nalë id Armoede verspreidt aids als olievlek over Afrika „Turken en Marokkanen zijn er slechter aan toe dan joden voor de oorlog" „Minderhedenbeleid heeft ook keerzijde" VREEMDELINGENHAAT OVERSPOELT EUROPA CeldöcSommit R ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 PAGINA 33 wee siden lingei rocen ove in d )ulari 198. dat di de al zij d tige sa gerinf ziji WO! vrieo wen inden :errani ■de es iten t s wel n aler lat he liefs l'Abb tegei li et. Ui vei voora natio n pre indru jewini ie ver ang. em ei op voora nu or ken ranse n mt te vei /ondi i hen pposi mach lat te k vat f refe t eei Eet t laat voor ng di- 3 ver cening rrand gen. nnetje orting ntiêle man t her- erran- his- daar in de soci n. De nrzien voor ooral ste elf rnden imati; chtbij aeien- mmi- n je- ij. Bij schil- ussen -hters struc- nden ver- ioord mees- aan- lartij- inige >tzooi lekri- soci- de n. terde ook presi deren- n en pelen t kan ocia- zeker ngen. con- steun nees een Dr. Jaap van Donselaar: Vreemdelingenhaat komt voor in landen waar het goed gaat en in landen waar het slecht gaat. Hetzelfde geldt voor de immigratie". FOTO: STEPHEN Dr. Van Donselaar heeft in meer dan één opzicht te ma ken met vreemdelingenhaat. Naast wetenschappelijk on derzoeker is hij ook secretaris van de Adviescommissie Onderzoek Minderheden (ACOM), een commissie die raad geeft aan de ministers van binnenlandse zaken en WVC. Vanuit die positie is hij in staat een oordeel te ge ven over het minderhedenbeleid van de Nederlandse rege ring, al doet hij dat wel graag op persoonlijke titel. Hij is het eens met de stelling dat het minderhedenbeleid in ons land gunstig afsteekt bij dat van andere Europese landen. „Maar we moeten ons er wel van bewust zijn dat ons beleid ook schaduwzijden heeft. De verbetering van de rechtspositie van allochtonen in ons land heeft de werk loosheid in die groep aanzienlijk vergroot. Dat komt door dat wij werkloze buitenlanders een uitkering geven en la ten blijven, terwijl andere landen hen zonder pardon over de grens zetten. Zo is er in Nederland een groep ontstaan waar de werkloosheid dramatisch groot is". Van Donselaar wijst erop dat met name Turken en Ma rokkanen daar het slachtoffer van zijn. Vooral de jongeren onder hen komen uiterst moeilijk aan de slag. Speciale programma's, zoals die van de overheid, om etnische jon geren aan een baan te helpen, blijven voor deze groepen zonder resultaat. „Het overgrote deel van de aangeboden banen gaat naar Surinamers, Antillianen en Molukkers. Dat is verklaarbaar, omdat ook arbeidsbemiddelaars graag succes boeken en zich dus liever richten op de sterkeren onder de zwakken. En dat zijn helaas niet de Turken en Marokkanen. Het enige wat mijns inziens zou helpen is dat men een aantal banen speciaal zou reserveren voor deze groepen onder de allochtonen". ervan overtuigd dat veel geweldscrimi naliteit in ons land een raciale achter grond heeft. Alleen houdt de politie er niet van dat te benadrukken, die werkt dat graag naar de achtergrond". Toeval Zijn er specifieke oorzaken aan te wijzen voor het oplaaien van het rechts extre misme? Donselaar: „Ik weet het niet. Ik stel mij zelf graag gerust door te denken dat het op toeval berust. Toen Janmaat in 1982 in de Tweede Kamer werd gekozen, was De Winter met zijn Vlaams Blok nog nergens te bekennen. In België zei men toen: als het bij ons maar niet de kant opgaat van Nederland. Nu zeggen wij het omgekeerde. Schönhuber met zijn Republikaner was er begin jaren tachtig evenmin. Het opvallende is verder dat het verschijnsel niets te maken lijkt te hebben met economische voor- of tegen spoed. Vreemdelingenhaat komt voor in landen waar het goed gaat en in landen waar het slecht gaat. Hetzelfde geldt voor de immigratie. De verschillen tus sen de diverse Europese landen qua toe stroom van migranten zijn ook weer niet zo groot dat het succes van extreem rechts daaruit te verklaren valt. Nu lijkt het dus in Europa allemaal samen te vloeien, maar het is heel goed denkbaar dat dit toevallig is en dat als we over een jaar weer tegenover elkaar zitten het Vlaams Blok uit