Frankrijk heeft nu drie nieuwe tennismusketiers Dubbele moraal voor Oranje SPORT „Adriaanse kan blijven" 13 Een cadeau van formaat Eeidae Sou/ia/nt Ccidoc ©ou/ui/nt MAANDAG 2 DECEMBER 1991 Franse voetballer 'tilt' verzekering MARSEILLE De Franse beroeps voetballer Patrice Marquet is met dertig andere personen gearresteerd op verdenking van grootscheepse fraude met dure auto's. De speler van Toulon zou deel uitmaken van een bende, die de verzekering 'tüde' door als gestolen opgegeven auto's in Alge rije van de hand te doen. De zaak kwam aan het licht toen een met Marquet bevriende douane-beambte de BMW van de middenvelder bij een controle herkende. De bestuur der kwam de douanier onbekend voor, waarna hij meende dat het luxe vervoermiddel gestolen was. 60.000 kijkers zien wereldtitel voetbalsters VS GUANGZHOU De Ameri kaanse vrouwenvoetbalploeg, grotendeels bestaande uit col lege-studentes, heeft zaterdag in Guanghzou (Chi) het eerste wereldkampioenschap voor vrouwen gewonnen. In de fi nale werd Noorwegen met 2-1 verslagen. De winnende tref- fer van Michelle Akers-Stahl 9e viel kort voor het eindsignaal. Amerikaanse Qp de tribunes volgden 60.000 speelsters zijn toeschouwers de eindstrijd, happy met de jjet complete evenement trok wereldtitel. bijna een half miljoen Chine- FOTO: EPA zen naar <je stadions. Cricketcompetitie wordt veranderd AMSTERDAM Veranderingen zijn komst in de cricketcompetitie. Het aantal cl i de hoofdklasse wordt van tien naar twaalf 1 clubs gebracht en verregende wedstrijden worden niet meer overgespeeld. Deze laatste maatregel geldt ook voor de eerste klasse. De veranderin gen gaan in met ingang van het seizoen 1993. Dan wordt ook de knock-out competitie opge heven. De twee bovenste clubs uit de eerste klasse promoveren volgend seizoen automa tisch naar de hoofdklasse. Nummer drie speelt een beslissingswedstrijd om promotie tei nummer tien van de hoofdklasse. Het bonds! stuur onderzoekt tevens de mogelijkheid de aanleg van graswickets. Programma Houtrust in de knel DEN HAAG Houtrust Sport, en dus de gemeente Den Haag, dreigt in de problemen te komen door het binnen halen van de Davis Cup tenniswedstrijd tussen Nederland en Zwitserland (eerste weekeinde februari). Het program ma van Houtrust komt in de knel doordat op de zondag vóór het Davis Cup-weekeinde atletiekwedstrijden wor den georganiseerd. Contractueel is Houtrust Sport verplicht de tennisvloer vanaf maandagochtend (27 januari) speelklaar te hebben, maar daartoe zou zondag al beschikbaar moeten zijn. Op die dag organiseert de Haagse atletiekvereniging Sparta, in samenwerking met AV'40, echter landelijke si :gen en jeugdwedstrijden. sbé- Sparta is verzocht de wedstrijden te verplaatsen i ,roor andere datum, maar de club houdt vast aan de ec gesproken datum. VOORZITTER FC DEN HAAG: Europese titel vrouwen NANTES De Nederlandse tennisspeelsters zijn officieel kampioen van Europa. Stephanie Rottier en Mirjam Oremans versloegen giste ren in Nantes in de finale van het landentoer- nooi Italié met 2-0. Monique Kiens hoefde in het dubbelspel niet in actie te komen. Het toer nooi was geafficheerd als Europees kampioen schap. In de praktijk was het een soort vere deld jeugdtoernooi. Landen als Duitsland, Spanje en Oostenrijk waren niet van de partij. In de Nederlandse ploeg ontbraken Schultz, Bollegraf en Jagerman. Lichte blessure voor Ruud Gullit MILAAN Ruud Gullit is niet helemaal ongeschonden tevoor schijn gekomen uit de Milanese derby AC Milan - Inter, 1-1. De Nederlander klaagde na afloop over een verrekt spiertje in zijn zij of rug. Hij meende dat de kwetsuur niet van ernstige