Een duizendje voor Adnan Trend-voorspeller voorziet nieuwe romantiek in mode In Amsterdam is onlangs het congres 'Morgen in de mode' gehouden. Thema van het congres: de toe komst van de mode. Des kundigen uit binnen- en buitenland praatten over veranderingen in de sa menleving, vanuit sociaal- economisch, technisch en cultureel oogpunt. Welke nu al herkenbare trends zullen in de nabije toe komst van invloed zijn op het kleed- en koopgedrag van de consument? Het congres werd georgani seerd door de NIMA Mode Marketing Groep en het Nederlands Mode Instituut. Het publiek be stond onder anderen uit vertegenwoordigers uit de kledingindustrie (van ont werpers tot managers van grootwinkelbedrijven), modevakscholen en mar keting-bureaus. CcicUcScHMOtit ZATERDAG 30 NOVEMBER 19 Onbekend maakt onbemindzeggen ze wel eens. Etnische, religieuze en culturele minderheden hebben er overal ter wereld mee te maken. Mensen hebben vaak snel hun mening klaar over 'vreemde' gebrui ken. En dat kan leiden tot vooroordelen of, erger nog, vreemdelingenhaat. Ook in Nederland. Wie echter de moeite neemt zich in te leven in zo'n andere cultuur, zal tot de ontdekking komen dat veel ge bruiken eigenlijk heel logisch en ver klaarbaar zijn. En, belangrijker nog, ge lijkwaardig aan wat wij zelf doen. Van daag de zesde aflevering in een serie over feesten bij minderheden in Nederland. Feestdagen die belangrijke gebeurtenis sen in iemands leven markeren. Idoor CLARISSE BUMA AMSTERDAM - Alles wijst er op dat we in de verkeerde richting rij den. We moesten naar het haven gebied, in Amsterdam-Noord, was ons uitgelegd. Maar dit kan toch niet de bedoeling zijn? Het is zaterdagavond zo rond een uur of zeven en we draaien weinig hoopvol het donkere industrieterrein op. Óp zoek naar een gebouw aan de Melissaweg waar een Turks besnijdenisfeest wordt gevierd. „U zoekt zeker die feestzaal", zegt een beveiligingsbeambte die de ingang van een van de bedrijfsgebouwen bewaakt. Zijn woorden klinken als muziek in de oren. Hij weet waar we naar toe moeten: „U gaat daar het hek door en dan ziet u het meteen. Maar pas op, ga aan het eind wel op tijd naar links, want anders rijdt u het IJ in". Als we de grote zaal boven het confectie- atelier binnenstappen, is het feest al in volle gang. De gasten zitten aan lange rijen tafels die over de lengte van de ruimte staan opgesteld. Een tien man sterk orkest op het podium speelt op zwepende muziek en er wordt flink ge danst. De besnijdenis van jongens is een be langrijk ritueel bij moslims. De ingreep heeft immers niet alleen een hygiënische achtergrond. Maar betekent ook dat het kind wordt opgenomen in de geloofsge meenschap. Net als bij de joden. Vol gens een van de gasten laten Turkse christenen zich trouwens ook wel eens besnijden, maar dan alleen uit hygiëni sche overwegingen. Vanavond is Adnan Kasikci het middel punt van de feestelijkheden. Hij is vori ge week al besneden, maar nu wordt dat nog eens groots gevierd. Adnan is voor de gelegenheid op een bijzondere manier uitgedost. Over een smetteloos witte broek en wit jasje draagt hij een diepro de fluwelen cape met een geborduurde adelaar van zilveren pailletten op de rug. Zijn oren piepen net onder het wit-rode hoofddeksel uit, dat nog het meest doet denken aan een tulband. Populair op dit soort besnijdenisfeesten zijn trouwens ook generaalsuniforms, vertelt een van de muzikanten. Maar Adnans uitrusting doet nog het meest denken aan een oriëntaalse prins. Ook de rest van de aanwezigen heeft zich trouwens feestelijk gekleed. Eigen lijk is er geen eenduidige kledingcode te bespeuren. Bij de vrouwen op de dans vloer zijn vooral strakke