elkaar gevallen blijkt te zijn en dat het geweld in Duitsland is af genomen. Maar ik realiseer me heel goed dat dit koffiedik kijken is en dat de al lochtonen daar op dit moment niets voor kopen". Is er iets te zeggen over de motieven van de mensen die op Le Pen, Schönhuber, De Winter en Janmaat stemmen? „Weinig. Er is heel weinig degelijk on derzoek naar verricht. Natuurlijk is er de vreemdelingenhaat. De leuze van het Vlaams Blok is niet voor niets 'Eigen volk eerst'. Bovendien is er twee jaar ge leden een opiniepeiling geweest in diver se Europese landen naar de aanwezig heid van vreemdelingenhaat, waarbij België heel slecht uit de bus kwam. In dat opzicht komt het succes van het Vlaams Blok niet helemaal als een ver rassing. Nederland deed het in die pei ling veel beter, maar we moeten ons daardoor niet in slaap laten sussen. Het aantal mensen in ons land dat onder be paalde omstandigheden op een extreem rechtse partij zou stemmen is nog altijd vele malen groter dan het huidige kie zerscorps van Janmaat. Er is dus alle ruimte voor groei". „Maurice de Hond heeft in het begin van de jaren tachtig geprobeerd te meten hoe groot de potentiële aanhang van Janmaat was. Hij peilde zo'n vier a tien procent van de bevolking, die in twee hoofdstromingen te onderscheiden was. Ten eerste de zeer conservatieve mensen die bijvoorbeeld voor de doodstraf zijn. Maar ten tweede: de, laten we zeggen, ouwe getrouwen, de mensen uit de kans arme milieus, wonend in de oude volks wijken met een grote toestroom van bui tenlanders". „Dat laatste verontrust mij meer, omdat we zitten met het ongelooflijke verlies van de PvdA. Wat gaan die honderddui- Het zoveelste rampverhaal over Afrika: aids verspreidt zich als een olievlek. Terwijl de Nederlandse or ganisaties melden dat de epidemie hier onder controle zou zijn, komt de Wereld Gezondheids Organisa tie met zeer verontrustende cijfers. Morgen is het Wereld Aids Dag. Idoor MARSCHA VAN NOESEL DEN HAAG - In het jaar 2000 zijn in de hele wereld dertig tot veertig miljoen mensen met het aids-virus besmet. Op dit ogenblik zijn dat negen tot elf mil joen mensen. De epidemie heeft vooral Afrika in de greep. De WHO schat dat er zes miljoen mensen seropositief zijn, besmet met het dodelijk virus. Eén op de vier zwangere vrouwen, bloeddono ren, prostituées, gevangenen, militairen, bezoekers van klinieken voor geslachts zieken in stedelijke gebieden is seroposi tief. Frits van der Hoeven, arts en gezond- heidsvoorlichter van het Medisch Coör dinatie Secretariaat van een aantal inter nationale protestante organisaties, reist met twee collega-artsen voor de gezond heidszorg in ontwikkelingslanden veel in Azië, de hoorn van Afrika en nu in Uganda en Zambia. „Wij zoeken samen met de plaatselijke gezondheidswerkers en de bevolking naar oorzaken van de slechte gezondheid in Derde-Wereldlan den. In plaats van de klemtoon te leggen op de ziekenhuizen en de dokter die overal een antwoord op moet weten, verwijzen wij naar de dorpsgemeen schappen zelf. De slechte gezondheids zorg heeft een directe relatie met de ar moede". Welke bevolkingsgroepen treft de ziekte vooral? „Aids werd in het begin van de jaren tachtig, toen de eerste berichten versche nen, bestempeld als een ziekte van ho moseksuelen in Amerika. Ook mensen uit hogere lagen van de Afrikaanse sa menleving hadden het virus opgelopen. Het was een ziekte die beperkt leek tot bepaalde groepen en het werd als een medisch probleem gezien. Dat is veran derd: aids is in toenemende mate een ontwikkeli ngsprobleem Vooral de vraag waarom het virus zich zo sterk heeft kunnen verspreiden in Afrika houdt Frits van der Hoeven be zig: „In Amerika hebben onderzoeken aangetoond dat onder de seropositieven, dus mensen die besmet zijn met het vi rus, voor het merendeel zwart was en onder de armoedegrens zat. Zelfs in het Westen verspreidt de ziekte zich nu ook onder een bredere laag van de bevol king, met name onder de armeren. Ook in Afrika verspreidt het virus zich door sociaal economische factoren. De indus trialisatie, de verstedelijking heeft de Afrikaanse