„IJzersterke tuinbouw moet vaart er wel in houden" finale V „Vorig jaar Van Gogh, dit jaar Rembrandt en volgend jaar de Floriade" VOORZITTER WERELDTUINBOUWTENTOONSTELLING: £eidóc0ouxcmt ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 PAGINA 2 ZOETERMEER - De Floriade-in- wording lijkt oppervlakkig gezien zo langzamerhand in een winter- laap te dommelen. Maar dat is ui terlijke schijn. In werkelijkheid wordt er keihard gewerkt. Aan de opbouw van paviljoens, aan de aanleg van wegen en paden en aan de promotie van dit evenement. Voor dat laatste hebben dit jaar tot nu toe al niet minder dan twaalf duizend bezoekers de Floriade ge zien. Zij het altijd nog in status nascendi. Om vast te stellen wat er inmiddels allemaal tot stand is ge bracht en om vervolgens zo breed mogelijke bekendheid te geven aan deze voor de Nederlandse tuin bouw zo belangrijke wereldten toonstelling. „Ik ben een boeiend boek aan het le zen", vertelt ir. J. Spithoven, voorzitter van de Floriade '92, „over Nederland als centrum van de wereldhandel van 1585 tot 1740. Je staat er versteld van hoe ze dat in die tijd klaarspeelden. Zonder overdrijving kun je zeggen, dat de effi ciency waarmee destijds door ons Ne derlanders werd gewerkt - qua organisa tie en logistiek - heden ten dage voor de Nederlandse tuinbouw nog steeds geldt. Toen hadden ze stapelplaatsen, nu heb ben we veilingen. Destijds werd alles verscheept, nu hebben we de modernste vervoermiddelen. Er zijn zeker parallel len. Denk maar aan de vrije handel, de EG en de GATT. daar leven we van". Het is diezelfde koopmansmentaliteit die volgens Spithoven op onze tuinders is overgeslagen. Wereldwijd staan we immers, net als toen, ijzersterk. „Dat we nu in zo'n solide positie verkeren, bete kent helemaal niet dat we dan maar rus tig achterover kunnen leunen. Nee, we moeten de vaart erin houden. Met nieu we initiatieven komen. En heel demon stratief laten zien dat we er zijn en wat we kunnen". En daarmee geeft hij dan meteen het antwoord op de vraag, waarom er zo no dig elke tien jaar een wereldtuinbouw tentoonstelling in Nederland uit de grond moet worden gestampt. Het is in middels alweer de vierde keer (1960, 1972, 1982 en nu in 1992) dat een derge lijk wereldevenement voor de deur staat. Schijnwerpers De ervaring tot nu toe heeft geleerd, dat het beslist niet alleen de Nederlandse consumenten zijn die straks in groten getale over de paden van de Floriade zullen flaneren, in de uitkijktoren stap pen of zich met een antieke HTM-tram over het immense terrein laten vervoe ren. Tot in Japan wordt reclame ge maakt voor de Floriade, die ook aan tal van landen volop de gelegenheid geeft aan ieder die het maar zien wil te tonen wat daar op het gebied van tuinbouw wordt gepresteerd. „Onlangs was ik nog in Rome om de schijnwerpers eens flink op de Floriade te richten, maar ik was er ook om te proberen de Italianen alsnog over de streep te trekken voor wat hun deelne ming aan de Floriade betreft. Dat laatste lukte niet zo erg. Ze zeggen geen geld te hebben om hun inzending te bekostigen. Maar ik heb onze ambassadeur Piet Hein Houben zover gekregen dat hij nog eens gaat praten met de minister van buitenlandse zaken. Dus dat wachten we maar weer af'. De Floriade zou de Floriade niet zijn als, ook al zouden de Italianen wegblij ven, er toch niet iets interessants uit dit EG-land te zien zou zijn: door Neder land daar zelf alvast geplante Italiaanse eiken. De meeste landen om ons heen zijn, in tegenstelling tot Italië, al geruime tijd enthousiast bezig met het treffen van voorbereidingen om zich op de Floriade te manifesteren. Belgie, natuurlijk, met vooral begonia's, azalea's en rozen. Duitsland, dat niet alleen voor de dag komt met de specifieke flora uit Mid- den-Duitsland maar ook het een en an der laat zien van de wijnbouw. Groot- Brittannié dat met typisch Engelse tui nen komt pronken. De Floriade zorgt bij dat laatste indirect nog