Robert Vunderink gelooft ogen niet 14 SPORT 15 Spel Jaspers niet beloond De Kok kan judobond niet overtuigen Leconte held, Forget spil bij Fransen Chris van der Velde in de achterhoede Ccklóc Qowia/nt MAANDAG 2 DECEMBER 1991 1-1 Poeor-PALMA DE MALLORCA Een gemiddel- ms 3-2 de van ruim twee tegen wereldbekerhouder kaart Raymond Ceulemans en nog geen finale- plaats. Diek Jaspers zag zijn sterke spel in het t-Oj derde toernooi om de wereldbeker drieban- b'ö-I clen zaterdagavond in Palma de Mallorca niet Gele^beloond. Jaspers verloor in de halve eind strijd ondanks zijn indrukwekkende spel van de Belgische driebandenkoning. De Braban- der ging in de beslissende vijfde set onderuit en werd vervolgens derde door van de Oos- SO tenrijker Pilss te winnen. Opnieuw met een 3e6lds" gemiddelde van ruim twee. De eindzege in rens het Spaanse evenement ging naar Torbjörn 1-1 Blomdahl, die in de finale Ceulemans na een 4-ij lange zit versloeg: 3-2. Jannes van der Wal niet op damtoneel DEN HAAG Harm Wiersma kreeg onlangs een directe finaleplaats bij het NK toegewezen door de KNDB. Ook Jannes van der Wal - eveneens oud wereldkampioen - voelde weinig voor de komende oorwedstrijden. Vanwege de totaal verschillende omstandigheden werd de Groninger toch opgeroe pen voor de nog steeds te spelen barrage. Vé Wal, die zich intussen vooral op de schaaksport lijkt toe te leggen, weigerde en verdwijnt daarmee voorlopig uit de NK-cyclus. Na de gedeelde vijfde plaats van vorig jaar zou hij, samen met Hans Jan sen en Arjan van Leeuwen, moeten 'herkampen'. Oorspronkelijk om twee directe finaleplaatsen, maar na de rentree van Wiersma heeft uitsluitend de winnaar nog rechten. Door de afmelding van Van der Wal zullen Jansen en Van Leeuwen nu eind deze week samen in de slag gaan. Bowlingtitel bij Eric Kok AMSTELVEEN De 33-jarige Haarlemmer Eric Kok versloeg in de finale van het Ohra Dutch Open-bowling- toernooi zijn teamge noot Marco Maaswin kel. Over twee games scoorde Kok 446 pins tegen titelverdediger Maaswinkel 394. De vrouwentitel ging naar de Sittardse Jeannette van de Looverbosch. Zij versloeg met 371 pins over twee games Betty Vissers met 357. Skiër Accola naast Tomba BRECKENRIDGE/LECH Paul Accola - Alberto Tomba 2-2. Accola scoorde in Breckenridge in Colorado net zo vaak als Tomba de week ervoor in Park City. De Zwitser kopieerde de dubbelslag van Tomba op de reuze en gewone slalom. Na vier wedstrijden staan beide kemphanen, beide olympische favorieten, weer gelijk. In Lech am Arlberg opende Vreni Schneider zaterdag het vrouwenseizoen met haar 36ste overwinning. Ze won de slalom voor wereldbeker-houdster Petra Kronberger en Blanca Fernandez-Ochoa. Gisteren waren de rollen om gedraaid. Fernandez won voor Schneider en Kronberger. Het trio maakte duidelijk dat outsiders niet geduld wor den op de slalom. De eerste wereldbekerwedstrijd leverde een dubbel suc ces op voor de Finse skispringers. Het evenement op de 90-meterschans in Thunder Bay, dat door de wind tot een loterij werd gemaakt, werd gewonnen door de pas zestienjarige Toni Nieminen. Zijn landgenoot Ari-Pekka Nikkola landde als enige in de buurt. Henk Angenent klopt het marathonpeloton SPORT OP TV VANDAAG Nederland 1, 18.27 uur: Sport op 1 Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport journaal. 