SËill "Angst voor r abracadabra ^?!eid<ic Souocuit BINNENLAND ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 IS HET OE BEUKT HHTi IHTIBIH OH DE TBHP DEP Dl/17fHO TBEDEh HE TE DHL EU /ooruillambikjon jen, er is moor een men/er om hel le ueten Jk maak ze open (6) Standaard Ultgeverlj/Wavery Production ninkrijkjes met eigen wetten en een eigen logica". U bedoelt dat Nederland door de vorming van al deze regio 's steeds ondemocratischer wordt? „Inderdaad. Het bestuur raakt er in hoge mate verkokerd door, wordt onoverzichtelijker en steeds slechter controleer baar. Ik vind dat echt heel kwalijk. Voor een heleboel ge meenteraadsleden is het een raadsel waar ze tegenwoordig nog verantwoordelijkheid voor dragen. Kom dan maar eens bij de burger, die niet meer met drie overheidslagen te maken heeft, maar met tien tallen. Wat doet die burger dan? Die schrijft in arren moe de een brief aan de koningin of aan de Koninklijke Shell in de hoop dat die wèl weten waar de beslissingen worden genomen". De vorming van 25 politiere gio's (waarin gemeente- en rijkspolitie moeten fuseren) il lustreert volgens De Vries heel treffend zijn stelling dat het democratische fundament van ons land langzaam ondergra ven wordt. „Let wel: we heb ben het hier over de sterke arm van het openbaar bestuur! En deze sterke arm, die voor zover het de gemeentepolitie betrof uiteindelijk aan de ge meenteraad moest gehoorza men, wordt nu op afstand ge zet. Ik erken wel dat de politie op een andere schaal georgani seerd moet worden, maar zorg er dan tenminste voor dat de zaak fatsoenlijk bestuurd en gecontroleerd kan worden. Nu krijg je de situatie dat een meente in een regio bijvoorbeeld zegt: in die wijk willen we meer politie op straat, want daar wordt vaak ingebroken. En dat vervolgens de regiobeheerder, de burge meester van de grote stad veertig kilometer verderop, kan zeggen: 'daar heb ik geen boodschap aan, ik vind andere dingen belangrijker". Recept Om aan deze bestuurlijke rari teiten een einde te maken moet er volgens De Vries nog al wat overhoop gehaald wor den. Zo zou de kaart van Ne derland er totaal anders uit moeten komen te zien. „In het noorden neemt de roep om de drie provincies Groningen, Friesland en Drente samen te voegen de laatste tijd enorm toe. Wiegel, de commissaris van de koningin in Friesland, heeft deze week zelfs voorge steld ook Gelderland, Overijs sel en Flevoland erbij te be trekken. In zijn algemeenheid juich ik zo'n concentratie toe. Eén noordelijke provincie kan zijn belangen in het verenigde Europa dat op ons afkomt, veel beter verdedigen". „Uit eindelijk zullen we toe moeten naar hooguit vijf landsdelen, dat is mijn vaste overtuiging. Want de huidige provincies en provinciegrenzen stammen nog uit de middeleeuwen, toen je te paard een paar dagen on derweg was om naar de hoofd stad te reizen. Die afstanden zijn nu natuurlijk veel kleiner geworden". Ook de gemeentegrenzën zul len anders getrokken moeten worden, meent De Vries. „Mijn collega-directeur Fleers heeft eens geroepen dat Ne derland in de toekomst nog maar zestig gemeenten zal tel len, tegenover ruim 650 nu. Daar is hij stevig voor gekapit teld, maar ik ben het met hem eens. Zo'n schaalvergroting is bijna onvermijdelijk, tenzij we de kop in het zand steken. Want er moet toch een instan tie zijn die de problemen in sa menhang met elkaar kan aan pakken? De versnippering van Nederland leidt nu nog te vaak tot stagnatie en impasses. Als we niet uitkijken heeft straks geen enkel internatio naal bedrijf nog zin om zich in ons land te vestigen". Maar lopen de kleinere steden en dorpen in die supergemeen ten niet het risico onderge sneeuwd te raken? „Dat valt wel mee. Die kleine re gemeenten kunnen ook nu de problemen van de grote ste den niet veronachtzamen. Ze kunnen niet meer zeggen: we hebben er niets mee te maken. Er moet dus een platform ko men waarop