Beleggingsadvies gebaseerd op braille-apparatuur en gevoel Wall Street tussen hoop en vrees ECONOMIE GELD GOED CeldaeSomorit Uitstel van betaling Medicopharma ZAANDAM De medicijnengroothandel Medicopharma zit financieel aan de grond en heeft gisteren van de Haarlemse rechtbank voorlopig uitstel van betaling gekregen. Directe aanleiding hiertoe is het afhaken van de Duitse reddende engel Schulze, die aanvankelijk bereid was 60 miljoen in het nood lijdende Medicopharma te steken. De aanvraag tot uitstel bleek nodig na het afbreken van de onderhandelingen door Ferd. Schulze te Mannheim. De afgelopen dagen zijn vergeefs andere mogelijkheden van een strategische samenwerking onderzocht. Deze pogingen hebben echter niets opgeleverd. Medicopharma ziet zich geplaatst voor grote verliezen, een li quiditeitscrisis en het ontbreken van perspectieven voor de continuïteit. ABN Amro heeft de kredietkraan dichtgedraaid. Het debacle bij Medicopharma heeft zich in een adembene mend tempo voltrokken. In maart werd een 17 procent lagere winst over 1990 gemeld, maar de onderneming was toen tenminste nog winstgevend. Volgens Van den Heuvel (CNV) is de kans groot dat de salaris sen over deze maand niet kunnen worden uitbetaald. Bond ziet af van geding tegen Digital UTRECHT De Dienstenbond FNV ziet af van het aangekondigde kort geding tegen het automatiseringsbedrijf Digital. Onder druk van het geding heeft Digital zich be reid verklaard tot „open overleg" over het schrappen van 200 van de 1.300 arbeids plaatsen in Nederland. De vakbonden is ook alle benodigde informatie toegezegd, zo heeft bestuurder H. Vellenga van de Dien stenbond FNV meegedeeld. De bond houdt de dreiging van een geding achter de hand, maar verwacht dat Digital (dochteronderne ming van het gelijknamige Amerikaanse concern) zich aan zijn toezeggingen zal hou den. Aanvankelijk weigerde Digital overleg over een sociaal plan voor de betrokken werknemers omdat er geen sprake zou zijn van collectief ontslag. Bod Agnelli-familie op eigenaar Perrier PARIJS De Italiaanse industrieel Gio vanni Agnelli, topman van het Fiat-con cern, heeft een bod uitgebracht op de Fran se houdstermaatschappij Exor, die onder meer de mineraalwaterproducent Perrier controleert en eigenaar is van de befaamde wijngaard Chateau Margaux. Het bod was verwacht nadat de notering van Exor woensdag was opgeschort. Een in Luxemburg gevestigde houdstermaatschap pij van de familie Agnelli, Ifil International (Ifint), heeft direct of indirect al 34,7 pro cent van de aandelen Exor in handen. De maatschappij wil via het bod voor ongeveer 1,8 miljard frank (J 595 miljoen) nog eens 32 procent verwerven, waardoor een ruime meerderheid zou worden verkregen. Buikschepen Nedlloyd in joint venture met Italiaanse rederij ROTTERDAM Het Rotterdamse transportconcern Nedlloyd brengt zijn buikactiviteiten onder in een joint ven ture met de Italiaanse rederij Bulkltalia. De Italianen steken een onbekend be drag in het samenwerkingsverband en krijgen daardoor ongeveer 51 procent van de stemmen in handen Nedlloyd blijft de joint venture onder de naam BulkNedlloyd vanuit Rotterdam leiden. Door de samenwerking kan Bulkltalia haar activiteiten in Noord-Europa uit breiden. Nedlloyd kan door de samen werking zijn buikactiviteiten herstruc tureren. Met de financiële inbreng van de Italianen wil de nieuwgevormde combinatie groeien. Topman ABN Amro voorziet opmars Europese banken MAASTRICHT Rond de eeuwwisseling zullen op wereldschaal niet meer dan ongeveer tien finan ciële instellingen opere ren. De meeste daarvan zullen van Europese oor sprong zijn. Dit heeft Th.A.J. Meys, lid van de raad van bestuur