voor een pri meur, want volgens Philip van Nes, die dagelijks in de weer is om de Floriade aan de man te brengen, is het voor het eerst, dat de Britse tuinbouworganisaties met een dergelijke inzending samenwer ken. Behalve Britse deelneming maakt hij nog melding van inzendingen uit Po len, Rusland, Oostenrijk, Frankrijk en mogelijk ook Spanje. Zelfs uit Indonesië, Japan. China, de Verenigde Staten. Is raël en Thailand komen inzendingen naar de Floriade. Japanse tuin Japan is een apart verhaal. „Den Haag heeft een Japanse tuin in Clingendael, die per jaar maar gedurende een korte periode open is. Hier op de Floriade komt een heel bijzondere, compleet met stromend water, speciaal voor deze gele genheid aangelegd. Een Japanse 'steen- meester' zorgt voor natuurlijk gesteen te", legt Van Nes uit. „Hij heet Sina San en is in staat stukken rotsblok zo te splij ten dat er een natuurlijke breuk ontstaat, een eis die de Japanners aan gesteente in hun tuinen stellen". „De aanleg van de tuin gebeurt geheel onder leiding van het ministerie van constructie uit Tokyo", voegt Spithoven eraan toe. „De Japanse aanwezigheid in Zoetermeer kan gerust gezien worden als een uitvloeisel van het feit, dat wij in 1990 hebben deelgenomen aan de tuin bouwtentoonstelling in Osaka. Toen wij Ir. J. Spithoven, voorzitter van de Floriade '92. eenmaal besloten hadden er heen te gaan, meldden zich daarna tal van ande re landen ook", zegt voorzitter Spitho ven, die zijn Japanse ervaringen heeft opgedaan in zijn pas begin dit jaar in verband met de 'vut' neergelegde functie van voorzitter van de productschappen voor groenten en fruit èn siergewassen. De vorige voorzitters van de Floriade - dr. A.J. Verhage was in 1960 bijvoor beeld voorzitter van alleen het produkt- schap siergewassen - waren voorname lijk thuis in één van deze twee tuin bouwsectoren. Ir. Spithoven kan dus als eerste voorzitter in de reeks van vier bo gen op een ervaring in de volle breedte van de tuinbouw. Dat merk je dan ook heel goed als hij net zo gemakkelijk zit te vertellen over de orchideeën uit Thai land als over de import van exoten uit Indonesië. Een land waarvan hij het overigens van grote betekenis vindt, dat het ook aan de Floriade deelneemt. „Voorheen was er sprake van een ge brekkig transport, maar de komst van de nieuwste vliegtuigen, die bijna recht streeks naar zo'n land kunnen vliegen, heeft daar grote veranderingen in teweeg gebracht. Daar komt nog bij dat wij ook traditionele bindingen met Indonesië hebben en dat er in Den Haag veel men sen wonen die er sterk mee verwant zijn. We verwachten dan ook dat velen van hen naar de mooie Indonesische inzen dingen komen kijken". Al die verschillende landen zijn van plan hun eigen 'dag' of 'week' op de Flo riade te houden. Veel speelt zich af in de immense hal van 14.000 vierkante me ter, die momenteel op het Floriadeter- rein wordt gebouwd. De hal bestaat ei genlijk uit drie geschakelde hallen, die elk 4000 vierkante meter groot zijn. Twee ervan dienen als onderkomen voor permanente en wisselende exposi ties, de derde is ingericht als handelscen trum. Maar na sluitingstijd verandert deze hal in een bij uitstek geschikte ruimte voor het houden van feesten en partijen - in een ongekende ambiance tussen al die tentoontelhngen in - voor de huur waarvan men bij het Floriade- bestuur moet zijn. Dan is er nog een hal van 2000 vierkante meter over, speciaal bestemd voor de handel, het transport en de distributie. Alle kanten De tuinbouw laat zich op de Floriade werkelijk van alle kanten bekijken. Niet alleen zien de bezoekers straks de kleu renpracht, ze kunnen ook tot diep in de tuinbouwkeuken doordringen. Dan wor den ze vanzelf ook gewaar hoe de tuin bouw er met alle mogelijke middelen op uit is zo schoon mogelijk te produceren. Spithoven: „We willen het milieu im mers zo weinig mogelijk belasten. Ook dit probleem gaan wij op de Floriade be slist niet uit de weg". Hij