alle betrokkenen met elkaar eerlijk en open kunnen onderhandelen over de belangen die op het spel staan. Eén grote agglomeratie dus, die overigens heel goed weer in allerlei deelgemeente raden kan zijn opgesplitst, naar Amsterdams voorbeeld. Dat moet de trend zijn: aan de ene kant schaalvergroting om de grote projecten te kunnen aanpakken en aan de andere kant schaalverkleining voor het bestuur dicht bij de bur- De vraag is natuurlijk of de democratie wel gediend is met de vorming van superprovin cies en supergemeenten. Vori ge week publiceerde de Ka tholieke Universiteit Brabant een onderzoek waaruit bleek dat de burgers in zeven grote gemeenten geen flauw idee hebben waar hun gemeentebe stuurders zich mee bezighou den. De enige politicus die ze kennen is de burgemeester, en die is niet eens gekozen. De Vries schiet in de lach: „Ja, dat is toch wel heel frappant, dat de enige bestuurder die men nog kent in de gemeenten door het rijk is aangesteld Dat is toch eigenlijk bizar? Ik spreek hier nu op persoonlijke titel, maar ik vind dat we echt naar een gekozen burgemees ter toe moeten. Want het zou toch wonderlijk zijn als Neder land straks het enige land op het Europese vasteland is waar de burgemeesters nog be noemd zijn? In Spanje heeft men dit systeem na Franco meteen afgeschaft. Dat zie je overal in de wereld, ook in Oost-Europa. Het eerste wat gebeurt in een land dat een dictatoriaal juk afwerpt, is dat er burgemeestersverkiezingen worden uitgeschreven". En voor verkiezingscampagnes met als inzet de burgemeester spost zal men wèl weer naar de stembus gaan? „Dat moet groeien, maar ik geloof van wel. Waar het na tuurlijk om gaat is dat de bur gers zo rechtstreeks mogelijk betrokken zijn bij het kiezen van de personen die macht uitoefenen en bij 't kiezen van de mensen die deze macht controleren. Het is mijn vaste overtuiging dat zo'n systeem ons land uiteindelijk het beste zal dienen en de betrokken heid van de burgers zal ver groten. Een logisch gevolg is overigens wel dat de taak van de burgemeester verandert. Die wordt dan meer een echte politieke krachtfiguur met het mandaat van de kiezers. Het zelfde principe mag wat mij betreft ook voor de commissa rissen van de koningin gelden. Wat is er tegen om ook deze bestuurders rechtstreeks te la ten kiezen?" We kunnen ons voorstellen dat nogal wat eerste burgers koudwatervrees hebben. En politici kunnen dank zij het benoemingensysteem hun ge waardeerde collega's nog inte ressante baantjes aanbieden. „Ja, ergens is het ook wel ge niaal, dat benoemingensys teem bij ons. Ik bedoel: langs die weg heeft het rijk toch een stevige greep op de bestuurs cultuur. Een wethouder die hogerop wil, weet dat zijn functioneren ooit door het rijk beoordeeld zal worden. Daar door zul je niet snel rebelse burgemeesters in dit land aan treffen. Maar wat die koudwa tervrees betreft: daarvan is me hier bij de VNG weinig geble ken. Integendeel zou ik zeg gen. Ik ontmoet steeds meer burgemeesters, vooral van de grote steden, die zeggen: met verkiezingen zouden we beter af zijn". Gezien hun bekendheid hoe ven ze misschien ook niet te vrezen dat ze door verkiezin gen hun baan kwijt raken. „Welnee. Als Havermans in Den Haag als nummer één op de CDA-lijst komt, heeft hij een dikke kans dat hij verko zen wordt. Hetzelfde geldt voor mensen als Peper in Rot terdam. Hermans in Zwolle en Van Thijn in Amsterdam. De commissarissen der koningin, ik denk aan Wiegel in Fries land. Patijn in Zuid-Holland, Meijer in Drente en Vonhoff in Groningen, zijn trouwens politiek evenmin kleine jon gens. Die kunnen best een verkiezingskar trekken. Ik be grijp de angst voor een uit spraak van de bevolking over burgemeesterskandidaten ook niet. De ervaring in de VS en Duitsland leert dat men echt geen onbekwame bestuurders zal kiezen". Wat zal er volgens u gebeuren als deze verkiezingen niet bin nen afzienbare