'Congregaties zijn er niet voor de eeuwigheid' te GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vrouw van Lot beweegt Onverwacht COMMENTAAR Ommezwaai CcidócSowiant ,w CeidócGotwant ZATERDAG 30 NOVEMBER l! Vrijheid betekent verantwoordelijk heid. Daarom zijn de meeste mensen er bang voor. George Berhard Shaw Openlijke Chanoeka- viering in Moskou MOSKOU De liberaal-joodse gemeente in Moskou viert zondag voor het eerst in het openbaar Chanoeka, het joodse Licht feest. De Chanoekaviering begint zondag en duurt zeven dagen. In de zaal van de voor malige communistische partij vindt een vie ring plaats. Verder is er per satelliet contact met New York en Jeruzalem. Bij het Kremlin wordt zondagavond een reusachti ge chanoeka ontstoken. Het Nederlands Solidariteitscomite voor jo den in de Sovjetunie heeft voor dit Chanoe kafeest cadeautjes uit Israël voor 250 Russi sche kinderen verzorgd. De Haagse liberale rabbijn Soetendorp zal deze zondag en maandag overhandigen. 'Bloedbad Oost-Timor schuld van militairen' JAKARTA De Indonesische bisschoppenconferentie heeft de militairen verantwoordelijk gesteld voor de slachtpartij op Oost-Timor. De bisschoppen schrijven in een verklaring dat de militairen de morele integri teit en internationale geloof waardigheid van Indonesië hebben aangetast. Het aantal doden en de plaats van hun massagraf wordt niet vrijgege ven door het Indonesische le ger. Ook is het familieleden niet toegestaan in het zieken huis de gewonden te bezoeken. Daarom eisen de bisschoppen van de Indonesische regering een onafhankelijk onderzoek. JERUZALEM De tot zoutpilaar versteen de vrouw van Lot heeft zich bewogen. De enkele tonnen zware toeristische at tractie aan de Dode Zee heeft zich 15 gra den naar het oosten gedraaid. Dit meldden de Israëlische kranten. De vijfduizend jaar oude zuil behoort tot de bergke ten Sodom. Sinds enkele weken zijn er aardver schuivingen die het ooste lijk deel van de bergketen verwoesten. Geologen hebben er geen verklaring voor. Wanneer dit door gaat, zal de zoutpilaar op de nabijgelegen snelweg storten. Toeristen moeten nu al uit de buurt blijven. Hoewel geologen de zout pilaar op 20.000 jaar schat ten, wordt toeristen ver teld dat de zuil een over blijfsel is van het bijbelse verhaal over Sodom en Gomorra. God wilde Abrahams neef Lot en diens familie van de on dergang van het zondige Sodom sparen en leidde hen uit de stad. Toen So dom in brand stond, draai de de nieuwsgierige vrouw van Lot zich tegen Gods wil om en veranderde ogenblikkelijk in een zout- Mocht de zoutpilaar uit eenvallen, dan hoeft dat nog niet het einde van het verhaal van Sodom en Go morra te betekenen. Reis leiders kunnen aan toeris ten hetzelfde verhaal blij ven vertellen, want achter de vrouw van Lot staat een andere zoutpilaar. door MARINUS V D. BERG In het Koninklijk museum voor Schone Kunsten aan het Koningsplein in Brussel vond ik een kaart van René Magritte, die leefde van 1898-1967. In 1933 schilderde hij een deur. Het is een deur met een houten knop. zoals je die vindt in de huizen uit die jaren. De kleur is lichtbruin. De schilder schilderde iemand die dcfor de deur heen is gegaan. Niet door de deur te openen. Maar door door de deur heen te lopen. Het gat in de deur is de profiel, de gestalte van een mens. Achter de deur is het donker, maar in de kamer aan deze kant van de deur is het licht. Is de mens die dwars door deze deur is gelopen van het licht naar het duister gegaan of van het duister naar het licht? Ik denk het laatste. De schilder heeft dit werk genoemd: 'Het onverwachte antwoord'. Deze kaart raakte me direct. Ze riep bij mij de ervaring op van de mens die opgesloten is geraakt in de donkere levenskamer De deur is achter je dichtgevallen. Je hebt geen sleutel en de deur heeft alleen een knop aan de ander kant. Je bent terecht gekomen in de kamer van de duisternis. Misschien is het door eigen schuld, omdat je de kamer van het leven onvoldoende verzorgde. Misschien wendde je je af van wat licht brengt en werd je een dode midden in het leven. Je bent in een crisis