aard zou zijn en zijn meespelen komende woensdag tegen Grieken land niet in gevaar zou kunnen brengen. „Ik heb medicijnen meegekregen", vertelde hij gisteravond in Studio Sport. „Boven dien is er zalf op gesmeerd om de pijn wat te verzachten. Ik kan pas een dag later beoordelen wat de aard is van dit blessuretje, maar ik zie het niet somber in". Gullit kwam gisteravond samen met ploeggenoten Marco van Basten en Frank Rijkaard in Am sterdam aan. Woensdagavond wordt het trio van AC Milan door een privé jet van clubeigenaar Berlusconi direct van Saloniki naar noord-Italië teruggevlogen. LYON Vijftig jaar na dato beschikt Frankrijk weer over een generatie tennismusketiers. Drie in getal, die gisteren in Lyon de Davis Cup veroverden. Van die andere muske tiers uit de jaren twintig, Henri Cochet, René La- coste, Jacques Brugnon en Jean Borotra keek laatst genoemde gisteren glimla chend toe, hoe de nieuwe generatie de Bühne be steeg ten koste van de Verenigde Staten. Van het nieuwe trio was er één die met aangetrokken teu gels de emoties van zijn land genoten bereed, één die pas na de winnende klap scheen te beseffen wat hij had aange- richt en één wiens gelaatsuit- I drukking alle ups en downs weerspiegelde. Een ongelijk, maar schitterend drietal, van wie er twee speelden en de derde leed, genoot en wiens single Saga Africa van de al bum Black and What in een mum van tijd de plaatselijke hitlijst bestormde. Anti - Semitische kreten bij hockeywedstrijd Idoor VINCENT VAN 'T RIET DEN HAAG Tijdens het hockeyduel in de hoofdklasse tussen Hattem en het Haagse HDM kreeg doelman Richard Lemaire van de Haagse club gisteren tijdens de wedstrijd anti-semitische kreten van het Hattemse publiek naar zijn hoofd geslingerd. De keeper werd bovendien bespuwd. Mare Benninga, speler van Bloemendaal, werd ooit tijdens een wedstrijd tegen SCHC ge- I confronteerd met dergelijke uitspraken. Dat incident is toen afgedaan met een schor sing. Hagenaar Lemaire is zelf niet joods, maar heeft wel ver re joodse antecedenten. „Ik schrok me dood toen achter mijn doel iemand 'klere joden' riep. Zoiets had ik nog nooit meegemaakt. Het slaat ook nergens op, want ik ben zelf geen jood. Het publiek begon toen ook nog eens te spugen. Ik kéep al heel wat jaartjes, maar zoiets als dit is nieuw voor me. Het leek wel een voetbalwedstrijd. Elk publiek dat normaal achter mijn doel staat probeert je wel eens uit je concentratie te halen. Maar niet met woorden van deze strekking of met spugen", al dus een ontdane Richard Le- Van der Burg bij blessurespecialist HEERENVEEN Ben van der Burg heeft zich onder be handeling gesteld van de Duit se arts Mtlller-Wohlfarth. De Nederlandse kernploegschaat ser vertrekt zaterdag naar In zeil, waar hij een trainings kamp zal onderbreken voor een drie dagen durend consult bij de clubarts van Bayern München, die ook Stephen Ro che, Yannick Noah en Boris Becker onder zijn patiënten telde. De slechte prestaties van Van der Burg worden toegeschre ven aan de gevolgen van een valpartij tijdens een trainings kamp, vorig jaar december in Collalbo. Het stuitje van Van der Burg is bijna zo bekend als het zwabbervoet van Gerard Kemkers. „Ben ondervindt hinder van zijn heup als hij met hoge snel heid de bocht neemt", ver klaarde KNSB-arts Frank Nusse. De grootste verdienste van Yannick Noah was dat hij Henri Leconte en Guy Forget zijn vertrouwen schonk en zelf aan de zijlijn bleef. Na de his torische Davis Cupwinst op de Verenigde Staten in Lyon - de eerste in 59 jaar - zullen de na men van Leconte, Forget en Noah nog jaren in één adem worden genoemd. Frankrijk en zijn musketiers