Europese Top: passen en meten Topdagen voor Limburgs gezellige hoofdstad CciddcGounant BINNENLAND I BUITENLAND EPU- EN EMU-VERDRAGEN VERWATEREN STEEDS MEER 1* Mitterrand oudste en Major jongste lid van Europese Raad Maastricht: Europees wonder opmaat ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 Maastricht op z'n modernst. Het Europese Topoverleg vindt plaats in het Gouvernement van Limburg, het nieuwe provinciehuis dat opvalt door gekantelde daken, een bestuurlijk eiland en een ronde statenzaal. B foto: pr MAASTRICHT Met nog ruim een week te gaan naar de Europese topconferentie in Maas tricht is het grote passen en meten echt begonnen. De regeringsleiders van de twaalf EG-landen wor den geacht op 9 en 10 de cember in Maastricht de ontwerp-verdragsteksten voor zowel de Europese Politieke Unie (EPU) als de Economische en Mone taire Unie (EMU) te on dertekenen. De verschil len van mening over bei de voor de toekomst van Europa zo cruciale onder werpen zijn evenwel nog zeer groot en de onder handelingen gaan dan ook op alle niveaus verder. De Britse premier John Major - zelf een van de grote dwars liggers op weg naar Maas tricht - liet deze week enigs zins lakoniek weten dat ,,de echte onderhandelingen nu pas zijn begonnen en dat veel vraagstukken pas op het aller laatste moment zullen worden opgelost". Major heeft deze week met zijn collega's Andre- otti van Italië en Kohl van Duitsland gesproken en komt zondag naar Den Haag om op nieuw met de feitelijke EG- Ouderwetse gezelligheid in het hart van de Limburgse hoofdstad: het Vrijthof. i foto: anp voorzitter Lubbers te praten. Intussen volgt het ene voorstel het andere in hoog tempo op, worden de posities voorzichtig verschoven, gaat de speurtocht naar bruikbare compromissen verder en begint het er steeds op te lijken dat Maastricht slechts een beperkt, om niet te zeggen cosmetisch succes wordt. Want nagenoeg iedere subtiele verschuiving in de on derhandelingen leidt onver biddelijk naar een verdere verwatering van de oorspron kelijke uitgangspunten. Voor wat betreft de politieke unie is een aantal hoofdzaken nog niet opgelost: het invoegen van het sociaal beleid in het verdrag, het buitenlands be leid, het defensiebeleid en de grotere bevoegdheden voor het Europees Parlement. Voornaamste dwarsligger: het Verenigd Koninkrijk dat bo- wordt verwijderd. Londen blijft ook „onoverkomelijke" bezwaren hebben tegen de hoofdaspecten van de Econo mische en Monetaire Unie: het opzetten van een Europese centrale bank in 1997 en het vanaf dat tijdstip invoeren van een eenheidsmunt, de ecu. Premier Lubbers probeert, in zijn hachelijke positie als feite lijke EG-voorzitter, zo voor zichtig mogelijk naar een com promis te laveren. Hij wil dat alle landen in Maastricht van hun intentie blijk geven mee te willen doen. Maar tegelij kertijd wil de premier het feit niet onder tafel vegen dat er straks mogelijk landen zijn die om politieke of economische redenen niet tijdig kunnen aanhaken. Bondskanselier Kohl lijkt op nagenoeg dezelfde koers te zit ten. In de Bondsdag zei Kohl dezer dagen dat „als het inte gratieproces in Maastricht in gang kan worden gezet, de be slissingen over de meest om streden vraagstukken mogelijk enkele jaren kunnen worden uitgesteld". Alleen Parijs geeft duidelijke blijken van ongeduld en heeft enigszins korzelig gewaar schuwd voor de consequenties van een mislukking van de Maastrichtse top. Tegen de achtergrond van dit voortdurend verschuivend de cor gaan de onderhandelingen intussen onverdroten verder. Zondag komen de EG-minis- ters van financiën opnieuw bijeen in Scheveningen om de laatste hand te leggen aan de EMU-verdragstekst. Maandag en dinsdag scharen de minis ters van buitenlandse zasken zich opnieuw rond de onder handelingstafel in Brussel om de EPU verdragsklaar te ma- Knopen doorhakken Toch staat nu al vast dat een aantal hoogst belangrijke za ken voor Maastricht niet kun nen worden opgelost. Dat be tekent dat de EG-regeringslei- ders zelf in het Limburgse provinciehuis de belangrijkste knopen zullen moeten door hakken. Daarbij zal waar schijnlijk worden vastgehou den aan de lijn die Lubbers en Kohl hebben uitgezet. Dat die aanpak een verdere verwate ring ?an de oorspronkelijke uitgangspunten tot gevolg heeft, staat intussen vast. Dat betekent dat het in Maas tricht waarschijnlijk tot een soort intentieverklaring komt die het