geraakt. Misschien is er geen sprake van schuld, maar werd je getroffen door de storm die opstak. Tegenslag na tegenslag overviel je. Zonder dat je het wilde, kwam je in de donkere kamer. Wie in de donkere kamer is, is onzichtbaar voor anderen. Anderen zien niet hoe duister die kamer kan zijn. Wie in de donkere kamer is, kan zo overvallen zijn door de duistere angst, dat je zelfs niet klopt aan de deur. Je durft zelfs niet te kloppen Of je bent in de donkere kamer en zo gewend aan het donker dat je denkt dat het donker het licht is. Totdat er een ander verlangen in je gaat kloppen. Totdat je ontdekt dat je leeft in het donker van de dood en dat hier het leven niet te vinden is. Dan kan het kloppen beginnen. Wie in de donkere kamer is, klopt soms te zacht. Niemand hoort het kloppen. De signalen zijn te onduidelijk. Niemand kan ze decoderen, ontcijferen. Soms moet je nog langer in de donkere kamer blijven, om te leren duidelijker te kloppen. Want ook het kloppen moet geleerd worden. En volgehouden. Voor wie klopt is er een belofte. Voor wie klopt zal worden opengedaan. Wie niet in het kloppen gelooft, blijft in het duister, blijft de gevange van zichzelf of van zijn lot. Ook met het lot moet gevochten worden. Het lot van de ziekte, het verlies, het ongeluk dat je overkwam. Alleen wie aanhoudend klopt, die geeft aan de dood niet het laatste woord. Dan klop je jezelf in de deur. Jij komt in de deur te staan. Kloppend wordt jouw kracht groter. Groter dan de tegenkracht. Je komt niet gemakkelijk door de deur. De weg van het donker naar het licht is niet gemakkelijk. Je gaat die weg niet in een handomdraai. Je vindt die weg in volhardend vertrouwen en met hard werken, met de inzet van al je geloof en je liefde voor het leven. Dan zal er een dag zijn waarop je nog onverwacht uit het donker treedt. Het licht tegemoet. Het is de dag van het onverwachte antwoord. Ze zal anders zijn dan je dacht. Het antwoord komt onverwacht. Van onverwachte zijde. Het komen van de Langverwachte, die licht in de duisternis brengt, is onverwacht. Wie blijft kloppen, zal deelhebben aan het licht. Wie leeft van de verwachting, de hoop in ons diepste zijn, die zal Leven ontvangen. Applaus voor Kroatische kardinaal op „slaapverwekkende synode' L VATICAANSTAD De Kroatische kardinaal Franjo Kuharic, aartsbisschop van Za greb, oogstte vrijdag applaus van de bisschoppensynode toen hij over de verschrikkin gen van de oorlog in Kroatië vertelde. Zijn toespraak was een van de weinige opvallende gebeurtenissen tijdens de tweede plenaire zitting, die volgens de Belgische kardinaal Godfried Danneels „een beetje slaapverwekkend" was. Als eerste sprak een niet-Eu- ropeaan, de Amerikaan John Foley, president van de pause lijke raad voor de sociale com municatie. Hij bepleitte toegang tot de media voor de kerken in alle Europese lan den en opnemen van het vak massamedia in de priestero pleiding. Uit Oost-Europa kwamen vier bisschoppen aan het woord. Gingen de apostolische admi nistrator van Moskou, Tadeusz Kondrusiewizc, en bisschop Josef Koukl van het Tsjechi sche Litomerice op de situatie van de kerk in hun land in, aartsbisschop Miloslav Vlk van Praag hield een zeer theo retische uiteenzetting over de betekenis van evangelisatie. Aartsbisschop Jerzy Stroba van Poznan in Polen sprak de Zijn zusters zulke krengen? Volgens Ilse Verhees, die het boekje 'Nonnen in Nederlandschreef, is het met onze vooroordelen jegens de religieuzen ernstig ge steld. 'Wereldvreemde zussen', 'kwezeltjes', 'verzuur de vrouwen', in ieder geval vrome mensjes, die de hele dag weesgegroetjes lopen te bidden. Het is teveel gezegd dat Verhees met een daverend onderzoek deze kwalificaties heeft doorgeprikt. Ze heeft gesproken met negen zusters, die ieder weliswaar een boeiend aspect van het nonnenbestaan belichten, maar samen nog geen afgerond beeld (kunnen) geven van 'het'le ven in een zusterorde of -congregatie. Wel wordt duidelijk, dat er geen toekomst meer is voor de zustercongregaties. Ze hebben hun tijd gehad. Om te spreken met de woorden van Christina van de Ven (66). een