vierden gis teren rond etenstijd het win nende punt, dat Forget tegen Pete Sampras binnenbracht, met een polonaise, die zo uit liep, dat de laatste partij tussen Leconte en Agassi werd ge schrapt en 3-1 de eindstand Een sensationele uitslag onge twijfeld. Met ATP-wereld kampioen Pete Sampras, showbink André Agassi en Flach/Seguso; het op één na sterkste dubbel ter wereld leek de Amerikaanse Davis Cup aanvoerder Tom Gorman de beste troeven in handen te hebben. Geheim wapen Maar Noah had de durf een geheim wapen in te zetten: Henri Leconte, nauwelijks hersteld van een derde hernia- Idoor FRANK WERKMAN AMSTERDAM Hoewel een groot deel van de spe lersgroep van Oranje afge lopen weekeinde nog in competitie-verband actief was meent bondscoach Ri- nus Michels dat de fysieke kant van Griekenland- Nederland komende woensdag niet zo'n pro bleem vormt. „Het gaat vooral om de menta le kant van de zaak", oordeel de de teamchef gisterochtend, op een moment dat het Mila nese trio nog in de derby AC Milan - Inter in actie moest komen. Wouters had toen al de nederlaag met Bayern München tegen Werder. Bre men (4-3) achter de kiezen en Ronald Koeman en Riclïard Witschge rustten gisteren ook al uit van de inspanningen tij dens Albacete-Barcelona, 1-1.- Michels' opmerking over de geestelijke weerbaarheid van zijn pupillen was tweeledig be doeld. Enerzijds richtte de bondscoach zich op het menta le herstel van de Milanese top pers, nadat deze gisteren al al les hadden moeten geven te gen Inter. Binnen een paar da gen weer 'scherp' staan tegen een volgende tegenstander, maar dan van Oranje, zal vol gens de technische baas van het Nederlands elftal moeilijk maar wel van groot belang zijn. Het tweede element van het 'mentale verhaal' mikt op de instelling van de spelers groep als geheel en de forma tie van woensdag in het bij zonder. „We moeten niet gaan mikken op een gelijkspel", verwoordde Michels die opvat ting. „Als je dat namelijk doet loop je het risico te behoudend te gaan spelen". En bestaat de kans dat een eventuele tegen treffer niet (meer) kan worden opgevangen, zou er aan kun nen worden toegevoegd. Een dubbele moraal voor Oranje derhalve. Lissabon Michels verwees in dit ver band naar de vorige ontmoe ting van de Grieken in de race naar Zweden, anderhalve week geleden in Lissabon te gen Portugal. Daar leden de Hellenen een kansloze neder- operatie en geforceerd vijftien kilo overgewicht kwijtgeraakt, sloeg vrijdag al het zelfver trouwen zoek van de in de Da- vis Cup debuterende Sampras. De echo van die klap dreunde gisteren door, toen Forget - zelf op de eerste dag kansloos gelaten door Agassi - het op nam tegen diezelfde Sampras. Inmiddels was de situatie sterk gewijzigd. Forget en Leconte hadden in het dubbel met 6-1 6-4 4-6 6-2 gewonnen van de olympische kampioenen Flach/Seguso en Frankrijk aan een voorsprong van 2-1 geholpen. Rode kaart voor Ronald Koeman MADRID Ronald Koeman is zaterdag in de 45ste minuut van het duel van Barcelona te gen debutant Albacete (1-1) naar de kleedkamer gestuurd, niet om te rusten, maar om er te blijven. De Nederlandse in ternational kreeg van scheids rechter Lopez Nieto een rode kaart wegens het onderuit ha len van Oliete. Richard Witschge kwam in de 53ste minuut Stoitsjkov aflossen. laag, volgens de Oranje-coach voor het grootste deel ook het gevolg van een verkeerde be nadering vóór de krachtme ting. „De Grieken wisten dat ze eigenlijk een gelijkspel moesten behalen om kansrijk te blijven. Maar het accent werd toch te veel op behoud gelegd. Het resultaat is be kend". In hoeverre Michels kans zal zien zijn 'dubbele visie' op zijn