karakter van een ver drag heeft, maar die niettemin vele mogelijkheden open laat. De Europese Commissie, met haar voorzitter Jacques Delors voorop, roert intussen de trom en waarschuwt voor de verwa tering van de EPU- en EMU- verdragen. Delors weigert te geloven dat Europa echt een vuist kan maken als het bui tenlands beleid, de veiligheid, immigratie, justitie, onderwijs en het sociaal beleid niet on der de EG-wetgeving worden gebracht. Maar dat is, althans volgens de Britten, je reinste federalisme dat de nationale soevereiniteit van de afzon derlijke lidstaten aantast. Premier Lubbers heeft, gezien de grote verschillen van in zicht, voor de voorzichtigste benadering gekozen. Hij heeft al laten weten een mislukking van Maastricht niet als een ca tastrofe te beschouwen. Hij verkoopt de politieke unie bo vendien nog steeds als „een proces", dat weliswaar onom keerbaar is, maar waarvan tijd en compromissen de onvermij delijke ingrediënten zijn. VS ongerust WASHINGTON Ame rikaanse burgers, inclusief politici en zakenmensen, kijken met een soort vrees voor het onbekende naar de komende EG-top. Terwijl tot de VS nauwelijks details zijn doorgedrongen van wat er in Maastricht ter sprake zal zijn, heerst er onder Ame rikanen een vaag besef dat er mogelijk uitermate belangrijke beslissingen vallen. En met dat besef gaat een veel minder vaag ongenoegen gepaard over het feit dat Amerika er in Maastricht niet bij is. De zorg van veel Amerikaanse waarnemers is dat de Europese Gemeenschap in Maastricht als 'naar binnen gekeerde' or ganisatie essentiële stappen zal zetten naar een Monetaire en. Politieke Unie, die enorme ex tra invloed kan krijgen op de wereldeconomie en op de in ternationale militair-strategi sche inrichting. De EG, die in toekomstige uit gebreide vorm bijna 50 pro cent van de wereldhandel kan controleren, is van levensbe lang voor de VS. Kwesties als hoe protectionistisch wordt de EG jegens de VS, wat gaat de EG doen voor Oost-Europa en de Sovjetunie, wat wordt de relatie tussen de EG en Japan en komt er een eigen EG-de- fensie, raken de supermogend heid Amerika in het hart. President Francois Mitterrand (75) is het enige staatshoofd in de Europese Wilfried Martens (55), demissionair pre mier van België. MAASTRICHT De tweede Europese topconferentie van Maastricht wordt er een van oude bekenden, van regerings leiders met een lange adem en van po litici die van aanblijven weten. Weliswaar is er maar één regeringslei der die de Maastrichtse top van 1991 meemaakte - de Belgische premier Wilfried Martens (ofschoon ook de Ita liaanse premier Andreotti in 1981 als minister van buitenlandse zaken in Maastricht was) - maar een aantal an deren gelden intussen ook als routi niers. Martens smaakt het vreemde ge noegen dat hij in 1981 politiek op zijn laatste benen liep: nog geen drie weken na Maastricht moest hij het premier schap overdragen aan Mark Eyskens (die er nu als minister van buitenlandse zaken bij is). Ook nu treedt Martens aan als dèmissionair premier, al geldt hij in Maastricht als de enige echte po litieke senior die al vanaf 1979 aan het nationale roer van zijn land zit. Frangois Mitterrand werd weliswaar in 1981 tot president gekozen, maar dat was net iets meer dan een maand na de Maastrichtse top. In 1982 werden pre mier Lubbers, bondskanselier Kohl, premier Gonzalez en premier Schlüter gekozen als politieke roergangers van respectievelijk Nederland, Duitsland, Spanje en Denemarken. De Luxem burgse premier Jacques Santer is van jaargang '84, terwijl de Portugees Ani- bal Antonio Cavaco Silva in 1985 aan trad. De Ier Charles Haughey werd in 1987 premier, een functie die in zijn land overigens als 'taoiseach' wordt aangeduid. De Italiaan Andreotti (1989), de Griek Mitsotakis (1990) en de Brit Major (eveneens 1990) gelden in feite als de 'broekjes' van de conferen- door JO WIJNEN MAASTRICHT Het was nog in de tijd dat ik Maastricht als het ware bij de voornaam noemde. Sjeng Kremers - de gouverneur, zoals hij onveranderd genoemd werd - zat tegenover me in een van de vele eethuizen die de stad rijk is. De Europese top van 1981 stond er aan te komen en de Limburgse hoofdstad liep enigszins op z'n tenen. Kremers boog zich over de tafel heen en keek me bijna dreigend aan door zijn glimmende brilleglazen. U zult het niet geloven, maar als er in Limburg iets te verkopen is, dan is het Maastricht", zei