van ABN Amro Bank, gisteren ver klaard op een conferentie ter gelegenheid van het vijftienja rig bestaan van de Rijksuni versiteit Limburg. De Europese banken hebben in het algemeen een betere ka pitaalpositie dan de instellin gen in de VS en Japan, en be schikken in verscheidene ge vallen ook over een respecta bel internationaal net. Volgens Meys zullen Amerikaanse en Japanse banken voorlopig geen hoofdrol op wereldschaal spelen omdat zij eerst nog de nodige problemen moeten op- Veel banken in de Verenigde Staten zijn eenzijdig doordat de Amerikaanse wetgeving nog steeds beperkingen oplegt, zowel geografisch als wat be treft het combineren van acti viteiten. Zij zijn daardoor zeer gevoelig voor tegenvallers in afzonderlijke sectoren, zoals de afgelopen jaren bleek bij de schuldencrisis en problemen in de olie-industrie, de land bouw en de onroerend-goed- sector. Daar komt bij dat de kapitaalpositie van de Ameri kaanse banken niet indruk wekkend is. Ook van de Japanse banken verwacht Meys voorlopig geen dominerende rol, al zijn in de huidige wereld-top-tien (op basis van de activa) zeven in stellingen uit Japan te vinden. Gedurende de jaren tachtig wisten zij enorme balanstota len op te bouwen dank zij fac toren die inmiddels zijn veran derd, aldus Meys. Sony en Apple in multi- mediacomputer TOKYO Het Japanse elek tronicaconcern Sony en de Amerikaanse computerfabri kant Apple gaan samenwer ken bij de ontwikkeling van zogenoemde multi-mediacom- puters. Het is de bedoeling binnen twee jaar een „palm topcomputer", een personal handcomputer, te ontwikkelen met digitale audio- en video functies, zo heeft de Britse krant Financial Times gisteren gemeld. Multi-mediacomputers moeten in staat zijn tot het re produceren van tekst, cijfers, videobeelden, geluid en tele- communicatiesignalen. De elektronica-industrie heeft hiervan hoge verwachtingen voor toekomstige expansie nu de markt voor produkten als videorecorders en kleuren-tv's verzadigd raakt. Rond de eeuwwisseling wordt een markt voorzien van 280 mil jard gulden. Sabena krijgt overbruggingskrediet BRUSSEL De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabe na krijgt een overbruggings krediet van ruim 166 miljoen gulden. Dat heeft de Belgische ministerraad gisteren besloten. Sabena heeft dat geld nodig om te overleven tot de samen werking met de Franse maat schappij Air France rond is. Het Belgische kabinet besloot enkele weken geleden al om Sabena uit de financiële nood te helpen. Maar EG-commissa- ris voor transportzaken Karei van Miert maakte bezwaren. Als Sabena geld krijgt moet het om een normale commer ciële lening gaan, zo zei hij. Het Belgische kabinet is nu aan de wensen van de EG- tegemoet gekomen. BLINDE BANKEMPLOYEE OVEREIND DOOR VOORTSCHRIJDENDE TECHNIEK APELDOORN Zo op het oog lijkt hij een gewo ne bankemployé achter een normaal toetsenbord. Schijn bedriegt. Nico de Vries (50) is blind en de apparatuur waarmee hij werkt is van een aantal aanpassingen voorzien. Mede dank zij de voort schrijdende techniek zit De Vries op een plaats waar hij al lang had geze ten als hij twintig jaar ge leden niet door een oog ziekte was getroffen. De voormalige telefonist van de AMRO-bank in Zutphen heeft zich inmiddels opge werkt tot beleggingsadviseur op het ABN-AMRO-kantoor in Apeldoorn. De Vries zegt bezig te zijn aan een inhaalrace. Apeldoorn is voor hem dan ook een tussenstation. Over een paar jaar hoopt hij in het westen des lands zijn carrière af te ronden. Een loopbaan die in Amsterdam werd onderbro ken toen zijn gezichtsvermo gen zienderogen afnam. Niveau Vaag, heel vaag onderscheidt De Vries contouren. „Maar dat is dan ook alles", zegt De Vries, die zeven jaar geleden noodgedwongen de Randstad moest verlaten om in het rusti ger Zutphen een nieuw be staan op te bouwen. Hij kijkt niet om in wrok. „Zeker niet. Ik had in Zutphen fantastische collega's, maar het was duide lijk dat ik onder mijn niveau werkte". 