Niet-bouwen van GAVI aantrekkelijk, maar ordt t toch og spannend ,n de PvdA NOG IE15 LEUKS OP TV? KIJK INDE KRANT. OPINIE Dilemma 's jidAcSomaTit ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 RIK IN 'T HOUT opgeruimd van na- ■j ur hij ook is, Felix Rot- aiberg moest dinsdag 3j ;h even slikken. De 155 ugdige directeur van De <SI ilie, het discussiecen- ea|um in Amsterdam, kan niet langer honderd il ocent zeker van zijn dat j de nieuwe voorzitter j; m de Partij van de Ar- wordt. Als een blik- a mschicht uit heldere he- 4, el stond er ineens een rieuze concurrent tegen- l [er hem. 8 1 aar het allerergst vond Felix r jg, zei hij, dat hij zijn nieuwe a jenstrever tot dat moment een vriend had beschouwd, mand die hij al vijftien jaar ide en van wie hij had ver- Icht dat hij hem tenminste Wen op de hoogte zou stel- Jh van zijn plannen. „Maar ja, gaat dat in de politiek. Je 1431 eet nooit wat er de volgende öj g zal gebeuren". J5 i door Rottenberg zo ge- 3jj! ichte opponent heet Ruud sii reeman en is nu nog „tot 21 die tevredenheid" voorzitter n de Vervoersbond-FNV. 31, aarom wil hij dan toch naar 3i PvdA? Heeft hij geen ver bouwen in zijn vriend Felix? b p dat soort vragen geeft 17» reeman geen antwoord. Hij X' il alleen kwijt dat „een aan- 1 mensen" hem verzocht ui ieft zich kandidaat te stellen. 'ie dat zijn, houdt hij liever lor zich. 13 an maar weer naar Rotten- 172: erg. Weet hij het soms? Nou 61 i of! Vreeman zou gevraagd jn door een groepje 'gefru- i« reerde' PvdA-parlementa- V] érs, onder wie Frans Leijnse. 33 e vice-fractievoorzitter is 4 ilgens Rottenberg een van de 42(1 vdA'ers die nog steeds niet 'jj unnen verkroppen dat het 3, abinet (lees: Wim Kok) de in- Ki repen in de wao en de Ziek- jwet heeft doorgedrukt. Daardoor kwam een aantal [actieleden in een onmogelij- tsituatie terecht. Dat leverde «trahes en irritaties op die fweer naar boven komen", Rottenberg. Keerpunt :man weigert hierop com- ïntaar te geven. Maar hij it er wel rond voor uit dat om het zacht te zeg- een geheel andere kijk ?ft op kwesties als de wao de Ziektewet dan partijlei- 'j' er Wim Kok. In een rede op congres over arbeidsver- jj oudingen stelde Vreeman I, underdag, dat de betreffende ibinetsmaatregelen „een eerpunt zijn in de Nederland- ïdsverhoudingen en een euk vormen in het denken rer de verzorgingsstaat". Het i de vakbondsvoorzitter niet •bazen als deze ingrepen be- ïld zijn als eerste stap op naar een sociaal ministel- ofwel „een vangnet voor ipeergevallen". man sprak in dit verband „Amerikanisering van de lerlandse samenleving", ir analogie van hun colle- ïn de VS, zullen ook de lerlandse werknemers eeds minder bescherming ge- leten tegen de grillen van un bazen en de willekeur an het noodlot. Amerikanise- ng bespeurt Vreeman ook in e politiek. „Partijprogram- na's worden minder belang- jk, media-genieke koppen omen ervoor in de plaats", e PvdA is daar een treffend Oorbeeld van, vindt hij. Vroe- en was de sociaal-democratie In uitdrukking van een maat- ihappelijke beweging. Vanuit at draagvlak werd politiek een ui sopereerd. „Nu ligt het start- iljar >estuub ;en ein® la|Rottenberg: „Ik wil niet simpel- net eei^eg tegen zijn. Het sociale 33. Bijn ®telsel wordt te duur", r HC FOTO: ANP punt niet meer in de samenle ving, maar bij de 'professio nals' in de Kamer en in de re gering. Van daaruit zoekt men op populaire wijze steun, een kwestie van public relations, lijkt het wel", aldus Vreeman. Volgens hem> is daarmee te vens sprake van een koers- wending van de PvdA. De partij zou zich