van de geinterviewde nonnen: 'Wij zijn een uitstervend ras'. Zij behoort tot de Zusters van Liefde van Schijndel. Een non 'op leeftijd', die haar leven heeft geïnvesteerd in dienstbaarheid en daar van absoluut geen spijt heeft. NONNEN BEHOREN TOT EEN UITSTERVEND RAS hoop uit dat de wereldcate chismus, die volgend jaar ver schijnt, de opleiding van cate cheten zal verbeteren. De kerk in het Europese deel van Rusland verrijst zeer lang zaam als een phoenix uit zijn as, zo zei Kondrusiewicz. Van de 150 rooms-katholieke kerk gebouwen voor de Revolutie waren er in de jaren '60 twee overgebleven: een in Moskou en een in Leningrad. Nu zijn er 40 parochies in een gebied van 4 miljoen vierkante meter, waar 20 priesters belast zijn met de zielzorg onder onge veer 250.000 gelovigen. Het godsdienstig leven bloeit maar er zijn nog veel proble men: een groot tekort aan priesters, er is geen kathedraal en de priesteropleiding is nog niet uit de verf gekomen. Hij stelt zijn hoop op hulp uit het Westen. Hulpbisschop Clemente Riva van Rome en aartsbisschop Thomas Joseph Winning van Glasgow wezen op het belang van oecumenische samenwer king bij de herevangelisatie van Europa. Het gevaar van een „bekrompen nationalis me" in Europa bedreigt vol gens Winning niet alleen de de vrede maar tast ook de een heid en geloofwaardigheid van de kerk aan, vooral als etni sche en culturele verschillen een godsdienstige ondertoon krijgen. SCHIJNDEL Zuster Christina van de Ven zon der habijt lijkt minder op een non dan op een moe der, die blij is dat al haar kinderen hun bestemming hebben gevonden zodat ze eindelijk wat tijd aan zich zelf kan besteden. Een vrolijk mens maar vooral een vrouw, die veel kan vertellen omdat ze 'ad majorem Dei gloriam' (ter meerdere eer van God) bijna een halve eeuw alle mogelijke klussen heeft opgeknapt. Daarvan heeft zuster Christina de over tuiging overgehouden dat iemand, die in zijn mede mens is geïnteresseerd, nooit om werk verlegen hoeft te zitten. Ze geeft hoog op van het werk dat haar congregatie in de ach terliggende anderhalve eeuw heeft gedaan terwijl we door de hal van het klooster lopen. „En die man is onze stichter", zegt ze wijzend naar een groot schilderij, waarop pas toor Antonius van Erp zijn ze gen geeft aan drie vrouwen, gestoken in een zwart habijt en voorzien van een hoogge sloten kap. Geen twijfel moge lijk: nonnen. Precies van het soort dat past in het beeld van de oudere generatie. Toege wijd aan God, tot op het bot gehoorzaam aan de voorschrif ten van de 'boven hen gestel den' en direct reagerend op elk beroep, dat op hen werd gedaan. De huidige generatie is hard in haar oordeel. Er is niet veel waardering voor deze 'vrou wensoort' die de eigen indivi dualiteit heeft ingeruild voor een beschermd bestaan achter vier muren. Als ze dan geen 'krengen' zijn die het lachen hebben verleerd, dan zijn het op z'n minst 'naïevelingen', zo vindt de goegemeente. Inzetbaarheid Zuster Christina wordt niet koud of warm van deze, vaak achteloos uitgesproken oorde len. „Vergeet niet dat veel meisjes zich vroeger alleen in een klooster konden ontwik kelen", legt ze uit, en de zus ters hebben enorm veel ge daan voor de wereld buiten de poort. Ze waren druk met les geven en verpleging, maar vooral met het lenigen van de meest gevarieerde noden. Hier en in de missiegebieden." In die periode van grote inzet baarheid in allerlei sectoren stroomden de opgroeiende vrouwen in groten getale toe. Zij voelden, dat zij via het klooster van groot nut konden zijn voor de maatschappij. Die inspirerende zingeving aan hun bestaan is er niet meer. Ilse Verhees haalt in haar boek ter verklaring de paradox aan van de historicus Raymond Langlois: 'De vrou wencongregaties zijn verdwe nen omdat ze tè goed geslaagd zijn. Ze hebben zeer veel ken nis en kunde op het gebied van verpleging en onderwijs vergaard. Ze hebben kweek scholen opgericht en zieken zorg op poten gezet. Ze hebben leken laten meedelen in hun ontwikkelingen en daardoor zichzelf op den duur overbodig gemaakt'. Zuster Christina gaat nog een stapje