'ffl België 2, 23.10 uur: Tennis toernooi - ALKMAAR Gedisciplineerder dan ooit werkten de A-rijders zaterdagavond hun zevende KNSB-marathon af. Angst voor blessures riep voorzichtigheid op in het pe loton'. Begrijpelijk, want ruim een week ge leden raakten Marcel Kooy en Piet Man- Superchannel, 20.00 den tijdens de marathon in Deventer ern stig gewond. In de race over 100 ronden in Alkmaar bleven de schaatsers overeind. Na de finish zakten ze echter vol ongeloof door de knieën. Henk Angenent, doorgaans een anonieme rijder, had hen allemaal een loer gedraaid. De 24-jarige spruitenkweker uit Alphen aan den Rijn reed met drie collega's ronde voorsprong. In de eind sprint liet hij De Marreiros en Pronk be kwaam achter zich. Stam werd vierde. het spe- van tbal- khe- duel wed- >elen. niet heeft bben bent HEERENVEEN De NOS had de camera's reeds opgeborgen, het meeste publiek genoot al van het zondagse avond eten en zijn collega's wa ren nauwelijks nog geïn teresseerd. Totdat de spea ker opmerkte dat Robert Vunderihk bij de wereld bekerwedstrijden in Heer enveen de tijd van Veld kamp ging bedreigen. Die voorspelling kwam uit. Marathonschaatser Vun derink verbeterde met liefst acht seconden zijn persoonlijk record en won gisteren pardoes de tien kilometer: 14.02'34. Hij ge loofde z'n eigen ogen niet. „I thought you we're a mara thonskater", riep de Noorse specialist Karlstad naar de dertigjarige Raaltenaar. „As you see, only for training", grapte Vunderink gevat. Vun derink was plotseling nieuws. Door zijn imponerende tien ki lometer stelde de Sallander ■zijn kandidatuur voor de Olympische Spelen in Albert- ville. „Qua trainingsarbeid doet hij weinig voor de rest onder", merkte Jan Wiebe Last op. Last, nu coach van de gewes ten Overiisel-Gelderland, be geleidde Vunderink naar de rit in Heerenveen en zo moge lijk naar Albertville. „We gin gen weg op een tijd van 14.10. Dit was eigenliik onverwacht". De BCK (begeleidingscommis sie kernploegen) dacht daar deze week anders over. BCK- voorzitter Dick van Zanten belde maandagavond laat Vunderink in Raalte op. Of hij zin had mee te doen aan de tien kilometer van gister avond. Hoewel hij sinds 1985 niet meer deel uitmaakt van de kernploeg geldt Vunderink samen met Veldkamp als de beste Nederlander voor die af stand. Het NOC zoekt name lijk gegadigden voor de olym pische tien kilometer. Stomverbaasd Vunderink stond gisteren zelf ook stomverbaasd. „De eerste tien kilometerrit van vandaag werd in 14.10 afgewerkt. Dan ga je toch wel even twijfelen. Ik reed hier vorige week de vijf kilometer in 7.06. Ik kwa lificeerde me daarmee voor de afstandskampioenschappen, begin januari. Als je die tijd twee keer bij elkaar optelt zit je op 14.12. Dus is het logisch dat ik hier wel van sta te kij ken". Vunderink had zich zorgvul dig geprepareerd voor de tien kilometer van gisteren. Zater dag liet hij de marathon van Alkmaar aan zich voorbii gaan, en de gehele week had 'hij zijn trainingsschema's aan- Yvonne van Gennip toont vorm DEN HAAG Yvonne van Gennip heeft het Kraantje Lek-toernooi aangegrepen om te bewijzen dat ze richting Albertville langzaam maar zeker in vorm begint te komen. De koningin van de Olympische Spelen in Calgary won niet alleen op de Haarlemse buitenbaan vóór Sandra Zwolle, maar liet ook enkele goede tijden noteren. Met name de ver richting van Van Gennip op de 1500 meter, na een voor haar doen prima 43,60 op de 500, mocht er zaterdagavond zijn. Ze finishte na 2.10,88. Dat betekende een verbetering