bewust losge maakt hebben van haar tradi tionele aanhang. De sociaal democratie spant zich niet meer in, aldus Vreeman, voor traditionele zaken als regule ring van de sociale verhoudin gen en eerlijk delen van werk en inkomen. De PvdA dingt naar de gunst van de midden groepen, de werknemers met een eigen huis en een autootje voor de deur, meent Vreeman. De zieken, de arbeidsonge schikten, de werklozen, de ao- w'ers en de bijstandmoeders worden zijns inziens alleen nog minimale garanties gebo- Gefrustreerd Felix Rottenberg ziet in dit soort uitspraken een bevesti ging van zijn vermoeden dat Ruud Vreeman ook een pion is van de vakbeweging, die net als de groep-Leijnse ernstig gefrustreerd zou zijn door de gang van zaken rond de wao en de Ziektewet. Er is contact geweest van Vreeman met de top van de FNV voor hij zijn kandidatuur bekend maakte, weet Rottenberg. Hijzelf zegt niet tegen de vakbeweging te zijn, maar hij zou het niet ver standig vinden als de PvdA, juist nu zij een nieuwe door braakpoging doet, naar jonge kiezers en middengroepen, zich alleen van de vakbonden afhankelijk zou maken. Vreeman ontkent pertinent dat hij door de FNV naar vo ren is geschoven. „Ik heb (voorzitter) Johan Stekelen burg alleen maar ingelicht over mijn plannen". Maar we derom wil hij niet verhelen dat er wel een kern van waar heid zit in Rottenbergs ge dachte. Als hij voorzitter wordt, zal hij er zich „natuur lijk" voor inzetten dat het ver trouwen tussen de vakbewe ging en de PvdA wordt her steld. Daarmee is de situatie wel ge schetst. Net als eind jaren ze ventig, toen het ging tussen Wim Meijer en Max van den Berg, heeft de PvdA een onge meen spannende verkiezings tijd in het vooruitzicht. Wie op het partijcongres van maart 1992 de voorzittershamer in handen krijgt, Vreeman of Rottenberg, is onmogelijk te voorspellen. Dat zal er mede van afhangen wie de steun krijgt van de par tijtop. Wie nu verbaasd wil op merken dat vice-premier Wim Kok en fractieleider Thijs Wöltgens zich toch nooit ach ter een tegenstander als Vree man zullen scharen, oordeelt te voorbarig. Het is heel goed denkbaar dat Kok en Wölt gens in de kandidatuur van deze uitgesproken linkse FNV'er dè kans zien om al thans een deel van het wegge lopen kiezersvolk terug te winnen. Men bedenke dat ook wijlen Joop den Uyl uiteindelijk eie ren voor zijn geld koos. Samen optrekkend met de door hem aanvankelijk zo verafschuwde Max van den Berg vormde hij een tandem, die een grote aan trekkingskracht had op het electoraat. Samenwerking met Vreeman zou veel boze vak bondsleden wellicht het idee kunnen geven dat Kok zich niet echt van zijn achterban heeft vervreemd. „Lief zijn" Het is echter ook denkbaar dat de vice-premier zal willen doorgaan met de 'modernise ring' van de PvdA en het 'lief zijn voor het CDA'. Dan heeft hij aan Rottenberg een betere voorzitter. Die zegt immers van zichzelf dat hij in tegen stelling tot zijn concurrent nooit onderhandelt „op het scherpst van de snede". Over de ingrepen in wao en Ziekte wet bijvoorbeeld zegt Rotten berg: „Ik wil niet simpelweg tegen zijn. Het sociale stelsel wordt te duur. Maar het gaat er wel om dat je met de best denkbare oplossing komt voor de personen om wie het gaat". Rottenberg meent voorts dat hij zowel binnen als buiten De Balie heeft getoond dat hij de batterende groepen tot over eenstemming kan brengen. Hoeveel waardering hij daar mee oogst blijkt volgens de Ba lie-directeur uit het volgende. Na zijn kandidaatstelling gle den er in huize-Rottenberg een paar brieven van CDA- topambtenaren