tijd verwezen lijkt worden en de 'ondemo cratische' regio's steeds meer macht naar zich toetrekken? Moeten we dan vrezen voor Belgische toestanden, waar de bevolking blijkens de laatste verkiezingen weinig vertrou wen meer heeft in de politiek? „In België is de algemene klacht dat men de bestuurlijke indeling niet meer serieus neemt. Het is daar een abraca dabra aan het worden, waar de burgers geen boodschap meer aan hebben. Ik hoop het niet, maar het zou me niet verbazen als we ook in Neder land die kant op gaan. Nu wil ik niet al te romantisch doen over de betrokkenheid van burgers bij hun bestuur. Maar het zou toch een ramp zijn als die burger niet meer weet op wie hij stemt en wat die politi cus vervolgens te vertellen heeft. Als ons democratische systeem verder uitgehold raakt, heeft dat uiteindelijk toch zijn weerslag op de ma nier waarop men de democra tie beleeft. Eén stap verder, en de mensen raken er van ver vreemd". fwCW INDIA LEZERSSERVICE REIZEN 070 - 3 190 882 f 2079,- Sijthoff Pers reizen brengt een stukje "andere wereld* dichterbij. Dit keer met een droomaanbieding naar fascinerend India waarmee we ongetwijfeld een heleboel lezers verrassen! Voor een reissom die echt niemand voor mogelijk houdt, vliegt u met de KLM van Amsterdam naar DELHI. Om vandaaruit te beginnen aan een rond reis waarin DELHI, de vroegere hoofdstad AGRA en de "roze" stad JAIPUR centraal staan. Drie plaatsen met een belangrijke plaats in India's rijke geschiedenis en daarom rijkelijk voorzien van prachtige bezienswaardigheden. Hoogtepunt voor velen zal zijn het bezoek aan de TAJ MAHAL, een der wereldwonderen en inderdaad van buitenaardse schoonheid. Maar ook de bezienswaardigheden van Delhi en Jaipur (met daarin o.a. een tocht per olifant) in combinatie met het totaal andere dagelijks leven, maken van deze reis een onvergetelijk gebeuren Toeslag 1-persoonskamer f. 250,- beperkt beschikbaar) Inclusief vlucht per lijndienst rondreis per touringcar verbijf in goede hotels alle excursies en entree's verzorging half-pension (m.u.v eerste en laatste dag) eigen Sijthoff Pers reisleiding Exclusief lunches luchthavenbelastmg ca f. 25.- visumkosten veiligheids- toeslag f. 6,50 Wij kunnen u tevens een 16-daagse rondreis aahbieden voor de prijs vanaf f. 2695,- met dezelfde verzorging als de 9-daagse reis Echter de reisbegeleiding is dan niet van Sijthoff Pers. ER IS EEN UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING VERKRIJGBAAR RONDREIS |EN HAAG Er is iets gron- )g fout met Nederland. En evenfet meest verontrustende is kredirg we^ c*at vrijwel niemand jet ziet. Het is als een sluipen- t ziekte die pas ernstig geno den wordt als de patiënt reu- Hend op een brancard naar lUle intensive-care wordt afge- ird. Nou ja, een enkele spe- intensive-care wordt .„jrd. Nou ja, een enl nthouialist heeft wel eens een re- lire PPtje voorgeschreven, dat noet gezegd. Er werden rap- rien aïjrten opgesteld, analyses ge- )ldoertiaakt, ingrijpende voorstellen (eformuleerd. Maar zo gaat lat in Nederland; de besluit- vorming verloopt stroperig. ■dtie, Het eind van het liedje is dat van V" "iets gebeurt. llaas de Vries heeft het pro- les met verbazing en groeien- je bezorgdheid gadegeslagen, ^pvlerst als prominent PvdA-ka- TVZffedid, de laatste drie jaar als ■■^ioofddirecteur van het mach- bolwerk Vereniging van ^^^Bfederlandse Gemeenten. De krachtigste lobbymachine van Nederland wordt 'zijn' VNG [aak genoemd. Maar ondanks U die invloed heeft hij voor- lsnog weinig aan de situatie :unnen veranderen. Daarom, lisschien dus wel uit on- lacht, trekt hij nu aan de bel. Ie Vries: „Nederland is een lor en door democratisch ind. Maar tegelijkertijd wordt :e democratie steeds verder itgehold. Aan de ene kant •rdat een heleboel taken iar de EG verschuiven, ter ijl het Europese parlement :el minder bevoegdheden leeft dan het Nederlandse, lat democratische