„Japan stelt economie boven mensenlevens''' BUITENLAND 7 „Bloedbad Oost-Timor eiste ruim 100 doden" [25EJSJ KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN t Qowuvnt ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 lbanië vervroegd laar de stembus jLGRADO De Albanese regering is {eren ingegaan op de eis van de opposi- I om vervroegde verkiezingen te hou- Tï Volgens een gezamenlijk communi- van de regering en de belangrijkste positiepartijen is het noodzakelijk de Jflementsverkiezingen, die in mei of juni [houden zouden worden, te vervroegen. ]b reden voor dit besluit noemen rege- Jg en oppositie „de huidige situatie en i noodzaak om een democratische staat i te bouwen". De verkiezingen kunnen ii binnen drie maanden worden gehou- n. Deze periode is noodzakelijk om de idige economische en juridische voor aarden voor de verkiezingen te schep en, aldus het communiqué. Frankrijk overweegt interventie Togo LOME Frankrijk overweegt troe pen naar Togo te sturen op verzoek van premier Joseph Koffigoh, die in zijn paleis wordt belegerd. Soldaten die de van zijn macht ontdane presi dent Eyadema trouw zijn gebleven, hebben het gemunt op de premier. De soldaten kwamen woensdag in actie nadat Koffigoh de „Togolese Volksverga dering", de vroegere regeringspartij, had verboden. De partij is onder Eyadema 24 jaar alleen aan de macht geweest. De op standelingen proberen Koffigoh uit te hongeren en laten geen voedsel meer tot •het paleis toe. De premier zou zich omge ven weten door minstens 50 paleiswach ten. Koffigoh kreeg donderdagavond in zijn belegerde paleis bezoek van de Franse ambassadeur, aan wie hij een brief meegaf met een verzoek aan president Mitterrand om „orde op zaken" te komen stellen. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei vrijdag dat alle voorbereidingen wor den getroffen om de veiligheid te waar borgen van de 3000 Fransen in Togo. Vanuit de Centraal-Afrikaanse Republiek en Tchad zijn inmiddels 300 Franse com mando's overgevlogen naar Benin, het oostelijke buurland van Togo. Vanuit Be nin kan de hoofdstad van Togo met het vliegtuig binnen een half uur worden be- Studentenleider China vrijgelaten PEKING Wang Youcai, een van de lei ders van de studentendemonstratie van 1989 op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king, is gisteren vrijgelaten uit de gevange nis. Een vakbondsleider die wegens ernstige ziekte al in april is vrijgelaten, wordt vrijge steld van vervolging. Dat hebbben Chinese autoriteiten bekendgemaakt. De maatrege len werden kennelijk genomen onder druk van westerse landen. John Kamm, een Amerikaanse zakenman die zich inspant voor vrijlating van Chinese dissidenten, zei dat de Chinese autoriteiten hebben beloofd voor het eind van het jaar nog meer dissi denten vrij te laten, onder wie mogelijk ook Wang Dan, ooit de nummer één op de lijst van meest gezochte studentenleiders. Europarlement wil drugs gebruiker ontzien BRUSSEL De Europese landen zouden het bezit van kleine hoeveelheden drugs voor persoonlijk gebruik niet langer strafbaar moeten stellen en drugsge bruikers gratis injectienaal den ter beschikking moeten stellen en gratis toegang verlenen tot speciale klinie ken. Dat is een van de uit komsten van een onderzoek naar de Verwachte toename van het drugsprobleem als de Gemeenschap in '93 haar binnengrenzen openstelt. Libië wil meewerken aan onderzoek naar aanslag NICOSIA Libië is bereid mee te werken aan een Frans onderzoek naar de bomaanslag in 1989 op een vliegtuig van de Franse maatschappij UTA boven Niger. Dit heeft de Libische minister van buiten landse zaken, Beshari, laten weten aan de Franse ambassadeur in Tripoli. Het Libische ministerie van justitie „zoekt naar mogelijkheden tot juridische sa menwerking tussen de twee landen om de zaak te onderzoeken en de waarheid te vinden". Donderdag had de Franse minister van buitenlandse zaken, Ro land Dumas, gedreigd de banden met Libië te ver breken, als zou blijken dat Tripoli de hand had ach ter de aanslag die aan 170 mensen het leven kostte. De VS en Groot-Brittannië beschuldigen Libië ervan achter de aanslag te zitten op een vliegtuig van Pan Am in 1988 boven het Schotse Lockerbie. Libië ont kent dit en eist een internationaal onderzoek. 