glitter- en gla- mourjurken favoriet. De roklengte va rieert sterk. Anderen gaan soberder ge kleed en dragen een hoofddoek. Zij blij ven ook meestal op hun plaats zitten. De mannen dragen een kostuum. Wij schuiven aan bij een paar mensen van de muziek. Wie dorst heeft schenkt zichzelf gewoon een glas spa, cola of si nas in uit de flessen die op elke tafel staan. Is de fles leeg, dan wordt er ge woon een nieuwe gehaald. Wel zo ge makkelijk. Bij een feest van deze om vang - er zijn toch zeker 200 mensen - zou je anders te lang op je bestelling moeten wachten. Later op de avond schakelen sommige mannen over op bier, maar ze blijven in de minderheid. Het nuttigen van alcohol is nu eenmaal voor een moslim verboden. Eigenlijk zou je vanavond nog het beste kunnen omschrijven als een familiefeest. Niet omdat er zoveel familie van Adnan aanwezig is - die woont immers in Tur kije. Maar vooral omdat er zoveel ou ders met hun kinderen aanwezig zijn. Hele gezinnen zijn komen opdraven. Sommige kleintjes zitten nog in de wan delwagen. En terwijl vader en moeder dansen, spelen de kleuters tikkertje. Of kwebbelen samen met Adnan op het met lichtjes en slingers versierde hemelbed. Zo'n bed ontbreekt nooit op een Turks besnijdenisfeest. Hier in Nederland heeft het alleen symbolische betekenis. Maar in Turkije is het een belangrijk onder deel van het ritueel. De jongen wordt vaak op het bed besneden en daarna blijft hij meestal nog een tijdje liggen, als hij pijn heeft, terwijl de familie feest viert. Duizendje Tegen een uur of negen nemen de muzi kanten even pauze. „Nou moet je oplet ten", zegt een van de vrouwen aan onze tafel. „Je zal een typisch Turkse traditie zien. Daarmee wordt de relatie tussen familie en de genodigden bevestigd". Dansen op traditionele Turkse muziek. Adnan vermaakt zich prima met leeftijdgenootjes. Midden op de dansvloer wordt een stoel neergezet waar Adnan parmantig boven op komt te staan. Zijn peetvader en peetmoeder staan naast hem. „De gasten kunnen nu hun geld aanbieden", ver volgt de vrouw. Geld? „Ja", zegt ze. „Bij ons in Turkije is het een oud gebruik om contant geld te geven. Je moet je beden ken dat het heel duur is om zo'n feest te geven. Met dit geld kunnen de mensen dan de onkosten dekken. Of ze kunnen, als het om een arm gezin gaat, er e deel van de kleding of school mee be len. Is het een rijke familie dan zullen misschien een deel van het geld vc hun zoon vastzetten op de bank. Vo later". Dat het niet om kleine bedragen gi wordt al onmiddellijk duidelijk. De e< ste gift is een knisperend briefje van di zend. Hebben we ons soms vergist? Di zend is wel heel erg veel. Vast verkee gezien. Maar ook de volgende gift een duizendje. En dan twee briefjes vi tweehonderdvijftig en vervolgens wé een duizendje. Trots steekt de peetvad de giften een voor een in de lucht, te wijl hij door de microfoon roept van v ze afkomstig zijn. Vervolgens geeft 1, het papiergeld over aan de peetmoed die de briefjes op de rode cape van A nan speldt. Binnen een mum van tijd het joch behangen met papiergeld, zitten ook Duitse marken tussen en ai dere, vreemde valuta, zo te zien. Er zijn ook mensen die een envelop nu inhoud aanbieden. „Sommigen men»; vinden het vervelend als bekend wori gemaakt wat ze hebben gegeven. Daai om geven ze een envelop. Daar stai dan weliswaar hun naam op, maar da weten alleen de ouders hoeveel er in zij Je ziet het trouwens steeds vaker dij gasten zo'n envelop geven. Of gewo« een cadeau, dat kan natuurlijk ook". Halve cirkel Als het opprikken van het geld voorbij i - iets wat ook bij Turkse huwelijke veel gebeurt - gaat de muziek weer spt len en krijgen