tekort is ikend. Maar in ons land zélf jebeurt iets soortgelijks en jaar wil ik krachtig tegen 'aarschuwen". itgelopen Vries zakt achterover in ijn leren stoel en begint aan lang betoog, waarin hij ü-JÏ'teen zet ^at Pr°blemen in KERSflederland die om een oplos- TOjing vragen veel gemeenten in provincies al jarenlang bo- 'en de pet gaan. Neem de ge- irganiseerde criminaliteit; staat de wijkagent vrijwel achteloos tegenover. Of kijk de bouw van afvalver brandingsinstallaties; die zijn !o duur dat ze vele gemeenten fegelijk moeten bedienen. Ver bolgens onstaat er eindeloos getouwtrek over de plaats waar die installaties moeten staan. Of bezie de uitbouw van Schiphol, de modernisering van de Rotterdamse haven, de aanleg van een nieuw open baar vervoernet in de Rand stad. Dat zijn mega-projecten die alleen tot een goed einde kunnen worden gebracht als een heel leger belanghebben den het na jarenlang touw trekken eindelijk met elkaar eens is geworden. De Vries: „Om in Nederland een knoop door te hakken over het traject van een flits trein, of over de locatie van een nieuwe woonwijk buiten een volgebouwde stad... Dat zijn echt heksentoeren, dat duurt allemaal onmogelijk lang. We zijn met z'n allen ge woon vastgelopen in de schaal .waarop we dingen georgani seerd hebben. Dit is trouwens geen nieuw probleem. Een commissie onder leiding van De Gaay-Fortman sr. deed al begin jaren zeventig vérgaan de voorstellen voor een be stuurlijke herindeling. Maar die discussie is doodgelopen. Het enige wat er gebeurde was dat er een twaalfde provincie bijkwam, Flevoland. Tel uit je winst". Als echte oplossingen maar lang genoeg uitblijven, worden vroeg of laat vanzelf lapmid delen uit de kast gehaald. Om naar de patiënt terug te keren: hij krijgt een noodverbandje aangelegd. De Vries verzucht: „Om de problemen van deze tijd toch nog enigszins te kun nen behappen heeft het kabi net allerlei regio's in het leven geroepen. Politieregio's, ver voersregio's, regio's voor de arbeidsvoorziening, noem maar op. Maar die regio's heb ben een hoge prijs. De mensen die er de scepter zwaaien zijn niet. gekozen en worden niet democratisch gecontroleerd. Het zijn in feite kleine ko- SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" \[ttn denken aan1 Ik verbiedje iels le II1 1 ondernemenvee! le gevaarlijk J y [n IK zal met de jouden sleutel Jerom baan zoeken 1 [en vin de poorlen slaat open, daardoor zal Krabbesleur ontsnapt zun dun hart klopt in mun keel Uat zit er achter die andere poort agians, iikONINGEN De bal kan einde- rjjs f 15.!^ worden rondgespeeld, de zwar- pieten eindeloos doorgeschoven: STEjNvdg treft de blaam voor het laten 2 pr pen, na een periode van tbs, van 49-jarige Assenaar die wordt ver- -4cht van drie kindermoorden? Zo- dersVeiN> mensen beslissingen nemen, jllen fouten worden gemaakt. sonic fr» ook hi-fi en v a. j\ is een alternatief, altijd safe: elke tbs jdio Vis»urt levenslang. Wie neemt de zwaarste iusstr 9 5. beslissing in de Nederlandse rechtspraak, wie beslist over verlenging, proefverlof, ontslag uit de kliniek? De mens achter de rechter. Vanaf 1981 verbleef de Assenaar S. na een veroordeling wegens zedendelicten met minderjarigen als terbeschikkinggestelde in de Van Mesdag-kliniek in Groningen. In 1987 besloot de rechtbank in Zwolle, die de man destijds veroordeeld had, dat de tbs lang genoeg had geduurd: S. werd opnieuw vrij man, de tbs werd niet ver lengd. Een gruwelijke fout, blijkt achteraf. Mr Frank Wieland herkent de situatie goed. Hij is rechter in Groningen en meermalen opgetreden als voorzitter van de raadkamer die over terbeschikkingge- stelden beslist. Ondanks het advies van de Van Mesdag-kliniek besloot de Zwolse rechtbank Assenaar S. toch vrij te laten. „Ik heb dat ook wel meegemaakt: op basis van de rapportage van de kliniek zou de tbs zonder meer verlengd moeten worden. Maar als je ie dan