„Naast plezier ook een stuk therapie Voetbal in derde klasse beheerst door de angst jjJiJjjJJÜOi finale Voetbaltrainer blijft onzeker beroep ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 PAGINA 35 GEHANDICAPTENVOETBAL WINT AAN POPULARITEIT: 55 LEIDEN - De Leidse regio heeft twee weken geleden op grote schaal kennis kunnen maken met het spel van lichamelijk en verstandelijk ge handicapte voetballers. In de Leid se Groenoordhallen werd het jaar lijkse landelijke zaalvoetbaltoer nooi gespeeld, dat ook dit jaar weer een groot succes was. Het zogenaamde 'G-voetbal' rukt op in de Leidse regio. Enkele jaren geleden tel de de competitie nog maar zes deelne mende clubs, nu zijn dit er al dertien. En meerdere clubs kloppen aan de poort. „Bij G-spelers gaat het naast het plezier ook om een stuk therapie. Als ze niet zouden voetballen zouden ze nauwelijks bewegen", aldus Karei Meeuwenberg, bestuurlid van de KNVB afdeling Lei den en voorzitter van de commissie G- voetbal. De jeugd heeft het E-en F- voet bal, de gehandicapten het G-voetbal. In 1987 kreeg de toenmalige minister Brinkman van WVC een nota aangebo den over het G-voetbal. Indieners waren de Nederlandse Invaliden Sportbond (NIS), de Nederlandse Geeestelijke Ge- handicaptendbond (NSG) en de KNVB. Besloten werd om het G-voetbal onder de vlag van de KNVB te plaatsen. Er zou voor de periode van vijf jaar een proefcompetitie op poten gezet worden in diverse regio's, waaronder de Leidse. Meeuwenberg: „De moeilijkheid was al lereerst om clubs te interesseren voor het G-voetbal. Hierna moesten er nog spelers bij gevonden worden". Clubs werden al snel gevonden, waarbij zeker meespeelde dat Alphense Boys en FC Lisse al ervaringen hadden opgedaan met gehandicaptenvoetbal. De spelers werden en worden door de KNVB ge worven in gezinsvervangende tehuizen, klinieken en instellingen voor verstande lijk en lichamelijk gehandicapten. Soepel Het G-voetbal wordt gespeeld op een half veld, met kleine doelen en een 'vier tje' als bal. De teams bestaan uit zeven spelers. Buitenspel bestaat niet, gele of rode kaarten eveneens niet, hoewel er soms wel eens iemand twee minuten uit het veld wordt gestuurd. Verder mag er zowel ingeworpen als ingegooid worden. Soepelheid troef dus, dat blijkt ook uit het feit dat bij slecht weer in overleg met de scheidsrechter de duur van de wed strijd (normaal twee maal vijfentwintig minuten) verkort kan worden. Lichamelijk en verstandelijk gehandi capten zitten doorgaans samen in een team. De KNVB kent één fysieke be grenzing: spelers in een rolstoel kunnen niet meedoen aan G-voetbal. Bij de ver standelijk gehandicapte spelers kan in principe iedereen meespelen. Een tak- tisch inzicht is volgens Meeuwenberg niet vereist. Hij citeert Jan Schaalje, lan delijke voorzitter van de commissie G- voetbal, die ooit zei: „Iedereen die weet Wat voetbal is, kan deelnemen aan G- voetbal". Hanneke Rusman, bij F.C. Lisse houdster van de portefeuille G- voetbal, ziet toch wel enige voordelen in enkele tactisch begaafde mankrachten in het team: „Als sommige spelers in het verkeerde doel schieten, moet ze dat toch duidelijk gemaakt kunnen worden, zo van 'joh, wat doe je nou". Integratie Hanneke Rusman praat overigens liever niet over gehandicapten maar over min der validen: „Er lopen ook spelers in ons team die twee keer aan een hernia zijn geopereerd, en dan is 'gehandicapt' met een zo'n zwaar beladen woord". UVS doet dit jaar voor het tweede sei zoen mee in de G-competitie. met maar liefst twee teams. Dit doet ze in nauwe samenwerking met Club 58, de Leidse vereniging die activiteiten ontplooit voor verstandelijk gehandicapten. Dit impliceert dat UVS G-teams alleen voor verstandelijk gehandicapten zijn. F. Beerenfenger, secretaris van UVS is en thousiast: „Soms zeg ik dat ze meer dis cipline hebben dan