van het zes jaar oude baanrecord, dat met 2.11,8 op haar naam stond. Gisteren won Van Gennip onder matige om standigheden de 1000 meter in 1.26,80. Op de 3000 meter moest ze specialiste Hanneke de Vries voor laten gaan (4.39,50 om 4.41,48). Van Gennip reed vervolgens om zich te testen alleen door en volbracht de vijf kilometer in 7.58,50. gepast. „Logisch", sprak Last. „Als je hier mag rijden, moet je het ook goed doen". „Ik had vandaag voor het eerst uitge ruste benen", liet Vunderink weten. „Elke slag was raak. Vanaf het eerste contact met het ijs ging het goed. Eigenlijk train ik hier veel te weinig. Ik zou er dan misschien veel scherpere tijden uit kunnen halen". Vunderinks oude record da teerde van twee jaar geleden, toen hij op Thialf 14.10.72 reed. Ook nam hij op het snel le Friese ijs drie jaar geleden het werelduurrecord van Hil- bert van der Duim over. Vun derink ziet er overigens niet tegen op zijn olympische aspi raties op een buitenbaan te be wijzen. „Welnee", reageert hij, „ik train immers altijd op dat soort ijs in Deventer. Typisch marathonijs, zwaar dus". Sprint Bijna vier jaar na de zilveren kruistocht van Jan Ykema door Calgary lijkt Nederland opnieuw kanshebber voor olympisch eremetaal op de sprint. Gerard van Velde bleef twaalfhonderdste seconde bo ven de NOC-limiet steken, die op 37,3 staat. Vanavond komt datzelfde Ne derlandse Olympische Comité bijeen. Om vooral te praten over genomineerden voor Al bertville. Van Velde is een naam die nog niet op die lijst voorkomt. Daar is sinds dit World Cup-weekeinde in Heerenveen verandering in gekomen. Van Velde legde gisteren de 500 meter naar 37,42 seconden. Daarmee scherpte hij voor de derde maal binnen twee weken zijn persoonlijk record aan. „Een potentiële wereldtopper", roemde sprintcoach Wopke de Vegt. „Hij moet in staat wor den geacht een 36'er te kun nen rijden". Van Velde, die zaterdag zijn twintigste verjaardag opsmuk te met een val op de 500 me ter, lijkt als enige in staat na Ykema het volgende Neder landse sprintfenomeen te wor den. „De snelheid die Van Velde ontwikkelt, overrompelt hem zelf", analyseerde De Vegt. „Hij kon daarom die bocht zaterdag niet houden. Jammer, want hij zat dicht op Jansen (die 36,83 reed, red.). Ik heb de beelden nog eens be kijken en er had misschien al een olympische limiet ingeze ten. Maar dat kun je natuurlijk altijd achteraf zeggen. Maar vandaag laat hij natuurlijk een fantastische indruk achter. Die limiet van 37,3 is op zich niet scherp, hoewel 37,5 coulanter was geweest". Keen breekt in dubbelspel door 1 I SUNDSVALL Mikhael Ap- j pelgren heeft de open Zweedse i tafeltennistitel op zijn naam gebracht. De 30-jarige Europe- se kampioen zette gisteren in Sundsvall in de finale tegen de Belg Saive de achterstand van 2-0 in games om in de over- winning van 3-2 (11-21 15-21 21-19 21-18 21-18). Bij de vrou- wen ging wereldkampioene Deng Yaping er met titel van- door. i In de Nederlandse ploeg maakte Trinko Keen indruk. Hij bevestigde in Sundsvall zijn grote mogelijkheden. Niet in het enkelspel, zoals in Polen waar hij de laatste vier haalde, maar in het dubbelspel. Met zijn clubmakker Sonnet van Charleroi haalde hij de finale. In de rit naar de eindstrijd werd Haldan/Heister het slachtoffer van de twee. In de finale troffen ze de wereld- kampioenen Rosskopf/Fet- zner. De Duitsers sloegen toe in 21-6 17-21 21-13. Bij de vrouwen werden