'Op het oog', 'omkijken', 'zien derogen'. Wrange uitdrukkin gen in het land der blinden. Niet voor De Vries. „Ik stoor me er niet aan en ken geen ta boes als mijn blindheid ter sprake komt. Ook ik zeg wel eens tegen een cliënt: tot ziens. Ik heb een handicap. Een erg vervelende handicap, waar mee ik heb leren leven. Maar ik kan uitstekend functione ren. Zowel privé als op mijn „Ik heb zelfs geluk gehad. Ik wereld veroverd op het mo ment dat ik zo rond mijn der tigste langzamerhand blind werd. Jonge mensen die blind zijn en nog niet aan het ar beidsproces deelnemen, heb ben het veel moeiljker. Pro beer als lichamelijk gehandi capte maar eens ergens bij een bedrijf binnen te komen. Aan de andere kant heb ik het ge luk een beetje afgedwongen. De techniek staat niet stil en op het moment dat er zich mo gelijkheden voordeden om braille-apparatuur aan de praktijk op de bank te toetsen, heb ik bij personeelszaken aan de bel getrokken. Daarbij heb ik veel steun gehad van ande ren onder wie mijn huidige di recteur, die ik op kantoor in Zutphen heb leren kennen. Een aantal jaren geleden werd er voor mij een plek ge- creeërd. Uit het zicht, achter de telefoon. Nu zit ik als het ware in de etalage. Met andere woorden: de bank is bereid ge weest z'n nek voor mij uit te steken". Braille In samenwerking met het GAK heeft de bank in appara tuur voor De Vries geïnves teerd. Zo heeft zijn toetsen bord aan de onderzijde een braille-leesregel van tachtig posities. De regel volgt het geen De Vries op het beeld scherm oproept. Ook is er voor hem een braille-printer aange schaft. Het volgen van het da gelijkse effecten-nieuws levert daardoor geen problemen op. Tot voor kort onderhield Ne derlands enige blinde beleg gingsadviseur alleen telefoni sche contacten met beleggers. „Een aantal cliënten heb ik in middels persoonlijk ontmoet. Ze waren op de hoogte ge bracht van mijn handicap. De reacties? Positief in de zin van dat er nauwelijks werd gerea geerd. Ze namen het voor ken nisgeving aan waaruit ik de conclusie kan trekken dat het voor de cliënt eigenlijk geen verschil maakt. Je wordt be oordeeld op je kwaliteiten als beleggingsadviseur". De Vries heeft ervaring. „Op het hoofdkantoor van de AMRO in Amsterdam kwam ik destijds al vrij snel in aanra king met effecten. Maar op een gegeven moment kon ik dat werk niet meer aan. Je moet goed kunnen zien. Prie gel werk, kleine getalletjes. Dat ging niet meer. In versneld tempo lieten de cellen van mijn netvlies het afweten. De techniek was niet zo ver als nu. In het drukke Amsterdam kon ik niet meer uit de voeten. Vandaar dat ik naar Zutphen ben verhuisd". Rechten De Vries moest genoegen ne- Nico de Vries achter het toetsenbord, waarop voor de visueel gehandicapte beleggins- adviseur een brailleregel is aangebracht. FOTO: TOM VAN DUKE onderbroken. Nu studeert hij rechten aan de Open Universiteit. Over een paar jaar is hij drs. Nico De Vries. Het leven lacht hem „Voor een deel heb ik dat aan mijzelf te danken. De techni sche progressie op het gebied van braille heb ik bewust in de gaten gehouden. Hoop doet leven. Aangezien ik ook privé met beleggingen bezig ben, heb ik het financiële nieuws altijd op de voet gevolgd. Ik weet dus waarover ik praat, maar anderen moeten het wel in je zien zitten. Mijn directeur Schilder was op de hoogte van mijn effecten-kennis. Door je handicap