spelers over te brengen dient te worden afgewacht. Oók de selectie weet dat een remise in Saloniki definitieve plaatsing vöor het EK zal betekenen. Guy Forget en Henri Leconte maken een ereronde met de Franse vlag. FOTO: AP Die realiteit in evenwicht brengen met het 'tactische' uit gangspunt 'gewoon voor twee punten te gaan tegen de Grie ken' is nog niet zo'n eenvoudi ge zaak. Beseft ook Michels, die er aan toevoegt dat hij de Zuid-europeanen in eigen om geving redelijk hoog inschat. „Griekenland heeft thuis te gen Malta, Finland en Portu gal bewezen tot veel in staat te zijn", aldus de bondscoach, die er voor het gemak nog wat 'voetballogica' aan toevoegde. „Zelfs in een half vol stadion in Saloniki kan er voor de thuisploeg nog voldoende sfeer worden gecreëerd om die naar de winst te stuwen. „Maar de Grieken maken te gelijker tijd wel de indruk dat ze onder de druk van het moeten preste ren, zoals nu, net als in Lissa bon, aan de orde is, nog wel eens minder presteren. Net als bij de vorige EK-kwalifikatie- reeks. Gingen ze bij Hongarije te eenvoudig het schip in, ter wijl wij wonnen van Polen". Teleurstelling Michels beseft dat de voetbal wereld verwacht dat Neder land zich onder de huidige, gunstige omstandigeden zal plaatsen voor het EK. „Elk an der resultaat dan een zege zal een teleurstelling ziin. Maar dat het niet eenvoudig wordt beseft ook iedereen. Met uit zondering van de uitwedstrijd tegen Malta hebben de andere wedstrijden van Oranje dat in deze groep wel bewezen". Michels houdt er rekening mee, en zal dat ook zijn spelers duidelijk trachten te maken, dat het Griekse elftal nog af gezien van de (papieren) kans op alsnog plaatsing voor Zwe den tevens aan het element prestige veel waarde zal toe kennen. „Net als België tegen Duitsland onlangs", vergeleek de bondscoach. „De Belgen waren uitgeschakeld, maar maakten er toch een geweldi ge slag van om Duitsland als nog beentje te lichten. Zo zou den de Grieken tegen ons ook wel eens kunnen gaan spelen. Ze zullen het gezichtsverlies van de wedstrijd tegen Portu gal ook willen goedmaken". Dat het Nederlands elftal net als in het laatste EK-plaat- singsduel een wat defensief karakter zal dragen duidde Michels gisteren eigenlijk al aan. „Hoewel ons concept er op is gericht om kansen te creëren én doelpunten te ma ken moet dat niet steeds de drang zijn van de middenvel ders", doelde de bondscoach op een eventuele Oranje-voor- sprong in Saloniki. „De 'takti- sche nuchterheid' (bij spelers en supporters; red.) is overi gens ondertussen al een stuk groter geworden dan die ooit was". Hetgeen de kans dat bij voorbeeld Feyenoorder Peter Bosz (in 1988 reserve op Wem bley) woensdag zijn eerste 'echte' cap gaat halen er be paald groter op maakt. Pagina 14: Michels gTapt over Feyenoord Geen geld voor ijshockeyers NEW VORK Het Ameri- kaanse ijshockeyteam heeft geen geld om de 191 dagen du rende voorbereiding op het olympisch toernooi in Albert- ville af te maken. IJshockey- supporters wordt gevraagd zich achter de nationale ploeg op te stellen en een eenmalige bijdrage van 25 dollar, 50 gul den, te schenken. VOLENDAM Voorzit ter Henk Werkhoven gaf gisteravond al vast een klinkklaar antwoord op de hamvraag die van avond in de bestuursver gadering van FC Den Haag, waarvoor ook Adri aanse is uitgenodigd, aan de orde komt. „Adriaanse kan blijven", reageerde Werkhoven op de 0-0, die gisteren werd gereikt in de uitwedstrijd tegen Vo- lendam. Werkhoven, en later ook be stuurlid Castenmiller, hadden het duel van gistermiddag al vorige week bestempeld als „cruciaal" voor het al dan niet aanblijven van de coach. Bij een