gewone voetballers. Bij trainingen hoef je ze bijvoprbeeld niet achter de bal aan te sturen, die gaan ze zelf halen". De integratie met de vereniging is pri ma, Beerenfenger durft zelfs te spreken van een verrijking van de club. Ook bij FC Lisse zijn de G-spelers populair. Rusman: „Vooral de jeugd komt eerst even G-voetbal kijken voordat het eerste speelt". Beerenfenger meent dat het van belang is dat meerdere clubs zich aansluiten bij de competitie. „Het klasseverschil is vaak te groot en dan zie je uitslagen als 15-0, wat natuurlijk niet leuk is voor het verliezend team. Zijn er meer teams, dan kun je betere poule-indelingen ma ken". Naast onder andere FC Lisse, UVS en Alphense Boys doen ook RCL, Leiden en SJC mee aan de competitie. Volgens Meeuwenberg bestaan er ook plannen bij LFC, Foreholte en Ter Leede. Meeu wenberg: „Het gaat erg snel zo. Volgend jaar zullen we de vijf jaren evalueren en kijken hoe het nu verder moet". Dan zal bekeken worden of er een soort 'super cup' tussen de regiokampioenen kan plaatsvinden. Over een nationaal team heeft Meeuwenberg nog niet zo nage dacht. „Dat moet eigenlijk door de NIS en de NSG gevormd worden. 'Knokken voor de puntenis dit seizoen het parool in de derde klasse. Herman Oude Velthuis (SJC) en Ronald van Velthoven (Foreholte) lijken zich daar van bewust. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN LEIDEN - De verwachting dat er dit seizoen veel leuk voetbal te zien zou zijn in de derde klasse A is tot op heden niet uitgekomen. Het geringe krachtsverschil zorgt er voor dat de trainers al in een vroeg stadium kiezen voor een speelwij ze die het best getypeerd kan worden met een uitspraak van Lugdunum-trai- ner Ferry Nijenhuis. „De bal heeft meer conditie dan de spelers en soms moet die bal ook gewoon weggeramd wor den". Een stelling die gezien de stand op de ranglijst van de Leidse ploeg te verdedi gen is maar voor de voetballiefhebber valt er daardoor weinig meer te genieten. De competitieopzet is mede schuldig aan de vervlakking van het voetbal in de derde klasse. De vier periodetitels en de degradatie van drie ploegen zorgen vopr een constante druk die het noodzakelijk maakt dat de punten prevaleren en het voetballen met risico vermeden moet worden. Lugdunum is daar inmiddels achter. De Kikkers streden vorig jaar met Blauw Zwart nog om de eerste plaats maar het noodgedwongen inleve ren van kwaliteit - Edwin Verhoogt (Katwijk), André Hoekstra (Noordwijk) en Robert de Roo (UDWS) - betekende een stevige aderlating. Tijdens de eerste wedstrijden van het seizoen probeerde dc Nijenhuis-brigade via verzorgd voet bal de prestaties van de vorige voetbal- jaargang te evenaren maar dat leverde een aantal fikse nederlagen op en een plaats in de staart van de ranglijst. „Niet alleen voetballen maar ook bikkelen" werd het noodgedwongen motto in de Kikkerpolder in de hoop een aantal plaatsen te stijgen op de ladder. Handrem Ook in Noordwijk vallen de resulaten tot nu toe tegen. „SJC moet via aanval lend voetbal de punten gaan pakken", verkondigde de nieuwe oefenmeester Ben van Leeuwen. Maar dat streven kon niet worden gerealiseerd omdat de Noordwijkse defensie veel overeenkom sten vertoonde met een bodemloze em mer. Het doelsaldo van SJC (22-23) spreekt wat dat betreft boekdelen. De onzekere defensie maakte de Sint Je- roensclub dan ook kwetsbaar en Van Leeuwen wenste dan ook weinig risico's meer te nemen. In de derby tegen Fore holte speelde SJC met de handrem op en dat leverde een dramatisch slechte eerste helft op. In het besef dat deze speelwijze niets op zou leveren liet Van Leeuwen het defensieve concept varen en dat le verde in ieder geval een redelijk 'voet balgevecht' op. Foreholte heeft in de afgelopen negen wedstrijden nog de meest constante in druk achtergelaten. De debutant in de derde klasse