ben je nu eenmaal afhankelijker van anderen dan zonder handicap. Dat is niet anders". De Vries stelt zich zo onafhan kelijk mogelijk op. Hij woont zelfstandig in een hofje, kookt zijn eigen pot en maakt dage lijks de treinreis van Zutphen naar Apeldoorn. In het week end neemt hij met zijn aan staande vrouw het financiële nieuws nog eens door. Een half jaar geleden slaagde hij met uitstekende cijfers voor een interne effectencursus. „Ik kan aardig leren", zegt hij Het Amerikaanse bedrijfs leven heeft enkele signalen gegeven, waaruit kan worden geconcludeerd, dat serieus wordt gestreefd naar de af slanking die nodig het recessiedal komen. MARKTEN KAASMARKT ALKMAAR (29-11- "91): Commissienoteringen in gulden per kg: Goudse volvette 7,00 en fa- brieksedammer 7,00. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Het is echter twijfelachtig of beleggend Amerika die signa len heeft opgemerkt. Het Dow Jones indexcijfer voor 30 grote industrie-aandelen dat op 18 oktober de recordstand van 3077,15 bereikte, stond op 27 november op nog slechts 2900,34. Dat betekent een te ruggang met bijna 177 punten of 5,7 procent. Het veel gespreider Standard and Poor indexcijfer van 500 beursfondsen viel sinds de op 13 november bereikte hoogste ;tand van 397,41 terug tot 176,06, wat neerkwam op een daling met 5,4 procent. Aan de hand van de ontwikkeling van Standard and Poor kon wor den geconcludeerd dat de koersval Wall Street over een zeer breed front moet hebben geteisterd. Tevens blijkt uit de val van beide indexcijfers zon der meer, dat S&P een beter inzicht in de koersontwikke ling geeft dan Dow Jones. Somber weest, maar 'één zwaluw maakt nog geen zomer' en de gepubliceerde statistieken ge ven onafgebroken sombere in formatie over de gang van za ken in het Amerikaanse bedrijfsleven. Aanvankelijk hielden de aandelenkoersen zich goed - de beleggers ne geerden de eindeloze stroom pessimistische berichten, om dat zij rekenden op een spoe dig herstel van jaar - geen pretje. De rente-op brengsten op korte-termijnbe- leggingen als deposito's, geld markttransacties en dergelijke worden steeds onaantrekkelij ker. Over het algemeen geno men bewegen de rendementen op dit soort beleggingen zich op het laagste peil sinds het begin van de jaren zeventig. Het rendement op eerste klas se (staats-)obligaties ligt daar entegen tussen 6 en 8 procent. Dat herstel wordt thans pas in de loop van 1992 verwacht, zo dat er onvoldoende redenen zijn om de koersen te handha ven op een niveau dat in geen verhouding staat tot de betere gang van zaken, die over een maand of zes, zeven mag wor den verwacht. Eén van de pro blemen waarmee het bedrijfs leven te maken heeft, is de moeilijkheid om risicodragend vermogen in de vorm van aandelen aan te trekken. Wat dat betreft wijkt de toestand aan de overzijde van de oceaan weinig af van de situa tie in eigen land, waar de be leggers er evenmin veel heil in zien hun geld in dergelijk risicodragend vermogen te ste ken. Voor de Amerikaanse be leggers die streven naar een zo hoog mogelijk rendement op hun spaargelden, is de recente discontoverlaging van 5 tot 4,5 procent - de laagste stand in 18 Een marktstudie zegt, dat de verwachte koersdaling voor obligaties de aantrekkelijkheid van deze soort waarden niet zal aantasten. Hoe het ook zij, aandelen zijn in verhouding onaantrekkelijk - het gemid delde rendement van de 500 van S&P bedraagt thans slechts 3,1 procent. Vertrouwen Ondanks alle onzekerheid schijnen de beleggers erop te rekenen, dat de aandelenkoer sen in de komende jaren gelei delijk zullen stijgen als de Amerikaanse economie zich herstelt. Iets van het vertrou wen in dat