hij. Inderdaad, ik geloofde hem niet. Kritische Limburgers dachten dat Sjeng Kremers een fantast was die het doorgaans in een gemakkelijke slüimer verkerende Limburg trachtte te wekken met pretparken, congrescentra, vliegvelden, heilzame bronnen, hotels, internationale instituten, academische ziekenhuizen, nieuwe bruggen, muziekcentra en pro vin cieh ui zen Kort daarna vond de eerste Europese Top in Maastricht plaats. Het werd een politiek onbeduidend gebeuren dat terecht in een verre uithoek van het land werd gehouden. Op de laatste dag van de Top spoedde de moegewerkte internationale pers zich naar de fietskelder van het stadhuis waar een 'gesponsord' koud buffet was aangericht. Nagenoeg iedereen liep een salmonella-vergiftiging op. De bestuurlijke hoogmoed van Limburg was eindelijk gestraft. In de jaren die volgden lukte dan ook niets meer. En Maastricht zou gewoon een aardige provinciestad blijven, een broedplaats voor regionaal chauvinisme, een reisdoel voor dagjesmensen, bejaarden, schoolkinderen en carnavalisten. Zo leek het tenminste. In juli nam Nederland het EG-voorzitterschap over en Maastricht werd ten tweede male aangewezen als de plaats waar de Europese Top zou worden gehouden. Zo geviel het dat de provincie Limburg de in Brussel werkzame Nederlandse correspondenten een uitnodiging stuurde om toch maar eens te komen kijken. Dus begaf ik mij, nog steeds bevangen door het oude wantrouwen, op pad. Toen burgemeester Houben mij die morgen toevoegde dat „Maastricht de meest internationale stad van Nederland is", dacht ik: daar gaan we weer. Toch begon mijn weerstand gaande de dag weg te ebben. De burgemeester leek mij een tamelijk nuchter man te zijn die, gezeten in een van de prachtigste vertrekken die Nederland rijk is, het gezonde verstand aanzienlijk meer ruimte gaf dan de fantasie. Even later reden we de Kennedybrug over en kwamen we in Randwyck terecht. Ik herinnerde mij dat gebied als een weiland waarin enkele verloren bomen stonden en waar toentertijd zelfs al een eenzaam kantoorgebouw was opgetrokken dat gedoemd was daar voor altijd op de tocht te staan. Er was evenwel geen ontkomen aan: in Randwyck had zich zoiets als een stedebouwkundig wonder voltrokken. Vooraan stond het nieuwe provinciehuis met zijn gekantelde daken, zijn bestuurlijk eiland, zijn ronde statenzaal. Verderop lag het Mecc-congrescentrum. Dan waren er een hieuw academisch ziekenhuis, ettelijke instituten, het zeer ruim bemeten gebouw van de plaatselijke krant, een hotel, een paar kantoorpaleizen en zelfs Terwijl het mij nog enigszins voor de ogen schemerde, waren we al op weg naar het 'gouvernement', waar straks de Europese regeringsleiders in een enorme, ronde zaal - met uitzicht op de Maas, de Sint Pietersberg, de stad Maastricht en een in het verschiet liggend stukje België - wellicht hun historische beslissingen gaan Er is inderdaad geen ontkomen aan: Maastricht is een internationale stad geworden zonder overigens de maat en het gevoel voor verhoudingen te verliezen. Overal wordt gebouwd. Overal hoort men vreemde talen. En overal kon ik het nieuwe perspectief van Limburg waarnemen, hetzelfde Limburg dat ooit een schop onder zijn achterste kreeg, dat tegenstribbelend, zeurend, meesmuilend en twijfelend overeind kwam en ten slotte de lethargie van zich afschudde, in zichzelf begon te geloven en derhalve de handen uit de mouwen stak. Toen ik 's nachts de lichtjes van een schip nakeek dat zich moeizaam stroomopwaarts varend dieper in Europa waagde, vroeg ik me af of ik nog gerechtigd ben Maastricht bij i MAASTRICHT De regio Maastricht laat geen gelegen heid voorbijgaan om de inter nationale belangstelling die de Europese topconferentie haar zal opleveren uit te buiten. „We zijn vast van plan de be kendheid die we krijgen te ka pitaliseren", aldus provincie gouverneur Emiel Masten broek. Ook Den Haag, Utrecht en Eindhoven waren in de race. Maar Maastricht won. „Van wege de faciliteiten die we kunnen bieden en de ambian ce van de stad", aldus de Maastrichtse burgemeester Philippe Houben. Sinds het moment dat Maastricht offi cieel werd aangewezen als de stad waar op 9 en 10 december premier Ruud Lubbers gast heer zal zijn van president Francois Mitterrand en elf Eu ropese regeringsleiders, zijn het provinciebestuur en het stadsbestuur koortsachtig aan het werk. Samen steken ze 1,6 miljoen gulden in een groot