in de bus. „Die schreven dat ze blij waren dat ik het voorzitterschap wil doen, omdat dan volgens hen onnodige confrontaties met de PvdA, zoals in het verleden hebben plaats gehad, kunnen worden voorkomen". (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van deze krant.) „Ben je persoonlijk voor of te gen de bouw van de GAVI?", luidde de vraag die ik enige tijd geleden kreeg voorgelegd. Voor wie het nog niet weet, de let ters GAVI staan voor Geïnte greerde Afval-Verwerkings- Insinstallatie. Die installatie heeft vooral betrekking op vuilverbranding en met name daarop sloeg de vraag. Het ant woord kan kort zijn: 'tegen' na tuurlijk! Die vuilverbranding is duur en uit de schoorsteen er van komt toch nog wel wat rommel. Ook al voldoet hij aan de zgn. Richtlijn Verbranden 1989 die te boek staat als de scherpste ter wereld, er zal al tijd sprake zijn van enige emis- Onmiskenbaar is echter ook dat wij een welvaren volkje zijn en dat meer welvaart tot dusverre samengaat met het produceren van meer afval. Zo werd in 1985 in Nederland eens zoveel afval per inwoner inge zameld als in het veel minder welvarende Portugal. In Ne derland zelf nam tussen 1965 en 1990 de hoeveelheid huis houdelijk afval met een dikke zeventig procent toe. Ook in de tweede helft van de jaren tach tig was er een aanzienlijke toe neming. Primair van belang is dus dat de groei van die jaar lijkse afvalberg gestopt wordt en dat vervolgens die afvalberg kleiner wordt. Bovendien is het nodig - en dat gebeurt geluk kig in toenemende mate - dat een groter deel van die afval berg wordt hergebruikt. Door technische ontwikkelingen zul len er ongetwijfeld in de ko mende jaren nieuwe mogelijk heden komen om die afvalberg mede door hergebruik een for se kop kleiner te maken. Maar het is met onze maatschappij als met een grote olietanker op zee. Ook al draai je hard aan het roer - en dat is nodig - dan nog duurt het geruime tijd alvorens een drastische koers wijziging is doorgevoerd. De tot dusverre opgedane ervaringen met het beleid van milieumi nister Alders en zijn voorgan gers, maar ook die van „lagere" overheden wijzen daar duide lijk op. Op grond van die ervaringen weten we dat we in de komen de jaren met een hoeveelheid afval zitten waar we geen kant mee op kunnen en dat we als regio zelf op moeten draaien voor de verwerking ervan. En als dat zo is dan ontkomen we niet aan vuilverbranding. Dat moet dan vanuit het oogpunt van het milieu zo verantwoord mogelijk gebeuren, ook al kost ons dat veel geld. Toegegeven moet worden dat ook nog aanzienlijk veel 'vuil' uit de schoorsteen komt, ook al bedraagt dat slechts enkele procenten van de hoeveelheid verontreiniging die om allerlei redenen al in de lucht aanwe zig is. In dat verband is overi gens ook van belang dat de GAVI veel schoner zal zijn dan de inmiddels gesloten vuilver brander in Leiden en de te sluiten vuilverbrander in Den Haag. Onder de gegeven om standigheden ontkomt men er echter niet aan ook een zgn. „end-of-the-pipe" oplossing te kiezen. De GAVI is gepland bij Ypen- burg en zal een verbrandings capaciteit krijgen van 575.000 ton per jaar, terwijl de moge lijkheid van een uitbreiding is voorzien. Een eerste taak voor de regio is te voorkomen dat deze uitbreiding noodzakelijk zal zijn. Zo zullen we in de toekomst ie dere keer als we Ypenburg - zo mogelijk met openbaar ver voer - passeren, eraan herin nerd worden dat wij in dat op zicht een bijdrage hebben te le veren. Overigens staat die GAVI er nog niet en moeten er in de ko mende maanden nog