herstel blijkt uit de belangstelling voor de relatief veiliger aandelenbeleggings fondsen in de eerst drie kwar talen van dit jaar - in die ne gen maanden groeiden zij met 26 procent aan tot 325,7 mil jard dollar. Het geld dat in deze fondsen wordt gestoken, komt echter niet allemaal uit de sfeer van die laagrentende deposito- en spaarrekeningen - de laatste jaren zijn de Ameri kaanse gezinnen op grote schaal overgegaan tot de aflos sing van hun veel te hoog op gelopen schuldenlast. De ver mindering van die schulden last is echter niet gevolgd door een hoger uitgavenpatroon zo als doorgaans tegen het einde van een recessie gezien wordt. De Amerikanen leggen hun vrijkomende gelden in deze onzekere tijd met zijn groeien de werkloosheid liever weg als een appeltje voor de dorst. U vraagt naar lichtpuntjes? Die zijn te vinden in de vorm van aanwijzingen, dat in som mige segmenten van het Ame rikaanse bedrijfsleven met man en macht wordt gewerkt aan een krachtiger uitgangspo sitie voor de komende betere tijd. IBM Neem bijvoorbeeld IBM, die streeft naar een betere kosten beheersing en het uitroeien van de bureaucratie in zijn be drijven Dit jaar hebben circa 20.000 medewerkers vrijwillig ontslag genomen en verwacht wordt, dat de inkrimping van de staf in 1992 in hetzelfde tempo zal doorgaan.,' Boven dien wordt gestreefd naar een zekere mate van decentralisa tie, waardoor de werkmaat- Noteringen van vrijdag 29 november 1991 (tot 16:30 uur) 79 10 79 10 120 30 120 50 132.00 133 00 98 60 99 00 95 50 95 70 bescheiden. „Dat komt me nu goed van pas. Er zijn voor mij weer carrière-mogelijkheden en die kans grijp ik met beide handen aan. Ik ben bezig een achterstand van tien jaar in te halen. Ook de functie van be leggingsadviseur kent grada ties. Ik wil hogerop zonder overigens de belangen van de bank te verwaarlozen. De bank is gediend bij continuï teit. De zakelijke relaties die ik in Apeldoorn heb opge bouwd,- zal ik zeker enige ja ren blijven onderhouden. De cliënten verwachten begelei ding. Ik zal ze naar vermogen met raad en daad terzijde staan. Maar ik verwacht niet dat ik op het relatief rustige Apeldoornse kantoor mijn loopbaan als beleggingsadvi seur beëindig. Utrecht behoort tot de mogelijkheden. Zolang ik echter in Apeldoorn werk, blijf in in Zutphen wonen. Het bevalt me er uitstekend. Dat kan ik ook van mijn werk in Apeldoorn zeggen. Mede dank zij mijn collega's". Goed geheugen De Vries heeft nog vijftien jaar arbeid voor de boeg. Bin nen twee, drie jaar hoopt hij zijn inhaalrace te hebben afge rond. „Nu ik eenmaal op deze stoel zit, kom je vrij snel ver der zonder al te grote inspan ningen. Wat ik hier doe, ligt in feite ook nog onder mijn ni veau. Ik kan meer drukte aan. En zelfs die drukte is relatief. Beleggen is afgezien van het volgen van de financiële ont wikkelingen in feite 99 pro cent niets doen. Maar je moet wel op het juiste moment toe slaan. Dat ene procentje is dus heel belangrijk, zeker wan neer het om korte termijn be leggingen gaat. Je moet weten hoe de vlag van je cliënten er bij staat. Een kwestie van een goed geheugen". „Zolang je het goed doet, zo lang er winst wordt gemaakt ben je een goede kerel, maar het gaat ook wel eens fout. Je neemt weloverwogen bepaalde risico's. Feeling koppelen aan kennis". Is De Vries een goede beleg gingsadviseur? „Ach, ik zit bo ven het gemiddelde van de in dex. Dat betekent dat je winst maakt en vertrouwen ver dient. De bank heeft voor mij z'n nek uitgestoken, ik steek m'n nek uit voor de bank en voor de cliënt. In het volste vertrouwen". 