aantal activiteiten die de gehe le „Eurregio Maastricht" aan een blijvende bekendheid moet helpen. Lubbers zelf speelt daarbij ook een rol. Hij neemt op zondag 8 december symbolisch de sleu tels van de stad in ontvangst. Hij opent op diezelfde dag ook het Europa-paviljoen op het bekendste Maastrichtse plein, het Vrijthof. In dat paviljoen geeft de EG-Commissie een overzicht van de belangrijkste Europese activiteiten. In de avonduren (van 7 tot 11 de cember) worden er discussie bijeenkomsten gehouden die de bedoeling hebben de burger dichter bij Europa te brengen. Op 8 december zal Jacques Delors, voorzitter van de EG- commissie, de naar hem ge noemde Europese leerstoel inaugureren in de St. Jans- kerk. Zijn groot cultureel erf goed brengt Maastricht onder de aandacht door een aantal historische monumenten (soms gratis) voor het publiek open te stellen. Maastricht heeft ook een kunstroute uitgestippeld. Op het .Vrijthof wordt een Eu ropese kerstmarkt ingericht en op de eerste dag van het top overleg blijven de winkels tot 's avonds negen uur open. De cafés blijven tijdens de 'topda gen' tot drie uur in de ochtend open. Twaalf cafés hebben elk één van de twaalf EG-landen geadopteerd. Maastricht verwacht tijdens de Europese topconferentie ruim 2000 gasten. De Franse presi dent en de regeringsleiders zullen vergezeld zijn van zo'n 500 delegatieleden. Men neemt aan dat er ongeveer 1500 jour nalisten naar Maastricht ko men. Het Europese topoverleg wordt gehouden in het nabij gelegen Limburgse provincie huis, het Gouvernement. Nederland en België doen al veel samen DEN HAAG/BRUSSEL Toen het Nederlands EG-voorzitter schap eind september een onverwachte en vernederende salto mortale maakte met zijn voorstellen voor een Europese Politie ke Unie (EPU), vermocht dat in de Belgische pers nauwelijks aandacht te trekken. In de Brusselse Wetstraat leek men te denken dat dat soort din gen een klein land nu eenmaal kan overkomen. En omdat Bel gië zich op Europees vlak vaak nog kleiner dan Nederland voelt, weigerde men de Nederlandse misstap af te doen als „een blunder" of "een vernedering". Van leedvermaak of boosheid was in het geheel geen sprake.Politici als minister van buiten landse zaken Mark Eyskens waren eerder geneigd een paar sus sende woorden te spreken. De Belgen zijn, net als de Nederlanders trouwens, goede Europe anen. Samen met Nederland en Luxemburg hebben ze destijds de Benelux op poten gezet die in feite de eerste stap op weg naar de Europese integratie was. Sindsdien hebben de Belgen de i ging getoond zoveel mogelijk met Nederland op te trekken. Sommige zaken die in Europees verband moeilijk liggen, i den tussen Brussel en Den Haag gecoördineerd. Vaak besluiten Nederland en België tot gezamenlijke stappen of tot het 1 van een koers. Boze woorden valen er tussen Brussel en Den Haag dan ook vrijwel nooit. De Europese politiek van beide landen lijkt e ook op gericht te zijn elkaar zo min mogelijk voor de voel lopen. Beide landen verkeren in ongeveer dezelfde economische, socia le en politieke omstandigheden. België leunt, als het om veilig heidszaken en defensie gaat, iets minder dicht tegen Nederland aan, wellicht omdat ons land op dat stuk een sterk Atlantische koers vaart en daarom vaak op de Britse lijn zit. Maar over z ken als de EPU en de EMU zijn er tussen het Nederland en Bel gië nauwelijks verschillen van inzicht. Overigens heeft het ingewijden in Brussel natuurlijk enigszins verbaasd dat Nederland het de afgelopen maanden waagde zeer vooruitgeschoven posities in Europa in te nemen. Dat helpt nig, zo vindt men in België, waar de gidslandgedachte nooit heeft geleefd. Mogelijk is België nog Europeser dan Nederland, omdat onze zuiderburen nagenoeg geen emotionele binding met hun 'natie' hebben. Veel Belgen zijn bereid hun unitaire staat op te offeren in ruil voor een verdere federalisering van hun land. Er is intussen één zaak die de Belgen - en dan vooral de Vla mingen - erg raakt, maar die Nederland daarentegen vrijwel onverschillig laat. Dat is de plaats van de taal en de cultuur in een verenigd Europa. De Vlamingen zijn zich zeer bewust van het feit dat in een Europa-zonder-grenzen taal en cultuur zich krachtig moeten manifesteren om niet verloren te gaan. De Ne derlandse onverschilligheid op dat punt verbijstert vooral de Vlaming zeer.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6