ruim 9000 bezwaarschriften worden be handeld. De Stichting Stop Vuilverbranding Ypenburg verwijt de Leidschendamse fracties van CDA, PvdA en D66 dat zij verwachten dat deze bezwaarschriften weinig .of geen nieuwe gezichtspunten zullen opleveren. Dat verwacht het CDA inderdaad gelet op het feit dat in de afgelopen ja ren de pro's en contra's van de vuilverbranding van alle kan ten zijn bekeken. Die stichting heeft zelf een belangrijke bij drage daaraan geleverd. Blijft het feit dat er een groot aantal bezwaarden is. Dat onder streept dat niet bouwen van een vuilverbrander politiek ge zien veel aantrekkelijker is, maar men zal uiteindelijk zijn haar regionale verantwoorde lijkheid moeten durven dragen. (De heer J.H. Post is lid van de CDA-fractie in de gemeen teraad van Leidschendam.) loor KOOS VAN WEES Op het moment dat ik dit schrijf heb ik zwarte vingers. Ik zit namelijk te lezen in een boekje van Milieudefensie. 'Groene raad is niet duur', waarin de meest gestelde vragen aan de Milieutelefoon (020-6262620) worden beantwoord. Nu wist ik niet eeps dat er een Milieutelefoon bestond. Maar nu ik het wel weet zou ik kunnen vragen of ik die inkt, die door hun boekje aan mijn handen kleeft, gewoon onder de kraan kan afspoelen, of bijvoorbeeld beter kan afvegen aan mijn broek. Dat heeft uiteraard het nadeel dat die sneller gewassen moet worden. En daarna gedroogd in onze super-de-luxe maar helaas energieverslindende wasdroger. Ik kan hem natuurlijk ook bij de open haard te drogen hangen, maar daarvoor heb ik van die fraaie boomstammetjes nodig, en dat schijnt ook al niet goed te zijn voor het milieu. Bovendien komt er dan zo'n rooklucht in dat ik hem weer moet wassen. Misschien is afspoelen toch beterdat beetje inkt wordt vast wel opgenomen door 'het milieuJammer alleen van die papieren handdoekjes: horen die na gebruik nou bij het oud- papier of niet? Welk een dilemma! Nu denkt u: wat een kniesoor! U heeft het mis. Na zorgvuldige lezing van het boekje begrijp ik dat milieuvriendelijk handelen een kwestie is van lang nadenken, tot gekwordens toe. Om een voorbeeld te noemen: het scheren. Hoe scheer ik me het milieuvriendelijkst, zo luidt de vraag. En daar heb je het al. „Elektrisch scheren levert vooral luchtvervuiling op, terwijl nat scheren het water verontreinigt. Een beste keus valt hier moeilijk te maken", zo meldt het boekje. Nu is bekend dat in het milieu toegedane kringen een baard populair is (de milieulobby die het Binnenhof frequenteert bestaat vrijwel uitsluitend uit baarden), maar ik wil niet. Gelukkig geeft het boekje toch nog raad aan die idioten, die zonder gezichtsbeharing door het leven willen: die moeten hun scheercreme halen uit potje of tube. en niet uit een spuitbus. En scheerapparaten gebruiken zonder batterijen. Maar slecht blijft het. dat scheren. Was dit maar het enige voorbeeld waarbij de lezer toch langzaam maar zeker een schuldgevoel bekruipt. Hoe je het ook doet, je doet het nooit goed. Nog zo iets: er staat milieuvriendelijk op mijn plastic tas, klopt dat? Antwoord: Milieuvriendelijke tasjes bestaan eigenlijk niet". En dan volgt er een wijdlopig exposé over dat de tasjes wel verbrand kunnen worden, maar dat daarbij toch kooldioxyde vrijkomt, het belangrijkste broeikasgas. Bovendien moeten er dan weer nieuwe tasjes worden gemaakt, met alle nadelen voor het milieu vandien. Koop maar een echte boodschappentas, luidt de aanbeveling. Nou heb ik die, meerdere zelfs, en toch kan mijn boodschappentas-kast bijna niet meer dicht vanwege de plastic tasjes. Geen