nederlaag zouden de da gen van Adriaanse, die een maand geleden een aanbod tot verlenging van zijn contract afwees, zijn geteld. Vrijdaga vond laat, nadat Adriaanse 's middags zijn spelers had ver teld bezig te zijn aan zijn „af- scheidstraining", had de trai ner voor het eerst zelf contact gehad met de voorzitter. „Hij vertelde me toen dat hij de uitlatingen niet zo had ge daan", aldus Adriaanse. Werk hoven had woensdagavond na de thuisnederlaag tegen Wil lem II echter wel degelijk „in terventies" aangekondigd als gisteren opnieuw zou worden verloren. „Maar in Volendam is met opgeheven hoofden ge speeld", oordeelde de directeur Bouwen en Wonen van de ge meente Den Haag. „Met goed voetbal is een punt gehaald, dus Co Adriaanse hoeft zich geen zorgen te maken". De voorzitter stipte overigens aan i hiermee zijn privé-standpunt aan en zei (wellicht) niet be- - stuursvisie te ventileren. Adriaanse, die vier jaar gele- den uit eigen beweging opstap- f te bij PEC, voelt zich gegriefd door het bestuurs-ultimatum en kondigde in Volendam „een pittige discussie met het bestuur" aan. Op de vraag of hij zelf kan aansturen op een breuk, liet Adriaanse het ant woord in het midden. „Ik wil eerst met de bestuursleden zelf praten. Verder moet ik een verklaring afleggen over de mindere resultaten. Ik voel me daarvoor wel verantwoorde lijk, maar ik ben er niet schul dig aan". Tevens zal in het be stuur Adriaanse's wens tot het aantrekken van Peter Hout man aan de orde komen. Volendam-trainer Leo Steeg- man, voor de komst van Adri- - aanse werkzaam als assistent trainer bij FC Den Haag, be nadrukte gistermiddag dat de bestuurs-eis van invloed was op de sfeer van de wedstrijd. „Door de dreiging van escala- tie hing er een waas over de wedstrijd". Steegman sprak te- gen de afgelopen weken te hebben gesproken met het be^ J stuur van FC Den Haag. „Mijn contract bij Volendam loopt tot juli '95", ontkende Steegman nadrukkelijke geruchten als zou hij als opvolger van Adri aanse moeten worden be schouwd. Dick Advocaat rea- geerde met een resoluut „nee" op het bericht dat hij zou zijn benaderd om Adriaanse bij een vroegtijdig vertrek op te volgen. „We kunnen nu op de zelfde manier doorgaan", meent dan ook voorzitter Werkhoven. Duel vindt bijna geen doorgang VOLENDAM Het doorgaan van Volendam - FC Den Haag (0-0) heeft gisteren aan een zij den draadje gehangen. Het be stuur van de Noordhollandse club heeft serieus overwogen de gisteren inhaalwedstrijd te verbieden. Dit naar aanleiding van „opruiing" door het be stuur van FC Den Haag. De Volendammers vreesden voor ongeregeldheden nadat het Haagse bestuur afgelopen week het lot van trainer Adri aanse hadden verbonden aan het resultaat van de uitwed strijd in Volendam. „Dat is hetzelfde als Slovenen en Kroaten vragen hun ruzie uit te vechten in bijvoorbeeld Bu dapest", ondersteunde Volen dam-trainer Steegman het standpunt gaan, waarna ook werd afge zien van het verantwoordelijk stellen van het bestuur van FC Den Haag voor eventueel tu mult. Dat bleef uit, hoewel het duel acht minuten te laat be gon. Een aantal Haagse sup porters was, via onklaar ge maakte hekken, zonder kaar tje en zonder te zijn gefouil leerd het stadion ingegaan, waarna het hele vak werd schoongeveegd Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee - wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken qratis. Voorl *3 r~ Noteer als n Dhr./Mevr.: ^abonnee ingaande: I Postcode/plaats: I Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: (voor controle bezorging) Postcode/plaats: Stuur deze bon in e

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13