traditionele samenlevingen verstoord. De vertrouwde tradities, ta boes en sancties in gemeenschappen, waar mensen veilig waren, zijn door de urbanisatie verstoord. Mensen zijn op zoek gegaan naar werk. Er ontstonden krottenwijken bij de grote steden. De ar moede leidt tot veel geslachtsziekten en prostitutie. Armeren zijn daar nauwe lijks meer in staat te overleven. Dat is te zien aan de vrouwen daar die tegen ver goedingen hun seksuele diensten moeten verlenen om in leven te kunnen blijven. En de verschrikkelijke ironie is dat ze besmet raken en sterven." Hoe ziet de toekomst eruit? „Op termijn, de incubatieperiode van het virus is acht tot tien jaar, zijn de ge volgen niet meer te overzien. Er is nog geen enkel perspectief op een geneesmid del en zeker niet op een geneesmiddel dat betaalbaar is voor de mensen in Afrika. Twintig procept van de mensen die opgeleid zijn, in de bloei van hun le ven zijn, wordt ziek. Ziekenhuizen en onderwijsinstellingen stromen leeg: de mensen verzorgen zieken, moeten naar begrafenissen of zijn zelf ziek. Ik heb dit jaar in Zambia allerlei ziekenhuizen be zocht. Twintig tot dertig procent van de bedden op de interne afdeling wordt door aids-patiènten in beslag genomen. Dat weerspiegelt een situatie van zeven jaar geleden toen de mensen besmet raakten. Intussen heeft het virus zich nog verder kunnen verspreiden, dus wat zal dat over een aantal jaren zijn? Er ge ven toch al heel veel organisaties in het land voorlichting over aids. Dat is be langrijk, maar de sociaal economische problematiek moet aangepakt worden." Morgen is het Wereld Aids Dag. Wat hebben ontwikkelingslanden aan zo'n westers symposium? „Deel de uitdaging, is het motto. Welke uitdaging? Voor wie? Het is een mooie slpgan die het aardig doet, maar de reali teit ervan is ver te zoeken? En na die dag gaat iedereen weer over tot de orde van de dag. Wij praten liever over een handjevol aids-patiènten in ons eigen land dan over de miljoenen doden in ontwikkelingslanden, niet alleen in Afri ka, maar ook in Haiti, Brazilië, Thailand en Mexico. Aids doet de effecten van tientallen jaren ontwikkelingssamenwer- I king teniet". Idoor RIK IN 'T HOUT LEIDEN - Het in elkaar of zelfs dood slaan van migranten in Duitsland, de sterke positie van Le Pen in Frankrijk, de doorbraak van het Vlaams Blok in België. Wat is er in hemelsnaam aan de hand in Europa? Wie een antwoord zoekt bij de weten schap, komt van een koude kermis thuis. Alle benaderde historici en politi cologen blijken plots een overvolle agen da te hebben. Kennelijk zijn zij bang hun vingers te branden aan dit delicate onderwerp. Zo komen we tenslotte terecht bij een cultureel antropoloog, dr. Jaap van Don- sclaar, verbonden aan de universiteit van Leiden. Cultureel antropoloog? Zo iemand gaat toch naar naar verre landen om vreemde volkeren te bestuderen? „Ik ben één van de weinige thuisblijvers", legt Van Donselaar uit. Hij kijkt naar de gedragingen van het eigen volk, althans van een deel daarvan. Nog maar betrek kelijk kortgeleden promoveerde hij op een onderzoek naar het naoorlogse fas cisme en racisme in ons land en verwierf zodoende de reputatie van 'de' specialist als het gaat om extreme politieke partij en. Wat is er aan de hand in Europa? Donselaar: „Extreem-rechts is in veel Europese landen in opmars. Daar kan geen twijfel over bestaan. Ten eerste in electorale vorm, bij verkiezingen dus. U noemde Le Pen en het Vlaams Blok. Hf voeg daar nog aan toe het succes van de Freiheitspartei van Haider in Oostenrijk. Die haalde bijna 23 procent van de stemmen en werd daarmee de tweede partij van het land. En ook is er die rare Autopartij in Zwitserland, die dankzij het issue van de vreemdelingenhaat op gang heeft gemaakt. Ook in Scandinavië zien we dat verschijnsel. Er is bijvoor beeld een goed scorende partij in Noor wegen die zich gematigd voordoet maar die in wezen extreem is". „Dan is er de andere vorm van extre misme: het geweld. Dat doet zich voor in Duitsland ja, maar ook in Engeland. Dat laatste is misschien nog erger, om dat het daar niet eens veel aandacht krijgt. Al