verder: „Orden en congregaties, van mannen en vrouwen, hebben de Europese cultuur zoals wij die kennen mogelijk gemaakt, die rol is voorbij." Het Kaski, het bureau voor de kerkelijke statistiek onder- Christine van de Ven (links) vertrekkend voor een reis naar de missie. FOTO: PERS UNIE streept met cijfers de waarheid van haar woorden. Hoewel ons land nog zestienduizend vrou welijke religieuzen telt, bete kent dit getal maar weinig. De vergrijzing onder de nonnen heeft enorm toegeslagen. Meer dan tachtig procent is ouder dan vijfenzestig jaar. Het komt nog wel voor, dat jonge meisjes intreden maar de meesten zijn binnen een paar jaar weer verdwenen. Dat leidt tot de vraag of het wel psychologisch verant woord is om jonge vrouwen op te nemen in een gemeenschap van oudere zusters. „Natuur lijk niet", zegt Christina onom wonden, „wat zou een jong ding tussen die oude vrouwen moeten doen9 De gemiddelde leeftijd in dit klooster is twee- enzeventigeneenhalf jaar. Dat is toch geen omgeving voor jongeren." Doet het haar dan niets dat de zustercongregaties aan het uitsterven zijn? „Ach, het voortbestaan van een con gregatie of orde kan nooit doel op zichzelf zijn", meent ze, „het gaat er uiteindelijk om hoe de ene mens de andere het best kan bereiken. Ga ik me zelf na, dan is me dat best ge lukt. Ik heb een fantastisch le ven gehad. Dank zij mijn con gregatie heb ik allerlei kennis en vaardigheden kunnen op doen, die ik uitstekend heb kunnen inzetten voor anderen. Daarnaast heb ik volop moge lijkheden gekregen om mij te ontplooien. Dus mag ik zeg gen, dat ik een welgevuld le ven heb gehad. Maar ik kan me best voorstellen, dat er an dere manieren zijn om de naastenliefde gestalte te geven. Het werk dat wij hebben ge daan is overgenomen door le ken. Prima. Dan blijft er voor ons tijd en energie over om ander werk te doen. Er is nog zóveel nood. Zo proberen wij nu voor een stel asielzoekers in Eindhoven een verblijfsver gunning te krijgen. Daar waar mensen in het gedrang komen, daar moeten wij, zusters, zijn." Bittere armoe In het gesprek met zuster Christina komen uitdrukkin gen als 'het voor anderen bezig zijn', 'je inzetten voor anderen' vaak terug. Ook de hoogste prioriteit van haar congrega tie. Die werd in de eerste helft van de vorige eeuw gesticht, omdat het Brabantse Schijndel en omgeving toen gebukt ging onder bittere armoe. Er was niet zoals nu een 'vangnet' voor de slachtoffers, zodat in veel gezinnen de spanningen hoog opliepen. De congregatie startte met één meisje, die met haar ongetrouwde broer in de pastorie van Schijndel en de zegen van pastoor Van Erp een hulpprogramma voor de zwaarste gevallen opzette. Al snel na het bescheiden be gin zagen de bewoners van Schijndel diverse Zusters van Liefde van hot naar haar ren nen. „Wij hebben altijd hard moeten werken", herinnert zuster Christina zich, „voor niet veel meer dan een appel en een ei. Dat heb ik nooit erg gevonden. Niemand van ons trouwens." Wat de zusters wél hebben te ruggekregen is mateloos res pect en vertrouwen. De bewo ners van Schijndel dragen de nonnen op handen. Veel stra ten in het dorp zijn vernoemd naar zusters, die hoog scoorden op de waarderingsschaal, altijd de 'liefste', niet-moralistische exemplaren Zoals de portier ster van het klooster, zuster Gerardina, die iedereen kende en van iedereen 'alles' wist. Was het klooster vooral een mogelijkheid om te ontsnap pen aan de benauwdheid van het ouderlijk huis, de eisen van de religieuze gemeenschap waren ook niet mis. De 'drie Evangelische raden' - kuis heid, armoede en gehoorzaam heid, de drie wegen naar de geestelijke volmaaktheid maakten het leven niet altijd gemakkelijk. Met name het gebod van de gehoorzaamheid heeft voor veel pijn gezorgd. Daartegen richtte zich in de jaren zeventig en tachtig een groeiende groep zusters, die de constructieve betekenis van het feminisme voor het zelf- |nzen (dam STAD - HOE gaat het Westen, hoe gaan de VS reageren wa f°f"enZ€ niet de kleine republieken van de voormalige Sovjetun Roeken als de Baltische landen of Moldavië zich onafhankelij] binding