mens weet waar ze precies vandaan komen, maar hun aantal blijft groeien. Weggooien kan dus niet, bewaren betekent een bedreiging van mijn binnenhuis milieu. Weer zo 'n dilemma. Een binnenkort hoogst actuele vraag betreft de koop van een kerstboom. Is een kunstboom niet beter, zo is blijkbaar ooit aan de Milieutelefoon gevraagd. Nee, want die boom is van plastic. Het beste is helemaal geen boom, meldt het boekje. Maar als het dan toch moet (wat zijn we toch veeleisend) is het huren van een boom het beste. Die kun je naderhand terug brengen naar het tuincentrum. In mijn geval betekent dat een vrijwel naaldloze boom. want van alle kerstbomen die ik heb gehad, had er na de kerst niet een meer zijn dennegroene vachtje. Het tuincentrum ziet me al aankomen. Gelukkig staan er toch nog wat tips in waar we wat mee kunnen. Wist u bijvoorbeeld dat gloeilampen niet in de glasbak moeten, maar gewoon in de vullesbak? En dat uw lege melkpakken vanwege een aluminium of plastic bewaarlaagje niet bij het oud papier horen? Het boekje doornemend wordt het steeds duidelijker: het feit dat we bestaan vormt de grootste bedreiging van het milieu. Oplossingen daarvoor geeft Groene raad is niet duur' echter niet. In het voorwoord vermeldt Ivo de Wijs met een kwinkslag nog de vraag 'Hoe kom ik op een milieuvriendelijke manier van mijn man af', maar een antwoord blijft uit. Zelfs dat schijnt niet zonder schade aan het milieu te kunnen. Jammer, want dat daarmee in één klap de milieuvervuiling is opgelost mag duidelijk zijn. Niemand meer die ongetwijfeld milieuvervuilende boekjes hoeft te lezen, elektriciteit gebruikt om daarover een stukje te tikken en het water vervuilt door zijn inkthanden te wassen. Zo zie je: Groene raad is niet duur. BRIEVEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te korten. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te kor ten dan wel te weigeren. Ano nieme inzendingen verdwij nen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze dienen geadresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. Reclame-tirannie De kritiek van P.J. Vermeu len in de krant van 23 novem ber op de nauwelijks te ontwij ken stroom reclame is me uit het hart gegrepen! Het bedrijfsleven heeft natuurlijk het volste recht om bekend heid te geven aan zijn produk- ten/diensten, maar het begint de laatste jaren wel de spuiga ten uit te lopen. Er is geen ont komen meer aan, overal recla me: media, straat, openbaar vervoer, brievenbus etcetera. Werkelijke informatie is daar soms nauwelijks (meer) bij. En we zijn er nog niet. Zo over wegen sommige bedrijven al de wachttijd die de klant bij het opbellen vaak voor lief moet nemen, nog wat te ver lengen en met reclame te vul len. Ook zullen we steeds meer geadresseerd drukwerk in de bus krijgen en daar helpt geen sticker tegen. En wordt er gesproken over reclame op tv (commerciële zenders), dan Burgemeester Havermans: „We moeten doen waar de burger om vraagt". FOTO: SP gaat het altijd over meer, nooit over minder. Gelukkig begint de wal het schip te keren. De irritatie on der de consumenten neemt duidelijk toe. Sommige ge meenten gaan de lawine in de brievenbussen beperken, el ders wordt gedacht over een ketenaansprakelijkheid voor de opruimkosten (straatrecla me), van de tv-kijkers weet al een kwart de reclamespotjes handig te ontwijken en op en kele plaatsen vormen zich zelfs actiegroepen ter bestrij ding van wat zij de reclame- terreur noemen. Steeds vaker ook worden rele vante vragen gesteld. Zoals: betalen we dit uiteindelijk niet allemaal