heel lang, meer dan tien jaar, gebeuren er in Engeland elke dag vrese lijke dingen. Ja, in Nederland is er ook geweld tegen vreemdelingen, maar ge lukkig op veel geringere schaal. Al ben ik zenden doen die niet meer op die partij willen stemmen? En nog interessanter: wat gaat de PvdA doen, in haar pogin gen op de een of andere manier haar kie zers terug te winnen? Hoe zullen de PvdA'ers zich opstellen in de oude wij ken waar Janmaat veel aanhang heeft? Gaan zij wellicht een boodschap brengen die gelijkenis vertoont met die van Jan maat? Om hem de wind uit de zeilen te namen. Wie weet waar een gevestigde partij toe in staat is als zij zich dodelijk bedreigd voelt.Helaas is dat soort dingen niet te onderzoeken". Kosto De Belgische socialist Tobback, minister van binnenlandse zaken, heeft al gezegd dat zijn land een voorbeeld moet nemen aan het harde toelatingsbeleid van PvdA- staatssecretaris Kosto. „Ja, Nederland is wat de toelating van vreemdelingen betreft nu al een heel hard land, veel harder dan België. Maar in ander opzicht zijn we dat gelukkig he lemaal niet. De Nederlandse regering voert een echt minderhedenbeleid; in België bestaat dat nauwelijks. Wij heb ben anti-discriminatiewetgeving in vitale sectoren als werken en huisvesting. Je mag iemand geen baan of woning weige ren omdat-ie van een ander ras is. In België zijn die sectoren juist uitgesloten van de anti-discriminatiewetten. België en ook Frankijk zijn landen waar de gru welen van de jaren veertig minder im pact lijken te hebben gehad. Jean-Marie le Pen heeft zich heel goed weten te her stellen nadat zijn reputatie een deuk had opgelopen door de uitspraak dat de gas kamers een detail in de geschiedenis wa ren". Is de positie van de allochtonen in Euro pa, met name die van de Turken en Ma rokkanen, te vergelijken met die van de joden in de jaren dertig? „Misschien is die positie nog wel slech ter, omdat deze mensen meestal zo ge makkelijk te herkennen zijn. Door hun huidskleur, door de plaats waar ze wo nen of door het opschrift op hun etalage ruit, islamitische slagerij of zo. Ze vor men een uitermate herkenbaar doelwit. Veel herkenbaarder dan de meeste joden voor de oorlog. Dat maakt het voor de allochtonen nog iets gevaarlijker, denk ik". „Daar staat tegenover dat de Tweede Wereldoorlog en de concentratiekampen er gewéést zijn. Velen hebben de herin nering daaraan en willen voor geen prijs dat zoiets nog 'ns gebeurt. Ik vind het frappant dat Bildzeitung in Duitsland, dat toch bepaald geen progressieve link se krant is, voorop gaat in de campagne tegen de skinheads. Bildzeitung roept schande en eist dat die jongens hard worden aangepakt. Misschien dat de skinheads met hun heel schokkende ge welddaden dus nog eerder tolerantie be werkstelligen dan vreemdelingenhaat". „Maar begrijp me goed, ik weet het na tuurlijk ook niet. Wij weten niet in wat voor tijd we leven, net zomin als men dat wist in 1939. Ook toen zei de één: dit gaat helemaal fout, en zei de ander: het loopt zo'n vaart niet. Ook onder de joden waren er die dachten dat het alle maal wel mee zou vallen. Anderen na men de benen naar Amerika. Niemand weet ooit wat de toekomst zal brengen". Zou u de Turken en Marokkanen in Eu ropa aanraden terug te gaan naar hun eigen land? „Ik weet het niet. Ik denk wel dat een aantal van hen die stap zou kunnen zet ten, nu zij dag in dag uit horen en lezen over afschuwelijke gebeurtenissen. Mis schien ook dat andere Turken en Ma rokkanen er vanaf zien naar Europa te gaan. En dat is natuurlijk precies wat de skinheads en het Vlaams Blok nastre ven. Zij zijn erop uit angst in te boeze men. In hoeverre dat zal lukken, weet natuurlijk ook niemand. Daar staat im mers tegenover dat de kansen in onze landen om hogerop te komen zonder geld nog altijd veel groter zijn dan in de landen rond de Middellandse Zee". Frits van der Hoeven, arts en gezondheidsvoorlichter: de miljoenen doden in ontwikkelingslanden". Wij praten liever over een handjevol aids-patiënten in ons eigen land dan over FOTO: ENGEL LAMEIJER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 33