klaren, maar een grote republiek zoals de Oekraïne? Te uden er te is de Oekraïne groter dan Frankrijk en wonen er 5 constat joen mensen. Het antwoord zal niet lang uitblijven: irloopt hebben laten weten een onafhankelijk Oekraïne te zuil kennen. In dat geval kunnen vanzelfsprekend de A ,iande e: kaanse bondgenoten in Europa niet achterblijven. )eentebe g met r an de h aangaande het onafhankelijkheidsstreven in de land< ^es'is tot het voormalige communistische imperium behoordei e meer f nog toe hield men in de Westerse hoofdsteden - soms beter weten in - vast aan het behoud van de bestaande kundige constructies. Estland, Letland en Litouwen hi dat ondervonden. Zij hebben de Westerse afwijzende ding trouwens duur bekocht met mensenlevens. Het WI fl durfde het pas aan de drie Baltische landen als soeve V staten te erkennen nadat de Russische president, Boris sin, het voorbeeld had gegeven. NOG op 1 augustus had president Bush in Kiev, de OtV^" ense hoofdstad zelf, gewaarschuwd voor gevaarlijke nat listische tendenzen die zouden neerkomen op zelfm Bush' verklaring kwam neer op een ferme verdediginj de Sovjet-president. Het was immers nog de tijd dat Westen het devies gold: Gorbatsjov helpen. Maar dat voor de augustusputsch. Sindsdien is het Sovjet-rijk in snelde vaart uiteengevallen. Alle republieken hebben inmiddels soeverein of onafhankelijk verklaard. Mi Gorbatsjov werd meer en meer een president zonder Hij slaagde er zelfs niet zijn verdrag voor een nieuwe van Soevereine Staten ondertekend te krijgen. De Oek was een van de republieken die haar handtekening we de. De reden was dat Gorbatsjov zijn verdrag voor een nomische unie wilde koppelen aan een verdrag voor eem litieke unie. Puur uit economische noodzaak wil de Oeki nog wel op het economische terrein samenwerken met nog rest van de voormalige Sovjetunie. Maar politiek jy.^fe O beeld van de, ook religieuze, vrouw herkenden. Zuster Christina vindt het 'pure winst' dat met de toepassing van het feminisme in religieu ze vrouwengemeenschappen wordt afgerekend met de ver nederende onderdanigheid. Zoals die waarmee zusters vroeger hun brieven aan pa ters ondertekenden: 'uw nede rige dienstwillige dienares in Christus'. „Natuurlijk is dat overdreven. Maar je moet niet denken, dat wij vroeger alleen maar ja en amen zeiden. Ik weet nog dat ik vroedvrouw in Eindhoven was. Een arme kraamvrouw kon daar tien da gen verzorging krijgen voor maar vijftig gulden. Maar dat gold alléén voor gehuwde moeders. Zo niet, tsja - dan moesten ze zelf maar een op lossing zien te vinden. Zo'n voorschrift gaat steken als je er zelf mee te maken krijgt." Hulp „Een moedertje, niet ge trouwd, alleenstaand boven dien en tot overmaat van ramp geen cent op zak, riep mijn hulp in. Ik heb haar bij gestaan zonder me druk te maken over de strenge regel." „Nou, ik heb het wel geweten. Moeder overste was woedend en berispte mij om de overtre ding van 'de heilige regel van gehoorzaamheid'. Ik heb toen gezegd dat voor mij de liefde het hoogste gebod is. Zo'n con flict is niet erg, je moet het ook niet koste wat kost uit de weg willen gaan. Strijd hoort erbij en bevordert de groei naar geestelijke volwassen heid. Zo ben ik gaandeweg an ders gaan denken over kwes ties, die binnen de traditionele kerk nauwelijks bespreekbaar waren en soms nog wel zijn. Nu durf ik onder meer te zeg gen, dat huwelijken niet altijd in tact móeten blijven. Als man en vrouw écht niet met elkaar overweg kunnen, is het beter dat ze uit elkaar gaan. Een ander heet hangijzer, aborteren, moet in heel bijzon dere gevallen kunnen, wan neer het bij voorbeeld gaat om een vrucht als gevolg van ver krachting. Maar over euthana sie durf ik geen uitspraak te doen, daar waag ik me niet aan." En hoe zit het met het bidden? Weten we nu wel beter of is het nog steeds de grondslag voor elk nonnenleven? „Voor de zusters van een congregatie was het altijd al 'ora et labora', bid en werk. In tegenstelling tot de monialen (kloosterzus ters), die het gebed tot de kern van hun dagelijks leven heb ben gemaakt. Voor mij is bid