10SKOU Rusland zal et voor de Sovjetunie zo lelangrijke Unieverdrag iet ondertekenen als de Jekraïne niet meedoet. )eze waarschuwing uitte Russische president Joris Jeltsin gisteren in ien vraaggesprek met het ad Izvestija. Het Inieverdrag moet de be- ;ekkingen regelen tussen e republieken van de ex- ovjetunie binnen een onfederale staat. Ik hoop dat de Oekraïne het Inieverdrag zal onderteke- len", zei Jeltsin. „Als ze dat liet doet, zullen we dat be- chouwen als de wens om uit de Sovjetunie te treden". Dat zal een zware slag zijn voor zo wel de Sovjetunie als Rusland, dat dan ook niet zal tekenen, aldus de president. De Oekraïne heeft de laatste maanden steeds geweigerd mee te praten over een politie ke Unie voordat de bevolking zich heeft uitgesproken. Dat zal morgen gebeuren in een referendum over de onafhan kelijkheid, dat naar alle waar schijnlijkheid massaal metja" zal worden beantwoord. De EG-ministers van buitenland se zaken zullen zich maandag in Brussel buigen over de ver wachte onafhankelijkheids verklaring. De EG-landen zul len hun reactie zoveel moge lijk op elkaar afstemmen, zo verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. Een snelle erkenning van de Oekraïne door de EG-lidstaten zit er niet in. Waarschijnlijk komt er eerst een verklaring waarin de Twaalf onder meer zullen aandringen op eerlijke en vrije verkiezingen, aldus de woordvoerder. Volgens de New York Times van gisteren zou Washington spoedig willen overgaan tot er kenning van de op een na machtigste Sovjet-republiek. Diplomatieke erkenning zou volgens Amerikaanse rege ringsfunctionarissen slechts een kwestie van enkele weken zijn, afhankelijk van de ma nier waarop de republiek zich opstelt tegenover de mensen rechtensituatie en de etnische spanningen. Controle Een werkne mer van een houtskoolfa- briek in het Duitse plaatsje Neuehuette controleert de kwaliteit van geprepareerde houtblokken. De fabriek wordt vermoe delijk voor het einde van het jaar gesloten, omdat het te dicht in de buurt ligt van een natuurre servaat. FOTO: EPA Armoede binnen EG toegenomen KRITIEK OP UITSPRAAK HOOGGERECHTSHOF JRUSSEL Bestrijding van armoede moet zo snel mogelijk een van de fundamentele doelstellingen van le Europese Gemeenschap worden. Dat is de mening van het „Europees Netwerk ter Bestrijding van de Ar moede" (EAPN). Volgens deze organisatie zijn er in de EG 55 miljoen mensen die moeten toekomen met min der dan de helft van het gemiddelde inkomen in hun Be EAPN bracht gisteren het Europese armoedeprobleem in de publiciteit in verband met de Europese topconferentie die op 9 10 december in Maastricht wordt gehouden. Volgens Quintin Oliver, de voorzitter van het EAPN, is de ar- noede in de EG in de afgelopen jaren sterk toegenomen. In 1985 ïadden 44 miljoen Europese burgers de beschikking over min- ler dan de helft van het gemiddelde inkomen in hun land. Nu lijn er dat 55 miljoen. )e kloof tussen rijk en arm is groter geworden. De Europese lemeenschap zou veel meer aan armoedebestrijding moeten loen. Daar bestaat wel een programma voor, maar er wordt een g in gestoken dat overeenkomt met slechts 1,05 procent van de Europese landbouwbegroting, aldus Oliver. „Armoede intstaat niet per ongeluk. Armoede is het gevolg van besluiten in politieke keuzes die worden gemaakt", aldus Oliver. TOKYO Met grauwe, weggetrokken gezichten verlieten de hologige Ja panse kantoorbeambten donderdag tegen midder nacht nog afgetobder dan normaal hun kantoren. In de korte pauze die hun was toegestaan tijdens hun lange werkdag, hadden ze uit de avondkranten ver nomen dat het Japanse Hooggerechtshof heeft in gestemd met het ontslag van een beambte die ge weigerd had over te wer ken. Na vierentwintig jaar juridi sche strijd heeft rechter Iwao Yotsuya het laatste beroep van Hideyuki Tanaka verworpen; de voormalige werknemer van de