats van 26. RLENING RTV-PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU SPORT Veel bewolking en plaatselijk mist. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden. Morgen ongeveer 4 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. HOVO Oe Hoogse Hogeschool biedl de het de kader von Hoger Onderwijs - Architectuurgeschiedenis - Recente romons Individualisering - Nederlands-lndié in de literatuur (1600-1950) - Dansbeschouwing - Russische moderne schilderskunst Soffierhorst 105. 2592 GK Oen Hoog WASSENAAR Menken Van Grieken handhaaft de re clamespot van haar bananevla. Gisteren werd de televisiespot van het zuivelbedrijf uit Was senaar onderuit gehaald tij dens het satirische consumen tenprogramma 'Ook dat nog' van de KRO. In het spotje van Menken zet een aap een pak bananevla gulzig aan zijn lip pen en laat een banaan links liggen. De contra-expertise van 'Ook dat nog' leidde tot grote hilariteit. Eerst namen drie apen zonder een spoor van twijfel de banaan. Hele maal genegeerd werd de vla niet. Als in een kwajongens streek sloeg de ene aap het pak om, schopte een andere waarop een derde aap het pak leegdrukte. Daarna ontstond een vla-bal let. Menken-directeur M. Diet- vorst heeft genoten van het filmpje. Dat niemand de Men ken Van Grieken-spot meer serieus neemt, betwijfelt hij. „Ik ben zelf bij de opname voor onze spot geweest. Ik denk dat die aap wel vijf liter vla opdronk". De aap in de Menken-spot had volgens hem dezelfde keus als de 'Ook dat nog'-apen: echte bananen. „Maar het heeft wel anderhal ve dag geduurd voor die aap de vla pakte en de banaan liet liggen", gaf Dietvorst toe. Of de apen van Ouwehand mis bruik maakten van zijn vla? Dietvorst: „Ach, het was niet vreselijk negatief; met alles wat je een aap voorzet gaat hij zitten knoeien". „Zwaar geploeter" De besprekingen tussen de Nederlandse premier Ruud Lubbers (rechts) en zijn Britse ambtgenoot over de Europese Politieke Unie hebben gisteren weinig resultaat gehad. Bij zijn terugkeer in Londen beschreef Major zijn ontmoeting in Den Haag met de be roemde woorden van de hertog van Wellington tijdens de slag bij Waterloo waar Napoleon werd verslagen: „Het is zwaar geploe ter". FOTO: AP Pagina 4: Delors: „Top Maatsricht zal zeker slagen" DEN HAAG Zodra er bewijzen zijn dat legerlei der Bouterse betrokken is bij drugssmokkel naar Ne derland moet de regering om uitlevering vragen, opdat Bouterse of andere gezaghebbende militairen hier berecht kunnen wor den. Dit standpunt neemt een kamermeerderheid van CDA en VVD in, nu nieuwe rechtsverdragen en protocollen tussen Ne derland en de Surinaamse regering in de maak zijn. 'Volgens CD A-kamerlid Gual- thérie van Weezei is de machtspositie die Bouterse in Surname nog steeds bekleedt geen reden om hem vrijuit te laten gaan. Berechting in Ne derland ligt volgens Van Wee zei het meest voor de hand, omdat ons land „zowel ten aanzien van de berechting als de detentie meer zekerheid kan bieden. Want welke rech ter in Suriname zou over een man als Bouterse durven recht te spreken?". VVD'er Hans Dijkstal ver klaarde zaterdag in het VARA-programma Achter Het Nieuws dat Surinamers die bij de drugsleveranties aan Ne derland betrokken zijn hier vervolgd moeten worden, om dat met de drugsimporten de Nederlandse rechtsorde wordt geschonden. Volgens Dijkstal is het inmiddels „duidelijk" dat personen in de legerleiding bij drugshandel betrokken zijn. Uitlevering van crimine len aan Nederland wordt mo gelijk als over een maand of vijf de nieuwe protocollen over rechtsbijstand tussen Su riname en Nederland onderte kend worden. Pagina 3: „Kamer heeft recht op meer openheid rond Surinaamse drugshandel" PTT krijgt concurrent bij autotelefoon en piepers DEN HAAG De PTT krijgt over ongeveer twee jaar één concurrent op het gebied van autotelefoon en één op het ge bied van semafonie (piepers). Minister Maij (verkeer) heeft een wetsvoorstel, dat hierin voorziet, voor advies voorge legd aan de Raad voor Advies voor Post en Telecommunica tie. Het monopolie van de PTT op deze werkterreinen zal ech ter tot ten minste eind 1993 duren, aldus een woordvoer der van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het nieuwe netwerk voor autotele foon zal moeten voldoen aan de GSM-wereldstandaard. Het netwerk voor semafonie aan de Europese Ermes-standaard. KIND GERED UIT BRANDEND HUIS IN NOORD WIJK NOORDWIJK Door het re- solute optreden van een bar man kon in de nacht van zater dag op zondag een tweejarig kind uit een woning aan de He kelhof in Noordwijk-Binnen worden gered. Het kind was al leen thuis toen door nog onbe kende oorzaak brand uitbrak in de huiskamer. De naaste buren sloegen direct alarm, waarschuwden de poli tie en renden een naburig café binnen. Eén van de aawezige personeelsleden bedacht zich geen moment, klom via een re genpijp naar de slaapkamer van het kind en bracht het in veiligheid. De woonkamer brandde ondertussen geheel uit terwijl de andere kamers enor me rookschade opliepen. De brandweer heeft het pand later dichtgetimmmerd. Er wordt momenteel een onderzoek in gesteld naar de oorzaak. Het is toch waar: de streekbussen rijden zo goed als leeg rond. Hier en daar zijn er zelfs perioden dat er niemand in- en dus ook geen mens uitstapt. Dat kost drie gulden per kilo meter aan belastinggeld. Sommige 'spookbussen' dreigen zelfs te verdwijnen. Een 'veldonderzoek' heeft dat uitgewezen, wat je je daar ook bij moet voorstellen. Bussen die daarentegen - dat kun je zonder onderzoek ook wel zien - overvol raken zijn de brievenbussen. Met al die reclame voor Sint en Kerst. Zorg dat je daar de Leidse Courant elke dag in terugvindt. Dat kost wel één gulden per dag, maar die 45 cent extra die je anders voor een los nummer betaalt, steek je zo in je eigen lege busje. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. CD Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 Voorl: ■n proelobonnemenl worden geweigerd) - zonder postzegel - n. Leidse Courant, Antwc 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1