den nog steeds een essentieel onderdeel van het bestaan. Ik denk dat het de grondslag is van je roeping, je ideaal. Als dat er niet is, hou je het in het klooster echt niet uit. Bidden, ik noem het liever communi ceren met God, is overigens niet alleen iets voor nonnen. Het is een noodzaak voor iede re christen. Zeker, een mens moet zo lang het kan op eigen kracht de problemen van alle dag te lijf gaan, maar als hij écht niet verder kan dan blijkt telkens dat gebed een nieuwe opening maakt. Probeer het maar eens." Christina, een van de negen zusters in het boek van Ilse Verhees, portretteert zichzelf met haar persoonlijke visie op 'Nonnen in Nederland' als een helder voorbeeld van oudere religieuzen die de enorme ver anderingen in geloof en kerk goed hebben verwerkt. Om de eenvoudige reden dat ze altijd trouw aan zichzelf zijn geble- Ilse Verhees: Nonnen in Ne derland, een tip van de sluier. Uitgeverij BZZTöH, Den men niets meer of althans zo weinig mogelijk met het trum' te maken hebben. gheid v aanbev t~v kjvies DE bekendmaking in Washington dat de VS de onafha e ^ati lijkheid van de Oekraïne zullen erkennen, betekent een sporing aan het adres van de Oekraieners zich los te sc ren van Moskou. Het betekent ook dat men in Washin^cretai niet veel vertrouwen meer heeft in het vermogen van !ezonc^ batsjov zijn Sovjetunie bij elkaar te houden. Het is duic dvies dat de VS de republieken afzonderlijk een grotere rea beschouwen dan de theoretische Sovjetunie of zelfs de we Unie van Soevereine Staten. Het referendum over de Oekraiense onafhankelijkheit voorspelbaar het einde voor Gorbatsjov's nieuwe unie den, maar de Amerikaanse intentieverklaring beteken pas hee licht de genadeslag. De andere republieken zullen ziel omdat sterkt voelen op dezelfde weg van de onafhankelijk ecties voort te gaan. Want als het Westen de Oekraïne erl waarom dan niet Wit-Rusland, Georgië of Kazakstan? Werelc geleder dag ve dat b niet 1 lijkheic is vroe in advi kenning van de Oekraïne ook gevolgen hebben voor de terse houding ten aanzien van Slovenië en Kroatië. Ma moeilijk kunnen begrijpen dat de Oekraïne wel wordt en Slovenië en Kroatië niet, temeer daar beide 2 slavische republieken precies dezelfde democratische I van verkiezingen en referendum hebben gevolgd. Mini Van den Broek houdt weliswaar nog steeds vol dat der niet rijp is voor erkenning, maar hij loopt nu al te lang CEMD/ ter de feiten aan om wat dat betreft serieus genomen te w is gis den. Pe spc fet tehu Uitgave: Kantoor Telefoon Telefax Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit v Apothekersdijk 34, Leiden 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon' 070-3190 933 Telefax 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers Chef-redacteur: G - J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. terug ari Rojugs erl Sport Leiden e o (tel 071 - 144 049) K van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815) A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstein, E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs K Veraart. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator), B Jansma, H Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel 070 - 3190 831) Ch. Bels (chef). A de E J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneid Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie. eer dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers, M van J Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. leveld, D. Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland S. Akkerman (Praag). drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene). R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Rome) B van Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal-1 publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster: J M de Cocq n 08.30 tot 17,00 u n 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op mj 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 zieke ser rr Ape lij dat j! d!rum- gel bij er in :e-\vc ■statie een

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2