doelt dan vooral ook op de glastuinbouw, die op de Floriade in de modernste kassen wordt uitgeoefend. Voor een leek is het soms niet te begrijpen, dat met name de proefstations altijd zo open voor ieder een te werk gaan. Uit de hele wereld ko men tuinbouwkundigen al sinds jaar en dag kijken naar wat er hier allemaal on der glas tot stand wordt gebracht; en op de Floriade gebeurt dat in feite ook. „Sterker nog", zegt Spithoven, „er liggen bij de proefstations permanent uitgebrei de gegevens over alle teelten in het En gels klaar, je kunt ze zo opvragen. We hebben geen geheimen". Mens en machine hebben nog veel werk te doen. FOTO'S: STEPHEN EVENHUIl Dat we niet net als de akkerbouw en de melkveehouderij in de problemen raken, komt, zo licht Spithoven Joe, omdat de tuinbouw marktgericht be2ig is. Er is bij de tuinbouw geen sprake van overpro- duktie, waarop een rem moet worden ge zet. „Wij produceren immers artikelen waaraan behoefte is. Maar we hebben aan de andere kant ook het grote voor deel, dat we hier een bij uitstek voor de tuinbouw geschikt klimaat hebben. In de glastuinbouw kunnen we immers voor zieningen treffen, waardoor we altijd de juiste temperatuur hebben, ook al vriest het buiten vijftien graden. Zelfs bij windkracht 10 kan de tuinder nog rustig blijven slapen. Hij heeft alles eigenlijk onder controle". Volgens Spithoven is het heel anders ge steld in zuidelijke streken, waar de tuin bouw ogenschijnlijk alles mee heeft. „Het vriest daar zelden, maar als het ge beurt is de schade vaak groot. En steekt er een storm op, dan zijn die plastic kas sen zo uit elkaar gewaaid. Doen zich ziekten of plagen voor, dan moet daar soms met grof geweld tegenaan gegaan worden. En wat te denken van het afzet- systeem. Er worden op Kreta mooie pro- dukten geteeld, maar die zijn niet een, twee. drie in het Ruhrgebied. Allemaal voordelen die wij hier wel hebben. Je kunt kort en krachtig zeggen: wij spelen hier in Nederland op zeker". Cijfers En de cijfers wijzen het uit. Alleen al uit de 14 miljard gulden waarvoor ons land vorig jaar aan tuinbouwprodukten ex porteerde. Zo'n kwart van de hele agrari sche export. Het Centraal Planburau voorspelt zelfs dat straks de helft van de agrarische produktiewaarde uit de hoek van de tuinbouw komt. Met de door de Nederlandse tuinbouw, of het nu voe- dingstuinbouw of sierteelt betreft, gepro duceerde kwaliteit kunnen naar de vaste overtuiging van de Floriadevoorzitter ir 1 de toekomst nog hoge ogen worden ge gooid. Groenten en fruit liggen goed ir de markt, maar vooral de sierteelt staai voor onbeperkte groeimogelijkheden Als de armere Europese landen straks het welvaartspeil van Nederland er. J Duitsland bereiken krijgt de sierteelt de produkten volgens Spithoven niet meei aangesleept. „Toen ze mij destijds in Frankrijk vroe gen of Nederland niet bevreesd was voor concurrentie als Spanje bij de EG zou komen, zei ik: 'nee hoor. we krijgen er juist weer een klant bij'. En de radijsjes en de bloemen die nu naar Madrid wor den gevlogen, bewijzen mijn gelijk". Levenslicht De Floriade gaat nu nog schuil als ondei een laaghangend wolkendek en ver dwijnt 's avonds al vroeg in een alles verhullend duister. „Maar gelukb werkt het weer nogal mee bij de op bouw", zegt Spithoven duidelijk der kend aan al het werk dat er nog moe worden verricht voor op 10 april de Flo riade echt, zij het slechts voor een hal jaar, het levenslicht ziet. In de hal vai het Floriadekantoor rinkelt onophoude lijk de telefoon. In drie, vier talen wordl antwoord gegeven op de ingewikkeldste vragen. In de paar minuten die wij daar vertoeven melden zich een Chinees, een Japanner en nog een paar mensen van onduidelijke nationaliteit. Intussen wordt er van alles afgeleverd, zelfs door Overtoom. „En dan te weten, dat hel vandaag nog een rustige dag is", ba liseert Philip de Nes onze waarnemingen een beetje. Als we ten slotte nog een biertje drinken, komt dat uit