de danslustigen alle ruiny te. De mannen dansen meestal met mannen, de vrouwen met de vrouwei Twee aan twee, tegenover elkaar. En ras de armen opzij geheven. Of, zoals latej allemaal hand in hand in een grote, hi. ve cirkel. Na enig aandringen wagen vr het er ook maar op. Nou, dat is nog ui te doen. Maar de nummers in viereneetj halve-kwartsmaat laten we aan oni voorbij gaan. „Dat is muziek uit de on geving van de Zwarte Zee", vertelt i mevrouw aan tafel. „Hoor je hoe moe- lijk het is om daar op te dansen? Ik hè het geprobeerd, maar ik kan het 00 niet. Je zit steeds met die halve tel ei- tra". Tegen twaalven loopt het feest ten eindsj Het is eigenlijk niet eens zo heel laat ge worden. Althans niet voor de volwas»] nen. Voor de kleintjes, die nog steeds 0; zijn, is het wel de hoogste tijd. Adnan Kasikci met zijn ouders en zu bij het hemelbed. FOTO'S: STEPHEN EVEN Hl AMSTERDAM - De nieuwe, ro mantische levenshouding die de af gelopen jaren is ingezet, zal de ko mende tien jaar in Europa de trends in mode en vormgeving be palen, meent S. de Diesbach. De Franse trend-voorspeller zei on langs op het marketing-congres 'Morgen in de Mode' in Amster dam: „Men grijpt weer terug naar het verleden om het heden te kun nen ontvluchten. Want idealen zijn er in deze tijd niet meer". Ronde, natuurlijke lijnen en vormen ko men in de plaats van hoekig en strak. Mensen zullen zich steeds meer van el kaar gaan onderscheiden, voorziet De Diesbach. Het is nog niet zo lang dat ie dereen, 'van hoog tot laag', zonder gêne in een spijkerbroek kan rondlopen, of die nu van de markt komt of uit de de signer's collectie van Armani. De Frans man verwacht in deze neiging een om mekeer: de democratisering van de kle ding, die onder meer door de spijker broek in gang is gezet, wordt een halt toegeroepen. Een individuele kleding- en levensstijl wordt steeds belangrijker. „Die zal weer een zekere vorm van eli tisme in de hand werken", aldus De Diesbach. Hij is de hoogste baas van Promostyl Parijs, een bedrijf dat voor spellingen doet op het gebied, van trends. Promostyl heeft vestigingen in 23 steden over de hele wereld. Niet alleen de mo desector, maar ook de auto-industrie, re clamebureaus en grootwinkelbedrijven maken gebruik van hun 'Fashion Fore casting'. Eco-trend Bij het nieuwe romanticisme (van de na tuur genieten, de natuur niet exploite ren) hoort ook het op een verantwoorde manier omspringen met de natuur. In de mode is die tendens al jaren te bespeu ren. Men produceert al T-shirts van bio Volgens de Franse trend-voorspeller S. de Diesbach is er toekomst voor ronde, organi sche vormen. Veel voorbeelden daarvan komen uit Japan, zoals deze auto die al de bij naam bolhoedje heeft gekregen. FOTO: PERSDIENST MAZDA logisch-dynamisch geteelde katoen en truien van ananasvezel. Talrijke cosme- tica-huizen zijn bezig met het ontwikke len van milieu- en diervriendelijke make-uplijnen. Of dit gebeurt vanuit ideologisch of louter commercieel stand punt blijft natuurlijk altijd de vraag. De Europese hang naar romantiek, die De Diesbach verwacht, staat pal tegen over de Amerikaanse cultuur. Hij ver wacht een conflict tussen de twee. „Het gaat de komende tien jaar om het con flict tussen de Europese en de Ameri kaanse levenshouding. Tegenover het Europese cultuurbesef staat de Ameri kaanse wegwerpcultuur, met zijn weg werpkleding en -voedsel, de wil tot be heersing van de wereld en dus de na tuur. Wie de strijd wint? Waarschijnlijk geen van tweeën. Het is een strijd tussen David en Goliath". Kunstmatig Kijkend naar de huidige mode ziet De Diesbach verschillende uitingen van de nieuwe romantiek. „In de zeventiende