greep net naast de eerste pe- riodetitel en kan met elf punten terugkij ken op een goede competitiestart. De Voorhoutse trainer Mart de Groot laat zijn ploeg spelen naar het karakter en dat blijkt goed uit te pakken. „Met deze selectie kan je eigenlijk alleen maar aan vallend spelen. Dat zal best nog wel eens punten gaan kosten maar dat moet dan maar", aldus De Groot. De blessures van de gevaarlijke spitsen. Nico van Rijn en Puck van der Voort, betekenen echter een ernstige verzwakking maar Ton Arroyo en Stan Uljee kunnen dat veriies voorlopig nog compenseren. VVSB zet de lijn van vorig seizoen door. Met één punt achterstand op de koplo pers Soccer Boys en VEP voldoen de Noordwijkerhouters aan de verwachtin gen. Een goed resultaat in de wedstrijd van morgen tegen Soccer Boys kan VVSB de status van koploper bezorgen. Het grossieren in grote uitslagen is nog steeds het handelsmerk van de ploeg van Fokke van der Reyd en het enige ver schil met vorig jaar is dat de scores nu meer aan de positieve kant blijven. De defensie zit met de komst van doelman Michel van Haaren (UDO), Jan van der Berg (SJC) en de Friese aanwinst Wybe Valkema aanzienlijk steviger in elkaar al blijft de aanval het sterkste punt in Noordwijkerhout. Maar met vaardige spitsen als John Jansen en Theo Aanha- ne is dat natuurlijk logisch. Op Ter Specke in Lisse is men zich lang zaam aan het herstellen van de treurige competitiestart. Dat dit ten koste ging van de beminnelijke Laszo Nanaï is droevig maar in het huidige voetbal he laas onvermijdelijk. Zijn opvolger Jan Gieske pakte de zaken energiek aan en schudde het ingeslapen team ruw uit de te vroeg begonnen winterslaap. Met suc ces want onder zijn bewind werden twee overwinningen behaald en lijLt de op mars van FC Lisse gestalte te krijgen. De ploegen uit de Rijnstreek, NSV en Nieuwkoop, kunnen tot nu toe ook niet imponeren al was de onderlinge kracht meting van een zeer behoorlijk niveau. Deze confrontatie vormde een van de schaarse lichtpunten in de afgelopen reeks wedstrijden in de derde klasse. Veel hoop op betere tijden lijkt gezien de geringe krachtsverschillen voorlopig nog niet in zicht. LEIDEN - „Het blijft een vreemde zaak dat wanneer de spelers falen de trainer de schuld krijgt". Deze uitspraak kwam deze week uit de mond van Sampodoria-trainer Bos- kov na een serie teleurstellende uit slagen in de Italiaanse competitie. Maar niet alleen in het profvoetbal hangt het bestaan van de oefen- meester aan een zijden draad. Ook bij de amateurs slaat de paniek snel toe wanneer de resultaten uitblij ven. Drie trainers uit de Leidse regio hebben dat aan den lijve ondervonden. Laszo Nanai (FC Lisse zondag) en Jan Prevoo (Alphen) werden te licht bevonden door de beleidsdragers in Lisse en Alphen en Jan Reurings van Roodenburg gaf zelf de pijp aan Maarten vanwege het gebrek aan motivatie bij de spelers. De reden voor een dergelijk onsympathieke in greep is vaak het ruw wakker schudden van de spelersgroep. 'Schokeffect' heet dat in voetbaljargon. FC Lisse-voorzitter Loek Ransdorp. „Hel zijn moeilijke beslissingen. Vooral omdat we Nanaï respecteerden. Maar met deze spelersgroep klikte het niet meer. Na de zware nederlaag tegen SJC moest er iets gebeuren. Gelukkig bleek Nanaï ook in te zien dat het zo niet ver der kon". De ingreep van het FC Lisse- bestuur heeft voorlopig resultaat want ondy leiding van de nieuwe man Jan Gieske behaalden de geelblauwen vier punten en lijken de ergste zorgen achter de rug. Mentaliteit Het vertrek van Jan Reurings bij Rood enburg was niet alleen vroeg maar ook zeer opmerkelijk. „Ik had duidelijke af spraken met de spelers gemaakt maar al na een paar wedstrijden bleek dat niet te werken. En ik had geen zin om op die basis verder te gaan". Zijn opvolger Eel- co Filemon had minder moeite met de mentaliteit van