een blikje waarop het logo van de Floriade prijkt. Maar of het oranje boompje dat er ver der ook nog op staat straks eveneens op de Floriade te zien is, zijn we vergeten te vragen. LEIDSCHENDAM - In 1992 is de concurrentie op de toeristische markt moordend. Naast de Floria de '92 vinden in Spanje de Olym pische Spelen en de wereldtentoon stelling Expo '92 plaats, in Zweden de Europese Kampioenschappen voetbal en in Engeland het Gar denfestival; en de Verenigde Staten vieren het feit dat Columbus vijf honderd jaar geleden voet aan land zette. Bovendien wordt vlak na de opening van de Floriade een nieuw Disney-park geopend in Frankrijk. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) is in samenwerking met de orga nisatoren van de Floriade al vroeg be gonnen met de promotie van deze we reldtuinbouwtentoonstelling. Dat is ove rigens wel eens anders geweest. In 1982 bijvoorbeeld, het jaar van de vorige Flo riade. moesten in januari de folders voor de buitenlandse markt nog gedrukt wor den. De promotie van de komende Horiade is dus in volle gang. Eind 1989 is er al een aanvang gemaakt. Het NBT heeft toen samen met de Horiade-organisatie een draaiboek en een soort werkverde ling gemaakt. Per land werd er aangege ven met wat voor activiteiten potentiële toeristen benaderd worden. „Ik denk dat het ook noodzaak is dat het nu veel beter gebeurt, want deze Ho riade is zoveel groter van opzet dan de vorige. Het aantal betalende bezoekers is zo'n essentieel onderdeel van de hele be groting, dal men de zekerheid moet heb ben dat die mensen echt binnengehaald worden. Dat is trouwens ook een alge mene ontwikkeling bij evenementen. Vroeger kregen dit soort festiviteiten subsidie van het ministerie van WVC en de recreatieve bezoekers waren eigenlijk niet meer dan een noodzakelijk kwaad. Nu zijn ze broodnodig om een evene ment rendabel te krijgen", zegt Jacques Vork, marketing manager bij het NBT en belast met onder andere de promotie van de Horiade. Drie miljoen betalende bezoekers zijn nodig om niet in de rode cijfers te geraken. Grofweg zijn de werkzaamheden als volgt verdeeld: de Floriade zelf richt 'zich voornamelijk op de mensen die in een straal van 250 kilometer rond Zoe termeer wonen. Met hulp van sponsers, huis-aan-huisbladen en folders worden potentiële bezoekers benaderd. Ook de contacten met 'de groene vakhandel' worden door de Horiade zelf verzorgd. Strikt gescheiden is de werkverdeling echter niet. Zo gaat het NBT samen met de Horiade naar de vakantiebeurzen, waar zij gezamenlijk stands inrichten. Straal De Horiade onder de aandacht brengen van potentiële toeristen buiten de straal van 250 kilometer is de exclusieve taak van het NBT. „Eind 1989 zijn we al be gonnen met het benaderen van de reis wereld", zegt Vork. „Met name de veraf gelegen bestemmingen, zoals de Verenig de Staten en Japan, moet je vroeg bena deren, anders ben je te laat. De tour operators moeten ver van tevoren hun planning maken. Ze moeten brochures drukken, reizen plannen, hotels reserver en, noem maar op". Vol trots laat hij een reisgids zien van een Amerikaanse touroperator die een volledige brochure aan de Horiade heeft gewijd. Het NBT heeft buiten Nederland nog vestigingen in zestien landen, van de Verenigde Staten tot en met Belgie. Het bureau heeft in deze landen een cliënten bestand van 20.000 adressen. Die zijn eind 1989 allemaal aangeschreven door middel van een zogenaamde 'kick-ofT mailing', met daarbij een antwoordkaart. De NBT hoopt daarbij op het sneeuw baleffect. Vork: „Als één touroperator het oppakt, gaat die vervolgens wel weer naar zijn reisagenten toe. Die benaderen vervolgens hun klanten weer, en zo be „Bepaalde elementen gebruiken we daar bij. Bijvoorbeeld als de eerste spade voor het paviljoen van Engeland de grond ingaat, dan is dat prachtige infor matie voor ons. Wij nodigen dan de En gels pers uit, en die pikken dat schitte rend op, want ze komen echt niet hier heen om dat te aanschouwen en er ver volgens niets over te schrijven. 