90 2 50 90 7 85 89 3 30 90 200 90 8 60 89/200 90/ 0.50 90/348 90/91 3 40 '89/90/184 78 4 405% St 90/150 90 527 90 3 60 90/195 90 2 40 90/2.52 90/100 33 30 29/11 33 20 28/11 philips phil d92 polygram 2090 2100 80 90 8100 60 30 60 50 2800 001 280000L macnlosh 39 50 39 50 uml6pr 106200 106300 maxwell 112 50B 112 70 uniUpr 1067 00 1068 00 medicoph c 14 50 HV union 800 00 800.00 mend gans 4800 001 4800 001 united dg 135 001 - moeara 1182 00 1185.00 verglasnt 326.00 32700 moeara opr 154000. 153000. vnu7pr 14050 140 50 mulöhouse 114,00 spaanse pes franse trank grieksedr Sa schappijen autonomer zullen kunnen functioneren. Zij zul len zich duidelijker dan tot nu toe richten op bepaalde vast omlijnde segmenten van de computermarkt. Rustig, vaak zelfs onopge merkt, streeft het Amerikaan se bedrijfsleven naar positie versterking door operaties op internationale schaal. Ameri kaanse concerns nemen deel in buitenlandse ondernemin gen en andersom. IBM is bij voorbeeld voornemens een minderheidsbelang te nemen in de CAD (computer aided design) divisie van de Franse Dassault vliegtuigindustrie. IBM werkt al tien jaar samen met deze Dassault Systèmes. IBM en Dassault te zamen vor men 's werelds grootste leve- i CAD-systemen. Andersom verkoopt McDon nell Douglas 40 procent van zijn burgerluchtdivisie voor twee miljard dollar aan Tai wan Aerospace. McDonnell Douglas spreekt nog met enke le andere ondernemingen in Zuidoost-Azië over een partici patie van 9,9 procent in de desbetreffende divisie. De grote Amerikaanse con cerns werken achter de scher men hard aan de verbetering van hun positie op de wereld markt. De binnenlandse markt blijft voorlopig een trieste zaak - het de KLM paradeert op saai Damrak AMSTERDAM Op een ui terst saai Damrak kon gisteren alleen KLM voor enige opge trokken wenkbrauwen zorgen. In de ochtenduren klom de koers door voornamelijk Britse aankopen met een daalder tot 39,80. Dit niveau hield even wel geen stand en al snel sloeg de trend om naar een uitein delijk verlies van twee kwar tjes op 37,80. Een bericht van het Britse persbureau Reuters dat van een overne ming van KLM door British Airways volgens zegslieden bij de Nederlandse maatschappij geen sprake zal zijn, had maar weinig effect op het koersver loop. Elders op Beursplein 5 bleef de teneur nogal zwak. Onder invloed van lagere noteringen op de buitenlandse beurzen als gevolg van groeiende onzeker heid over de kredietwaardig heid van de Sovjetunie en angst voor een renteverhoging in Duitsland, bleven de Am sterdamse handelaren ver van hun telefoons en computer schermen. Alleen een hogere dollar kon een enkeling uit de tent lokken. De stemmingsin dex sloot uiteindelijk 0,5 punt lager op 88,6, terwijl de koer- sindex terugliep van 192,2 tot BEURS i ufsoperei 191,9. De omzet beliep terst schamele 1 miljar waarvan de aandelen 400 miljoen voor hun i ning namen. Bij de internationale waarde! konden de koersverschuivi gen nauwelijks opzien bai Akzo liet 0,30 liggen 126,40, waarnaast Unilevj 0,20 kon bijschrijven 167,70. Philips, die de hej adem van de Vereniging i Effectenbezitters in de i voelt, verloor twee dubbbeltil op 32,90 Koninklijke Oi trotseerde de lichte algemelr neergang door een toeneir' van 0,20 op 143,30. verder op het koersenbord Daf uit de gratie. De opwekkende vooruitzicht^ voor de komende tijd teerden in een daling va gulden op 22,60. Opvallend waren voorts zwakke prestaties va gevers. Elsevier gaf i der prijs op 94 en Wolter^ Kluwer moest f 1,10 inlevert op 59,20. VNU werd kwartjes armer op 73. Inte natio-Muller, die bestuurl voorzitter M. Thomassen ein dit jaar ziet vertrekken, la goed in de markt met eer^eg winst van 1,40 op 63. Bijn leisel

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8