dé selectie van de Kooi- club en de jonge oefenmeester (26 jaar) zette met zijn ploeg een knappe serie neer. „De aanpak van Filemon past per fect bij deze groep. Hij is direct en en thousiast en dat had Roodenburg nodig. Dat is geen kritiek op Reurings want die had zeker kwaliteiten maar hij begon zich steeds meer te irriteren aan bepaal de zaken binnen de spelersgroep", aldus Roodenburg-topscorer Marcel van der Burg. Na de degradatie uit de KNVB wilde Al phen de afdeling weer zo snel mogelijk verlaten. Dat viel echter zwaar legen en trainer Jan Prevoo kreeg de schuld in de schoenen geschoven. Alphen-voorzitter Jan de Bruin gaf de volgende verklaring voor het ontslag van Prevoo „Hij gaf de spelers geen vertrouwen, ze wisten niet waar ze aan toe waren. Het lag niet aan zijn instelling. Hij was fanatieker dan de spelers maar een gezonde basis voor ver dere samenwerking ontbrak". Rob Over- kleeft zal tot aan het einde van het sei zoen de scepter over de Alphense selec tie zwaaien. De grensrechter uit het be taald voetbal heeft er zin in getuige zijn uitspraak. „Ik denk dat er de komende maanden nog best wat te halen valt. Ik I gok op een periodetitel". Onder redactie van Kees van Kesteren Clubliefde Een regelmatig terugkerende noodkreet in de clubbladen van de verenigingen uit de Leidse regio is het verzoek aan de le den om zich wat meer in te zetten voor de club. Het vele werk binnen een vereni ging komt terecht op de schouders van enkele enthousiaste mensen maar deze loodzware last tempert de geestdrift al snel. Maar hoe dwingend de oproepen ook geschreven worden het levert weinig aanmeldingen op. Clubliefde is een woord dat veel van zijn oorspronkelijke betekenis heeft verloren. Toch zijn er ge lukkig nog steeds verenigingen in de re gio waar door de saamhorigheid van de leden veel bereikt is. SJC is daar een goed voorbeeld van. De Sint Jeroensclub beschikt over een schitterend complex met een sporthal, tribune, en een riant clubhuis. De Noordwijkse club heeft een rijke traditie in het voeren van ludieke acties om de wensen binnen de club uit te voeren. In december kunnen de leden ook hun portemonnee trekken en een keuze maken tussen dieren-of clubliefde. week tegen tegenstanders die qua routine veel meer in hun mars hadden. Toch kunnen de spelers van Avanti met opge heven hoofa afscheid nemen van het hoogste niveau. De manier waarop zij geprobeerd hebben hun huid zo duur mo gelijk te verkopen is bewonderenswaar dig. Toch blijft het wrang dat Hazers- woude van de tafeltennislandkaart ver dwenen is. Het opportunisme van de be leidsdragers van vorig seizoen heeft zijn sporen achtergelaten. Het is te hopen dat de nieuwe ingeslagen weg snel zijn vruchten af zal werpen want een eredivi sie zonder Avanti mag natuurlijk net te lang duren. Wrang Hel doek is afgelopen weekeinde defini tief gevallen voor de tafeltennissers van Avanti uil Hazerswoude. Het afscheid van de eredivisie was natuurlijk geen ver rassing. Het zeer jonge team vocht iedere Wilskracht Veel trainers grijpen tegen tegenstanders die over aanzienlijk meer talent beschik ken terug op een beproefd middel. ..De mouwen opstropen en knokken voor wat je waard bent", klinkt het dan vastbera den uit de mond van de oefenmeester. De basketballsiers van Lisse hadden deze boodschap van coach Lapidaire goed be grepen en haalden alle wilskracht uit het lichaam om Grasshoppers te bestrijden. Tevergeefs omdat de Katwijkse dames technisch beter geschoold waren en zowel collectief en individueel sterker waren dan Lisse. Maar het leverde wel een boei ende wedstrijd op waar gevochten werd voor iedere bal. En dat leverde weer mooie plaatjes op. Clubliefde... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Wilskracht... FOTO: HENK SNATERSE CcidócSoiwcwvt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 35