'Free pu blicity', noemen wij dat". Concurrentie De te verwachten problemen met de hotelaccommodaties gaan vrijwel geheel buiten het NBT om. „Wij maken ons daar best een beetje zorgen over. maar wij kunnen er niet zo gek veel aan doen", zegt Vork. „Het probleem is dat men in de reisindustrie reserveringen maakt voor grote groepen. Op grond van die reserveringen zit de hotelerie al bijna helemaal vol, zeker in de directe omge ving van de Horiade. Of de gemaakte reserveringen daadwerkelijk doorgaan, blijkt echter pas op het allerlaatste mo ment. Maar dat is een probleem van de hotels. Wij kunnen alleen maar wijzen op mogelijke problemen en gevaren". Zeker in de eerste twee maanden van de Horiade, april en mei, zullen gasten moeten uitwijken naar de randen van Nederland. „Er zijn mij zelfs al signalen bereikt dat Novotei Frankrijk adverteert met Horiade-arrangementen. Toeristen kunnen dan een kamer huren in Lille en van daaruit een dagje naar de Horiade gaan", zegt Vork lachend. Over de concurrentie van grootscheepse evenementen die gelijktijdig met de Flo riade plaatsvinden, maakt de marketing manager van het NBT zich niet zoveel zorgen. „De toeristenmarkt is groot noeg. En hoewel het binnen Europa in principe allemaal concurrenten van el kaar zijn, zit er ook een zeer positief as pect aan. Voor de verafgelegen landen wordt Europa door die vele evenemen ten juist weer veel interessanter. Voor alléén de Horiade komen de toeristen wellicht niet, maar voor meer van dit soort festiviteiten juist weer wél". LEID is sin< van S in L< was van I tento zou v de gr seum uitda geled eersti van 1 daar< hoof duur het g vonc greej de g man werd sluit tent< die Een intercitymodel van de NS steekt dwars door de dijk langs de Floriade heen: tijdens de een expositie te bezichtigen. reiken we met één touroperator al dui zenden mensen". Het is niet zo dat het NBT de Horiade als het enige reisdoel presenteert. „We gebruiken de Horiade als dé trekker, want dat is het grote evenement waarop men afkomt. Maar we willen tevens van de gelegenheid gebruik maken Neder land duidelijk neer te zetten als het land van de bloemen. Die bekendheid is er al, maar de Horiade kun je gebruiken om te laten zien dat er meer is, want toeristen komen echt niet alleen voor de Horiade naar Nederland natuurlijk. Het is dus een stuk Holland-promotie met als cen traal element de Floriade". Het NBT is geen commerciële organisa tie, stelt Vork uitdrukkelijk. Voor de helft houdt het ministerie van economi sche zaken het bureau draaiende, en voor de andere helft moet het NBT zich zelf verkopen aan de reiswereld en het bedrijfsleven. Krijgt het NBT bij zo'n grootscheeps evenement als de Horiade extra subsidie? Vork: „Nee, pertinent niet. Maar dat is ook helemaal geen punt, want die grootscheepse evenemen ten, zoals volgend jaar de Horiade, en in de voorgaande jaren Van Gogh en Rem brandt, helpen ons juist met het onder de aandacht brengen van Nederland als vakantieland". Een ander middel om het buitenland op de Horiade te attenderen zijn de Neder landse handelsmissies. Delegaties uit het Floriade is in het voorste stuk van de trein FOTO: STEPHEN EVENHUIS bedrijfsleven gaan regelmatig samen met het NBT naar het buitenland. Vork be nadrukt dat deze handelsmissies altijd plaatsvinden, of er nu wel of niet een Horiade in Nederland wordt gehouden. „Alleen, het thema verandert. Onze con tacten in het buitenland hebben over Nederland in de afgelopen twee jaar niet anders gehoord dan 'vorig jaar Van Gogh, dit jaar Rembrandt en volgend jaar de Horiade'. Daarmee zeggen we als, het ware: jongens, als je dit mist, mis je business". Verder organiseert het NBT persreizen, die zeer effectief blijken te zijn. Journa listen uit het buitenland worden uitgeno digd om de Horiade te bezoeken. Vork:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 30