zelf? Wat is de in vloed op kinderen? En op het milieu? Drs. J. Buisman, DEN HAAG Belanghebbenden parkeren Bij de gemeente Den Haag lig gen volop plannen voor uit breiding van kantoren. In Be- zuidenhout zullen nieuwe ont wikkelingen worden gereali seerd langs de Schenkkade en de Prinses Beatrixlaan. Voor de bewoners in deze gebieden zal dat extra verkeersoverlast betekenen. Een van de maat regelen om de leefbaarheid in de wijk te handhaven en de verkeersoverlast terug te drin gen is het belanghebbenden parkeren. We betalen als be woners mee. Tot zover ga ik akkoord. Echter, de bijdragen van het bedrijfsleven 40,- per maand per auto) is naar mijn idee te laag. Wanneer dit instrument moet dienen om het woon-werkverkeer terug te dringen, zou men nog eens naar die veertig gulden moeten kijken. Het Centraal Station ligt nota bene op loop afstand van deze wijk. Een verhoging van de bijdragen van het bedrijfsleven lijkt mij alleszins redelijk, mede gezien de serieuze kritiek op de 7,50 bijdrage van de bewoners van Bezuidenhout. Hermine Taai-van den Hoek, DEN HAAG. Gemeente Naaldwijk milieubewust? In Naaldwijk heeft de ge meente containers ingevoerd. Eén per huis (grof vuil). Al ja ren heb ik zo'n zelfde contai ner in gebruik, dus nu bezit ik er twee. Op de laan waar ik woon heeft de NAM (Neder landse Aardolie Maatschappij) de sloten schoongemaakt. Al het slootvuil op de kant, met daar tussen kunstmest zakken, plastic zakken, potten enzo voort. Ik pakte mijn reserve container en deponeerde er al les in wat niet biologisch was. Uit milieu-oogpunt een goede daad. De reinigingsdienst dacht daar anders over: de container werd niet geleegd. Mijn inzet werd afgestraft. Nu rest mij niets anders dan dat vuil weer te dumpen in de sloot. Naaldwijk milieubewust? Kom nou. Ria van Marrewijk, NAALDWIJK Gemeentepolitiek Hierbij een reactie op twee ar tikelen met betrekking tot de gemeentelijke politiek in Den Haag. Het eerste artikel ver scheen onder de kop 'Gemeen tepolitici kundig doch contact gestoord' en de andere onder de kop 'Havermans: We moeten doen waar de burger om vraagt'. De reden van de reactie is, dat we deze artike len lazen kort voor ons ver trek naar de Peace People As sembly in Noord-Ierland, die op 7 en 8 december zal worden gehouden. Onze delegatie zal daar als hoofdthema de stel ling naar voren brengen „Bla ming the Politicians is blaming ourselves". Het in beide arti kelen bedoelde verschijnsel, dat men in het Westen meent de luxe te bezitten de demo cratische verplichtingen te verwaarlozen, ligt ook aan dat hoofdthema ten grondslag. De stelling van de heer Haver mans is zo logisch, dat men het bijna vreemd vindt. Het ver bazingwekkende er aan is dat het de burgemeester is die de stelling verkondigt. Men zou verwachten dat de burger het deed. Immers, de burgers dra gen de collectieve eindverant woordelijkheid voor het beleid van de politici, zowel op ge meentelijk niveau als op we- reldniveau.Veel burgers weten nauwelijks te vertellen hoe de naam van de man of vrouw is op wie zij bij de laatste verkie zingen hebben gestemd. Ze weten nauwelijks het partij programma. Hierdoor ontstaat een afstand tussen de kiezer en de gekozene. Samenvattend: de burger draagt de eindverantwoorde lijkheid voor de gevoerde poli tiek en de politicus moet zijn bevoegdheden niet trachten te overschrijden. Wanneer een ieder zich daarvan bewust is. is het probleem opgelost. Namens The Dutch Friends of The Peace People, F.H.M. Scheffer. DEN HAAG.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9