in de zaak verdiept, blijkt bijvoorbeeld dat de man in kwestie al een jaar lang onbegeleide proefverlo ven heeft gekregen, dat hij overdag werkt in een drukkerijtje, in zijn eentje twee keer in de week een sportschool bezoekt. Dan kun je als rechtbank stellen dat het toch wel vreemd overkomt, dat de kliniek de tbs verlengen wil. Zo'n kliniek echter zegt dan vaak: 'Het gaat juist zo goed, om- dét hij naast al die activiteiten toch nog is ingebed in de zekerheid, die paraplu van de kliniek. Je weet nooit wat er gebeurt als je die banden doorsnijdt". „Een ontslag uit een tbs-kliniek komt heus niet zomaar uit de lucht vallen, daar is altijd het nodige aan voorafgegaan. Proefverloven, op eigen houtje de deur uit, en altijd is er overleg met het ministe rie van justitie vóór de uiteindelijke be slissing valt. De klinieken zelf zijn de laat ste jaren steeds voorzichtiger geworden met hun adviezen ontslag te verlenen: na elke misser wordt het pijnlijker voor de eigen goede naam. Maar het enige alter natief om foute beslissingen te voorko men, is om de tbs een leven lang te laten duren. Rechtbanken die over verlengin gen oordelen, zijn zich dat echt wel be wust. Dus ook met een negatief advies van de kliniek kan het voorkomen dat zo'n rechtbank bij de behandeling van de verlenging toch ontslag verleent. Een re den kan zijn dat de RLwRnQS.».. de tijdens de zitting van de raadkamer zo zinnig overkomt, zulke sterke troeven of argumenten heeft, dat de rechtbank zegt: 'Ja, daar hebben wij wel vertrouwen in'." De zwaarste beslissing blijkt moeilijk te beredeneren. Mr. Wieland: „Je kunt dit soort zaken niet vastleggen in een beleids lijn, elk geval is anders. Officier van justi tie Veurink van de rechtbank in Zwolle heeft naar aanleiding van de gebeurtenis sen deze week gezegd dat de rechtbank in geval van twijfel meestal voor het belang van de betrokkene kiest. Ik bestrijd dat, ik vind dat je dan voor het belang van de maatschappij zou moeten kiezen. Tbs is tenslotte puur een maatregel ter bescher ming van de maatschappij. Maar ik geef toe, het is een heel moeilijke afweging. Het belang van de betrokkene kan ook heel sterk zijn. Je moet constant het maat schappelijk belang afzetten tegen het indi viduele belang. Aan de ene kant heb je de maatschappij die vraagt om bescherming, aan de andere kant heb je iemand die zegt: 'Doe me een lol, ik zit nu al zo lang, ik wil eens verder met mijn leven'. En voor iemand voor wie een paar jaar van zijn leven op het spel staat, is dat een énorm belang." „Het zijn dan ook vaak heel lange zittin gen, rond die verlengingen. Het is verdo rie ook niet niks, zo'n tbs, je zit dan toch maar in een heel vreemde, onvrije omge ving. Je moet de betrokkene op zo'n zit ting dan ook alle ruimte geven om het zij ne naar voren te brengen, voor hem is die zitting van immens belang". ts van lat.sch p san De e en mzeejat jn Nederland de burgemees- """"frs nog steeds benoemd worden iserint njet (j00r het volk verkozen is 'erd- pizar'; onze staatsinrichting met waalf provincies en ruim 650 ge zaggenten 'middeleeuws'. We lefoni<p°eten toe naar hooguit vijf alsnftdsdelen en pakweg zestig su- lóeieiiFrgemeenten- alles om te voorkomen dat het koninkrijk on bestuurbaar wordt en bovenal zijn dierbaarste goed de democra tie uit handen laat glippen. Klaas de Vries, hoofddirecteur van de Vereniging voor Neder landse Gemeenten (VNG) lucht zijn hart. „Als we alles op zijp be loop laten, moeten we vrezen voor Belgische toestanden. Een bestuurlijk abracadabra waar de burgers geen boodschap meer aan hebben". Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-3190882. maandag t/m vrijdag van 09.00 - 16.00 uur of persoonlijk bij de Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof. Spuistraat 71/hoek Spui. Den Haag en bij de Goudsche Courant. Markt 26, Gouda

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5