en achttiende eeuw waren onnatuurlijke, gekunstelde haarstijlen in de mode. Ge kunstelde kapsels zie je nu terug bij de grote shows in Parijs. En over kunstma tig gesproken: in de haute-couture wor den kunststoffen als plastic en nepbont van acryl uitgebreid toegepast". Het ge bruik van kunststoffen staat op gespan nen voet met de zorg om het milieu, de andere kant van de nieuwe romantische levenshouding. De Franse trend-expert vraagt zich af wat voor invloed het milieubewustzijn zal hebben op de mode. Gaat de mode eraan ten onder, of weet ze zich aan te passen? Ook De Diesbach moet het ant woord schuldig blijven. Wel voorspelt hij dat ronde, sensuele vormen zoals bij de nieuwe Mazda 121 en bij de ontwer pen van de Italiaan Romeo Gigli steeds meer in zullen komen. Wit en hoekig verdwijnt naar de achtergrond. Het mixen van allerlei stijlen zet daarentegen door. Een voorbeeld: werkbroek, Adi- das-shirt, ethnic money-belt en choker worden in één en dezelfde outfit gedra gen. Een ander aspect van het romanticisme is de terugkeer van het moralisme. De Diesbach: „Zullen de vooroordelen en het provincialisme zegevieren en zal men, hypocriet als men is, straks een halt toeroepen aan transparante kleding en kleding die veel bloot laat zien? Ik hoop dat de media dan klaar zullen staan om tegen die hypocrisie in te Omslagpunten Het verhaal van gezinssocioloog Kees de Hoog uit Wageningen stond wat dichter bij de dagelijkse realiteit van de harde mode-business. De Hoog wees de con gresgangers op enkele maatschappelijke ontwikkelingen waarmee ze rekening moeten houden. Iedereen weet dat vanaf 1900 de huishoudens kleiner en talrijker zijn geworden. Op zich een belangrijk gegeven voor de mode-industrie. Maar een veel belangrijkere factor om in te spelen op de behoeften van de consu ment is volgens De Hoog het feit dat er in een mensenleven steeds meer omslag punten komen. „Van 1900 tot 1960 wa ren er in een mensenleven maar drie of vier omslagpunten: geboorte, huwelijk, geboorte kinderen, sterfte echtgenoot. Nu is er een veel gecompliceerdere dy namiek: in gezin ouders, alleenstaand, LAT-relatie, samenwonend, scheiding, samenwonend, scheiding, samenwo nend, huwelijk, echtpaar-met-kind, echt scheiding enzovoort". Vriendin De Hoog lichtte toe: „Een saaie, wat on opvallende man, die nog altijd terlenka en no-iron draagt, ontmoet na een echt scheiding een nieuwe vriendin. Onder haar sturende invloed verandert hij zijn kleding zo dat hij op zijn werk ver schijnt met een geknoopte nekdas, fel blauw overhemd, witte broek met om slagen, geel jasje en gevlochten, bruin le deren schoenen. Hij ziet eruit als een man van de wereld die zich elk moment in zijn eigen jacht kan inschepen". Het toenemen van het aantal omslagpunten in een mensenleven leidt tot de belang rijke conclusie, dat in wezen de hele be volking op het terrein van de mode ver anderingsgezind is. Maar de wens om Een model uit de collectie van Christian Lacroix voor voorjaar/zomer 1992. Ah bij de hang naar romantiek ook een nieu we preutsheid naar boven komt, kon dt markt voor transparante stoffen wel eeiu instorten. U FOTO: AF een andere garderobe aan te schaffen kan worden tegengewerkt door actuele maatschappelijke ontwikkelingen. De Hoog: „Als het thuiswerken toeneemt, en men niet meer in representatieve kle ding de deur uit hoeft, kan dit grote ge volgen hebben voor de mode. Ook kan een verhoging van de vaste lasten voor de burger, bijvoorbeeld door allerlei mi lieu-maatregelen, enorm gaan drukken op het gezinsbudget, waardoor minder geld aan kleding kan worden besteed".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 36