Vriesekoop en Hooman uitgeschakeld in de derde ronde. Paul Haldan heeft voor de 1 vierde keer een uitnodiging ontvangen deel te nemen aan het World All Stars Circuit. Haldan moet zich op 5 decem ber in Dubai melden voor het eerste evenement. Op 8 de cember wordt de finale ge speeld in Tokyo. Britse renner bij Zuidafrikaans team LONDEN De Britse wieier- professional Colin Sturgess heeft zaterdag een contract ge tekend bij een Zuidafrikaanse wielerformatie. Het team is van plan komend seizoen in de Verenigde Staten en mogelijk Europa wedstrijden te rijden. De 22-jarige Sturgess reed de afgelopen jaren voor Belgische ploegen. Fair Play Cup voor handballers HAARLEM Denemarken heeft de zevende editie van de Haarlemse Handbalweek op zijn naam gebracht. De Denen, evenals Oranje volgend jaar deelnemer aan het WK-kwali- ficatietoernooi in Oostenrijk, werden ongeslagen winnaar. Zaterdagavond versloegen zij Nederland met 21-19 en giste ren veegden ze de vloer aan met de tegenvallende Litou wers, 32-18. De Balten eindig den als laatste op het toernooi dat door het wegvallen van Estland van een zeslanden- tot een vijflandentoernooi werd gedevalueerd. Nederland stelde teleur. In de eindrangschikking finishte het team van Guus Cantelberg op de derde plaats. Na overwin ningen tegen Litouwen en België volgde de forse neder laag tegen de Polen op vrijdag en zaterdag het minieme ver lies tegen de Denen, die even wel niet het volle uur voluit speelden. Oranje sloot het toernooi af met een zege van 18-13 op Kuwayt. Een duel dat evenwel niet meetelde voor de eindrangschikking. Claus Veerman werd met 28 treffers topscorer van het toernooi. Nederland kreeg als troostprijs de Fair Play-cup. Bondscoach Guus Cantelberg heeft voor het WK-kwalifica- toernooi in Oostenrijk achttien spelers geselecteerd, van wie twee nog zullen afvallen. De selectie: Doel; Josten, Mas tenbroek en Van de Broek; veld; Van Olphen, Schuurs, Groener, Nijdam, Hagreize, Ruivenkamp, Jacobs, Tum- mers, Veerman, Van Noesel, Vlijm, Portengen, Robert Fie- ge, Aalmoes en Nusser. DEN BOSCH Irene de Kok kon haar tranen am per bedwingen. Totaal ge desillusioneerd en onder steund door haar trainer Peter Ooms verliet de ju doka zaterdag de Bossche Maaspoort-hal. Even daar voor had zij met over macht de nationale titel in de klasse tot 72 kilogram gehaald, maar met min stens zoveel geweld was haar direct daarna door het bestuur van de judo bond de zoveelste klap in het gezicht uitgedeeld. Het prestigieuze toernooi van Fukuoka werd haar na een speciale bestuurs vergadering door de neus geboord. Dat kon er alle maal nog wel bij. Direct na de laatste finales barstte in de Maaspoort de pakweg 23ste aflevering los van een soap, die met glans de vergelijking met een tv-serie als 'Goede tijden, slecht tijden' kan doorstaan. Een soap, die in het teken staat van de Spe len in Barcelona en de nomi naties daarvoor. Per klasse mag Nederland een deelnemer sturen, hetgeen bij de vrouwen in twee klasses grote opschud ding veroorzaakte. Boven 72 kilogram waren daar Angeli- que Seriese en Monique van der Lee, tot 72 kg het duo Ma rion van Dorssen en Irene de Kok, de voormalige wereld kampioene die een come-back maakte. Van der Lee en Van Dorssen werden vorig seizoen genomineerd, zodat voor De Kok en Seriese een wereld in stortte. Beiden legden zich daar echter niet bij neer en gingen de strijd met hun rivales regelma