Musashi fabriek van Hita chi in Tokyo werd in 1967 ont slagen toen hij overwerk had geweigerd. Hij heeft via arron dissementsrechtbanken en rechtscolleges al die tijd gepro beerd zijn ontslag aan te vech ten. Hoewel de wet werkgevers normaal officieel niet het recht geeft hun werknemers overwerk op te leggen, stelde rechter Yotsuya dat werkne mers, wanneer er een over- eekomst bestaat tussen de di rectie en de vakbonden, ver plicht zijn over te werken wanneer hun chef daarom vraagt. Maar in Japanse be drijven, waar de vakbondlei der vaak dezelfde persoon is als de directeur en vakbonden hun stakingen beperken tot beleefde bijeenkomsten in een achterkamertje tijdens de lunchpauze, hadden overeen komsten in feite toch al geen enkele betekenis. „Net als veel Japanse wetten is deze opzettelijk onduidelijk. Het besluit dat donderdag is genomen is verkeerd omdat Japanse werknemers nu geen overwerk meer mogen weige ren en 'karoshi' - dood door uitputting - zal steeds vaker voorkomen", aldus advocaat Hioshi Kawahito die regelma tig families van 'karoshi'- slachtoffers vertegenwoordigt. Volgens een onderzoek van geneesmiddelenfabrikant Nip pon Kayaku te Tokyo, loopt een op de vier werknemers in de witte-boordensector de kans te sterven als gevolg van te hard werken. Er zijn meer dan 2000 gevallen gemeld sinds Kawahito een in 'karos hi' gespecialiseerd adviescen trum heeft opgezet. Onder druk van Amerikaanse en andere buitenlandse han delsbemiddelaars, die de lange werkdagen in Japan een on eerlijke handelsbelemmering achten, heeft de regering er veel aan gedaan om de officië le werktijden terug te bren gen. Volgens het ministerie van werkgelegenheid werkte de gemiddelde Japanse werk nemer 2044 uur in 1990, 32 uur minder dan in 1989 maar nog steeds 400 uur meer dan zijn Amerikaanse of Europeaanse collega. Toen de Japanse bedrijfswe reld de officiële werktijden met veel klaroengeschal ver kortte door op zaterdag en zondag de deuren te sluiten, werd echter ook de zes extra vakantiedagen voor bruiloften, geboorten en andere bijzonde re gelegenheden afgeschaft. Werknemers van Fuji Bank kregen er zo bijvoorbeeld in totaal vier hele vrije uren bij - vijf minuten per week. Bovendien werd verplicht overwerk ingevoerd om de verloren werkuren te compen seren. „Overwerk" is een vies woord geworden voor veel loonslaven, die er soms per maand honderd uur bijwer ken. Hun werkgevers noteren om juridische complicaties te betalen dus ook maar voor dertig uur. De werknemers zijn bang het overwerk te wei geren uit angst dat ze ontsla gen zullen worden of geen promotie kunnen maken - blijkens het geval van Tana ka geen ongegronde vrees. „Het komt heel vaak voor dat mensen honderd uur overwer ken en maar dertig uur be taald krijgen. Meestal zijn de mensen, vooral in het midden kader, op zaterdag en zondag ook niet echt vrij, omdat ver wacht wordt dat ze thuis ver der werken", aldus Katsuhito. „Het Hooggerechtshof heeft duidelijk gekozen voor het grote geld en gelooft dat eco nomische macht aan overwerk te danken is. Het stelt de eco nomie boven mensenlevens". (c) The Times ADVERTENTIE Miele maakt de mooiste en de beste keukens Daarvan overtuigen wij u graag Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen. Denneweg/hoek Hooistraat 2, tel. 070-3646154. Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11tel. 071 -149859. JAKARTA De Bis schoppelijke Conferentie van Indonesië heeft giste ren verklaard dat de In donesische troepen tijdens het bloedbad op Oost-Ti- mor op 12 november meer dan 100 anti-Indonesische demonstranten hebben doodgeschoten. De kerk baseert zich op verklarin gen van ooggetuigen. De telling staat in schril con trast met die van de Indonesi sche strijdkrachten, die vol houden dat er 19 slachtoffers waren gevallen. In een rap port van de Bisschoppelijke Conferentie wordt beschreven hoe ooggetuigen hadden ge zien dat soldaten dode licha men in minstens drie vracht wagens gooiden. In de Portugese hoofdstad Lis sabon verklaarde woordvoer der Jose Ramos Horta van de Oosttimorese