tig aan. Zo klopte Seriese Van der Lee afgelopen weekeinde en versloeg De Kok Van Dors sen zelfs al tweemaal in recht streekse confrontaties. De Ju dobond Nederland (JBN) hield haar poot echter stijf. „Maar ge kunt toch niet blijven betalen voor iets wat in het verleden eens een keer is misgegaan", verzuchtte De Kok over haar gemiste nominatie. „De beste moet naar Barcelona en je moet de kans krijgen om je daarvoor te bewijzen". Ongelijk Dus nemen De Kok en trainer Ooms elke mogelijkheid waar het ongelijk van de bond te bewijzen. In Den Bosch maak te De Kok korte metten met iedereen, hoewel Van Dorssen daar weg bleef. Zij bereidt zich voor op het grote toernooi van Fukuoka in Japan. Juist daar wilde De Kok ook meedoen in alle categoriën. „Ik wil me be wijzen", aldus de gefrustreerde topsportster, „desnoods in an dere klasses". Ooms nam daar toe zelf contact op met Fukuo ka en kreeg per fax een uitno diging terug voor De Kok. „We betalen alles zelf, de bond hoeft alleen maar 'ja' te zeg gen". aldus de Tilburgse trai ner. Zaterdag echter knikte de bond, in casu voorzitter Frans Hoogendijk, een keihard neen. Hoogendijk: „Op eigen kosten uit den boze. Dat niet toe, we willen de daarin beschermen", kreeg Hoogendijk de hele Ooms-clan en Seriese- clan over zich heen door te stellen, dat Angelique Seriese wel in aanmerking zou komen voor de klasse alle categoriën in Fukuoka. Terwijl Seriese in een eerder stadium was gezegd niet naar Japan te mogen. Van De Kok, met gouden me daille om de nek, was onder- lelemaal niet meer", stamelde ze. „Barcelona is tot daar aan toe, maar nu heb ik bijna geen enkel internatio naal toernooi. Geen Fukuoka, geen Parijs. Pas in april mag ik in München meedoen. Dit heb ik nog nooit meege maakt". Otto Mertz (5) houdt de Nederlanders Lambert Schuurs (links) en Wil Jacobs vast. LYON Henri Leconte be heerste zaterdag het dubbel- duel als Napoleon de Slag bij Austerlitz. Leconte serveerde en retourneerde superieur. De come-back van de vrijwel af- feschreven 28-jarige liefheb- er van trijntje en wijntje schokte de Amerikanen. Voor de laatste maal stond Le conte zes jaar geleden in de toptien. In 1987 viel hij terug door de ziekte van Pfeiffer. Zijn derde hernia-operatie in juli van dit jaar werd verricht door dr. Sanett, dezelfde chi rurg, die vergeefs probeerde Mecir van diens rugklachten te verlossen. Inmiddels was hij gescheiden van Brigitte Drut, de tien jaar oudere ex van hor denloper Guy Drut, die in twee jaar het familie-kapitaal van vier miljoen gulden er door heen joeg. Leconte was zo berooid, dat hij zijn buitenhuis in Mougins (Franse Alpen) moest verkopen. Het was echter niet Leconte, maar Guy Forget, die het af maakte. Van tevoren was de 26-jarige linkshandige num mer zeven van de wereldrang lijst de spil geweest, waar alles in „Yann's Band" om draaide. Een geestdriftig surfer, die tennist om zijn passie te kun nen betalen en bij elk minder belangrijk toernooi een zestal surfplanken met zich mee torst. Yannick Noah is pee toom van zijn achttien maan den oude zoontje. Maar een rots in de branding was Forget gisteren tegen Sampras niet. Hij won de eer ste set pas in de tiebreak (8-6) nadat hij bij 5-4 twee setpoints op de service van Sampras had gemist. De Amerikaan leek zich te herstellen, maar na de gewonnen tweede set, leek het net voor hem een obstakel dat met de minuut hoger werd. Óm niet te spreken van