verzetsbeweging Fretilin dat het Indonesische leger de onderdrukking tegen verdachte aanhangers van de onafhankelijkheid voor Oost- Timor gewoon doorzet. Sinds 12 november zijn volgens Hor ta tientallen mensen ver moord, mishandeld of gearres teerd. De secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, zei gisteren dat de VN met In donesië besprekingen voeren over het sturen van een team dat de meldingen van overtre dingen van de mensenrechten op Oost-Timor moet gaan on derzoeken. QC1008 - Voorzichtig kruist de jonk in Zuidelijke richting en ten Noorden van de Philippijnen loopt een Amerikaans linieschip met stoomvermogen het scheepje achterop. Li-Twan probeert het oorlogsschip te praaien, maar de Amerikaan schijnt de seinvlag gen niet te begrijpen, want het schip vaart door. Kees Touw voelt zich allesbehalve gerust, want natuurlijk ligt de „Zephir" op de loer en dat schip is veel vlugger dan de logge jonk. „Kunnen we niet een haven binnenlopen en daar zolang blijven liggen, tot we onder escorte van andere schepen kunnen uitzeilen?" vraagt hij aan de dochter van Ll-Twan. Het meisje zucht; neen, dat gaat niet, want in elke Chinese haven zouden ze de kans lopen, dat de kostbare lading in beslag werd genomen. De jonk moét wel op zee blijven. Een dag na de ontmoeting met het Amerikaanse schip meldt de uitkijk dat de „Zephir" in 't zicht komt. Kwaliteit Scheldewater gaat weer achteruit BRUSSEL De verbetering van de waterkwaliteit van de Schelde, die in de periode tussen 1987 en 1990 werd geconsta teerd, zet zich niet door. Op sommige plaatsen is zelfs sprake van een achteruitgang, zo blijkt uit een Belgisch wetenschappe lijk rapport dat gisteren werd gepubliceerd. Volgens de onder zoekers wordt de Schelde nog steeds gebruikt als afvoerpijp voor industrieel afval. De pogingen om via milieuwetten of -plannen de problemen on der controle te krijgen, hebben niet veel uitgehaald, aldus de on derzoekers. Het rapport is opgesteld in opdracht van de Inter parlementaire Benelux-raad, waarin parlementariërs uit België, Nederland en Luxemburg zitten. Het schoonmaken en beheren van de Schelde is een van de doelstellingen van de zogenoemde Waterverdragen waarover Nederland en België al jaren onder handelen. ELKE DONDERDAG DE B11LAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Erkenning Kroatë en Slovenië verdeelt EG BONN Terwijl Duitsland afstevent op een snelle erken ning van de naar onafhanke lijkheid strevende Joegoslavi sche republieken, heeft de Franse president Francois Mit terrand gisteren gewaar schuwd tegen solo-acties. „Frankrijk gelooft dat dit een beslissing zou moeten zijn van de EG als geheel en niet door afzonderlijke landen. Wij heb ben er geen belang bij om Eu ropa te zien versplinteren in duizend stukjes", aldus Mitter rand; De uitspraken van de Franse president onderstrepen de ver- deelheid binnen de Europese Gemeenschap over de aanpak van de Joegoslavische burger oorlog. Premier Lubbers heeft in een interview met de Duitse krant Die Welt, die vandaag is verschenen, gezegd dat het „niet uitgesloten" is dat Slove nië en Kroatië „nog dit jaar worden erkend". Lubbers zegt dat de door Italië en Duitsland aangekondigde erkenning van de beide Joegoslavische deel- repbulieken een zekere druk op de overige EG-landen uit gaat en dat de balans nog voor het eind van het jaar opge maakt moet worden. De presidenten van de naar onafhankelijkheid strevende republieken Kroatië en Slove nië zullen volgende week af zonderlijk een bezoek aan de Duitse hoofdstad Bonn bren gen om de onafhankelijkheid te bespreken. In Kroatië zijn honderddui zenden stuks vee en pluimvee slachtoffer geworden van de burgeroorlog, zo blijkt uit ge gevens die een team van de Wereld Dierenbescherming (WSPA) heeft vergaard. Neuzen Inwoners van het Zwitserse plaatsje St. Gallen heb ben reusach tige neuzen aan de gevel gehangen, uit protest tegen het toene mende tran- sitverkeer, dat luchtver vuiling en stank met zich mee brengt. FOTO:EPA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7