het enthousiasme van de Fransen, dat angstwekkende In de laatste game had Sam pras nog twee breekpunten op de service van Forget, maar toen die waren weggewerkt, belandde de Amerikaan bij een laatste jacht op de bal als een hoopje vuil in één van de hoeken van het stadion. Ook Forget kwam languit op de vloer terecht. Bij hem konden de benen de vreugde niet dra gen. Maar het duurde slechts enkele seconden of de andere musketiers droegen hem in triomf door de zaal. John McEnroe heeft zich te ruggetrokken voor het ECC- toernooi, dat vandaag in het Antwerpse sportpaleis is be gonnen. De Amerikaan, die het toernooi driemaal op zijn naam bracht, heeft last van een peesontsteking in de knie. Hij is de tweede speler, die in België verstek laat gaan. Titel houder Goran Ivanisevic trok zich vrijdag met een achilles peesblessure terug. In het hoofdtoernooi is één Nederlan der actief: Jan Siemerink. Michiel Schapers houdt de hervonden topvorm angstval lig vast. De oud-kampioen van Nederland, die onlangs terug keerde in de tophonderd, be reikte bij de challenger in het Zwitserse Bossonnens de halve finales. Na winst van de tie break van de eerste set met 7- 6 verloor hij daarin met 3-6 4- 6 van de Zuidafrikaan Christo van Rensburg. Bondscoach Stanley Franker heeft de beslissing over een eventueel vertrek naar Oos tenrijk uitgesteld tot 15 decem ber. Dat gebeurde op verzoek van de Koninklijke Neder landse Lawn Tennis bond. Omstreeks die ciatum hoopt leiden tot verzelf standiging van het toptennis binnen de KNLTB. SPORTWERELD Cricket Steven Lubbers, aanvoerder van het Neder lands elftal, heeft op 38-jarige leeftijd besloten van club te veranderen. Hij verlaat de Ko ninklijke UD en gaat voor Hermes DVS spélen. Volleybal -De volleyballers van de Sovjetunie hebben zich gisteren in Tokyo verzekerd van de wereldbeker. In het laatste duel versloeg de ploeg Zuid-Korea eenvoudig met 3-0 ((15-7 16-14 15-8). Zwemmen Pablo Morales heeft zijn rentree in de zwem- sport met een sterke overwin ning bekroond. Bij de open Amerikaanse titelstrijd won de Amerikaan zaterdag de 100 meter vlinderslag in 54,18 se conden. Algemeen De Chinese stad Beijing heeft zich officieel kandidaat gesteld voor de or ganisatie van de Olympische Zomerspelen in 2000. Autosport De formule 3- race op het circuit van Fukuo ka heeft de Nederlandse deel nemers geen plezier opgele verd. Marcel Albers kon na een botsing in de kwalificatie training niet aan de finéde meedoen. Jan Lammers crash te in de vierde ronde en kon de wedstrijd niet meer hervat ten. De race werd gewonnen door Jordi Gene voor David Coulthard. Volleybal Piet de Bruin, die zaterdag na negentien jaar aftrad als voorzitter van de NeVoBo, is zaterdag tijdens de bondraadsvergadering op Pa pendal benoemd tot ere-voor- Chris van der Velde sloot het toernooi goed af. MELBOURNE Op de slot dag van het open Australische golfkampioenschap heeft Chris van der Velde laten zien waarom hij recht had op de uitnodiging voor Melbourne. De sterk gestarte Nederlander maakte, na twee uiterst zwak ke dagen, het evenement af met een ronde van 67. Alleen de Zweed Lanner en de Ame rikaan Rinker slaagden er in vier dagen in die prestatie te Van der Velde ein digde in de achterhoede. Het toernooi werd gewonnen door de Australiër Wayne Riley met 285 slagen. Met 300 slagen eindigde de golfer als 42ste.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15